DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 40, WOENSDAG 17 FEBRUARI 1909. 6e JAARGANG Uitgave vau de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. BUITENLAND. FEUiLLETON. DR. XAYIER. BINNENLAND. STADSNIEUWS. EEMLANDER Hoofdredacteur K. Cf. RIJKEN Aboimementsprij s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAAT 18. Telefoon Intero. 62. Prijs der Advertöntlën Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plantsiug van adverleittiën en reclames vun buiten liet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd bet llgemoen Binnen- en Builenlandscb Advcrtcntiebnrean I). 1'. AlTA, Warmoesstraat 7G—78 te Amsterdam. DE CRISIS IN TURKIJE. Turkye aldus schrijft de Lon- densche Westminister Gazette maakt op constitutioneel gebied een zonderling overgangstijdperk doorbet parlementaire stelsel houdt er het midden tusschen dat van Duitschland, waar de ministers geheel los zyn van het parlement, en bet Engelsche, waar de leden der regeering leiders van een partij en leden van het parlement moeten zijn. Het komt hierin met het Engelsche stelsel overeen, dat de minister den steun van het parlement niet kan missen, maar de schaduw zijde is, dat (in tegenstelling met Engeland) het parlement een minister kan wegjagen zonder voor een opvol ger te moeten zorgen, dat het ver trouwen der volksvertegenwoordiging geniet. Dit staat hiermede in verband, dat de groep raanueu, die het nieuwe stelsel hebben ingeluid en die in wer kelijkheid de macht bezitten, tot dus ver geweigerd hebben eenige formeele verantwoordelijkheid op zich te nemen ten aanzien der regeering van het land. Al hun voornaamste leden heb ben geweigerd portefeuilles op zich ce nemen; zij kunnen ministers oproepen en doen verdwijnen, maar passen wel op, zich aan het gevaar bloot te stel len, van zelf te worden weggejaagd. Ook dat is een tijdelijke toestand, want in een parlementair stelsel behoort de verantwoordelijkheid daar te berusten, waar ook de macht te vinden is. Aldus de Westm. Gazette, die zeer goed den stand van zaken weergeeft. Het Jong-Turksche comité heeft ge zien hoe in aDdere landen mannen die sterk zijn als zij de revolutie uitroepen, vaak het vertrouwen van het volk verliezen, zoodra zij zelf de staats zaken drijven. Daarom blijven de Jong- Turken liever achter de schermen, houden wel de macht in handen, maar laten de staatslieden van het oude régime, die zich naar den nieu wen stand van zaken hebben gevoegd, als ministers voor het parlement ver- Naar het Engelsch van MAX PEMBERTON. 17) Zij gebruikte de halters echter niet met minder vertrouwen en toen haar lichaam geheel en al gloeide, bracht de helpster haar naar een bijzonder soort schommel, waarop zij een zekeren tijd heen en weer moest schommelen. Vervolgens ging zij over tot een zeer vermoeiende oefening, die daarin be stond, dat lichte gewichten langzaam werden opgetild en even langzaam weer werden neergezet. De handvaten van die gewichten waren ook doordrongen met die welriekende vloeistof. Deze oefeningen duurden, met eenige tus- schenpoozen, ongeveer twintig minuten lang. Toen zij afgeloopen waren, gaf men haar een glas melk, waarin zich de een of andere vloeistof bevond, waarvan ze den smaak herkende. Zij zei tot zichzelve dat dezelfde drank den vorigen dag aan het diner in een van de toespijzen was gebruikt. De smaak ervan was niet onaange naam en het gevolg ervan was, dat men zich ietwat vermoeid gevoelde schjjnen. En wanneer een minister niet van die rol gediend is, dan zor gen de Jong-Turken wel dat hij valt, zooals wij thans bij Kiamil Pasja hebben waargenomen. Voor Hilmi Pasja, die thans in Kiarnil's schoenen zal treden, zal het daarom lang geen gemakkelijke taak ziju, zich staande te houden tusschen het comité, het parlement, de oppositie en den Sultan. GROOT BRITANNIË. Met het gebruikolijke indrukwek kende ceremonieel heeft de Koningin allen luister het parlement gisteren geopend. De Koning las de troonrede waarin o. a. gezegd wordt. „Ik was zeer onder den indruk en dankbaar gestemd door do warme openbare ontvangst der Koningin en mj tijdens ons joDgste bezoek aan den Duitschen Keizer on de Duitsche Keizerin te Berlijn door alle klassen der inwoners bereid. Ik ben er van overtuigd, dat het daar geuite hartelijke welkom, waarmede wij begroet werden, er toe zal bij dragen de vriendschappelijke gevoelens te versterken, welke tusschen de twee landen bestaan en die van zooveel belang zijn voor hun wederzijdsche welvaart en voor het behoud van den vrede. De betrekkingen met de buitenland- sche mogendheden blijven vriend schappelijk. Als gevolg van verschillende oor zaken stond verder in de troonrede waaronder ook het ouderdomspen sioen en de noodzakelijk geworden vermeerdering der uitgaven voor de marine behooren, zal de begrooting voor dit jaai belangrijk die van het vorige jaar overschrijden. De nood zakelijke voorziening in de behoeften van den staatsdienst eischt derhalve ernstige overweging de vrees bestaat alzoo dat er minder tijd zal z|jn voor anderen wetgevenden arbeid. Z. M. kondigde daarna aan de wederindiening van de Iersche laud- wet. Vermeld werd de kwestie der werkloosheid, welke de zorgvuldige aandacht der regeering in beslag neemt. Nog werd aapgekondigd een wets ontwerp tot betere organisatie van de arbeidsmarkt door het stelsel van uit en behoefte had om te rusten. Even als aan den lunch haar krachten op gewekt waren geworden, zoo was z|j den vorigen avond en dezen morgen in een slaperigen toestand gebracht. Haar helpster bracht haar nu naar eeu laag gewelfd moskee-achtig ver trek en vertelde haar dat het bad ging beginnen. „Er zjjn drie stadiön mademoiselle," zei ze, „eerst de stoom, dan de massa ge en dan de electriciteit. Doe uw best om uit te rusten en te slapen, als ge kunt, het bad zal u erg goed doen, u zult u daarna zeer opgefrischt gevoelen I" Ze gaf een van haar helpsters een teeken en onmiddelyk werd de kamer in een stoomwolk gehuld, die de lon gen aangenaam aandeed. Esther lag op een van de lange marmeren rustbanken met een houten peluw onder haar hoofd. Zy vouwde haar handen over haar borst en adem de den verfrisschenden stroom in. Het resultaat daarvan kwam onmiddellijk en was opmerkelijk. Zij had nooit ge weten wat het was om longen zoo veel als z(j kunnen, te vullen met een iucht, die tegenlijkertijd kalmee rend en opwekkend werkte. Het halve uur verliep in zwijgende overpeinzingen, on toen die tyd ver streken was, kwam men haar halen om haar naar het lavatoriurü te hren- wisseling van arbeid van dezelfde soort, waarmede andere stelsels welke over de werkloosheid handelen, ver volgens kunnen worden verbonden. Voorts werden aangekondigd een wets ontwerp tot instelling van bedrijfs- kamers in zekere takken van nijver heid, waar het „sweating stelsel" over- heerscht en een wetsontwerp waarbij verboden wordt in het Vereenigd Koniukrijk visch aan land te brengen, die gevangen is iu de verboden ge deelten der zee Schotland begren zende. DUITSCHLAND. Aan de aanplakzuilen te Berlijn stond deze week een uitnoodiging aan de werkloozen, om zich, Dinsdag, te laten tellen. De telling is daar geschied in telkantoren, die over de verschil lende wijken verdeeld waren. De uit komst zal wel spoedig bekend worden. Op 17 November was er al een tel ling gehouden, waaruit bleek, dat het getal werkloozen in Berlijn en de voorsteden 40,000 beliep. De leiders van de sociaal-democratie vertrouwden dit getal niet en hebben dezer dagen een telling op eigen hand gehouden. Zij kregen tot eindsomin Berlijn 67,300 werkloozen, in de voorsteden 34,000, samen 101,300 werkloozen. Deze telling is geschied door eigen tellers, die van huis tot huis gingen. Men is uieuwsgierig of de uitkomst door de officieele telling bevestigd zal worden. BELGIË. De te Gent by de inhechtenisneming van den Rus, die men meent, dat te Brussel de bom heeft neergelegd, ge wonde commissaris en agent van po litie, zyn aan hun verwondingen be zweken. Commandant veldleger. Naar het Vad. uit goede bron verneemt is aan generaal A. Kool, commandant van het veldleger, van hoogerhaud het verzoek gedaan om zijn vroeger ver melde ontslagaasvrage in te trekken. Gevangenis voor krank- gen. Hier werd zy opgewacht door de Japansche meisjes, die dadelijk be slag op haar legden. Zij zetten haar onder een verfrisschenden straal lauw water en begonnen haar te masseeren. Haar gezicht wekte vooral de belang stelling harer helpsters op; een van haar, daartoe waarschijnlijk uitverko ren omdat zij het handigst was, ging naast haar zitten, verzocht haar hare oogen te sluiten en begon haar werk evenals een kunstenaar, die een schil derij gaat maken. Dat werk duurde minstens eeu uur. Esther verlangde niet naar het eind en vond het niets vervelend. Haar heele lichaam gloeide nu evenals het lichaam van iemand, die gezonde oefeningen heeft gemaakt. Ze voelde zich sterker, en in staat tot lichamelijke geestelijke inspanning. Men gaf Esther nu een tweede glas melk en bracht haar dan naar een vertrek, dat haar helpster „de kamer van het licht" noemde. Hier bleek de electriciteit het middel te zyn tot de proeven waarin dr. Xavier zooveel belang stelde. Esther merkte op, dat de muren vaa dezen kamer heel zacht groen geverfd waren. In het midden van het vertrek stond een armstoel en daarnaast een voorwerp, dat heel veel had van een reusachtige toover- lantaarn. Aan een van de muren wa ren verscheidene electrische draden aangebracht waaraan lampen die in zinnige misdadigers. Men schrijft aan de Ass. Ct. Het voornemen bestaat, een der gebouwen van de strafgevangenis te Leeuwarden in te richten en te be stemmen voor krankzinnige gevange nen, zoodat deze niet meer naar Medemblik zullen behoeven te worden overgebracht. Met hunne behandeling wordt be last de met ingang van 16 dezer be noemde geneesheer aan die gevangenis, de heer P. B. Westerhuis, arts, spe cialiteit op het gebied der psychiatrie. Mr. M. W. T r e u b. Men be richt aan de Tyd, dat de hoofdstad kans krijgt, mr. Treub in haar midden terug te zien, daar de oud-wethouder- oud-proiessor mede-solliciteert naar een der openstaande plaatsen by het notariaat aldaar. - U i t d e S. D. A. P. Het Hdbld. verneemt, dat naar aanleiding van het royement der heeren Ceton, Wijnkoop en Ravensteyn als Tribune-redacteu ren, reeds vele men zegt een 100- tal leden der S. D. A. P. hebben bedankt voor hun lidmaatschap. Naar de R. Ct. meldt heeft de afdeeling Leiden dit in haar geheel gedaan. Zooals gemeld is, zal de op Vrij dag 26 dezer in Amicitia te geven kunstavond ten bate van de werk loozen, o.a. door Leidscbe studenten met dames opgevoerd worden „Het theeavondje bij de familie Stastok". Zaterdagavond hebben dezelfde per sonen dit stukje opgevoerd op eene liefdadigheidsuitvoering te Leiden. Het Leidscbe Dagblad schrijft over die opvoering o.a. het volgende „Dat er bij de voorbereiding van dezen avond veel zorg besteed was om er iets eigenaardigs, een bijzonder karakter aan te geven, bleek al dade lijk in den aanvang b|j de vertooning van „het theeavondje bjj de familie Stastok", waarvoor de décors opzet telijk waren geschilderd niet alleen, maar waarmede men door de kostu- mes ook geheel werd verplaatst naar den tyd, waarin Hildebrand zijn per sonages laat optreden. Ook het spel vorm veel van telescopen hadden. Zoodra Esther die kamer binnengeko men was, gingen al de helpsters om haar heen staan terwijl z|j de lampen op ijzeren standaards bevestigden en hunne stralen op haar richten. Weldra zat ze in een zwaar bad van licht. Stralen van een intense helderheid, evenals die van zoeklichten in het klein, verwarmden haar vleesch en het was alsof ze er doorheen dron gen. De buitengewoon mooie kleuren, die haar oogen verblindden, waren een genoegen om te aanschouwen, Either verbeeldde zich dat men. haar ai de kleuren van het spectrum liet zien, terwyl ze daar zat. Toen haar oogen verblind waren door het licht, bedekten zij haar hoofd met een zijden doek en lieten de stralen op haar hals en ar men spelen. Ze was zich zelve bewust van een groote warmte, maar niet van een temperatuur, die onaangenaam aandeed. Eeu opwekkende electrisohe stroom ging door haar lichaam heen en oefende zijn invloed uit op elk or gaan. Het resultaat was vooral ver bazingwekkend snel op geestelijk ge bied. Esther voelde, dat zy elk gevaar onder de oogen zou kunnen zien, met behulp van die onzichtbare kracht die haar bezielde. Haar oorspronke lijke schuchtere en teruggetrokken aard maakte p'aats voor een moed gaf reden tot tevredenheid, want de vertolking van elke rol, tot zelfs die van de meid, was daarmede in over eenstemming. Men kreeg hier een levendig schilderij te aanschouwen van wat Hildebrand, die zelf ook ten tooneele verschijnt, geschetst heeft, en het zou ons niet verwonderen als menigeen gisteren, evenals w|j, zyn „Camera Obscura" want wie bezit dit blijvend meesterwerk niet zal hebben opgeslagen om voor de zoo- veelste maal dat gedeelte nog eens te herlezen, Da de verschillende „men- schen, die op een kopje thee komen, en verder het avondje te passeeren", als in werkelijkheid voor oogen te hebben gezien. De bewerking voor het tooDeel welke haar uitwerking Diet miste gaf het geheel getrouw weer, en, doet Beets, geestes- en penne- vrucht des te meer waardeeren." De algemeene vergadering der leden van de sociëteit „Amicitia" zal plaats hebben op Woensdag 24 Fe bruari a.s., des avonds 9 uur. Aan de orde is o.a. de benoeming van 3 commissarissen a. wegens pe- rodieke aftreding van de heeren Van Arkel en Hoogervorst en b. wegens vertrek van den heer Van der Meer. De le-luit. H. J. van Ryssen, van het 3e reg. huzaren te 's-Graven- hage, wordt met Mei ontheveD van zijne detachcering b|j de rij- en hoef- smidschool te Amersfoort. De dames G. Terpstra en A. de Vries, leerlingen van de Rijks-Nor maallessen alhier, slaagden gisteren voor het examen nuttige handwerken. De uitslag van het biljartcon cours in de sociëteit .Vereeniging" is als volgt le prijs R. J. van Eimeren 2e prijs J. J. OnDes Jr.3e prijs W. R. van Goor 4e prijs J. Rintel5e prijs A. J. van Zalingon en 6e prijs D. de Jager. Morgen, 18 Februari, zal het 25 jaar geleden zyn, dat de heer F. Wesse- ling als leeraar aan de Hoogere Bur gerschool in dienst der gemeente trad. Lijst van de Muziekuitvoeringen die dezen zomer gegeven zullen worden en een zelfvertrouwen, die haar hoogst welkom waren. En het merkwaardigst van alles was, dat die eigenschappen niet dadelijk verdwenen toen het bad afgeloopen was. In het frigidarium trokken de jonge meisjes haar een lange Parijsohe morgenjapon aan, en bonden haar het haar op met een krans van bloemen. Een jnweelen broche met het woord „reraerciments" in brillanten eriD, nam z|j zonder iets te vragen aaD, ofschoon ze wist dat het een cadeau was van dr. Xavier. Zy kon niet zeggen, wat de reden er van was, maar ze begon zich te verheugen in het gewaagde van deze onderneming. In den langen spiegel zag zij een ge zicht, dat ze nooit herkend zou heb ben. Ze begon zich zelf voor te houden dat dr. Xavier zijn woorden misschien goed zou maken en haar iets zou schenken. In het frigidarium rustte zij een uur uit. Het was twaalf uur, toen men het bronzen hek voor haar open deed, en haarj verteldejjdat haar taak afgeloo pen was. Ze had nog niet ontbeten en had een ergen hongerrpet veel genoegen hoorde z|j dan ook de laatste orders aan. Wordt vervolgd

De Eemlander | 1909 | | pagina 1