WEERBERICHT. T h erinome terstand STADSNIEUWS. Kerk- en Sehoolnieuws Uit de Omgeving. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 13 Februari 1909. Hoogste barometerstand 777.8 m.M. te Aberdeen; laagste 756.1 m.M. te Nice. Verwachting tot den avond van 14 Februari 1909. WindMatige Noordelijke tot N.O.- lijke wind. Gesteldheid van de luchtVerander lijke "bewolking, mogelijk sneeuw buien. TemperatuurBoven vriespunt. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 776 m.M. Vorige stand te 12 uur 768 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 30 Laagste hedennacht F. 14 Hedenmiddag 12 uur F. 30 verpleging, gehuurd een dubbele villa te Nooidwyk aan Zee, die wordt inge richt tot koloniehuis. Er is plaats ruimte voor 50 bedden. G. L. vanderZwaag. De toestand van het Kamerlid G. L. van der Zwaag te Gorredijk, die opnieuw een ernstige aandoening aan zijn longen kreeg, is vooruitgaande. De patiënt is zwak. Aangeslagenen in de Personeels belasting over het dienstjaar 1908 moeten den vollen aanslag in deze maand betaald hebben, willen zij op de Kiezers lijst IS09/I9IO geplaatst worden. Wan neer men zijn vollen aanslag in de gem -belasting niet in deze maand be taald heeft, zoo wordt men geen kiezer voor den Raad. Stadgenooten. Het Comité tot steun b(j tijdelijke werkloosheid is bijna aan het einde van de geldmiddelen, waarover het door uwe offervaardigheid heeft kun nen beschikken. Nu men mag aan nemen dat de winter straks voorbij zal zijn, zullen do grondarbeiders en anderen spoedig weer in hun onder houd kunnen voo'zien. Maar voor de eigenlijke vakarbeiders komen nog een paar kwade maanden en daar zouden we ze gaarne door heen helpm. De Utrecbtsche studenten Mando line Club en eeuige Leidsche studenten met dames willen ons daarbij behulp zaam zijn, door een feest-avond te organiseeren. De laatste zullen een comediestukje opvoeren getiteld „Een avondje bij de familie Slastok" en de eeiste zullen ons doen genieten van hun kunst. Helpt gij ons nu door een flink aan tal kaarten te nemen, op dat de zaal uitverkocht zij. De uitvoering zal plaats hebben op Vrjjdag 26 Februari in „Amicitia" en de prijs der plaatsen is fl.— Namens het Comité RIJKENS. Door B. en W. is aan de ge- abonneerden bü de Ned. Bell. Telefoon maatschappij bet volgende schrijven gezoDden „Van de zijde van de geabonneer- den bij de Ned. Bell. Telefoonmaat schappij, werd meermalen de wensch vernomen, dat de uren, gedurende welke het telefoonkantoor geopend is, belangrijk uitgebreid zouden worden, ten einde ook na 9 uur des avonds niet verstoken te zijn van het gemak, dat de telephoon biedt. Teneinde deze aangelegenheid in verband met de thans geldende tele- phoonconcessie, nader te kunnen over wegen, hebben wy de eer U te ver zoeken ons te willen berichten, of U lo. een dergelijke uitbreiding van den dienst wenscheljjk achten 2o. bij invoering daarvan bereid zjjt een geringe verhooging van den jaar- lykschen abonnementsprijs (b.v. f 2.50) goed te keuren. Als antwoord op bovenstaande circu laire heeft het gemeente bestuur van Amersfoort van eenige geabonneerden het volgende schrijven ontvangen. „De ondergeteekenden hebben geen bezwaar om f2,50 meer voor hun telef. abonnement te betalen, mits het de bedoeling is dat volledigedag- en nachtdienst wordt inge voerd. Bovendien maken zjj u er op attent dat het toch zeker weer wordt ver minderd, zoodra het gebleken is, dat tengevolge der invoering van nacht dienst het getal abonné's vermeerdert. Is dat niet het geval, dat zouden de voordeelen uitsluitend door den on- willigen concessionaris worden ge noten." Wij vestigen de aandacht onzer lezers op het concert, te geven door Amersioort's Mannenkoor, dat blijkens de in dit nummer voorkomende ad vertentie, Dinsdag a. s. zal worden gegeven. Van beteekenis wordt dit concert door de medewerking van onzen bekenden zanger Orelio, die dit jaar weer meer dan de vorige van zich doet spreken en in verschillende plaatsen o.a. Amsterdam en Utrecht met enorm succes optrad. Trouwens, de naam Orelio voorspelt ons al wat goeds. Hij zal naast enkele Holl.-lie- deren o. a. ook zingen de bekende Proloog uit „Paljas." Mevr. Bishoff treedt eerst sedert kort in 't openbaar op, zjj zingt Fransche, Duitsche en Holl. liederen. Het mannenkoor komt. met uitzonde ring van de Martelaars, dat op 't vorige concert reeds gezongen werd, met een nieuw program voor den dag, waarop o.a. de Rots iu Zee van Rich. Hol en de Bede van Heinze voorkomen. In de Bede zingt de heer Orelio de Bariton-solo. De le luitenant H. W. C. E. Mathon, van het 2e reg. huzaren, wordt met Mei ontheven van zijne deta cheering bij de rij- en hoefsmidschool te Amersfoort. In de gisteren gehouden ver gadering van vennooten der Naaml. Venn. „Bouwmaatschappij Birkhoven", waarover onze lezers reeds het een ander hebben kunnen lezen in ons nommer van 1 Februari, z(jn tot com missarissen gekozen, de heeren D. Gerritsen, A. M. Tromp van Holst, mej. E. Middelburg, de beeren jhr. S. M. Reigersberg Versluys, R. G. Rykens en Tb. Sanders. Tevens kan worden meegedeeld, dat door de vennootschap zijn aangekocht gronden langs den nieuwen weg naar BirkhoveD, waardoor een tweelal on aanzienlijke huisjes zullen worden af gebroken en op die plaats villa's zullen verrijzen. Het is de bedoeling, dat ook parti culieren, die een huis wenschen, naar hun eigen inzichten, zich bij de ven nootschap kunnen aanmelden. De ven nootschap zal dan voor hen bouwen, mits eenige huurjaren worden gega randeerd. Door het kader der stedelijke brandweer is een adres tot deu ge meenteraad gericht, waarin verzocht wordt aan geen der beide opgerichte vereenigingen „Am. Vrijwillige Brand weer" subsidie te verleeneD, aangezien bij den laatsten brand gebleken moet zijn, dat de verstandhouding onderling thans veel beter is dan voorbeen. De liederavond van mevrouw Noorderwier zal ongetwijfeld veel pu bliek trekkeD. Daarom zal het zeker aanbeveling verdienen zoo spoedig mogelijk kaarten te nemen, daar men anders wel eens teleurgesteld zou kunnen worden. Men meldt uit Amersfoort aan de TelegraafHet Bestuur van het St. Elisabeth's gasthuis alhier heeft het voornemen, om het heerenhuis aan den Zuidsingel, door wijlen den heer C. Th. van Beek, aan haar gelegateerd, in te richten tot herstellingsoord. Als de competitie niet stop ge zet wordt wegens ijsvermaak zal mor gen een plaatselijke ontmoeting plaats hebben tusschen H.V.C.I en Quick II. Dit belooft dan een spannende ont moeting te worden. Te rekenen van IS Febr. a.s. is aan den sergeant-majoor H. J. Ruijs van het 5e Reg. Inf. de zilveren me daille voor 24 jaar trouwen dienst, en aan den sergeant-onderwijzer C. Eggink mede van dat reg. de bronzen gesp van 18 jaar trouwen dienst toegekend De heer H. W. J. de Jong al- bier, slaagde gisteren aan de universi teit te Utrecht voor het doctoraal examen in de reohlsgeleerdbeu. Gisterenavond had in het Raad huis de openbare vergadering plaats van de Gezondheidscommissie voor de gemeente Amersfoort, ter vaststelling van het jaarverslag ^over 1908. Aanwezig waren de heeren Dr. H. W. Schreuder (voorz.), A. M. E. des Tombe (seer.), W. A. van den Boven- kainp, H. E. Hoekstra, Mr. A. van Traa en J. S. C. Pichal. Afwezig de heerenW. G. Klomp en C. Prins. Nadat de notulen van 18 Februari 1908 waren voorgelezen en onder dank betuiging gearresteerd, las de secretaris het jaarverslag, dat weldra in druk zal verschijnen. Hieraan ontleenen we het volgende In 1908 zijn gehouden 12 gewone niet openbare vergaderingen, 1 open bare en 2 buitengewone vergaderingen. De algemeene toestand der volks gezondheid was gunstig te noemen en gaf geen aanleiding tot het maken van bijzondere opmerkingen. De kennisgevingen van ziekten die de commissie door tusschenkomst van den Hoofd-Inspecteur van de Volks gezondheid werden toegezonden, waren als volgttwee gevallen van tvphus abdominalis, een geval van febris ty- phoidea, twee gevallen van roodvonk en vijf gevallen van diphterie. Met waardeering spreekt het verslag over de vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. Uit een bijlage kun nen we de voortdurende daliDg van het sterfte cijfer aan Tuberculose iu deze gemeente duidelijk aan de hand van een tabel zien. Omtrent de drinkwatervoorziening zegt het verslag Alhoewel het water aan de gestelde eischen van den deug delijkheid voldoet, wordt er, wegens het hooge tarief, te weinig gebruik van gemaakt. Tengevolge hiervan zijn nog vele wel- en waterpompen in gebruik die aanleiding geveu, dat er steeds klachten bjj ons inkomen wegens ondeugdelijk heid van het drinkwater. Water uit de gewone welpomp is in onze ge meente zelden zuiver, terwijl bij de Nortoupomp dikwijls een onvoldoende toestand van het reservoir de oorzaak van verontreiniging is. Tot een zooveel mogelijke voor koming van melkvervalsching, wordt het zeer gewenscht geacht een voort durende controle van den melkverkoop en alles wat daarmede verwant is en voorts dat daarin door bet vaststellen eeDer Gemeentelijke verordering dient te worden voorzien. Na geheele voorlezing van het ver slag, werd dit goedgekeurd en sloot de voorzitter om half tien de ver gadering. HANDEL EN NIJVERHEID. Gisterenavond hield de vereeniging „Handel eD Nijverheid" haar maand vergadering in de Zwaan, onder voor zitterschap van den heer S. J. van Duinen. Na opening leest de secretaris de notulen der vergadering van 12 Janu ari 1909, die worden goedgekeurd on der dankzegging voor de uitvoerige en accurate bewerking. Punt 1. Voorstel van het bestuur tot wijziging van art. 15 van het huishoudelijk reglement. De volgende wijziging wordt voor gesteld Behalve door het bestuur kan een voordracht tot benoeming van bestuurslid door de leden worden ge daan. Een dergelijke voordracht moei zal deze geldig zijn door mins tens tien leden zijn onderteekend en acht dagen voor de verkiezin bij den secretaris zijn ingediend. De Voorzitter wijst er op, dat het thaua bestaande art. 15 de ver kiezing geheel vrij 'aat- 't Is nu n'0t onmogelijk dat tot lid van het Be stuur iemand wordt jekozen, die daar voor niet geschikt is. Om dat nu te voorkomen wordt de nieuwe redactie voorgesteld. Statutenwijziging zal voor deze aanvulling niet noodig zijn. Art. 35 eischt echter voor de be handeling van een reglementswijzi ging minstens van het aantal leden, waarom de stemming over dit punt wordt uitgesteld tot de volgende ver gadering. 2. Verslag der „Reclame Commissie" in zake het meer bekend maken van Amersfoort als woonplaats. De heer v. d. Wal memoreert, dat indertijd in die commissie benoemd zijn de heeren M. I. de Haas, J. v. d. Meiden en J. v. d. Wal. Een evenement voor de commissie is geweest, dat de heer Reuten, die den prijs won in de prijsvraag van de Eemlander inzake Birkhoven, de daarvoor uitgekeerde f50 afstond aan de commissie. Veel is behandeld en overwogen door de commissie. Ten slotte is besloten te trachten uit te geven een luxe boekje omtrent Amersfoort, waarin kiekjes van de mooiste gebouwen en artikelen vooral omtrent de onderwijs-inrichtin- gen. Welwillend hebben verschillende personen daaraan meegewerkt. De be doeling is het boekje voornamelijk iu Indië te verspreiden, daar de bewoners van Indië in de eerste plaats zoeken naar goed onderwijs en Amersfoort's onderwijs kaD op dat gebied wedijveren. Als introductie heeft bet Bestuur van de hand van den heer de Bruyn Prince een artikeltje ontvangen. Het boekje zal op de leestafels der stoombooten liggen. De kosten meent de commissie te kunnen bestrijden uit advertenties en naar het zich laat aanzien zullen die voldoende opbrengen om de uit gaven te bestrijden. De wijze van verspreiding in Indië is nog niet geheel vastgesteld, maar het ligt in de bedoeling de boekjes zooveel mogelijk op alle leestafels van hotels, sociëteiten enz. te krijgen, niet alleen in Indië, maar ook in Nederland. Voor het boekje is uitgegeven zijn er al goede gevolgen van, ul. het op richten der vereeniging tot verzorging van Indische kinderen. De heer v. d. Meid en deelt mede dat dr. de Rochemondt bijdragen beeft geleverd over de Burgerschool, het Gymnasium, de Industrieschool en den gezondheidstoestand in Amersfoort. De voorzitter ziet in het boekje werkelijk veel, dat Amersfoort niet alleen bekend zal maken, maar het zal naar buiten zoo'n goeden klank geveD. In zijn voorwoord schrijft de heer de Bruyn Prince het volgende „De Vereniging „Handel en Nijver heid" te Amersfoort verzocht mjj dit boek bij het Indiese publiek in te leiden. Ik heb aan de uitnodiging gevolg gegeven, omdat een verulijf van ruim drie jaren in genoemde plaats mjj de overtuiging beeft gegeven, dat Amersfoort in veel opzichten als woonplaats voor Indiese familie's mag worden aanbevolen. De plaats is zeer gezond en heeft mooie bosrijke omstreken. De nieuwe wijken zijn goed en ruim aangelegd en de huurprijzen van de woningen laag. De gemeentelike inkomsten belasting is niet te hoog en de levens wijs van de ingezetenen eenvoudig. Amersfoort, dat in het sentrum van het land ligt, is aan het wereldver keer verbondendageliks vertrekken in verschillende richtingen 85 treinen. Voor Indiese gezinnen, die in het belang van hun kinderen hebben moe ten repatrieëren, is een provinsiestad meer aangewezen als opvoedingsplaats voor hun kroost, dan b.v. den Haag, dat op weg is een wereldstad te wor den. Bovendien is het onderwijs hier bizonder goed. Id Iudië is het trouwens reeds bekend, dat de Amersloortse en Haarlemse Hogere Burgerscholen de beste van ons land zijn. Binnen korten tijd hoopt men hier ook in het leven te roepen een kommissie van toezicht op de verzorging en opvoeding van Indiese kinderen, die door hun in Indië gebleven ouders of verzorgers naar Nederland zijn gezonden. Ik ver moed, dat die kommissie het toezicht ook zal willen uitstrekken tot kin deren van Inlanders en daarmede gelijkstaanden." Zoo'n woord moet aan Amersfoort ten goede komen. Bovendien heeft het den voorzitter goed gedaan, dat de commissie zoo van alle zijden steun heeft ODtvaugen. De vereeniging is vaak tegengewerkt, maar deze bewijzen van sympathie eu medewerking vergoeden veel teleur stelling. En daar staat tegenover een groote moreele verplichting om bet boekje doelmatig te verspreiden, in de hoop dat het Amersfoort vooruit zal brengeD. Tijden van voorbereiding heeft het geëischt, waarom de voorzilter den heeren hartelijk dank betuigt voor alles wat ze gedaan hebben. Dat hun streven beloond mag worden en dat ze in de toekomst de vruchten mogen plukken van hun werk. Punt 3. Ingekomen stukken. 1. E6d blaadje van den heer Elink Schuurman genaamd „Onderlinge Brandverzekering." 2. Van het Bestuur van den Midden standsbond een verzoek om de jaar vergaderingen der verschillende ver eenigingen teArasterdam te doen plaats hebben. Aangezien Handel en Nijver heid maandvergaderingen houdt is dit voor de vereeniging uiet van belang. 3. Een vragenlijst van de subcom missie voor de statistiek voor de MiddenstandstentoonstelliDg. Hierna wordt de vergadering gesloten. PREDIKBEURTEN. Op Zondag 14 Febr. EVANG. LUTH. KERK. Voorm. 10 uur, Ds. J. L. F. de Meijere. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 10)- uur, Ds. I. Hooykaas. DOOPSGEZINDE KRING. Loge gebouw van Persijnstraat 1. Geen dienst. BAARN. De tweede huisvlQt-ten- tooustelling der Afd. Baarn van den Volksbond tegen Drankmisbruik zal worden gehouden in de 2e helft der maand April. Het aantal deelnemers bedraagt 140. Het voornemen bestaat om de tentoonstelling 2 k 3 dagen te doen duren. Voor een talrijk publiek hield de heer dr. S. Greidanus Donderdagavond in hotel Velaars van wege de Ver eeniging Natura een rede over bergen en aardbevingen. De begaafde spreker wist z(jn hoorders met zjjn zeer leer zame voordracht, welke werd opge luisterd door lichtbeelden, volkomen te boeien. De Gemeenteraad vergaderde Vrijdagmorgen te 10| uur. Besloten werd tot aanschaffing van een buste van Z.K.H. Prins Hendrik, ter plaatsing in de benedenzaal van bet nieuwe raadhuis. Op een request van A. Muller, oud-gasfitter in lossen dienst der gemeente, houdende ver zoek in aanmerking te mogen komen voor eene ondersteuning of wel een klein pensioen, weid met 8 tegen 4 stemmen afwijzend beschikt, op grond, dat ondersteuning niet is gelegen op den weg der gemeente en pensioen niet kan worden toegekend, aangezien het losse personeel der gemeente niet onder de peusioenverordeniug valt. Gunstig werd beschikt op een adres van vergunning- en verlofhouders, houdende verzoek een algemeen slui tingsuur voor de tapperijen vast te stellen. De Raad bepaalde dit uur op 11 uur d.m. Enkele artikelen der al- gemeeno politie verordening werden gewijzigd en aangevuld. Aanvaard werd een legaat, gemaakt aan de ge meente door wijlen mr. J. H. M Ba ron Mollerus van Westkerke, in leven Commissaris der Koningin in Gelder land en oud-Burgemeester van Baarn en Eemnes, welk legaat bestaat uit het zilveren geschenk, hetwelk ZHWG. van do ingezetenen van Baarn en Eemnes heeft ontvangen, toen hij in 1S79 bedankte voor de benoeming tot lid van Ged. Staten van de prov. Utrecht. Verworpen werd het voorstel Horns- veld, strekkende om de vergaderingen van den Raad voortaan te openen met gebed. In de vorige onvoltallige ver- gaderiug hadden de stemmen hierover gestaakt, thans geschiedde zulks weder. Besloten werd een bliksemafleider te plaatsen op de M.U.L.O.-School. De salarissen van een drietal onderwijzers werden periodiek verhoogd. Aan Mej. J. Janssen werd op haar verzoek eer vol ontslag verleeDd als onderwijzeres aan de Oosterschoo), wegens hare be noeming aau eene M.U.L.O. School. Ten slotte werd goedgevouden liet aantal brandkranen met 5 uit te breiden. Daarna volgde geheime vergadering. BUNSCHOTEN. Hedennacht is voor de haven van Spakenburg door het vele drijf- en grondijs ingesloten het tweemast aakschip „Gerhard", met een lading lijnkoeken van Amsterdam naar Zwolle. De lading is groot 50 last. Het schip moet zeer gevaarlykvast- zitten en mocht de wind in kracht toe nemen dan is er veel kans, dat het verloren gaat. Toen we dit bericht om vier uur kregen, zijn we er nog even naar toe gefietst. Er kwam ons een koud windje tegemoet, toen we met een stevig gangetje den eenzamen weg naar Bun schoten langs snorden. Bij Spakenburg werd spoedig een goedig bewoner gevonden die ons het schip wees. Daar aan den Noordwes telijken gezichteinder stak een mast boven de ijsvlakte uit. Het schip zat dichter bij den Eemmond dan bij Spakenburg en wel een hall uur van deu wal. Op den dijk naar het schip turende, kwam juist de schipper met drie Spakenburgers, in een wagen aange reden. Ze waren naar het schip geweest, maar hadden het helaas niet kunnen bereiken. Wel viermaal was de schip per, zoo vertelde hij, er doorgezakt, als bewijs dienden zijn doorweekte kleeren. Hij was vanochtend er af kunnen komen en had zijne vrouw en vijf kinderen beloofd spoedig terug te komen. En nu moest hjj het koste wat het wilde het schip bereiken voor de nacht inviel. Als 't ijs begint te werken is het daar allesbehalve rustig zitten. Hij zou nu een boot zien te te krijgen en met behulp hiervan, met eenige Spakenburgers het schip trachten te bereiken. Wij hopen voor hem het beste. Correspondentie. Advertentiebureauden Haag. Die wijze van geld krijgen

De Eemlander | 1909 | | pagina 2