WEERBERICHT. Thermometerstand De officiële spelling. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. Rechtzaken. Land-, Tuinbouw en Veeteelt. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 14 Januari 1909. Hoogste barometerstand 769.7 m.M. te Hortalaagste 722.3 m.M. te Tborshavn. Verwachting tot den avond van 15 Januari 1909. WindStormachtige, daarna afne mende W.-lijke tot Z.-W.-lijke wind. Gesteldheid van de luchtZwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 744 m.M. Vorige stand te 12 uur 751 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 37 Laagste hedennacht F. 40 Hedenmiddag 12 uur F. 42 tentwet van 1844 zoo wijzigen, dat een patent, in Frankrijk verkregen, vervalt, wanneer de uitvinding niet binnen de drie jaar na de aanvrage in Frankrijk of zijn koloniën in be drijf wordt gebracht, of z(j drie jaren achtereen daarin niet in bedrijf is gebracht, tenzij er rechtmatige ver klaring voor het verzuim bestaat. Ook zal het komen te vervalleo, als blijkt, dat de uitvinding voor het overwegende deel buiten het Fransche gebied, of dat ze niet voldoende bin nen dat gebied wordt bedreven. Bin nenkort zal een wetsontwerp met die strekking bij de Kamers worden in gediend. De wet van 1844 eischt ook wel toepassing van de uitvinding in Frankrijk, maar haar bepalingen ten deze zijn te rekbaar bevonden. TURKIJE. De politie te Konstantinopel had vernomen, dat de leden van de „ver- eeniging der slachtoffers," ontevreden over het besluit van de Kamer, het plan gevormd hadden een betooging te houden voor de Verheven Porte en de ministeries, alsmede om zich meester te maken van de Verheven Porte, teneinde den grootvizier te dwingen hun voldoening te schenken. De politie heeft 31 leden van het comité in de kantoren van het dagblad Tetemberiitach in hechtenis genomen. Er staan nog meer gevangennemingen te wac ten. Een pogiug om'weerstand te bieden werd eerst opgegeven toen Nadruk niet verboden. 16) Het is zeer gewoon in de beschaaf de spreektaal (en daarom is het geen fout zo te schrijven) de tweede naaui- valsbetrekking op s te omschrijven door zijn (z'n) en baar d'rWillems vader Willem z'n vader; Anna's vriendinnetjes Anna d'r vriendin netjes; de sabel van die officier die officier z'n sabel. In beschaafde kringen wordt zo ge sproken maar zeer velen, misschien de meerderheid, durven zo niet te schrijven, want volgens de verouderde grammatika is hun ingepompt dat „die officier z'n sabel" plat is. Ergode beschaafde Nederlanders zouden bij meer eigenaardigheden ook die hebben van plat te spreken 1 Dat de officiële spraakkunst toton- natuur leidt is duidelik. Wie heeft ooit gehoord dat levenslustige, woelig spelende hollandse jongens uit de be schaafde stand, elkander aanspreken met U? Toch kwetst het bijna nie- mands taalgevoel als ze zingen „Zie de maan schijnt door de bomen, 1] Mof gebrnitmnking van de tweede druk val» Opstellen over de Spelling- en Verbui ging door dr. R. A. Kóllewfin. door de troepen gedreigd werd met schieten. De politie bevestigt het be richt omtrent de inhechtenisnemingen. De vereeniging bereidde, naar men zegt, aanslagen voor. Er loopt een gerucht, dat er nog 8 personen gevangen genomen zijn. De Hoekoek Oemoemje was het orgaan van de geheime vereeniging der slachtoffers van de natiedeze vereeniging telde 10 A 20,000 leden. De huiszoekingen werden den ge- heelen nacht voorgezet. Het revolu- tionnaire comité heeft, naar verluidt, wapens onder zjjn aanhangers uitge deeld. ITALIË. Volgens een telegram uit Rome aan de Liberté is den Italiaanschen ge zant te Weenen opgedragen uitlegging te vragen ten aanzien van een toost van Oostenryksche officieren te Pola, waarin de aardbeving werd genoemd: een rechtvaardige straf voor de trou weloosheid vau Italië. Bevelen tot het instellen van een onderzoek in deze zaak z(jn gegeven. AMERIKA. Naar uit San Francisco wordt ge meld, zfjn de Japanners daar ter stede zeer ontevreden over de indiening van drie wetsontwerpen, waarin wordt bepaald, dat den Japanners een be paalde wjjk als woonplaats zal worden aangewezen, terwijl hun kinderen van alle openbaar onderwijs zullen worden uitgesloten. De pers te Tokio noemt deze voor stellen een grove onrechtvaardigheid en ziet er een bewijs van de onvrien- delyke stemming, die in Amerika nog steeds jegens Japan zou bestaan. Naar het schijnt, zijn er dus weder nieuwe moeilijkheden tusschen de Ver. Staten en Japan te wachten. Nederland en Venezuela. De Parijsche correspondent van de N. R. Ct. seint Dr. Paul schijnt te bemerken, dat te Parijs wachten opeen zoogenaamden Nederlandschen délégué tevergeefs zou zijn, en hij begint thans ie zeggen, dat by mogelijk voor een tijdje naar Den Haag zou gaan om den heer Van Swinderen te ontmoeten, dien4hij per soonlijk kent„It may be that I shall go to the Hague", zeide hij tot een redacteur van de New York Herald alhier. Hjj voegde er aan toe dat de te regelen zaken geen enkele moeilijk heid opleverden en dat volledige en spoedige overeenstemming zeker was. Doorzichtige couverten. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie brengt ter kennis, dat het gebrnik van briefomslagen met doorzichtige adreszijde voor de ver zending per post van gewone, niet- aangeteekende brieven bfi de behande ling dier stukken, vooral bij kunst licht in de postwagens, tot bezwaren aanleiding heeft gegeven, in dier voege, dat het adres niet duidelijk leesbaar of zelfs onleesbaar was, omdat het deel van den brief, waarop het adres was geschreven, onder het niet door zichtige gedeelte van de enveloppe was geschoven. In verband met een en ander wordt dringend aanbevolen, alleen dan van briefomslagen met doorzichtige adres zijde gebruik te maken als door het zoogenaamde venster het adres op den brief goed leesbaar is en voorts zorg te dragen, dat de brief juist in den makkers staakt UW wild geraas De taal eist je. Vindt een prediker of redenaar het mooi om te zeggen „Laast gij dat de regering des tsaren den schuldige in hare macht heeft?" dan staat hem dat immers volkkomen vrij. Maar hij heeft niet het recht te eisen dat zulke afwijkingen van de beschaafde om gangstaal op de scholen worden onder wezen, om het de leerlingen te laten nadoen. Het is voldoende hen bij ge legenheid op die woorden en taal kundige vormen te wijzen, want het is b.v. heel wat gemakkeliker ze bij het lezen te verstaan dan ze zelf te gebruiken. Menigeen leest vlot franse boeken, die niet in staat is er een in 't Frans te schrijven of in die taal een uit het Nederlands te vertalen. Naast het groot aantal regels met veel uitzonderingen die niemand op de hoogte brengen van het geknut seld toekennen van een M. of V, woordgeslacht, vinden we in de spraak kunsten die een met de spreektaal strijdende schrijftaal verzinnen, een niet minder groot aantal met de spreektaal strijdende regels voor het al of niet verdubbelen van de e en o in open lettergrepen. Wie beschaafd spreekt laat geen verschil horen in de e tussen spelen en kweelen, of in de o tussen loven en looveren honderden woorden meer. En wie Overijsels omslag past, zoodat verschuiven niet mogelijk is. Bfi niet-opvolging van deze aanbe velingen zal vertraging in de verzen zending en uitreiking der betrokken brieven daarvan het gevolg zijn. Het Arbeidscontract. Professor Drucker, de vader van het Arbeidscontract heeft te 's Gravenhage een lezing gehouden over dit onder werp. Scherp laakt spreker bij die gelegenheid het gedrag van werkge vers die nu reeds al hun vernuft te hulp roepen om de wet te ontduiken en vooral keurden hij het gedrag van de juristen af, die hen daarbij helpen en van de schrijvers van allerlei boekjes en brochures met raadgevin gen, die hetzelfde doel najagen. De heer Drucker vertrouwde ech ter vast op de wijsheid van de Kan tongerechten, die bij de toepassing tegen ontduiking zullen weten te waken In een t6 Zutpben gehouden bijeen komst van bouwvakarbeiders ter be spreking van het arbeidscontract, door de patroons aldaar aan hun arbeiders aangeboden, is met algemeene stem men de volgende motie aangenomen „De vergadering van bouwvakar beiders, gehoord de bespreking over de door de patroons ter teekening aangeboden individueele arbeidsover. eenkomst overeenkomende dat deze overeen komst in het nadeel der werlieden is: spreekt als haar meening uit, dat het om genoemde redenen plicht is van eiken bouwvakarbeider, het ont vangen biljet den patroons ongetee- kend te overhandigen draagt echter het bestuur van deu Centraien Bond van Bouwvakarbeiders op, niets onbeproefd te laten, het daar heen te leiden, dat in overleg met de patroons een collectief contract tot stand komt." De pos t en-o o r 1 o g. Naar men uit Laren aan de De Tel. meldt, wordt de heer Henri Polak sinds Zon dag j.l. geregeld „gepost". Het moet in de bedoeling liggen hem gedurende geruimen tijd in zjjn woonplaats te laten voelen, wat het streng doorge voerde posten beteekent. Bjj de hed9n gehouden stemming voor 2 leden van de Kamer van Koop handel en Fabrieken werden uitge bracht 21 stemmen. Van onwaarde 1 briefje. Volstrekte meerderheid dus 11. Hiervan verkregen de heeren S. v. Vollenhoven 10, A. Eysink 10, J. W. Eggink 5 en J. R. van 't Hof 5 stemmen, terwijl op de heere» E. van Vollenlioven, J. van Vollenhoven, J. v. d. Wal Kzn., P. A. J. Blom, M. van Raalte Sr., C. Okhuisen, M. Pon, S. J. van Duinen, J. H. Koning en B. van 't Eind 1 stem was uitge bracht. Er moet dus herstemming plaats hebben tusschen de vier eerst genoemde heeren en wel op Dinsdag 26 Januari a.s. des voormiddags tus schen 10 en 1 uur. Naar de Telegraaf weet mee te deelen komt het kamerlid voor Amers foort, Jhr. Mr. H. W. van Asch van Wijck ernstig in aanmerking voor de benoeming van Commissaris der Konin gin in de provincie Gelderland. De Centr. Anti-Revolutionaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" in het hoofdkiesdistrict Amersfoort houdt Vrijdag 15 Januari a.s. des spreekt dwaalt, als hij de spraakkunst regel wil toepassen, .dat de o die in een tongval klinkt, niet wordt verdubbeld b. v. zonen, zonnen maar de Overfjselaar zegt gelonven, en moet toch schrijven gelooven. Daar de beschaafde spreektaal eerst allengs uit dialekten is ontstaan, heeft men de schrijftaal zo lang mo gelijk op hetgeen vroeger geschreven was geschoeid. De afwijkingen die daardoor met de zich steeds ontwik kelende spreektaal ontstonden, werden eindelik (ook bij andere volken) zo groot en lastig, dat de nieuwere taal wetenschap zooveel mogelik de be schaafde spreektaal tot grondslag van het schrijven ging nemen, zorg dragende, zich aan te sluiten bij het vroeger geschrevene opdat dit niet onleesbaar werd. Hoe langer een volk wacht met z(jn schrijftaal van tijd tot tijd in over eenstemming te brengen met zijn be schaafde spreektaal, hoe moeiliker het wordt dit gedaan te krijgen omdat er, evenals bij ons te lande, overal men sen zijn die meer op hebben met het versleten oude dan met het pasklare nieuwe. De engelse spelling is daarvan een droevig voorbeeld, al is de engelse schrijftaal ons heel wat voor op 't gebied van de woordgeslachten. Ner gens is een voorbeeld te vinden dat de schrijftaal de spelling, en verbuiging avonds half acht haar jaarvergadering in het gebouw „de Zaaier" alhier. Deze vergadering is alleen toeganke lijk voor de leden van aangesloten anti-rev. kiesvereenigingen in het district. Men verzoekt ons er nog eens aan te herinneren, dat de zoo gunstig bekende Utrechtsche Onderwijzers tooneelvereeuiging wederom door de afd. Amersfoort van den Bond van Ned. Onderwijzers, daartoe uitge- noodigd, a.s. Zondagavond hier ten tweede male komt opvoeren de klucht „Jan Ongeluk". Was het bij de eerste uitvoering te doen om zieke onder wijzers geldelijken steun teverleenen, nu wenscht bovengenoemde afdeeling door een zoo laag mogelijk gestelden toegangsprijs een ieder in de gelegen heid te stellen, het allervermakelijkste blijspel te kunnen zien opvoeren op een wijze, boven allen lof verheven. Zeker zullen ook nu weer velen zich Zondagavond naar Amicitia be geven zij zullen hun avond dan niet beklagen. Hedenmorgen bevond zich in oen der grachten een drenkeling, die aan zijn redders heel wat moeite be zorgde, voor zij hem weer goed en wel op den vasten wal hadden. Ver moedelijk door een rukwind was nl. een hond van den werfmuur gevallen, waarbij hij juist op een ijsschol terecht kwam. Verschillende redders kwamen opdagen maar het gaf nog heel wat moeite voor de drenkeling te bereiken was. Pogingen in het werk gesteld meteen haak mislukten geheel, doordat het dier al maar woedend naar den stok beet. Eindelijk kwam er een op de gedachte een lasso te werpen. En zie, dat gelukte. Een handige werper gooide het dier een lus om den kop en zoo werd de drenkeling naar den vasten wal getrokken. Het bestuur van de kegelclub „Thor II" is als volgt samengesteld W. R. van Goor Pz., voorz., J. H. Hulst, secr. en J. Proper, penningm. BAARN. Alhier zal op Dinsdag 29 Januari a.s. in de Concertzaal van bötel Velaars door het mannenkoor „Cantate Domino" onder directie van den heer S. Th. Nieuwstad uitgevoerd worden: „II Natale del Redentore", oratorium voor soli en koor van Don Lorenzo Perosi. De Utrechtsche Onderwijzers- Tooneel-Vereeniging zal op Zaterdag 23 Januari a.s. in de zaal van hotel Velaars eene uitvoering geven ten voordeele van de Ondersteuningskas van den Bond van Ned. Onderwijzers. Opgevoerd wordt„Boezemvrienden." Kantongerecht. Door den kantonrechter alhier zijn de volgende vonnissen gewezen. Dronkenschap, ze herh. J. K. v. H. te Baarn 2 weken hechtenis, T. v. L. te Amsterdam, H. E. te Hoogland, H. R. zwervend, G. D., allen f3 of 3d., A. B. f5 of 3 d., beiden te Amers foort. Op verboden grond loopen. P. K., E. W, H. de V., B. de V., allen f3 of 3 d., J. S. de V. f0.50 of 1 d., allen te Amersfoort, G. B. te Amerongen f 5 of 3 d., W. B., H. H., beiden te Baarn f 3 of 3 d., J. H, v. K. te van een levende taal kan beheersen. Bij het vaststellen van de spelling voor het grote Nederlands Woord e- boek, stonden d.V. en t.W. op de grens van de nieuwe richting, die voor de spelling de beschaafde uitspraak tot hoofdbeginsel aanwijst. Voor een kleiD gedeelte hebben zij die in re kening gebracht, want de uitstekende geleerde d.V. kon zich niet zo gemak- kelik van het oude losmaken. „Door het Nederlands te vergelijken met oudere verwante talen en dia- lekten, maakte hij met zekerheid op, dat sommige nederlandse e's zijn ont staan uit de tweeklanken ai of ei. Delen b.v. is in het Goties dailjan, in het Oudnederfrankies deilanandere e's zijn ontstaan uit de klinker a (b.v. die van beek, beken), of uit de klinker i (b.v. die van hem). Wjj hebben dus e's uit tweeklanken (en die noemt men zeer oneigenaardig scherp) en wij hebben e'S uit klinkers; deze laatste e's worden zaeht geheten. De scherpe e's schrjjft men in het stelsel d.V. en t.W. óok op het eind van een lettergreep met twee tekens, de zachte (die in de beschaafde spreek taal niet zachter, maar precies eender klinken) met een. In dialekten worden de scherpe en zachte e's ook nu nog wel met meer of minder nauw keurigheid onderscheiden. Zo noemt men b.v. in 't Oldambt een „hele Hoogland f 10 of 3 d., J. V. f3 of 3 d., T. W. de H., W. J. beiden f5 of 3 d. te Hilversum, G. B., E. F., beiden f 3 of 3 d., J. R. f 5 of 3 d., allen te Putten. 't Vervoer door trekdier op noode- loos pijnlijke wijze doen plaats hebben. J. ten H. te Amersfoort f5 of 3 d., C- de B. te Baarn 2 Xf 10 of 2X3 d. Het aan een kind beneden de 16 jaar sterken drank verkoopen. A. M. v. d. M. te Baarn f3 of 1 week tucht school. Strooperij. D. B. f 3 of 2 weken tucht school, M. A. v. G. f2 of 1 week tuchtschool, beiden to Baarn. Verwekken van nachtelijk burenge rucht. C. v. d. B., G. v. S., G. v. B., allen te Hoevelaken f 3 of 3 d. In dronkenschap de orde verstoren. P. v. D. te Amersfoort f 5 of 5 d. Trekdier onbeheerd laten staan. H. v. K. te Amersfoort f 2 of 2 d. Visschen zonder vergunning. H. v. d. H. te Amersfoort f 3 of 2 d. Zich met wildstrik in 't veld bevin den. L. M. te Amersfoort f 5 of 4 d., G. v. H. 7 d., J. R. 5 d., H. D. 5 d., allen te Putten. Overtr. Leerpl. wet. L. O. te Soest, H. v. S. te Garderen, beiden f 2 of d. Overtr Arbeidswet. A. K. te Scher- penzeel 2 X1 of 2X1 d. Wielrijden zonder bel. O. B. te Amersfoort f 1 of 1 d. Wielrijden zonder licht. J. v. d. H., R. v. W., B. D., J. D. A., allen te Amersfoort f 2 of 2 d., A. B. f 0.50 of 1 d., H. v. G., beiden te Soest, P. K., P. A. v. d. P., beiden te Garderen, allen f2 of 2 d. Rijden met voertuig zonder licht. G. de M., A. R., H. v. d. H., P. M. C., H. P., allen te Amersfoort f2 of 2 d. Op hondenkar zitten. H. v. D. f 8 of 3 d., J. W. H., beiden te Amers foort, T. H. te Laren, beiden f 2 of 2 d. Te Amersfoort vuilnis in de gracht werpen. E. F. L. te Amersfoort f 1 of 1 d. Te Amersfoort rumoer maken. G. v. d. B., L. W. v. d. M., beiden te Amers foort f 3 of 3 d. KAKLKSALPETER. Hoewel de meststoffen die op den duur in de termen zouden kunnen vallen, het voortdurend in beschikbare hoeveelheid verminderde Chilisalpeter te vervangen nog slechts weinig aan wending vinden is toch kalksalpeter reeds zoodanig geprobeerd en bekend geworden, dat men het besluit mag trekken dat dit artikel, onder bepaalde omstandigheden een uitstekende mest stof is. In het Nederlandsch landbouwweek blad vinden we daaromtrent eene in de Mittheilüngen der D. L. G. gedane mededeeling van prof. Stützer, den bekenden Duitschen landbouwkundige. Ook schrijvers oordeel is dat, vooral het Noorweegsche, kalksalpeter zich tot nu toe algemeen heeft doen ken- als eene goede meststof die in waarde en werking niet voor Chilisalpeter onderdoet. Het groote bezwaar bfj de toepassing is echter nog dat het in den toestand waarin het tot dusverre in den handel wordt gebracht in het gebruik achterstaat bij het jChilisal- peter omdat het veel moeielijker uit gestrooid wordt en daardoor ook niet zoo gelijkmatig over het veld kan worden verdeeld. Dit is een bezwaar, dat juist bij dergelijke stoffen die in week" een heile weke". ,Met de o is het evenzo gesteld. Sommige o's zijn ontstaan uit de tweeklank au, andere uit de klinker u (oe)z(j werden vroeger verschillend uitgesproken fnaar klinken nu al sinds lang gelijk. In het zeeuws dialekt hoort men nog verschil tussen (bloem kool en sleenïoef. „Hoe is het nu met die in oor sprong verschillende e's en o's gegaan „In het Middelnederlands schreef men op het eind van een lettergreep meestal één e, en zo goed als altijd één oook wel oe of oi, bijna nooit oo. Eén e is dan ook gebruikelik in woorden als lerenere, enich twe enz. Worden door enkele auteurs twee e's geschreven, dan geschiedt dat niet alleen, of bij voorkeur, in woorden waarvan de e klank uit aui ontstaan is, maar evengoed in andere zoodat van een onderscheid tussen „zachte* en „scherpe" e's in de middelnederlandse schrijftaal geen sprake is. Voor de o geldt hetzelfde, alleen met dit onder scheid, dat twee o's op het eind van een lettergreep nog veel zeldzamer zijn dan twee e's. A. M. K. (Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1909 | | pagina 2