weerbericht. allerlei. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 18 Februari 1909. Hoogste barometerstand 767.6 m.M. te Arionlaagste 749.9 m.M. te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 19 Februari 1909. WindZwakke tot matige zuidelijke tot Z.W.-lijke wind. Gesteldheid van de luchtBewolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur: Iets kouder. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 769 m.M. Vorige stand te 12 uur 767 m.M. Thermometerstand te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 42 Laagste hedennacht F. 28 Hedenmiddag 12 uur F. 43 schepen voor Konstantinopel, (richten volgens sommige mededeelingen hunne kanonnen op het paleis van den Sul- tan. Zoo behaalden de Jong-Turken de overwinning. Maar zij werd behaald door de medewerking van de militairen en dat is eenigszins bedenkelijk. Het is bekend dat men met bajonnetten veel kan doen. Maar men kan er niet op zitten. BELGIË. Volgens de bladen bekendedeRussische anarchist Wladimir Seiliger, dat hij zich schuldig had gemaakt aan afper sing van fondsen ten nadeele van een koopman, maar hij weigert zijn mede plichtigen aan te wijzen. Hij erkent de bom te hebben vervaardigd, die in Rue des Arquebusiers te Brussel is gevonden, met de bedoeling naar de Etoile Beige meldt het hotel van Minister Renkin, vroeger Minister van Justitie, thans van Koloniën, in de lucht te laten vliegen. DUITSCHLAND. in het Pruisische Huis van Afge vaardigden beeft de meerderheid door het recht van den sterkste den so ciaal-democraat Hoffmann belet, over een aanhangig onderwerp het woord te voeren. Hoewel hij als spreker in geschreven was, stelden de conserva tieven tot driemaal toe voor, de de batten te sluiten. Het voorstel werd aangenomen en Hoffmann kon niet anders doen dan de houding der meer derheid „infaam, bruut en laf" noemen. De voorzitter riep hem tot de orde, maar de eenigermate vrijzinnige pers komt op tegen de wijze waarop Hoff mann de mond is gesnoerd. Het Prui sische Huis van Afgevaardigden wordt in die artikelen er weer geducht door gehaald het politieke niveau aldus een der bladen van het Pruisische parlement is lager dan (dat van eenige andere volksvertegenwoordiging ter wereld. De officieels telling van de werk- Ioozen te Berlijn heeft een uitkomst opgeleverd, waartegen het getal van do socialistische tellers sterk afsteekt. Terwijl deze laatsten tot de som van 101,300 werkloozen voor Berlijn en de voorsteden kwamen, heeft de ge meente er maar 23,670 kunnen tellen (19,300 in Berlijn en 4300 in de voor steden). Men moet echter weten, dat de sociaal-democraten alle huiszittende zieken meegeteld en hun telling tot 45 voorsteden uitgestrekt hebben, terwijl de gemeentelijke telling er muur 22 omvatte. Verder zullen ve len, die eenige dagen geleden door de sociaal-democraten geteld waren, zich niet door het gemeentebestuur hebben laten tellen. Geen van beide tellingen zijn dan ook betrouwbaar te achten. Do .vaai'.iuJ zal dicht ij het reken- kunstig gemiddeld tusschen 23,000 en 101,000 liggen. GROOT-BRITANNIË. De Londensche Suffragettes hebben Dinsdag by gelegenheid der opening van het parlement een nieuw soort van betooging gehouden. Zij hebben het luchtschip van den heer Spencer gehuurd en daarmee een tocht boven Londen gemaakt. Met reusachtige letters was op den ballon geschilderd: .Stemrecht voor de vrouw 1" Om één uur stapte Miss Matters in het schuitje en toen het schip de hoogte in ging zag men dat er linten en banieren van 40 M. lengte met opschriften aan waren vastgemaakt. Miss Matters had een roeper by zich om den menschen beneden te kunnen toeroepen. Het schip kwam neer te Coulsdon. Het plan was geweest, op het parlements gebouw neer te dalen, maar de wind heeft anders beschikt. Bevat het volgende gerucht waar heid, dan is sabotage niet langer het monopolie van de Fransche vloot. Na het vertrek van de Engelsche Kanaal- vloot uit Torbay, moest de kruiser Diamond achterblijven, daar het geheim seinboek van dezen oorlogsbodem over boord was geraakt. Duikers werden gerequireerd en dezen gelukte het 't vermiste boek weder boven water te brengen. Omtrent de omstandigheden, waar onder dit boek, dat vermoedelijk toch wel op een veilig plaatsje zal worden weggesloten, verdween, bewaren de marine-autoriteiten volkomen het stil zwijgen. Volgens Central News heerschte aan boord van het betreffende schip een geest van ontevredenheid onder de bemanning. Deze laatste zou dan ook niet vreemd zyn aan de geheimzinnige wijze waarop het seinboek over boord raakte. OOSTENRIJK. De Kölnische Zeitung verneemt uit Weenen, dat aldaar in toonaangevende kringen met betrekking tot den nog steeds niet geeindigden boycot van Oostenryksche waren in Turkije, wordt verklaard, dat de betaling van de Oostenrijksche schadeloosstelling aan Turkye wel is waar 14 dagen na de ratificatie der overeenkomst zal plaats hebben, maar dat men van Oosten ryksche zyde te Constantinopel duide lijk heeft te verstaan gegeven, dat, wanneer de boycot-beweging in dien tusschentijd niet volkomen was ge ëindigd, Oostenrijk Hongarije van het bedrag der schadeloosstelling een reeds berekende som zal aftrekken voor het nadeel aan zijn scheepvaart en export- handel door den boycot berokkend. Het Constatinopeler blad Turquie pleit voor opheffing van den boycot, die trouwens geen eigenlijk nationale beweging meer is, maar zich bepaalt tot de staking van havenarbeiders en voorts door sommige kooplieden uit speculatieve overwegingen wordt gaan de gehouden. Het blad eindigt met de verwach ting uit te spreken, dat de nieuwe Grootvizier Hussein Hilmi Pasja zich onmiddellijk tegen den boycot zal uitspreken. TURKIJE. De boycot heeft weer aanleiding gegeven tot onaangenaamheden tus schen Turkye en Oostenrijk Een telegram uit Keifa meldt, dat do sjouwers en de bevolking Oosten ryksche koopwaren in de zee hebben gegooid De betoogers begaven zich naar het consulaire agentschap, waar zij de monarchie beleegdigdeo, door steenen naar het gebouw te werpen. Het gezantsshap deed aan de Porte de schriftelijke mededeeling toekomen, dat het eischte een bezoek van den gouverneur tot aanbieding van ver ontschuldigingen en herstel voor de dooi de vernieling der koopwaren ver oorzaakte schade, alsmede bestraffing van de schuldigen. Naar aanleiding van het optreden van den gezknt beloofde de groot-vizier den gouverneur naar Keifa te zullen zenden. Arbeidsbeurzen. Inden Haag is onder voorzitterschap van mr. J. A. N. Patyn een druk bezochte ver gadering gehouden van de „Vereeni- ging van Nederlandsche Arbeids beurzen." Een bestuursvoorstel, tot deelneming aan de Brusselsche tentoonstelling, werd met algemeene stemmen aan genomen. Aan de orde kwam vervolgens een voorstel, om Ryks- en Gemeentesub sidies te vragen voor de oprichting van een comité voor Nederlandsche werkzoekenden in het Ruhrgebied. Meegedeeld werdt dat de oprichting van een comité intusschen niet moge lijk was gebieken. M.4 subsidi:c:en van, en toezicht op het bemiddelings bureau van den heer van der Wolff te Homberg hoopte men echter even zeer gunstig effest te bereikenen hierop werd met algemeene stemmen het bestuursvoorstel, gewijzigd als aangeven, aangenomen. In bespreking kwam vervolgens de vraag welke de houding der Arbeids beurzen moet zyn ten aanzien van aanvragen om vaklieden a. van werk gevers uit een ander vakb. van particulieren. De meeningen over deze kwestie bleken zeer verdeeld te zijn. Na breed voerige debatten werd ten slotte door 's Gravenhage het volgende voorstel geformuleerd. „De Vereeniging van Nederlandsche Arbeidsbeurzen acht in het algemeen niet wenschelijk plaatsing van vak lieden voor werkzaamheden tot hun vak behoorende by particulieren of by werkgevers, tot wier bedrijf bet doen verrichten van die werkzaamheden niet behoort, tenzy zij zoodanige vak lieden regelmatig in dienst hebben." Dit voorstel werd, met op 1 na algemeene stemmen, aangenomen. Besloten werd in een volgende ver gadering de vraag te behandelen, of het wenschelijk is voor de verschillen vakken een loongrens te bepalen, be neden welke de Arbeidsbeurs geen werklieden plaatst. Drankwet. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft in verband met zijn gevoelen, dat de woorden „openbaar ambt", in art. 8, le. lid 16°, mede omvatten het lidmaatschap van den Raad en dat in het algemeen een bij verkiezing opgedragen ambt niet door die woorden wordt uitge sloten, aan de Ged. Staten der pro vinciën medegedeeld, dat de vraag ryst of de Drankwet op dit punt niet gewijzigd zal moeten worden. De Minister denkt vooral aan het lid maatschap van Kamers van Arbeid, dat wel een openbaar ambt is, maar waarvan de vervulling door vergun ninghouders mogelyk moet zijn. De Minister heeft aan Ged. (Staten ge vraagd of hun andere soortgelijke ambten bekend zyn, ten opzichte waarvan hetzelfde geldt. Afschaffing van Bak- kersnachtarbeid. Men meldt onsHet Dagel. Bestuur van boven genoemd comité vergaderde gisteren in Krasnapolsky te Amsterdam, ter afdoening van vele belangrijke zaken in verband met de te voeren actie. Besloten werd een eigen orgaan uit te geven en in ruime mate te ver spreiden. Aan alle aangesloten en sympathie betuigende corporaties zal een circulaire worden gezonden waarin opgave verzocht wordt van het aantal door hen te betrekkeu bladen. Vermoedelijk zal het eerste nummer half Maart uitkomen en vervolgens tweemaal 's maands verschijnen. Notariaat. Gisterenmiddag werd te Amsterdam door een plaats vervangend notaris (cand.-not.) een eigenaardige acte gepasseerd, waarbij alle Amsterdamsche notarissen en enkele buiten den ring van Amster dam compareerden en eene overeen komst aangingen in het notariaat en tegenover het publiek een bindend tarief vaststelden. Om tot zulk een resultaat te komen, werden vooraf vele vergaderingen gehouden. Concu- rentie is nu buitengesloten. In het bestek en voorwaarden voor het maken en verharden van een weg loopende van het „Stationsplein langs de halte „Vlasakkers" en door het landgoed „Birkhoven naar den Soesterstraatweg komt o.a. het vol gende voor De voorwaarden, door den Gemeente raad iu zijne openbare vergadering van 28 Mei vastgesteld en bii Raadsbesluit van 26 Nov. 1907 gewijzigd, zyn bij de uitvoering van dit werk toepasselijk en verbindend voor den aannemer. Voor de uitvoering van de voorge schreven werken moet de aannemer werklieden in zyn dienst nemen, die, sedert lo Januari 1909 in deze Ge meente wonen. Hij draagt zorg, daar van wekelijks een door hem ouder- geteekenden naamstaat in duplo aan de directie over te leggen, en wel des Dinsdags van iedere volgende week. Alleen in 't bijzondere geval, dat zich bij den aannemer het noodige getal voor huisambacht bekwame en ge schikte werklieden, niet aanmelden, zoo zal het hem met toestemming van de directie schriftelijk vergund wor den ook werklieden aan te nemen, die niet sedert 1 o Januari 1909 alhier wonen. Voor iedere geconstateerde over treding van deze bepalingen vervalt de aannemer in eene boete van f 10. onverminderd de verplichting, den vreemden werkman te ontslaan en daarvoor een sedert lo Januari 1909 alhier wonende aan te stellen. Dadelijk na de gunning kan de aan nemer beginnen en zal dan zorgen dat al de voorgeschreven werken zyn vol tooid uiterlijk op 1 Augustus 1909. Men denkt Maandag of Dinsdag van de volgende week de werkzaamheden te beginnen. Het vierde abonnementsconcert van het concert-bureau W. Stumpff Jr. zal Zaterdagavond in Amicitia worden gegeven. Deze kunstavonden zullen worden besloten met een klavier concert te geven door Richard Buhlig. In Amsterdam waar zij Woensdag avond optrad verwierf h(j veel succes. De N. R. Ct. schrijft o.a. over hem In het bezit van een afgeronde vir tuoze techniek, die hij, dank zij een weloverwogen pedaalgebruik, geheel tot haar recht te brengen weet, zoo dat zyn spel aan klaarheid weinig of niets te wenschen laat, is ook de qualiteit van toon, dien bij aan zyn instrument ontlokt, over het geheel te loven." In de Keizerskroon wordt Dins dag 23 Februari a.s. een bal masqué gehouden. Hedenmorgen werd door den majoor D. W. de Jager, met een har telijke toespraak de zilveren medalje voor trouwen dienst uitgereikt aan den sergeant-majoor H. J. Ruys. Na afloop hiervan] defileerde het bataljon, waarbij ook de muziek was ingedeeld, voor den jubilaris. Heden herdenkt de heer F. Wes- seling den dag waarop h(j voor 25 jaar als leeraar aan de Hoogere Bur gerschool in functie trad. De heer Wesseling, die zich in onze gemeente, op maatschappelijk en ker kelijk gebied nog al bewogen heeft en nog beweegt, heeft zich in tal van func ties hoogst verdienstelijk gemaakt. We denken hier in de eerste plaats aan de Industrie- en Huishoudschool. Steeds heeft hij voor den bloei dier inrichting geijverd en het is zeker voor geen gering deel aan hem te danken, dat het prachtige schoolgebouw in de Beekesteinsche laan is verrezen. Ook de vereeniging voor Kinderherstellings- en Yacantiekolonies zal steeds zijn naam in dankbare herinnering houden voor al hetgeen hy ter oprichting hiervan heeft gedaan, terwjjl ook de Ambachtsschool in hem een ijverig en nauwgezet bestuurslid vindt. Ook zyn werk in de Ned. Her vormde Gemeente en voor het Tehuis voor Militairen vindt groote waardee ring. Op het gebied van het Middelbaar Onderwijs is de heer Wesseling een werkkracht, die zeer op prijs wordt gesteld. We denken aan de vergade ringen voor aansluiting van lager en middelbaar onderwijs, die in hem zoo'n grooten steun vonden, en van ,z(jn werkzaamheden als secretaris der redactie van het „Weekblad voor Middelbaar Onderwijs". Ook in de organisatie der Leeraren by het Mid delbaar Onderwijs staat hij steeds op den vooi grond. Als voorzitter van het Centraal Departement der Vereeniging van Leeraren heeft hjj meermalen getoond welk een jjverig weiker by voor het belang dier vereeniging is. Eu wie eenigszins op de hoogte is van het interne leven van onze Hoo gere Burgerschool weet, dat de heer W. daar de man is, die in alle zaken een werkzaam aandeel heeft. Geen wonder dan ook, al bleef |het feest meer in intiemen kring, dat het hem niet aan bewijzen van sympathie ontbrak. Namens de leerlingen der H. B. school werd hem een fraaie ets, voorstellende een gezicht op Haarlem aangeboden. Een der leerlingen over handigde dit; geschenk met eenige toepasselijke woorden, terwijl door enkele vrienden den heer W. een eiken houten boekenkast werd vereerd. Van verschillende zyden werd de jubilaris gelukgewenscht met dezen dag, die zeker lang in aangename her innering by hem zal blijven. B. en W. hebben den Raad de volgende aanbeveling doen toekomen voor de benoeming van gemeente- architect. No. 1. C. G. Beltman, civiel-inge- nieur, Ingenieur in alg. dienst by de gemeentewerken te Arnhem. No. 2. G. Gerlach, civiel-ingenieur, Directeur der gemeente-werken te Schiedam. No. 3. H. J. Kolk, adj.-Directeur der gemeentewerken te Nijmegen. In plaats van prof. dr. H. J. Elhorst, die wegens ziekte verhinderd is, zal ds. I. H. Boeke a.s. Zondag de godsdienstoefening van den Doopsge zinden Kring leiden. Agenda van de openbare verga dering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 23 Februari 1909, des namiddags te half twee ure. 1 Voorstel van B. en W. tot vast stelling van een pensioensgrondslag van den oud-leeraar J. A. Bruins. 2. Voorstel van B. en W. in zake een verzoek van de onderwijzeres AkkermanBakker om verlof. 3. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van eervol ontslag aan den onderwijzer A. M. van den Broek. 4. Voorstel van B. en W. tot het benoemen van een adjunct-archivaris en tot regeling van diens jaarwedde. 5. Rapport en voorstel van B. en W. betreffende een verzoek van J. Nefkens tot aansluiting van zijn in de gemeente Leusden gelegen per- ceelen aan het buizennet der gasfabriek. 6. Voorstel van B. en W. tot over name van grond, in verband met den aanleg van den gedeeltelijk nieuwen weg naar Soestdyk Baarn. 7. Rapport en voorBtel B. en W. betreffende een verzoek van de af- deëling Amersfoort van den Bond van Nederlandsche gemeentewerklieden tot het mogen gebruiken van een ge meente-locaal. 8. Voorstel van B. en W. betreffende het bepleisteren van gevels van het werkhuis. 9. Voorstel van B. en W. tot het geven van eene gratificatie aan den 1 en 2 gemeente-opzichter. 10. Nader voorstel van B. en W. betreffende de vaststelling eener ver ordening, regelende het bebouwen van gronden in de gemeente Amersfoort, bestemd voor open bebouwing. 11. Voorstel van B. en W. betref fende den aanleg van het kruispunt van den Arnhemschen, en Leusder weg en de Bergstraat. 12. Rapport en voorstel van B. en W. betreffende een adres van de ver eeniging Joan van Oldenbarneveld. 13. Voorstel van B. en W. tot ver huring van het Vildersbosch aan het circus „Charles*. 14. Voorstel van B. en W. betref fende de afbraak van een der schuren op het zoogenaamde Vildersbosch en weder opbouwen ten dienste van den Gemeentereinigingsdienst. 15. Voorstel van B. en W. betref fende de vrijwillige brandweer. 16. Voorstel van B. en W. tot het in gebruik geven van een lokaal in het voormalig SCbutterymagazyn aan de vereeniging tot bestrijding van de tuberculose te Amersfoort. 17. Voorstel van B. en W. tot het vaststellen van de huurwaarde van eenige ambtswoningen in verband met de pensioensgrondslag. 18. Voorstel van B. en W. tot vast stelling van het verslag inzake kin dervoeding en kleeding. 19. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring van de rekening en ver antwoording van de Kamer van Koop handel en Fabrieken over het jaar 1903. 20. Voorstel van B. en W. tot wij ziging van de begrooting dienst 190S. (Buitengewone uitgaven en ont vangsten.) 21. Voorstel van B. en W. tot wij ziging van de begrooting dienst 1909. (Buitengewone uitgaven en ont vangsten.) 22. Benoeming van een gemeente- Architect. BAARN. Alhier werd Woensdag avond de buitenplaats Heuveloord in veiling gebracht. Voor het heerenhuis met annexen werd geboden f30.000 (niet verhoogd). Voor de verschillende perceelen bouwterrein werd geboden als volgt: Perc. 2 (1765 M.3) f6175; perc. 3 (1675 M.3) f5000; perc. 4 (1910 M.3) f4750; perc. 5 (810 M.3) f 2425 perc. 6 (819 M.3) f 2425 perc. 7 (611 M.3) f1200; perc. 8 (611 M.3) f 1200 perc. 9 (6(J9 M.3) f 1225 perc. 10 (769 M.s) f 1850 verhoogd met f 400 perc. 11 (640 M.3) f 1525 verhoogd met f350; perc. jl2 (763 M.3) f1800 ver hoogd met f200; perc. 13 (712 M.3) f1775 verhoogd met f250. De combi natie-veiling wordt Woensdag 24 Febr. gehouden. Het ongeluk te Eind hoven. Het vreeselyk ongeluk, dat Maandagavond op den spoorwegover weg tusschen Eindhoven en Stryp gebeurd is, en waarby twee oppas sende menschen het leven verloren hebben, heeft tal van gemoederen in Stryp in beweging gebracht. Naar men wil moet nl. de duister nis in dit dorp niet weinig tot het vreeselyk drama hebben bijgedragen, want volgens sommigen moet het paard niet geschrikt en op hol ge slagen zyn, doch zou de heer v. Hapert, hard rijdende uit het donkere Stryp komende, niet hebben gezien dat de boomen (bestaande uit een paar ijze ren inschuifstokken) gesloten waren, vooral ook omdat aan de Eindhoven- sche zyde van den overweg de daar

De Eemlander | 1909 | | pagina 2