WEERBERICHT. Tliermometerstand De officiële spelling. BINNENLAND. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. Rechtzaken. Ingezonden. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. HET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 11 Februari 1909. Hoogste barometerstand 773.1 m.M. te Rigalaagste 749.5 m.M. te Paris en lie d'Aix. Verwachting tot den avoud van 12 Februari 1909, Wind: Matige oostelijke wind. Gesteldheid van de luchtNevelig tot bewolkt, waarschijnlijk nog sneeuw. TemperatuurLager. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 760 m.M. Vorige stand te 12 uur 753 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 41 Laagste hedennacht F. 30 Hedenmiddag 12 uur F. 32 werk waren van zijne regeering en van den heer von Bülow in de eerste plaats. Het werk is eene poging om den keizer schoon te wasschen zelfs het vermaarde Kruger-telegram zou niet aan hem persoonlijk moeten wor den toegeschreven. De poging is mis lukt. De Duitsche bladen hebben deze verdediging afgewezen, met de feiten weerlegd. Wjj moeten afwachten wat z(j zullen zeggen van het artikel in het Berliner Tageblatt. Als koning Eduard maar hij kan niet veel tijd hebben te Berlijn Duitsche bladen leest, zal hij de opmerking kunnen maken, dat er nog altijd iets ontbreekt aan de verstandhouding tusschen den keizer en zijn volk. SERVIË. Een volksvertegenwoordiger beant woordende, die de vraag had gesteld of hij de inmenging van den kroon prins in de buitenlandscbe politiek en diens oorlogszuchtige redevoeringen goedkeurt, zeide de minister-president, dat als de interpellant van oordeel is, dat de vraag van bijzonder belang is, hij er het onderwerp van een inter pellatie van kan maken. De bladen melden, dat de minister van oorlog ontslag heeft gevraagd met het oog op den slechten wil van de regeering en Skoepsjtiua om in de onafwijsbare behoeften van het leger te voorzien. Aan een man van de Stampa heeft de minister medegedeeld, dat de oor zaak van z(jn aftreden gelegen is in de weigering van het krediet van 3.500.000 dinars voof de bewape ning. Nadruk niet verboden. 23) Het ligt in de aard van de zaak, dat in iedere levende taal de wijze- van schrijven achter is bij de wijze- van spreken. Maar het is duidelik dat de geschreven taal nu en dan meer in overeenstemming moet gebracht wor den met de gesproken taal. Daar dat niet onbewust, niet van zelf gebeuren kan, moet het opzettelik geschieden. De spelling van een levende taal voor goed vast te stellen is, kort weg, on- mogelik. Vastheid kan alleen bestaan in een dode taal. En nu is het de vraag of het reeds tjjd is onze schrijftaal meer in over eenstemming te brengen met de be schaafde spreektaal. Met het oog op het vroeger meegedeelde kan het ant woord niet anders luiden dan, „ja, hoog tijd", omdat de door de Regering voor- ij Met gebruikmaking van de tweede druk van Opstellen over de Spelling en Verbui ging door dr. R. AKollewijn. De Vesterna Norosti vermeldt het gerucht, dat het kabinet is afgetreden. PERZIË. De te Resjt plaats gehad hebbende onlusten droegen een zeer ernstig karakter. De berichten over den moord op den gouverneur en verscheidene ambtenaren gepleegd, worden beves tigd. Het post- en telegraafkantoor is verbrand. De Russische en Engelsche banken, de markt en de winkels zijn gesloten. Uit Teheran wordt gemeld In den loop van het gevecht tusschen de revolutionnairen sn de regeeringstroe- pen zijn er vele dooden en gewonden gevallen. De troepen van den Sjah werden verslagen. De gebeurtenissen te Resjt baren de Perzische regeering ernstige zorg, want de post- en handelsgemeenschap met Rusland is verbroken. Teheran is geisoleerd. Uit andere steden komen ook berichten omtrent moordpartijen in. ZWEDEN. De twee Kamers hebben de voor stellen tot kiesrechtvorming met groote meerderheid definitief aangenomen. De sociaal democraten en eenige afge vaardigden stemden tegen. HONGARIJE. De oppositie heeft een manifest openbaar gemaakt, waarin wordt ge- öis'chtalgemeen stemrecht en bijeen roeping van den Landdag, die sedert een jaar opgeschort is. Spoorwegpersoneel. Gis terenmiddag is te Utrecht door de volgende vereenigingen van spoorweg personeel Bond van Klerken en Klerken-telegrafist S.S., Bond van Stationschefs S.S., Bond van Goede renklerken S.S., Bond van Stations- assistenten S.S., Vereeniging van Op zichters bij den Dienst van Weg en Werken S.S. en Vereeniging van Schrijvers bij de Neder!. Spoorwegen, ter behaudelinder pensioenkwestie een gecombineerde vergaderin gehou den, welke geleid werd door den heer Nivard van Rotterdam, voorzitter van den Bond van Klerken en Klerken telegrafist S.S., van welke organisatie het initiatief tot het houden dezer bijeenkomst was uitgegaan. Met algemeene stemmen werd be sloten een actie op touw te zetten voor de algeheele verbetering van het pensioen van het personeel, in den geest als door de commissie van be heer van het Pensioenfonds S.S. aan den directeur-generaal der Staats spoorwegen voorgesteld. Verder werd aangenomen een voor stel om aan den directeur-generaal der Staatsspoorwegen te verzoeken de aanspraken van het personeel op het pensioen in het nieuwe R. D. V. 1910 vast te leggen. Indien de directie daarop niet wenscht in te gaan, zal men zich om steun tot de regeering wenden. Vredespaleis. Naar de „Nieuwe Courant" verneemt zal het wel 1912, misschien wel 1913 worden alvorens het Vredespaleis kan worden ingewijd. Dit staat niet slechts in verband met den tijd noodig voor den bouw maar ook met de omstandigheid dat eenige groote mogendheden ge schenken voor de meubileering en stoffeering van het gebouw hebben toegezegd. De afwerking van sommige dier gescheuken zal geruimen tijd eischen, zoo o.a. het weven van de gobelin-tapijten die door den Franschen Staat zijn toegezegd voor de raadszaal. Tegen het wedden. B. en geschreven spelling een verkeerd beeld geeft van de hedendaagse taal. Pro fessor P. J. Cosjjn schreef„we ma ken ons voor alle vreemdelingen be- lachelik door als vrouwelijk op te vatten, en te verbuigen, wat de ge- meenlandsche spraak van beschaafden en onbeschaafden met hij aanduidt", pro fessor B. Symons„onze geslachts regeling en declinatie zijn grootendeels kunstmatige en willekeurige pro ducten", en professor A. G. van Ha mel „de door velen terecht gewenschte opheffing van het onderscheid tusschen mannelijke en vrouwelijke buigings vormen in de spelling van het neder- landscb." Wat het M. en V. geslacht van de zaaknamen betreft moeten we nog op een belachelik-ernstige cirkelredenee- ring wijzen. Uit de historie van onze woordgeslachten die we hebben mee gedeeld is gebleken, dat alle Neder landers die verplicht zijn volgens A. V. en t, W. korrekt te schrijven, telkens in een woordeboek moeten opzoeken of een bril, een plankeen balk, een spreeuw enz. moet worden aangeduid met hij of zij. Auteurs die menen zich aan de door d. V. en t. W. vonr- W. van Bloemendaal hebben besloten geen vergunning meer te geven tot het houden van wedstrijden op Zon en feestdagen op de renbaan te Woest- duin. De burgemeester van Bloemen daal, jhr. A. Bas Backer, heeft aan de Tel. meegdedei-ld, dat B. en W. dit besluit, niet hebben genomen uit een anti-sportief oogpunt, maar wel als een maatregel tegen het wedden. Van andere zijde vernam het blad nog, dat dit besluit van B. en W. van Bloemendaal voortvloeit uit de omstandigheid, dat in de laatste jaren het wedden op de wedstrijden te Woestduin groote proportion heeft aangenomen, waarbij werd geconsta teerd, dat een groot aantal van de in de omstreken in betrekking zijnde arbeiders en bolle n- jongens Zondags hun heb ben en houden op de baan verspelen, waardoor vele huisgezinnen in diepe ar moede zijn geraakt. In den loop van het vorige jaar moeten ook eenige nering doenden wegens verliezen, geleden door het wedden op de courses, failiet zijn ge- g a a n. UNIE-LIBERALEN EN VR.- DEMOCRATEN. L. en V., het orgaan van den Vrijz.- Dem. Bond, driestart: „Bij gebreke van eenig vermogen om aan de politieke beweging leiding te geven, tracht De Nieuwe Courant door de spijtige opmerking, dat de Liberale-Uniemannen maar altijd naar links kijken, de Unie naar rechts te trekken. „Ook overigens schijnt de verhou ding tusschen Liberale Unie en Vrijz.- Dem. Bond veel belangstelling te wekken. „Men make zich niet ongerust zóo onpractisch zijn de leiders in deze par tijen niet, dat men, waar beiden in hoofdzaak ernstig hetzelfde willen, door ontactisch manoeuvreeren het welslagen van de actie voor de pro grams zelf in gevaar zou brengen." Toonkunst. De zangvereeni- ging der afdeeling Amersfoort van de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst heeft voor de volgende uitvoe ring in studie genomen. Liszt's oratorium „die Legende von der Heiligen Elisabeth." Het is de geschiedenis van een jonge landgravin, die, tegen het verbod van haren echtgenoot in, uitgaat om het leed der noodlijdenden in haar land, dat door een hongersnood wordt ge teisterd, te verzachten. Als haar man haar verrast en wil weten wat ze bij zich draagt, tracht ze zich eerst te redden door een noodleugen en zegt dat ze, verlokt door de pracht van rozen, en deze willende plukken, is afgedwaald. Op zijn vraag of daarom haar blik zoo verward is en waarom dan toch die rozen voor hem verbor gen moeten blijven, bekent Elisabeth berouwvol haar schuld, en wil den wijn en het brood, die zij naar de ar men wilde dragen, aan haar man too- nen, doch zietze heeft brood noch wijn, doch enkel rozen. Dat is het wonder. Verder verneemt men hoe de land graaf met de Kruisvaarders naar het Heilige Land trok en een valsche schoonmoeder van zijn afwezigheid gebruik maakt om Elisabeth van het hof te verdrijven. In 't einde sterft de verstootene in ballingschap, geze- geschreven woordgeslachten te moeten houden, zijn ook verplicht nu en dan een woordeljst na te slaan, omdat de daarin opgegeven geslachten, zooals wij zagen, sterk verschillen met die van de beschaafde spreektaal. Eu nu is dit het grappige van de toestand de auteurs richten zich naar het woordeboek, en de woordeboekschrij- vers verklaren een woord M. of V. omdat de auteurs het zo gebruiken. Dat de vormen die in de beschaafde spreektaal de juiste zijn, ook in de schrijftaal de juiste moeten zijn, kan een kind begrijpen, waaraan men niet de onwaarheid heeft ingestampt, dat het op het woordeboek beter aan kan dan ;op zijn beschaafd sprekende ouders en kennissen. Mensen die over de Vereenvoudigde Schrijftaal meepraten, maar niet eens de moeite genomen hebben de zaak grondig te onderzoeken en dat aantal is niet gering, zelfs onder hen die er over meedchrij ven onder die mensen dan zijn er die zeggen of schrijven, dat de vereenvoudigers een nieuw spellingstelsel willen invoeren en de Vereenvoudiging daarom niet aan te bevelen is. gend door de armen en verheerlijkt door de vromen. Het drukken van de Kiezerslijst voor deze gemeente is voor den tijd van drie jaren gegund aan de firma H. J. v. d. Garde en Co. te Zalt- Bommel. De heer H. Wissels, hoofd der School met den Bijbel te Soest en directeur van de bijzondere Normaal school alhier, heeft de benoeming tot leeraar aan de Gereformeerde Kweek school te Rotterdam aangenomen. De St. ct. No. 33 bevat de wijzi gingen in de statuten der naamlooze vennootschap Eerste Nederlandsche Thorium- en Gasgloeilichtfabriek, alhier. Het loopt dezer dagen toch al bijster druk met vergaderingen en uit voeringen. Hedenavond de jaarvergade ring van de Amersf. Ver. tot bestrijding der tuberculose en tweede uitvoering van „de Tooverring"; morgenavond de maandvergadering van „Handelen Nijverheid" en de openbare vergade ring der Gezondheidscommissie; Zon dagavond volksuitvoering van „de Tooverring", Maandagavond de ver gadering tot oprichting eener N. V. Onderlinge Glasverz. Maatschappij Dinsdagavond uitvoering van Amersf. Mannenkoor en Donderdag 18 Febr. liederavond van Mevr. Noorderwier. Markttooneeltje. Plaats der handelingde Hof op markt dag. Personen koopman in blauwe trui en ongediplomeerd tandarts (een vanouds bekende)koopman-gooche laar. Alle drie staan op verheven w(jze (in dubbele beteekenis) hunne waren aan den man te brengen. Met 't oog op hun reuzengeluiden blijkt de onderliDge afstand te klein te zijn; koopman-goochelaar geeft ein delijk uiting aan zijn ergernis over het lawaai en geschreeuw naast hem. „Hou je mond, ouwerwetsch spreek- mesjien, leelijke truienjood." (Koopman in truien, die schijnbaar zeer goede zaken maakt, vervolgt onverstoorbaar zijn loftuitingingen op zijne waren met dubbel gewerkten borst en besproeit onwillekeurig, mede- gesleept door z(jn redenaarstalent de hoofden der belangstellende toehoorders onder hem. „Héeh, leelijke spuuger, blauw- truierigen brulaap, moet je de men seden weer beetnemen." Truienkoopman kijkt even minach tend naar den heftig gesticuleerden koopman-goochelaar, zijn tegenstander, lacht even grappig, maar vervolgt dar weer hardnekkig zijn stem op de proef te stellen. „Meuschen, die daar bij dien schreeu wend in truien staat, gelooft dien kerel niet met zijn vuile truien, 't. zijn katoenen, er zit geen spaan wol an, geloof dien man niet, hij liegt en be driegt jullie, ja jullie allemaal met zijn smerige, vuile truien." Zoo laat onze tandspecialiteit zich nu hooren, woedend over 'tspectakel om zich heen en nog woedender op zijn lawaaierigen concurrenten, die hem al zijne omstanders zoo lang zamerhand ontnomen heeft door zijn bewonderenswaardige krachtige stem banden. Maar nu wordt truienkoopmans flux de bouche aangewend om even zijn tegenstander te antwoorden. „Hazoo, hebben jullie de per ingezien kale bedriegers kunnen jullie me niet meer luchten nee he, als je zoo al je klanten bfj mij ziet staan, die gelukkig niet in jullie kwakzalverpooten zijn gevallen. Ja, en 't zal overal zoo gaan, zoo is 't in Utrecht, in Apeldoorn en Deventer en ook hier. Die boeren zijn niet meer Al die mensen moeten weten, dat het doel niet anders is, dan het stel sel van d. V. t, W. te vereenvoudigen, waar dit foncties onjuist en bovendien moeilik aan te leren en te onthouden is. Hoe verkeerd in dat stelsel de regels voor M. en V. geslacht en de e en o spelling zijn, is uit het voor gaande gebleken. We zullen nu nog op enige andere verkeerdheden wijzen. Het dwaze om sch te schrijven waar s gesproken wordt hebben we reeds opgemerktmaar nu zijn er met die r en sch nog verborgen moeilikheden, die misschien onbekend zijn aan menig een, die denkt z(jn spelling van d. V. en t. W. goed te kennen. 't Is een algemeene regeling van d.V. en t.W. dat bjjv. nw. die op een sisklank eindigen sch krijgen, en de bijw. s. Maar nu lette men op. Veel woorden en woordstammen z(jn door het achtervoegsel sch tot bijv. nw. geworden. Wordt zo'n bijvn op sch als b(jwoord gebruikt dan blijft de ch behouden. We krijgen dus zoowel bij w. op s als op sch. Daarentegen zijn er bjjv. nw., niet gevormd door dat achtervoegsel sch, maar met een stam die eindigt op We hebben dus ook gediend van jullie smoesjes. Neen, „waar" moeten ze zien zooals bij mij en niet van die stinkende poeiers, neen hoor, ik druk jullie allemaal dood, jullie krfjgt net zooveel centen als ik rijksdaalders, ziezoo nu weten jullie voor dezen keer al weer ge noeg Ja, ja, boud je mond maar ik wil niets meer hooren" en met een stentorstem, die het uiterste van 's mans stalen stembanden moet vor deren, dwingt hij weer tot luisteren en doet de vleiende replieken van de nu saamklinkende stemmen der tegen standers te niet gaan. Gisteren zijn door de politie twee minderjarigen aangehouden,waar van er één afkomstig uit Amsterdam bestemd was voor Zwolle en édn uit Zwolle afkomstig, bestemd voor Am sterdam. Hedenmiddag is tegen een twee tal muzikanten, een hoorn- en een occarino-bespeler, proces-verbaal opge maakt, wegens het muziek maken op den openbaren weg zonder ver gunning. SOEST. Tot voorzitter en secretaris van de commissie tot wering van schoolverzuim zijn respectievelijk ge kozen de heeren Dr. J. G. A. Baten burg en J. A. M. Bruniug. BAARN. Mej. J. Jansen, onder wijzeres aan de Oosterschool alhier, is benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school voor M. U. L. O. te Purmerend. De „Baarnsche Gymn.- en Scherm- vereeniging" heeft besloten de jaar- lijksche uitvoering te geven op Zater dag 3 April in de groote zaal van bet hotel „Velaars". Tot leden der Com missie belast met het nazien der rekening en verantwoording van den penningmeester zijn benoemd de heeren G. Hofstra, J. D. D. de Smit en P. van Rossum. NIJKERK. In 't Nijkerkerveen doen zich verscheidene gevallen van mazelen voor, in die mate, dat de school voor een groot gedeelte ontvolkt is. MISBRUIK TAN DE TELEPHOON. Voor het gerechtshof te Amsterdam zal op 24 dezer in hooger beroep dienen de zaak betreffende de juffrouw, ont slagen beambte van de gemeentelijke telephoon te Amsterdam, door de rechtbank aldaar veroordeeld wegens het gelegenheid geven (aan een depot houder-berichtgever van het Nieuws blad voor Nederland) tot het afluiste ren van gesprekken. Buiten verantwoordelijkheid d Redactie Geachte Rcdactte Mag ik een klein plaatsje in Uw blad verzoekenb(j voorbaat mijn dank. De bewoners van „Volkshuisvesting" hebben hdn bouwland, in huur van de Vereeniging Volkshuisvesting, moe ten omringen met palen en jjzerdraad, naar aanleiding van een door het be stuur ontvangen schrijven van het Gemeentebestuur. Den Heer van der Pol, eigenaar van de overschietende gronden grenzende aan de Westerstraat en Tolstraat schijnt in deze vrij te zijn voor het afrasteren van zijn land, hetgeen h(j dezen zomer braak heeft laten liggen, bijv. nw. op sch en op s. Men dient dus uit elkaar te houden in het stelsel d. V. en t. W. 1. Bijv. nw. op sch (dikwels naast gelijkluidende b(jw. op s) b.v.dage- lijksch, linkseh, rasch enz. 2. Bijv. nw. op-sv paars, dras, spits, ros enz. 3. Bijw. op schbarsch, frisch helsch, valsch enz. 4. Bijw. op s: dageliks, ras, slaafs enz. De Regering schrijft dus voor dat de schoolkinderen moeten leren te schrijven „Hij handelde niet zozeer boerssU als wel slaafs. Zijn woordee klonken nu eens snaaks en dan weer Jarsch enz. Nu is dat helemaal niet moeilik als men de bovengenoemde afleidingen kent. Maar dat komt op de Lagere school niet te pas, en hoeveel Neder landers zouden het weten Misschien geen 300. A. M. K. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1909 | | pagina 2