WEERBERICHT. Kunst en Wetenschap. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. Tliermometerstand De officiële spelling. BINNENLAND. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 19 Januari 1909. Hoogste barometerstand 773.7 m.M. te Hortalaagste 730.8 m.M. te Seydisfjord. Verwachting tot den avoud van 20 Januari 1909. Wind: Veranderlijke, later matige W.-l(jke wind. Gesteldheid van de luchtToene mende bewolking, waarschijnlijkregen- buien. Temperatuur: Iets warmer. Barometerstand te AMERSFOORT. der bevolking. Uit de voor het eerste halfjaar van 1908 gegeven cijfers bljjkt, dat, in tegenstelling met het eerste halfjaar van 1907, toen het aantal sterfgevallen dat der geboorten met 55,000 overtrof, het cijfer dei- geboorten 11,000 hooger was dan dat der sterfgevallen. De verhooging van het bevolkings cijfer is dus weliswaar nog niet groot, maar men is in Frankrijk in dit op zicht niet verwend, en vleit zich nu maar met de hoop, dat het met de toename der bevolking nu in het ver volg steeds crescendo zal gaan. PORTUGAL. Seinde Reuter dezer dagen reeds, dat te Alijo en Regoa in Portugal botsingen tusschen de bevolking en de troepen zijn voorgekomen naar aanleiding van de wijnbouwcrisis in die streken, de Madrileenscbe corres pondent van het Berliner Tageblatt spreekt van een uiterst gespannen toestand in het geheele Duero-gebied, waar nog meerdere ongeregeldheden te wachten zijn. Te Oporto, waar alle manifestaties zijn verboden en te Lissabon, moet eveneens een politieke spanning merk baar zijn. Zekere elementen trachtten den jongen Koning tot de invoering van een militair régime te bewegen. Op de plaats, waar in het vorige jaar de Koningsmoord werd gepleegd, zou een gedenksteen worden onthuld, maar de bevolking schijnt met dat plan volstrekt niet ingenomen. Men vreest voor ernstige ongeregeldheden op den gedenkdag van den moord. wacht werd door degenen, die weten wat in het algemeen de soldaat zich wil getroosten om des Zondags vrij te zijn of met verlof te kunnen gaan. P o s t w i s s e 1 s. In het laatst van 1907 werd door het bestuur van den Nederlandschen Bond van Han delsreizigers aan den directeur-gene raal der posterijen en telegraphie een adres ingediend, strekkende om te willen bevorderen, dat het afzenden en uitbetalen van postwissels nu zal kunnen geschieden gedurende den tijd, dat het postkantoor officieel is ge opend. Het verzoek werd door verscheidene Kamers van Koophandel en fabrieken ondersteund. Door den directeur-generaal is daarop thans geantwoord, dat het voor den dienst- overwegend bezwaar ontmoet, aan het geuit verlangen te voldoen, doch dat met ingang van 1 Febr. a.s. de openstelling op werkdagen zal worden van 8.10 's morgens tot 3.10 's avonds (Greenwichtijd), dus 's mor gens 20 minuten vroeger en 's avonds 40 minuten later. Een conflict. In het weekblad De Zaanlander, verschijnende te Koog aan de Zaan, komt het vol gende berichtje voor: De zittingen van het Burgerlijk Armbestuur alhier werden in den laatsten tijd door eenige bedeelden, die liever geld ontvingen dan onder steuning in natura, zoo ondraaglijk gemaakt, dat gisteren het geheele be stuur en bloc ontslag heeft gevraagd. Donderdagavond nl. werden bestuur- deren op hun zitting door N. M. c. s. zoo lastig gevallen, dat men poütie- hulp moest inroepen, om de onver laten te verwijderen. Zoo sterk is het zelfs, dat de heer De Vries, de waarnemend burgemees ter, op zijn wandeling naar huis door de politie tegen deze personen moest worden beschermd. Op de Stationsstraat werden eenige bestuursleden tot hun woning toe na geroepen en bedreigd, terwijl voor hun huis een heel opstootje plaats vond, waar de veldwachter aan te pas kwam. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Het Kerkelijk Leven, door prof. dr. S. D. v, Veen. Baarn, Hollandia- drukkerij 1909, f 0.40. Uitgaande van de gedachte, dat de zeventiende eeuw, „Onze gouden eeuw", waard is gekend te worden, daar er geen tijd is geweest, waarin de grootheid en kracht van ons volk zoo zeer uitkomt, doet de Hollandia- drukkerij een serie korte geschriften het licht zien, „Uit onzen bloeitijd" getiteld, waarin het leven onzer vade ren in de zeventiende eeuw in onder houdenden vorm beschreven zal wor den. In d6ze reeks is thans verschenen het bovenstaande werkje. Daarin wordt in korte trekken het kerkelijk leven uit onzen bloeitijd geschetst. Aan het oprecht-godsdienstige leven ont brak ook in die dagen vee! en bij hoog en laag bleek het telkens, dat valer godsdienst weinig meer was dan een mooi kleed, dat men zich omhing en waaronder men dikwijls heel leelijke dingen verborg. Maar over 't geheel hechtten onze vaderen waarde aan den godsdienst, die invloed oefende op allerlei terrein, een invloed, die niet onderschat mag worden. Dat aan te toonen, heeft de schrijver bedoeld met deze brochure. In no. 1 van „Den Gulden Winckel", eveneens een uitgave van de Hollan- dia-drukkerij zijn opgenomen Een Dichte r-G ouverneur- Generaal van Suriname,door FBezemerKeur, door Gerard van EckereuBoekenschouw door Willem van Rooyun, J. H. Schoivr en Gerard van Eckereu Tooneel (Het Rustige Donker, Fatsoen enEi-n Paladijn), door Simon B. Stokvis Winckelkout; Letterkundig Leven uit de Tijdschriften Leestafel. Dit maandschrift voor boekenvrien den in Groot Nederland gaat met dit nummer zijn achtsten jaatgang in. Gisteren is ten Raadhuize door den Burgemeester aan de heeren M. J. van der Veer en J. van Wegen de eeremedaille voor menschlievend hulp betoon uitgereikt. Onze lezers zullen zich herinneren, dat dezen heeren do bronzen medaille werd toegekend wegens het met levensgevaar redden van twee kinderen uit de beek nabij de Gaslhuislaan. Zondag a.s. des voormiddags half elf wordt in het Logogebouw een godsdienstoefening gehouden voor den Doopsgezinden Kring, waarin als spreker zal optreden Ds. S. Lulofs uit 's Gravenhage. Tot commissaris van de Zang- vereeniging der afdeeling van „Toon kunst" alhier is gisterenavond gekozen de heer R. de Beaufort. Vanwege het departement Amers foort der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal een voordrachtenavond worden gegeven op Donderdag 21 Januari te 8 uur in Amicitia te hou den door mej. Toos Hoog (den Haag) met welwillende medewerking van mej. van der H. B. (piano) en den heer H. (viool). Deze uitvoering is uitsluitend toe gankelijk voor leden en hun huisge- nooten en vcor dames, die afzonder lijke kaarten hebben genomen. Het programma vermeldt de vol gende nommers: „Rey van Edelingen", Vondel „Klokkenkerstlied", Pol de Mont„De Herders", „De Wijzen uit het Oosten', Nic. Beets „Jonge Speculanten", Mul- tatuli„Elegie en Finale" uit de g-mollsonate voor viool en piano, P. Litta; „Ballade", „In de Smidse", „Zingeling", M. Boddaerta. „Medi tation de Thais", J. Massenetb. „Solitude", Guido Papini(a en b voor viool met pianobegeleiding). „Van 't Merelnestje", Jan van Beers; „Mach- teld", E. J. Potgieter; Fragment uit: „In den Dop" van Top Naeff. Het contingent der lichting 1909 is voor onderstaande gemeenten vast gesteld j,als volgt Totaal Volledige Korte oefening oefening Amersfoort 56 40 16 Baarn 30 21 9 Bunschoten 6 4 2 Eemnes 5 4 1 Hoogland 9 6 3 Leusden en Stoutenburg 12 9 3 Soest 17 12 5 Bij de gisteren door het mini- sterie van Justitie gehouden aanbe steding had het laagst ingeschreven voor het driejarig onderhoud, aan vangende 1 Januari 1909 en eindigende 31 December 1911 van het kanton gerechtsgebouw alhier, J. Boshuizen voor f 1170. BAARN. In de tijdelijk onbewoonde villa van den heer S. aan de Stationst Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 765 m.M. Vorige stand te 12 uur 768 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 44 Laagste hedennacht F. 30 Hedenmiddag 12 uur F. 33 Naar men bericht, zullen in 't be gin van Februari de puinboopen voor het publiek toegankelijk worden ge steld en men verwacht dan druk be zoek van vreemdelingen. Zaterdag heeft men nog een oude vrouw en twee mannen levend uit het puin te voorschijn gehaald. Men gelooft algemeen dat er nog vele le venden z(jn in de kelders der inge storte huizen, waar zij teren op de voorhanden levensmiddelen. Het binnenste der aarde is nog altijd niet tot rust gekomen en de bewoners der geteisterde streek ver- keeren in voortdurende ongerustheid. Zaterdagavond half-elf en kwart voor elven zijn te Messina weder schokken van aardbeving gevoeld, die nog staangebleven muren deden in storten. FRANKRIJK. De Marokko-interpellatie in de Kamer is geëindigd. De Kamer nam met 390 tegen 98 stemmen een aldus luidende motie aan De Kamer vertrouwt dat de regeering in Marokko de politiek van samenwerking en beschaving, haar belangen en de acte van Algeciras, zal voortzetten. Vervolgens nam de Kamer met 459 tegen 67 stemmen het wetsontwerp aan, waarbij voor het dienstjaar 1906 een suppletoir krediet van 25,000,000 frs. ten behoeve van de krijgsver richtingen in Marokko wordt geopend. Het „Journal Official" heeft goed nieuws voor de Fransehen, die zich verontrusten over den achteruitgang Nadruk niet verboden. 17) „Werd in die delen van ons land (het Zuiden en Westen) waar tussen 1200 en 1500 het meest werd ge schreven, reeds in de middelneder- landse periode geen onderscheid meer gemaakt in de uitspraak van de scherpe en zachte e en ol We mogen die vraag niet ontkennend beantwoorden vooral niet waar het de e betreft. „Men heeft toch opgemerkt dat in het Mnl. doorgaans vermeden wordt, woorden met zachte e te doen rijmen op woorden met scherpe. Spelen rijm de niet volkomen op delen. Daarentegen veroorzaakte het rijmen van een zachte o op een scherpe blijkbaar geen wanklank. R(jmen als hoghc, droghe treffen wjj herhaaldelik aan, terwjjl de o in hoog scherp, en die in droog zacht was. Waaruit blijkt dat de klank van dio o's nog maar zeer weinig ver schilde. „In de XVIe eeuw komt in deze 1] Met gebruikmaking van de tweede druk van Opstellen over de Spelling en Verbui ging door dr. R. A. Kollewjjn. SERVIË. Volgens een telegram aan de Vos- sische Zeitung uit Belgrado, loopt daar ter stede het gerucht, als zou de Oostenrijkscbe gezant graaf v. Forgach bij de Servische Regeering geprote steerd hebben naar aanleiding van het feit, dat op bevel van het Ministerie van Oorlog onder de pijlers van de brug over de Save, welke brug Bel grado met het Oostenrijksch—Hon- gaarsche grensplaatsje Sernin verbindt, groote hoeveelheden dynamiet en andere ontplofbare stoffen zijn opge stapeld, kennelijk met het doel om deze brug indien noodig, onmiddellijk in de lucht te kunnen doen springen. De gezant beschouwt deze handelwijze als strijdende met het internationaal recht. In Servische kringen tracht men zich te verontschuldigen met de be wering, dat de vertegenwoordigers van twee groote Mogendheden Servië zou den hebben gewaarschuwd tegen een op handen zijnden inval van Oosten rijk—Hongarije in Servië. TURKIJE. Te Uskueb wilden kooplui Zater dag zes waggons suiker uit Oosten rijk in ontvangst nemen. Daarop schoolden 1000 Turken voor het sta tion samen en dreigden de suiker te zullen verbranden. De kooplui hebben de waggons ongelost laten staan. De Weensche correspondent van de Times bevestigt, dat, volgens een officieel telegram uit Konstantinopel, geen vermindering in het boycot te bespeuren valt. Maar men verwacht, dat het zal ophouden, zoodra het protokol, dat de Turksch-Oostenrijk- sche overeenkomst omvat, geteekend is. Het telt 9 artikelen. BULGARIJE. De vertegenwoordigers der groote mogendheden hebben de laatste dagen bij de Bulgaarsche regeering dringende stappen gedaan om te besluiten aan Turkije als schadeloosstelling een som van ten hoogste 82,000,000 aan te bieden. Tezelfder tijd werden bjj de Porte stappen gedaan om haar er toe toestand over 't geheel weinig ver andering. Eén e en één o op 't eind van een lettergreep is regel. Toch treffen wij er hier en daar, onregel matig en als bij toeval, ook wel twee aan. En aanleiding om er twee te schrijven kon men vinden in het feit, dat dezelfde e- en o-klank in gesloten lettergrepen (b.v. beek en rook) door twee tekens werd weergegeven beeken, rooken. Nog in de dagen van Coornhert 1590), Hooft (-j- 1626) en Vondel (-}- 1679) werden de scherpe c's door sommingen nog altijd enigszins alscf,de scherpe o's als ou uitgesproken. Het ver schil in uitspraak tusscben c'seno's uit klinkers, en c's en o's uit tweeklan ken ontstaan, was misschien in ge6n enkel dialekt volkomen zuiver be waard gebleven. In Amsterdam had den veel zachte c's en o's de scherpe uitspraak aangenomen. Genoemde schrijvers konden dus in 't schrijven van de enkele of dubbele e en o niet meer op het gehoor af gaan wat de afleiding van die klin kers betreft. Vandaar dat zij zich niet altijd gelijk bleven. Hooft heeft in zijn Nederlandse/te Historiënop een enkele uitzondering na, de»,oen» te brengen een verzoeningsgezinder houding ten opzichte van Bulgarije aan te nemen. Volgens de ambtelijke kringen door aanzienlijke Bulgaarsche personen gegeven verzekeringen is men bereid, niettegenstaande den min der gunstigen toestand het bedrag van het aanbod tot een overeenkom stige verhouding te verhoogen. De portefeuille van Waterstaat. De Haagsche corres pondent van de Leeuw. Ct. seint Naar ik met zekerheid verneem, is Minister Heemskerk er in geslaagd voor wijlen Minister Bevers een op volger te vinden. Het Eerste Kamerlid, de heer mr. L. H. W. Regout, zou zich bereid hebben verklaard de portefeuille van Waterstaat aan te nemen. Mr. Regout, zitting hebbende voor Limburg, is niet alleen doctor in de rechten, maar ook ingenieur en tevens lid van den Mjjnraad. Naar de Msb. meldt zal met Augustus a.s. het Rijksopvoedingsge sticht te Montfoort worden verplaatst naar Zeist en de Tuchtschool van Zeist naar Montfoort. Op last van het departement van oorlog is het, door den comman dant van het veldleger, den hoofd intendant en den inspecteur van den geneeskundigen dienst uitgebracht „Rapport van het onderzoek naar de redenen, waaraan het slechte mar- cheeren b(j het leger en bij de land weer is toe te schrijven", in druk verschenen en aan de korpsen uit gereikt. De oorzaken welke tot den minder gewenschten toestand in zake de marsclïvaardigheid der infanterie ge leid hebben, worden in het rappoit verdeeld in die van algemeenen en in die van bij zonderen aard. Tot de redenen van algemeenen aard worden gerekend le de natuur lijke voorbereiding in het macheeren, vdor het in dienst treden is veel ge ringer dan vroeger2e de op velerlei gebied aan te toonen vermindering aan energie, aan wilskracht, de nei ging toe te geven aan gemakzucht, de meerdere aandacht, welke aan rechten, vergeleken bij verplichtingen, gewijd wordt. Onder de redenen van bijzonderen aard, meer speciaal militaire redenen, worden genoemda de verkorting van den eerste-oefeningstjjd b. de in stelling van de voor korte oefening ingedeelde miliciens (vierraaanders) c. het in de laatste 'jaren gevolgde stelesl de voor herhalingsoefeningen opgeroepen lichtingen in 2 gedeelten te doen opkomen, waardoor vrijwel onmogelijk werd eene stelselmatige voorbereiding voor de op te leggen vermoeienissen. d. het meer en meer ontbreken van ouder en gehard kader. c. de onmiskenbare angst veel van den man te vorderen. f. de voetgebreken waaraan vele miliciens lijden en welker nadeelige werking zich onmiddellijk door ver meerdering van het aantal achter blijvers doet gevoelen, zoodra een marsch van eenige beteekenis wordt verricht. In dat rapport wordt verder het feit vermeld, dat gebleken is, dat bij de in het laatst der week gehouden marschen het percent achterblijvers, en dat der deelnemers, welke zich den volgenden dag ziek meldden, aanzien lijk geringer was, dan wanneer onder dezelfde verhoudingen de oefening in het begin der week werd verricht eene ervaring, welke trouwens ver in open lettergrepen steeds verdub beld aavond, dcezezoom er uuren. „Het is misschien jammer dat hij daarin niet algemeen is gevolgd. Maar het meerendeel van onze auteurs sloot zich aan bij Vondel, die zich met klem verklaarde tegen de bedoelde „walgende verdubbelingen van klinck- letteren, eene gansch ongerijmde en overtollige misspelling." In de XVIIe eeuw doen spraak kunstenaars verschillende voorstellen omtrent de e- en o-spelling. De reeds vroeger genoemde Sewel wil alleen verdubbeling van die klinkers om onderscheid te maken b.v. beeken m.v. van beek en beken van 't werkw lecden van 't w.w. lijden en leden m.v, van lid. Op dezelfde grond wilde hij zaagen m.v. van zaag, en zagen van 't w.w. zien. Deze wijze van doen wordt als geheel nutteloos door de hedendaagse taalwetenschap afgekeurd, omdat wij in zinnen spreken, en de betekenis van een woord uit de zin blijkt. We vergissen ons nooit in het woord post met zijn dozijn beteke nissen. Een meer wetenschappelike grond slag legde ten Kate in het begin van de XVIIIe eeuw door te onderzoeken of de c's of o's uit een klinker of een tweeklank in de oudgermaanse talen ontstaan waren, juist zooals d.V. voor het groot Woordeboek heeft gedaan, ofschoon ten Kate reeds had bevonden dat van een groot aantal woorden met o en e de verwanten in die oude ta len niet te vinden waren, en dat de gotiese vorm soms in strijd was met de angelsaksiese of oudduitse. Huydecoper bestreed ten Kate. Hij wilde wel verdubbeling van e en o in open lettergrepen, maar op grond van de overeenkomst. Zo schreef hij leczen en vroomen om de vormen lees en vroom. De meeste taalkundigen uit de XVIIIe en XJXe eeuw, zoals Siegenbeek en de Vries, hielden het met ten Kate. Eindelik heeft men ingezien dat het toch niet aangaat, zich aan een spel ling en verbuiging te houden, hoofd- zakelik gegrond op do manier van spreken van onze voorouders die enige eeuwen vroeger leefden, en een taal hadden waarvan miljoenen Neder landers van onze tjjd niets weten. Veel rationeler is het de spelling en verbuiging te regelen naar de heden daagse beschaafde spreektaal, omdat ieder die kent, of op school kan leren verstaan, zo al niet spreken. Dat de spelling en verbuiging van d.V. en t.W. zich zo lang staande behouden hebben, is vooral te wijten aan de sedert een paar eeuwen in ons land binnen gedrongen besmettelike geest van Jan Salie. Die schryft nu een maal zoals hij gewoon is. 't Kan hem niet schelen of hij nu en dan eens een foutje schrijft. H(j bedankt er voor van spelling te veranderen, 't Is maar last. Als men hem zegt, dat de vereenvoudigde schrijftaal zo voordelig zou zijn voor het onderwijs, dan zegt hij ,,'t Raakt me wat." Het onderwijs zou er zeer mee ge baat zijn als de onverschilligen en de tegenstanders die zonder onderzoek af keuren, de moeite wilden nemen om de V. S. te leren kennen. Het vast stellen van de grondslagen van de Vereenvoudigde Schrijftaal heeft meer tijd. en diep wetenschappelijke studie gekost dan zeer velen, zelfs onder het schooltoezicht, vermoeden. A. M. K. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1909 | | pagina 2