WEERBERICHT. BINNENLaNo. Thermometerstand STADSNIEUWS. Kerk- en Schoolnieuws. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorra. 10.50 uur.) De Bildt, 2 Januari 1909. Hoogste barometerstand 783 0 m.H. te Breslaulaagste 745.7 m.M. te Bodo. Verwachting tot den avond van 3 Januari 1909. WindZwakke Z.W.-lyke wind. Gesteldheid van de luchtNe velig tot betrokken, weinig of geen neerslag. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 781 m.M. Vorige stand te 12 uur 779 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 39 Laagste hedennacht F. 38 Hedenmiddag 12 uur F. 40 begin van de straat kwamen ons boo ten tegemoet met geredden, die spijs en drank vroegen. Eenigen van de geredden vertelden, dat de verwoes ting der stad zich in 12 seconden afge speeld had. Hoe het er nu in Messina uitziet, kan men het beste opmaken uit het jongste telegram over de vechtpar tijen en roover(jen te midden van de puinhoopen. Het schijnt dat honger en ellende de overgeblevenen uit de volksklasse volstrekt ontoerekenbaar hebben gemaakt. Het is weerzinwekkend, te lezen dat men dichte wolken van raven en andere vogels op Messina ziet aan vliegen, die van ver komen om hun prooi te zoeken in de verwoeste stad. De honger en de dorst moeten in al de steden die door de aardbeving geleden hebben, nijpend worden. Wy lezen dat te Bagnara de gewonden den dokters smeekten, hun toch een of ander medicijn te geven, onver schillig welke, om hun brandende dorst te lesschen. De doktoren zelf werken uit alle macht, maar krijgen al even min te eten of te drinken. Waar zou men het ook vandaan halen Er is geen bakkerij gespaard gebleven De bevolking kampeert nog steeds in de openlucht en 't is onmogelijk zoo gauw tenten op te slaan, zoodat de regen neerstroomt op de hulpelooze menschen. Op de schepen, die hulp komen brengen, worden reusachtige hoeveel heden flesschen met water naar Mes sina en do andere plaatsen gebracht, daar er volstrekt gebrek is aan drink water. Vluchtelingen uit Reggio verdwaald bereiktenj heden Palmi. Zij verhalen dat boeren uit den omtrek van Reggio de juwelieiswinkels geplunderd hebben. Er zijn weinig soldaten overgebleven. De orde is hersteld. Troepen honge rige honden kwamen in de puinhoo pen naar lijken wroeten Een oogge tuige verhaalde van een on verdrage lijken lijkenstank. En verder Twee kazernes met duizend soldaten zyn ingestort. Twee dagen lang heeft men de bedolven menschen hooren jamme ren toen eindelyk werd het stil. Hulp kon niet verleend worden. Steeds viel er regen. Bij eiken nieuwen schok heffen de menschen kerkliederen aan. Te Bagnara werd een oude vrouw begraven onder brandende puinhoopen, men hoorde haar gillen, doch z(j wei gerde hulp, waarschuwde daarentegen de redders voor het dreigend gevaar van verdere instorting. Spoedig daar na stortte bet huis inderdaad geheel in. Te Messina geschiedt het reddings werk des nachts by het schijnsel der zoeklichten van de talrijke oorlogs schepen. Overal steken beenen, armen en hoofden van lijken onder de bal ken en muren der puinhoopen uit. Bijna alle kinderen van Messina zijn dood. De schokken houden aan. In den afgeloopen nacht werden er 3 gevoeld. OOSTENRIJK—HONGARIJE. Reuter verneemt van ambtelijke zyde, dat Engeland en Rusland Oos- tenrijk-Hongarije kennis hebben gege ven, dat zij de Oosteurijksche voor stellen ten aanzien van voorafgaande besprekingen over de onderwerpen, die op de Europeesche conferentie zullen moeten worden behandeld, aan vaarden. FRANKRIJK. Gisteren is te Parijs een perso.on gevangen genomen, die van de binnen plaats van het ministerie van Binnen- landsche Zaken op de werkkamer van Clémenceau schoot. Uit het eerste onderzoek bleek, dat hij niet in de lucht schoot, maar wel degelijk in de richting van de werkkamer. Gecon stateerd werd, dat twee ruiten door kogels doorboord zijn. De man was een overspannene, die ontstemd was, omdat de minister niet genoeg aan dacht had geschonken aan zijn klachten. De Ministers kwamen Donder dagavond op het Elysee bijeen onder voorzitterschap van Fallières. Besloten werd een nationale inschrijving te openen voor de slachtoffers van Sicilië en Calabrië. De regeering zal aan de bladen vragen een inschrijving te openen en een comité te vormen om gelden te verzamelen. De President schreef in voor '25.000 francs, de Ministerraad voor 12.000. Naar w(j vernemen, zal de heer P. R. Mees, lid der Tweede Kamer voor Rotterdam Y, zich by de alge- meene verkiezingen dit jaar niet weer beschikbaar stellen. De gemeenteraad van Bolsward heeft geweigerd te voldoen aan de uitnoodiging van Gedep. Staten van Friesland, tot intrekking van de on langs gemaakte bepaling, dat een onderwijzeres ontslag moet vragen als zij een huwelijk wil aangaan. Ge- dep. Staten bobben daarom de bepa ling aan de Koningin ter vernietiging voorgedragen. Het hoofdbestuur van den Bond van Roomsch-katholieke Arbeidersver- eenigingen in het aartsbisdom Utrecht heeft besloten a. om voor eigen kosten en risico in 1909 te Hilversum een driedaag- schen practisch in socialen cursus voor arbeiders te geven b. bet bonds orgaan te behouden c. adhaesie te betuigen aan het comité voor de af schaffing van den nachtarbeid dei- bakkers. Middenstandstentoon stelling. Het uitvoerend comité der Middenstandsten toonstelling welke dezen zomer vanwege t en Nederland- schen Boud van vereenigingen van den liandeldryvenden en van den in- dustrieelen middenstand, in de zalen en speciaal te plaatsen expositiege bouwen in den tuin van het Paleis voor Volksvlijt te Amslerdam zal worden gehouden, heeft de volgende heeren bereid mogen vinden als be schermers der tentoonstelling op te treden mr. Th. Heemskerk, minister van binnenlandsche zakenA. S. Talma, minister van landbouw, nij verheid en handelmr. G. van Tien- hoven, commissaris der Koningin in Noord-Holland mr. W. F. v. Leeuwen, burgemeester van Amsterdam. Bovendien heeft het comité reeds van een aantal heeren toezegging ontvangen, dat zij bereid zijn zitting te nemen in het eere-comité der ten toonstelling. Het comité hoopt dan ook in staat te zijn de volledige samenstelling van het eere-comité binnen eenige dagen te kunnen be kend maken. Een circulaire warin doel etc. der tentoonstelling nader wordt uiteen gezet (en waar b(j gevoegd zal wor den een uittreksel uit het algemeen reglement, benevens een opgave der rubrieken, welke de tentoonstelling omvat, en de prijzen voor plaatshuur etc.) is ter perse en komt dezer dagen gereed, Zij zal dan behalve aau de by den Middenstandsbond aangesloten vereenigingen in het groot verspreid worden, zoowel hier te lande als el ders, tot welk doel behalve een Hol- landsche oplage, ook exemplaren in in Fransche, Duitsche en Engelsche taal vervaardigd worden. Het is echter mogelijk, dat het comité niet allen weet te bereiken, die eventueel geneigd zouden zijn te exposeeren. Voor hen, die geen circu laire ontvangen, en voor diegenen, die er prijs op stellen, een exemplaar te ontvangen bestaat gelegenheid ze aan te vragen aan het Bureau dei- Tentoonstelling (gevestigd in het Pa leis van Volksvlijt te Amsterdam) dat telefonisch verborden is (no. 1891) en waar de commissaris der tentoon stelling dagelijks voor belanghebbenden en belangstellenden te spreken zal zijn (voorloopig van 1112 uur 's mor gens en van 34 's middags. Het Amersfoortsch Comité tot steun by gedwongen werkloosheid zal in de volgende week een beroep doen op de offervaardigheid van de Amers- foortsche burgerij. Het heeft gemeend hiertoe te moeten overgaan, omdat de werkloosheid in onze stad, door ver schillende omstandigheden, o.a. ook door het stopzetten eener fabriek, weer buitengewone afmetingen gaat aan nemen. In den afgeloopen maand Decem ber 1908 werden door de Amersfoort- sche Tramweg-maatschappij 8(142 be talende passagiers vervoerd en bedroeg de passageopbrengst f 432,50, de totale inkomsten waren f441,85, de dag- kilometeropbrengst was f 7,92. In de zelfde maand van 1907 waren deze getallen resp. 9165, f 456,05, f478,05 en f8.57. B(j enkele stadgenooten zijn, naar we vernemen, in den laatsten tyd weder bedelbrieven bezorgd, ge schreven door eene dame, waarin dan hulp wordt gevraagd voor een of ander gezin. Men zy gewaarschuwd en geve niets, dan na behoorlijk on derzoek bij de -hiervoor aangewezen autoriteiten. De afdeeling Amersfoort van het Nederl. Werkliedenverbond „Pa trimonium" stelt voor het Congres, dat den 22 en 23 Februari te Amster dam zal worden gehouden, don wensch te laten uitspreken tot meer bescher ming van den nationalen arbeid. De afdeeling Amersfoort van I den Ned. Protestanten Bond zal Don derdag 14 Januari weder een open bare bijeenkomst houden in de Remon- strantsche kerk, waarin als spreker zal optreden de heer A. Dykema van Rotterdam met het onderwerpDe theosofie, beschouwd van vrijzinnig- godsdienstig standpunt. Tevens kunnen we reeds meedeelen, dat in Februari voor dezelfde afdee ling als spreker zal optreden Ds. S. K. Bakker uit Zwolle. Voor de heden te houden schaaat- sentocht over de Elf Fiiesche steden heeft zich o.a. ook als deelnemer op gegeven de heer A. A. Stheeman van hier. Ds. G. VV. C. Vunderink alhier komt voor op het drietal te Alkmaar. Hedenmiddag waren op den Westsingel eedige kinderen aan 't spelen op een der hoopen uitgehakt tjs, die nu op zooveel plaatsen in de grachten worden gegooid. Een jon getje gleed naar beneden en kwam juist op een zwakke plaats in het ijs terecht, zoodat hij er door heen ging. Een voorbijganger haalde het knaapje spoedig weer op den vasten wal. De verplaatsing van den Com mies-titulair der Posterijen en Tele grafie, den heer A. Pijper naar het Post kantoor te Bolsward wordt tot nader uitgesteld. Aan 't politiebureau z(jn als ge vonden voorwerpen gedeponeerd Een beenen standaard, voorstellende een ankereen nikkelen lorgneteen zilveren heeren horloge en een rozen krans. Is het over 't algemeen in de stad vrij rustig geweest op Oude jaars avond, op den Weversingel, zoo ver namen wjj, heeft nog een vechtpartij plaats gehad tusschen militairen. Een huzaar kreeg hierbij van een wapen broeder eenige sabelsneden over 't achtei hoofd, zoo ernstig dat medische hulp noodzakelijk bleek te zijn. Wegens openbare dronkenschap, heeft de politie vier lieden opgebracht, waarvan er drie in 't politie bureau en één onder de Beurs in arrest z(ju gesteld. Door de politie is een gesigna leerde aangehouden, die nog drie maanden gevangenisstraf moest onder gaan. H(j werd heden op transport ge steld naar Utrecht, gelijk met een gesignaleerde, die nog 6 dagen te goed had. LEZING VOOR DEN PROTESTANTENBOND. Wij ziiu onzen lezers nog altijd het verslag verschuldigd van de lezing van Ds. J. L. la Gro voor de Afdeeling Amersfoort van den Ned. Protestan tenbond over het onderwerp „De eeuwige kern van den Gods dienst en z(jn wisselende vormen" een verslag, dat door bijzondere om- standigen tot beden moest woiden uitgesteld. Na een voorzang, uitgevoerd door een Dames-zangkoor, begon spreker met er op te wijzen dat er in onzen tijd zeer velen zijn die denken dat de Godsdienst niet meer is dan een voorbijgaande phase van gevoels- en gedachtenleven dat de tegenwoordige menschheid aan Godsdienst is ont groeid. Velen verheugen zich daarin. Daartegenover zyn er weer anderen die in zake den Godsdienst, angstig z(jn voor kritiek en wijsgeerig denken. Over de veelvuldig verkondigde meeuing van het hebben afgedaan van den Godsdienst, moet men zich niet verwonderen. Vele Godsdiensten zijn gestorven zoo b.v. van Amalik, Am nion en van de Philistijnen de Gods diensten van 't oude Griekenland en Rome enz. Godsdiensten zijn niet on sterfelijk, dat zegt dit duidelijk. Maar het maakt een groot verschil of men 't enkel of meervcud neemt. Gods diensten sterven de Godsdienst blijft. Godsdienst, vindt in wat zijn dood wordt genoemd door vrienden of vijanden, telkens weer vernieuwing. 't Zijn telkens slechts de vormen die vergaan en van zulk een wegval len van oude vormen is onze tijd ge tuige. De menscheid groeit steeds op elk levensgebied en ontgroeit dus noodzakelijker wijze ook aan de oude Gods- en geloofsvoorstellingen. Zooals een kind wanneer het ouder wordt, zijn kinderlyk wenschen ontgroeit, zoo ontgroeit de imenschheid aan de. kleine wereld waarin zij meende te leven, waarin zy heeft gedacht en gevoeld. Zoo ontgroeit de tegenwoordige menscheid aan het „geijkte Christen dom" van Roomsch Katholicisme en Orthodox Protestantisme, daar dit vastzit aan de antieke wereldbe schouwing die afgedaan heeft en ge tuigt van zedelijke begrippen, die Voor de menschheid van thans van onvol doend gehalte zyn. Men draait en schippert wat van dien kant, een laakbaar streven om den strijd daar tusschen wetenschap en geloof te ver bloemen. Zoo ontgroeit de tegenwoor dige menschheid gedeeltelijk aan Gods dienst althans meent zij dat te doen, want zij heeft de vormen veelal ge nomen voor het wezen. Als men nu o.m. hoortdat de Bjjbel niet is Gods woord, in den ouden zin genomen dat er van val geen sprake kan zijn, daar er was opklim ming van den beginne en dus heel het verlossingsplan in Christus, naai de oude dogmatiek, gevallen is enz. dan werpt men met het badwater, 't kind weg, want zij zochten hun godsdienst slechts in vormen. Veelal had men slechts vormen. Zij zijn niet beter dan een Micha uit 't Richteren- boek die klaagde, dat men hem zijn God had ontnomen, toen het beeldje uit zijn huistempel was gestolen. Toen dan ook de oude vormen werden af gebroken en de Godsdienst ontdaan van veel wat hem hinderde in zijn groei, werd het woord van een groot denker bewaarheid, dat de mensch van zijn vrijheid eerst het rechte ge bruik weet te maken als hij haar reeds eenigen tijd heeft genoten. Vrijheid uit de eerst onontbeerlijk gedachten leer enjbelijdenis, werd niet gebruikt alles middel om vroomheid aan te kweeken, maar werd doel zelf. Velen zijn door bovengenoemde oor zaken ongeloovig geworden, mede door den invloed van Multatuli en door het opkomende populaire materialisme van een Büchner en Moleschot. Bij de wijsgeeren vond dit laatste geen gunstige opname, daarvoor behoeft slechts gewezen te worden naar een Lange die in zijn „Geschichte der materialisme,'' dit stelsel aan een be oordeeling onderwierp. Daarbij zijn velen van den Gods dienst vervreemd door het socialisme. Deze beweging vroeg alle toewijding en legde beslag op allen vrijen tijd van den arbeider. Het absolute Marxisme werkte anti godsdienstig. Zoo werden groote scharen arbeiders van Gods dienst en Kerk vervreemd. Hier ver telde spreker wat hij eens van een Christen Socialistische predikant had hooren getuigen „Het getuigt van jammerlijke ver blinding te meeneu, dat het socialisme de menschheid gelukkig maken zal. O, zijn weldaden zullen vele zijn en het zal vergruizelen bergen van wee maar de menschheid gelukkigmaken in den hoogsten zin des woords, dat zal zelfs het socialisme niet. Want er is iets dat met de menschheid mee gaat in haren gang door der tijden schemer. Dat is de smart Zij zal meegaan met de menschheid waar zij ook gaat hoe zij ook de samenleving zal inrichten Of zal na het lichten van dier dagen dan geen moeder meer haar kind be- weenen, geen vader meer in groote vreeze zijn over zijn zoon en zullen de lange nachten niet meer hooren het geschrei van een die klaagt over diepen val Nteu, zoolang de menschen mensch zullen zijn en 't socialisme zal hun het menschzjjn niet ontnemen, maar het geven voller zuiverder dan deze maatschappij het kan, zoo lang zullen zij roepen om meerder heil, dan deze wereld geven kan I" Dan zijn er velen los geworden van den Godsdienst, de prooi geworden van het weelde- en genotleven van onzen tijd. Reizen, theater, concerten een stukje wetenschap, ziedaar veler ideaalhet [oude welbekende heiden- sche ideaalRome en Athene bezaten het zoo eveneens. Men leeft zich uit, zooals een dier zich uitleeft, niet anders, niet beter. Dat is geen levensdoel voor menschen 1 Het wordt al gevoeld in onze dagen, getuige veler zoeken 1 Meestentijds zijn deze materialisten echter zeer j agnostisch, zy worden geattendeerd op het psychisch monisme van een Techner, Paulsen, Strong Heymans. Alles wordt in dit wys- geerig stelsel terug gevoerd op een laatste wereldbewustzyn, wat Techner en Paulsen God noemen. Techners formuleering van wereldbeschouwing was „In God leven en bewegen w(j ons en zijn wij. Voorts haalde spreker verschillende treffende stellingen van dit monisme aan o.a/: Niet, ik (lichaam) heb een ziel, maar ik ben ziel en heb een lichaam. Toch brengt het aannemen van God als begrip nog geen Godsdienst, maar gelooft men eenmaal aan God dan kan dit wysgeerig denken ons Gods begrip louteren. De Gudsdienige wereldbeschouwing is fyner on teederder dan die van het gewone denken. Het weten van God is iets anders' dan de leerstellige wetenschap. Met het zelfde recht en dezelfde zekerheid waarmee wy de zichtbare dingen opmerken, hebben w(j ook in- nerlyke ervaringen, als wjj innerlijk ei varen, dat God leeft. En dit voor ons onmiddellijk ervaren, is even groote zekerheid op geestelijk gebied, als de wet der zwaarte kracht op 't gebied der natuurkunde. Godsdienst naar zijn wezen behoort tot het gebied van het gevoel. Onze verhouding tot God is niet eene van verstandsberekening, maar van af hankelijkheidsgevoel en vertrouwen. Daarin ligt het wezen van'den Gods dienst. De normale mensch moet ver eeren ieder mensch heeft sterke be hoefte om te vertrouwen elk verlangt los te zjjn van al wat hem hindert; om vry uit te leven, verlost te zij;) uit de boeien van beperktheid. En daarbij verlangt ieder naar levens- vrede. Vooral al die behoeften en verlangens heeft de mensch ten alle tijde, be vrediging gezocht en gevonden in den Godsdienst. Wanneer 's menschel) voelen en denken wordt opgelost in deze behoeften verkrijgt de mensch bevrediging, ervaart de mensch dè realiteit, de werkelijkheid Gods. En zoovelen daar in allerlei landen', in allerlei talen hebben geuit de kreet naar God, als 't schreeuwen van de hinde naar de waterstroomenf zoovelen hebben ervaren de werkelijkheid Gods, Zijn gemeenschap gesmaakt en daarin antwoord gekregen op levensvragen en troost gevonden en vrede. Daar hebt gy het wezen van den Godsdienst de trek naar het oneindige, het hoopen naar God, en de verzadiging daarvan. De Godsvraag is voor de menschheid de werkelykste vraag. Angstig zoeken vele in onze dagen. Zij zijn ongodsdienstig omdat zij niets meer zijn dan kinderen van hun tijd; produkten van omstandigheden waar onder zy leven. De nieuwe, de moderne prediking heeft deze allen te geven. Zy noodigt hen. Beter zij dwingt ben te komen, in Gods naam te komen. PREDIKBEURTEN. Op Zondag 3 Jan. EVANG. LUTH. KERK. Voorm. 10 uur Ds. J. L. F. de Meyere. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 9| uur, Kinderkerk van de afd. Amersfoort van den Ned. Prot. Bond. Ds. I. Hooykaas. Voorm. 11 uur Ds. I Hooykaas. i DOOPSGEZINDE KRING. Loge gebouw van Persynstraat 1. Geen dienst. We ontvangen de volgende op gave der predikbeurten in Januari en Februari in de Remonstrantsche kerk. 3 Jan. 9) uur Kinderkerk van de afd. van den Protestantenbond.

De Eemlander | 1909 | | pagina 2