WEERBERICHT. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Kerk- en Schoolnieuws. Uit de Omgeving. Land-, Tuinbouw en Veeteelt. ingezonden. ALLERLEI. Thermometerstand UIT DE PERS. MBDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.j De Bildt, 27 Februari 1909. Hoogste barometerstand 777.3 m.H. te Seydisfjord laagste 761.1 m.M. te Horta. Verwachting tot den avond van 28 Februari 1909. Wind: Uiteenloopende winden. Gesteldheid van de luchtMeest betrokken, sneeuw, vooral in noord en west. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Verhooging van den ac cu n s. In de Tweede Kamer is gis teren op voorstel van den heer No- lens, het wetsontwerp tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd van de agenda afgevoerd. Gehuwde onderwijzeres sen. De minister van binnentandsche zaken krachtens machtiging der Konin gin beschikkende op het adres van het Hoofdbestuur van den Bond van Nee. Onderwijzers en het bestuur van de af. Rotterdam van dien Bond, waarbij werdt verzocht vernietiging van het Rotterdamsche Raadsbesluit, om aan drie gehuwde onderwijzeressen eervol ontslag te verleenen, heeft aan adres sant te kennen gegeven, dat voor tus- schenkomst der regeering in deze geen termen bestaan. De overwegingen, die den minister tot deze beschikking heeft geleid, zijn dat het in den regel gewenscht is, aan een onderwijzeres, die een huwelijk aangaat, eervol ontslag toe te kennen; dat toch het belang van den dienst misschien slechts in goval van zwanger schap ontslag eischt, maar dat, wat hiervan zij, vermits zwangerschap en bevalling natuurlgke gevolgen van het huwelijk zijn, en het ongeoorloofd is op kinderloosheid de premie van handhaving te stellen, het ontslag be hoort verleend te worden ter gelegen heid van het huwelijk. de hanteering der wet gelijken tred kan houden met gewijzigde maatschap pelijke opvattingen. Den kantonrechter is eene groote mate van vrijheid ge schonken in de uitlegging en toepas sing dezer wet. De min of meer om slachtige vorm van procedeeren, de snelle of langzame afdoening der zaken ligt voer een aanzienlijk deel in zgne hand. Door samenwerking met de Kamer van Arbeid te vergemakke lijken kon hij de goede werking der wet bevorderen. Het woord is thans aan onze kantonrechters." Te Utrecht slaagden gisteren voor het examen nuttige handwerken de dames J. H. van Hal, A. A. M. de Jong, C. J. H. Lobry en W. A. Maas- seu, allen alhier. Voor het examen fraaie handwerken slaagde onze stadgenoote mej. H. M. Bots. De le Luitenant G. Menken van het 5e Reg. Inf. is benoemd tol Com mandant van den 2e Cie. Hospitaal soldaten te Utrecht. W(j herinneren nogmaals aan de lezing, die de heer A. Kaptein, luitenant der infanterie te Leiden, a. s. Maandagavond 8 uur in „Ons Huis" over .Vrouwenkiesrecht" zal houden. Gelegenheid tot debat. Ter hoogte van het bruggetje, dat van de Wijersstraat naar het Plant soen loopt is prikkeldraad gespannen, dat bij avond, slecht verlicht als het daar is, gevaar oplevert voor hen, die daar langs moeten. Er zijn reeds een paar ongelukken gebeurd. De aandacht van het Gemeentebestuur hierop ves tigen, zal wel voldoende zijn, om dat gevaar weg te nemen. Dinsdagavond is er vergadering van de kiesvereniging „Gemeente belang". Na het afhandelen der agenda zal daar o.a. ook ter sprake worden gebracht de houding van den wet houder Visser in de jongste zitting van den gemeenteraad. Naar w(j vernemen slaagden alle adspirant-militie-officieren, behoorende tot de IVde divisie, voor het dezer dagen alhier gehouden examen voor militie-officier. Van het 5e regiment slaagden de adspiranten Hofstede, Lijs, Peteri en Uilenberg. De Amersfoortsche Bestuurders- bond had gisterenavond in de Kei zerskroon een openbare vergadering belegd, waarin de heer H. Spiekman uit Rotterdam sprak over: De vak organisatie en het arbeidscontract. Nadat de voorzitter het vrjj talrijk opgekomen publiek welkom had ge- heeten zett* de heer Spiekman de beteekenis van de wet op het arbeidscontract uiteen, terwijl hjj aan de hand van de reeds voorgekomen conflicten bjj de invoering van het contract betoogde,) dat alles uitgeko men is zooals de leiders derjmoderne vakorganisatie hebben voorspeld. Een voor de arbeiders goede wet op het arbeidscontract zal eerst dan worden verkregen,wanneer zjj zich bewust wor den van hun taak in de vakbeweging, wanneer zij zich organiseoren en poli tieke zoowel als economische middelen willen dienstbaar maken aan de be reiking van hun doel. Met ingang van 1 Maart e. k. is benoemd tot inspecteur van politie te Kampen de heer H. W. A. Ce- losse, thans adj-inspecteur aldaar. Door de politie is een vermoede lijk valsche gulden in beslag genomen, die naar Utrecht gazonden zal worden ter onderzoek. Gisterenmiddag zijn oen drietal personen gearresteerd, Waarvan er 2 ieder nog 2 maanden en een nog een maand gevangenisstraf moest onder gaan. Heden z(jn deze personen, onder politiegeleide, geboeid naar Utrecht gebracht. Door de Baarnsche politie zijn gisteren op de markt alhier 5 reuzen- konijnen in beslag genomen, die een nacht te voren in Baarn gestolen waren. Zoowel de verkooper, een zekere K., alsmede een zekere B., die ze aan K. had verkocht, zijn ter be schikking van de justitie gesteld. Als gevonden voorwerp is op 't bureau van politie gedeponeerd, een beurs met eenig geld en een aantal ongebruikte postzegels. PREDIKBEURTEN. Op Zondag 28 Febr. EVANG. LUTH. KERK. Voorm. 10 uur, Ds. J. L. F. de Mejjere. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 10} uur, Ds. I. Hooykaas. DOOPSGEZINDE KRING. Loge gebouw van Persjjustraat 1. Geen dienst. ZEIST. Het geschil tusschen onze gemeenteraad en de Gedeputeerde sta ten van Utrecht over de door eerst genoemd college vastgostelde verorde ning op de logementen, koffiehuizen enz. is geëindigd. De raad had de be paling omtrent het sluitingsuur toe passelijk gemaakt niet alleen op de voor het publiek toegankelijke lokali teiten, doch ook op de daarmede bin nenshuis gemeenschap hebbende parti culiere vertrekken van den houder der inrichting. Ged. Staten meenden, dat hierdoor de persoonlijke vrijheid buiten de wet om werd aangetast en beriepen zich voor hunne zienswijze op het Koninklijk besluit van 3 Dec. 1896, waarbij een dergelijke bepaling in een plaatselijke verordening wegens strijd met de wet werd vernietigd. De raad besloot een en andermaal met een beroep op verschillende arresten van den Hoogen Raad aan het ge maakte bezwaar niet tegemoet te komen en de beslissing in hoogste instantie af te wachten. Ged. Staten zijn echter thans tot de opvatting van den raad bekeerd en hebben de ont vangst der verordening bericht. BAARN. Een belangrijke vei ling. Door den exp ert Dilraan van Hil versum, zal op Dinsdag 2 en Woens dag 3 Maart im het hotel Velaars te Baarn een zeer belangrijke veiling worden gehouden, welke in dit blad alleszins een kleine beschrijving ver dient. Als belangrijkste afdeelingen der veiling kunnen zeker wel genoemd worden, die van de sieradenpaarlen, goud en diamant en van de schilde rgen. Onder de eersten vindt men een zeldzaam snoer paarlen (367 stuks) met diamanten slot, en een van 92 stuks met paarlen slotverder horloges, an tieke en nieuwe ringen, broches, ket- kingen, spelden enz. De afd. schilde rijen en gravures bevat o.a. schilder stukken van Mesdag, Israels, v. d. Velde, Eerelman, Honthorst, C. v. Egk, Martens, Schotanus, Spoeler, v. d. Schouw, Martin, Cressini, de Win ter, Thjjsen, Hazu, C. v. Coehoorn, Beek, Wiggersma, Bommel, Petera, Palthe, Bloemaert, Spranger enz. enz. Zeer fraai is ook de afd. wapens. Deze, 44 nummers groot, bestaat uit krissen met goud en zilver gemon teerd, bronzen Atjehsche lila, zwaar den, laDsen, strijdbijlen, Congo-wa- pens, knotsen, bijlen en verder een Perzische uitrusting, bestaande uit. ijzeren pantalon met platen, ingelegd met figuren, maliënkolder met rooden kraag, zwaard rijk ingelegd, leeren scheede, boog met fraai schilderwerk, 6 pijlen, waarvan de punten ingelegd. De wapens zijn afkomstig uit onzen Indischen Archipel, van de Filippijnen, uit den Congo, en van de Australische eilanden. Vervolgens omvat de veiling prach tig zilverwerk, fraaie ameublementen, meubelen, kleeden, karpetten en gor dijnen, spiegels en gasornamenten, pendules brons en beelden, kristal aardewerk, oud Delftsch en Japanssh hetwelk onder garantie verkocht wordt. Ten slotte een antieke zonnewijzer, koper, tin, boeken onz. terwijl last not least een luxe 4 cylinder auto te koop zal worden aangeboden. Ieder vindt hier dus wat voor zijn gading. BARNEVELD. Donderdag is door onbekende oorzaak brand onstaan in het bakhuis van de gebroeders Nijhoflf, te Garderen. Door de spoedige hulp en de gunstige windrichting, mocht men er in slagen de overige gebouwen te behouden. Het bakhuis met inhoud is echter geheel een prooi der vlammen geworden. WERK VOOR DEN BOER. Nu langzamerhand de dagenlanger beginnen te worden, buiten wegens de steeds aanhoudende nachtvorsten nog zoo weinig te doen valt en toch, wanneer het vee verzorgd is nog een poosje op den dag overblijft, kan de boer die oogenblikjes zoo goed gebrui ken om een of ander te knutselen, wat hem over een paar maanden goed te pas zal komen. Want houdt de vorst eenmaal op, dan komt er werk in overvloed en is er voor kleine knutselwerkjes geen gelegenheid. De weiden zijn dan gemest en ze moe ten. ten einde de mest- en aardklonten te verkrui nelen worden gesleept. Op geworpen molhoopen worden dan tevens uiteen geschoven en voor dat werk kan de boer een toestel timme ren dat hem beter zal bevallen dan de sleep van rijshout, die daarenboven jaarlijks moet worden vernieuwd. Bovendien kan hij de akkersleep maken van oude dingen die op zoo veel boerderijen in verborgen en af gelegen hoekjes bijeen te vinden zijn. Hoe vaak ziet men niet achter den hooiberg een paar oude wielbanden liggen, roestig en schijnbaar waarde loos. Maar die zijn te gebruiken I Men bevestigt ze los aan elkaar, b.v. door middel van een stuk ketting, of men laat ze door den smid door een draai- wortel aaneen bevestigen. Iu elk ge val moeten ze ten opzichte van elkaar goed bewegelijk zijn. Dan wordt om de wielbanden, naast elkaar leggend, heen, van oude balken een rechthoekig raam getimmerd en op het raam be vestigt men daarna nog drie dwars balken die voorkomen moeten, dat op een oneffen weide de wielbanden uit het raam spriDgen. Als trekstangkan men gebruik maken van het voorstel van eene driedeehge zaadegge. Dit werktuig voldoet geed en heeft ver schillende voordeelen het kan jaren achtereen worden gebruikt, het kost niet meer dan hetgeen men voor enkele flinke nagels of spijkers moet betalen, het neemt geen plaats in want het kan 's winters heel goed in een hoekje van den schuur worden opgeborgen. Het spreekt vanzelf dat het toestel breeder wordt naarmate grootere wiel banden worden gebruikt. Aanbeveling verdient het echter niet te groote banden te nemen, maar bij voorkeur zulke die de afmeting hebben van de achterwielen van een plaggenwagentje. Neemt men al te breede, dus te zware banden, dan trekken de paarden een zeer zware last, waarvan de voor deelen geenszins tegen de nadeelen opwegen en, wat hier vooral gewicht in de schaal legt, te zware banden beschadigen de grasplantjes. Buiten verantwoordelijkheid J; Redactie Amersfoort, 26 Februari 1909. Aan de Redactie van de „Eemlan- der" te Amersfoort. Geachte Redactie Beleefdelijk verzoek ik U, onder staande regelen, in Uw blad te willen plaatsen, waarvoor bij voorbaat m(jn dank. Naar aanleiding van Uw bericht, in het nummer van 26 dezer, als zou den heer N. v. Beek, benoemd adj. inspec teur van politie te Leiden, door mevr. v. d. Valk—van Mesdag, de kennis der vreemde talen zijn aangebracht, wensch ik U b(j dezen onder de aandacht te brengen, dat die eer wel hoofdzakelijk m(jne dochter toekomt. Al tal van jaren toch heeft zij zich welwillend beschikbaar gesteld ge noemden heer te onderwijzen, zoowel in de Fransche- als in de Neder- landsche taal en andere vakkon, aan vankelijk om hem te bekwamen voor den cursus ter opleiding van officier, later om hem in staat te stellen, op eene andere wijze, zich een weg door het leven te kunnen banen. Zij achtte het beneden zich daaraan publiciteit te geven, doch nu een ander die eer wordt toegedacht, beschouw ik het als m(jn plicht zulks te doen. Hoogachtend, Uw abonné BOUKAMP. Vergiftiging? De geheele equipage van het s.s. Zuid-Holland te IJmuiden is na het gebruik van vleescb, uit Amsterdam meegenomen, ongesteld geworden. Het restant vleesch is in beslag genomen. Fabrieksbrand te Lei den. Donderdagavond te ongeveer 7} uur, nadat de werklieden even te voren hunne dagtaak hadden geëindigd, ont stond door onbekende oorzaak brand in de wol- en sajetfabriek van de Firma P. Clos en Leembruggen aan de Lange- gracht. In een oogwenk stond het uitgebreide perceel in lichte laaie, de geheele voorgevel stortte met donde rend geraas neer en vertoonde de fabriek niets meer dan een ruïne. Het geheele gebouw met machines, inven taris enz. ging geheel in vlammen op. Met de grootste inspanning van krach ten mocht het gelukken de aangren zende lakenfabriek van de firma Krantz Zonen voor aantasting door het vuur te vrijwaren. Te ongeveer 10 uur was het gevaar voor verdere uitbreiding geweken. Al het brand- bluschmateriaal der gemeente en van particuliere inrichtingen was in de weer en verleende bgstand. Voor het oogenblik zijn bijna 300 arbeiders door deze ramp werkeloos. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 766 m.M. Vorige stand te 12 uur 770 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 30 Laagste hedennacht F. 24 Hedenmiddag 12 uur F. 35 Servië's inmenging in Oostenrijks binnenlandsche zaken door aanmerking te maken op wat Oostenrijk in Bosnië doet3o. de redevoeringen van den Kroonprius4o. de mobilisatie der ^reservisten 5o. de ondersteuning der benden opstandelingen in Bosnië6o. de incidenten aan de grens. Uit Belgrado wordt aan de Neue Freie Presse geseindB(j de ont vangst van een afvaardiging heeft de minister-president gezegd, dat de toe- stand zeker ernstig is; voor het oogenblik kan men echter nog niet spreken van oorlogsgevaar, want de taak van het coalitiekabinet is alles te beproeven om op een vredelievende wijze de belangen der natie te be schermen. De huidige regeering be ijvert zich voor alles de Servische wenschen te verdedigen voor Europa, geroepen om als rechter op te treden in de Servische kwestie. DUITSCHLAND. Het door de Polen in den Rijksdag ingediende wetsontwerp, luidende, dat geen riiksonderdaan uit hoofde van zijn godsdienstige gezindheid, politieke richting of nationaliteit eenige hinder palen in den weg mogen worden ge legd bjj verkrijging of jverkoop van grondbezit of oprichting van woon huizen, en dat de daarmede in strijd zijnde bepalingen der landswetten op geheven worden, met 189 tegen 132 stemmen en 5 onthoudingen in derde lezing aangenomen. De geest van het voorstel richt zich tegen de Pruisische zoogenaamde ont eigeningswet, volgens welke verlof tot vestiging geweigerd dan wel grond bezit onteigend worden kan, als dit bezit in strijd is met de bedoelingen van de vestigingswet van 18S6, met name met de versterking van het Duitsche element in de Oostelijke grens gewesten. TURKIJE. Het Oostenrijksch-Turksche proto col is gisteien door den grootvizier handelende in deze als minister van buitenlandsche zaken, en den Oosten- rijkschen gezant geteekend. Het boycotcomitë heeft bekend ge maakt dat de boycot gestaakt is. PERZIË. De Perzische opstandelingen te Ta- Bris hebben uit die stad naar Kon- stantinopel geseind, dat de stad rustig en in bun macht is. De berichten over een belegering van de stad door de troepen van den Sjah zijn, volgens hen, onjuist. Reuter seint dd. 25 dezer uit Te heran, dat de hevige aanval van de aanhangers van den Sjah op Tabris aan alle kanten is afgeslagen. De aanvallers deinsden met zware ver liezen af. De blijde verwachting. De a.-r. „Rotterdammer" schrijft Bij de verwachte blijde gebeurtenis moet-, naar wellicht niet iedereen be kend is, de Minister, van Justitie, de heer mr. A. F. L. Nelisien, tegen woordig zijn in het Koninklijk Paleis. In de kamer, grenzende aan die, waarin het Prinsje of Prinsesje ge boren zal worden, zal hij moeten ver toeven tot het oogenblik, waarop hem de nieuwe Oranje-telg, op zilveren schaal gelegen, zal worden getoond. Als hoofd van het Departement van Justitie rust op hem de taak den jonggeborene b(j den Burgerleken Stand aan te geven voor deze cere monie, die in haar geheel een achter grond van eenigszins justitieelen aard draagt, ontvangt de heer Nelissen f2009 als het een Prinses, f4000 als het een Prins is. HET ARBEIDSCONTRACT. In een artikel in „Land en Volk" over de wet op het Arbeidscontract in de practijk, verklaart de heer Drucker het te betreuren, dat een aantal werkgevers bij het opstellen van een contract een algemeen schema hebben gevolgd in plaats van zieh te laten leiden door hetgeen naar hun eigen inzicht hun eigen bedrijf vor derde en dat velen van hen bepalingen in de overeenkomsten hebben willen inlasschen, die zelden of nooit zullen worden toegepast. Dat de voorwaar den, thans meer dan vroeger op schrift gesteld zegt h(j voorts - den ar beider niet altijd en niet in alle op zichten zouden aanstaan, wie kon het anders verwachten Waarlijk, ook bg de andere contracten, die het dage- lijksch verkeer kent (koop, huur, geld- leening, enz enz.), verkrijgt niet altijd ieder der partgen wat hij zou wen schen. Over de voorwaarden wordt in hoofdzaak door economische verhou dingen beslist. De wetgever kan slechts tweeërlei doenhij kan onbillijke, drukkende bedingen verbiedenhij kan, waar het leven verscheidenheid eischt, verstandige voorschriften geven als normalen regel. Merkwaardig acht schrijver het, dat niet of nauwelijks strjd is ontstaan over het beding, dat tijdens de behandeling der wet het meest werd besproken eo ge vreesd het staangeldbeding. Vele patroons bljjken van een staangeld in den geest der wet niet gediend te zijn Daaraan voegt schrijver toe, dat de voorwaarden, waarover geschillen zijn gerezen, b(jna alle geheel buiten den inhoud der wet staan. Ten slotte merkt schrijver op: Een flinke, zooveel mogelijk aan vormen gespeende rechtapraak moet thans de beteekenis der wet tot haar recht dóen komen. Menig artikel heeft veel aan den rechter overgelaten. Wie daarvan den wetgever een grief maakt, vrage zichzelf eens af, hoeveel hon derden artikelen noodig zouden zijn geweest om, voor alle denkbare ge vallen, begrippen als „betrekkelijk korte tijd", „dringende reden", „wat een goed werkgever behoort te doen", enz. precies te omschrijven, nog daar gelaten het bezwaar, dat men dan de verschillende soorten dienstbetrekkin gen tegenover elkaar had moeten be grenzen een onbegonnen werk terwijl men bovendien het onbereken bare voordeel zt u hebben gemist, dat

De Eemlander | 1909 | | pagina 2