DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. half blad, iNo. 4 WOENSDAG 6 JANUARI 1909. 6e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEÏÏUNDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BUITENLAND. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis BINNENLAND. Hoofdredacteur R-. G. RIJKENS. Ab ounem en tsprij a Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Interc. 62 Prijs dor Adverténtlën Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing ran advertentie en reclames van buiten liet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Bnitenlandsch Advertentieburcan I) T. ALTA, AVarmocsstraat 7678 te Amsterdam. DE RAMP IN ITALIË. De „Corriere della Sera" geeft een gruwelijk tafereel weer van den toe stand te Messina. Voortdurend hoort men er de kreten en het gelach van waanzinnigen, gevloek, verwenschin- gen. Ontelbare gewonden worden door visschersschepen naar grootere booten gebracht. Maar dikwijls is er daar geen plaats meer, en moeten de over volle visschersschepen blijven rond drijven. Er is nog veel te weinig hulp. Het bericht, dat bijna alle kinderen zijn omgekomen, wordt bevestigd. De Engelsche en Russische matrozen zijn met de Italiaanscbe soldaten ijverig aan 't werk om te redden, wat nog te redden valt. Verder wordt uit Messina gemeld, dat omgekomen zijn het heele 83ste regiment met uitzondering van den soldaat Fucao, de 1ste, 2de, 3de, 4de, 9de, 10de en 11de compagnie van het 22ste regiment, het 89ste regiment op 5 onderofficieren na, alle karabiniers, alle tolwachters, alle stedelijke ambte naren en alle leden van den jgemeen- teraad. De toestand te Reggio is ook al even verschrikkelijk, als elders. Men vecht er om voedsel, kleeding, om een plaats in den spoorwagen of een barak, teneinde tegen kou en regen beschut te zijn I Het is ontzettend, dat te midden van al die ellende het recht van de sterkste ook nog geldt! Van landzijde is Reggio nog altijd bijna niet te bereiken. Gisteren zijn er nog eenige levenden uit de puin- hoopen te voorschijn gehaald, wat tot hartroerende tooneelen aanleiding heeft gegeven. Van tallooze dorpen ontbreekt elk bericht, terwijl het onmogelijk is, ze te bereiken. Volgens een buitenlandsch blad is de schade, die financieels instellingen in Italië door dp ramp hebben geleden, hoewel nog niet juist bekend, toch zeer aanzienlijk. Bovenaan staan de Banque d'Italie en de Banque de (naar het enoelsch.) 95 Wjj hebben allen haar onze zorgen op de schouders gelegd en het als de natuurlijkste zaak van de wereld be schouwd, dat zij de dagelij ksche on aangenaamheden verdroeg, terwijl wij onzen eigen weg gingen. Zij is het beste zieltje van de wereld, en zal je l5 zeker gelukkig maken. Curzon zweeg. Nancy was voor hem t wel iets meer dan het boste zieltje van de wereld. Toen sprak hij weer T over de belangen van Cesar. ,a Je bent zoo trotsch en zoo fijn gevoelig, zei hij, dat men bijna bang 0 is je iets voor te stellen. Natuurlijk weet ik, dat jij te goed bent voor je S tegenwoordige betrekking. Jij moest hier agent zijn, geen rentmeester. Ben je van plan het mjj kwalijk te nemen als ik je vraag om het agent- schap van dit landgoed en dat van Mr. Dampier aan te nemen Hij sprak er mij vandaag over, dat hij uitziet naar een nieuwen agent. Ik ben nu niet trots en gevoe lig meer, antwoordde Cesar glimla- Sicile, die in Messina bijkantoren had den. Men schat de verliezen vau die twee banken op 15 h 20 millioen lires. Een dagblad-correspondent, die eer gisteren den 1 weg van Palmi naar Reggio te voet heeft afgelegd, seint dat hij een der verschrikkelijkste too neelen heeft bijgewoond, die hij ooit aanschouwd heeftde uitdeeling aan de geredden van bons voor brood en rauw vleesch door een ambtenaar. De troep uitgehongerden was niet in be dwang te houden. Het was een ver schrikkelijke verwarring. Op een ge geven oogenblik werd de ambtenaar ter aarde geworpen en de menigte maakte zich meester van de bons en stormde naar de haven, waar de sol daten de bloedende stukken vleesch onder de hongerige schare uitdeelden. De soldaten hadden runderen, ossen en gewonde paarden met hun bajo netten geslacht. Nog vöor men den tijd had gehad om volddoende maatregelen te nomen tot handhaving der orde, wierpen zich velen op de nog rookende stukken vleesch en verslonden ze rauw. Toen een afgevaardigde op het tooneel verscheen, riepen een aantal stemmen, die niets menschelijks meer hadden hem toe: „Zeg toch aan de regeering, dat men ons naar elders laat brengen, of laat men ons anders doodschieten dan is er tenminste een einde gemaakt aan ons lijden". De correspondent deelt nog een an der staaltje mede van algemeene el lende. Tal van gevangenen zijn bij de aardbeving ontsnapt. Maar velen van de ontsnapte boeven smeekten de sol daten hen naar een andere gevangenis te brengen, daar z(j hopen dan een beter'lot te hebben dan in de tegen woordige omstandigheden, nu zij in vrijheid zyn. Gisterenavond werd een heftige aardschok waargenomen te Teneriffe welke 12 seconden duurde. De vensters van de huizen rammelden en binnen werden meubels van hun plaats ver schoven. De verschrikte bewoners vluchtten op straat. AMERIKA. In het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden is een speciale bood schap van Roosevelt over de geheime politie voorgelezen, waarin de Presi dent verklaart niet de bedoeling te hebben de afgevaardigden te beleedigen. De wensch werd te kennen gegeven door de vergadering, dat de geheime politie voortaan onder het Departe ment van Justitie zou ressorteeren. RUSLAND. Gisteren werd melding gemaakt van de ontploffing eener helsche ma chine in een café te Petersburg. Het heet nu, dat deze bom bjj ongeluk ontplofte en bestemd was voor een aanslag op den Tsaar. Twintig personen zijn in Peters burg en een even groot aantal in het Keizerlijk Paleis te Tsarskoje gearre steerd, Het schijnt dus, dat men een com plot op het spoor is of althans meent te zjjn, dat zjjn vertakkingen ook binnen de muren van genoemd Paleis vermoedelijk onder het bedienend personeel had. De dageljjksche statistieken om trent het aantal ter doodveroordeel- den in Rusland spreken boekdeelen. Gisteren zijn 15 doodvonnissen geveld, terwijl er 14 andere werden voltrokken. TURKIJE. De boycot van Oostenrijksche waren in Turkije wordt erger in plaats van minder. Het boycot-comité laat voor taan alleen goederen door, waarvan het de factuur heeft afgeteekend. En alleen facturen van kooplieden, die tot het boycotsyndicaat behooren, worden afgeteekend. De schade van de Oosten rijksche Lloyd wordt op 500.000 kro nen in de maand begroot. OOSTENRIJK. Men meldt uit Belgrado, dat het doel van de redevoering van Milowanowitch, dat bjj de Weensche regeering zulke ontstemming verwekte, onjuist was overgeseind als volgtOostenrijk zal slaven maken van de volken in Bosnië en Herzegowina. De officieels tekst luidtOostenryk-Hongarije heeft zich meester gemaakt van provincies, door Serviërs bewoond. De Neuë Freie Presse vraagt, of de tekst niet achteraf veranderd is ge worden. Welingelichte kringen te Weenen chend. Wat het agentschap van Mr. Dampier betreft, dat wil ik gaarne aannemen. Maar ik blyf hier als rent meester. Nu jy weer teruggekomen bent, kun je evenals vroeger alles heel goed zelf regelen. Je doet het meeste zelf. Je zult niet hier blijven als rentmeester, antwoordde Curzon be slist. Ik sprak je niet alleen over myn hoop om je zuster te winnen uit ver langen om je in 't vertrouwen te ne men. Ik had andere motieven, zooals je zult hooren. Als ik zoo gelukkig ben te slagen dan ben ik van plan waarschijnlijk voor zes maanden buitenslands te gaan. En als ik niet slaag, dan doe ik hetzelfde behalve dat ik dan wel nooit weer terug zal komen. Zoodoende zul je in elk geval voor onbepaalden tijd alles te behee- ren hebben. Ik geef je de vrijheid om Mr. Dampier op de hoogte te brengen van mijn plan om buitenslands te gaan, en dat jy als myn agent zult optreden. Dan zal hij zoo goed als zeker vragen of je dezelfde betrekking by hem wilt innemen, en dat heb je een inkomen, waarmede je best bij Mr. Wickham kunt aankomen. Ik ben van plan morgen naar Ryelands te gaan en mijn kennis met je zusters te vernieuwen. Ik zal het niet wagen met Miss Malincourt te spreken voor dat zjj mij beter kent, maar te één of anderen tijd voordat het vreemde testament wordt voorgelezen, zal ik mijn geluk beproeven. Ik verlang er naar Mr. Wickham zelf te ontmoeten, maar ik zal geen woord over jou be langen spreken, totdat je er toestem ming voor geeft. Ik heb liever, dat je niets zegt, antwoordde Cesar beslist. Ik behoef nauwelijks te zeggen, Curzon, dat ik je aanbod dankbaar aanvaard. Je bent altijd een oprecht vriend voor my geweest, en als ik zoo gelukkig ben Miss Wickham tot vrouw te krijgen dan dank ik dat aan jou. Laat alles blijven zooals het is, totdat alles tus- schen Nancy en jou beslist is, en dan hoop ik alles zoo te regelen ais je straks voorstelde. Alsof zy het afgesproken hadden, stonden de jonge mannen allebei op. Cesar was niet welsprekend en uitte zijn gevoelens niet gemakkelijk, maar zijn oogen zeiden veel, terwijl by Bertram de hand drukte. Ik kan het moeilijk gelooven 1 zei hy ontroerd. Ik kan er mij nog niet in denken, dat zoo'n groot ge luk mijn deel zou zyn. Eerst Gillian en nu de hoop, dat mijn aanzoek gun stiger opgenomen zal wordenZy ten minste de Hemel zegene haar 1 beeft niet aan mij getwijfeld, en ik zal trachten my harer waardig te toonen. Ik zal niet pogen je mijn zijn van meening, dat waarschijnlijk een volkomen bevrediging bereikt zal worden. PORTUGAL. Er gaan slechte geruchten, omtrent den gezondheidstoestands des Konings. De longen schijnen aangedaan, zoodat de doktoren een langdurig verblijf in hoogere streken in Zwitserland hebben aanbevolen. Dit bericht heeft natuur lijkerwijze in Portugal onrust gebaard. J. G. S. B e v e r s. j- J. G. S. Bevers, Minister van Waterstaat, is gisteren tegen den avond te 's Graven- hage plotseling overleden. Het droevig feit, het schokkende ouverwachte daarvan en de omstandigheden waar onder het voorviel, wekten groote ontsteltenis en deelneming. Nadat de Minister het Departement na afloop der gewone werkzaamheden, gisteren middag had verlaten, deed hij een wandeling door het Bosch in de rich ting zijner woning. De heer Bevers was vergezeld van een dame. Op het wandelpad langs den Koekamp ge komen, gevoelde de minister zich plotseling onwel hij zeeg ineen en was bewusteloos. De voerman van een met paard bespannen wagen stelde dezen ter beschikking, om den lijder naar diens woning in de Daendels- straat over te brengen. Een kwartier later was hij overleden. Een beroerte had hem getroffen. Nauwelijks een jaar geleden (11 Februari 1908) trad mr. Bevers als raadsman der Kroon in het Ministerie- Heemskerk, waarin hem de portefeuille van Waterstaat werd toevertrouwd. De keuze was op hem voor dat Departement gevallen, nadat hij in de residentie het beheer der publieke werken als wethouder gedurende ver scheidene jaren had geleid, toen bij, als advocaat in Den Haag zich ge vestigd hebbende, eenigen t(jd te voren als lid van den Gemeenteraad was opgetreden. Zyn juridische bekwaam heden werden erkend toen hy als lid der commissie van voorbereiding voor de Faillissementswet werd aange wezen. De heer Bevers had zich toen reeds in het staatkundig leven be dank te betuigen, Curzon. Ik zeg alleen maar dat, als Nancy je niet aanneemt, zij niet het verstandige meisje is, waarvoor ik haar houd. Ik heb jou als schoonbroeder liever dan iemand anders ter wereld. Ar me Violet, was zij maar even gelukkig I Heeft haar echtgenoot geen en kele poging gedaan alles weer in orde te brengen? Neen, maar Elmwood wordt in een advertentie te koop aangeboden. Hij is van plan veranderingen te ma ken. Nancy geeft alle schuld aan zjjn moeder. Zy' is en was altijd de groot ste kwaadstookster van de wereld. Ik hoop, dat alles beter gere geld zal worden als Mr. Egerton eerst maar van Elmwood en van zijn moe der bevrijd is. Ik heb groot vertrou wen in het oordeel van Miss Malin court over iedereen haar schoon broeder incluis. In dat geval behoef je niet aan je eigen geluk te twijfelen, zei Cesar lachend en hem zoo stevig de hand drukkend, dat het Curzon pijn deed. Zooals je zei. Nancy is geen dwaas. Wat, ofschoon haar minnaar het met veel mem- respect uitdrukte, misschien precies was, wat hij be doelde. HOOFDSTUK XXXI. Een week voor de datum, waaro^ wogen korten tijd was hy nl. lid van de Tweede Kamer voor Doetiuchem en na de jongste ontbinding van de Eerste Kamer nam hij in dat hooge wetgevend college zitting. Het Minister schap van den heer Bevers had nog te kort geduurd om hem gelegenheid te geven al zyn krachten in deze be trekking te ontwikkelen. Toch werd onder zijn bestuur reeds menig be langrijke maatregel van wetgeving voorbereid. De overledene bereikte den leeftijd van 56 jaar. Achteruit in 190 7. Op merkelijk in de Nederlandsche spoor wegstatistiek over 1907 is, dat terwijl alle vervoercijfers over 1907 hooger zjjn dan over 1906, behalve die voor eerste klasse reizigers en voor ver laagde tarieven reizigers. Er werden in 1907 1,602,685 1ste klassen vervoerd tegen 1,614,777 het vorig jaar, in 1907 1,590,727 voor verlaagde vrachtprijzen, tegen 1,603,226 het vorig jaar. Muntbiljetten. De Minis ter van Financiën brengt in de her innering van het publiek dat de gelegenheid tot inwisseling der muntbiljetten nog zal openstaan tot 1 April 1909 dat de vorderingen, ontleend aan muntbiljetten, welke niet vóór 1 1 April 1909 ter inwisseling zijn aan geboden, vervallen zullen zyn. De gelegenheid tot inwisseling staat tot bovengenoemde datum open bij de betaalmeesterskantoren, alsmede bij de Nederlandsche Bank te Amsterdam, by baar bijbank en bij haar agent schappen en correspondentschappen der eerste klasse. Het werfdepöt. Men schrijft uit Harderwijk aan het N. v. d. D. Bjj gerucht vernam men hier Zater dagavond dat het vertrek der kolo nialen naar Nijmegen wederom met een jaar zou zijn uitgesteld. Van verschillende zijden wordt thans dit bericht bevestigd. Gebrek aan vol doende ruimte te Nijmegen schijnt daarvan de oorzaak te zijn. Reeds moesten een tiental zieken uit Nij megen hier worden ondergebracht, en ook zal een groot aantal man schappen naar hier worden gezonden. het tweede testament zou worden voorgelezen, tikte de huisknecht zachtjes aan de kamer waar Violet en Nancy zaten en zei de eerste, dat er in de bibliotheek een heerwas, om haar te spreken. Violet keek verschrikt en zenuw achtig op en een kleur kwam op haar bleek gelaat. Nancy vroeg wie die mijnheer was. Mr. Egerton, juffrouw, maar hij zei my, dat ik alleen moest zeggen, dat er een heer was om Mrs. Eger ton te spreken. Dank je, het is genoeg, zei Nan cy bedaard. Hoe kan ik hem nu ontmoeten? riep Violet, de hand tegen haar boe zem drukkend. O, Nancy, ik kan niet gaan I Ik zou het niet kunnen ver dragen 1 Alles is voorbij tusschen ons 1 Wat moet ik beginnen Je moet naar beneden gaan en hem te antwoord staan, en zal zor gen, dat je niet gestoord wordt. Je moet luisteren naar wat bij te ver tellen heeft en hem halverwege te gemoet komen in een of ander voor stel, dat hij te doen heeft. Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1909 | | pagina 1