DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 1 ZATERDAG 2 JANUARI 1909. 6e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DB EËMLANDE8". Hoofdredacteur EL. G. RIJKE NS. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Een terugblik. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis. BUITENLAND. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 -i. Bureau: BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Adverténtiën Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bjj abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van adverlentiiin en reclames van buiten liet kanton Amersfoort in dit blad is ..uitsluiteud" gerechtigd het Algemeen Biunen- en Buiteniandseli Advertentiebureau B. V. ALTA, ffarmoesstraat 7G—7S te Amsterdam. Hoe staat de balans der wereldsche laken Bat is de vraag, die we ge- voon zjjn bij den afloop van ieder jaar .e stellen en om dan de hoofdpunten Ier geschiedenis te herinneren. Ook .90S is een zeer bewogen jaar ge weest, het was in meer- dan een op licht zeer belangwekkend. De geschiedenis van den dag hield iich 't heele jaar in de eerste plaats jezig met den Dieuwsten verschijnings vorm der oude Oostersche quaestie. Sen onbloedige revolutie in Turkije verrastte de wereld, die moeilijk kon weten hoe sterk de Jong-Turksche be weging en niet juist wist hoe zwak pn voos het oude régime was, steunen- le op onbetrouwbare dienaien en een peifleger van spionnen. De Sultan werd sen constitutioneel vorst en op het jogenblik vergadert een parlement n naam het tweede, feitelijk het eerste te Konstantinopel. Maar zoo de oartjj der hervorming eene gemakke- 'ijke overwinning behaalde, de ge daagde omwenteling ging gepaard '.net gebeurtenissen, die de overwin naars voor onverwachte moeilijkheden 'plaatsten en op de Europeesche ver- ïoudingen van grooten invloed waren. De vorst van Boelgarije werd koning van een onafhankelijken staat, waar mede Turkije rekening heeft te hou den. Oostenrijk]annexeerde de in naam en minste nog Turksche gewesten 'Bosnië en Herzegowina. Dat wekte le verontwaardiging en de ergernis Ier luid protesteerende Zuid-Slavische volken de .al te bewegelijke Serviërs n de eerste plaats. Kreta proclameer de zijne onafhankelijkheid. Om de jieuwe toestanden te regelen, om ïieuwe verwikkelingen te voorkomen, stelde Rusland eene conferentie voor van de mogendheden, die het tractaat van Berlijn onderteekenden.- Men spreekt nu reeds drie maanden over (naar het engelsch.) 93 Maar dat zal ik beletten 1 Het pakje tal van uw handen in de mjjne over gaan. Ik zal er goed zorg voor dra gen en het veilig bewaren tot het jogenblik van de voorlezing geko- nen is. Voordat zij begreep, wat hij doen wilde, had hij haar een klein hand- iaschje afgepakt. Het bevatte de japieren, die haar door Mr. Wickham waren toevertrouwd. Gillian heeft nooit kunnen vertellen, vat er daarna gebeurde.. Het ging dies zoo snel. Plotseling verscheen er iemand, die van naar den anderen kant van den -veg slingerde, zoodat hij daar stil 'leef liggen zonder zich te bewegen, .erwjjl Cesar Malincourt hem het aschje afnam en het haar teruggaf. Zij herinnerde zich, dat zjj Cesai's m greep en hem smeekte Ivan niet dooden dat zij daarna aan den ant rs den weg ging zitten en dat esar zi' 1 vervuld van medelijden en ede ov. r haar heen boog. Zjj herinnerde zich hoe, toen zjj de conferentie, waarvan Oostenrijk- Hongarije niet schijnt te willen weten. Als zij niet tot stand komt, wat dan De vermaarde Oostersche quaestie heeft op nieuw eene onzekerheid doen ontstaan, die velen met bezorgdheid voor de naaste toekomst vervult. Over 't geheel hielden Oostersche landen de aandacht bezig. In Perzië, na eene schijnbaar gelukte omwente ling de contra revolutie en een staat van anarchie, die misschien eene tusschenkomst van Russischepjde zal ten gevolge hebben. In Marokkp had ook' eene omkeering plaats. De sultan Abd-el-Azis, die vroeger een voor stander van de Westersche beschaving heette, maar een 'onbeduidend man bleek te zijü, werd door zjjnen broe der Moelay Hafid overwonnen en ver vangen. Verschillende incidenten als de mishandeling, maar 't heette van een beambte, in betrekking bij het Duitsche consulaat bij de gevangen neming van tot het Fransohe vreem- deligiooc behoorende deserteurs, be werkten een gespannen verhouding tusschen Frankrijk en het Duitsche rijk, waarvan zich de gevolgen nog doen gevoelen. In Duitschland maar men her innert zich het bekende interview- waarbij Keizer Wilhelm onverant woordelijke dingen zeide en de uit barsting van verontwaardiging, bij het geheele Duitsche volk, waartoe men een zoo monarchale natie nauwelijks had in staat geacht, maar die haar ten slotte vereert. Vereert evenals de nationale hulde gebracht aan graaf Zeppelin, die het vraagstuk der lucht scheepvaart eindelyk schijnt te hebben opgelost. Voor de Fransche patriotten was het afgeloopen jaar een van verschil lende en ten slotte minder aangename aandoeningen. De republiek heeft een bondgenoot in Rusland en sloot vriendschap met Engeland. Het Drie een beetje kalmer geworden was, zjj en haar bevrijder omgekeken hadden en bemerkten, dat Ivan verdwenen was hoe Cesar van plan was ge weest hem te volgen en hoe zij hem had teruggehouden. Eindelijk herinnerde zij zich, hoe zij, na weer op haar verhaal gekomen te zijn, daar stond met haar hand in die van Cesar, en dat zji beiden wisten, hoe zjj voor hun leven bij elkaar behoorden. Omdat zij toen vlak bij het huis waren, waarover de koetsier tot Gil lian gesproken had, klopten zjj daar aan en verzochten om hulp voor den koetsier. Omdat het station nu dich ter bij was dan Ryelands wandelden zjj daarheen. Cesar was besloten Gil lian veilig en wel naar de plaats van haar bestemming te brengen. Ik ben je werkelijken naam pas gisterenavond te weten gekomen, Gil lian, zei hij. Ik vraag je niet waarom je hem geheim hieldt, of wanneer je van plan bent alle geheimen te ont sluieren. Alles wat jij doet, moet goed zijn, en ik zal geduldig wachten. Ik kreeg je lief reeds het eerste oogen- blik toen ik je zag weet je nog wel in het hotel van Mrs. War ner den dag toen ik van huis weg ging, en sinds dien tijd ben ik je steeds meer gaan beminnen. Ik verzoek je alleen nog wat te voudig Verbond, dat door Frank rijk bijna als de groote buitenlandscho vijand werd beschouwd is verzwakt door den strijd der nationaliteiten in Oostenrijk, die het echter eens waren in de hulde keizer Frans Jozef by zijn jubilé gebracht en de eenigszins dubbelzinnige houding van Italië. Maar onderlinge twisten, de agitatie van eene vaderlandslooze party jaan den eenen, van de royalisten en wie zich daartoe rekenen aan den anderen kant, de achteruitgang der bevolking, verschillendescheepsrampen, vervullen den vadeilandslievenden Frunschman met sombere gevoelens. In Engeland werd het ministerie gewijzigd. De heer Asquith trad op als eerste minister. Maar de regee- ringspartij leed meer dan eene neder laag en zij moest rekening houden met de vijandige stemming van het Hoogerhuis. De berichten uitEngelsch- Indiö spraken van toenemend verzet tegen de blanke heerscbers. De verkiezingen in Amerika waren eene groote overwinning voor de republikeinsche party. Haar candidaat en die van president Roosevelt, Taft, zal de plaats van dezen in 't Witte Huis te Washington innemen. De kruistocht van het Amerikaansche eskader in de Stille Zuidzee, die tegen Japan scheen gericht, eindigde op de beste wyzeeene overeenstemming met Japan. Maar een fiuancieele crisis in de Vereenigde Staten heeft groote for tuinen verslonden. Koningsmoord in Portugal. En het jaar eindigde met een ge weldige catastrophe op Sicilië en in Calabrië. Nederland had, afgezien van de finaucieele gevolgen der Amerikaansche crisis, die zich ook hier deden ge voelen, een goed jaar, in politieken zin altyd. Het conflict met den merk- waardigen Cipriano Castro, president willen wachten, dan zal ik je alles verklaren, zei ze zacht. Je zult dan alles mogen weten. Zooals en wanneer je behaagt. Het zal mij zoo goed doen je al les te vertellen Ik ben zoolang al leen geweest. Het moet bard zijn zoo van je vader gescheiden te moeten leven, arme öillian Zij zweeg en haar hand lag zwaar der op zijn arm. toen zij het station naderden. Cesar nam een kaartje voor tiaar en ging tegenover haar zitten, maar zjj spraken weinig op hun reisje naar Londen. Soms ontmoetten hun oogeu elkaar in een langen, ernstigen blik od één maal boog Gillian zich tot hem over eu vroeg Hoe kwam het zoo, dat je mij volgde Hy vertelde het haar, maar volgens zijn belofte noemde hy den naam van Payne niet. Gillian huiverde. - Ivan Malincourt scheen wel half krankzinnig te zjjn. Wat had ik moe ten beginnen als jij niet gekomen was'? Hoe wist hy, dat ik belangrijke papieren by my had Zou het moge lijk zijn, dat hjj aan het venster luisterde, terwyl wij er over spraken Voor zoo'n mau is alles mogeiyk, van Venezuela, eindigde op de voor ons meest eervolle wyze en met de Koningin gaat het Nederlandsehe volk, in blijde verwachting het nieuwe jaar tegemoet. DE RAMP IN ITALIË. Zich ook maar een gedeeltelijke voorstelling te vormen van de ramp, blijkt onmogelijk. Elk nieuw bericht spreekt van meer dooden, grooter schade, andere verdwenen of ver woeste dorpen en streken. Deze ramp blijkt een der grootste te zijn, die, voor zoover ods weten gaat, de mensch- heid getroffen heeft. De Italiaansche regeering heeft alle beschikbare, middelen van vervoer in beslag genomon, om militairen en ambtenaren te vervoeren, zoodat dag bladcorrespondenten voorloopig niet verder dan Palmi kunnen komen. Messina is voorloopig voor particulie ren onbereikbaar. In het bergland vluchtte de bevol king iu holen, en daar bevinden zich nu alle rangen en standen der maat schappij te zamen, om groote vuren geschaard, in afwachting van terug keer van orde en rust. In Italië is men ook voor de toe komst zeer bezorgd. Het gebied dei- aardbevingen breidt zich uit en men vreest ten zeerste, dat het rjjke vruchtbare Sicilië hetzelfde lot zal ondergaan als eens Herculanum en Pompei ten deel viel. Iemand, die behouden uit Messina te Catania is aangekomen, vertelde, dat het onmogelijk is, het vreeseljjke schouwspel te beschrijven, dat de stad oplevert. Messina bestaat niet meer, er is Diets dan een groote puinhoop. Bijna de geheele bevolking is dood, slechts enkele duizenden inwoners zijn er behouden afgekomen. Het is drin gend noodig geneesheeren, tenten, kleederen en levensmiddelen te zen den de overlevenden hebben gebrek aan letterlijk alles. Het station is ingestort, bijna alle spoorwegbeamb ten zijn dood. De beroemde avenue Palazzata, het universiteitsgebouw, de post- en telegraafkantoren, monumen- antwoordde Cesar op een toon van afkeer. Wat die papieren betreft kan ik je daar ook mee helpen Ik moet ze morgen eigenhandig aan Mr. Bently geven, antwoordde zij. Ik zal blij zijn, als die geheim zinnigheid eindelijk voorbij is. Het zal mij plezier doen, omdat jij er naar verlangt. Overigens kan het mij niet schelen. Zy reden samen naar het huis, waar Gillian zou blijven logeeren, maar Cesar wilde niet mee naar bin nen gaan. Hij was er op gesteld den laasten trein naar Ryelands nog te pakken, daar hjj besloten was den volgenden dag een onderhoud met Mr. Wickham te vragen. Ik zal morgenochtend schrijven, zeide hij, haar hand loslatend. Ik weet niet hoe het af zal loopen, maar toch maak ik my nu niet bezorgd meer. Ik heb jouw woord eu dat is alles wat ik noodig heb. Haar oogen herhaalden die belofte, terwyl zij nog een oogenblik staan bleveD, toen was hy verdwenen. HOOFDSTUK XXX. Hoe laat het ook was toen Cesar op Reylands terug kwam, hij belde toch om toegelaten te worden. Toen hij weer op de stoep stond, waar hy een paar uur to voren Payne ontmoet had, dacht hy er over, hoe ten, gas- en waterleiding, alles is ge heel vernield. Kapitein Panomares, de bevelheb ber van het Russische schip Admiraal Macharof, dat gisteren te Napels is aangekomen, deelt ongeveer het vol gende medeZoodra de aardbeving plaats had gehad, trachtten wjj aan land te komen daar gingen wy ter stond aan het reddingswerk en slaag den er in betrekkelijk korten tyd in, ongeveer duizend personen van onder de puinhoopen weg te krijgen. Ik voor mij geloof dat er in Messina on geveer 80,000 slachtoffers zijn, maar het is natuurlijk zeer moeilijk, zoo iets juist te schatten. De omvang der verwoesting gaat alle beschrijving te boven. Het akeligste van alles waren die bijna naakte mensehen die wy tegenkwamenvoor een groot deel waren ze gewond en allen half gek van schrik. Het waren er wel 10,000 geloof ik, en velen onder hen droegen heiligebeelden, terwyl zy gebeden prevelden en den hemel om hulp smeekten. Wij deden wat we konden, gaven hun voedsel zooveel we had den en kleeren als het mogelijk was. De tooneelen die wij zagen waren hartverscheurendin een huis van zes verdiepingen vonden wij twee lijkjes van kinderen, die blijkbaar aan het spelen waren geweest, voordat de aardbeving het huis vernietigde. Het speelgoed lag nog naast hen. Onze reis naar Napels werd vooral moeilijk gemaakt door het groote aan tal menschen dat krankzinnig gewor den was van schrik eu angst. Die arme menschen liepen al maar door over het dek naar hun verongelukte vrienden en familieleden te zoeken, die ze bij den naam riepenblijkbaar in de meening, dat zij nog in Messina waren." Kapitein Hein, de commandant van de Therapia, heeft met den corre spondent van den Lokal-Anzeiger te Napels over den toestand in Messina gesproken. Reeds vóór men de Straat von Messina binnenvaart, zoo vertelde hy, ziet men de vlammen uit de stad opslaan. Langs de kust vindt men niet een der bekende plaatsjes in den ouden toestand terug. Van de huizen in Messina zijn, voor zooveel men van zee uit zien kan, slechts de bui tenmuien blijven staan. Reeds bij het hij nu in geheel andere stemming ver keerde. Toen was hij bezield van een koorts achtig ongeduld en van twjjfelnu wist hy, dat hy de gelukkige bezitter was van Gillian's liefde en trouw kon rekenen. Toen de knecht van Mr. Wickham zelf de deur opende, kou hij aan het gelaat van Cesar zien, dat hjj brenger was van goed nieuws. Kan ik Mr. Wickham spreken vroeg hij. Nauwelijks was dat verzoek uitge sproken, toen Mr. Wickham zelf in de hal verscheen en Cesar een tee- ken gaf hem naar zyn studeerkamer te volgen. Brengt u nieuws mee vroeg hy gehaast en zenuwachtig, terwyl hij de deur sloot. Ja. Ik ben zooeven terruggekeerd Miss Wickham is nu veilig in het huis van haar vaienden te Londen. Miss Wickham? Hoe is u haar uaam te weten gekomen Iets ongewoons in Cesar's uiterlyk scheen hem te treffen, want hy keek hem oplettend aan. Blijkbaar had hjj een voorgevoel dat het onderhoud waarschijnlijk lang zou duren. Hjj ging zitten en verzocht zonder te spreken zjjn bezoeker hetzelfde te doen. [Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1909 | | pagina 1