DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 42 VRIJDAG 19 FEBRUARI 1909. 6e JAAR ïANG. Uitgave van de Naaml. Venoootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. BUITENLAND. FEUlLLETOiN. DR. XAVIER. BINNENLAND. DE EEMLANDEK Hoofdredacteur B. G. RIJKENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertöntlën: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advcrteptiën en reclames tan buiten liet kanion Amersfoort in dit lilad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandscli Adtertentiehnreau B. Y. Al,Tl, ïïarmoesstraat 76 78 te Amsterdam. DE MIJNRAMP. Omtrent de ramp in de mijn in West-Stanley in het Engelsche steen- kolendistrict Durham, wordt het vol gende medegedeeld. Eergisterenmiddag om ongeveer half- vier hoorde men plotseling in heel het dorp een verschrikkelijken knalde huizen trilden op hun grondvesten als bij een aardbeving. Een groote, 100 voet hooge vlam sloeg tegelijkertijd uit de mijnschacht. Op dit oogenblik waren er ongeveer 150 mannen en jongeus in de mijn. Het totale aantal mannen enjongens, dat in deze mijn werkt, is 700. Toen de ontploffing plaats greep wasechter reeds een gedeelte van de ochtendploeg naar boven gehaald. Onmiddellijk na het gebeurde snelde men van alle kanten naar de mijn- openiüg. Maar het was niet mogelijk er in af te dalen om hulp te brengen aan de ongelukkigen beneden. De lift was vernield en alle verbinding met de diepte was verbroken. Handenwringend stond de bevolking van West-Stanley in vertwijfeling om de schacht. Op den eersten oproep van de directie om vrijwilligers voor het reddingswerk, hadden zich onmiddel lijk '200 man aangemeld. Daar de hoofdschacht geheel in brand stond, poogde men laDgs twee hulp-schachten die in de nabijheid lagen, at te dalen. Maar ook dit bleek onmogelijk, omdat zij door de ont ploffing geheel verwoest waren. Onder leiding van den mijn-ingenieur werd nu begonnen met het aanbrengen van een nieuw hijschtoestel en met het herstel der ventilatoren. Al spoedig echter kwam men tot de overtuiging, dat het niet mogelijk zou zijn om vóór den volgenden mor gen gemeenschap met de slachtoffers te krijgen. Men seinde om gas-apparaten, ge schikt om in de verstikkende atmos feer te worden gebruikt. Eindelijk gelukte het aan een red- Naar het Engelsch van MAX PEMBERTON. 19) Billy beviel haar eD zij riep hem dan ook altijd bij zich, terwijl Mouton, haar poedel, die een fijneren smaak had, tegen hem bromde en hem zjjn tanden liet zien. ,Wat doet gij eigenlijk hier in huis, Billy, wat is je werk vroeg zij hem eens op een dag, terwijl hij op hot grasperk voor haar staande, op zijn nagels beet. Billy antwoordde zonder te aarzelen „O, ik ga in het park cricketten. Dick en ik gaan er iederen avond heen, behalve als we schoenen moeten poetsen I" Esther wist wel iets van cricketten af. „Kunt ge het nog al goed, Billy?" vroeg zjj. Billy krabde op zijn hoofd. „Ik moest het eigenlijk goed kennen, maar het lukt niet", zei bij, „Dick kent het zoo goed. Gisteravond had ik den bal in mijn zak gestoken en was naar huis gegaan. Hij dacht dat de bal weg was diugploeg om de eerste mijngang te bereiken. Den ganschen nacht bleven de bloedverwanten en vrienden van de slachtoffers de wacht houden rondom de schacht. Ten slotte slaagde men er in om in het geheel vijf en dertig perso nen, meerendeels gewond, boven te brengen. Uit de verhalen van de overleven den blijkt, dat door de ontploffing alles in de mijn kort en klein werd geslagen. De menschen werden tegen den grond geworpen en bleven daar liggen gedood of bewusteloos. Een zekere John Smith werd het eerst boven gebracht. Zijn ploeg maakte zich juist gereed om in het hijsch toestel te stappen toen de ontploffing plaats had. Smith en vier anderen baanden zich een weg door een regen van vallende steenen. Zij werden echter telkens teruggedreven door de verstikkende dampen, die hen tegemoet kwamen. Eindelijk „proefden" zij frissche lucht, zooals Smith verhaalde. Hij kon zich niet meer herinneren hoe hij de schacht bereikt had. Bjj hun wilde vlucht kwamen zij herhaaldelijk groepen arbeiders voor bij, die door de vergiftige gassen be wusteloos waren gewoiden eD op den grond lagen, waar zy dan door val lende steenen werden verpletterd. Een van de zeventig jongens, die op het oogenblik van de ontploffing in de mijn waren, vertelde, dat hij een stervend kameraadje drie uur lang had verzorgd. Men zal het bovenstaande lezend, hebben opgemerkt, hoe groot het aan tal jongens was dat in de mijn was gesteld. Dit komt omdat er in de mijnen van Durham sterk misbruik wordt gemaakt van kinderarbeid. En dit ge schiedt ditmaal niet door de directie der mynen, doch door de mijnwerkers zeiven. Elk mijnwerker heeft jongens in dienst, die hem bij zijn werk helpen. En dit treurigste van dezen toestand is wel dat de arbeidstijd van deze jongens veel langer is dau die van de volwassenen. De mijnwerkers hebben voor zich zelf een arbeidsdag veroverd van zes of zeven uur, terwijl zij de jongens zoo lang laten werken als de wet het toelaat. Dit is de oorzaak van het wonder lijke verschijnsel, dat telkenmale als door mijnwerkersafgevaardigden in het Lagerhuis werd aangedrongen op een wettelijke vaststelling van den acht- urigen arbeidsdag in de mijnen, de mijnwerkers van Durham zich heftig verzetten tegen elke wettelijke beper king van dezen arbeidsdag. Men kon best buiten zulk een wet telijke regeling, betoogden zij dan. Want zelf hadden zij, zoDder hulp van de wetgeving een arbeidsdag van min der dan acht uur veroverd. Maar zij zeiden er niet bij, dat zjj een groot gedeelte van hun werk door jongens lieten doen, en dat zij den werktijd van deze jongens zouden moeten ver minderen wanneer er een wettelijke achturendag werd ingesteld. Thans zijn een groot aantal dezer jongens als slachtoffers van de ramp gevallen. OOSTENRIJK. Een gevaarlijk grensincident is weer uitgelok t door de Servische woelwaters. Uit Zwornik wordt gemeld, dat Servischen boeren van af den Ser- vischen oever vuurden op een Oosten- ryksch-Hongaarsche patrouille. De pa trouillecommandant beantwoordde het vuur. Van de Oostenrijkers werd niemand gewond. DENEMARKEN. Uit Kopenhagen wordt aan het Berliner Tageblatt gemeld, dat het onderzoek tegen den Deenschen ex- minister Alberti geëindigd, is, in zoo verre het diens handelingen betreft, die als misbruik van ambtelijke macht zouden kunnen worden gequalificeerd. Het dossier over dit gedeelte van het gerechtelijk onderzoek is door het Ministerie van Justitie aan den Deen schen Rijksdag toegezonden. Laatstge Doemd lichaam benoemde een com missie, die deze stukken nauwkeurig zal hebben te onderzoeken, waarna dan de Rijksdag een beslissing zal nemen over de quaestie van het in dienen eener aanklacht voor het Staatsgerechtshof. maar dat was niet zóó, weet u. Het was een mooi werkje voor hem, om er naar te zoeken, juffrouw!" „Maar dat is niet eerlijk, Billy. Je zult nooit een goed cricketter worden, als je zoo speelt. Vindt mijnheer het goed, dat je zoo dikwijls uit bent „Dat weet ik niet, juffrouw, dat heb ik hem nog nooit gevraagd. En weet u, daarvoor zou ik naar vreem de landen moeten gaan. Hy is immers niet hier, by is geen drie maanden in het jaar hier 1" „Maar wie past er dan op het huis, als hy weg is?" „O, de ouwe dikzak,Spencer, de steward I" „En is er dan niemand dan hy „O, ja, er waren ook drie jonge vrouwen, maar die kregen den looppas!" „Welke jonge vrouwen, bedoelt ge Billy, wie waren dat?" Billy zou misschien geantwoord heb ben, maar hy zag op eens den Moor het grasperk oversteken en sloeg op de vlucht, zonder haar nieuwsgierig heid te bevredigen. Toen zy er later over nadacht, ver beeldde zjj zich, dat zij het gezicht van een van die vrouwen voor het raam had gezien, op den dag van haar komst. Zij maakte er zich echter niet zoo ongerust meer over, toen zjj zich herinnerde, dat dr. Xavier over vroege re proefnemingen en het mislukken Het dossier-Alberti, zal zoover het diens administratie betreft, volgens eon Ryksdagsbesluit worden gepubli ceerd. ervan, gesproken had. Ze ging soms stilletjes voor haar spiegel staan en bekeek zich schuch ter, alsof haar vermetelheid haar aDgst aanjaagde. Het gezicht, dat zy in dien spiegel zag, werd bij den dag mooier. Haar wangen waren weer lichtrose getint. Haar oogen stonden bizonder helder en ze had een frissche teint, op zichzelf al een ding van groote waardeAls zy toevallig in den spie gel keek, dan schrikte zy dikwijls van zichzelf, als van een openbaring van schoonheid. Was dat de Esther, die ze altijd gekend had? Door welk wonder was er zoo'n verandering teweeggebracht? Was het alleen een gevolg van de weelde en van de smaakvolle kleeding Zjj geloofde -niet dat het dat alleen was. Er verliepen veertien dagen voordat dr. Xavier thuis kwam. Het was op den avond van den vijftienden dag dat Esther iets van zijn thuiskomst merkte en dat op een wijze, die haar deed schrikken en haar verbaasde. Het had dien morgen geregend en tegen zes uur had er een hevig onweder gewoed. Het gevolg van die drukkende hitte was een zenuwhoofdpijn, zooals ze dikwijls vroeger had, en dus ging Esther vroeg naar bed en sliep een tijdlang rustig. Toen ze wakker werd verbeeldde zij zich dat het ongeveer Middenstandstentoon stelling. In de Dinsdag gehouden vergadering van het Uitvoerend Co mité der Middeustandstentoonstelling deelde de voorzitter mede, dat door verschillende by den Middenstands bond aangesloten handelsvereenigingen de wenschelykheid was uitgesproken om aan de groepenindeeling nog eene groep toe te voegen voor voedings- en genotmiddelen. Als toelichting werd hierbij ver meld, dat men door toevoeging van deze nieuwe groep de mogelijkheid wilde openen, om fabrikanten en gros siers van voedings- en genotmiddelen in staat te stellen, door expositie van volkomen zuivere en onvervalschte waren, mede te dingen naar de voor deze afdeeling ter beschikking van de jury te stellen onderscheidingen. Bij de over deze voorstelling ont stane gedachtenwisseling kon de com missaris der tentoonstelling nog mede- deelen, dat reeds een aantal fabri kanten van verduurzaamde levens middelen, van cacao, koffie, enz. te kennen hadden gegeven, dat zij gaarne zouden willen exposeeren, doch dat dit onder de bestaande groepenin deeling niet goed mogelijk was. Ten slotte besloot het Uitvoerend Comité, aan de te bouwen expositie lokalen in den tuin eenige uitbreiding te geven, zoodat een nogal belangrijke expositieoppervlakte kan worden toe gevoegd aan de reeds geprojecteerde en in het algemeen reglement aan de groepen-indeeling een afdeeling toe te voegen, voor inzendingen behoorende tot de voedings- en genotmiddelen. De stakingteEnschedé. In den stand der staking by de firma Nico Ter Kuile en Zonen, te Enschedé is nog uiet de minste verandering te bespeuren. De steun aan de ongeor ganiseerde stakers was dank zy de thans verleende medewerking der ge-, organiseerden de laatste dagen aan- middernaehtwas, want de maan scheen helder en haar licht viel op de hoo rnen in den tuin. Esther zou wel weer zijn gaan slapen en begon ook half in te sluimeren, toen zy in de verte een gemompel van stemmen hoorde, even als van monniken, die een mis op zeggen. Op eens verhief zich een woeste, vreemde melodie, gevolgd door eenige scherpe keelklanken, die weer plaats maakten voor de zachtere muziek. Esther, die dacht dat dr. Xavier nog van huis was, behalv6 de bedien den, ging onmiddellijk overeind zitten, toen ze dat zingen hoorde en luisterde verbaasde totdat de laatste tonen in de nachtelijke stilte weggestorven waren. Aangezien ze gaarne wilde weten wie die zaDgers waren, trok ze haar kamerjapon aan en liep naar het raam van haar slaapkamer, opende het heel zachtjes en keek vandaar in den tuin. Gedurende verscheidene minuten was er niets te zien of te hoorende bliDde ramen van dr. Xavier's stu deervertrek maakten het haar onmo gelijk om vast te stellen of hy er was of niet. In haar eigen zitkamertje waren de ramen en de blinden beide toe. Esthei kon nergens in huis een licht ontdekken en ze hoorde in het geheel geen stemmen. Ze zou weer naar bed zijn gegaan, niet in staat het geheim te doorgronden, toen zy merkelijk grooter. De collectes te En schedé, Hengelo, Almelo, Oldenzaal en Haaksbergen brachten f 698.35 op. In genoemde plaatsen zullen openbare vergaderingen worden uitgeschreven, waarin op nog meer steun zal worden aangedrongen. —De coursesteWoestduin. De burgemeester van Bloemendaal heeft iu de gister gehouden Raads zitting meegedeeld in zake het verbod van de courses te Woestduin, dat na aanvrage om goedkeuring aan de di rectie van de courses B. en W. aan haar hadden gevraagd, welke maat regelen zouden genomen worden om het wedden tegen te gaan. De directie had geantwoord, dat men h. i. af wachten kon, welke maatregelen in deze de hooge regeering nemen zal. B. en W. wenden zich daarna tot do regeering en vernamen, dat eerlang een wetsontwerp, o.m. inhoudende een bepaling tegen het wedden, het Depar tement van Justitie zal verlaten. B. en W. hadden toen gemeend geen ontheffing van het verbod, neergelegd in artikel 4 der Zondagswet, te moe ten verleenen. Op deze mededeeling volgde applaus. D-treinen in het Noor den. Naar het N. v. d. D. van wel ingelichte zijde verneemt, bestaat by de directiën der daarbij betrokken spoorwegmaatschappijen het voorne men, D-treinen te laten rijden van Amsterdam (en Rotterdam) via UtrechtZwolleGroningen—Nieuwe S»hans naar Hamburg. Wanneer dit plan tot uitvoering zal komen valt vooralsnog niet te zeggen, omdat daaraan vele bezwaren zijn verbonden betreffende den weg (dubbelspoor Meppel Groningen Nieuwe Schans) en materieel. De directie der Ned. Centraal-Spoor- weg My. heeft twee zware locomotie ven, elk met vier cylinders, besteld. Ofschoon deze natuurlijk ook uitste kende diensten kunnen bewijzen voor het vervoeren van sneltreinen in het drukke reisseizoen gelijk men weet, worden deze treinen des zomers ge regeld met twee machines vervoerd brengt men dezen aankoop toch in verband met het bovenbedoelde D-treinen plan. plotseling een gil hoorde aan den anderen kant van den vierhoek die gil werd gevolgd door een op godemp- ten toon uitgestooten uitroep en ver volgens door het bonsen van een neer vallend lichaam. Esther begreep niet dadelijk wat dat alles te beduiden had en kon ook geen verklaring vin den voor die vreemdelingen in den tuin. Zy verbeeldde zich dat de be dienden wel wakker zouden worden worden en dat zij alarm zouden slaan, maar toen er niemand verscheen en geen enkele stem zich verhief, giDg haar toenemende angst over in een onbeschrijfelijke vrees. Zij durfde het raam niet te verlaten 'zy vreesde dat de een of ander haar daar zou zien staan en haar tegenwoordigheid kwalijk nemen. Opeens meende zy gestalten onder de hoornen te zien loopen en ontdekte zij, tot haar groote verbazing Yussaf den Moor, met een kaars in zijn hand, waarvan hy het licht met zijn lange, beenige hand beschermde. Haar nieuwsgierigheid had nu haar toppuut bereikt. Zij merkte dat de Moor den vierhoek overstak naar den hoek van den tuin, waar zij dien kreet gehoord had. Hij werd gevolgd door een vreemdeling, die ook een zilveren kandelabre in zijn hand had. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1909 | | pagina 1