DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. JNO. 15 DINSDAG 19 JANUARI 1909. 6e JAARGANG. VeFsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis BUITENLAND. Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertöntiën Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bjj abonnement belangrijke korting.) Buitenlandscli AdrmTonticburoau I). V. ALTA, Warmoesstraat 76—78 te Amsterdam. Tot plaatsing van advertöntiën en reclames van buiton liet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Hoofdredacteur H. G. BJJKENS. Abonnementsprij s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f4.— Franco per post id. - 5.60 Per 3 maanden id. - 1.— Franco per post id. - 1.40 Afzonderlijke nummers - 0.05 Tweeërlei oordeel over de afschaf fing van nachtarbeid voor bakkers. Nu minister Talma met zijn ontwerp tot afschaffing van nachtarbeid voor bakkers gereed is, is het onderwerp actueel en beginnen beide partijen, de voor- en tegenstanders van de afschaf fing, met pogingen het publiek te overreden, opdat zij zich bij een dier partijen aansluiten. Onze meening op dit punt kunnen onze lezers kunnen we laten hier nu die volgen van de meest belangheb benden by de afschaffing of het behoud van de nachtarbeid. Door het bakkers-comité is een brochure uitgegeven, waarin in hoofd zaak wordt gewaarschuwd, dat nood zakelijkerwijs van afschaffing het ge volg zal zijn duurder worden van 't brood, hetgeen ook door de voorstan ders wordt toegegeven. Het bakkers-comité is van oordeel, dat de broodprijs bij afschaffing van den nachtaibeid minstens een cent per K.G. zal moeten stijgen, en schryfl dan Het doorvoeren van 's ministers plannen zal dan alreeds niets meer of minder tengevolge hebben, dan eene jaarlijks steeds terugkeerende brood belasting van vijf millioen vierhonderd vijf en zeventig duizend gulden. En dit zal, volgens het oordeel van het bakkers-comité, slechts de geringste stijging zijn. Wanneer de prjjs van het brood twee cents per K.G. hooger wordt, hetgeen volstrekt niet is uit gesloten, dan wordt aan do Neder- landsche bevolking een jaarlijksche broodbelasting opgelegd van tien mil lioen negenhonderd vijftig duizend gulden. Ook wordt betoogd, dat bij ontbreken van versch brood het broodverbruik minder zal worden, wat alweer stij ging der prijzen tengevolge zal hebben. (naar het engelsch.) 106 U had gelijkhet gordijn be woog. Zoo gauw als u de kamer ver liet kwam Miss Cbristal Egerton er achter vandaan ze had u staan be gluren. Zij ging naar de lade, waar in u het gevonden papier had gelegd, nam brief en papier mee naar haar kamer en ontcijferde het geheim van het memorandum, dat u niet wilde kennen. Nancy luisterde ademloos. Hoe ter wereld weet u dat al les? vroeg zjj opgewonden. Reeds lang was ik overtuigd, dat u een doel had met alles wat u deed, en dat het laten vinden van dat document daarmee ook in verband stond. Ik ben zeker, dat u geen vertrouwen zou kunnen schenden. Mr. Wickham keerde zich om en keek haar aan met een eigenaardige glimlach op het gelaat. Hij hield een tamelijk dik pakje in de hand maar hij zweeg even alvorens het haar te geven. Gelooft u dus in mij in weerwil van alles, wat gebeurd is? vroeg hij. Aan het slot merkt het bakkers comité op Uit ;de laatste van regeeringswege gehouden bedrijfstelling blijkt, dat er in de grootere gemeenten, waar be paald nachtarbeid geschiedt, in het bakkersbedrijf werkzaam zijn ongeveer 9000 personen, bestaande uit ruim 2000 patroons en 7000 gezellen. Daar echter van deze 7000 gezellen nog een gedeelte onder het ploegen- stelsel werkzaam is, zoodat zij niet geregeld nachtarbeid verrichten, wordt waarschijnlijk door niet meer dan 5000, hoogstens GO 00 gezellen gere geld nachtarbeid vei richt. Waar boven genoemd cijfer van 6000 gezellen slechts een zeer geringe percentage is van de personen, die 's nachts ,ter wille van andere bedrijven (couranten drukkerijen, verkeersmiddelenjenever stokerijen, gasfabrieken, waterleidin gen etc.) nachtarbeid verrichte», wa gen wij het de vraag te stelleD, of het met oog op dit betrekkelijk klein aan tal personen wel gerechtvaardigd is de Nederlandsche bevolking te be lasten met eeDe jaarlijksche steeds terugkeerende broodbelasting van minstens f 5.475.000, ja misschien wanneer de broodprijzen met 2 cent per K.G. stijgen met een broodbelas ting van f 10.950.000. En nu de andere partij. Dat nationaal comité voor afschaf fing van den nachtarbeid in het bak kersbedrijf heeft een oproep gericht tot het Nederlandsche Volk, om mede te werken tot verkrijging van afscbaf- fiing van dien arbeid. Ons standpunt, heet het in dien oproep, heeft lot grondslag, door af schaffing van nachtarbeid aan 30,000 bakkers en verwanten in den lande, alsook aan de huisgezinnen, welke naar schatting tweederden van dit aantal bezitten, een meer huiselijk leven te geven, opdat dus, gemiddeld Ik geloof in u. Yertel mij nu verder van Christal. Heel spoedig daarop legde zij uw brief en het memorandum weer in de lade. Dien avond ging zij naar de kerk hier dicht bij en de aanwij zingen, die zij gelezen had opvolgend, onderzocht zij zeker plekje grond en vond een doos. Nancy sprong op. Vond Christal een doosHet geld van oorn Peter I Dan Geduld U zal morgen alles te weten komen. Ik zei, dat zij een doos vond, maar ik kan u nu niets meer meer vertellen, en wat u weet is voor u alleen. Nancy keek teleurgesteld. Mr. Wickham ging verder, ter wijl hij het pakje opnam en aan haar gaf Dit is ook voor u. U mag het niet openen voor morgen te drie uur. Als u een inhoud ziet, dan zal u wel weten, wat er mee te doen. Nancy nam lachend het pakje aan. Wat een dag zal dat morgen zijnriep zij uit. Goeden nacht, Mr. Wickham I Ik ben bang, dat ik na ons gesprek heel weinig zal slapen. Maar, toen z(j eenmaal op haar ka mer was en in bed ging liggen, kregen een gelukkig gevoel en een gezond lichaam de overhand over nieuwsgie. gerekend, minstens 60 duizend zielen in ons land verlost worden van den onnoodigen bakkersnachtarbeid. Daartegenover staat het bakkers comité met een tiende gedeelte be langhebbenden, die ongezonde maat schappelijke toestanden willen doen voortbestaan, omdat het hun finan cieel belang geldt, door te pleiten voor het behoud van nachtarbeid in bakkerijen, daarmee gelijktijdig het maatschappelijk belang van hunne loondienaren en dier gezinnen in de verschillende vertakkingen prijsge vende. Wat de zakelijke zijde der kwestie betreft, merkt het comité op, dat plm. 10,000 bakkerpatroons in Nederland naar afschaffing van den nachtarbeid verlangen, omdat nu de groot-fabri kanten en daarmede gelijk te stellen luxe-bakkers een voorsprong hebben in de productie, en door kapitaal, èn door mechanische kracht. Als hoofd-argument', tegen afschaf fing is door het bakkers-comité in het geding gebracht de voorspelling, dat het brood dan minstens één cent misschien wel 2 cent per K.g. duur der zal worden. Het comité voor afschaffing merkt dienaangaande o.m. op: Op het oogenblik kost een Kg. brood te Middelburg 14 cent, en er is bij bakkers geen nachtarbeid, zooals wy dien in de Hollandsche steden kennen, nachtarbeid met een staartje dag- arbeid tot 14 en 16 uur toe voor de gezellen. Afschaffing öf niet afschaffing kan dan ook niet als factor gelden voor goedkoop öf duurder brood. De pro ductie prijs hangt af van het grond stoffen-vraagstuk en de exploitatie- Waar de groot-industrie zich in denkt grootere exploitatiekosten bjj bezorging o.m. wanneer overdag ge bakken wordt, maken de heeren nu reeds gebruik van goedkoope werk- righeid en zorgen. Zij sliep vast tot aan den morgen. Zij verwachtte Cesar vroeg en keek naar hem uit. Toevallig zag zij hem echter niet aankomen. Hij kwam van Oakhurst, liep om het huis heen en werd in de studeerkamer van Mr. Wickham ge laten. Toen hij binnen kwam stond Gil lian van haar stoel bij het venster op en keek hem aan. Zij had de zwarte japon, waarin hy haar tot nu toe altyd gezien had, niet meer aan, en droeg nu wit met groen, waardoor haar prachtige teint en de lijnen van haar gestalte het volmaakte nabij kwamen. De Octoberzon, die door het venster scheen, zette beur haar in goudgloed, en scheen op haar mooi, ernstig ge laat. Zy wierp haar minnaar een blik toe en strekte waarschuwend haar hand uit. Spreek voor 't oogenblik niet tegen mij, zei ze, op zachten toon. Er moet eerst iets besproken worden. Maar Cesar had de hand, waar mee zij hem wilde afweren al gegre pen, en bedekte haar met kussen. Er is maar éen ding te zeggen of te doen, antwoordde hij, en dat is voor mij om te verklaren dat niets ter wereld myn liefde voor jou of kracten voor morgen- en dan middag- en avondstraatjes. Er zyn nog werkloozen genoeg, die om brood vragen en geen werk hebben. Dat de broodprijs stijgen moet, zal dkn eerst waar zyn, als de groot fabrikanten het roer in handen hebben. Stelselmatig, is de broodprijs niet in verhouding tot de tarwepryzen. By het opleven van de stoommeel- industrie, waar de bakkers afhankelijk van zyn, is het meermalen voorge komen, dat de broodprijs eer te laag dan te hoog was. De concurrentie in prys is steeds gericht geweest op massa-productie, lage loonen en lange arbeidstijden en nu heeft schijnbaar de groot-industrie hiermee wel door den drang der vak organisatie gebroken, doch in Rotter dam en Amsterdam zijn de heeren uit het bakkers-comité wel aan te wijzen, die nog steeds ten koste van den arbeid minder faire concurrentie voeren en het bestaan van de kleine bakkers onmogelijk maken. Dat kun nen wij aantooneD. Afschaffing van nachtarbeid is de brug tot lotsver betering voor de geheelen Nederland sche bakkerij. Dat vreezen de heeren, tegen wie de stijd gaat. Nu over het broodverbruik per dag. 's Morgens, zeggen de heeren, wordt voor 's middags zeer weinig en 's avonds wederom iets meer verbruikt. Nu, dat is plaatselijk zeer verschillend. Het is ons bekend, dat in de groote bakkerijen en fabrieken het meeste brood 's nachts gebakken wordt en dat in de fabrieken voornamelijk brood van den vorigen avond eerst den daar- opvolgenden morgen in consumptie komt. Nu zullen by afschaffing van nacht arbeid de tijden van productie, ver koop en bezorging moeten verschoven worden, en dat, meenen de heeren, is iets onmogelijks. mijn besluit om je te winnen, kan veranderen U is dus besloten daarbij te blijven, Mr. Malincourt? zei Mr. Wick ham, die achter hem stond. U geeft dus alle hoop op om vandaag nog iets te krijgen van het vermogen van uw oom U is dus besloten, dat Gillian niet zal profiteeren van het geld van Mr. Malincout? Bedenk dat u haar toekomst zoowel als de uwe in de hand heeft, en dat u de geheelc ver antwoordelijkheid draagt. Als u in dit besluit blijft volharden, dan zal zy, noch u eenig voordeel trekken uit de onthullingen, die vandaag gemaakt worden. Cesar drukte Giiliau's hand vaster in de zijne. Ik kan alleen herhalen wat u reeds weet, zei hij beslist. Ik ben, Goddank, van niemands geld of gunst afhankelijk. Ik vraag Gillian niet ar moede met my te deelen. Ik zal goed voor haar zorgen. Zoo ver het in mijn macht staat, zal ik haar geluk kig maken. Ik heb haar lief, en ik zal haar trouw zijn. En jij zei Mr. Wickham zich van den jongen man naar het meisje keerend. Ik vertrouw mij aan u toeik zal mij door u laten leiden, ant woordde zij. Daarentegen willen wij wijzen op een verschijnsel in de laatste jaren, nl. dat 's avonds in de groote steden meer brood gekocht wordt dan wel 's morgens, als men de arbeiderswijken eens wil raadplegen en dat is vooral het geval in de zomermaanden. Wy hebben hieromtrent ondervinding in Amsterdam en Rotterdam. De kantoor- en schoolwereld eischt echter het meest £t la minute bezorgen van versch brood in den morgen en die betalen nu reeds in het algemeen hooger prijs. Is de prijs oogenschynlyk gelijk, dan vindt men dat wel in het gewicht van de broodjes. Dat kunnen wjj ook den minister aantoonen. DE RAMP IN ITALIË. Het blijkt, dat de verwoesting van Messina niet zoo volslagen is als in de eerste berichten werd gomeld. Vol gens een berichtgever van het Beri. Tagebl. rekent men, op grond van een voorloopig onderzoek, door architecten en ingenieurs ingesteld, dat er hon derden huizen bewoonbaar zijn ge bleven, of alleen maar eenige herstel lingen noodig hebben om weer bruik baar te zijn. Merkwaardig is, dat daar onder zeer oude huizen zijn, die reeds menige aardbeving hebben medege maakt. Het heeft drie dagen lang zwaar gestormd on geregend te Messina daardoor zyn vele menschen ziek ge worden en het werk is er zeer door vertraagd. Maar nu is men er weer druk aan den gang. Er bestaat weer een postkantoor, een tabakswinkel, een apotheek, koffiehuizen, tapperyen, enz. Men verkoopt er ook voorwerpen ter herinnering aan de aardbevingstuk ken half verbrand hout, steenen.enz. Vrydag, zoo meldt de berichtgever verder, werden vele vroegere inwo ners van Messina in de verwoeste stad toegelaten, en het was treurig om te zien, hoe de menschen de plek zoeken waar hun huis heeft gestaan, om dan te gaan graven naar geld en kostbaarheden. Niet als je daarmee mij moet opgeven, Gillianriep Cesar. U heeft gehoord, wat zy gezegd heeft, antwoordde Mr. Wickham met klem. Ik neem geen besluit dan van daag na drie uur. Tot na dat uur moogt ge elkaar niet ontmoeten of op andere wijze met elkaar in be trekking komen, en omdat de beslis sing aan mjj is overgelaten, moet zij ook het laatste zijn. Ik wensch u „Goeden morgen", Mr. Malincourt. En heb je niets te zeggen, Gil lian vroeg Cesar met een stem, die leefde van ontroering. Geen woord van hoop -» niets om my te leiden of te ondersteunen. Zij had haar hand niet terugge trokken en haar eerste blik had zyn hart vervuld met de zekerheid, dat zij even trouw was als hij, loch scheen zy het nu volkomen met mr. Wick ham eens zijn. Hjj was verstoord, van zijn stuk gebracht door haar houding. Zij heeft verder niets te zeggen, antwoordde Mr. Wickham in haar plaats. Onze zaken zyn voor het oogenblik afgedaan, wees daarom zoo goed heen te gaan. Ik moet van Miss Wickham zelf booren, dat zy wenscht, dat ik heen ga. Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1909 | | pagina 1