DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. llnÉSm Iggjgl No. 48 VRIJDAG 26 FEBRUARI 1909. 6e JAARGANG. öitgave van de Naaml. Vonnootsehap „DE EBMLANOBR". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. BUITENLAND. FEUILLETON. DR. XAYIER. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. Bureau: BREEDESTRAAT 18. Aboirnementsprlj s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4. Franco per post id. 5.60 Per 3 maanden id. - 1. Franco per post id. - 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 s) p Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (By abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiën en reelamos van buiten bet banton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerccbtigd bet Algemeen Binnen- en Bnitenlandsch Advertentiebureau I). Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78 to Amsterdam. 1 MA ABT. Men zorge voor zijn kiesrecht door vóór 1 Maart te betalen de perso neels en de grondbelasting over 1908 en de bedrijfsbelasting van 1 Mei 1907 tot 30 April 1908. Verzuim kan u het kiesrecht kosten. DE BALKAN-CRISIS. Het wachten is op Oostenrijk. Alle Mogendheden, Rusland inbegrepen, hebben te kennen gegeven, welke houding zij denken aan te nemen tegenover Serviö. Maar Oostenrijk zwijgt. De Mogendheden h.bben alge meen verklaard, dat Servië geen recht heeft op gebiedsvermeerdering. De Oostenryksche bladen bespreken in kolommen druks de vredelievende houding der regeering van de Donau- monarabie vroeger heeft diezelfde re geering ook wel eens laten verluiden, dat zjj geneigd was Servië en Montene gro in oeconomisch opzicht tegemoet te komen, maar nu hoort men er niets meer van. En daarom wordt van ver schillende zijden met de grootste be langstelling gevraagd wat wil de Oos- tenrjjksche regeering doen O. a. de Parijsche coi respondent van de Neue Freie Presse deelt mede, dat de Fransche regeering wel gaarne wilde vreten, welke oeconomische verrassin gen Oostenrijk voor Servië gereed houdt. Aan de Quai d'Orsay oordeelt men een plechtig rondschrijven niet noodig, maar men wil toch gaarne weten hoe of wat. Zelfs met voor waardelijk gedane beloften zou de Fransche regeering tevreden zijn. Liet Oostenrijk maar iets van zich ver nemen, dan konden de Mogendheden Servië aanraden zijn opgeroepen lich tingen naar huis toe te zenden en afstand te doen van territoriale eischen. Overigens is de atmosfe.r zwaar geladen, en vooral in Rusland broeit onweer. De Times beweert, dat de Weensche berichten omtrent Russi sche neutraliteit by een Oostenrijksch- Naar het Engelsch van MAX PEMBERTON. 25) „Hebt u veel gereisd, juffrouw Venn Kent u veel van Europa?" „Ik ken er niets van, ik ben tot nog toe Engeland nooit uit geweest 1" „Hé wat een geluk, om dat alles nog in het vooruitzicht te hebben I Ik ben blasé, weet u. Vyf jaren van heen en weer trekken, hebben mij geleerd dat de toekomst méér is dan het tegen woordige. Grootsche natuurtafereelen dringen eerst tot ons door, als wy ze niet meer zien en een ieder heeft zijn eigen paradys het mijne is in Span je. Ik ben tweemaal de wereld rond geweest, maar ik zou alles geven voor een klein kasteel in de bergen, waar van de deuren nu gesloten en de ka mers leeg zijn. Steden, groote steden stellen mij in staat dat verlangen te vergeten. Al datgene, wat het gehoor boeit, verveelt minder dan dat wat tot het gezicht gericht is. Men kan altijd de een of andere nieuwe aandoe ning putten uit de muziek, maar als ge een maand aan den voet van een Servischen oorlog beslist onjuist zijn en dat men zich in regeeringskringen met bezorgheid afvraagt, wat in zulk geval wel gebeuren zal. De Matin hoeft haar eerste reporter naar de Balkan gestuurd. Deze brengt de geruststellende mededeeling, dat Servië dik onder de sneeuw ligt en voorshands nog een bijster ongeschikt oorlogsterrein is, wat er niet beter op zal worden, zoodra de sneeuw gaat smelten en de wegen ten eenenmale onbegaanbaar maakt. GROOT BRITANNIË. In de kolenmijnen van Zuid-Wales dreigt een uitsluiting. De eigenaars dier kolenmijnen moe ten plan hebben om, wanneer de mijn werkers weigeren een nieuwe loon regeling te aanvaarden, op 30 Juni a. s. een algemeene uitsluiting te proclameeren. Er worden echter nog pogingen aangewend om tot overeenstemming over de regeling der loonen te ge raken. Aan boord van den Engelschen kruiser Indomitable, die Maandag 1.1. voor een kruistocht uit Sheerness was vertrokken, is een brutale diefstal ge pleegd. Uit de hut van den betaalmeester zijn nl. 2200 pond sterling in goad en 500 pond in bankpapier ontvreemd. Kort na het verlaten van de haven van Sheerness werd de diefstal ont dekt, waarop het feit per draadlooze telegraaf naar genoemde haven werd geseind. Tot dusverre hadden de auto riteiten bet gebeurde geheim gehou den. De admiraliteit zal een streng onderzoek instellen. Tot nu bestaat er geen aanleiding om iemand der be manning te verdenken. PERZIË. De troepen van den Sjah zijn gister morgen begonnen Tabris van drie zijden aan te vallen. Honderd revolutionairen zijn gevangen genomen. De Sjah heeft aan den Perzischen gezant te Konstantinopel geseind, dat hy belooft de grondwet te herstellen als men voor zyn leven instaat. De zoon van een der voornaamste godsdienstige leiders heeft zich uit berg woont, dan verveelt ge u dood. Is dat ook niet uwe ondervinding?* „Dat zal ik u zeggen, als ik een berg gezien heb, prins. Het spreekt van zelf dat muziek veel indruk maakt op gevoelige naturen dat weet ik bjj ervaring. Als ik een maand in de Pyreneeën geweest ben, dan zal ik me zelf ook als een autoriteit beschouwen op het gebied van bergen. Ik zal er u misschien eens alles van kunnen vertellen." „Eens 1" „0,datafschuwelijke„eens" „dat is de vloek van het leven. Wy zien een mooi gezichtje en zeggen dat wy bet misschien eens zullen terug zien. Laat u zelf door dat ééns niet voor den gek houden, juffrouw Venn. Ik ben een Spanjaard en inyn volk heeft zjjn geboorterecht verkocht voor den dag van morgen. Ik zat nu van avond in dit hotel, terwijl ik de eerste onder myn volk zou moeten zijn. Wees bijtyds gewaarschuwd laat u niet in met het „ééns". Er was een diepe beteekenis ver borgen achter zyne woorden, maar Estber vatte er alleen maar den opper- vlakkigen zin van. „Ik zal uwe waarschuwing niet ver geten", zei zy, „maar u kunt toch niet van mij verlangen, dat ik het u vandaag zal zeggen, terwyl ik eerst morgen naar het kasteel ga Dat zou Iersch zijn". naam der constitutioneelen bereid ver klaard voor het leven van den Sjah in te staan, mits de grondwet wordt hersteld. Militie-officieren. Een Koninklijk Besluit wordt tegemoet gezien, waarbij bepaald wordt, dat het opleidingsjaar voor a.s. militie officieren voortaan zal loopen van 1 October tot ultimo September van het volgend jaar en dus niet meer zal ver deeld zijn over twee burger studie jaren, doch met de laatste parallel zal loopen. De opleiding, die dan meer gecentraliseerd plaats heeft de eerste maal by het 5e regi ment infanterie te Amers foort zal bestaan in een theo- reticsh-practischen cursus van 1 Octo ber 1 Juni, waarna examen wordt afgenomen, terwyl bij welslagen daarin nog gedurende ongeveer 4 maanden practisehe dienst wordt verricht in enkele nader aan te geven garnizoens plaatsen met goede oeteningsterreinen. Wanneer de adspiranten, die zich thans verbonden hebben of nog zullen verbinden, den wensch te kennen geven naar vorenomschreven (nieuwe) regelen te worden opgeleid, zullen zij na het sluiten der verbintenis met verlof worden gezonden tot 1 October a s. Wenschen ze van bedoelde bepalin gen geen gebruik te maken, dan heeft hun opleiding op den ouden voet en volgens den eerstvermelden tyd plaats. De bljjde verwachting. Door H. M. de Koningin is bepaald, dat in alle vestingen en garnizoens plaatsen, waar artillerie is gevestigd, alsmede aan boord van Hr. Ms. schepen en vaartuigen van oorlog, een eskader uitmakende, bij de geboorte van een Koninklijken Prins 101 kanonschoten en van een Koninklijken Prinses 51 zullen worden gelost; voorts zal tevens' op dien dag groote parade worden ge houden. Vuilverbranding. De Ge meenteraad van Rotterdam heert bij acclamatie zonder discussie aangeno men het voorstel tot het maken van „Dan geef ik de voorkeur aan de Iersche manieren. Laat ons de puntjes op de i's zetten. Vandaag over een maand zal ik naar het kasteel komen en dan zult u me zelf uw antwoord geven. Verbiedt u my dat?" Hij leunde zoover over de tafel heen, dat Esther bijna zjjn adem op haar wang kon voelen. Zy voelde als bij instinct, dat het noodlot dien man een rol in haar leven wilde doen spelen. Welke rol dat zou zyn, daarover waag de zij het niet na te denken. Ze wist alleen dat ze zich tot hem aangetrok ken voelde, zooals nog nooit tot iemand anders. Ze voelde dat als hy haar iets gelastte zy zou gehoorzamen, ja, dat ze hem zelfs volgen zou, waarheen hy wilde. Hy van z|n kant had de vrouwen door en door leeren kennen en was zich dus ook in deze van zijn macht bewust. Hij vond dat kleine, Engelsche meisje heel bekoorlijk en wiide meer van haar weten. „Wilt gij het my toestaan, veroor looft u my om naar het kasteel te komen „Hoe zou ik u dat kunnen verbie den, prins? Ik ben immers de gast van dr. Xavier en hy zal natuurlijk bly zijn als hy u ziet". „Bly! terwijl hij half Europa doorkruist om my niet te ontmoeten neen, neen, uw vriend de dokter zegt u de waarheid niet, al* hy beweerd een inrichting voor vuilverbranding. De kosten bedragen f 1.226.000. Voor den dag met den naam! Thans schrijft de Ned: „Men zal zich herinneren hoe ons dezer dagen gemeld werd, dat in een ten deele rechtzinnige gemeente in Friesland de moderne kerkeraad be sloot een hem toebehoorende boerderij, waarop een rechtzinnige boer onge veer 30 jaar gewoond had, niet langer voor dezen disponibel te stellen. Gelijk men weet is van vrijzinnige zijde in verband met soortgelijke mededeelingen in het Herv. Zondags blad de eisch gesteld namen te noemen, wat geweigerd moest worden. Wy ontvingen, in verband met wat wij daarover schreven, van onzen correspondent nadere inlichtingen. Deze noemde ons de gemeente, waar het gebeurde publiek eigendom is. Op onze navraag bij den predikant der betrokken gemeente werd de mede deeling van onzen correspondent vol komen juist genoemd. Als argumenten van hun handelwijze verklaren de vrijzinnige kerkeraadsleden dat zy zich tegenover het vrijzinnig beginsel niet verantwoord achten om een boer die met de orthodoxen stemt op de diaconieplaats te laten en voorts dat bewuste landbouwer de vrijzinnigen tegenwerkte, omdat hy zyn zoon op de nieuw gestichte Chr. school had gedaan. Een der toonaangevers van de mo derne kerkeraadsleden is een onder wijzer. Ten slotte zij er nog met nadruk op gewezen dat de mededeelingen in de pers zijn geschied geheel buiten medeweten van den predikant, wiens bezwaar tegen het noemen van na men wij eerbiedigen moeten." Jawel, het geheele verhaal is nu natuurlijk verzonnen. Den 7en en 8en Maart zullen de laatste Nutsavonden in dit seizoen worden gegeven Zondag volksavond, Maandag voor de leden. Benevens bet dilettanten-esemble, onder leiding van den heer van Aaken, zal ook optre- dat het hem genoegen doet om Arthur van Cadi te zien Hij zegt natuurlijk niets, hy zou natuurlijk niet willen dat u dacht, dat hy tusschen mij en mijn volk staat; hij zou dat niet toegeven, om dat het zijn schuld is, dat ik een koninkrijk en een tehuis verloren heb 1 Neen, ik vrees hem niet, dat is het niet. Maar terwijl ik vervloekt ben, terwijl mijn volk vervloekt is, houd ik my niet aan myn eigen leer- stollingen. Een kalm voortglijdenden stroom noodigt my uit om mij door zijn golven te laten meevoeren en ik laat myn scheepje voortdrijven waar heen het wil. Het zal wel eens anders worden ja, dat heerlijke „eens" 1 Esther had slechts een vage voor stelling van de dingen waarop by zin speelde en wilde er liever niet over spreken. Het was zeer duidelijk, dat een ernstig verschil van meening de twee mannen van elkaar vervreemd had, maar ze bad geen flauw ver moeden van de aanleiding tot of van den aard van de twist. De vertrouwe lijkheid van den vreemdeling maakte haar vrijmoediger. Zij zag er dan ook niet tegen op om hem op haar beurt te ondervragen. „Kent u dr. Xavier al lang, prins? Is hij vroeger een vriend van u ge weest „Dat ontken ik niet. Ik zou het ook niet kunnen doen. Het is nóch den de heer Lamberts van Amster dam. Dat beloven genotvolle avonden te zullen worden. Ter aanvulling van ons bericht omtrent de benoeming van den heer N. v. Beek tot adj.-inspecteur van politie te Leiden, kunnen we nog meedeelen dat mevrouw v. d. Valk vau Mesdag zich welwillend beschik baar stelde den benoemde de kennis bij te brengen, die in verband met de moderne talen werd vereischt Mejuffr. W. J. Heere, leerlinge van de Rijks-Normaallessen alhier, slaagde gisteren te Zwolle voor het examen nuttige handworken. Door den Kolonel-Commandant van het 5e Reg. Int. zyn met ingang van 11 Februari de navolgende mili cien-korporaals bevorderd tot milicien sergeantH. A. Enkelaar, F. Fer- werda, H. J. Oosterwoud, W. H. Watjes, W. Buiten, F. C. van der Velde, J. V. B. A. Beekman, C. H. van de Pol en A. J. F. Tiel Groene- stege. ONS VOLKSONDERWIJS EN DE OPENBARE SCHOOL. Door de Propagandacom missie in de provincie Utrecht van den Bond van Ned. Onderwijzers, was gisterenavond in „de Arend* een openbare vergade ring belegd, waarin de heer J. Lamers sprak over boveostaand onderwerp. Nadat de heer A. B. v. d. Klein, lid dier commissie, de vergadering ge opend had, sprak de heer Lamers ongeveer als volgt Ds. Vunderink heeft o.a. ook als motief van zyn niet komen in deze vergadering opgegeven, dat het geen onderwerp van dezen tyd meer is. Dat heb ik zeer vreemd gevonden. Het belang van de school en dus van de heels toekomstige maatschappij zou uit den tijd zyn? Dat kan hij niet meenen. Wel kan hij meenen, dat het niet meer noodig is de openbare en bijzondere school tegenover elkaar te stellen. Maar ook van die meening zal hij wel niet zijn, want de schoolstrijd is niet uit. Dat is trouwens onmogelijk, omdat de school steeds is gebruikt als middel om de macht te bezitten en zoolang verschillende partyen elkaar zijn, nóch myn schuld, het is een gril en er is een vrouw in gemengd en het begin en einde van elke twist tusschen mannen is altyd een vrouw, juffrouw Venn. U, moest de slechte eigenschappen van uwe sekse afzweren. Laat mij een manlijk gemoed en een paar vrouwelijke oogen vinden als ik naar het kasteel kom. Is het een be lofte, is het een afspraak, dat ik zal komen Zy voelde heel duidelyk dat er iets anders was gekomen in den toon, waarop hy die vraag deed, en haar hart klopte iets sneller toen zij ant woordde „wil ik het dan beloven voor eens, op een dag „Neen", antwoordde hy. „U moet mij van avond beloven dat u myn vriendin wilt zyn.* Hij stak haar zyn hand toe en her haalde zyn woorden. Zy wist niet wat zy zeggen zou. Zy verlangde erg naar zyn vriendschap, maar kon slechts stamelenIk zal het u in Spanje zeggen, prins, ik zal het u „ééns" zeggen Toen hij weg was, herinnerde zij zich voor het eerst, dat zy vergeten had om „hoogheid* tegen hem te zeggen. Wordt verrold.)

De Eemlander | 1909 | | pagina 1