WEERBERICHT. Tliermometerstand BINNENLAND. UIT DE PERS. De officiële spelling. Kunst en Wetenschap. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.; De Bildt, 2 Maart 1909. Hoogste barometerstand 767.6 m.M. te Hortalaagste 740.1 m.M. te Nice. Verwachting tot den avond van 3 Maart 1909. Wind: Zwakke tot matige, veran derlijke wind, Gesteldheid van de luchtBetrok ken of zwaarbewolkt, waarschijnlijk sneeuwbuien. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 753 m.M. Vorige stand te 12 uur 761 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 40 Laagste hedennacht F. 27 Hedenmiddag 12 uur F. 36 MAROKKO. Het Journal verneemt uit Madrid, dat Moeiai Hafid bij de onderhande lingen met den Franschen gezant sjKegnault de terugtrekking van de Fransche en de Spaanschn troepen uit Casablanca verlangd heeft. Regnault antwoordde, dat die be zetting voorshands noodig was, waarna Moeiai Hafid wegens de schending van de akte van Algeciras, welke die be- zetting is, verzet heeft aangeteekend. Tot hoofd van het nieuwe inspectie bureau te 's Gravenhage van de af- deeling vervoer der H. IJ. S. M. is benoemd de heer F. M. F. C. Jorissen, te Apeldoorn. Tengevolge van deze benoeming wordt de inspecteur van bet vervoer H. E. Verschoor, te Alkmaar, over geplaatst naar Apeldoorn. POLITIEKE KAARTLEGGERIJ. De Maasbode is bezig een reeks artikelen de horoscoop te trekker: van Nadruk niel verboden. 26) Is het niet dwaas de schooljeugd met veel moeite en tijdverlies te dwingen om vormen te schrijven die alleen nog maar gebruikt worden door sommige ouderwetse redenaars 7 Hebben niet alle Nederlanders nodig zich behoorlik schriftelik te kunnen uitdrukken in de beschaafde spreek taal Toch gebiedt de Regering de spel ling en verbuiging van d. V. en t. W. op de Lagere School te volgen. En dat doet de Regering terwijl zeer be gaafde tegenstanders van de Vereen voudigde Schrijftaal blijken van toe nadering hebben gegeven. C. H. den Hertog schreef: „Het volgen van deze aanwijzingen geslachten in de Woor denlijst van d. V. en t. W.) is geheel vr(jwilüg en niemand kan het recht ontzegd worden om er van af te wjj- Hfc." En dr. Kluyver, die zich gehe9l wijdt aan de voortzetting van het door prof. de- Vries op touw gezette .Woordenboek," verklaart„Ik acht het mogelijk dat een man van hooge beschaving soms een gevoel heeft (dat hem dringt tot het bezigen van de eenvoudige vorm) bij het gebruik der nwanneer die een vorm van het -1 Met gebruikmaking van de tweede druk van Opstellen over do Spelling en Verbui- 6mS door dr. R. A. Kollewijn. de a.s. algemeene verkiezingen. In district na district onderzoekt zij, wat er te hopen en wat er te vreezen valt en de uilkomst is over het algemeen nogal gunstig. Het laatst waren de 24 districten, die nu een Unie-liberaal afvaardigen, aan de beurt. Na deze één voor één te hebben besproken, concludeert de Maasbode le dat rechts Amsterdam II, Dor drecht, Enkhuizen,Gorinchem, Gouda Kampen, Lochem, Rotterdam I en II, Zierikzee, Zuidhorn bemachtigen kan, mits men één zjj en flink aan pakte te Dordrecht, Enkhuizen, Gorinchem, Gouda, kampen hei ft rechts zelfs heel veel kans. 2e dat men van rechts in 1906 veel te veel dominee's gecandideerd heeftin deze 24 districten liefst eventjes 9. 3e. dat rechts in 1905 in veie van de hier opgenoemde districten verre van één was. Het merkwaardigst lijkt ons zegt het Vad., de 2e conclusie. Van vrijzinnige is datzelfde reeds dikwijls gezegd, maar dan heette het, dat dit ingegeven was door haat tegen den godsdienst. PAEDAQOGISCHE VLUG SCHRIFTEN, Serie I No. 2. Wandelen en Opmerken, door J. M. Sterck-Proot. Hollandia Drukk., Baarn 1909. f 0.40. In dit hoekje wijst de schrijfster in warme bewoordingen op het vele na tuurschoon van eigen geboortegrond, op het velerlei landschapsschoon, dat binnen onze grenzen te geDieten valt, terwijl er altijd nog zoo vele dwaze Nederlanders zijn, die alleen daar buiten natuurschoon zoeken en waar- deeren. Tégen de bij ons zoo inheem- sche minachting .voor 't gewono, voor 't alledaagsehe, trekt zij te velde, want, willen we onze jongeren meegeven de oerkracht van elk gezond voik, vader landsliefde, dan dienen we hen de schoonheden van hun land te leeren kennen en waardeeren. Schoolwande- lingen zijn daarvoor van groot belang, maar grootere voordeelen bieden de wandelingen der ouders met hun kin deren. Alle geleerddoenerij moet daarbij worden gebannen, positief resultaat wordt slechts verkregen door eenvou digheid en vermijding van alles, wat op een opzettelijke behandeling lijkt. Met eenige voor de hand liggende onderwerpen illustreert schrijfster haar bedoelingen. Gaarne zouden we dit, van veel liefde voor onze jeugd getuigende werkje zien in handen van vele ouders, die er uit leeren kunnen, welk een voorname plaats zy zelf kunnen in nemen bij de verstandelijke ontwikke ling hunner kinderen, iets dat menig ouder nog lang niet duidelijk is. LEVENSVRAGEN. Serie III No. 7. Kunst in plaats van Godsdienst, door E. M. ten Gate. Hollandia-Drukk., Baarn 1909. f 0.40. Erkennende, dat in naam van de religie door bekrompen godsdienstzin soms vijandschap werd getoond tegen kunst., betoogt de schrijver, dat hieruit niet valt af te leiden, dat kunst en godsdienst naar geest en beginsel aan elkaar vijandige machten zouden zijn, (zogenaamd) manlijk geslacht moet aanwijzen. Stel dat voor hem het woord molen noch bepaald manlijk, noch bepaald vrouwlijk is, en dat hij, gehoorzaam aan een woordenlijst, den grootcn molen schrijft, terwijl geen erkend gebruik hem daartoe dwingt, dan zal hij er wellicht niet in kunnen berusten, en maar liever schrijven de groote molenDie onzekerheid zal vooral zich doen gevoelen bij woorden uit het dagelijksch leven, en zou het zoo erg zijn, wanneer men zich daar mede eenige vrijheden veroorloofde, zelfs wanneer het geschrevene voor een grooteren kring bestemd is, en zelfs wanneer het moet worden ge drukt Maar als het nu volgens den Hertog en Kluyver zo erg niet is buigings uitgangen te verwaarlozen, waarom worden zjj dan bij sommige eksameDS voor onderwijzers als verplicht geëist, waarom worden schoolkinderen er dan mee geplaagd Was de RegeriDg, liever dan by onbevoegden, te rade gegaan met professor van Heiten, die schreef: „Geen afkeuring of tegenwerking ver dient de leeraar of onderwijzer, die, van een gezond inzicht getuigenis gevend, zijn leerlingen van een dwang juk, dat vele tientallen jaren lang hoogst nadeelige gevolgen heeft gehad, wenscht te bevrijden, en in het on derwijs van de moedertaal de zoo dringend noodige heilzame hervorming wil brengen." Die dringend nodige heilzame her vorming biedt de Vereenvoudigde integendeel, ze zijn nauw en innig aan elkaar verwant. KuDSt is echtor niet voor de groote menigte, maar slechts voor weinigen, want voor het genieten van kunst is noodig een gevormde smaak. Hierin staat kunst achter bij religie. Deze gaat met den mensch het leven in, hoe hoog of laag geplaatst, hoe een voudig of fijn ontwikkeld, hoe arm of rijk hij wezen moge. Kunst is niet bij machte veel steun te bieden voor zedelijk leveD, terwijl godsdienst in zich sluit zedelijk leven en ook kracht en troost biedt in den levensstrijd. Beslist ontkennend antwoordt schrij ver op de vraag, of kunst den gods dienst kan vervangen. Veeleer komt hij tot een geheel andere conclusie, en wel dezegeen kunst zonder godsdienst. Naar wij vernemen is de heer C. A. Heunks opgetreden als directeur der Onderofï. Zangvereeniging „Amers foort". De H. IJ. S. M. heeft gisteren te Amsterdam aanbesteed bestek 1135. De levering van bezaagd hout ten behoeve van de Centr. werkplaats bij Haarlem en van de wagenwerkplaats bij Amersfoort. Minste inschrijvers waren o.a.G. T. Coers, Arnhem, voor perse. 2, f 9449,21 Ambagts- heer en v. der Meulen, te Amsterdam, perc. 5, f li,354.20. We hadden gisteren het genoe gen een kijkje te nemen in de inrich ting voor lichamelijke opvoeding van den heer J. C. Snouck aan de Beuken laan. Het onderwijs in deze inrichtiDg wordt gegeven aan volwassenen en kinderen klassikaal, en individueel, en heeft ten doel het bevorderen der algemeene lichaamsontwikkeling, goede houding en gang en ontwikkeling van lichamelijke vaardigheid. De lessen worden gegeven in een volledige en hygiënisch ingerichte Gymnastiekzaal, terwijl zooveel moge lijk by gunstig weer de oefeningen worden gehouden in de buitenlucht op de achter het Gymnastieklokaal gelegen speelplaats. Van de nieuwste verbeteringen op technisch gebied heeft de heer Snouck partij getrokken, zoodat zyn inrich ting aan alle te stellen eischen vol doet. Eemge nieuwigheden vormen bovendien een bijzondere attractie. Zoo o.a. het balloopen en een volledig kegelspel. De inrichting voor heilgymnastiek en massage heeft ook met het nieuwste op dit gebied rekening gehouden. Af wijkingen van den normalen lichaams bouw kunnen op een deskundige be handeling rekenen. Ook bestaat er gelegenheid tot behandeling met heete lucht- en zweetbaden. Deze inrichting voorziet zeker in alle opzichten aan een voor Ameis- foort bestaande behoefte. De heer Snouck verstaat de kunst op aange name wyze het zoo hoogst nuttige onderwijs te geven, terwijl de heil gymnastiek onder controle van een medicus staat. Zy die het hooge nut van turnen inzien, die de voor deelen weten te schatten van zaal- en openluchtspelen vinden dan ook al hun wenschen in deze inrichting be vredigd. Schrijftaal aan in de volgende acht regels. 1. De ,e en o worden op het eind van een lettergroep evenmin als de a en u verdubbelddelen, kwekeling preken lopen, stromenstrozo. Op het eind van een woord wordt ech ter .^geschreven twee, zee, mee,dominee. In afleidingen en buigingsvormen van zulke woorden tweedezeeën, zy vreeën naast hij vreeblijft dan de ee, Ook in samenstellingen tweetal, weemoed, veevoeder. 2. In nederlandse en geheel met nederlandse gelyk te stellen woorden wordt de ie-klank door ie niet door i aangeduid wielemaal, kieviet, ajgodies, biezonder plezierig. In open lettergrepen van vreemde en bastaardwoorden blyft de {individu, favorite, solide. Maar op het eind van een bastaard woord schrijft men ie genietraditie, kolibrie, Februarie. Bastaardwoorden, eindigend op ie, of op ie gevolgd door een medeklinker, behouden ie in de verbogen vormen genieën, traditieën, projectielenIsraë lieten. 3. De toonloze kli nker wordt in de uitgangen lik en liks (evenals in de woorden havik, monnik, leeuwerik enz.) door een i aangeduidgewoonlik, huiselik, dageliks. 4. Alleen wordt sch geschreven, wanneer men na de r een ch uitspreekt (schip, schoon, scheppen). Ook voor de r laten velen de oh-klank horen schrijven, schrikken). Dus vismens, ■wensenHollandsefranse. Als gevonden voorwerp is op het politiebureau gedeponeerd: een zilveren vingerhoed en een zilveren lepeltje, gevonden tussehen het vuil van de Gemeen te-reiniging. VROUWENKIESRECHT. De afd. Amersfoort van den Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht hield gisterenavond in „Ons Huis* een bij eenkomst, waarin de heer A. Kaptein uit Leiden sprak over „Vrouwenkies recht en vertegenwoordiging". Nadat mej. H. Heerma van Voss de aanwezigen welkom had geheeteD, sprak de hoer Kaptein ongeveer als volgt Ik zal het onderwerp behandelen van vrijzinnig standpunt en in 't bij zonder van liberaal, omdat dit uitgaat van een onpartijdig en rechtvaardig beginsel. De stryd voor Vrouwenkies recht draagt een eigenaardig karakter, omdat het in hoofdzaak een stryd is tegen traditie, die in ons gevoelens heeft doen wortelen zoo diep, dat het ons vaak moeilijk valt het barbaar - sche ervan te erkennen. Breken moe ten we met het systeem van onge lijkheid, dat gebleven is uit den tijd der slavernij, uit den tijd van het recht van den sterkste. Aan dat be ginsel is het te wijten dat de sekse der vrouw algemeen nog ondergeschikt is aan de sekse van den man. Vroe ger dwong de man door zyn lichaams kracht de vrouw tot ondergeschiktheid, thans geschiedt het in wettelijken vorm. De beschaving beschreef in wetten de feiten, die bestonden. In ons Burg. Wetboek komen tal van artikelen voor die de vrouw achterstellen. Zoo art. 342 dat het onderzoek naar het vaderschap verbiedt en zoo de ver antwoording der daad schuift op de zwakste. Uit art. 6 en 11 blijkt dat de vrouw zelfs geen nationaliteit bezit. Verliest de man zijn Nederlanderschap, dan verliest ook de vrouw haar natio naliteit. Art. 1092 stelt de vrouw op een lijn met minderjarigen en onder curuteele gestelden, terwijl ook de vrouw niet mag getuigen bij testa ment, notarieels akten of huwelijks contract. Die voorbeelden zyn voldoende om er op te wyzen hoe de toestand was in tyden van slavernij. Men zou den ken dat zoo'n toestand niet meer zou kunnen bestaan, maar toch bestaat hy nog, omdat de man nog altijd de sterkste is, en die laat niet graag het recht van den sterkst# varen, want dan staat hij met de zwakke gelyk. Daar treedt juist de liberaal tegen op, die kent geen recht van den sterkste, die kent alleen vrijheid. Zyn begin selen vragen hem mede te werken tot opheffing van de wettelijke onderge schiktheid der vrouw. En de evolutie steunt dien eisch die doet ons zien, dat de ongelijkheid onrechtvaardigheid is geworden. Want wat is gebeurd Door de toepassing van itoom en machines is gekomen de grootindustrie, die een revolutie op economisch ge bied heeft teweeggebracht. De machine overwon den handarbeid en schiep den fabrieksarbeid. Een leger arbeid sters en kinderen trok toen de fabriek in, niet vrijwillig, maar door den nood gedwongen. De huisindustrie kon de concurrentieniet volhouden, wantnaast de machine beteekent de Landarbeid niets. De gevolgen dier economische revolutie waren merkbaar in alle klassen der maatschappij. Alles wordt Ook schryve men tans, altans, tee (zonder A), «/•/(zonder w), besje (zonder t). 5. De n en s worden niet als „tus senletters" geschreven, als ze in de beschaafde uitspraak niet worden ge hoord. Dus zedeleer, sterrekunde, hon- dehok, pennehouderoorlogschip. (Na tuurlik wel toetssteen uit toets en steen, lansstoot, enz. waar men niet met een tussenletter te doen heeft.) 6. In bastaardwoorden schryve men k in plaats van de k-klank-aanduidende clokomotief, akteur, aktrice, direkteur konklusie in plaats van phalfabet, foto graf eren, fysika, fantasie r in plaats van rhretorika, rachi tis, rododendron, rythmics e in plaats van aeether, pedago- gie(ipreparaat. Bovendien worden enige algemeen gebruikelike bastaardwoorden in spel ling vernederlandstbazaar, bloeze, boeket, faljiet foksia, grokkanapee, koket, rosbief, toost, trem en enkele andere. 7. Eigennamen (familienamen en aardrijkskundige namen) behouden de gebruikelijke spellingGeorgeVis- scher, Tusschcnbrock, 's Hrrtogenbosch, Charlois. By de verbuiging van lidwoorden, byvoegelike naamwoorden en voor naamwoorden richte men zich uitslui tend naar het beschaafde spraakge bruik. Men schryve dus de, hij, hem zyn enz., wanneer men de, hij, hem, zijn zegt. VoorbeeldenZet de stoel jn de hoek. De boeken van die aardige kleine jongen. Is de kaehel - fabriekmatig vervaardigd en ook meer gegoeden vinden thuis niets meer te doen. Voeg daarby het feit dat het aan tal vrouwen steeds grooter wordt dan het aantal mannen, en dat het aantal huwelijken afneemt, dan dringt zich de vraag op: wat moeten de niet gefortuneerden beginnen? Die moeten naar buiten. En dat doen ze ook. Zij tijgen aan de studie voor arts of advocaat en staan zelfs aan den voet van de preekstoel. B(j lager en mid delbaar onderwijs, op post- en telegraaf kantoren, bij jde sporen, op handels instellingen, overal vindt men een leger van vrouwelijke werkkrachten. Alleen het militaire veld bleef nog voor de vrouwen gesloteD, ofschoon ze in hospitalen en op het gevechts- veld onschatbare diensten zouden kun nen bewijzen. Zoo toont overal de vrouw haar economische emancipatie. Het gevolg van dien strijd op econo misch gebied is, dat de vrouw door haar bekwaamheid, ijver en plichts besef heeft getoond niets minder te prestoeren dan de man. En uit dat besef van gelijkheid in aibeidsver- mogen ontstond de moderne beweging der vrouw. Zy wil als gelijke van den man behandeld worden en vraagt opheffing van alle jegens haar onrecht matige wetten. Eén weg staat haar daar"oe slechts open nl.zelf invloed gaan oefenen op de samenstelling der wetten, die dan J geen ongelijkheid ten opzichte van haar meer zullen bevatten. En het middel is het stembiljet. De vrouw heeft ongotwijfeld een zegeuenden in vloed op sociaal gebied, ook juist daarom, dat zij de toestanden veel betsr ken dan de man. Bij de komende verkiezingen kunnen de vrouwen al voor het beginsel werken, door nl. te zorgen dat de vrijzinnigen zegevieren. Spr. betoogt hierna, dat de wet de vrouw als kiezer moet toelaten, wil de volksvertegenwoordiging inderdaad zyn een vertegenwoordiging des volks. Om haar uit te sluiten heeft men een apart art., art. 80, noodig gehad, waar voor echter niemand een verstaudigen grondslag weet aan te voeren. Bij de grondwetsherziening 1887 oordeelde men den tijd nog niet rijp voor het beginsel van viouwenkiesrecht, daar de vrouw het stembiljet niet begeerde. Maar sinds dien zyn de omstandighe den veranderd, de vrouw weet wat ze wil en heeft zich een staatkundige meening gevormd. En het lijdt niet den minsten twijfel, of bij het invul len van het stembiljet zal ze zeer zeker het belang van den Staat in het oog houden. Haar open oog voor misstanden zal den staatkundigen strijd verreinnende Staat kan haar hulp niet langer missen. Door haar hulp zal het moreele pijl van den strijd stijgen, haar invloed zal strek ken tot heil van Staat en maatschappij, waarvan haar zusters in den vreemde het bewijs leveren. Hierna geeft Spr. een overzicht van hetgeen door den invloed der vrouw reeds is verkregen in die landen waar vrouwenkiesrecht is. Aan de hand der feiten toont hy aan, dat daar de beste kinderwetten zyn verkregen, dat in die landen verschillende wetten zyn tot stand gekomen ter bevorde ring van de gelijkheid van man en vrouw en tot bescherming ran ar beidsters en kinderen in de fabrieken. niet aan Neen, hy is uit. Zal ik aan de meid zeggen dat ze hem moet aan maken Die soep is erg warm, ze (of ook hij) is anders lekker. Wie uitspreektvoor den dag, aan den draak, onder den duim, schryve in deze gevallen de door hem uitge sproken n. We eindigen met de woorden van dr. Kleinpeter: „Dat de stellingde studie der grammatika is ontwikkelend, niet opgaat, volgt uit het gemis aan logika in de taal; all# talen zyn produkten van de onwetenschappelike volksgeest. De studie der talen oefent wegens dit gemis aan logika niet alleen een na delige invloed uit, maar belet ook een juiste waardering van het reële, geeft een onjuist begrip van het verband tussehen oorzaak en gevolg, en bevor dert schijngeleerdheid en de zucht zich in kleinigheden te verdiepen. Eindelik geeft de studie van de grammatika een ontwikkeling in verkeerde richting, omdat het geheugen daarby een groter rol speelt dan het verstand, de waar neming, en andere eigenschappen van het hoogste belang. Laat philologie bestudeert worden door wie er aanleg voor heeft, maar niet als voorstudie worden opgedrongen aan wie ze voor zyn studie noch verlangt noch behoeft." A. M. K.

De Eemlander | 1909 | | pagina 2