DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. MAANDAG 21 DECEMBER 1908. 5e JAARGANG. Mo. 273 Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. BUITENLAND. FEUJLLETON. Een Verborgen Erfenis BINNENLAND. STADSNIEUWS. DE EEMLANDER Hoofdredacteur R. G. RIJKENS Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAAT 18. Telefoon Intero. 62. Prijs der Advertöntiën: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bij abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot plaatsing van advertcDtiën en reclames van builen het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandse!) Advertentiebureau B. ALTA, IVarmoesstraat 76—78 te Amsterdam. Zij, die zich tegen I JANUARI op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. DUITSCHLAND EN FRANKRIJK IN AFRIKA. Het jongste geval van desertie op groote schaal in het Fransche vreem delingenlegioen, waarvan wij melding hebben gemaakt, dreigt weer tot ver wikkelingen tusschen Duitschland en Frankrijk aanleiding te zullen geven. De pers in beide landen heeft den strijd reeds geopend. Zoo bevatte de Kölnische Zeitung een artikel, dat op het volgende neerkomt. In de eerste plaats wordt er de na druk op gelegd, dat de Duitsche re geering Frankrijk altijd de grootst mogelijke vrijheid van handelen in zijn Noord-Afrikaansche bezittingen, die aan Marokko grenzen, heeft gelaten. Hierop volgt vetgedrukt de volgende alinea. Deze concessie werd met goed recht gedaan, maar op voorwaarde, dat de grens niet eigenmachtig verplaatst zou worden. Met het oog op hetgeen deze laatste maanden ten Zuiden van de Algerjjnsch-Marokkaansche grens ge schiedde, zal men moeten toegeven, dat de Franschen de meest belangrijke gedeelten van Marokko in bezit heb ben genomen. Vervolgens wordt met groote be zorgdheid gewezen op den marscb van een colonne, die onder bevel van majoor Dinaux, bevelhebber van het district Mecheria, onlangs tot op 40 K.M. van El Maghzen, ten Z.-O. van Fez, is doorgedrongen. Uit een en ander wordt dan ten laatste de volgende slotsom getrokken Het valt niet te weerleggen, dat wij hier staan tegenover een stelselmatige wijze van handelen van Frankrijk, telkens als het er om gaat de] politie langs de grens te organiseeren. Als men een oogenblik in overweging (naar het engelsch.) 85 Het tweede testament zal nu heel spoedig voorgelezen worden, en hoe kalmer ik my houd, des te beter zal het zijn voor alle partijen. Als u er niets tegen heeft, dan zal ik liever dadelijk naar mijn kamers teruggaan. Misschien wil je liever een glas brandewijn hebben, antwoordde Ivan, zonder zich eenigszins uit het veld te laten slaan. Ga niet heen, Lambert, vóór dat ik wat brandewijn voor je gehaald heb. Het is in een kast hier vlak bij. Als oude vrijer bewaar ik zulke dingen, waar ik ze gemakkelijk zelf kan krijgen. Toch is de tijd niet meer zooverre, dat hier iemand zal ko men, die mij het leven gemakkelijker en aangenamer zal maken. Dank u, mijnheer, maar ik be dank liever, begon Lambert, maar Ivan hoorde hem niet. Payne had nog juist den tijd de gang af te loopen en de deur achter zich dicht te trekken, vóór, dat Ivan verscheen. Hij had blijkbaar eenig ge- rucht gehoord, hoe zacht de luisteraar ook te werk was gegaan en toen hij neemt, dat de colonne Dinaux een tocht heeft gemaakt, zooals nog niet is voorgekomen tot nu toe, zal men inzien, dat de Franschen niet alleen het district Oedja, maar de gebeele provincie Dahra als operatieterrein beschouwen, d. w. z. de gebieden ten Oosten van het Sultanaat zijn op het oogenblik geheel] in handen van Frankrijk. Nemen we nu aan, dat de provincie Dahra tot bet militair district Haut Guir behoort, dan zal het den Fran schen colonnes binnenkort zeer ge makkelijk vallen geheel Tafialet te bezetten, natuurlijk onder voorwendsel om er de politie te organiseeren en er handelsbetrekkingen aaQ teknoopen, dus om den handel, die tot nu toe over de West-Marokkaansche havens ging, over Oran te leiden. Met het oog op de maatregelen der Franschen, die steeds gevaarlijker worden, is het absoluut driegend noodig de grenslijn tusschen Marokko en Zuid-Oran vast te stellen en de sfeer van invloed van Zuid-Algerije te beperken. De Parjjsche Temps heeft vuur ge vat op dit artikel en schrijft nu Indien Duitschland zelf tusschen- beide kwam, om de vaststelling van de Algarijnsch-Marokkaansche grens te eischen, zou onzerzijds worden verklaard dat men elke bespreking weigert. Stookt Duitschland Moelai Hafld op, zonder zich te demaskeeren, dan zal de sultan worden medegedeeld, dat zijne houding betreffende de grens ons meer dan ooit dwingt onze] rech ten, zooals die door verdragen erkend zijn, uit te oefenen. BELGIË. De Belgische Kamer nam Zaterdag het wetsontwerp aan om aan vrouwen het stemrecht voor en het recht van verkiesbaarheid in de Raden van vroede mannen toe te kennen. FRANKRIJK. Reuter meldt uit Parijs: Kardinaal Lecot, aartsbisschop van Bordeaux is hedenochtend op 78-jarigen leeftijd plotseling te Chambery overleden. Hij was op de doorreis van Rome naar Lyon, en voorzien van pauselijke in struction, die bij moest meedeelen aan de Fransche prelaten der Zuidoostelijke departementen, welke vergaderd zijn onder voorzitterschap van kardinaal Couillie. De overledene was een der vier kardinalen van Fransche nationaliteit, en behoorde tot de vrijzinnige kerk vorsten, Jlie de scheiding van kerk en staat aannemelijk achten en in dezen zin aan Rome adviseerden. Hij was een der eersten, die met kardinaal Lavigerie den republikein- schen regeeringsvorm aanvaardden, overeenkomstig de desbetreffende en cycliek van Leo XIII. Hij steunde bij de laatste conclave de candidatuur van kardinaal Rampolla. Lecot was zeer gehaat bij de anti- republikeinsche Katholieken, die hem voortdurend in hun bladen uitscholden. DUITSCHLAND. De meeste metaalmijnen in de buurt van Mannheim hebben het personeel ontslagen, waardoor 15.000 arbeiders zonder werk zijn. TURKIJE. Het lossen van de postzakken, te Valona aangebracht door een schip van den Oostenr. Lloyd, gaf aanlei ding tot betreurenswaardige feiten, die den Oostenrijkscben ambassa deur een ernstig vertoog tot de Porte deden richten. De ex-grootvizier, Said pasja, is benoemd tot president van den Senaat. De „Yeui Gazetta" zegt, dat de sul tan den grootvizier een hem toege zonden brief overhandigde, waarin hy er voor gewaarschuwd werd, dat 60 Amerikaansche anarchisten zich naar Konstantinopel hadden begeven, met het doel een aanslag tegen zijn per soon te plegen. De schrijvers van den brief zijn vermoedelijk twee kolonels, die dade lijk van hun functie ontheven werden. De minister van Politie spreekt bet bericht van een arrestatie van Ameri kaansche anarchisten tegen. de deur geopend had, bleef bij een oogenblik op den drempel staan luis teren. Toen streek hij een lucifer af, en opende de kast, waar hij zocht naar de flesch, die hij noodig had, toen hield hij weer even op om te luisteren maar blijkbaar was hij overtuigd, dat hij zich vergist moest hebben en keer de naar zijn gast terug. Ik meende gerucht te hooren, merkte hij op, maar ik heb mij zeker ver gist. Ik heb zelf gezien, dat Payne weg ging. U kent Payne immers De arme kerel is zeer aan mij gehecht. Hij kwam bij mij toen er iets met hem niet in den haak was, en nam hem in dienst, toen niemand hem wou hebben en nu doet hij steeds zijn best mij zijn dankbaarheid te toonen. Ik meende een oogenblik,! dat ik mijn oude huishoudster hoorde, maar het schijnt toeh niet zoo te zijn wij zijn hier volkomen veilig. Een geheim als dat waarvan wij beiden deelgenoot zijn, mag niet door een ander gedeeld worden. Bedien je toch, vóór dat je heen gaat. Ik zal er niet op aandringen dat je blijft als je 't liever niet doet. Ik zal Miss Wickham vragen, of ze je een bezoek wil brengen om je ge rust te stellen. Zy en ik zullen na het voorlezen van het tweede testa ment heel spoedig trouwen. Na dit nieuwtje kuu je toch niet weigeren, Nederlanden Venezuela. De Wasliingtonsche correspondent van de New-York Times meldt, dat er uit de Yereenigde Staten groote bezen- dingen schietvoorraad aan de opstan delingen gestuurd worden. „De op standelingen zyn goed gewapend en vol vertrouwen." De Times voegt er by, dat de Ver- eenigde Staten vermoedelijk spoedig de nieuwe regeering van Venezuela zullen erkennen. De Parijsche correspondent van de N. R. Crt. seint: De Parijsche uitgaaf van de New- York Herald verneemt uit New-York, dat berichten uit Caracas opnieuw het einde van Castro's bewind als aan staande voorspellen. Men verwacht, dat de positie van Gomez in dat ge val zeer sterk zou zijn. Aan Paris Journal wordt uit Port- of-Spain (Trinidad) geseind, dat de menigte te Caracas by de jongste on lusten „Dood aan Castrol Leve Go mez I" riep. De meening wint veld, dat Gomez enkel de gelegenheid af wacht, om zich tot dictator te laten uitroepen. Volgens de inlichtingen van de Pa- risien, is Gomez even gewetenloos en nog boosaardiger dan Castro zelf. Castro is Zondagvoormiddag in de particuliere kliniek van professor Israël te Berlyn opgenomen. Het Centraal Correspondentie-bu reau voor Dagbladen te Amsterdam meldt „Gisteren hadden wij een onderhoud met den Minister van Buitenlandscbe Zaken, naar aanleiding van het bericht, dat Venezuela aan Nederland den oorlog zou hebben verklaard. Z. E. achtte het zeer on waarschijnlijk, dat de gezant der Vereenigde Statenjvan Amerika te Bogota reeds bericht zou hebben ontvangen van de oorlogs verklaring, te meer daar de telegra- pische dienst gestoord is tusschen Venezuela en Colombia. Bovendien verzekerde de Minister ons, dat hjj persoonlijk alle reden heeft te ver moeden, dat Nederland in de Vene- zolaansche quaestie den goeden weg op is, zoodat, naar Z. E. vermoedt, een glas op haar gezondheid te ledi gen. U en Miss Wickham samen trouwen riep Lambert verbaasd. Dat zou nu nooit bij my opkomeD, mijn heer 1 Hy keek Ivan aan, waarbij zijn blik twijfel uitdrukte. Hjj nam langzaam het glas op, terwijl Ivan met gemaakte vroolykheid een toast instelde. Op Miss Gillian Wickham, spoe dig Mrs. Ivan Malincourtl zei hy en dronk het glas leeg. Lambert deed hetzelfde met blijk baren tegenzin, toen scheen hij op 't punt heen te gaan, maar de volgende woorden van zyn gastheer hielden hem terug. Ik heb Miss Wickham lief, zei hy, en zij heeft er in toegestemd mijne vrouw te worden. Toen wij eenmaal verloofd waren, heeft zij na tuurlijk niets meer voor mij geheim gehouden. Hy schoof schijnbaar achteloos de flesch naar Lambert toe, terwijl hij sprak. Ik was ten hoogste verbaasd toen ik alles gehoord had, vervolgde Ivan, maar het verheugde mij zeer in staat te zijn, haar te helpen. Toen ik vanmorgen dat briefje ontving, dat ik je heb laten zien, waarin ze mij je adres opgaf en mij verzocht je hier te houden tot de voorlezing van het tweede testament, was ik verrukt in de gelegenheid te zijn iets voor haar te kunnen doen. Er zijn boven ka mers voor je in orde gebracht, en het zal haar en mij heel veel plezier doen als jij 't je daar naar den zin weet te maken. Maar als je liever wacht tot ik haar bij je breng om uit haar eigen mond de beschikkingen te hoo ren, dan heb ik daar niets tegen. Maar het zal haar spijten zij vreest natuurlijk, dat er iets vóór den tijd bekend zal worden en zy vindt 't veiligst als je hier onder mijn hoede bent. Als zij hoort, dat je op haar wenschen geen acht hebt geslagen, en op je eigen kamers gebleven bent, die zy reden heeft te vermoeden, bij haar vijanden bekend te zyn, dan zal haar dat niet bevallen. Neem nog een glas brandewijn en denk er eens goed over na, vóór dat je een vast besluit neemt. Neen, mijnheer, ik zal niet meer gebruiken, antwoordde Lambert be slist, de flesch wegschuivend, en met het hoofd schuddend. Ik ken mijne zwakheid maar al te goed en ver geef mij, mynheer u schjjnt die ook te kennen. Ik zal wachten op orders uit den mond van Miss Wick ham zelf, vóór dat ik mijn tegen woordige kamers den rug toedraai en als alles in orde is, dan kan zy my toch niets verwijten, omdat ik binnenkort geheol andere berichten zullen worden ontvangen. „Intusschen wees hij er ten slotte op, dat desondanks de mogelijkheid geenszins is uitgesloten, dat de stand van zaken een andere wending heeft genomen, dan hij zich voorstelt en verwacht. Zekerheid te dien opzichte kan hij intusschen niet geven. De telegraphische dienst .tusschen Ame rika en hier is echter wel zoo goed ingericht, dat, ingeval Venezuela den oorlog had verklaard, dit reeds officieel in Den Haag bekend moest zijn. Bovendien wees Z. E. er op, dat de Staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken in Amerika aan het bericht van de oorlogsverklaring geen geloof hecht en deze het in de eerste plaats zou kunnen weten." Een volkspark te Hil versum. Het bestuur der Volks- bondbouwvereeniging „Hilversum" heeft aan den gemeenteraad het ver zoek gericht, aan deze vereeniging een voorschot te verleenen van f78.000, welk bedrag beuoodigd is voor het bouwen van 40 modelwoningen op een terrein aan den Ouden Amersfoort- schen weg aldaar. De stichting van dit volkspark zal f87.000 kosten. Door eene obligalie- ieeoiog is hiervan reeds 9000 ver kregen. De gemeente Hilversum kan volgens de wet van 28 Juli 1902 het benoo- digde bedrag ad f78.000 van het Rijk terug ontvangen. Fooien H. IJ. S. M. By de Hotl. IJz. Spw.-My. bestond de ge woonte om het personeel van groote ondernemingen en firma's, die veel goederen verzonden, zg. kermis- en Nieuwjaarsfooien uit te reiken. Bij wijze van bezuinigingsmaatregel zal dit na 1 Januari 1909 worden afge schaft. Bij Kon. Eesl. is aan den heer H. J. Groote Balderhaar ten Velde, ontvanger der gemeente Hoevelaken, toestemming verleend om tot 1 Mei 1910 in de gemeente Amersfoort te blijven wonen. een getrouw dienaar tegenover haar ben geweest. Een of twee dagen kun nen geen verschil maken en ik zal nog vanavond aan haar schrijven, of zij zelf over wil komen, om my ge rust te stellen. Als ik daarna over tuigd ben, dat zy wenscht dat ik in uw huis zal komen, dan houdt niets my meer terug, maar ik moet eerst toestemming van haar hebben. Ik weet niet wie of wat u bedoelt met haar vijanden, mynheer. Zy waar schuwde my nooit tegen iemand, be halve tegen u. Nu zij uw vrouw zal worden, nu kan u ook haar vijand niet meer zyn. Ik vraag u vergiffenis voor wat ik gezegd heb, maar ik moet daarbij blijven. Payne, die met zyn oog door de opening stond te turen, zag meer in het gelaat van zijn chef, dan Lambert, Hij huiverde even en zijn lippen bewo^ gen zich als mompelde hy iets on hoorbaars voor zich uit een ge woonte, die zyn lange dagen van eenzaamheid hem bezorgd hadden. Ivan sprak op zijn gewonen be daarden toon. Wor dl vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1