DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN No. 45. DINSDAG 23 FEBRUARI 1909. 6e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDEB". Yersehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Een verzoekschrift. FEUILLETON. DR. XAVIER. BUITENLAND. DE EEMLANDEB Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. Aboimementsprij s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertèntlën Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (By abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tet plaatsing van advcrtentiën en reclames ran buiten het kantou Amersfoort in dit blad is „nitslnitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandse!) Adrcrtentiehurean B. Y. AhTA, ïïarmoesstraat 76—78 Ie Amsterdam. In ons nommer van j.l. Vrijdag hebben wy reeds met een enkel woord melding gemaakt van een verzoek schrift, door de vereeniging van Amersfoortsche drukkerspatroons ge zonden aan het Gemeentebestuur, in houdende bet verzoek om voortaan het voor de Gemeente benoodigde drukwerk te laten drukken binnen de gemeente en in 't bijzonder op die drukkerijen, waar de gunstigste ar beidsvoorwaarden voor het personeel bestaan. Ook is in dit stuk opmerk zaam gemaakt op het feit, dat bij de tegenwoordige regeling dit drukwerk wel moet terecht komen in die druk- kerijen, waar voornamelijk jongens exploitatie voorkomt en in het bizonder dat aan een dezer drukkerijen, het drukwerk der stukken van den Ge meenteraad buiten inschrijving is op gedragen. Het is een feit, dat er in deze stad slechts enkele drukkerijen bestaan, die niet voor 't meerendeel jongens in dienst hebben. Dit is een groot kwaad, dat natuurlijk drukt op de typografen in het algemeen, die hier door verhinderd worden een beteren loonstandaard te bedingen. Zoo in bet algemeen de zaak opge vat, zou men dus kunnen zeggen, dat de Gemeente niet voor mag gaan in bet bij voorkeur geven van haar werk aan drukkerijen, waar voornamelijk jongeDS-exploitatie voorkomt. Aan den anderen kant moet men opmerken dat B. en W. door den Ge meenteraad steeds tot de meest moge lijke zuinigheid worden aangezet met betrekking tot de uitgaven voor de Gemeente. Daar komt nog iets bij. Eenige jaren geleden is door de drukkerspatroons hier ter stede misbruik gemaakt bij inschrijvingen voor gemeentewerk. Naar het Engelsch van MAX PEMBERTON. 22) Hij nam een lamp op en hield ze boog boven haar hoofd, opdat hij haar gezicht beter zou kunnen zien. „Laat ik je eens bekijken, Esther," ei hij, „laat ik eens zien of ik je kan gelooven." Zij keek naar hem op, zich wel een jeetje schamende voor zijn onder zoekenden blik, ofschoon ze het wel begreep. Een poos lang bekeek bij baar, evenals een beeldhouwer naar zijn werk zou kijken. Het resultaat scheen hem te bevredigen. Hij zette de lamp neer en ging verder met zijn vragen. „Ge zegt, dat ge hier goed kunt uitrusten, dat is een goed teeken. Ge schiktheid tot rusten is een van de geheimen der gezondheid en gezond heid is onmisbaar voor ons succes, juffrouw Venn. Voor het oogenblik zullen we doorgaan zooals we begon nen zijn. Uwe gehoorzaamheid is eene vriendelijkheid jegens mij en stemt mij tot dankbaarheid. Sta me toe, nog Dat is natuurlijk in geen enkel op zicht te verdedigen, maar mag toch ook geen reden zijn om hen hiervan bij voortduring te blijven verdenken. Is het, dit is de vraag, die wij ons hebben gesteld, wel in het belang der gemeente, dat zij om eenige gul dens in haar uitgaven op het druk werk te besparen haar werk gunt aan patroons buiten de stad of laat werken op drukkerijen waar jongens exploitatie voorkomt? En daarop moet, naar het ons voor komt, ontkennend worden geant woord. We hebben reeds gezien, dat de typografen in het algemeen er onder lijden, wanneer jongens-exploitatie in hun vak toeneemt, en als een groot deel der inwoners van eene gemeente slechtere levensvoorwaarden genieten, schaadt dit noodwendig ook de ge meente. Doch niet alleen de typografen lijden er door, doch ook de patroons die van goeden wil zijn. Wat toch hebben we dezer dagen nog hier zien gebeuren Op een tweetal drukkerijen, waar de beste arbeidsvoorwaarden hier tey stede bestaan, waar geen jongens exploitatie heerscht, waar men het personeel volstrekt niet belemmert in zijn organisatie, heeft men een verzoek om loonsverhooging moe ten afwijzen, omdat men eenvoudig niet zou kunnen concurreeren met de overige drukkerijen, als men de loonen hooger opvoerde. Reeds nu is hun die concurrentie onmogelijk, door dat èn Gemeente en particulieren gaan waar zij het goedkoopst worden bediend zij denken er niet altijd aan, waardoor anderen zooveel goedkooper kannen leveren. Deden zij dit, dan zou hun gemeenschapszin vermoede lijk maken dat zij anders handelden. Wat zullen we nu, als het kwaad der jongens-exploitatie voortwoekert, zien gebeuren Dat ook de drukke rijen, waar nu normale toestanden heerschen, door concurrentie gedwon gen, ook hun toevlucht moeten ne men tot iets dergelijks. Dan zal, of de welvaart van verscheiden typo- gr&fengezinnen verminderen of zij zul len elders gaan werkenbeide is indirect in het nadeel der gemeente. Het is werkelijk wel de moeite waard naar aanleiding van bovengenoemd verzoekschrift dit alles eeQS te over wegen. Het verkrijgen of behouden van goede arbeidstoestanden is meer dan het offer van eenige guldens waard. En nu weten wij wel, dat de Ge meente alleen niet zooveel te drukken heeft, dat zij door haar clandisie alleen de arbeidstoestanden zou kun nen verbeteren, maar haar voorgaan zou moreel een goeden invloed uit oefenen en particulieren doen volgen. één ding te onderzoeken ik denk, dat het u ook zal interesseeren." Hij keerde zich om en ging zijn studeervertrek binnen, waar Esther hem een bureau hoorde openen en weer dicht maken. Toen hij terug kwam, hing er over zijn arm een lang, blauw gewaad, met een kaper aan een gordel, die over den grond sleepte. Hij verzocht haar dat kleeding- stuk aan te doen en hielp haar daar bij met eene belangstelling die hij niet kon verbergen Esther zag, dat die mantel een heel vreemd fatsoen had en klaarblijkelijk heel oud was. Zij had nooit zoo'n mooie aangename, rijke kleur van blauw gezien. Waarom zij verzocht werd dat kleedingstuk aan te doen en met welk doel, kon zij niet doorgionden. Zij twijfelde er geen oogenblik aan dat het uit Spanje kwam. Ze had in de National Gallerij eens een schilderij van Murillo gezien en de madonna op dat schilderij had een gelyksoortigen mantel om. Daar enboven werd de kap versierd door een kruis van diamanten en nog andere godsdienstige zinnebeelden van goud en juweelen, terwjjl een korte pelerien, die van haar schouders afhing, met passiebloemen geborduurd was. Toen Esther den mantel aanhad ont dekte zij, dat hij te lang was, maar zoodra dr. Xavier de zilveren gesp onder haar kin dichtgemaakt had, DE BALKAN-CRISIS. Er is uit de laatste berichten om trent de Balkan-politiek niet veel wijs te worden. Oorlogsgeruchten en vredes- hymnen wisselen elkaar af. Terwijl aan de Temps uit Weenen geseind wordt, dat een in een zeer vinnigen toon gestelde nota van Servië binnenkort bij de mogendheden zal worden ingediend dat die nota zekere voor Oostenrijk niet te dulden be schuldigingen moet bevatten terwijl uit Cettinje het bericht komt, dat Montenegro de militaire posten aan de grens van Hersegowina aanzienlijk zal versterken en men uit Belgrado meldt, dat de Russische enEngelsche militaire correspondenten alsmede die van andere landen, reeds daar ter stede zijn aangekomen, komen uit Londen meer geruststellende berichten. Zoo gaat het ook met de berichten om trent de erkenning van Bulgarye als Koninkrijk. Niettegenstaande de pers en de politieke kringen te Sofia voortgaan uitte hij een luiden kreet van ver bazing en deed een stap achteruit, evenals iemand, die verrukt is over het werk zijner handen. „Inez-del Cadi 1 hetisInez-del-Cadi mompelde hij steeds weer, en alsof hij zichzelf nog zekerder wilde over tuigen, stak hij andere lampen aan, die achter de rozen verborgen waren, totdat er een verblindend licht op hen neerstraalde, dat het prachtige blauw I en het schitterende kruis zoo goed mogelijk uit deed komen. „Het is een wonder, mademoiselle, niets minder dan een wonder," ver volgde hij geestdriftig. „U zult er eens van profiteeren. Ik kan het u niet uitleggen, u zoudt het toch niet be grijpen I" Esther gaf toe, dat het haar, on mogelijk was het te begrijpen, maar zou toch wel een vraag gewaagd heb ben, als er niet op eens gebeld was, en er vervolgens voetstappen in den tuin weerklonken hadden. Dat geluid trok onmiddellijk de aandacht van dr. Xavier, hy luisterde een oogenblik, maar scheen dan op eens een nieuwen inval te krijgen. „Wacht hier even," riep hy uit, „myne vrienden komen terug, ik kan hun den toegang niet weigeren. Wacht hier even, het is een gelukkig toeval dat ons misschien van dienst zal zyn." Hy liet haar alleen, en toen hij weg de erkenning van de onafhankelijk heid, voor wat Rusland, Frankrijk en Engeland betreft, als een voldongen feit te beschouwen, loochenen de be langhebbende legaties dit. Mag men de correspondent te Kon- stantinopel van de Temps gelooven, dan hebben alle gezanten gisteren by de Porte een nota iDgediend, waarin Turkye de verzekering wordt ge geven, dat hunne regeeringen, zoolang Turkije daarin niet toestemt, de on afhankelijkheid van Bulgarye en de koninklijke waardigheid van Ferdi nand niet zullen erkennen. Deze stap heeft groote voldoening verwekt. Ja wel, maar tegelijkertijd maakt de Parysche Liberté een telegram uit Rome openbaar, meldende, dat Italië Bulgarye als koninkrijk heeft erkend. Lang kan de waarheid niet verbor gen blijven verrassingen zyn echter by den tegenwoordigen toestand niet onmogelijk. ITALIË. Uit Rome wordt gemeld, dat Italië aan Zwitserland zou hebben aange boden af te zien van de terugbetaling der 58 mill. fr. aan laatstgenoemd land voorgeschoten by den aanleg van den Gotthardspoorweg, indien Zwitserland eeDige faciliteiten verleende by den aanleg van een spoorweg door den geprojecteerden Splüggentunnel. De onderhandelingen waren reeds tamelijk ver gevorderd toen Oostenrijk uit stra tegische overwegiugen protesteerde, daar de nieuwe spoorweg Italië in staat stellen zou, troepen in de buurt van Tirol te coneentreeren, zonder daarby Oostenrijksch grondgebied te behoeven te betreden. De aangelegenheid zal nu vermoe delijk het onderwerp van besprekingen in de ItaliaaDsche Kamer uitmaken. GROOT-BRITANNIË. Een amendement op het adres van antwoord op de Troonrede, door de oppositie iD het Engelsche Lagerhuis voorgesteld, en waarin het Huis zyn leedwezen zou uitspreken over het feit dat in de Troonrede geen voor stellen werden aangekondigd tot her vorming van het tariefstelsel, werd met 276 tegen 107 stemmen ver worpen. was, leunde zy achterover op haai rustbank van rozen en trachtte het. geheim te doorgronden, dat haar nieuwsgierigheid steeds meer opwekte naarmate zij langer bleef in dat huis der wonderen. Het niets doen maakte haar moe en slaperig. Er verstreek een kwartier, zonder dat dr. Xavier terugkwam zy hoorde het in de verte één uur slaan en nog kwam hij niet terug. Eindelyk bezweek zy onder haar overspanning en vermoeienis en viel zij in- een zachte sluimering. Opeens werd zy wakker door het op zijde schui ven van een gordijn en door een ge- dempten kreet van verbazing vóórhaar raam. Ze keek op en zag een gezicht, dat zij herkende. Het was dat van den jongen man, dien Julia den „prins van Cadi" had genoemd. IV. Toen Esther den volgden ochtend in haar eigen kamer wakkerd werd, stoud er een vreemd meisje naast haar bed. Dat meisje vertelde haar, dat zy Suzanna heette en dat madame Julia haar gehuurd had, om met hen naar het Zuiden te gaan. Esther vond haar uiterlijk aange naam en deed dan ook moeite om haar vertrouwen te winnen. „Komt ge uit Parijs, Suzanne?" „Uit Aries, mademoiselle, maar ik ben met mynheer in Chateau Saint De Unionistische vryhandelaars en de Iersche nationalisten onthielden zich van stemming. PERZIË. Aan het Berliner Tageblatt wordt uit Teheran gemeld, dat de Sjah ieder uur aan invloed verliest. De Euro peanen en de inlandsche bevolking slaan reeds groote voorraden levens middelen in, daar zij vreezen vooreen langdurige stremming van alle verkeer, wanneer de Sjah ten val zal zijn ge bracht. RUSLAND. Mag men de Times gelooven, dan is de ontvangst van Vorst Ferdinand te Petersburg toch niet zoo koninklijk geweest als de Bulgaren wel graag gezien hadden. Toen het telegram kwam, waarin Vorst Ferdinand zijn komst meldde, zat de heer Iswolsky met de handen in het haar en overlegde met de am bassadeurs der Mogendheden, of liever gaf den diplomaten te kennen in wel ken precairen toestand zich het Tsa renrijk bevond. Rusland kon met het oog op de openbare meening en eenige andere aangelegenheden, die voors hands niet al te duidelijk zyn, moei lijk anders doeD, dan Vorst Ferdinand als Koning ontvangen Daaruit zou echter de erkenning van Bulgarye als onafhankelijk Koninkrijk niet volgen. De Russische regeering zou haar po sitie dan ook allesbehalve aangenaam vinden, en allesbehalve gesticht zyn over de gevolgtrekkingen, die men te Sofia maar al te spoedig maakte. Maar toen Vorst Ferdioand te Peters burg was, moest hy als Koning be schouwd worden, daar hielp nu niet veel meer aan. Dit echter dreigde moeilijkheden op te leveren. Er waren b.v. andere lieden van Vorstelijke rang uit Oostenrijk en Duitschland, die zeer zeker niet geneigd waren den Coburger zoo maar voor te laten gaan en om dit bezwaar te boven te komen, liet men Vorst Ferdinand bij de kerke lijke plechtigheid van de begrafenis te laat komen. Verder wordt hij niet tegelijk met de anderen te Tsarskoje Selo ten eten gevraagd, maar een dag later. Paul geweest en moet u daar vandaag heen brengen. Uw goed is al gepakt en de kaartjes zyn genomen we ver trekken om elf uur van Charling- Cross." Esther kon haar ooren bijna niet geloven. Zij herinnerde zich dat dr. Xavier haar dikwijls over zijn kasteel op de grens van Spanje gesproken had, maar ze zou nooit gedacht heb ben, dat hy al zoo spoidig uit LoDden zou vertrekken. Dat haastige vertrek was zeker een gevolg van de gebeur tenissen van deD vorigen dag. Zy ver lieten Londen tengevolge van die on gelukkige geschiedenis in den tuin. Die gedachte bracht haar niet wei nig van streek. Het nieuws was zoo onverwacht, dat het niet dadelijk tot haar doordrong. „Gaat dr. Xavier met ons mee, Suzanne," vroeg zij, terwijl zy zich haastig en zonder de noodige zorg kleedde. Suzanna had geen tijd voor ver klaringen. Zij liep haastig in de kamer heen en weer, alsof zy dien dag al de ver antwoordelijkheid droeg. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1909 | | pagina 1