DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN half blad. VRIJDAG 15 JANUARI 1909. 6e JAARGANG Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BUITENLAND. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis BINNENLAND. Kunst en Wetenschap. JNO. 12 EEMLANDER Hoofdredacteur B. G. BIJKENS. Aboimementsprij s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4. - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BBEEDESTBAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertèntlën Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bij abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot plaatsing van advertentiën en reclames van bniten liet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Bnitenlandsch Advertentiebureau D T. ALTA, Warmoesstraat 7G—78 te Amsterdam. DE BALKANQUAESTIE. Ze zijn het eens geworden, Oosten rijk en Turkije. De Porte ontvangt eene schadeloosstelling in geld, minder dan gevraagd was, maar toch een aanzienlijke som. De bladen verheugen zich in den goeden afloop der onder handelingen. Dat is een stap op den goeden weg, den weg tot den vrede. Tusschen Oostenrijk en het Ottoma- nische rijk zal geen oorlog onstaan en nu kunnen da groote mogendheden verder overwegen wat gebeuren moet tegenover de eischen van Servië en Montenegro die ook aanspraak maken op vergoeding voor hunne verloren illusiën. Zij hadden immers gehoopt dat zjj den een of anderen dag Bosnia of Herzegowina zouden mogen ver- deelen. Zij hadden allerminst verwacht, dat Oostenrijk plaats zou nemen onder de Balkanstaten. De Servische minister, van wien men in den laatsten tijd zooveel heeft gesproken, de heer Milo- wanowitsj begrijpt dat blijkbaar nog niet. Tot een correspondent van de Matin heeft hp eene nog al lange rede voering gehouden het was alsof hij eene kamerrede hield, waarin bij uiteen zette, dat hij Oostenrijk vol strekt niet had willen beleedigen, maar niet begreep hoe de oude keizer- staat had kunnen besluiten twee Ser vische gewesten in beslag te nemen. Hij houdt vol, dat Bosnië en Herzego wina Servische gewesten zijn en be- hooren te zijn. Hij hoopt op een con gres, dat aan de eischen der Serviërs recht zal doen weervaren. Want hij is een man des vredes, naar hij ten minste zegt en hij wil liefst eene vreedzame oplossing van het bestaande verschil van meening. Zijn laatste rede is echter zoo vre delievend niet. Toen de Belgrado het bericht was ingekomen, dat Turkije, gelijk de Serviërs zeggen, Bosnië en Herzegowina verkocht had, kwamen de ministers met den koning in rade bijeen. Milowanowitsj, de minister van buitenlandsche zaken, zeide, naar de Daily Mail uit Belgrado verneemt, dat (naar het engelsch.) 103 Cesai vertelde zijn vader wat hij ook reeds aan zijn moeder had mee gedeeld. Hij kon bewüjon, dat hij niet zoo'n doeniet was a,-s toen hij nog thuis was, maar een man, die reeds iets beteekende. Toen hij het hotel weer verliet, en naar Ryelands wandelde was de jonge man over 't algemeen zeer tevreden over het bezoek aan zijn ouders. Zijn zuster ontvingen hem in de zitkamer van Violet, daar werd hem het nieuws verteld van de komst van Laura hetgeen hem deed besluiten dien avond nog naar Oakhurst terug te gaan en daar te blijven tot Woens dagmorgen. Op weg daarheen ont moette hjj Mr. Wickham. Mag ik u lastig vallen met een boodschap voor Mr. Curzon vroeg hij Cesarten minste als u van plan is vanavond nog naar Oakhurst terug te gaan. Wil u dan zoo vriendelijk zijn hem te zeggen, dat het mij spijt, hem tot nu toe niet ontmoet te hebben, en dat ik graag zou zien, dat hij a.s. Woensdag hier kwam, om onze ken- het Bosnische vraagstuk, al had Tur kije het opgelost op de voorwaarden die het 't best vond, een internatio naal en tevens een Servisch vraag stuk bleef. De Serviërs zijn vast be sloten, tot hun laatsten droppel bloeds te storten voor de zelfstandigheid van de Bosniërs en Herzegowiners, die het nu moeten stellen buiten de suzerei- niteit van den sultan, die zijn onder danen had veil geboden. FRANKRIJK. Tal van Fransche afgevaardigden moeten van plan zjjn aan de Kamer voor te stellen,;dat de doodstraf slechts dan mag worden ten uitvoer gebracht, wanneer het doodvonnis door de jury met een meerderheid van minstens f der stemmen is uitgesproken. PERZIË. In de laatste dagen gaat het den opstandelingen in Perzië minder goed. De regeeringstroepen hebben, gelijk gisteren al telegrafisch werd bericht, het dorp Ravasan, vlak bij Tabris, ingenomen. In het kamp van Ain ed Dauleh, de aanvoerder der regeerings troepen, z(jn weder 1000 ruiters aan gekomen. B(j de nederlaaag in het dorp Deroed werden aan de zijde der opstandelin gen '20 mannen gedood of gewond. Voorts werden 114 gevangen genomen, maar later, na ontwapend te zijn, weder ontslagen. Prins Firman Firma, die door den Sjah naar Ispahan wordt gezonden, heeft aan de gezanten van Rusland en van Engeland verzocht aan Sem- sam es Sultaneh, het hoofd der Bach- tiaren, die daar heer en meester is, te doen weten, dat zy den opstand in in Ispahan niet goedkeuren. Rusland heeft, naar men bericht, zijn plan, om in Perzië tusschenbeiden te komen, nog niet opgegevenmaar het wil niet anders dan in overeen stemming met Engeland handelen, met welke mogendheid het, gelijk men weet, een overeenkomst betreffende Perzië sloot. Het heeft zijn plan, om Azerbeidsjan te bezetten, laten varen, omdat Engeland er bezwaar tegen had en het moet nu een nieuw plan van tusschenkomst opgemaakt hebben, dat nis te hernieuwen. Om drie uur schikt mij het best. Ik zal uw boodschap overbren gen, zei Cesar. Hy boog voor Mr. Wickham, en zij scheidden. De verwachting over het geen den volgenden Woensdag ge beuren zou, was nu op 't hoogste ge spannen. Cesar zou Gillian ontmoeten, Nancy zou met haar vader en moeder naar huis terugkeeren, Christal zou een of ander wanhopig besluit, dat zij scheen genomen te hebben, uitvoeren, de toekomst van Laura en haar moeder zou beslist worden en Violet zou haar laatste onderhoud met An thony hebben. Van allen, die belang hadden bij het testament, was er misschien niet een, die zoo zenuwachtig was als Violet, toen zy dien morgen wakker werd, en bedacht, dat de beslissing over haar volgend leven zoo nabij was. Zy en Nancy ontbeten te zamen op haar eigen kamer, en bij zwijgende overeenkomst zou Violet dien dag thuis blijven in afwachting van An thony's mogelijke komst. Hy kwam even na twaalf. Evenals den eersten keer zond hy een bood schap naar boven, om Violet te spreken en evenals toen werd die boodschap door Nancy beantwoord. Je behoeft niet te wachten, dank je, zei ze tot de dienstbode, ik zal zelf aan Engeland's goedkeuring is onder worpen. TURKIJE. Het Genootschap van de Slachtoffers van de Natie, waartoe de mannen behooren die te Konstantinopel ge vangen zijn genomen, schijnt te be staan uit oud ambtenaren, ontslagen bij den aanvang van het nieuwe be wind in Turkije, vele landloopers en mannen, die met het gerecht een rekening te vereffenen hebben. Dit doorluchte gezelschap had den schijn van een politieke vereeniging aange nomen, bereidde aanslagen voor en bedreef inmiddels, gelijk wij gemeld hebben, met een blad, dat zijn orgaan was, afdreiging. De directie der Staatsspoorwegen heeft bepaald, dat voortaan bij over plaatsing van haar personeel het ver voer van hun huisraad en bagage kosteloos zal worden afgehaald, ge laden, gelost en besteld door werk lieden der Maatschappij. De door deze werklieden aan de woning te verleenen hulp mag zich niet verder uitstrekken dan tot het halen uit huis en het brengen in huis, dadelijk na het trans port, ter plaatse waar de belangheb bende de meubelen verlangt. D e L i b e r a 1 e U n ije. De be schrijvingsbrief voor de buitengewone algemeene vergadering van de Liberale Unie, te houden op Zaterdag 27 Fe bruari a.s., 's morgens 11 uren, in het lokaal De Eensgezindheid, Spui, Am sterdam vermeldt I. Aanvulling van het hoofdbestuur (de heer Schaafsma heeft de indertijd op hem uitgebrachte benoeming aan genomen). Voordracht: 1 Mr. P. Rink, oud- Minister van Binnenlandsche Zaken. II. Mr. G. Jannink, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, beiden te 's-Gravenhage. II Bestuursvoorstel „De Liberale Unie besluit haar Hervormingsprogram te herzien en draagt de voorbereiding daarvan op aan een commissie van 7 leden, waar naar beneden gaan, naar Mr. Egerton. Zjj wendde zich tot haar zuster, die op dat critieke oogenblik sprakeloos ternederzat. Ik ben van plan Anthony hier te brengen, zei Nancy vriendelijk. Denk er aan, dat hij alles gedaan heeft wat hij kon, wat het verleden aangaat, en dat het nu uw beurt is. Wees nu zoo edelmoedig als je zijn kunt in je liefde wees de Violet, die hij altijd in jou bemind heeft en alles zal terecht komen. Zy kuste haar op het voorhoofd, en ging vlug de kamer uit. Anthony was in de bibliotheek, en op het geluid van het openen der deur, keerde hij zich om eo begroette Nancy met een blik, die haar hevig deed ontroeren. Violet wil graag, dat je boven komt op haar eigen kamer, Anthony, zei ze. Ik kom hier om je den weg te wijzen. Hy volgde haar zwijgend. Nancy was ontsteld by het zien van de ver andering, die in hem had plaatsge grepen, en toen zij de deur dicht deed en man en vrouw te zamen liet, hoop te zy vurig, dat alles tusschen hen tot een gelukkig einde zou komen. Violet stond op toen Anthony bin nenkwam. Zij voelde, dat van dit on derhoud alles afhing, en Nancy had haar duidelijk gezegd dat het resul taat nu geheel van haar afhing. Zy van uit en door het hoofdbestuur 3, door de algemeene vergadering 4 le den zullen worden benoemd." (Afdeelingen, die candidaat-leden voor deze commissie wenschen aan te wijzen, worden verzocht daarvan uiterlijk 25 Februari schriftelijk opgave te doen aan den secretaris, Wattstraat '20, 's-Gravenhage). III. Ingeval voorstel II wordt aan- nomen, benoeming van 4 leden in de commissie van het hervormingspro gram. IV. Bestuursvoorstel „Bij de aanstaande Juni-verkie- zingen zal de Liberale Unie vóór alles krachtig propaganda maken voor Al gemeen Kiesrecht, na voorafgaande Grondwetsherziening en voor een so ciale hervorming, om tegemoet te komen in de nooden van die mede burgers, wien het niet gelukt is, als zij oud geworden zijn in eigen levens onderhoud te voorzien." V. Huishoudelijke besprekingen in comité-generaal. Het nut. Tot leden van het hoofdbestuur der Maatschappij tot nut van 't algemeen zyn door de departe menten gekozen de heeren mr. J. R. Voüte te Amsterdam en Th. M. Th. van Weideren baron Rengers te Oen- kerk. De gekozenen hebben echter be richt, dat zij, wegens drukke bezig heden, de benoeming niet kunnen aannemen. Wettelijke winkelslui ting. Te 's-Gravenbage vergaderde het voorloopig comité voor de lande lijke actie in zake wettelijke regeling der winkelsluiting. Een ontwerp-reglement werd goed gekeurd en zal aan de aangesloten vereenigingen worden verzonden, waar na binnenkort in Amsterdam eene vergadering zal worden belegd ter vaststelling van dit reglement en ter verkiezing van een definitief bestuur. Tegelijkertijd zal een program van actie aan de vergadering ter goed keuring worden voorgelegd. THERESE POTT—MOSSEL. Ofschoon de derde kunstavond in wacutte niet, tot bij begon te spreken, maar snelde naar hem toe en wierp zich in zijn armen. O, Anthony, neem wij weer aan Vergeef my al mijn hardheid, mijn zwijgen en mijn bitterheidIk kan niet gelukkig zyn zonder jou I Wil je vergeven en vergeten -O, Violet, kun jij vergeven en ver geten stamelde Anthony, hevig aan gedaan. Het is niet aan jou, lieveling, dat te vragen, niet aan jou. Ik ben Neen, je mag dat niet meer zeggen I zei ze, tegelijk lachend en schreiend, terwyl zy haar hand tegen zyn lippen legde. Dat alles moet nu vergeten zijn tusschen ons nu en voor altijd Deze dag zal ons terugbrengen naar dien, waarop wy trouwden, en wy zullen alles weer opnieuw doen O, Anthony, ik ben zoo gelukkig I Het was geen wonder, datje aan mijn liefde twijfelde, zei Anthony na een poos gezwegen te hebben, maar hoe vreemd het ook mag schijnen, mijn gedrag in aanmerking genomen, myn liefde heeft zelfs nooit een oogen blik gewankeld. Het was niet eens noodig, dat je mij verliet, om tot het besef te komen, dat ik je duizendmaal meer liel had dan toen ik je trouwde. Maar nu zal ik beter weten, hoe ik mijn vrouw behandelen moet. Zjj zal met my gelukkig zyn, als ciatin myn macht is. Amicitia ons niet die groote vol doening heeft geschonken als de tweede, toen de violist Antonetti zoo'n overweldigenden indruk maakte, mag het concert van] gisterenavond toch voor zich een voorname plaats eischen in deze reeks van met zooveel smaak en welgevormden kunstzin voorbereide muziekavonden. De pianiste Mevr. Thérèse Pott heeft 'met den violoncellist J. Mossel een kunstreis ondernomen door Indië en overal met een enorm succes ge debuteerd. Dat verwondert ons dan ook geenszins. Zjj opende het program met Schumann's Etudes Sym- p h o n i q u es en gaf daarin aanstonds blijk van haar groote veelzijdigheid, terwijl vooral haar forsche aanslag en omlijning .bewondenswaard mogen ge noemd worden. Met een, we zouden haast zeggen, onvrouwelijke kracht speelde zy deze etuden, maar deze kracht was verre van hinderlijk of raw. Integendeel, zjj gaf er mee het bewijs van haar positief kunnen en haar bewust weten en voelen der compositie. Haar groote vingervaardigheid en schitterende techniekontwikkeling, ook blijkende uit de andere nummers, zouden haar zeker niet dien grooten bijval hebben verschaft, ware by deze voorname factoren van het klavierspel, ook het emotievolle gevoel niet tot volledige uiting gekomen. Vooral in de begeleiding toonde zij zich meesteresse over het instrumentzoo geheel in de juiste schakeering den cellist vol gend, nimmer naar voren dringend, maar steeds aanvullend diens vol, heerlijk warm spel. Een vorig maal hebben we al het onze gezegd van Mossel's spel. Ook nu vonden we hem weer geheel den grooten meester, die vol temperament en gloedvolle passie zyn instrument doet klinken met reinen, warmen toon. En al had hij het nog al eens te kwaad om zyn snaien op de juiste hoogte te houden, hij bleef in weerwil van deze pech, in alle gedeelten spelen met een kris- talle zuiverte, die vooral in de reeks flageoletten zoo aangenaam aandeed. Dat beide spelers elkaar kennen, bleek uit het uitmuntend samenspel, dat ook maar geen oogenblikje hokte. Voorzeker dan ook weer een pracht avond. Jammer, dat de zaal niet ge- Daar ben ik van overtuigd, zeide Vielet zacht, en zy zwegen weer in de volheid van hun geluk. Toen zei Violet En Elmwood is dus verkocht? Hij antwoordde bevestigend. Zijn toon was hard, alsof de gedachte daar aan altijd een bittere herinnering voor hem zou blijven. Zyn vrouw keek hem aan. Wees niet boos op mjj, Anthony, zei ze dichter by hem komende, maar ik moet toch zeggen, dat het mij byna spijt, dat het weg is, en dat de kans voorbij is, om daar voor ons beiden een gelukkig tehuis te stichten? Het behoorde je vader en jij werd daar groot gebracht; als ik er niet geweest was, dan behoorde het je nu nog. An dere dingen mogen wij vergeten, maar dat niet. En je moeder woonde daar Zy wooot daar niet meer, viel hij haar in de rede. Spreek niet meer over dat onderwerp, Violet. Dat is uit. Violet huiverde even. Zy was be ginnen te begrijpen, dat de uiterlijke zachtheid van Anthony een harden ondergrond had, en dat het haar plicht was te verzachten, niet aan te moe digen. Laura is hier, zei ze. En je moeder is in het dorp. Anthony zweeg. Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1909 | | pagina 1