DAGBLAD OMSTREKEN. voor AMERSFOORT en IN o. 6 VRIJDAG 8 JANUARI 1909. 6e JAARGANG Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER BINNENLAND. STADSNIEUWS. half blad, buitenland. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertöntiën Vail 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bjj abonnement belangrijke korting.) Boitenlandseli Advertentiebureau D ALTA, Warmoesstraat 78—78 te Amsterdam. Hoofdredacteur R. Gr. RIJKE.NS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4. Franco per post id. - 5.60 Per 3 maanden id. - 1. Franco per post id. - 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd bet Algemeen Binnen- en justitie Briand stonden lijnrecht tegen over elkaar. Briand is een even groot tegenstander van de doodstraf als Clemenceau, maar hjj was van oor deel, dat het niet past voor een demo cratische regeering, in openlijken strijd te komen met den wil der volksver tegenwoordiging. Maar Clemenceau was van meening, dat de President, on danks de stemming der Kamer, moest voortgaan met gratie verleenen aan de terdoodveroordeelden, wat ook in overeenstemming is met de persoon lijke gevoelens van het hoofd van den Staat. Het was een vrij heftige strijd tusschen de twee beginselenhet eene van politieken, het andere van philosophischen aard en beide ver dedigd door een weisprekenden woord voerder. Maar ten slotte werd die strijd beslist door President Fallières, die zich, tegen Cleraenceau's verwachting, aan de zijde van Briand schaarde. President Fallierès verfoeit de doodstraf en hij heeft geen berouw dat by van zyn onbeperkt recht tot gratie verleenen gebruik maakte zoo lang de Kamer geen beslissing had genomen. Maar hjj is van oordeel dat de President der republiek, nu de volksvertegenwoordiging behoud van de doodstraf wenscht, niet meer uit beginsel gratie mag verleenen. Cle menceau legde zich ten slotte neder by de beslissing van den President. Van de terdoodveroordeelde mis dadigers het zijn er 22 zullen dus verscheidene hun vonnis onder gaan. Nederland en Venezuela. Bjj de Regeering is thans bericht ontvangen, dat het decreet van 14 Mei (belemmering van den handel op Curagao) door Venezuela formeel is opgeheven en tevens het exeguator aan alle Nederlaudsche consuls in Venezuela teruggegeven is. Bij K, B. is de heer A. S. Talma, Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, tijdelijk belast met het beheer van het Departement van Waterstaat. Achterstand rechter lijke colleges. Ter schriftelijke beantwoording van de vraag van het lid der Tweede Kamer, den heer Regout„Kan de minister van justitie mededeelen, welke maatregelen hjj thans voornemens is te nemen ter voorziening in den achterstand bij verschillende rechterlijke colleges heeft de minister van justitie mede gedeeld, dat twee ontwerpen van Wet ter onverwijlde bestrijding van den achterstand bij sommige gerechten zijn departement reeds verlaten hebben. Middenstands-congres. Door het bestuurder Algemeene Win- keliersvereeniging daartoe uitgenoo- digd, vergaderden te Amsterdam een aantal bestuursleden van daar geves tigde bij den Middenstandsbond aan gesloten vereenigingen. Er werd een commissie van voor bereiding gevormd voor het te Amster dam tijdens de Middenstands-tentoon stelling te houden zesde nationaal congres van genoemden Bond. Van de uitgenoodigde vereenigingen waren 13 vertegenwoordigd. Er werd besloten tot het instellen van negen commissies, n.l. le. hoofdcommissie (belast met de algemeene leiding)2e. financieels commissie3e. commissie voor de feestelijkheden4e. commissie voor den maaltijd 5o. hotelcommissie (be last met de zorg voor het verschaffen van logies aan de afgevaardigden) 6e. commissie van ontvangst van af gevaardigden 7e. commissie voor het rondleiden der afgevaardigden op de tentoonstelling8e. commissie van orde 9e. pers-commissie. Tot algemeen voorzitter werd met algemeene stemmen gekozen de heer G. Muller. De verschillende commissies werden voorloopig samengesteld uit leden der ter vergadering vertegenwoordigde vereenigingen en verkregen het recht zich aan te vullen. Het bestuur der Araersf. Schiet- vereeniging „Prins Hendrik" is thans als volgt samengesteld A. E. Blok, Voorz., A. Bakkenes, Vice-voorz., H. C. A. v. d. Pol, le DE RAMP IN ITALIË. De Matin verneemt van een bijzon deren verslaggever, dat te Messina in den nacht van 4 op 5 Januari gedu rende twee uur 20 aardschokken wer den waargenomen, waarvan enkele tamelijk hevig waren. In de puin- hoopen van het Raadhuis en van de Italiaansche Bank onstond daardoor opnieuw brand. Hoe ongeregeld de toestand nog is, niettegenstaande de krachtige maat regelen der overheid, blijkt uit het feit, dat de uitdeeling van levensmid delen gestaakt moest worden, omdat in plaats van 20,000 personen, die recht op een ration hadden, zich 50,000 aanmeldden. Iedei die zich te Messina bevond en niet was toege voegd aan officieel erkende redding brigades, werd van toen af voor de. keuze gesteld öf de stad per aange wezen schip te verlaten en levens middelen te verkrijgen, bf in zijn eigen onderhoud te voorzien. Het volk nam echter met deze beslissing geen genoegen, een ongeloofelijk feit onder deze omstandighedeh, organiseerde een protestmeeting, die geleid werd door eenige senatoren en afgevaardigden. Op deze vergadering werd een motie aangenomen, waarin men wees op de historische noodzakelijkheid Messina te doen herrijzen en op de onvermij delijkheid de regeering te verzoeken de maatregelen te nemen, die noodig zijn om tot verwezenlijking van dit plan over te gaan. Verder besloot men maatregelen te nemen om te zorgen, dat Messina niet verlaten werd. De algemeene Provinciale Raad heeft eveneens vergaderd en verzocht der regeering het bestuur over Messina op te dragen aan haar 17 overledende leden. De machines van de electrische fabriek zijn ongeschonden terugge vonden, zoodat met behulp van een voorloopigen draad de straatverlich ting voor een deel hersteld kou wor den, wat met het oog op het, natuur lijk vooral 's nachts, rondwarend gespuis van groot belang is. (naar het enoelsch.) 97 Mr. Wickham ging toevallig juist voorbij op dat oogenblik, hij keek op en zag hem. Zijn blik was scherp en doordrin gend, toen ging hy verder. Dat is alles, geloof ik, zei Antho ny, op ietwat opgewekter toon, terwijl hij naast zijn vrouw kwam staan. Maak je niet bezorgd over mij; ik zal het goed hebben. Uit hetgeen Nancy mij verteld heeft, weet ik dat Christal zeer veranderd is, en wij zullen het samen heel goed kunnen vinden. Je hebt een week tijd om allerlei schik kingen te maken, en als ik je weer ontmoet, kan alles voor goed worden vastgesteld. Pas goed op jezelf, lieve, moge de Hemel je bewaren en zege nen Vóór dat Violet een woord kon uit brengen om hem te weerhouden, was hij verdwenen. Zij had zwakjes haar hand uitge strekt om hem te smeeken haar nooit te verlaten maar te laatHij had haar alles gegeven wat hij had, alles Merkwaardig is, dat de pers van in de nabijheid liggende steden, als b.v. Palermo, zoo goed als uitsluitend plaatselijke belangen bespreekt. De hulp, die van Sicilië zelf kwam, was zoo goed als nihil, wel verschenen plunderaars en dieven uit den omtrek, die hun slag zochten te slaan. Men krijgt waarlijk geen hoog denkbeeld van de Siciliaansche bevolking Do Oia publiceert een interview met Paterno, den onder-voorzitter van den Senaat, die als directeur van de centrale commissie van hygiëne, Messi na inspecteerde. Van een bombarde ment van de stad, aldus de heer Paterno, is geen sprake, hoogstens zal hier en daar, maar dan eerst na ette lijke weken, dyDamiet worden ge bruikt. De stad is in acht militaire districten verdeeld, die ieder aan het meest naar buiten gelegen punt een apart kerkhof hebben, waar de cada vers in ongebluschte kalk begraven worden. Men gelooft met het oog op het moeilijke transport niet meer dan 1000 lijken dagelijks te kunnen be graven. Messina mag, zelfs zoo men het wenschte, niet weer op dezelfde plaats worden opgebouwd. Men zal een plaats moeten zoeken, die immuun is tegen aardbevingen. Vele lijken, die onder de puinhoopen liggen, worden daar gelaten. De voort durende regen heeft ze met kalkstof uit puin bedekt, zoodat ze reeds een hygiënisch graf hebben gevonden. Het is zelfs de vraag of tal van over levenden, die al te diep verborgen zijn, gered kunnen worden. Bij de best denkbare organisatie zulten drie of vier jaar noodig zijn om alle puin hoopen op te ruimen. Voortdurend worden aardschokken waargenomen, aldus de bijzondere verslaggever van de Frankfurter Zeitung. Reggio is tot op 200 meter per spoor te benaderen, zoodat men ge gronde hoop heeft, dat spoedig een einde zal komen aan den hongersnood de soldaten en gendarmen doelen hun toch al niet overvloedig rantsoen met de slachtoffers. DUITSCHLAND. Volgens de Berliner Zeitung am Mittag, zal de Keizer dit jaar geen aan haar opgeofferd, en niets anders in ruil gevraagd dan de toestemming om haar te beschermen voor nu en voor altijd, en zij had niets gezegd had geen woord gesproken van de liefde voor hem in haar hart, nu nog duizendmaal sterker dan ooit te voren Zij had hem niet gevraagd het verle den te vergeven en in zijn armeD alle ellende te mogen wegschreien.' Hij was heengegaan in den waan, dat haar liefde dood was, en dat haar hart tegenover hem was verstijfd. Zij was hem niet halverwege tegemoet gekomen, was niet zacht, vriendelijk en beminnelijk geweest, zooals Nancy haar verzocht had. Toen zij doods bleek en met droge oogen bij Nancy terugkeerde, ontstelde de laatste hevig. Wat is er gebeurd? Kun je het mij zeggen? vroeg zij,zich over haar heenbuigend. O ja, ik kan het je wel zeggen, antwoordde Violet hard en toonloos, Ik krijg alles en Anthony heeft alles gedaan wat ik wenschte. Hij heeft Elmwood verkocht en het geld op mij vastgesteld. Hij keert zijn moeder en zuster een jaargeld uit. Hij houdt niets voor zichzelf en is van plan voor zichzelf en voor Christal te gaan wer ken. Alles is geregeld. Maar vertel mij nu eens precies wat hij zei, drong Nancy aan. Zy vreesde, dat er iets ernstige on- kruistoeht in de Middellandsche Zee doen en ook niet naar het Achilleion op Korfoe gaan. Het reisprogram van de Keizerlijke familie voor 1909 zal zeer beperkt zijn. Het blad meent te weten, dat dit besluit voort is gekomen uit den wensch, om bezuinigingen in te voeren. Daarom zal ook 's Keizers verjaar dag in deze maand eenvoudiger dan vroeger gevierd worden. AMERIKA. De minister van marine heeft bij de commissie voor marinezaken uit het Huis van afgevaardigden de plannen ingediend voor den bouw van 4 slag schepen van 25,000 ton elk, 4 snel- loopende kruisers, 4 onderzeeërs, 10 torpedojagers, 3 kolenschepen, 1 her stellingschip en 1 munitieschip. Te zamen wordt hiervoor een uitgave van p.st. 75,000,000 vereischt. OOSTENRIJK. De Times verneemt, dat de Oosten- rjjksch-Turksche onderhandelingen ge durende de laatste week geen vor deringen hebben gemaakt. Zelfs wordt volgens bovengenoemd blad, waar schijnlijk met reden beweerd, dat Achmed Riza, de voorzitter van de Kamer van Afgevaardigden, en de Oostenrjjksche gezant een gesprek hebben gehad, waarin de laatste ver klaarde, dat het nu eindelijk uit mo ;st ziju met de boycot, omdat 't geduld van zjjn regeering ten langen leste uitgeput geraakte. FRANKRIJK. Er is onder de Fransche bewinds mannen eenig verschil van meening geweest over het toepassen van de doodstraf, nu de Kamer, tegen het regeeringsvoorstel in, zich vóór het instandhouden van die straf heeft ver klaard. Er liep zelfs een gerucht, dat de eerste minister Clemenceau voor nemens was af te treden, omdat hy niet de minister wilde zijn onder wiens bewind de guillotine weer in dienst werd gesteld. Maar dat blijkt onjuist. In den jongsten ministerraad is men het eens geworden over de quaestie. De meening van minister Clemen ceau en die van den minister van der verborgen lag, dat zy nog niet kon begrijpen. Violet vertelde haar alles. Ieder woord stond in haar geheugen ge- grifd, en zy was in staat alles te her halen. Toen zij had uitgesproken, stond Nancy naast haar, streek haar zachtjes en peinzend over het haar, terwijl zij Violet met syrapathieken blik aankeek. Alles zal terecht komen, zei ze, maar laat den volgenden keer niet al les aan Anthony over. Over een week zul je hem weer ontmoeten, en dan moet je alles met hem in orde maken. Hij vroeg my niet terug te komen en ik was een koppig kind. Ik liet de gelegenheid voorbij gaan. Dat heb je gedaan, maar er zal nog een kans komen. Als je elkander bemint, dan moet alles terechtkomen. Ga nu liggen, Violet, je bent doodop, Anthony zei, dat je op jezelf moest passen. Violet bood geen tegenstand, en Nancy bracht haar naar bed. Reeds sloop een zachter gevoel haar hart binnen. Zij schreide zachtjes op haar kussen, maar haar tranen kwamen niet meer voort uit bittere gewaar wordingen. De woorden van Anthony: „Ik heb je altijd liefgehad, Violet", vermengden zich met die van Nancy: „Als je elkaar bemint, dan moet alles terecht komen", terwijl zy langzaam wegzonk in een slaap, kalmer dan haar vermoeide oogleden genoten hadden sinds den dag, dat zij Elm wood verlaten had. Zy wist, dat zy haar echtgenoot lief had, niet minder maar duizendmaal meer dan op den dag van hun huwelijk; en het bittere verleden had haar zoowel als An thony eenige nooit te.vergeten lessen geleerd. Nancy sloop weg, toen de kalme ademhaling haar zei, dat Violet sliep. Haar hoed opzettend, ging zy pein zend door den hoofdingang naar bui ten. Zy had in verscheidene dagen Mr. Wickham niet gezien, en het speet haar niet, toon zij hem dicht by het huis ontmoette. Zy wandelden te zamen verder. Anthony Egerton is hier ge weest, vertelde zy hem. Hij gaf geen antwoord. Wist u dat? vroeg zij, hem aankijkend. U weet alles. Ik zag Mr. Egerton toen ik zoo even de bibliotheek voorbij ging. Hij keek uit het venster. U is onrechtvaardig tegenover Anthony. Uw toon van spreken zegt het mij nu weer en ik heb het dik wijls gevoeld. Hij| mag blij zÜn zoo'n goeden advocaat in u gevonden te hebben. Hij zal altijd een advocaat in mij hebben. Zelfs toen ik op Elmwood was en de verhouding tusschen hem en Violet zoo slecht was, geloofde ik aan Anthony's goedheid. Hij heeft verkeerd gedaan en maakte vergis singen, maar wie onzer doet dat zoo nu en dan niet? Het hart van Antho ny is zoo trouw, zelfs zijn gedachten zijn vriendelijk en onzelfzuchtig. Het hindert mjj, dat u hem verkeerd be oordeelt. Mr. Wickham zweeg, maar er kwam een vreemde glimlach om zijne lippen. Nancy ging voort met hem te ver tellen van den vorkoop van Elmwood en hoe Anthony met het verkregen geld dacht te doen. Ik heb achting voor Anthony ik geloof in hem, zei ze. Ongetwijfeld deelt uw zuster uw gevoelen zy kent hem beter dan u. Toch schijnt zy niet van plan naar dien besten man terug te keeren. U is afschuwelijk bard I riep zij. Wat heeft volgens uw opinie Anthony toch gedaan Er is zooveel, dat hij niet had moeten doeneerstens had hij het hart van zijn vrouw niet moeten breken. Wordt vervoli/d).

De Eemlander | 1909 | | pagina 1