DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. feuilleton. dr. xavier. binnenland. zaterdag 13 februari 1909. No. 37. 6e jaargang. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DB EEMLANDER". Veipsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Grondwetsherziening. I BUITENLAND. DG EEMLANDER Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. AboimementsprlJ s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Ad7ertöntlën Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bij abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot plaatsing van advertentie!) en reclames van buiten liet kanten Amersfoort in dit blad is „nitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D. ALTA, Warmoesstraat 76—78 te Amstordam. Een der wenschen van de vrijzin nigen voor de toekomstige legislatieve periode in onze wetgeving is Grond wetsherziening om daardoor te komen tot algemeen kiesrecht. Reeds honderd jaar geleden heeft de Pruisische minister Von Stein als zijne meening te kennen gegeven, dat' alle in de natie voorhanden krachten moeten worden geleid tot bemoeiing met en deelneming aan de publieke zaak, dat het algemeen belang het best wordt gediend, als alle lagen der bevolking daaraan deelnemen, waar door het bewustzijn der samenhoorig- heid van allen het meest wordt bevor derd. Voor Nederland is het nog verre daar van af. Rechtstreeksche invloed op het bestel van 's lands zaken heb ben zeer velen nog niet. Het Kiesrecht, aanvankelijk aan betrekkelijk weinigen gegeven, is wel reeds tweemaal tot breeder kring uit gebreid, maar nog steeds hebben dui zenden het niet en zijn dus verstoken van medezeggenschap, welke alleen het stembiljet kan geven. Eens hebben we er goed voorgestaan, dat was bij het ontwerp-kiesrecht van den minister Tak doch dit is geval len en we kregen de van bekrompen angstvalligheid getuigende wet vanVan Houten. Een breede uitbreiding van het kiesrecht, welke uitgaat van de stel ling ieder volwassene zij kiezer, voor zoover geen overwegende reden be staat tot uitsluiting, is niet te be reiken zonder Grondwetsherziening. Het ministerie-de Meester heeft een voorstel hiertoe gedaan en heeft daarbij, getrouw aan eene tusschen staatkun dige groepen gemaakte afspraak en ook uit tactische overwegingen, voor gesteld, de regeling van het kiesrecht Naar het Engelsch van MAX PEMBERTON. 14) „Het kan u niet zoo spijten als het hem spijt, Hoogheid, ik vrees dat het nu te laat is het verleden heeft de toekomst gemaakt. Maar ik zal de boodschap overbrengen zeker, dat is rechtvaardig tegenover u allebei 1" Ze nam een houding aan, zoo waar dig, dat Esther er verbaasd over was, terwijl de prins een oogenblik aarzelende zich eindelijk tot Esther wendde en zei Wees zoo goed mij voor te stellen aan uwe bekoorlijke vriendin." Julia had zelfs vergeten dat ze iemand by zich had en schrikte bij het hooren van die woorden. „Hoe onbeleefd van me, hoe vreese- lijk onbeleefd Ik zal haar natuurlijk voorstellen: Mijn vriendin, juffrouw Ven lieve Esther, Zijne Hoogheid de prins van Cadi". Esther was nooit van haar leven Mo van streek geweest, Ze wist niet wat ze zeggen of doen moest, ze was er niet zeker van of ze haar hand geheel over te laten aan den gewonen wetgever. In 1905 beweerde men, dat slechts zeer weinigen in den lande Grond wetsherziening verlangden om te ge raken tot een andere kiesrechtregeling, doch thans staan de zaken anders. Vrijwel alle politieke partijen hebben Grondwetsherziening op hun program, zoodat de zaak thans niet meer op de lange baan kan worden geschoven. Nu eenmaal de poging om de Grond wet zoo te wijzigen dat de regeling van het Kiesrecht door den gewonen wetgever zou geschieden, is mislukt, is de tijd voorbij om nog eens aan te sturen op een blanco-artikel. Thans behoort het streven te zijn, de regeling van het Kiesrecht in eens af te doen en in de Grondwet zelve neer te leggen. In de Grondwet worde het breede beginsel van het algemeen Kiesrecht uitgesproken, opdat voor goed een einde kome aan de oplossing der natie in een deel met recht van medezeggenschap en een ander deel geheel zonder directen invloed. Het zal nauwelijks behoeven te wor den betoogd, dat tevens behoort te worden gebroken met de uitsluiting der vrouw. Natuurlijk moeten uit sluitingen plaats hebben, echter zoo weinig mogelijk en alleen die, welke aan eene eerlijke toepassing van het groote beginsel van het algemeen Kiesrecht niet in den weg staan. DUITSCHLAND EN ENGELAND. De Koning van Engeland heeft de Duitsche hoofdstad weer verlaten. Reuter seint precies hoeveel keeren de monarchen elkaar hebben gezoend en waar wat voor een Hollander iets moet zijn om rillerig van te wor den en wat voor feestelijkheden er heben plaats gehad. Voor ons is na- moest uitsteken of niet. Zeer wijselijk zei ze niets, terwijl de prins een paar alledaagsche opmerkingen maakte en met een buiging vertrok. Julia gelastte den koetsier onmiddellijk om te keeren en ze reden snel weg in de richting van Regent's park. Esther merkte heel goed, dat haar vriendin erg van streek was, de onmoeting had haar opgewonden, wat zy langzamerhand ook toegaf. „Dat zal een zeer onaangename tij ding voor mijn broer zijn, lieve Esther. Sedert hij te Londen is, heeft hij iets dergelijks gevreesd. Als ik het hem vertel, moet je als je blieft naar je kamer gaan. Hij en de prins waren oude vrienden, kind. Een jaar geleden hebben zij samen gekibbeld; ik heb nooit geweten, waarover het was, maar ik ben er ze ter van dat mijn broer geen ongelijk had. Je kunt je begrijpen, hoeveel verdriet hij er van heeft. Ik beef als een kind bij het idee het hem te moeten vertellen". Esther zag, dat het waar was en ze was dan ook erg bly toen het rijtuig voor het huis stilhield en de deur achter haar dicht ging. Een bediende zei, dat zijn meester in zijn studeer kamer was. Julia ging daar dadelijk heen, terwijl Esther naar haar eigen kamer ging. Mouton, haar hond, zat voor het raam te wachten zij ging op een laag stoeltje zitten en nam tuurlijk belangrijker de vraag, wat uit deze bijeenkomst voor den wereldvrede kan hebben nagelaten. En dan lezen wij voorloopig het volgende Reuter's correspondent verneemt ook van gezaghebbende zijde, dat het resultaat van de besprekingen tus schen de Eugelsche en Duitsche staats lieden 'te Berlijn van Engelsche zijde als buitengemeen bevredigend wordt beschouwd. Men denkt dat zij uit muntenden invloed hebben geoefend op de Engelsch-Duitsche betrekkingen. Van Bülow kreeg zekerheid dat de Engelsche regeering het Fransch- Duitsche verdrag in zake Marokko van harte goedkeurt, en dut dit verdrag verwelkomd wordt als strekkende om de goede gezindheid van Frankrijk en Duitschland aan te moedigen en daardoor ook om in hoogs mate invloed te oefenen op de bevestiging van de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Engeland en Duitschland. Van beide zijden werd verklaard, dat de politiek in de Bal- kanstaten gericht was op behoud van den vrede, handhaving van den status quo en ondersteuning van het nieuwe regeeringsstelsel in Turkije. Uit de politieke gesprekken volgde ook dat in het algemeen een geheel bevredi gende politiek door de twee landen gevolgd wordt. Uit Berlijn wordt aan de Temps geseind Men kan zeggen, dat het be zoek van koning Eduard een goede uitwerking zal hebben voor wat in het algemeen de Engelsch-Duitsche betrekkingen betreft. De voldoening door den Koning en de Engelsche staatslieden over het Fransch-Duitsche verdrag, aan den dag gelegd, heeft er veel toe bijgedragen het vertrouwen van Duitschland in hun vredelievende en vriendschappelijke verklaringen te versterken. FRANKRIJK. In de Kamer werd gisteren de be handeling van het amnestie-ontwerp beëindigd. De minister van Justitie, Briand, weigerde de amnestie uit te strekken tot de R.-Katholieken, die veroordeeld zyn wegsns verzet tegen de wetten, omdat er niets is gebleken van een verzoenenden geestde R.- Katholieken willen toch geen verzoe- hem op haar schoot. Yan den anderen kant van het bin nenplein drongen stemmen tot haar door; het was voornamelijk de stem van Franscisco Xavier, die zich nu eens verhief tot een woedende orkaan, om dan weer weg te sterven tot een angstaanjagende stilte. In den tuin vielen lange schaduwen en Esther's gedachten gingen nu hier dan daar heen nu eens naar het rozenprieeltje, waarin zij zou mogen droomen en leven, als zij het wilde, dan weer naar de oogenblikkelyke keuze, die zy moest doen en vandaar naar den vreemde ling, die in het rytuig tegen haar ge sproken had. Zij had niet veel mannen ontmoet in haar aan gebeurtenissen zoo arm leven, maar deze man zou zij haar heele leven niet vergeten. Het was niet alleen een quaestie van een knap uiterlijkhij was zoo geheel an- deis als alle andere mannen, die zei kende. Zijn deftige manieren, zijn kalm optreden, zyn vriendelijk peinzend ge zicht waren voor goed in haar geheu gen gegrift. Zij wist dat ze elk woord, dat hij gesproken had, zou kunnen herhalen. Zij zag hem weer voor zich, met zjjn elboog leunend op den rand van het rijtuig, zijn donkere oogen, waarmee hy haar onderzoekend aan keek en dat onbeschrijfelijke iets dat je eerste schakel in de ketting der ge- negenheid eener vrouw is, ze hoopte dat Ding maar den martelaarspalmzij houden meer bespiegelingen over den godsdienst dan dat zij trachten dien te dienen. Gailhard-Bancel voer heftig tegen den minister uit. Het amendement betreffende do R.-Katholieken werd met 362 tegen 159 stemmen verworpen. Na met 332 tegen 135 stemmen het amendement betreffende het weder in dienst stellen der meeniugsbedry ven en politieke handelingen gestrafte ambtenaren, verworpen te hebben, heeft de Kamer hetanmestie-ontwerp in zijn geheel met 470 tegen 6 stem men aangenomen. De bijeenkomst is opgeheven. GROOT BRITANNIË. Dinsdag a. s. het het Britsche par lement door Koning Edward worden geopend met de gebruikelijke plechtig heid. Gisteren heeft men te Londen, volgens gebruik, generale repetitie ge houden van den koninklijken stoet. Men vreest, dat de „suffragettes" ditmaal een ongewenschte wijziging in het programma zullen brengen. De stemrechtvrouwen zyn weder zeer strijdlustig en druk in de weer. Zy willen in den loop dezer maand te Londen een „vrouwen-parlement,, ope nen, waaraan nu niet, als verleden jaar, 80 maar 200 afgevaaardigden zullen deelnemen en zy willen weder in optocht naar het Lagerhuis trekken om burgerrechten voor de vrouw te eischen. Vele suffragettes zullen daar bij te paard gezeten zijn en zij zullen, aldus betuigde een strydmoedige suf fragette in een gesprek met een mede werker van de Daily-Nows, „als het noodig is, geweld met geweld keeren". By een vorige gelegenheid hebben de suffragettes ook al gesproken van bommen werpen, 't Is te hopen, dat die bedreigingen Diet al te ernstig opgevat moeten wordenmaar zeker is het, dat de verbittering onder de suffragettes toeneemt. Zij hebben ook al plannen over wogen om een ministerAsquitb, Bums of Churchill, gevangen te nemen en als gijzelaar te houden maar men verzekert dat dit plan, als onuitvoer baar, is opgegeven. het niet door een of ander geboorte recht was, dat hij aldus beslag had gelegd op haar geheugen. Zij wist dat hij haar al wel vergeten zou hebben, zelfs als hij een oogenblik aan haar gedacht had, en dit bekende zij aan Mouton maar niet zonder een beetje bedroefd er over te zijn. „Wij zijn niets, lieveling wij moeten ons brood verdienen en wij moeten onzen plicht doen". Moüton drukte zijn ruige snuit tegen haar gezicht aan Zjj bleven samen zitten kijken, naar de invallende sche mering en terwijl zij er over nadacht, drong het op eens tot haar door, dat, als zij in dat huis bleef, zij den prins van Cadi misschien zou weerzien. Dr. Xavier was dien middag niet aan tafel en Julia gaf geen uitleg van zijn afwezigheid. Esther verbeeldde zich dat zij er liever niet over wilde spreken in het byzyn der bedienden eu dat was goed gezien, want toen men haar in het „wit en gouden" boudoir de koffie had gebracht en de bediende de kamer verlaten had, begon de spraakzame Julia onmiddelijk haar nieuwsgierigheid te bevredigen. Er is een vreeselyke scene ge weest, lieve Esther. Ik wist wel dat het zou gebeuren. Frans dacht dat de prins in Madrid was en is erg boos AMERIKA. Taft is Woensdag j.l. officieel tot President der Vereenigde Staten ver kozen. Men weet dat by de groote verkiezingen in November slechts kies mannen worden benoemd in alle staten der Unie. Dezen komen nooit bjj el kander, maar zenden hun stemmen naar Washington. Daar worden dan in een gemeenschappelijke vergadering van beide huizen van het Congres de bussen geopend, de stemmen geteld en de uitslag bekend gemaakt. Dit is Woensdag j.l. te Washington geschied. Er was een groot publiek aanwezig dat luide juichte, toen Taft's verkiezing bekend werd gemaakt, al had er na tuurlijk geen twijfel omtrent den uit slag bestaan. GistereD was het honderd jaar ge leden, dat de bekende President der Ver. Staten, Abraham Lincoln in den Staat Kentucky werd geboren. President Roosevelt heeft by deze gelegenheid te Hodgeville (Kentucky) een toespraak gehouden, waarin hy Lincoln's verdiensten ten aanzien van de Ver Staten in den breede uiteenzette. Arbeidscontract. Het conflict dat by de firma Becht en Dyserinck te Amsterdam dreigde te ontstaaD met haar werklieden, doordat dezen het aangeboden arbeidscontract niet wenschten te teekenen, dat hun was voorgelegd, is naar het Hbld. meldt voorkomen, doordat de firma aan verschillende wenschen van haar personeel heeft toegegeven. Zoo is b.v. de duur van den arbeidsdag, die oor spronkelijk niet was genoemd, tbaDs op 10-J- uur vastgesteld, 's Zaterdags loopt de werkdag 's zomers om 1, 's winters te 2 uur in den namid dag af. Boeten en schadeloosstelling worden onderworpen aan het oordeel eener arbitraire commissie. Nog enkele andere kleine voordeelen werden boven dien door het personeel verkregen. Vacantiekolonies. Het Centraal Genootschap voor kinderher- stellings- en vacantiekolonies heeft, ten einde te kunnen voldoen aan het steeds stijgend getal aanvragen om op hem dat hij naar Londen gekomen is. Hij veronachtzaamt zijn land en en het zal nog heel en al verkeerd afloopen. Ik heb je verteld hoe zij gekibbeld hebben en ik ben nu vree- selijk bang, dat er een ongeluk zal gebeuren. Indien de prins hier mocht komen, weet ik niet wat zy doen zouden. Gij moet zjjn goede engel zijn, Esther, gij moet nu vriendelijk zijn tegen mijn broeder". Het was als een hoofdstuk uit eeu romau en Esther was verbaasd over de belangstelling, waarmee zy naar die openhartige bekentenis zat te luisteren. Dat er iets geheimzinnings verbonden was aan de tegenwoordigheid van den jongen vorst te Londen, was van den beginne af aan tot haar doorgedrongen, en deze fragmenten der waarheid prik kelden haar zucht om er meer van te weten. Zy schaamde zich dat zij zich zelf moest bekennen dat haar belang stelling den man gold en .liet het land, waarvan zy Diets afwist, ze was zich echter bewust dat dit het geval was en ze deed haar bester Julia niets van te laten merken. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1909 | | pagina 1