DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 34 WOENSDAG 10 FEBRUARI 1909. 6e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMUNDER". Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- eo Feestdagen. HALF BLAD. BUITENLAND. FEUILLETON. DR. XAYIER. BINNENLAND. STADSNIEUWS. EEMLANDEH Hoofdredacteur R. G. RIJKEN S Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (By abonnement belangrijke korting.) - 0.08 - 0.10 Tot plaatsing tan advertentiën cd rcelames van bniten het kanton Amersfoort in dit blad is „nitsinitend" gerecbtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandscb Advertentiebureau D. V. ALTA, AYarmocsstraat 76—78 te Amsterdam. HET FRANSCH-DUITSCHE VERDRAG. Het Fransch-Duitsche Marokko-ver- drag dat, zuoals we gisteren onder onze laatste berichten nog konden mededeelen, gesloten is, maakt door geheel Europa een uitstekenden in druk. Pickon, de Fransche Minister van Buitenlandsche Zaken verklaarde aan oen redacteur van de Temps, dat de indruk der Mogendheden is, dat niets zoo bevorderlijk kan zijn voor den algemeene vrede als het Fransch- Duitscb handelsverdrag. De Minister bracht hulde aan de verzoeningsge zinde gevoelens van Duitschland. Radolin, de Duitsche ambassadeur te Parjjs, verklaarde, in een inter view, dat de overeenkomst duurzaam zal zjjn en zal aantoonen, dat met goeden wil alle conflicten opgelost kunnen worden. De Russische ambassadeur te Parjjs zeide dat Rusland de Fransch-Duitsche overeenkomst gunstig zal opnemen als dienende tot het behoud van den vrede. Khevenhüller, de Oostenrijksche ambassadeur, gelooft, dat Oostenrijk voldaan zal zijn, omdat het altijd tracht de goede verstandhouding tus- schen den bondgenoot Duitschland en het bevriende Frankrijk, ten opzichte van Marokko te bevorderen. In een interview met een redac teur van de Siècle gaf ook Clemen- ceau zijn voldoening te kennen over de overeenkomst. Deze voldoening, zeide hij, moet kalm en waardig zjjn en geenszins een luidruchtige triomf. De overeenkomst maakt een einde aan de politiek van speldeprikken te Tanger. OOSTENRIJK. Ook de Oostenrijksche Neue Freie Presse en tal van andere Oostenrijk sche bladen bespreken den politieken toestand in Italië. Eerstgenoemd blad verklaart, dat de alliantie-quaestie grooten invloed Naar het Engelsch van MAX PEMBERTON. 12) „Als de bloemen ontluiken in het Meizonnetje, gebeurt dat door haar eigen knapheid vroeg hij. Kom, ik zal u de operatiekamer lateD zien ze zal u veel angst aanjagen, maar op den duur zult u wel moediger worden". Hij liep de kamer door, en trok een gordijn open waardoor zij een deur te zien kreeg, waarvan hij den sleutel al in zijn hand hield. Esther was opgeschrikt bij het woord „opera tiekamer" want zij gelooide half en half dat het haar voorgevoel zou recht vaardigen. Dr. Xavier bemerkte hare aarzeling op, gooide de deur wijd open en verzocht haar om naar binnen te gaan. •Komaan", zei hij, ,het is zoo ver schrikkelijk niet. Ik ben er zeker van dat u dapper genoeg is". Er was iets in zijn toon dat haar gerust steldezij verzamelde al haar moed en deed een paar stappen voor uit. Die vreeseljjke operatiekamer. Zij zal hebben op de a. s. Kamerverkie zingen daar te lande. Het is wellicht goed, voegt de Neue Freie daaraan toe, dat het Italiaansche volk nu eens geroepen wordt om zich voor of tegen de Alliantie-politiek uit te spreken. Indien Italië het Verbond opzegt, zullen wellicht de zaken in Europa een geheel ander aanzien krijgen, maar dit zal zeker niet in het voor deel van Italië zijn. ITALIË. Een Reuter-telegram somt uitvoe rig de redenen op, die de Italiaansche regeering geleid hebben tot de ont binding der Kamer. Het zullen be langrijke verkiezingen zijn die van Maart a.s.het volk zal zich moeten uitspreken in hoever het de politiek der regeering ten opzichte der Bal kan-crisis en het Drievoudig Verbond goedkeurt. De beweging tegen Oos tenrijk, die in de laatste tijden zoo sterk is geworden, zal zeker van groo ten invloed zijn op den uitslag van den stembusstrijd. TURKIJE. De Porte seiDde aan den Turkschen gezant te Petersburg het antwoord op het Russische voorstel. Dit antwoord is zeer uitvoerig en tot in de kleinste bijzonderheden wordt uiteengezet, dat de totale schuld van Bulgarije ten aanzien van Turkije met inbegrip van de schadeloosstelling voor Oost-Roe- meliö, die voor de Orientspoorwegen etc., 148 millioen bedraagt. Turkije stelt nu voor om deze schuld van Bulgarije voor gedelgd te verklaren op voorwaarde, dat Rusland afziet van het innen van 74 jaarlijksche annuï teiten van 350.000 Turksche ponden, welke Turkije nog aan Rusland schul dig is. Indien Rusland hiermede ac- coord gaat, dan zal Turkije onmiddel lijk ongeveer 156 millioen leenen. Der Bulgaarsche regeering werd officieel bericht, dat het Turksche tegenvoorstel de verklaring bevat, dat de Porte afziet van elke grenswijzi ging- De Bulgaarsche Minister van Oorlog gaf daarop onmiddellijk bevel, de lich tingen, die onder de wapenen waren geroepen, om de achtste divisie aan was geheel gevuld met rozen, van den vloer tot aan het plafond. In hare stoutste droomen zou Esther zich niet zoo iets voorgesteld hebben. Een heerlijke, frissche, welriekende luchtstroom kwam haar door de open deur tegemoethet zou misschien te welriekend zijn geweest, als een mar meren fontein niet een frisscben waterstraal omhoog had gespoten. Zachte koeltjes bewogen even de goud- witte bladeren. Langwerpige vensters, die uitkeken op de schaduwrijke gras perken, gaven het uitzicht op bi omen, bloemen en struiken alsof men midden in een bosch was. Het geheel had het werk kunnen zijn van een toovenaar uit lang vervlogen tijden. Esther was als aan den grond vastgenageld zij was bang om haar voeten te zetten op dat tapijt van rozen of de har monische schoonheid van dat vertrek te verstoren. Zij verbeeldde zich, dat het geen werkelijkheid kon zijn. Xavier wendde zijn blik niet van haar af. Hare oogen drukten verbaziDg en vreugde uit. Toen hy haar vertelde, dat dat haar eigen kamer was, kon zij een kreet van vreugde niet weer houden. „Mijn kamer mijn eigen kamer zei zij. Hij nam haar bij hare handen en bracht haar naar binnen. „Uw kamer u is er geheel baas de grens te versterken, naar hun haardsteden terug te zenden. De havenarbeiders besloten niet met het boycotten der Oostenrijksche waren op te houden, alvorens de Ka mer de OostenrijkschTurksche over eenkomst heeft goedgekeurd, terwijl de arbeiders dau eerst uog zouden nagaan op welke gronden de Kamer haar goedkeuring daaraan zou hebben gehecht. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat, met ingang van 1 October a.s. aan de onderofficieren-leerlingen van den Hoofdcursus te Kampen een weke- lijkseh zakgeld zal worden uitbetaald ad f2.25. Gedurende hun detacbee- ringstyd bij de korpsen van 1 Juli tot 15 September worden zij, eveneens na 1 October nog in het genot gesteld eener toelage van f 0.20 per dag, ter wijl de van het Ned.-Ind. leger ge detacheerde onderofficieren-leerlingen bij de bovengenoemde inrichting boven hun zakgeld hun toelage ad f0.30 daags blijven behouden. Regentschap. Het Vader land verneemt, dat in den laatsten tyd maatregelen in voorbereiding zijn om, met het oog op de blijde ver wachting van H. M. de Koningin, einde Maart of begin April een toestand te doen intreden, tengevolge waarvan het Hooid van den Staat tijdelijk Haar regeertaak zou nederleggen om dezen alsdan door een regent te laten waarnemen, totdat II. M. weder in staat zal zijn het bewind te aanvaar den. Gekochte „Wins te." Het Volk schrijft Hoezeer de clericalen zich dezen zomer zullen inspannen om bij de verkiezingen een Kamermeerderheid te halen, moge blijken uit de volgende, aan als antirev. bekend staande per sonen toegezonden Zwartsluis, Febr. 19l)9. L. S. Het bestuur der antirev. kiesver. Nederland eu Oranje te Zwartsluis verzoekt u dringend even na te gaan n kunt er komen en heengaan zoo als u verkiest en er misschien ande ren uitnoodigenmaar in de allereerste plaats is het uw eigendom. Laat ik eens zien hoe u er bezit van neemt. Kijk deze sofa is net een geschikte plaats om over een moeilijkheid na te denken". Hij bracht haar naar een ivoren so fa die niets was dan een schelp, die zoo dicht met rozen was gevuld dat Esther in een bed van bladeren scheen te zinken toen zij erop ging zitten. Haar vlugge blik was al bezig om eiken hoek van dat nieuwe en zeld zame eigendom te onderzoeken. Zij zag dat de muren niet behangen wa ren maar slingers van gele rozen be dekten hunne naaktheid. Er was geen ander tapijt dan dat van die prachti ge bloemen. Op een tafel van jaspis in het midden der kamer stond een reusachtig bouquet heel mooie bloemen. Naast haar stond een buitengewoon groote zilveren lamp, die zoo geplaatst was dat haar licht juist op het ge zicht der slaapster moest vallen. Het marmer van de fontein, die in een nis dicht bij het venster was aange bracht, was sneeuwwit en vlekkeloos rein. Een boekenrek hing aan een zil veren ketting en bevond zich zoo dicht by haar dat zy er een boek af kon nemen zonder op te staan. Een pianino van satijnhout, ryk ingelegd of uw bedrijfsbelasting 1907—190S te Zwartsluis is betaald en zoo niet, wees dan zoo goed dit biljet vóór den lOn Februari even te zenden aan den heer H. J. Kroeze, voorzitter der kies- vereeniging. Liefst vóór den lOn, doch uiterlijk den 14n Februari. Namens de Kiesvereeniging Het Bestuur. In eene gisterenavond in „Ons Huis" gehouden, vrij goed bezochte bijeenkomst, onder leiding van den redacteur van „de Eemlander" is in principe besloten tot het oprichten van eene Kiesvereeniging in vrijzinnige richting tot het behartigen van Ge- meentelangen. Door de aanwezigen werd eene com missie gekozen, bestaande uit de heereu I. M. J. Hoog, Dr. E. Kruisinga en R. G. Rykens, die een ontwerp-program zullen maken voor zulk eene vereeni- ging en over dat program zal van gedachten worden gewisseld in eene volgende bijeenkomst, waartoe alle vrijzinnigen zullen worden uitge- noodigd en waarin men tot eene defi nitieve oprichting der vereeniging hoopt te komen. DE TOOVERRING. De Tooverring is ongetwijfeld een der beste Nederlandsche kinderoperet- ten. De bevallige muziek, geheel lig gende binnen den omvang der kin derstemmen, gepaard aan een even juiste als bevattelijke woordenkeus, maken het geheel tot een kunstwerk, zooals ons land er helaas maar wei nig voor zyn jonge volkje bezit. Componist en dichteres, de heer en mevrouw Otto Wernicke, hebben voor zeker een niet genoeg te waardeeren arbeid er mede geleverd en hun zoon, de heer W. Wernicke mag aanspraak maken op veler groote dankbaarheid, dat hy met dit juweeltje van kinder zang ook Amersfoort heeft laten ken nis maken. En dat op een wjjze, die boven allen lof verheven is. Wy weten wat het kost, met kinderen een der gelijk werk in te studei ren, en we bewonderen dan ook de energie, waar- en beschilderd, stond tegenover den ingang. Een karaf van zeer helder kristal was met gelen wijn gevuld en er stond een beker naast op het klei ne tafeltje Behalve de deur die toe gang gaf tot de studeerkamer van dr. Xavier en de lange Fransche ramen die uitkwamen op het grasperk, kon Esther geen anderen ingang ontdekken. De boomen en de struiken beletten haar die zijde van het huis te zien waarin zich de woonkamers bevonden. Zjj had in het hartje van een groo ten tuin kunnen zijn, honderd mijlen van eiken stad verwijderd, Vogels uit allerlei laudeu huppelden van den eenen slinger rozen op den anderen en sche nen hare tegenwoordigheid niet angst aanjagend te vinden. Het geplas van het neervallende water werkte kal meerend eu was als een slaapliedje. Xavier merkte zeer goed op, welke uitwerking die omgeving op haar had. „Dit is uwe kamer", herhaalde hij, „u zult er geheel de baas ziju. Ik zie dat u gaarne alleen wilt zyn om eens na te denken over alles wat ik tegen u gezegd heb. 's Morgens kan men het best nadenken, juffrouw Venn, vanavond aan het middagmaal zult u my uw antwoord geven ja of neen." Hij verliet de kamer en deed de deur achter zich dicht. Esther bleef alleen achter om naar het geplas van het water te luisteren en het gekweel mede de heer Wernicke dezen arbeid is begonnen en heeft doorgezet, en meer nog het buitengewoon gunstige resultaat door hem verkregen. Want het is hem gelukt, wat zang, actie en monteering betreft, deze operette te doen uitvoeren op een in vele op zichten onberispelijke en hoogst arti stieke wijze. In zeker opzicht is het geluk hem hierbij dienstig geweest. Voor de solopartijen toch heeft hy jongedames gevonden, niet alleen met veel lust en liefde voor dat werk, maar ook begaafd met buitengewoon goede stemmeu, die aan alle, redelijk te stellen, eischen voldoen. De jonge dames M. en W. Eymann en J. Schickendantz verdienen dan ook zeker in het bijzonder een woord van lof. Ook de andere hoofdpersonen brachten het er goed af. Bovendien heeft de heer Wernicke krachtig steun ondervonden van den heer T. L. Blok, die zich weder een hoogst bekwaam decorateur heeft ge toond. De met talent ontworpen dé cors, vooral de Grot en het paleis van Mestaphorus, hebben zeker niet wei nig medegewerkt tot het zoo uit muntend slagen van het geheel. Ook de costumes waren prachtig, en met veel zorg en goeden smaak vervaardigd. Zoo reeds gezegd, de solo-partijen werden uitstekend vervuld. En ook de koren bleken er goed in te zitten. Het haperde geen oogenblik, en allen werden flink weg ,zeer zuiver gezongen. De begeleiding was by het stryk- ensemble „Phrynis" in goede handen. Zeker dan ook ten volle verdiend was don lof en dank dezen heeren door den heer W. gebracht. Dat wy genoten hebben behoeven we zeker niet meer te zeggen. En met ons allen, die in de zaal waren. Dat bleek duidelijk uit het enthusiaste applaus, telkens losbarstend, dat evenwel den heer Wernicke niet tot een reprise kon verleiden. Namens de ouders der medewerkende kinderen werd den heer W. een krans aangeboden, een aangename en wel verdiende hulde voor hetgeen door hem is tot stand gebracht. Gaarne wenschen ook wy hem geluk met het verworven succes, dat naar wij hopen, zich nog vele malen voor hem zal mogen herhalen. der vogels. Dienzelfden dag om vijf uur reed Julia, zooals zij haar beloofd had, met Esther uit in een mooie victoria, die door twee paarden getrokken werd. Onderweg babbelde het praatzieke schepsel steeds door. Het hek was nauwelijks achter hen dichtgevallen of zy bekende dat zij haar broeder had gesproken en erg bly was dat Esther in zijne plannen toestemde. Zy beweerde dat ze er eigelyk van den beginne af aan zeker van was geweest. „Ik wist het, lieve ik wist dat ge niet zoo laf zoudt zyn zoo'n prach tig aanbod van de hand te wijzen. Frans gelooft dat bij je tot de mooiste vrouw ter wereld kan maken. En hij is niet iemand om zichzelf te bedrie gen. Wat hij meent te kunnen doen, zal hy ook doenge kunt dus wel begrijpen hoe gelukkig by is door je toestemming. We moeten nu meer worden dan gewone vriendinnenwe moeten zusters zyn. Ik zal je Esther noemen en gij moet my Julia noemen. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1909 | | pagina 1