DAGBLAD voor AMERSFOORT en 0|M STREK EN. JNo. 11. DONDERDAG 14 JANUARI 1909. 6e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Venoootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Suiker als voedingsmiddel. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis. BUITENLAND. DE EEMLANDER Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. Bureau: BREEDESTRAAT 18. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.— Franco per post id. - 5.60 Per 3 maanden id. - 1. Franco per post id. - 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 9jp|fl li— Telefoon Interc. 62. SE® Prijs der Adverténtlên Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) T«t plaatsing van advertentiën on reclames van bniton het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd hot Algemeen Binnen- en Bnitoniandsch Advertentiebureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78 te Amsterdam. Geruimeu tijd gold de suiker uit sluitend als genotmiddel, als een stof, die in staat was onze spijzen en dran ken lekker te maken, en waarvan het gebruik gelijk stond met een weelde- uitgave. Als zoodanig werd zij ook beschouwd door de regeeringen, die alle, Engeland alleen uitgezonderd, zware belastingen hebben gelegd op dat handelsproduct. Langzamerhand heeft zich de opvatting omtrent de be- teekenis der suiker gewijzigd, en is meer en meer haar waarde erkend als voedingsmiddel. Men ging inzien, dat zij zelfs zou kunnen dienen als volks- voedsel, ware niet de hooge prijs daarvoor een schijnbaar onoverkome lijk beletsel. Ons lichaam heeft voortdurend voedsel noodig. Een klein deel wordt vereischt om de slijtage, die onze weefsels ondergaaD, aan te vullen, welk deel bjj jonge individuen nog moet worden vermeerderd met hetgeen noodig is voor den groei van hun lichaam. Verreweg het grootste deel van ons voedsel ondergaat in ons lichaam scheikundige veranderingen, welke bestaan in een verbinding met de zuurstof, die wij inademen, veran deringen, die geheel gelijk staan met verbranding. Evenals bij de verbran ding in onze kachels, ontstaat ook bij die verbranding in ons lichaam warmte. Die warmte hebben wij om twee redenen noodig. Voor een deel dient zij om ons lichaam de juiste tempera tuur te doen houden. Maar voor een ander deel hebben wij die warmte niet als zoodanig noodig, doch ver werken wij die op dezelfde manier als dat de stoommachine doet. Daar stoken wij steenkolen, on veranderen de dan gevormde warmte (trouwens door tusschenkomst van water, dat in stoom wordt omgezet) in den arbeid, welke de machine verricht. Door de (naar het engelsch.) 102 Ik kan werken voor mijn vrouw en haar voorzien van alles, wat zjj noodig beeft, zonder de hulp van een ander. Als u ons wilde toestaan te zamen bij u te komen, opdat wij beiden vertel den, hoe wij over de zaak denken, dan zouden wij u misschien kunnen tevre den stellen. Geld heeft niets temaken met onze liefde. Ik heb een maand lang met haar in hetzelfde huis ge woond. Verbaast het u dan nog, dat ik haar bemin, en dat voor mij Gillian Wiekham zonder een cent meer waard is dan de geheele wereld 7 Ik weet, dat ik niet half goed genoeg voor haar ben, maar nu zjj mü de eer heeft aan gedaan, mij aan te nemen, zooals ik ben, houdt u het nu voor mogelijk, dat iets ter wereld mij kan doen wan kelen in mijn besluit haar vroeger of later te trouwen Ik heb niets noodig van het geld van Malincourt 1 Ik ben overtuigd, dat Gillian mij trouw zal zijn, Ik vraag u uit naam der gerech tigheid, ons samen bij u te laten ko men, zoodat zfj haar keus doen kan in uw tegenwoordigheid. verbranding van de brandstof krijgen wij bij de machine ten slotte het ver mogen om arbeid te verrichten. Precies zoo gaat het in ons lichaam. Ook ons lichaam moet arbeid ver richten, waarvan het duidelijkst aan den dag treedt de spierarbeid. En het vermogen tot het doen van dien arbeid krijgt ook het lichaam door brandstof te verbranden. De brandstof is het grootste deel van ons voedsel, de verbranding is de verbin ding van ons voedsel, nadat het in het bloed is opgenomen, met de zuur stof der lucht, die ook, langs de longen, in ons bloed komt. Het ligt echter voor de hand, dat niet onmiddellijk op de voedselopname het vermogen om te arbeiden volgt, tusschen die twee verloopt in den regel geruimen tijd. Ons voedsel toch kan in het algemeen niet als zoodanig in het bloed worden opgenomen. Het moet eerst in ons spijsverteerings- kanaal, in onze maag en onze darmen talrijke veranderingen ondergaan. Die veranderingen vormen de spijsver- teering, en met dat werk zijn in den regel eenige uren gemoeid. Daarom wordt altijd eenig verteerd voedsel in ons lichaam, o. a. in onze spieren be waard, welk voedsel wordt verbrand, op het oogenblik, waarop die spieren zich moeten samentrekken, dus arbeid moeten vei richten. Tijdens dien arbeid worden dan de opgehoopte materialen verbruikt. Zoodra zij geheel zijn op gebruikt, is de spier niet meer in staat arbeid te verrichten. Een der redenen, waarom wü onze organen niet voortdurend kunnen laten ar beiden, is de vermindering van dien voorraad brandstof. Er treedt dan vermoeidheid op, welke noodig maakt- dat de arbeid moet worden afgewisseld met een tijdperk van rust. Het ligt voor de hand, dat het oogenblik, waarop vermoeidheid in treedt, zou kunnen worden verschoven, Goed, antwoordde Mr. Wiekham. Ik neem uw voorwaarde aan. Woens dag is de dag van het voorlezen van het testamentdien dag zal Gillian op Ryelands komen en dan zult ge el kaar ontmoeten in mijn tegenwoordig heid. Wanneer kan ik u op Ryelands verwachten De zaken van mijn zuster moeten geregeld worden, zei Cesar, en en ik denk mijn vader en moeder te gaan opzoeken, als zij hier zijn. Ik zal dat nu dadelijk doen, en dan naar Rye lands komen, om daar te blijven tot alles afgeloopen is. Mag ik zoo vrij zijn u mijn dank te betuigen voor uw vriendelijkheid Zeg voor 't oogenblik nog maar niets viel Mr. Wiekham hem in de reden, hem met zijn hand een vaarwel toewuivende. Alles is nog niet voor bij 1 HOOFDSTUK XXXIII. Met een kloppend hart vol van al lerlei tegenstrijdige gewaarwordingen keerde Cesar Malincourt naar het dorp terug. Niemand behalve Bertram Cur- zon wist van zijn engagement, daar de identiteit van Miss Wiekham niet publiek bekend was, maar hij had niemand noodig, die met hem in zjjn vreugde kon deelen. Als het hem toegestaan werd haar te ontmoeten, dan twijfelde hij niet wanneer wij in staat waren reeds tijdig nieuwe brandstof aan te voeren, zoodat gebrek aan warmteontwikke ling zou worden voorkomen. Geheel overbodig wordt daarom een tijdperk van rust echter niet. Deze zou even goed noodzakelijk blijven, omdat ook nog andere oorzaken meewerken, tot het intreden van vermoeidheid. Slechts zou daardoor de hoeveelheid arbeid, welke zonder rust kan worden uit- govoerd, worden vergroot. Aan dien eisch nu kan de suiker voldoen. Deze stof behoeft in ons spijsverteeringskanaal slechts geringe verandering te ondergaan, om geschikt te worden gemaakt voor opname in het bloed. Zeer spoedig na haar aan komst in ons lichaam wordt zij door het bloed opgenomen en met het bloed naar; verschillende organen gevoerd. Ook wordt zij in die organen gemak, kelijk verbrand, en speciaal is dat het geval in onze spieren. Spierwerkzaam- heid kan dus worden bevorderd door het eten van suiker, en wel bemerkt men den gunstigen invloed daarvan zéér spoedig na het gebruik. Reeds wordt die keDnis aangewend door hen, die zich trainen voor verschillende evoluties op sportgebied. Voorzoo ver men de resultaten van dat suikerge- bruik nagaat, blijken zij steeds zéér gunstig te zijn. Ook zijn opzettelijke proeven genomen, om dien invloed na te gaan, o.a. in ons land reeds ge- ruimen tjjd door den heer Birnie, en in het buitenland onlangs door een Beiersch officier. Het is niet te ont kennen, dat door hun onderzoekingen wordt bevestigd, dat suiker het ver mogen, om spierarbeid te verrichten, vergroot. Maar niet moet worden ver geten, dat de onderzoekers gewoonlijk reeds bij voorbaat enthousiastisch waren gestemden, zjj het dan on bewust, den invloed wel wat heel sterk doen schijnen. Niettemin is uitgemaakt, dat de aan den uitslag. Opgewekt trad hij het hotel binnen en vroeg Mr. en Mrs. Percival Malincourt te spreken. Wacht I zei hij, toen de kellner van plan was naar boven te gaan, ik zal zelf naar de kamers van mijn va der gaan, zonder dat mijn bezoek wordt aangekondigd. Zoo sprekende snelde hij de trap op en na op de hem aangewezen deur geklopt te hebben, trad hij binnen. Mrs. Malincourt zat met een ern stig bedroefd gelaat bij het venster. Ofschoon zjj zonder protest had toe gestemd in de verbanning van haar kinderen, was zij hen toch op den duur beginnen te missen zij voelde zich zoo eenzaam, vooral ook na het vertrek van Nancy. Bij het binnenkomen van Cesar keek zij ontsteld op, droogde haar tranen, sprong op en stak de handen naar hem uit. O, Cesar, mijn beste jongen 1 riep zjj. Beste jongen, ik ben zoo blij je te zien 1 Ga zitten en laat ik je eens goed aankijken. Nu, ik moet zeggen, je bent er niet op achteruit gegaan 1 Ik had geen idéé, dat je zoo knap was. Dat is vrooljjk nieuws voor u, moeder I zei haar zoon lachend. U ziet er lang zoo goed niet.uit als vroeger. Neem mijn raad aan en laten w(j al len weer naar huis gaan. Waar is suiker miskend wordt, wanneer men haar beschouwt uitsluitend als een lekkernij, en dan nog als een snoep- middel, alleen veroorloofd aan kinde ren, mits in kleine hoeveelheden. Zij is integendeel een uitstekend voedings middel, vooral voor hen, die veel spierarbeid moeten verrichten, dus vooral voor den werkman. EEN GEHEIM VERDRAG. De Londensche Pall Mall Gazette publiceert een geheim verdrag, dat tusschen Oostenrijk en Bulgarije zou bestaan. In groote trekken komt dit ver drag op het volgende neder Tegelijkertijd worden de annexatie van Bosnië—Herzegowina en de on afhankelijkheid van Bulgarije gepro clameerd. Indien Turkije Bulgarije aanvalt, zal een Oostenrfjksch leger in Mace donië binnenvallen. Indien Turkije den oorlog verklaart aan Oostenrijk, zal Bulgarije den oor log aan Turkije verklaren, op Adria- nopel marcheeren en een revolutie in Macedonië organiseeren. Indien Servië den oorlog verklaart aan Oostenrijk, zal een Bulgaarsch leger Pirot nemen en op Nisch aan- marcheeien. Wanneer een Europeesch Congres na den oorlog bijeenkomt om de Bal- kanquaestie te regelen, zal Oostenrijk er op aandringen, dat Macedonië, met uitzondering van het Zuid-Westelijk gedeelte, dat door Grieken wordt be woond, bü Bulgarije worde ingelijfd. Bovendien zou Pirot en omstreken dan Bulgaarsch worden- BELGIË. In de Belgische Kamer zullen spoe dig de discussies hervat worden over het ontwerp-wet tot beperking van den arbeidsduur in de mijnen. De Centrale sectie der Kamer stelt voor den maximumduur van den arbeid vast op 9 en een half uur per dag gedurende de eerste drie Jaren, daar na verlaging tot 9 uur. De wet zal vader Hfj is een paar minuten geleden uitgegaan. Je moet hier niet lang blijven, beste Cesar, anders komt hij terug en zal je hier vinden. Ik wou ook wel, dat ik je zusters kon laten halen, maar dat is onmogelijk. Hij zal Violet nooit vergeven en hij is heel boos op Nancy. Dat is nonsens 1 Wij zijn uw kinderen even goed als de zijne. Wat mij betreft, ik ben van plan te wach ten tot hij terug komt en het met hem in het reine te brengen. U moet beginnen met u voor te stellen, moe- der, dat uw kinderen volwassen zijn en niet langer behandeld kunnen worden als kinderen zonder wil. Ik heb nooit mijn eigen wil door kunnen zetten, zei Mrs. Malin court, haar zoon nadenkend aankijkend. En toen Violet met Anthony Egerton trouwde en jij de wijde wereld inging, toen voelden je vader en ik dat scherp. Maar dat is nu alles voorbij, tob daar nu niet meer over, zeide Cesar vriendelijk. De tranen in de stem zijner moeder ontroerden hem en zijn eigen geluk stemde zijn hart zachter. Naast zijn moeder zittende, met haar hand in zijne, vertelde hij haar van zijn schit terende vooruitzichten en het succès, dat h(j zeker hebbeu zou met de hulp van toepassing zijn op alle arbeiders die in de mijnen werkzaam zjjn, met uitsluiting van hen, die zorgen voor de bewaking en het onderhoud der mijnen. De 9 en ee« half-urige, later 9-urige arbeidsdag wordt gerekend in te gaan op het oogenblik der af daling en te eindigen met het opstij gen. Het ontwerp bevat eenige uit zonderingen. Zoo kan de Regeering bij dringende noodzakelijkheid in over eenstemming met het advies van den arbeidsinspecteur gedurende eenigen tjjd, echter niet langer dan drie maan den, de opzichters ontheffen, om scherp toe te zien op de naleving van den wettelijken arbeidsduur. Deze dispensatie is niet collectief d. w. z. zij kan zich niet uitstrekken over een geheele categorie van industrieelen, zoodat iedere industrieel slechts afzon derlijk dispensatie kan krijgen. PRUISEN. In den Pruisischen Landdag heeft de Pruisische Minister van Financiën Von Rheinbaben verklaard, dat het deficit over 1907 71.SOO.OOO mark be draagt. De buitengewone grootte er van meende de Minister te kunnen verklaren uit de bijzonder ongunstige balans van de Staatsspoorwegen. Het deficit over 't loopende jaar berekende v. Rheinbaben op 165 mill. mark. Voorts wees h(j er op, dat de Regee ring ondanks de financieele malaise besloot 126 millioen mark uit te trek ken voor verhooging van de verschil lende beambtensalarissen. Hij betreurde bet ten zeerste, dat er onder genoemde beambten velen zijn, die nog niet tevreden zjjn met deze verhooging. Von Rheinbaben eindigde met deze ontevredenen er aan te herinneren, dat zij behalve rechten ook plichten hebben. Zfj, die door hun .agitatorisch" optreden toonden, dat zij zich de be hoorlijke grenzen niet bewust zjjn, noemde hjj verzakers van hun plicht. De begrootingsrede werd over het algemeen met teekenen van instem ming ontvangen. FRANKRIJK. Vermoedelijk in navolging van Enge land, dat van zijn nieuwe patentwet geen geringe voordeelen trekt, wil de Fransche regeering de Fransche pa- van zijn vriend Bertram Curzon. Over het onderwerp, dat hem zoo na aan 't hart lag en over haar, ter wille van wie hij alleen hoop had op succès, zweeg hij, maar er was genoeg in hetgeen hij te vertellen had, dat zijn moeder aanmerkelijk opvroolijkte, en toen Mr. Malincourt eindelijk binnenkwam, zat zjj met een gelukkige uitdrukking op het gelaat naast haar zoon. O, Percival, riep zij uit, terwijl zij haastig naar hem toeging, ik wist niet, dat Cesar zou komen, en ik hoop, dat je hem zult vergeven, want hij is werkelijk in zeer goede positie en ik heb mij zoo eenzaam gevoeld, zonder al mijn kinderen. De zuchten van Mrs. Malincourt zetten meer klem bij aan haar verzoek als iets anders had kunnen doen, en haar echtgenoot, die haar werkelijk lief had, hield de booze woorden, die hem op de lippen kwamen, in. Cesar kwam naar hem toe met uit- gesterkte hand en met het ernstig verzoek, het verleden te laten rusten. Dit vermurwde Mr. Malincourt geheel, en eindelijk zaten de drie bij elkaar, de oude heer nog stijf if zÜn houding, maar zijn vrouw en zoon zeer verlicht over hetgeen gebeurd was. (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1909 | | pagina 1