ALLERLEI. Stoomvaartberichten. Laatste Berichten. ADVERTENTIE. J.J.SMIT. - Beurs van Amsterdam. kleine hoeveelheden worden toegepast, zeerlzwaar weegt. Het kalksalpeter is öf te fijnkorre lig waardoor de kunstmest strooima- chine te veel uitwerpt, terwijl het stof zeer hinderlijk is voor ieder die ermee omgaan moet öf de korrel is veel te grof zoodat in den regel ook te groote hoeveelheden worden toe gediend. Een constante graad van fijnheid schijnt zeer moeielijk te be reiken te zijn. Bovendien is kalksal peter zeer hygroscopisch het trekt in nog sterker mate water aan dan Chilisalpeter zoodat weldra een pap perige massa ontstaat. De fabrikanten dienen de bestaande moeielijkheden zooveel mogelijk uit den weg te ruimen, anders zal het fabrikaat slechts moeielijk ingang vin den. De gebruikers kunnen in hooge mate daartoe medewerken door alle bezwaren die ze een gevolg achten van de gesteldheid van het product, mede te deelen opdat de fabrikanten nauw keurig te weten komen in welke rich ting nog verbeteringen aangebracht moeten worden. En dat is niet alleen in het voordeel van die fabrikanten maar ook zeer zeker een belang voor de gebruikers, aangezien dan het chilisalpeter een gelijkwaardigen, in elk geval gewichtigen concurrent krijgt. Tot nu toe ontbrak elke con currentie en dat leidt, vooral onder de bestaande omstandigheden, tot onge- wenschte prijsbepalingen. Op dit oogenblik is de werking van beide stoffen als voedingsstof voor de plaat sen wel volkomen gelijk, doch in het practische gebruik niet, daarin heeft het chilisalpeter nog zeer veel voor. En op dat punt juist, waar het geldt de practische toepassing, ligt de groote beteekenis van een uitgebreid gebruik door den landbouw. Desertie van Huzaren. Over de weggeloopen huzaren is, zegt het Haarlem's Dagblad, wel een roman te schrijven, want ze hebben vele avonturen gehad I Na de eigenaardige ontvluchting uit de kazerne hebben de deserteurs den Maandag besteedt om in groepjes in de richting Velsen te kuieren. Eigenaar dig is 't, dat ze dit ongezien gedaan hebben, want de veronderstelling wettigt, dat ze door de duinen ge wandeld hebben. Dinsdagmorgen werden ze te Bever wijk opgemerkt. Waar ze den nacht doorgebracht hebben Er wordt ver zekerd, dat ze in de duinen onder Wijk aan Zee gekampeerd hebben, ook al moesten ze de tenten by dit on-officieele kamp missen. Geen nood I er was troost I De gisteren be schreven koloniaal, die pas z'n hand geld ontvangen had, zorgde voor een groote hoeveelheid Schiedammer onver sneden ouwe klare, en de huzaren bewezen geen geheelonthouders te zijn. Half beschonken kwamen ze in Bever wijk aan, waar de burgemeester M. Strick van Linschoten en eenige agen ten de deserteurs wilden inrekenen. Daar waren de landverdedigers niet va l gediend en dreigden met geweld tegen geweld, wat tengevolge had, dat ze verder ongemoeid konden wandelen, onder de toezegging, dat ze uit eigen beweging naar de kazerne zouden terugkeeren. Dat zouden ze doen maar... wanneer Ook in Velsen, brachten de cavale risten heel wat opschudding 1 De hier talrijke politiemacht kon hen even wel niet inrekenen, want er was geen officieel verzoek daartoe gedaan. Weldenkende menschen spraken de deserteurs toe: „Jongens, nu is het mooi genoeg, ga nu naar de kazerne terug. Je kunt 't op deze manier toch niet winnen, en als je nu uit eigen beweging terugkomt, is de straf veel minder." De huzaren waren evenwel nog niet „rijp" voor zulke nuchtere overwegin gen. In plaats naar Haarlem te gaan, zetten ze koers naar IJmuiden om ook daar den boel nog eens op stelten te zetten. Toen was het geld van den ko loniaal op, en dreef de honger hen huiswaarts. Ze kuierden door de dui nen naar hun haardstee terug en kwamen gisteravond omstreeks half zes in Haarlem aan. Hier werden ze opgewacht door een talrijke menigte, voornamelijk straatjongens. De troep van ongeveer 20 huzaren maakte een treurigen indruk. Nog half beschon ken liepen ze lollend en schreeuwend door de straten en vermaakten zich met 't zingen van liedjes. Enkele militairen liepen met stokken te zwaaien en anderen misten hun cape, als bewijs van hun avontuurtjes. In de Groote Houtstraat liepen ze te zingen„We gaan nog niet naar huis." Toch gingen ze naar huis I Om ongeveer half zeven kwamen ze aan de cavalerie-kazerne. Voor de poort werd „haltgecommandeerd. Een der belhamels speelde voor offi cier „Rechtsom keertzoo luidde 't volgende commando. Weer't Schoter kwartier in I Hier gevoelden de mees ten weinig voor, en daarom werd maar overeengekomen de poort binnen te gaan en zich in de kazerne aan te melden. Daar kregen ze een prettige ont vangst en werden dadelijk in arrest gesteld, Dit is 't avontuur van één groep wegloopers. Er zijn er echter meer Een ander complotje huzaren scheid de zich Maandag te Velsen van de kameraden, om langs 't Kanaal naar Amsterdam te wandelen. Na eenig „feesten" werden ze door een pa trouille Amsterdamsche collega's aan- I gehouden en naar de kazerne over gebracht, om daarna Dinsdagmorgen onder geleide naar Haarlem getrans porteerd te worden. Nu de derde groep! Deze werd Maandagavond al ingerekend. Z(j hadden dien dag in verschillende café's vertier gezocht en al hun geld daar in sterken drank omgezet. Men ziet dus, 't grootste deel der weggeloopen huzaren is al weer veilig in de kazerne. Hoeveel er nog vermist worden kunnen we niet officieel meedeelen, omdat men ons aan de cavalerie- kazerne inlichtingen weigerde. Eenigen worden er echter nog ver mist. Dezen zijn nu langer dan 2 maal 24 uren weggebleven en worden als deserteurs terechtgesteld, welk delict voor den krijgsraad behandeld en met gevangenisstraf gestraft wordt. De nu teruggekomen huzaren zullen be halve de aanleggers van 't ontvluch tingscomplot door den comman dant gestraft worden, hoogstens met provoost. De Limburgsche Frans Rosier. Men meldt onsuitVenray: De sedert Zaterdag 9 Januari uit het krankzinnigengesticht voor mannen ontvluchte en even beruchte als ge vreesde Leenders, is nog niet gevat. Vermoedelijk houdt hy zich in de bos- schen schuil. Door een politiehond gered. Een agent van de politie honden-brigade te 's Gravenhage werd gisternacht, door het aanslaan van zjjn hond, opmerkzaam gemaakt op iets, dat ter zijde van den straatweg langs het Malieveld in het struikgewas lag. Het bleek te zjjn een slapende, circa 17-jarige jongen, reeds geheel verstijfd van de koude. Naar het po litiebureau gebracht, verklaarde hij de ouderlijke woning te Rotterdam te zijn ontloopen en zich in het Bosch te slapen te hebben gelegd. Hij is door de zorgen der politie onder het ouder lijk dak teruggebracht. De ramp in Italië. De Figaro publiceert een studie van Caesare en Paola Lombrose over den zielstoestand der overlevenden ge durende de jongste ramp, waaraan wij het volgende ontleenen De uitdrukkingen, die sommige over levenden gebruiken om de ramp te beschrijven, zijn zeer aangrijpend en doen sterk aan Dante denken. Een hunner zeideIk heb het laatste ge richt, het einde van de wereld gezien want ik ben er zeker van, dat het einde van de wereld niet anders zijn kan. Terwijl ik in het donker over puinhoopen, die bergen en afgronden vormen, strompel, zie ik huizen beven en schudden, verdiepingen instorten en in elkaar verdwijnen, afgronden zich openenik hoor een gehuil als van duizenden dieren, die omgebracht werden en meende dat de dood heerscht zooals men dat bij nachtmerries waar neemt ik had geen besef meer tot de levenden te behooren, ik had het be wustzijn, dat men heeft na den dood. Een ander zegt: Het was de chaos, ik voelde de aarde beven en trillen, en verwachtte elk oogenblik, dat de grond zou splijten onder mijn voeten en dat ik opgeslokt zou worden. Geen enkele gewonde, zelfs niet de zwaargewonden spreken van physieke pijn; de paniek, de schrik had het geheele waarnemingsvermogen bevan gen elke gewaarwording van licha melijke smart was verdoofd. De waan zinsuitingen waren enorm, meestal kwam woedende waanzin voor. Deze vorm van waanzin is, naar wij meenen, Diet zoo gevaarlijk en aanhoudend als men zou aannemen. Waanzin doet in veel van dergelijke gevallen dienst als voorbehoedsmiddel, het pijngevoel en het begrip van de ramp worden er door verstikt. Er was éen episode van algemeene stomheid 300 werklieden, die in een fabriek wilden binnengaan en net nog buiten waren, werden op wonder baarlijke wijze gered, maar zij waren zoo sterk onder den indruk, dat, toeD de directeur appèl wilde houden om te zien of allen behouden waren, bijna niemand antwoordde. Zjj hadden het besef geroepen te worden, ver loren en verstonden hun naam niet meer. Een Geboort e-a a n g i f t e. Te Oosterbeek woont de heer Henri Jean Edouard De Bourbon, kleinzoon van Naundorff-Lodewijk XVII. Hij is gepensionneerd officier van het Neder- landsche leger, dus Nederlander, en maakt aanspraak op den titelKo ninklijke Hoogheid. Op 28 December 11. wenschte hij aangifte te doen, dat hem uit zijn huwelijk met mejuffrouw C. A. Van Kervel een zoon geboren was en ver zocht in te schrijven, dat geboren was Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Louis Jean Henri Charles Adelberth de Bourbon. De ambtenaar weigerde de woorden „Z. K. H. Prins" in te vullen, waarbij De Bourbon, en op zjjn verzoek ook de getuigen, weigerden het betreffende stuk te teekenen. Van dit feit werd preces-verbaal opgemaakt, terwijl de heer De Bourbon later zijn verhoor door den burgemeester van Renkum teekeude met: H. J. E. De BourbOD, prince de France. Wij vernemen, dat zich met be doelden heer indertijd eenzelfde geval te Valkenburg heeft voorgedaan. Toen heeft de justitie geen vervolging in gesteld wegeDs het niet voldoen aan een wettige aangifte van geboorte. Kou in de kerk. Op -Nieuw jaarsdag gebeurde in een Duitsch dorpskerkje bij de namiddag-gods dienstoefening het volgendeOnder de aandachtige menigte was ook ge zeten de 80-jarige schaapsherder B. De man bevroor haast, zoo koud is het, doch de prediker weet nog van geen uitscheiden. In deze omstandig heden raapt de herder zijn verdoovende levensgeesten bij elkaar en roept, naar den kansel gekeerd„Mijnheer de do minee, schei nu uit, ik bevries." De goedhartige predikant aarzelt geen oogenblik en weet snel het amen te bereiken. Maar wat is dat In plaats dat het orgel nu den nazang inzet, blijft het stom en koud in de kerk. Men kijkt naar den organist en den orgeltrapper. Die waren echter niet te vinden. Zij waren allang in een naburig, verwarmd woonhuis gevlucht, wetend hun tijd en niet vermoedende, dat de schaapherder heden een vervroegd amen had be werkt. De predikant overziet wederom snel den toestand. Hjj gaat naar 't orgel, een schooljongen trapt op den blaas balg en weldra ruischt door de ge welven Das alte Jahr vergangen ist. Dure Messina-vruchten. De streek, waaruit een groot deel der smakelijke Zuidvruchten, citroenen, sinaasappellen en mandarijntjes van daan komen, is vernield. Een aan zienlijke prijsverhooging voor alle Messinavruchten was dientengevolge reeds bij de eerste berichten van de aardbeving gevreesd. Deze vrees is bewaarheid. De treindienst voor de vruchten, moest' gestaakt worden, daar alle herstelde spoorlijnen benut werden voor het transport der go- wonden. Eveneens ondervinden de anders geregeld plaats hebbende scheepsdiensten^storingenjwantalle nu voorhanden zijnde arbeidskrachten worden thans voor veel gewichtiger doeleinden gebruikt. Onder deze om standigheden komen op 't oogenblik b.v. te Hamburg slechts zeer kleine hoeveelheden Zuidvruchten aan. De hieruit voortvloeiende prijsverhooging zou naar meeDing van de deskundi gen nog vjjf tot zes weken* voort duren. Dan eerst zullen waarschijnlijk de aanvoer en de prijzen weer op hun normalen stand terugkomen. In 't bizonder in den citroenhandel is de prijsverhooging merkbaar. Slechts wei nige vrachten citroenen waren kort voor de ramp naar Hamburg gezon den. Zooals thans gebleken is bevin den zich onder de geredden eenige groot-exporthandelaars, die zoo spoe dig mogelijk hunne werkzaamheden weer beginnen zullen in de plaatsen in de nabijheid van Messina en Catania. De tabak en de vrouwen. Een Parijsche kroniekschrijver vertelt het volgendeDe invoering van het tabaksmonopolie hebben de Franschen te danken aan den lust tot opschik der vrouwen, die de aanleiding is ge weest tot het decreet van 1811, waarbij Napoleon in 1811 de tabaksindustrie tot een staatsonderneming maakte. Op een baldathij gaf ter gelegenheid van zijn huwelijk met Maria Louise, hadden de kostbare diamanten van een der dames de opmerkzaamheid van den keizer getrokken. Hij deed onderzoek naar het beroep van den echtgenoot der dame, die zich in zoo goede omstan digheden bevond, zich zulk een luxe te kunnen permitteeren, en vernam, dat de man tabaksfabrikant was. Napoleon was het dadelijk daarop met zich zelf eens, dat de staat deze in dustrie, welke klaarblijkelijk een goud mijn vertegenwoordigde, niet aan anderen mocht overlaten. De ver wachtingen welke hjj had van de voordeelen, welke het tabaksmonopolie mee zou brengen, zijn dan ook prach tig uitgekomen. De prijs per K.G. komt den Franschen staat op onge veer 2.13 francs, terwijl hjj het K.G. voor 10 francs verkoopt, dus een winst van 450 °/0 heeft. Het aantal dames, die het genot van 't rooken op prjjs stellen, wordt steeds grooter, en de draagster van koninklijke kronen geven haar daarbij bet voorbeeld. In 't bizonder de koningin van ItaliS, de keizerin-weduwe van Rusland, koning in Amelie van Portugal en de koning in Marie Christine zijn als hartstoch telijke rooksters bekend. Een nieuwe vrucht. Een plantkundige te Boston, Ver. Staten, is er in geslaagd een bastaard te kweeken van een sinaasappel en een komkommer. De geheele vrucht heeft den komkommervorm en kenmerkt zich door haar aangenamen smaak. Zij is geel van kleur en bevat geen zaden. Burgerlijke Stand van 14 Januari 1909. GEBOREN Martha AntoDia, d. van Johannes van Keken en Antje van Bogerijen. Gerarda, d. van Reijer Veenendaal en Cornelia FontijD. Jan George, z. van Hendrik Nicolaas Prins en Evertje Gijsbertse. ONDERTROUWD Willem Gerar- dus van den Berg en Gjjsje Pater. MAATSCHAPPIJ „NEDERLAND." „Koning Willem I" van Amsterdam naar Batavia vertrok 13 Januari van Suez. NORDDEUTSCHER LLOYD. s.s. „Prinzess Alice" (Bremen-Oost Azie) 11 Januari 9 uur n.m. van Gibraltar vertrokken. s.s. „Prins Heinrich" (Alexandria- Marseille) 11 Januari 5 uur n.m. in Marseille aangekomen. s.s. „Derfflinger" (Oost Azie-Bremen) 12 Januari 8 uur v.m. in Hongkong aangekomen. s.s. „Prins-Regent Luitpold" (Bre men-Oost Aziö) 11 Januari 6 uur n.m. in Aden aangekomen. s.s. „Schleswig" (Marseille-Alexan- drie) 12 Januari 8 uur v.m. in Alex- andrie aangekomen. s.s. „Kaiser Willem der Grosse" (New York-Bremen) 12 Januari '2 uur n.m. in Bremerhaven aangekomen. ss. „Goeben" (Oost Azië-Bremen) 1'2 Januari 6 uur n.m. in Genua aan gekomen. s.s. „Kleist" (Bremen-Oost Aziö) 13 Januari 10 uur v.m. Borkum Riff s.s. „Therapia" (Batoem-Barcelona) 13 Januari van Batoem vertrokken. In de mijn Almassy op Corsica heeft een gasontploffing plaats gehad, waarbij tien menschen z(jn gedood. Twee personen worden vermist. BS.EEDESTRAAT 34. Heeft voorhanden een fijne sorteering Horlogos, Klokken, Regulateurs, Wekkers enz. Tegen scherp con- curreerende prijzen. Reparaties en veranderingen aan alle soorten Uur-en Speelwerken worden door mij uiterst solide, zeer billijk en onder degelijke garantie uit gevoerd. Beleefd aanbevelend. 14 JANUARI. Opgave van de Firma Lamaison Bouwer Co. Holl. schuld vast. Buiteul. schuld vast voor Russen, terwijl Peru een fractie lager noteert. Cult. aand. aangeboden, behalve voor N. H. My. welke vast sluiten. Mynen prysh. zonder handel. Petr. flauw met beperkte handel. Tabak lager. Amerika vast gestemd, vooral met handel in Erie. Slot vast. Staatsleeningen. Nederland. Obi. N.W.S. 3 f 1000. Cert. id. 3 f1000. id* id. 2 7, f1000. Hongarije. Obl. 1892/1908 4 Kr. 2000. Italië. Obl. 1862—81 4 Ls. 100— Oostenrijk. Obl. Jan.—Juli 4 Kr. 2000. Mei—Nov. 4 Kr. 2000. Portugal. Obl. Ie Serie 3 iqO. 3e 3 prs. 5oo_ Vorige koers 914 904 944 944 58H 14 Jan. 914 904 924 944? 95 65|4 Rusland. 1884 Goud 5 G.R Gr. Russ. Spoor 98 4 Nicolaispoor 1867/69 125/500 G.R. 500 4 20 G.R. 625 G.R. 625 G.R. 625 frs. 500/2500 4 100 5 £100 5 £100 1880 Hope Co. 89/90 6e Emissie 1894 Turkije. Obl. 1902 Argentinië. Obl. 1896/99 Brazilië. Funding Loan Obl. 1903 1901/2 Rees. Dom. repubuee. 5°/0 douane leening Industrieels en Finantieele Mppijen. Ned. Handel Mij. aand. f 1000 Kon. Petrol. Mij. aand. f 1000 Sumatra Palembang aand. f 500 Sohib. Petrol, c aand. 100 Great Cobar aand. 100 Am. Car en Found, aand. dll. 1000 Un. St. Steel corp. dll. 1000 Scheepvaart Maatschappijen. Nederland. Ned. Amer.Stv. My. aand. f500 90A 90| 83J4 85 A 86 804 80-A S04 804 814 8044 104 94| 1044 944 954 954 1774 178 A 318 319 11744 117}4 854 86 «A 47 50J4 5044 130 130| Kon. Paketvaart aand. f 1000 Rotterd. Lloyd aand. f500 St. Mij. Nederl. aand. f 500/1000 Amerika. Int. Mere. Marine aand. dll. 1000 id. pref. 1000 ObL 47j 1000 Tabak Maatschappijen. Deli Batavia aand. f 250/1000 Deli Cultuur f1000 Deli Maatschappy aand. f 1000 Medan Tabak aand. f 1000 Senembah aand. f 1000 Div. Buitenland. Peruvian Corp. C. v. A. 50/100 pref. id. 50/100 Spoorwegleeningen. Nederland. Holl. IJz. Sp. Aand. 1 1000 Staatsspoor - 250 Amerika. Atchison aand. dll. 1000 id. 4% Conv. 1000 Chic. Rock Isl. p. 2002 4 1000 Denver c. aand. 1000 Erie 1000 Kansas City S. aand. 1000 s» pref. 1000 146 1224 1454 145 844 24A 7244 844 21A 724 120 4684 427 7444 1184 466 285 94 394 9A 39-A 864 944 944 974 102 754 394 29-A 40A 7244 974 75 38 A 30| 40A 72A Kansas City Obl. aand. 3 dll. 1000 73 734 Missouri aand. dll. 1000 42A 4'2-A id. 2e Hyp. Obl. 4 dll. 1000 8744 244 Rock IslaDd aand. dll. 1000 24A South rail dll. 1000 25A 25A South Pac dll. 1000 1154 11644 Union Pae 178 A 17644 id. Conv. Obl. 4 dll. 1000 1024 1024 Wabash gew. aand. 18A 18A Pref 484 474 Prolongatie-rente 2 24 241124 JKoersun van Siciv-York. Van Heden. FONDSEN. Slot van Openlngpk gisteren van lieden Atchison Topeka 984 984 Rock Island Common 24 244 304 80 Miss. Kan. Texas 424 43 New- York-Onario 46 Norfolk Weter 85 Southern Pacific 1174 1174 Southern Railway 255 25f 177 1774 U. S. Steel Common. 51| 404 Kansas Cy South do. do. Pref. 714 7 '4 Stemming prysh,

De Eemlander | 1909 | | pagina 3