DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. JNo. 2, MAANDAG 4 JANUARI 1909. 6e JAARGANG. Uitgave van ds Neaml. Vennootsehap „DB EEMLANDER". Hoofdredacteur B. G. RIJKENS. Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: BREEDESTRAA.T 18. HALF BLAD, BUITENLAND. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis BINNENLAND. UIT DE PERS. #- DE EEMLANDER Abounementsprij s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4. Franco per post id. - 5.60 Per 3 maanden id. - 1. Franco per post id. - 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertöntlën: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing ran advertcntiën tn reclames ran buiten liet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd liet Algemeen Binnen- en Bniieiilniidseb Adrcrtentiebnrcan D. ALTA, Warmoesstraat 76—78 te Amsterdam. DE RAMP IN ITALIË. Met een vreeselijke, bijna automa tische regelmaat blijven de Jobstijdin gen inkomen en niets wijst er op, dat aan deze verschrikkelijke reeks een einde zal komen. Reggio of beter gezegd de puinhoop, die van Reggio overbleef, is tot aan Lazzaro, dat op 17 K.M. afstand ligt, per spoor te benaderen. Van daar af moet de reis meestal te voet worden voorgezet, omdat voor particulieren geen voertuigen beschikbaar zijn. Iemand, die dezen marscb van 3| uur gaans aflegde, kwam voortdurend troepen vluchtelingen tegen, die er meerendeels ellendig aan toe waren. Hij vond de geheele streek totaal ver anderd. Huizen staan er niet meer, groote stukken land staan onder water. Pellaro, vroeger een rijk en bloeiend dorp, was nu één puinhoop. Het strand lag vol lijken, die veelal nog een uitdrukking van vreeselijke ontzetting op het gezicht hadden. Er was groot gebrek aan instrumen ten en de enkele arts, die ter plaatse was, kon onmogelijk alle gewonden helpen. De weinigen van de bevolking, die gebleven waren, leden ontzettend door honger, dorst en koude eD smeek ten om toch in Godsnaam geholpen te worden. Van het dorp San Gregorio, meldt dezelfde ooggetuige, is zoo goed als niets overgebleven. Te Sparre Reggio zijn alle huizen ingestort of dreigen in puin te vallener was een on dragelijke lijkenlucht. Te Reggio waren niets dan puinhoopen te zien. De reddingbrigades van soldaten, matrozen en particulieren gedragen zieh bewon derenswaardig, behalve tegen plunde raars hebben zij zich ook veelal tegen half dolle, uitgehongerde honden te verweren. Er werd ook hard gewerkt aan het herstellen van de telegraphi- sche verbindingen. Te Catania, dat dicht bij Messina ligt verkeert de bevolking in een voort durende paniek, en is door het voort durende aankomen van vluchtelingen, en door werkelijke of ingebeelde aard- (naar het enoelsch.) 93 Ik ontdekte dien naam gisteren avond bij toeval. Dat was de reden van mijn komst hedenavond. Laat ons dat onderwerp laten rusten. Vertel mij eerst wat er ge beurd is sinds Miss Wicham van hier ging. Nadat hij zich van die taak gekwe ten had, merkte Cesar dat Mr. Wick- ham er zooveel belang in stelde den naam te weten van den man, die de waarschuwing aan Cesar overbracht, dat hij na eenig nadenken besloot het te vertellen, er den nadruk op leggende, dat het volstrekt niet verder mocht gaan. Eenige oogenblikken bleef Mr. Wickham stil met de hand onder het hoofd zitten. Eindelijk keek hij op, zijn gelaat zag bleek en ernstig. U heeft nog iets anders te zeg gen 7 zei hij plotseling. Ik zal u niet danken voor hetgeen u gedaan hebt totdat ik wat meer weet van uw mo tieven om zoo te handelen: Mijn motief was Miss Wickham te helpen, antwoordde Cesar, Ieder een zou hetzelfde gedaan hebben. Er schokken zoo opgewonden, dat de orde er bijna onmogelijk gehandhaafd kon worden. Uit Messina wordt gemeld dat de Kathedraal en de kunstwerken totaal vernield zijn. De schatten van de Madonna, beschermheilige der stad, die op eenige millioenen worden ge schat, liggen onder de puinhoopen en en worden door soldaten bewaakt. Het reddingwerk wordt voortge zet, maar men vindt nu niets meer dan dooden. De lijkenlucht wordt wordt sterker en de steeds vallende regen bevordert de ontbinding der cadavers. DE BALKAN-CRISIS. De Oostenrijksche gezant te Kon- stantinopel deed gisteren bij den groot vizier een stap, die vau groot belang kan zjjn. De gezant vestigde Tenfik pasja's aandacht op de gewelddadig heden, veroorzaakt door de onwet- l tige manifestaties, waartegen de autoriteiten geen enkelen maatregel nemen. De gezant wees er op, dat Oostenrijk tot dusver grooto toegevend heid aan den dag legde. Een herhaling der incidenten zou echter ernstige complicaties teweeg kunnen brengen. FRANRIJK. De uitslag van de verkiezingen voor den Senaat bij de eerste stemming was aldus van de linksche republi keinen werden 19 herkozen, terwijl 4 voor de eerste maal gekozen werden radicalen 15 herkozen, 9 gekozen radicaal-socialisten 12 herkozen, 8 ge kozen progessisten 5 herkozen, 3 ge kozen conservatieven 4 herkozen, 3 gekozen. Deze cijfers betreffen 24 stemmingen. De tweede stemming, 24 zetels be treffende, verdeeld over 12 departe menten, gaf het volgende resultaat: gekozen werden 3 linksche republi keinen herkozen werden 3 radicalen 2 radicalen werden voor de eerste maal gekozenherkozen werd 1 ra dicaal-socialist, en 5 radicaal-socia listen werden voor de eerste maal gekozen, 1 onafhankelijke socialist en 1 progressist werden gekozen en 1 conservatief. Zeven stemmen van de tweede stemming waren aldus ver deeld Seine et Oise 1, Haute Savoie was geen anderen wet mogelijk. Met zjjn scherpe oogen nog steeds op den jongen man gericht, wachtte Mr. Wickham op hetgeen volgen zou. Ik denk dat u weet dat Miss Wickham en ik de laatste maand op Oakhurst veel samen zjjn geweest? zei Cesar, nu meer vervuld van de moeiljjkheden, die hem nog te wachten stonden. En ik behoef nauwelijks te zeggen, dat daarop het eenig moge lijke resultaat volgde. Ik bemin haar met mijn geheele hart, trouw en op recht. Hubert Wickham bleef nog steeds zwjjgen, en dat zwijgen scheen Cesar te dwingen voort te gaan. Ik kwam hier hedenavond om u te vragen, waar ik haar kon vin den, ging hij voort en toen gebeurde er, wat ik u zooeven verteld heb. Verbaast het u, dat wjj onder deze omstandigheden elkaar onze liefde bekenden Ik sprak en kreeg ant woord. Bjjna zonder woorden begre pen wij alles. Wij hebben elkaar lief en hebben elkaar ons woord gegeven. Dat is alles wat ik weet. Begrjjp ik dat goed, dat u Miss Wickham een huweljjksvoorstel hebt gedaan en dat zij het heeft aange nomen Zjj nam mij aan en wij spraken nog niet over de toekomst, maar na tuurlijk wenschen wij eens voor de 1, Tonne 1, Basse Pyrenoes 1 en 't Seine-departement 3. De ministerieelen wonnen bij eerste stemming een zetel, in Lot, drie in het Rhone-departement, twee in dat van Seine et Oise, twee in dat van Seine et Marne, éen in Haute Saöne. De progressisten wonnen een zetel in Indre. Clémencenau werd in Var op alle lijsten gekozen. VENEZUELA. De New York Herald verneemt uit Caracas, dat driehonderd politieke gevangenen, die Castro had laten op sluiten en van wie er verscheidene geboeid in hun kerker gevonden zjjn, al in vrijheid gesteld zijn. Indien Castro's bezittingen in Venezuela niet genoeg opbrengen, om de schadeloos stellingen, voortspruitende uit de tegeD hem ingestelde processen, te betalen, is het mogelijk, dat beslag zal worden gevraagd op de deposito's, die Castro bjj de banken in Europa heeft. Generaal Arnoldo Morales, die onder Castro minister van financiën is ge weest, is gevangen gezet, onder be schuldiging, dat hij aan de samen zweerders tegen Gomez geld verstrekt heeft. Rivas, de directeur van Castro's lijfblad Constitucional, is uit Venezuela gevlucht. RUSLAND. Bij den aanvang van de Zaterdag gehouden zitting van de Rijksdoema diende de leider der constitutioneel- democratische party, Miljoekof de vol gende dagorde in „De Rijksdoema, uitdrukking gevend aan haar mis noegen over de dagelijks talrijker wordende doodvonnissen, en het on gehoorde aantal terechtstellingen, die de moreele gevoelens der bevolking afstompen, en aan de eer van Rus land als beschaafde natie schade doen, gaat over tot de orde van den dag." Dit voorstel wekte bij het centrum en de rechterzijde uitroepen op, van: „er uit met hem doch bij de linkerzijde stormachtige bijvalsbetui gingen. De motie werd verworpen, waarbij de progressisten, cadetten, arbeidsgroepen en sociaal-democraten voorstemden. Dadelijk daarop las de voorzitter een keizerlijke oekase voor, waarbij wegens het Ivestfeest de Doema 3 Januari a.s. wordt verdaagd. wet vereenigd te zijn. En u zegt, dat u pas gisteren avond hoorde, hoe de werkelijke naam van Miss Wickham is. Cesar stemde toe. Zijn vurigheid was reeds aanmerkelijk afgekoeld. Hebt u eenig denkbeeld om trent de vooruitzichten van Miss Wickham De gedachte daaraan is nog niet bij mij opgekomen. Dus u stelt zich voor, dat zij iu de toekomst alleen van uw inkomsten zal kunnen bestaan U zal mij dan niet kwalijk nemen, dat ik u dan in haar belang vraag, wat uw vooruit zichten ziju. Cesar kreeg een kleur. Ik heb op 't oogenblik heel wei nig vooruitzichten, mijnheer, zei hij openhartig. Ik weet niets van uw omstandigheden noch van die van Miss Wickham. Tot gisterenavond dacht ik, dat zij alleen op de wereld stond en waarschijnlijk met heel wei nig middelen. De ontdekking, dat zij uw dochter was, bracht geen veran dering in mijn gevoelens te weeg. Totdat u mij dit vroeg heb ik er in't geheel niet over gedacht of ik armoe de of rijkdom met haar zou moeten deelen. Over uw gevoelens spraken wij niet, zei Mr. Wickham koeltjes. In zulke dagen gevoelen menschen over Nederland en Venezuela. De heer Thielen, Nederlandsch onder daan te Caracas, wiens eigendommen werden vernietigd bij de ongeregeld heden tegen het gezag van Castro, is to 's Gravenhage aangekomen om de hulp onzer Regeering in te roepen ten einde schadevergoeding te ver krijgen. Absintverkoop. Een wets ontwerp tot verbod van den absint verkoop is naar den Raad van State verzonden. —Onbewoonbaar verklaard. De gezondheidscommissie heeft het ai menhuis te Hoog-Karspel onbewoon baar verklaard. Buurtverkeer. Tot nog toe werden door de Hollandsche Spoor alleen buurtverkeerkaartjes uitgegeven voor de 2e en 3e klasse. Naar wij vernemen, ligt het thans in de be doeling deze gunstige bepaling over eenigen tijd ook voor de le klasse in te voeren. EEN PROGRAM VAN Mr. S. VAN HOUTEN. In den eersten van een serie staat kundige brieven tracht mr. S. v. Houten een liberaal strijd- en werk program voor 1909 te geven. Het doel en de hoop van een libe raal is natuurlijk de meerderheid te erlangen en eens weder in liberalen geest schot in het regeeringsbeleid te brengen. Subsidiair een genoegzaam aantal liberalen in de Kamer te bren gen om eenerzijds transformatie van het ministerie in Kuyperiaanschen geest, anderzijds herhaling van een kabinets formatie onder overwegenden invloed van vrijzinnig-democratische denk beelden, als in 1905, te voorkomen. Met andere woorden aan het beurt- spel der groot-kiezers Kuyper en Bor- 't algemeen weinig over geldzaken of wel zij houden zich zoo. Het lot van Miss Wickham is voor mij natuurlijk van grooter belang dan het uwe. U zegt, dat u haar lief hebt en dat u van plan is met haar te trouwen. Dat mag voor u voldoende zjjn, maar u zal mij niet kwalijk nemen als ik daar geen genoegen mee neem. Als u geen plan hebt van het geld van uw vrouw te leven, waarvan zult gij het dan doen Ik ben nieuwsgierig dat te hooren. Daar heb ik nog niet over ge dacht, antwoordde Cesar vrijmoedig. Op 't oogenblik kan ik Gillian nog niets aanbieden, maar u kan er van overtuigd zijn, dat ik er voor zorgen zal. Met zoo'n toekomst voor mij is geen twijfel aan mijn succes. Ik twijfel daar zeer aan, zei Mr. Wickham ontnuchterend. En ik heb maar aan uw vroegere carrière te denken om dien twijfel gerechtvaar digd te zien. Is u ooit geslaagd Ik beschouw het als een uitgemaakte zaak, dat uw vader alles gedaan heeft, wat in zijn vermogen was om u bekwaam te maken voor het beroep, dat gij gekozen hadt. Hoe hebt gij zijn verwachtingen beantwoord Ala advocaat zijt ge niet klaar kunnen komen en u was verplicht dat beroep vaarwel te zeggen. U doet nu werk, dat een man als Payne, de factotum gesius, dat het land steeds nieuwe plaagwetten, laatstelijk weder die op het arbeidscontract, bezorgde, voor goed een einde te maken. Middel daartoe is, dat de voor dit beurtspel onverschillig geworden kie zers van liberalen huize zich ditmaal bij tijds en krachtig met de candi- daatstellingen den vrijzinnig-democra- tischen invloed uitsluiten. De fout, die een groep liberalen in 1905 be ging, om allereerst met de vrijzinnig democraten een verbond te sluiten, behoort niet te worden herhaald. Tegenover de vrijzinnig-democraten behoeft onze houding eerst by de herstemmingen te worden bepaald. Zij zijn slechts, evenals hun sociaal democratische halfbroeders, eventueel noodzakelijke bondgenooten tegen Kuyper, maar verschillen van de libe ralen principieel in de waardeering van het vrijheidsbeginsel. Zy hebben zich van de liberalen afgescheiden onder den invloed van Kerdijk, die in zyn laatste levensjaren sterk tot de sociaal-democraten genaderd was. Dwangwetten en nog eens dwang- wetten zyn van hen te wachten, ter wijl juist herziening in vryheidslie- venden geest van de dwaDgwetten, waarmee hun invloed ons reeds heeft beschoren, broodnoodig is. Bij de fou ten, den omslag en de onredelijke overheidsbemoeiingen van drankwet, leerplichtwet en woningwet komt met 1 Februari a.s. nog de prulwet-Druc- ker over het arbeidscontract, waar tegen alle ondernemers en huisvrou wen zich door contracten moeten waponen, en waardoor ons rechts wezen, dat reeds zooveel te wenschen overlaat, in den grond verknoeid wordt. Mr. |v. Houten zou een splitsing willen in liberalen en democraten voorstanders van vrijheid eenerzijds, van staatsvoogdjj anderzijds. Een vrij heidsparty gerecruteerd uit de vrij liberalen en de massa der Unie-libe ralen, wellicht versterkt met enkelen, die onder de vrijzinnig-democraten en christelyk-historischen zjjn verdoold, zou ons wedor op den goeden weg kunnen brengen. De schrijver acht het gelukkig, dat de nieuwe verkiezingen vallen in een tyd, waarin elke kiezerskring door de van uw neef, doen zou voor de helft van uw salaris. Ik aarzel niet u te zeggen, dat vóór gij de hand vraagt van een eenige dochter, en nog wel waarschijnlijk een rjjke erfgename want als Peter Malincourteen fortuin verzamelde, was er toch geen reden waarom zijn pleegbroeder dat niet eveneens doen zou uw eigen voor uitzichten beter moeten zijn dan op het oogenblik. Terwijl Hubert Wickham sprak, was zyn blik steeds uitvorschend op het gelaat van Cesar gevestigd, dat aanduidde, dat het oude, heftige hu meur weer boven kwam bij de onom- stootelyke waarheden, die zoo hard vochtig geuit werden. Maar de jonge man beheerschte zichzelf en sprak bedaard. Wat u zegt is waar en ik neem u die woorden niet kwalijk. Het moet u wel voorbarig toeschijnen, dat een man in myn positie u zooiets vraagt. Het is waar, ik heb niets aan te bie den dan myn liefde. Hij zweeg, streed even met zijn ge voelens en keek toen Mr. Wickham recht in 't gelaat. Ik zal haar nooit opgeven, zei hij. Zij is alles voor mij, de geheele wereld. Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1909 | | pagina 1