WEERBERICHT. Thermonieterstand J)e officiële spelling, BINNENLAND. ST a DSN i EU Wis. Uit de Omgeving. Kerk- en Schoolnieuws. Land-, Toinbouw en Veeteelt. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 25 Februari 1909. Hoogste barometerstand 780.2 m.M. te Stockholm laagste 756.8 m.M. te Nice. Verwachting tot den avond van 26 Februari 1909. "Wind: Meest matige N.-Oostelijke tot O.-lyke wind. Gesteldheid van de luchtNevelig tot zwaarbewolkt, weinig of geen neerslag. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 772 m.M. Vorige staud te 12 uur 775 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 36 Laagite hedennacht F. 26 Hedenmiddag 12 uur F. 34 Nadruk niet verboden. 25) Lastig is ook de spelling met i of te in bastaardwoorden. Terwyl in nederlandse wooiden de enkele a, e o, u in open lettergrepen de volkomen klank kunnen voorstellen, is dat niet het geval met de i, die men alleen in gesloten lettergrepen met de onvol komen klank aantreftdit, zitten enz. de volkomen klank wordt zowel in open als gesloten lettergrepen door ie aangeduid liegen, vier enz. D. V. en t W. hebben echter een nodeloze uitzondering gemaakt voor de uitgang ischdie de vereenvoudigers, overeenkomstig de uitspraak, spellen iesFrankies en niet Frankisch. Bij de bastaardwoorden biengen d. V. en t. W. de klemtoon in rekening voor het gebruik van i of ie. Zo schrij ven ze vóór, ie te schrijven in een 1] Met gebruikmaking van de tweede druk van Opstellen over de Spelling en Verbui ging door dr. R. A. Kol'etvijn. heeft, van de Engelsche en Russische regeeringen geen steun zal krijgen, en dat ingeval van een leening de voorwaarden zorgvuldig overwogen zullen worden en dat deze in geen geval zal worden toegestaan zoo zij niet door een gekozen volksvertegen woordiging wordt goedgekeurd. Tusschen de beide regeeringen be staan geen meeningsverschillen van principieelen aard. De Arbeidswet. Minister Talma heeft zich gewend tot het Neder- landsch Verbond van Vakvereenigin- gen, met het verzoek om hem van eventueele aan- of opmerkingen op een ontwerp-algemeenen maatregel van bestuur ter uitvoering van art. 4 der Arbeidswet mededeeling te doen. Door het bestuur is nu aan de bij het N. V. V. aangesloten organisaties verzocht haar bemerkingen ter kennis van het dagelijksch bestuur van ge noemd vakverbond te brengen, aan gezien dit voornemens is, deze be merkingen in één adres neergelegd, ter kennis van Minister Talma te brengen. Telephoniscbeverbin- dingmetEngeland. De Amster- damsche correspondent van de Berl. Lok. Anzeiger meldt, dat tusschen de Nederlandsche en Engelsche Regeering onderhandelingen gevoerd worden over een telephouische verbinding tusschen Amsterdam en Engeland. Pensioenregeling com missarissen van politie. In verband met een daarover in de Eerste Kamer gevoerde beraadslagingen, heeft de Minister van Binnenlandache Zaken zich tot de belanghebbenden gewend met het verzoek om inlichtingen om- trentdepensioenen van commissarissen van politie, waaraan, gelijk men weet, thans elke regeling ontbreekt. lettergreep met de hoofdklemtoon, anders i. Waarom nu deze uitzondering? An dere klinkers en twee klanken staan soms in een lettergreep met de hoofd klemtoon en dan weer nietberoepen en omroepen, kokarde en bestoken, benauwen en pauwin enz. Was de uitzondering ten minste nog maar een uitzondering zonder uit zonderingen geweestmaar dat is niet het geval. Hun regel omtrent de ren ze houden d. V. en t. W. vol in sommige woorden b. v. fabn'eken en fabrz'kant, genz'e, genz'eën en lelie leliën enz. Waarom worden nu van de uitzondering door d. V. en t. W. weer uitgezonderd provisie, principemissive, literkilo, invalide, piramide solide enz. enz. Al die z's hebben de hoofdklemtoon en dus hadden d. V. en t. W., om zich gelijk te blijven, in plaats vandiei's, ids moeten spellen. Leer nu maar van buiten, lieve jeugd, al die woorden waar in de voorgeschreven ie door i moet worden vervangen. In de Inleiding tot de „Woordenlijst" van d. V. en t. W. wordt er op ge wezen, dat die klemtoonkwestie te werp te nemende gezondheid van het zedelijk, geestelijk leven, want ziel is de veizamelnaara van alle ze delijke eigenschapppen. Hierna besprak Spr. de leefregels voor de ziel. Het woord van den Heidel- bergschen catechismus, dat de mensch geneigd is tot alle kwaad, is waar. Daarom moet de mensch opgevoed worden in de goede eigenschappen, die hem af zullen houden van het kwade. In verband hiermee wees h(j op de lectuur, die zoo menigmaal een slechten invloed op ons heeft. Ge lukkig z\jn er ook tal van goede boe ken, die tot zegen kunnen zijn, waar onder vooral de Bijbel een voorname plaats moet innemen, waaruit Spr. eenige mooie gedeelten aanhaalt. Het geestelijk voedsel moet goed zijn, maar men mag niet vergeten, dat het lichaam de tempel van de ziel is. Dat moet dus ook goed verzorgd worden. Maar men moet welstand en welvaart niet zoeken om de welvaart zelve maar om daardoor beter en grooter van ziel te zijn. Want al gaat het den menschen nog zoo goed, in stinctmatig beseffen ze, dat er dan toch nog wel wat ontbreekt aan hun leven. En hoeveel te meer is dat waar als de oude dag komt en men heeft niet om te leven. Jezus zeiIk ben de bron des levens. Is dat zoo Eerst dan als we de waarheid van Jezus' woorden zelf voelen, kunnen we dat begrijpen. Dan zullen we ook in ons voelen den drang om te streven naar al wat waar en goed is. Wie leugen en onrecht bevecht, desnoods alleen tegen de gansche wereld, die zal vrede hebben met zich zelve. Hij moge twijfelen, als hij het maar nooit doet aan de waarheid, dan zal hij .nimmer klachten over het leven uiten, want hij heeft het beste deel gekozen. De dokter zegthoudt uw lichaam in orde, en zoo zegt spr. houdt Uw ziel warm door liefde, want daardoor was ook juist het leven van Jezus zoo vol en goed. Geregelden arbeid is noodzakelijk voor het lichaam ook op zedelijk gebied is niets zoo slecht als ledig zijn. Het lichaam verlangt rust, ook voor de ziel is die dringend noo- dig. En die vindt men in het gebed, dat de hoogste rust verschaft en ons in de stilte van de binnenkamer tot ods zelf keert. Hij die zijn ziel voedt met voedend brood, dat uit God is kan zich verzekert houden de gezond heid zijner ziel te bevorderen. In de gisterenavond gehouden ledenvergadering van de sociëteit „Amicitia" werden in het bestuur ge kozen de heeren J. H. C. T. Teengs en J. Cattie, in de vacaturen ontstaan door het, wegens vertrek, bedanken van den heer J. C. v. d. Meer en de periodieke aftreding van den heer A. E. van Arkel. Heden werd vanuit Amsterdam naar Groningen, een veertien-jarige jongen doorgevoerd, die zijn ouderlijk huis te Groningen met medeneming van zijn spaarpot had verlaten om in Amsterdam te gaan potverteren. Tot adjunct-inspecteur van poli tie te Leiden is benoemd de heer N. v. Beek, sergeant bij het 5e Regiment Infanterie. Hij kreeg zijn opleiding op politiegebied van den heer M. A. E. Seeuwen, adjunct-inspecteur alhier. Hedenmiddag ruim dri6 uur ontstond er brand op een perceel akkermaalshout gelegen tusschen de Infanteriekazerne en den Utrechtschen weg, achter het huis van den heer Middelburg. Door eenige militairen en politie werd het vuur woldra gebluscht. BAARN. Het dames-comité alhier pas wordt gebracht by achtervoegsels en wel by voorkeur by de suffixen ief, iek en iet b. v. Israelietisch naar Israciitisme. Onder achtervoegsel wordt dus niet alleen verstaan het laatste achtervoeg sel. Hierdoor ontstaan nieuwe bezwa ren omdat de leek (en de deskundige veelal ook) niet begrijpt waarom het ene iek of iets een suffix zou moeten zijn en het andere niet. Waarom successievelijkpolieter en daarnaast notitie, artikel, visite 1 Worden zo doende de Nederlanders die verband zoeken tusschen spelling en klemtoon niet in de war gebracht? Wat de e e no spelling betreft merken we alleen nog op dat tegen de 26 regels daarvoor met aanmerkingen en uit zonderingen die dr. L. A. te Winkel in zijn Leerboek opgeeft, de Vereen voudigde Schrijftaal er maar twee heeft zonder uitzon leringen, zooals we later zien zullen. Wie zonder Woordelyst van d. V. en t.W. schrijft, maakt wel eens een fout tegen die 26 regels met uitzon deringen; en wordt er op gewezen, dan verdedigt men zich met„Is dat nu zo'n zaak of je e of ee schrijft voor het huldeblijk aan H. M. de Koningin een netto bedrag van f 1009 ingezameld. Het comité heeft aan H. M. geadviseerd hiervan een bedrag van f 409 af te dragen aan de provin ciale commissie en het restant ad f 600 aan te wenden tot versterking der middelen van de Commissie van Weldadigheid van H. M. de Koningin- Moeder te Baarn. De Koningin heeft met dit advies hare ingenomenheid be tuigd en dienovereenkomstig beschikt. Van de som van f600 zal echtereen bedrag van f 60 worden afgedragen aan de Herv. Diaconie leLageVuur- sche, aangezien de werkzaamheden der Commissie van Weldadigheid zich niet uitstrekken over dat deel der gemeente Baarn en door de bewoners van de Vuursche ook is bijgedragen voor het huldeblijk. BARNEVELD. In de alhier gehou den vergadering van de Vereeniging „Het Groene Kruis" werd medege deeld, dat het aantal leden in 1908 was gestegou van 391 tot 435, ter wijl de rekening sloot met een batig saldo van f 148.16. Verder werden tot bestuursleden gekozen de heeren Zijl stra en Pastoor Bult. Daar vooral de behoefte aan een eigen wijkgebouw en een ligtent geveeld wordt, zal, zoo spoedig de financiën het veroorloven, tot aankoop hiervan worden overge gaan. Gisterenavond laat werd door de politie alhier op straat aangetrof fen, een vroeger welbekende schapen handelaar, die echter zoo in verval geraakt is, dat hij, niettegenstaande hy geld genoeg bij zich had, in geen enkel logement onderdak kon ver krijgen. Van het aanbod der politie, om den nacht in het arrestantenlokaal door te brengen, heeft de thans zoo vervuilde man, die door het ongedierte bijna wordt opgegeten, een dankbaar gebruik gemaakt. OUD-KATH. KERK. Aan de Dordr. Ct. wordt gemeld Gisteren werd in alle Oud-Katb. ker ken van Ned. van den kansel voorgelezen een herderlijk schrijven van den aarts bisschop van Utrecht en de bisschop pen van Haarlem en Deventer. Aan de gemeenten werd bekend gemaakt, dat een gewijzigde uitgave van het Vesperboek verschenen is en oen nieuw Misboek ter perse is. Niet het Latijn, maar de moedertaal zal voortaan in de kerk gebruikt worden. In de Misliturgie zijn o a. de vol gende veranderingen aangebracht: Uit den Credo (Geloofsbegrip) is het woord „filioque" weggelaten, dat zóóveel mis verstand en geschil teweeggebracht heeft tusschen den Oostersche en de Westersche Kerk, zoodat het terug gebracht is tot zijn oorspronkelyken vorm, zooals het op het Concilie van Constantinopel in 3S1 was opgesteld. In het eerste gebed van den Canon komt de Paus niet meer voor, daar de Oud-Kath. Kerk sedert de in 1854 en 1870 tot leerstellingen verbeven meeningen aangaande de Onbevlekte Ontvangenis van de H. Maria en de onfeilbaarheid van den Paus geen kerkelijke gemeenschap onderhoud met den bisschop van Rome. PAARDENFOKKING. De provinciale Regelingscommissie voor de paardenfokking in Utrecht geeft in haar pas uitgekomen rapport een verslag omtrent de paardenfokking in de provincie over 1908, waaraan wy het volgende ontleenen. Met recht betreurt de Commissie dat van de 30 Daarop past de wedervraag: „Als 't zo weinig zaaks is, waarom laat de Regering er de schooljeugd en de onderwijzers dan mee plagen?" Dat de regels voor de verbindings n al te subtiel zyn, zodat de toepas sing somtijds de hulp van de Woorde- 1 ijst" nodig maakt, erkennen zelfs tegenstanders, maar onder hen zijn er die wel eens behoefte gevoelen om het eerste lid van een samenstelling als een meervoud aan te wjjzen b.v. boeken kast, brievenbesteller, woordenlijst enz. Jawel daar heeft men duidelik met een meervoud te doen. Maar dat heeft men toch evenzeer met boekverkoper horlogemaker, penningmeester, naam lijstbroederpaar, zuslertwistappelwijn, parelsnoer, bloemkrans, geweermaker, postzegelalbum euz. enz. Daaruit blykt duidelik dat zowel in oude als nieuwe samenstellingen het eerste lid de enkelvoudvorm kan hebben, al wordt er gedacht aan een meervoudig begrip. Nog enkele staaltjes van de ver warringstichtende regels van d.V. en t.W. omtrent de verbindings n. Zy schrijven vóór bessenwijn, muizenval met n als teken van 't meervoud. Pereboom en notedop zonder n omdat goedgekeurde hengsten, twee der bes ten Ganger en Elegant naar Gelder land werden verkocht. Volgens de deklijsten zijn er totaal gedekt 2365 raerrien, waarvan 2033 uit de pio- rincie Utrecht. Van de goedgekeurde hengsten waren 3 in de provincie, 12 in Nederland en 13 in het buitenland geboren, waar van 10 behoorden tot het Oldenburgsch type, en evenveel als inlandsch-ge- kruisten zyn aangeduid. Verder maakt de Commissie de alom bekende en helaas nog altijd noodig te herhalen opmerking omtrent het te lage dek- geld, hetgeen mede een oorzaak is dat prima hengsten niet kunnen worden gehouden. Eén koudbloed hengst staat in de provincie, nl. in de gemeente Mijdrecht, maar vrouwelijk fokmate- riaal waarbij hij past is in die omgeving niet te vinden. Slechts in deze ge meente en in Baarn werd frauduleus dekken geconstateerd, zulks neemt niet weg dat het in veel uitgebreider mate plaats vindt. Zoolang de wet op de paardenfokkerij niet wordt veran derd blijft echter o.i. het constateeren der overtreding uiterst moeilijk. De Commissie beklaagt zich over de te lage subsidie die voor de Utreclit- sche fokkerij beschikbaar isdie van het Rijk bedroeg f 2615, de provinciale f 3900. Ook daarom is in het afge- loopen jaar geen vrouwelijk materiaal aangekocht. Hoewel het algemeen oor deel is, dat de verzorging der fok-ea der jonge paarden beter wordt en vooruitgang waarneembaar is in de kwaliteit der paarden in het algemeen, zoo kan toch nog veel gedaan worden ter verbetering der fokkerij. Het houden van cursussen in paar denkennis en hoefbeslag zal zeer nuttig kunnen werken. Ook zou de Commissie wenscben, in staat gesteld te worden de noodige gelden te kunnen besteden voor het invoeren van goed fok mate riaal. De andere punten die de Com missie aanvoert, lijken ons onuitvoer baar: 1. het onmogelijk maken van het frauduleus dokken. O.i. zal daartoe de wet beduidend moeten worden ge wijzigd. 2. Koudbloedige hengsten niet te primeeren. Ook dit is nene onmo gelijkheid zoolang de wet nog onge wijzigd is deze wil immers den fokker geheel vrij laten in het kiezen der iokrichting Koudbloedhengsten moeten op de rijkskeuring dus gelyk staan met warm bloed. Mag eene provinciale Commissie ze dan van hare premie keuringen geheel uitsluiten 3. Het dekgeld stellen op een minimum van f 10. Dit zal slechts mogelijk zyn wan- neei de hengstenliouders zich vereeni gen en een bond vormen die zelf deze bepaling maakt. De Commissie moge als wensch uitspreken dat het dekgeld niet beneden een zeker minimum zal dalen, zulks bepalen en vaststellen kan zy echter niet. Het ware te hopen, dat de hengsthouders, zoowel particu lieren als associaties zich dezen raad ter harte nemen en door het stichten van een bond het stellen van te lage dekgelden ten eeneniuale onmogelijk maakten. Van een uitgebroken inbreker. Het Dagbl. v. 'Nooid- Brab. beantwoordt als volgt de vraag, hoe de Engelschman, wiens ontsnap ping uit de voorloopige hechtenis wy gisteren hebben gemeld, er in geslaagd is op vrye voeten te komen Och, men begrijpt, dat een celbe woner niet veel om handen heeft en dus gelegenheid zoekt den tijd te dooden. Onze Engelschman is een werkzaam man, kan niet lang stil zitten. Geef me wat te doen, heeft hij gevraagd. Wat te timmeren bijvoorbeeld. het eerste lid een enkelvoud voorstelt: een boom die éen peer voortbrengt, en het tweede woord zou dan in 't meer voud notendoppen moeten zijn, maar dat hoeft niet. Eén ei kan maar door één kip gelegd zyn, dus kippeè'i? Neen om de gaping tussen twee klinkers aan te vullen een n dus kippenei. Dan ook vrcdenengel Neen daar moet de wegblijven. Penne- houder om 't enkelvtud. Neen want d.V. en t.W. beweren dat in 't Neder lands een gaping ontstaat tussen een klinker en een h dus pennenhouder. Dan ook minnenhandel. Neen daar blijft de n weg. Bocrezoon omdat het be grip enkelvoud is Mis. Het eerste lid stelt hier een geheele stand voor dus boerenzoon. Hoe duidelikOm kort te gaan, naast apenkop, ossetong naast geilevel, berenvel; naast klcercn- borstel, kurketrekkernaast katte- siaart, kattendoorn. Ga je gang maar I En voor dat alles worden redenen op geven die de meeste scherpzinnigheid op de proef stellen. Maar het L. O. moet het maar slikken Hoe knusjes om in zo'n vak eksamens te doen 11 A. M. K. Slot volgt. het Journal, dat Castro uit Dresden aan baren medewerker Carillo heeft ge schreven, dat hy vastbesloten is, naar Caracas te gaan, de byeenroeping van een hooggerechtshof te vragen en aan zyne tegenstanders het hoofd te bieden. Wy herinneren er in dit verband aan, dat genei aal Corao, Castro's vroegere vriend en algemeen secre taris, ons eenigen tijd geleden zeide, overtuigd te zyn, dat Castro, indien hij beter werd, naar Venezuela terug zou gaan en dat dit hem wel eens zijn hoofd zou kunnen kosten. PERZIË. De Engelsche regeering heeft de Russische regeering medegedeeld, dat zij van meaning was, dat het meest gewenschte optreden van Engeland en Rusland beide landen ver zou houden van Perzië's binnenlandsche aange legenheden. Maar waar het Rusland, dat grenst aan het onrustigste ge deelte van Perzië, moeilijk zal vallen zich hieraan te houden, is de Engel sche regeering bereid in zekere richting met de Russische regeering samen te werken. De Engelsche regeering is van mee ning, dat de toestand van het land niet beter zal worden, zoolang geen volksvertegenwoordiging is ingevoerd. Daarom zal zij den Sjah verzoeken, zijn Staatsraad, die uit bekwame, krachtige mannen bestaat, opdracht te geven, hem by het uitwerken van een grondwet ter zijde te staan. De Engelsche regeering heeft de Russische regeering voorgesteld den Sjah er op te wyzen, dat hy, zoolang Perzië geen volksvertegenwoordiging Morgenavond wordt in de Kei zerskroon een openbare vergadeiing gehouden, waarin als spreker zal op treden de heer H. Spiekman van Rotterdam met het onderwerp: Vak organisatie en het Arbeidscontract. Wij verwijzen hierbij naar de annonce dor publieke verkoopin^j welke to Baarn door den makelaar Dilman zal worden gehouden. Onder hetgeen, dat onder de hamer zal wor den gebracht komen voor colliers en brillanten van hooge waarde, zeldzaam antiek Delftsch en Japansch porselein, schilderijen van bekende meesters, antique en moderne ameublementen en zelfs een byna nieuwe, luxe vier- cilinder automobiel. Voor menigeen bestaat er de gelegenheid iets naar zijn gading te vinden. De luitenant-kolonel C. M. A. Douglas, intendant bij de 4de div- inf. wordt 1 Mei benoemd tot pro vinciaal adjudant in Zuid-Holland te 's-Gravenhage. Voor een vry talrijk opgekomen publiek sprak gisterenavond in de Remonstrantsche kerk voor de afdee- ling van den Ned. Protestantenbond Ds. S. K. Bakker uit Zwolle over „De gezondheid van de ziel." Spr. begon met een omschrijving van het begrip ziel. Naar aanleiding van een gesprek dat hy eens had met een athëist werkman die vroeger orthodox was, wees hij op het moei lijk verklaarbare van dit begrip. Zy, die dan ook gekomen waren om te vernemen, wat eigenlijk de ziel is, moet hij teleurstellen. Misschien had hij dan ook beter gedaan tot onder-

De Eemlander | 1909 | | pagina 2