DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN No. 51 DINSDaG 2 MAART 1909. 6e JAARGAiNv Uitgave van de Naainl. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Eu toch zij beweegt zich. FEUILLETON. DR. XAVIER. BUITENLAND. DE EEMLANDER Hoofdredacteur B>. G. RIJKENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BBEEDESTRAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) Tol plaatsing van advoricntiën en reclames van buiten bei kanton Amersfoort in dit blad is „uilslnitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandse!) Advertentiebureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78 t< Amsterdam. De verkiezingen zijn in zicht en daarmede raakt een wonderlijke stem ming in de geesten elke partij acht zich vooruitstrevend. Volkomen te goeder trouw. De wensch is immers de vader der gedachtede wensch om het beleid des lands in de richting zijner denk beelden gevoerd te zien, acht zijn denkbeelden natuurlijk een verbetering van den bestaanden toestand ook al zijn ze het allerminst en al lijken ze op goede oude bekenden uit den grijzen voortijd. Wie in den tijd, dat de verkiezingen naderen, iemand con servatief durft noemen, heeft kans op een actie wegens beleediging. Conser vatief I Kan er erger scheldwoord worden uitgevonden, neenin ver kiezingstijd is niemand conservatief, hoogstens erkent hij den invloed der wetgeving op den maatschappelijken welstand, of is hij, met welke aarts- zonderliDge beschrijving iemand laatst een zijner vrienden in den Neder- landscben semiat introduceerdein normale omstandigheden gematigd on verschillig in theorie vrijzinnig-demo craat, maar in de praktijk vrij-liberaal wat ongeveer beteekent dat de theorie steeds theorie bij hem blijven zou, als het van hem afhing. Natuurlijk kan de wetgeving alleen den toestand der minder bevoorrechten niet beter maken. Gelukkig werken er nog andere krachten op de maatschappij dan zij alleen, maar toch kan zij een grooten invloed ten goede hebben, een grooten, niet een allesbeheerschenden. Het moge geUkkeD de kiezers op te zetten tegen grondwetsherziening, tegen al gemeen kiesrecht, tegen belasting hervorming, tegen het arbeidscontract, tegen een betere legerorganisatie, des niettemin kan het woord van Galilei steeds worden toegepast op de maat schappij„En toch zij beweegt zich.' Alle gescheld in verkiezingstijd, alle kunstmatig geschapen ver warrin g loopt slechts uit op PyrrhusoverwiDningen wat goed is voor de menschheid breekt zich baan, langzaam, maar steeds voor uitgaande, onverbiddelijk als de ge- geschiedenis zelf. Men moge hen, die den nieuwen Naar het Engelsch van MAX PEMBEETON. 28) Ik weet iets van zijn werk af en beb dat al lang geweten. Men zou hem nooit een kwakzalver kunnen noemen. U zelf is natuurlijk niet ge neigd om zijne geheimen te verradeD. Het is een maandenlange arbeid ge weest en het reizen heeft u ook veel goed gedaan. Ik spreek als iemand die vele vrouwen kent. U hebt veel gewonnen door den omgang met anderen." Esther schudde haar hoofd. „Neen," zei zij, „als ik iets geleerd heb, dan komt dat, doordat ik nagedacht heb. Het is waar, dat ik veel gereisd heb, maar heb zeer weinig menscben ont moet." „Ja, die gedachten van u wat zou ik die graag willen kennen I" „Ze zouden u niet interresseeren u zoudt ze u niet herinneren." Zij keek hem een oogenblik een klein beetje misnoegd aan en op dat oogenblik schoot hem de belofte te binnen, die h|j haar vijf maanden dag eer zien dan anderen, schelden voor „Streber," voor oproerkraaiers, voor droomers, voor domooren, men moge hun liet leven onaangenaam maken, het land berooven van de kracht, die zij zouden kuonen zijn. door hen niet op de invloedrijke plaats te brengen, waar zjj in 's lands be lang zouden behooren te zitten, liunue denkbeelden kan men niet even ge makkelijk tegenhouden deze dringen door in de hoofden en harten en komen tot uitvoering, wanneer het oogenblik daar is. Dat de predikers van deze denk beelden daarmede niet op de plaats der- eere komen, deert hen zelf aller minst zij weten dat degenen, die door de gewijzigde toestanden van hun groene takje dreigen te tuimelen, niet onbevangen hun optreden kunnen be schouwen en als persoonlijk op hen gerichte aanvallen beschouwen, wat zij uit gemeenschapszin zich gedwon gen zien te verdedigen en voor hen is de grootste eer, dat zij de maat- schappy zich zien bewegen in de richting, welke zy voorspeld hadden. Eerzucht iu den zin van het zoo gaarne persoonlijk ver te brengen is hun vreemd, want wiedieeerzuchtheeft, hy tracht niet op te tornen tegen de genen die de macht hebben integen- tegendeel, zulk een eerzuchtige heeft niet het belang des lands op het oog, maar zyü eigen belangetjehij treedt niet op om belangen van anderen, maar van zijn eigen zakhy zoekt uit te vinden wie de kans heeft spoedig, zij het tydelyk, boven te liggen in den politieken strijd en by die partij sluit hy zich aan. Wy gelooven niet aan de zegepraal van de sociaal-democratische idealen, integendeel wy meenen in gemoede dat hunne prediking den vooruitgang tegenhoudt, omdat zjj de lieden angstig maakt voor verlies van de na eeuwen langen stryd verworven ideëeie goe deren maar ook aan de sociaal democratische leiders mag men geen „Strebertum" verwyten, want zij of feren dikwijls alle uitzicht op maat- schappelyken carrière op aan den stryd voor hunne idealen, terwijl zij daar voor beloond worden met een leven van voortdurenden harden arbeid, mis kenning en spot. geleden te Parjjs gedaan had. „Ja," zei hy. „Ik heb een uitste kenden aanleg om te vergeten, maar er zijn verzachtende omstandigheden. Ik ben met mijne gedachten in Spanje geweest en u vergeeft het mij, ik zie dat u het my vergeeft, want u hebt myne rozen aan." Zy kleurde en maakte een onwille keurig gebaar, alsof ze die verander lijke bloemen met haar witgehand schoende hand zou willen bedekken. De een of ander had die rozen dien middag) op haar kaptafel gelegd het was een mooie bouquet, in een met juweelen versierde porte-fleurs. Zij had niet gevraagd wie de gever was, maar ze eenvoudig aangedaan. „Heb u het druk gehad, prins vroeg zy, om het gevaarlyke onder werp te vermijden. Hy antwoordde haar door zijn schouders op te halen en nam een sigaret uit een gouden kokertje. „Sta me toe," zei hy, „het is een gewoonte van my om te rooken, als iemand over zaken spreekt. Wat dat betreft, ja, ik heb erg veel gedaan. Ik ben te Chantilly bij den hertog aan het jagen geweest en in October was ik te Trouville. Wij zouden vandaar naar Bayonne hebben kunnen gaan, maar misschien zouden we te laat gekomen zijn, berouw is nutteloos. Het leven is kort en het reizen is Mag men dus van „Strebertum" spreken dan is het veeleer bij hen die zich verzetten tegen het eens gewor- dene, want de gemakkelijken zegepraal van het convervatisme handhaaft hen zy het dan ook tijdelyk in het geen hunne vaderen voor hen ver wierven. Het schijnt ons toe dat in de ver kiezingsdagen wat minder behoorde gelet te worden op hetgeen men el kander toeschrijft, dan op de eischen, die de verschillende partyen werkeljjk stellen. Measures, not menover de maat regelen die eene party voorstelt, niet over de menschen behoort de stryd te loopen. Men behoort zich af te vra gen wat acht ik in het belang des lands, dat in de komende wetgevende periode wordt verwezenlijkt? Dat by vele kiezers deze vraag wordt vervangen door deze andere wat is in mijn belang en in dat van mijn gezin heeft iedereen, die zich met verkiezingon wel eens heeft bezig gehouden, maar al te dikwijls ervaren; dat vele kiezers hun belang nog al eens verwarren met dat des lauds, wie zal hel. ontkennenmaar deze betreurens waardige verwarring behoort voor de leiders en de organen der pers een reden te meer te zyn om zich alleen met den beginselstrijd bezig te houden. Het moge verleidelijk zijn voor kleine politici om van de verwarring, die door het dooreenhaspelen van begin selen, programma's en persoonlijke daden der leiders kan worden teweeg gebracht, gebruik te maken om de -overwinning te behalen, zulk een over winning beteekent niets, want zij is zeer tijdelijkal is de leugen nog zoo snel, de waarheid achterhaalt haar wel. Een politiek man moge op het kussen zyn geraakt door aan de kie zers iets voor te spiegelen, wat hy kan noch wil verwezenlijken, deze overwinning wreekt zich al ras en zoo zijn karakter er al niet door wordt vernietigd, voor de historie is hy een verloren man. Alleen zy blijven voor het gericht der historie overeind staan, die zonder zelfzucht huu laDd gediend hebbeD, trouw aan hunne beginselen, trouw aan wat zy in gemoede meenden, dat hot vaderland behoefde. vervelend. Ik vind dat geestkracht heusch iets heel lastigs ismen ver dient er een standbeeld op een plein of een graf in een Cathedraal mede en ik ben op geen van beide ge steld; geef toe dat het logisch is!" „Ik geef het in het geheel niet toe, prins. Anderen zouden ons werk zeer zeker beter doen en zyn wy niet allen in een of ander grootsch plan gewikkeld, waarin ieder zyn eigen rol speelt U maakt er gekheid over, anders zou ik er eens met u over redeneeren. Ik zei, dat u het niet ernstig meent." Hy blies een klein rookwolkje voor zieh uit en scheen een oogenblik na te denken dan zei hy „Misschien ben ik niet ernstig. Er zal een dag komen, waarop ik vol maakt wakker zal blijken te zyn. Ik hoop dien dag echter nog zoo lang mogelyk uit te stellen en vertel u by dezen, dat u een uitstekend priester zoudt zyn, als u niet zoo mooi was. Geloot me, juffrouw Venn, ik ben stom van verbazing." Esther raadde dat er een diepere beteekenis aan dat kompliment ver bonden was en was daarover niet verontwaardigd. Zy verbeeldde zich, dat ze dien man door en door begreep, zooals ze in haar leven nog nooit eenig menschelyk wezen begrepen had. Als zy in gezelschap was van Francisco Thorbecke leeft nog voort in de harten van ons volk nog steeds be roept men zich op zyn verzienden blik. Voor welk Nederlandsch staats man zal men na hem een standbeeld oprichten Laat ons in den komenden stryd de beginselen op den voorgrond stel len, niet kleine succesjes trachten te behalen, die het land niet kunnen baten. De maatschappelijke begrippen ont wikkelen zich voortdurend, steeds ontstaan betere vormen van organi satie der gemeenschapsbelangen, de wetgever schept geen nieuw recht, by geeft slechts vorm aan wat daar leeft en is gegroeid in de harten van de besten onzer. Laat ons daarom die besten af vaar digen naar 's lands vergaderzaal, steeds nauwlettend toezien dat alleen hoog staande karakters daarheen worden afgevaardigd mannen die, zonder om te zien, weten afstaDd te doen van standsvoorrechten of verouderde in richtingen, dan zal de klove tusschen de wetgeving en het recht, dat leeft in de harten des volks, weldra ge dempt zijn. V. D. DE BALKAN-CRISIS. Wy hebben gezien, dat het optreden van Rusland in de quaestie tusschen Oostenryk en Servië, allerwege zeer gunstig is beoordeeld. Het is nu maar de vraag wat de Serviërs zelf ervan denken, want al moge door hun hou ding geen Europeesche oorlog meer worden ontketend, het kan toch nog noodig worden, dat Oostenrijk tot tuchtmaatregelen zijn toevlucht zal moeten nemen. De oorlogszuchtige stemming te Belgrado nu schijnt na het optreden der Russische Regeering niet te zyn veranderd. De slotsom van alle poli tieke artikelen in de Servische pers is ongeveer deze: Wij hebben geen raad om vrede te houden van noode. Gelyk beloofd is, zullen wy niets tegen Oostenrijk ondernemen, tot de groote mogendheden hun oordeel in ons ge schil met Oostenrijk geveld hebben. Xavier, had zy dikwijls een gevoel gehad van iets sombers en geheim zinnigs, waardoor ze niet op haar gemak was. Deze jonge Spanjaard liet haar geen oogenblik in twijfel. Een kind zou hem begrepen hebben, want bij was absoluut niet iu staat om zijne opwellingen te onderdrukken, afgezien er van of ze goed of slecht waren. Esther wist dien avond dat hy haai lief had, ze las zijne beken tenis in elk zijner blikken. „Ja", vervolgde hjj spontaan, terwijl hij zijn sigaret weggooide en zich zoo ver over haar heenboog, dat zij zyn warmen adem op haar wang voelde. ,Ge zjjt het mooiste meisje op de heele wereld I Parys heeft het u gezegd, het is de waarheid, uw gelaat vervolgd my het vervolgt mij, zeg ik u. Ik kom morgen naar de Avenue Hoche - ik zal u volgen waarbeen u gaat, ik tart u het mij te verbieden Dat ploselinge vuur joeg haar wel eenigen angst aan en zy stond op om te ontsnappen aan een gebaar, dat wel iets van eene liefkooziug had. „Ik heb het recht niet om u te ont vangen", zei zy, „en daar is dr. Xavier, hij zoekt naar me". Dr. Xavier was werkelyk al terug gekomen en stond nu op den drempel van de serre, waar hy haar gadesloeg met dien onderzoekenden blik, dien zij wel eens op zich voelde rusten, Indien dit oordeel op recht en niet op macht gegrond is, zal Servië deugde lijke waarborgen voor het behoud van den vrede geven. In het andere geval blijft ods alleen maar de oorlog op leven en dood over. Laat Europa zich haasten met de rechtvaardige regeling van het geschil. Van oeconomische tegemoetkomingen van twijfelachtig allooi zijn wy niet gediend. Laat men ons tegemoet komen, door onze eischen in overweging te nemen. ITALIË. Het aanhoudende regonweder te Messina maakt den toestand der nog talrijke in de open lucht karapeerende inwoners schier onhoudbaar. Ongeveer 1000 personen zijn nog zoo gelukkig den nacht in spoorwegwagens te kun nen doorbrengen. De ambtenaren en de militairen zyn er het beste aan toe, daar zy op de slechts spaarzaam voorhanden barak-»_ ken beslag gelegd hebben, waariu ook 2 eonige rijke kooplieden hun intrek hebben mogen nemen. De overige bevolking echter, is bijna zonder eenige beschutting aan het slechte weder prijsgegeven. Geïmproviseerde tenten op den vol komen doorweekten grond, hieronder 1 moeten de ongelukkigen kampeeren, daar de beloofde bouw van barakken door gebrek aan voldoende materiaal nog steeds op zich laat wachten. De wanhopige bevolking smeekt, dat de Koning zelf nog eens naar Messina zal komen, om den toesta.id op te nemen, daar men van de autoriteiten geen afdoende hulp verwacht. PERZIË. De berichten uit Resjt luiden zeer onrustbarend. De opstandelingen wer pen daar op den Russischen rjjksweg versterkingen op en leggen mijnen, om de nadering van troepen te ver hinderen. Het verkeer staat bijna ge heel stil. Te Teheran zoekt de bevolking, ten einde raad, hoe langer hoe meer in de vreemde gezantschappen een schuil plaats. Er zyn daar plakkaten aange slagen. die aankondigen, dat de stad eerstdaags met bommen bestookt zal worden. zelfs al kon zy zijn gezicht niet zien. Het verbaasde haar wel wat, dat hij den prins niet aansprak en dat deze daar ook niet op wachtte. Hy zei doodeenvoudig„tot morgen" en nam met een buiging afscheid van haar, waarna zjj ietwat verlegen naar haar vriend ging. „Ik heb op u zitten wachten," zei zij-, „het moet al heel laat zijn." Er kwam een tevreden glimlach op zijn gezicht en hij trok haar arm door den zijnen. „Het is voor ons tijd om naar huis te gaan, camarade, ons werk is ge daan." Zjj begreep de bedoeling zjjner woorden niet geheel en al, evenmin als de b|jna aandoenlijke vriendelijk heid, waarmee h|j haar behandelde, sedert zy Spanje verlaten hadden. Het was nog vol in de groote ka mer toen zy er door liepen en aller blikken volgden haar, evenals zy haiY twee uren geleden gevolgd haddon. Zij hoorde het gemompel der stem men en de muziek der violen en dan kwam zij op de volle binnenplaats zij stapte in het rytuig en toen vroeg zjj voor het eerst, waarom zij alleen waren. IVordt vervolgd.)

De Eemlander | 1909 | | pagina 1