DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. IN O. 21 DINSDAG 26 JANUARI 1909. 6e JAARGANG Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Eerst dan. FEUILLETON. DB. XAVIER. BUITENLAND. DE EEMLANDER Hoofdredacteur R. Cr. RIJKENS. Bureau: BREEDESTRAAT 18. Abounementspr ij s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.— Franco per post id. - 5.60 Per 3 maanden id. - 1. Franco per post id. - 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Telefoon Intero. 62. ijife, Prijs der Advertöntlën: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (By abonnement belangrijke korting.) T«t plaatsing van advertcntiën en reclames Tan bniten bet banton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd bet Algemeen Binnen- en Bnitenlandsch Advertentiebureau D Y. ALTA, ffarmoesstraat 76—78 te Amsterdam. Het verkiezingsprogram van den Vryzinnig-Democratischen Bond is thans vastgesteld. En wy zjjn er zeker van, dat het weerklank zal vinden in de harten van alle goede democraten, van alle hervormingsgezinden. Naast de kiesrechtparagraaf zal ongetwijfeld de alinea over de ouden van dagen velen onder de kiezers warm stemmen voor candidaten, die zulk een program onderschrijven. Toch zijn er het is gebleken èn bij de besprekingen in de afdeelingen van den Bond, en in de Bondsvergadering te Utrecht die verder hadden willen gaan en partij hadden willen zien gekozen vóór de Staatspensionneering. Terecht is echter ontraden, op dat denkbeeld in te gaan. En het is eigenaardig, dat in den dezer dagen verschenen beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering der Liberale Unie een dergelijke paragraaf in het concept-verkiezingsprogram van die Vereeniging met vrijwel dezelfde argumenten wordt gemotiveerd. De Liberale Unie spreekt in haar ontwerp van„Een sociale hervorming om tegemoet te komen in de nooden van die medeburgers, wien het niet ge lukt is, als zy oud geworden zijn, in eigen levensonderhoud te voorzien." En het Hoofdbestuur zegt tot toelichting, dat hier met opzet een ruimere uit drukking is gekozen dan de vroeger ge bezigde uitdrukking „verplichte verze kering", omdat hetinhetstadium waar in zich de zaak thans bevindt, verkeerd zou zijn, zich met uitsluiting van alle andere systemen, vast te klampen aan het denkbeeld van verzekering met premiebetaling aan een regeling waardoor alleen] de loonarbeiders als zoodanig worden gebaat. Maar aan den andereu kant zegt het Hoofdbestuur daarom zouden wij echter 'nog niet durven beweren dat elke regeling, die niet ligt in de lyn van hetEngelsche of Deensche stelsel, per se te veroor- deelen is. Hoofdzaak is dat er voor zien wordt in de nooden van den ouden dag. Die voorziening wordt van jaar tot jaar meer dringend noodig en is reeds bij meer dan ééne verkiezing door alle partijen in uitzicht gesteld, zonder dat de gedane toezegging in Naar het Engelsch van MAX PEMBERTON. Het gedrang by den ingang van den schouwburg nam toe, naar mate het later werd en velen van degenen die op de voorste rijen stonden te wachten, gaven hunne plaatsen aan de nieuw- aangekomenen en lieten hun voordeel in den steek. Het was een warme Julidag en de zon wierp brandend heete stralen neer. Een zwoele wind fjoeg groote stofwolken omhoog. De kring van jonge meisjes die om den ingang van het Casino Theater geschaard stond, benijdden hare zusters wien het gelukt was een schuilplaats te vinden in de gang om daar hun beurt om voor de alles beslissende rechtbank te verschijnen, af te wachten. Er werd vandaag „op proef gezongen"; er werden vandaag nieuwe engage menten gosloten voor het grootsche dramatische schouwspel dat Londen gedurende het najaar in verrukking zou brengen. De advertenties, waarin artiesten gevraagd werden, trokken veel liefhebbers. De toekomstige be vervulling kwam. En daarom meent het Hoofdbestuur dient op spoedige voorziening krachtig aangedrongen maar de wyze waarop, moet vóór alles in de Kabinetten der Regeering en in de volksvertegenwoordiging worden beslist. Natuurlijk moet als eisch worden gesteld dat de komende rege ling, op welken stam ook geënt, de rechten van de ouden van dagen vol doende verzekert. Maar is aan dien eisch voldaan, dan zou, waar de nood zóó groot is, het onverantwoordelijk zijn, een voorstel tot voorziening af- tewijzen, alleen omdat een ander stel sel de voorkeur zou verdienen. Hier geldt vóór allesdie spoedig helpt, helpt dubbel. Zonder te doen blyken van eenige voor-liefde voor het eene of andere stelsel heeft het Hoofdbestuur van onzen Bond zich overigens op hetzelfde standpunt gesteld. Vooral daarom achten wy dit, speciaal op dit oogen- blik, juist, omdat het vraagstuk van Ouderdomsverzekering of Staatspen sioneering nog steeds bij een Com missie uit den Bond als zoodanig nog niet in de gelegenheid is geweest, een deugdelijk voorbereide beslissing daar over te nemen. En op de vergadering van jl. Zon dag is gebleken, dat het onwaarschijn lijk is, dat die beslissing recht zal kunnen vellen vóór de verkiezin gen. Nu kunnen we ons echter denken, dat er zullen zjjn, die't desniettegen staande betreuren, dat de Bond niet liever reeds thans party gekozen heeft in het vraagstuk. Immers het moge volkomen juist zijn, dat de quaestie ten slotte wordt uitgemaakt in de Kabinetten der Regeering en in de volksvertegenwoordiging, dit neemt niet weg dat het juist van de denk beelden, die door de Ministers en de volksvertegenwoordigers omtrent het vraagstuk gekoesterd worden, afhangt, in welken zin het zal worden opgelost. En indien dus de vrijzinnig-democra tische candidaten zich beslist vóór het eene of andere stelsel verklaarden, zouden zij, tot volksvertegenwoordiger gekozen, wellicht medewerkende tot de samenstelling van een Kabinet of zelf daarin zitting nemende kunnen bevorderen dat voorstellen in de ge- roemdheden kwamen uit de voorsteden, uit kantoren, uit verafgelegen pasto rieën, en zelfs uit keukens en kelders opdagen. Alle mogelijke types, alle soorten van meisjes en vrouwen kon men onder die menigte opmerken. Esther Venn was even kwart over tienen in den schouwburg aangekomen en daar zjj al verscheidene liefhebsters in de g;ang zag staan, nam zij haar plaats in bij het ijzeren bek en wachtte geduldig tot zy opgeroepen zou worden. Daar zjj zeer lang was, er provinciaal uitzag en heel een voudig gekleed was, was ze weldra het onderwerp van het gesprek, en de poedel, die zoo geduldig op een punt van haar rok zat, ontsnapte ook niet aan eenige vriendelijke opmerkingen van de vroolijke meisjes. Een donker- oogige schoone uit Clapham beweerde dat, als er rechtvaardigheid bestond, zy in een rytuig zou ryden met een hazenwindhondje op haar schoot. Op dat gezegde antwoordde Esther zoo vriendelijk als zij kon, dat de hond haar nooit verliet en dat zij, daar zij geheel vreemd was in Londen, het niet verkeerd geoordeeld had om hem mee te nemen een bekentenis, die een vroolyk gelach en onderhoudend gebabbel veroorzaakte. „O", zei er een, „u zult nog een heele boel moeten leeren, „Juffrouw I kozen richting worden gedaan en aan genomen. Maar zelfs, aangenomen voor een oogenblik, de Vrijzinnig-Democratische Bond sprak zich in meerderheid voor de staatspensioneering uit, wat zouden dan de vrijzinnig-democraten, gekozen als voorstanders van staatspensionee ring, moeten doen tegen een voorstel tot ouderdomsverzekering? Tegenstem men Maar dan zou, indien door hen toedoen de wet verworpen werd het eenig resultaat zyn, dat de voorziening in den nood onzer arme oudjes we derom op de lange baan werd gescho ven. Zjj zouden dus moeten vóor- stemmen. Maar dan zouden zy hun belofte breken, by de stembus afge legd Maar daaruit volgt, dat de vraag of onze mannen zich zullen verklaren vóór of tegen de staatspensioneering, slechts dan actueele beteekenis krijgt wanneer het Kabinet-Heemskerk door een krachtige democratische strooming wordt weggevaagd, ra. a. w. wanneer wy bij de stembus zegevieren. Eerst na den slag dus is 't oogonblik voor de onzen gekomen, hun gedragslijn te bepalenen wel dan alleen, wanneer zjj invloed kunnen uitoefenen op de grondslagen, waarvan het Kabinet, dat na de verkiezingen optreedt, bij het voorbereiden van het ontwerp ter voor ziening in den nood der ouden van dagen wenscht uit te gaan. Eerst ddn, maar dhn ook alleen, is het voor de onzen beslist noodig, vast te stellen, wat zij in de wetging wenschen neder te leggen. Maar dan zal er ook tijd en gelegenheid bestaan voor onzen Bond, om zich vooraf over het vraagstuk in eenigerlei richting uit te spreken. Want als wij den slag winnen, dan staat, volgens de stellige verklaring van ons verkiezingsprogram, de finale oplossing van het kiesrecht bovenaan. En het zou wel heel verwonderlijk zijn, wanneer niet inmiddels de com missie, die de staatspensioneering in studie heeft, met haar rapport gereed kwam en de Bond zich over de zaak kon uitspreken. Zoo is derhalve èn uit practisch, en uit tactisch, en uit organisatorisch oogpunt de gekozen formuleering de beste. Zij waarborgt, dat in ieder ge val wat voor de arme ouden van da gen gedaan kan worden zij verzekert, het is niet alles wat de menschen op eerste rijen er van zieD, geloof me gerust 1 Ja, toen ik begon, was het heel anders, toen wilden niet elke jonge dame de eerste viool spelen en daardoor arme meisjes het brood uit den mond stooten". „Maak de jonge dame nu niet bang", zei een ander die minder pessimis tisch was, „bet zal haar wel lukken, zy is ze hebben lange figuren noodig voor de eerste rij en zy heeft juist de goede lengte. Ik zou het dit jaar in Mei wel gekregen hebben als ik maar zoo groot was als zy, maar er mankeert altijd iets aan. Ik weet heusch niet waar dat heen moet!" „Het zjjn de dilettanten, die het bederven", zei eon gezette dame die blijkbaar veel last had van de hitte. „Verbeeld u, ik ben al om negen uur het huis uit gegaan en nu is het al over elven en heb ik nog mjjn glas bier niet gehad. Ik weet heusch niet wat ik beginnen moet". Zy gaf nog allerlei inlichtingen ten beste, aangaande het aantal harer kinderen en het gewicht van de ge legenheden, waarop zjj haar echtge noot gedwongen had op een zeer on aangename wijze voor de overheid te verschijnen. Esther Venn onttrok zich met een gevoel van schaamte aan het algemeen gesprek, dat haar deel was geworden en verbaasde er zich over aan den anderen kant, aan den Bond de gelegenheid om, indien de stem busslag gunstig voor ons uitvalt, in volle vrjjheid een beslissing te nemen omtrent de richting, welke hij onze partygeuooten in Kabinet of volks vertegenwoordiging het liefst zal zien inslaan. En zij geeft, ten slotte, aan onze mannen, die onverhoopt zich niet met de beslissing van den Bond ten gunste of ten nadeele van de staatspensioneering mochten kunnen vereenigen, de] moreele vrijheid, hun eigen weg te gaan. V. D. DE BALKAN-QÜAESTIE. In de Bulgaarsche Sobranje is een interpellatie over de mobilisatie van de achtste divisie besproken. De Minister van Buitenlandsche Zaken antwoordde dat er van mobili satie geen sprake is, maar dat de lichtingen onder de wapenen zijn ge roepen om de divisie met het oog op de oefeningen te versterken. Wij heb ben, aldus de Minister, deze maatregel niet genomen met agressieve bedoelin gen, omdat w{j, zooals we reeds be wezen hebben, niet van plan zijn den vrede te verstoren. Deze maatregel was noodig om de mogelijkheid van een Turksch-Bulgaarsche botsing te voorkomen. Onlangs verklaarden wij, dat de onderhandelingen op den goeden weg waren en dat wy hoopten spoedig een Bulgaarsch afgevaardigde naar Con- stantinopel te kunnen zenden. Inder daad deed de Ottomaansche vertegen woordiger der regeering mededeeling van een telegram van den grootvizier, waarin deze cns uitnoodigde een af gevaardigde naar Constantinopel te zenden, om de onderhandelingen tot een einde te voeren. Alvorens naar Constantinopel te vertrekken, had deze afgevaardigde definitief een basis vast gesteld, waarop een overeenkomst mogelijk zou zijn en daarvan mede deeling gedaan aan de Ottomaansche regeering. Wij oordeelden het noodig te weten of deze basis aanvaard was, alvorens onzen afgevaardigde te zenden, want of die afschuwelijke menschen wer kelijk typisch zouden zyn voor een Londenschen schouwburg en zijne kunstenaars. Zij was er heen gegaan omdat het haar laatste redmiddel was, Zjj had geen geld en geen vrienden en wist niet waarheen zich te wen den om brood en een dak te krjjgen. Trots had haar haar kalm tehuis te Exeter doen verlatentrots belette haar om tot dat ongastvrije oord terug te keeren. Zjj was naar dien schouw burg gegaan als naar het opperste gerechtshof dat haar eindvonnis zou zou uitspreken. Zjj had er zooveel van verwacht, zjj had zoo vast ge loofd in de fabelachtige verhalen over hare kansen en mogelijke belooningen. En nu stond zjj in dat ordinaire ge zelschap waarvan elk woord haar ge voelige ooren kwetste de geblankette wangen de vrije gebaren en de lachende zwart gemaakte oogden spraken van een wereld waarvan zij nooit gedroomd had. Het was werkelijk een vergeef- sche toobtde eenzaamheid in Lon den was vriendelijker dan deze plaats der wanhoop. Esther zou zich terug getrokken hebben als het haar moge lijk was geweest. Maar de menigte stond dicht opeen gepakt in de nauwe gang. Een portier had alle moeite om eenige discipline te houden in die dichte drommen. „Komt, jonge dames," zei hjj vrien- in het tegenovergestelde geval zou de toestand verergeren. Het antwoord was vaag en daarom zonden wjj geen af gevaardigde. Ondertusschen kwam de quaestie van de wjjziging der grens op het tapjjt, die een afstand van grondgebied in zich sloot. Deze aan gelegenheid was nog nooit opgeworpen. Wjj schonken er aanvankelijk geen aandacht aan, meenende, dat men te Constantinopel de gevolgen van een dergelijken eisch zou inzien. Maar naderhand vernamen wjj, dat men te Constantinopel zekere stappen had gedaan bij de ambassades en dat tegeljjkertjjd zekere maatregelen zou den worden genomen in het district van het tweede legerkorps te Adria- nopel. Wij meenden de mogelijkheid te kunnen aannemen voor bedoelde even tualiteit te komen te staan en dat wij onzen plicht niet zouden doen, indien we niet de vereischte maatregelen namen. Zonder nu haar politiek van een minnelijke schikking te laten varen, meende de regeering deze eenvoudige voorzorgsmaatregel te moeten nemen. Het is aan de afgevaardigden de beteekenis van den genomen maatregel te waardeeren, dien goed te keuren en door hun instemming te betuigen de regeering aan te moedigen door te gaan op den weg om de nationale be langen te beschermen." Een motie van vertrouwen in de regeering werd bjj acclamatie aange nomen. FRANKRIJK. In de Fransche strafkolonie voor jongens te Mettray by Tours, heeft zich een jongen van 16 jaar in zijn cel door ophanging van het leven beroofd. Het geval heeft in Frankrijk veel sensatie gemaakt, daar men tot dus verre zoo goed als niets wist van de ergelijke wjj/.e, waarop kinderen, die niet bjj rechterlijk vonnis, maar een voudig op verzoek hunner ouders daar worden opgesloten, worden behandeld. Tegen den directeur van de kolonie, is een strafvervolging ingesteld wegens onwettige opsluiting en vrijheidsbe- rooving. Het geval heeft zich aldus toege- deljjk, „dringen helpt niets, denk dat vooral niet. Die het eerste komt die het eerste maaltdat is ons motto. De schouwburg loopt niet weg, daar behoeft ge niet bang voor te zjjn. Op uw plaats blijven en stilte als u blieft." Het lawaai ging echter door en had zjjn toppunt bereikt toen de deur open en weer dicht ging, een slank meisje met veel lawaai de gang door kwam en de portier Esther verbaasde door haar op haar schouder te tikken met de woorden „Uw beurt, juffrouw 1" Zjj had lange uren staan wachten op die woorden, maar nu het oogen blik gekomen was waarop zjj alles kon verliezen of winnen, ontnamen het overhaaste van hare handelwijze en het onwaarschijnlijke van haar slagen haar de rest van haar zelfbe- heersching. Zjj volgde den knecht met aarzelende schreden en pijnigde tever geefs haar brein om een woord of een gedachte te vinden, die haar in haar tweestrijd konden bijstaan. Zij wist niets van theater af hare kennis van het tooneel had zjj opgedaan bjj rondreizende troepen, als een provin- ciaalsch schouwburgbezoekster. (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1909 | | pagina 1