WEERBERICHT. Tbermometprstand BINJNENLAND. STATEN-GENERAAL. 1ST A DSN 1E U Wis. Kerk- en Schoolnieuws. Uit de Omgeving. Land-, Tuinbouw bd Veeteelt. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt Toorm. 10.50 uur.) De Bildt, 6 Maart 1909. Hoogste barometerstand 768.2 ui.M. te Horta; laagste 739.4 m.M. te Scilly. Verwachting tot den avond van 7 Maart 1909. Wind: Meest matige wind uit Zui delijke richtingen. Gesteldheid van de luchtZwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk neerslag. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te li uur 757 m.M. Vorige stand te 12 uur 755 m.M. te Amersfoort, Hoogste gisteren E. 39 Laagcte hedennaeht F. 20 Hedenmiddag 11 uur F. 40 Het Regentschap. Met zekerheid kan worden medegedeeld, dat door de Regeering om advies aan den Raad van State is gezonden een wetsontwerp op het Regentschap en zulks ter uitvoering van art. 37 dei Grondwet luidende „Dn Regent wordt benoemd bij eene wet, die tevens de opvolging in het Regentschap tot 's Konings meerder jarigheid toe kan regelen. Over het ontwerp dier wet beraadslagen en be sluiten de Staten-Generaal in ver- eenigde vergadering. De wet wordt nog bij het leven van den Koning, voor het geval der min derjarigheid zijns opvolgers gemaakt.* TWEEDE KAMER. Toelichtende zijn motie waarin aan gedrongen wordt op de grootst moge lijke beperking van nachtarbeid, be tere bescherming van den arbeid van kinderen en jeugdige personen, op wettelijke beperking van arbeidsduur voor volwassenen tot 10 uren per et maal, betoogde de heer Schaper, dat onze arbeidsbescherming onvoldoende de toepassing der bestaande wetsbe palingen door den rechter te slap is. De arbeidsinspecteurs verdienen hulde, doch hun aantal is te gering en uit hun verslagen blijkt nog van afbeulen en exploitatie van vrouwen en kinderen. Strengere maatregelen zijn dus noodzakelijk verbod van ar beid beneden 14 jaren, bescherming van jeugdige personen tot den acht- tieDjarigen leeftijdook nachtarbeid moest veel meer worden beperkt tot het strikt noodzakelijke. Voorts blijkt uit de verslagen der arbeidsinspecties, dat 90.000 man in 8448 bedrijven in 1906 meer dan 10 uren arbeidden. Zoo stond dus vast dat in sommige bedrijven schandelijk lang gearbeid wordt, tot 48 uren toe. Dit is een on betwistbaar euvel uit een oogpunt van gezondheid, zedelijkheid, familieleven en beschavingovermatige arbeid leidt tot drankmisbruik, arbeidsver- korting gaat met vermindering van gebruik gepaard. Het verband tusschen overmatigden arbeid en ziekten en ongelukken is wetenschappelijk vast gesteld. Wettelijke bescherming van vol wassenen is dan ook beslist noodza kelijk. De economische kracht der ar beiders is te gering om er toe te ko men, de productie gaat in het alge meen niet terug door arbeidsbeper- king. Deputatenvergadering. In de Deputatenvergadering der anti- revolutionnaire partjj, te Utrecht, zal, naar het Hbl. verneemt, het volgende program van actie voor de stembus van 1909 worden vastgesteld lo. Invoering van het gezinshoof denkiesrecht. 2o. Invoering van verplichte ver zekering. 3o. Herziening van ons tarief van invoerrechten, eenerzijds ten einde uit zijn hoogere opbrengst de middelen te vinden voor de invoering der ver plichte verzekering vereischt, en an derzijds om onze nationale nijverheid tegen te ongelijke concurrentie met het buitenland te vrijwaren en den nationalen arbeid te bevorderen. 4o. Meerdere gelijkstelling in de bijdrage uit de publieke kas van het bijzonder met het openbaar lager on derwijs, voor wat aangaat de voor ziening in schoollocaliteit, de uitbe taling der bijdragen en de opleiding van onderwijzers. Faillieten en kiesrecht. Naar de N. R. Ct. verneemt, worden op de door den Minister van Justitie in verband met de vaststelling der kiezerslijsten aan de burgemeesters gezonden lijst, waarop de faillieten ditmaal niet voorkomen, 2200 namen vermeld, tegen 4900 in het vorig jaar, toen de faillieten wèl op die lijst voorkwamen. Deze lijst, bedoeld in art. 22 der Kieswet, bevat dit jaar dus slechts de namen van hen, die onder cura- teele gesteld zijn en aan wie bij rech telijk gewijsde het kiesrecht is ont zegd. Utrechtsche Huisvljjt- tentoonstelling Juni 1909. Thans is 't programma bekend ge maakt voor de bijzondere wedstrijden. Het luidt aldus Voor jongens van 12 tot 16 jaar een houten portretlyst, voor kabinet portret. Versiering vrijgelaten. Voor meisjes van 12 tot 16 jaar: het aankleeden van een pop, ter grootte van 20 tot 30 c.M., liefst in eene der kleederdi achten van de provincie Utrecht. Bij inzending wordt desge- wenscht voor de pop f 0.60 vergoed. Voor jongens en meisjes van 12 tot 16 jaareen kartonnen doos met dek sel, 20 c.M. lang, 12 c.M. breed en 5 c.M. hoog. Versiering vrijgelaten. Voor mannen boven 16 jaar, niet vaklieden, een hangende kapstok, uiterlijk 8 e.M. breed. Voor mannen boven 16 jaar, niet vaklieden, een naamplaat. Voor mannen boven 16 jaar, vak- en niet vakliedeneen practische bruikbaie hooikist, zoo eenvoudig en goedkoop mogelijk gemaakt. Voor vrouwen boven 16 jaar, niet vakmenscheneen schort voor een kind tot 12-jarigen leeftijd. De Propag.-Commissie schrijft een prijsvraag uit voor een teekening naar de natuur, voorstellende een gezicht in de stad of de provincie Utrecht. Zfj behoudt zich het recht voor, de beste teekeningen te reproduceeren. Voor alle wedstrijden, voor de prijs vraag en ook voor inzendingen van anderen aard buiten wedstrijd en prijsvraag vallende, worden medailles, diploma's en geldprijzen uitgeloofd. Onze R. K. Raadsleden. De houding onzer R. K. raadsleden in de jongst gehouden zitting van den Gemeenteraad, naar aanleiding van de stemming over het voorstel-Ooster- veen, dat een stap zette op den weg der Zondagsheiliging bij verordening, heeft een terecht verbazing ge wekt bij R. K. ingezetenen zoowel als bij anderen. Men heeft tijdens het ministerie- Kuyper kunuen zien, hoe moeilijk het was uit den gemeenschappelijken wor tel vruchten te doen opbloeien op speciaal „christelijk" gebied. Inderdaad staan de heeren van bei der partijen dan ook mijlen van el kaar, wanneer er sprake is vaude prostitutie, het onderzoek naar het vaderschap, de Zondagsheiliging enz. enz. Dit is gemakkelijk te verklaren uit de grondbeginselen en levensbe schouwingen die aan beider gods diensten onafscheidelijk verbondenzyn. De R. K. worden daarbij steeds ge leid „door het zoo plooibaar, maar daarom zoo gemakkelijk aan alle toe standen zich aanpassend beginsel hun ner moraaldulden, toelaten om grooter kwaad te voorkomen." En Zondags heiliging voorgeschreven bij wetten zal huichelaars kweeken, lieden die de kat in 't donker gaan knijpen. Toch zal wel niemand ontkennen, dat het vraagstuk der Zondagsheili ging een bij uitstek christelijk karak ter vertoont. En nu hebben onze R. K. raads leden eens een voorbeeld gegeven,dat er toch vruchten zouden zjjn te oogsten op dit gebied van den gemeenschap pelijken wortel Wij gelooven dat zij zich hebben vergist; dat ze zijn overrompeld. Wat zij in de vorige Raadszitting hebben gedaan, is tegen alle traditie en de heer van Kalken was in de Raads zitting van 29 October 1907 meer in de lijn zijner partij dan in de zitting van 23 Febr. 1909. Of heeft men uitslui tend het oog gehad op de a.s. stem bus-actie? Ja,dan is er opoffering noodig. Want het is waar, wat de R. K. Maas bode in 1891 schreef toen de kracht van het Kabinet-Mackay gebroken werd door de oneenigheid der bond- genooten „eea verbond tusschen Katholieken en Calvinisten is alleen dan bestaanbaar, wanneer de eene partij haar beginselen als een lammetje aan de andere partij ten offer brengt." Bij uitzondering is het dan ditmaal eens de R. K. partij geweest, die het offer heeft gebracht. Aan de Ingezetenen van Amersjoort. Het Comité tot steun bij tijdelijke werkloosheid ziet zich genoodzaakt nogmaals een dringend beroep te doen op de ingezetenen om flnantieelen steun. Indien niet spoedig, zeer spoedig een belangrijk bedrag gegeven wordt, zal het Comité zijn werkzaamheden moeten eindigen, en dat juist in deze dagen nu tengevolge van do heerschende koude en vorst meer dan ooit steun noodig is. Het Comité had gedacht geld genoeg te hebben voor dit jaar, doch de winter is zoo streng en lang, dat het zich misrekend heeft in dezen. Het is een droevig idee, dat er zoo veel medeburgers in onze stad zijn, die arbeid zoeken, door hun gedrag en hun kunnen zeker recht op arbeid hebben en toch niet een eerlijk stuk brood kunnen verdienen voor hun gezin. Deze gedachte is zoo treurig, dat het Comité niet geaarzeld heeft zich nogmaals tot u te wenden. Het zal daartoe Dinsdag a.s. eene schaalcollecte houden langs de huizen. Er zijn talrijke ingezetenen, die, wij weten het, dit jaarjminder hebben gegeven, dan hun plan was, omdat zij wisten dat er van het vorig jaar iets was overgebleven. Laten ze nu het restant geven bet zou voor de werkloozen en hun gezinnen zoo'n bittere teleurstelling zijn als bet Comité nu zijn arbeid moest opgeven. De Collecte zij dus in U aller ge meenschapszin aanbevolen. Het Comité D. GERRITSEN, Voorzitter. R. G. R1JKENS, Secretaris. J. W. MIDDELBURG, Penniugm. L. A. Baron v. ITTERSUM. H. NOORMAN. H. PRIEM. G. v. WIJLAND. De le luitenant C. S. Sixma baron van Heemstra, te Leeuwarden gedetacheerd tot het geven van rij lessen aan de onbereden officieren, zal 15 Maart naar zijn garnizoen terug- kesren. De le luit. H. W. C. E. Matbon, van het 2e reg. huzaren gedetacheerd bij de rij- en hoefsmidschool te Amers foort, wordt met 1 Mei van die de tacheering ontheven en overgeplaats bfj de depots der huzaren te Haarlem. De heer G. Muys alhier heeft zitting in de jury voor de dezer dagen te Leiden te houden tentoonstelling van de Leidsche Pluimvee-vereeniging. Ingezetenen, die lid mochten wenschen te worden en dat zullen er voorzeker nog velen zijn van de Kiesvereeniging „Gemeentebelang" kunnen zulks ;te kennen geven door het op de vierde pagina van dit blad voorkomend inteekenbiljet, dat zij slechts geteekend hebben te zenden aan den 2den secretaris, den heer A. C. R. O. Leinweber, Breedestraat 22 alhier. Aan het dezer dagen gehouden toelatings examen voor de Rijks-Nor maallessen alhier werd deelgenomen door 12 candidaten, waarvan er een werd afgewezen, terwijl een wegens ziekte uitstel verkreeg. Toegelaten werden tot de eerste klasse: K. J. Kerling, G. H. Meijer, A. J. W. Pijpers, Cornelia Kuyters en Maria Mensing, allen te Amersfoort, W. v. d. Bos te Nijkerk, R. Frantzen te Eemnes, D. Nabarro te Utrecht en Jos". Maria Schoff te Baarn. Tot de derde klasse werd toegelaten Hel". Maria Henr*. Mad. de Bruin te Eemnes. De waarn. klokkenist D. Schuld, sedert 26 Mei 1898 in die functie werkzaam, heeft eervol ontslag ge vraagd en verkregen. De heer J. Lodder alhier is tijdelijk werkzaam gesteld als onder wijzer aan de openbare school aan de Puntenburgerlaan. Zooals we reeds meedeelden heeft het Departement Amersfoort van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen morgenavond een volksavond georga niseerd in Amicitia, te geven door den heer Lamberts en het dilettanten ensemble onder leiding van den heer Van Aaken. Het programma luidt als volgt: 1. Ouverture zur Oper„Wennlch König Ware" door Adam 2. Drie lie deren, S. de Jong3. Meditation Adoptée sur le Ier Prélude de J. S. Bach, Gounod; 4. „Kerstnacht", too- neelspel in 1 bedrijf door H., 5. Bal- letmusik aus der Oper „Anacreon", Cherubini6. Hoe oom verliefd werd; 7. Ein Abend in Toledo, I. Serenade, II. Spanischer Tanz, Schmeling8. Een nare wraak, humoreske van Jus tus van Maunk 9. Varia 10. „Neues Leben", concertwalzer, Komziik. Voor de leden en hunne huisgenoo- ten wordt .Maandagavond betzelfde programma uitgevoerd. Op den openbaren weg is ge vonden een portemonnaie, waarin eenig geld en een spoorkaartje. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij den Burgemeester. Een man, die jaren geleden uit Veenhuizen ontvlucht was en naar Duitschland was vertrokken, kwam terug om hier in de stad zijne vrouw te gaan opzoeken. De politie kwam hem echter op het spoor en hoewel het verblijf te Veenhuizen verdaagd was, had hij nog 8 dagen gevangenisstraf te ou dergaan. Hij is hiertoe naar Utrecht overgebracht. Gisterenavond veroorzaakte een manspersoon een heele volksoploop op de Langestraat. Als heer gekleed, met fantasiehoed en demisaison, had de man in 't minst niet de aandacht ge trokken, als hij maar voetbekleeding had gehad, doch deze ontbrak. Om dezen zonderlingen barrevoeter van 't belangstellende publiek te bevrijden, werd hem zoolang een plaatsje gegund aan 't politiebureau. Als reden van deze toegepaste „Kneippmethode" vertelde de man, dat hij, omdat hjj naakt geboren was, ook naakt wilde loopen daar de bui tenlucht nog te koud was, had hij zich voorloopig tot bet loopen op bloote voeten bepaald. PREDIKBEURTEN. Op Zondag 7 Maart. EVANG. LUTH. KERK. Voorm. 10 uur, Ds. J. L. F. de Meijere. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 10} uur, kiuderkerk van wege de afd. Amersfoort van den Ned. Protestanten Bond. Voorm. 11 uur, Ds. I. Hooykaas. DOOPSGEZINDE KRING. Loge gebouw van Persjjnstraat 1. Voorm. 10} uur, D3. E. M. ten Cate. BARNEVELD. Door deu Raad dezer gemeente is besloten een nieuwe teekenschool te bouwen, waarvoor door de Spaarbank alhier een renteloos voorschot van f 9000 beschikbaar is gesteld. Verder is besloten de gemeente- gasfabriek alhier aanzienlijk te ver- grooten. BAARN. Naar wij vernemen bestaan alhier ernstige plannen tot het stich ten eener tweede school met den Bij bel. De benoodigde grond is bereids door een belangstellend ingezetene aan het schoolbestuur geschonken. Donderdagavond werd vanwege de Vereeniging „Natura" eene huis houdelijke vergadering gehouden. Dr. Schoonderbeek uit Soest hield eene demonstratie over eenige tropische ke vers, terwijl de heer D. Bierhaalder de navolgende onderwerpen behandelde: „Het vraagstuk der buiging en wrin ging", „een nieuw gezichtsbedrog en zijn oorzaken", „demonstratie van eenige interessante fossielen en mi neralen uit de verzameling van den heer Beijer." Vrijdagavond vergaderde de Afd. Baarn van het Centraal-Genootschap voor kinder- herstellings- en vacantie- kolonies. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental 76 be droeg. Uitgezonden werden 14 kinderen waarvan de gewichtstoename bij een verblijf van 4 weken varieerde tus. schen 1 pond en 7 pond en 2 ons. De ontvangsten beliepen f 729,42, de uit gaven f 533,29», alzoo bedroeg het batig saldo f 196,12». Staande de vergadering kwam een gilt in van f 200. Het bestuur bestaat uit de heeren dr. F. P. A. Mujjsken, voorzitter B. J. J. Weijkamp, secretaris, mej. C. A. J. Druijvestein, penningmeesteresse dr. P. V. Astro en mej. Cambier van Nooten. HANDEL IN VRUCHTBOOMEN. Het bureau der Nederlandsche po- mologische vereeniging te Utrecht vestigt in het Nederlandsche land bouwweekblad de aandacht van be langhebbenden op den onbetrouwbaren handel in vruchtboomen, die gewoon lijk in den nawinter wordt gedreven. In alle kweekerijen blijft in den ïegel een grootere of minder groole collectie vruchtboomen over naafloop van den handeldit zijn deels min der gewilde soorten en overigens boomen waaraan het een of ander niet deugt. Sommige menschen maken er hun werk van, deze restanten voor uiterst lagen prijs op te koopen en bieden die dan op de markten ten verkoop aan, zeer dikwijls onder de namen van goede soorten. En moge het, zoo iemand een slecht gevormd of een ziekelijk boompje koopt 's mans eigen scbuld zijn omdat hij niet vol doende op de hoogte is van het arti kel dat hij koopt, meer gevaar ligt voor den argeloozen, niet door en door op de hoogte zijnden kooper, in bet feit, dat het volstrekt geen zeldzaam heid is, dat appelboomen in pakken van tien stuks wirden verkocht, waar van slechts één een bordje met den naam van een goed soort draagt, terwijl de negen andere voor gelijken moeten doorgaan, maar het lang niet altijd zijn. Er zijn een massa liefhebbers, die te lang wachten met bet aankoopen van vruchtboomen blij, op de markt nog voorraad te vinden, vliegen juist die erin en zij komen bedrogen uit, wanneer de boomen vrucht gaan dra gen. Het merkwaardigste is echter, dat zulke markthandelaren gewoonlijk alle gevraagde soorten in voorraad hebben van de beste tot de minder goede soorten geven ze af, wat men maar hebben wil en vooral de meest in trek zijnde zooals goudreinette, bellefleur e.a. hebben ze zoogenaamd altijd bij zich. Men zjj hier echter voorzichtig met koopen want men is zoo licht bekocht. Het koopen van vruchtboomen is voor hen, die de soorten niet aan het hout kennen, ook dat kan men van het gros der liefhebbers niet ver wachten, volkomen eene zaak van vertrouwen. Men kan zich veel beter wenden tot een vertrouwd kweeker, wiens naam een waarborg is voor het gekochte, al is deze methode een weinig kostbaarder, dan boomen te koopen van rondtrekkende handelaren, die verdwijnen zonder kans op eenig verhaal achter te laten. Wie raad op dit gebied wil ontvangen stelle zich in verbinding met het bureau der Nederlandsche pomologische vereeni ging te. Utrecht. Een taai hoer. De tegen standels der terechtstelling van moorde naars enz., door middel van een elec- trischen stroom, hebben een kostbare aanwinst gekregen in de peisoon van een jongen man, Charles Quill genaamd, die tevens fungeert als tastbaar bewijs voor de stellingen der auti-electrocu- tionisten. Het jonge mensch bood namelijk aan op zijn eigen corpus te demon- streeren, dat de bij terechtstellingen aangewende electrische stroom niet steeds doodt, en dat dit systeem dus niet betrouwbaar is, terwijl bij de guillotine, bij de juiste aanwending, mislukkingen zoo goed als uitgesloten zijn. Quill, een Engelschman, liet een stroom van 1800 volts door zijn lichaam gaan, zonder er 't minste hinder van te hebben. Integendeel, hij scheen ei zich bepaald behagelijk onder te gevoelen. Nu is deze stroomstrekte 100 volts grooter dan de electrische stroom, die bij electrocuties wordt aangewend. En op grond der te Londen plaats gehad hebbende proefnemingen, die in tegen woordigheid van verscheidene artsen en andere autoriteiten genomen wer den, wordt thans opnieuw en met klem geeischt de niet steeds direct doodelijke en het sterven tot een lange marteling rekkende electrocutie af te schaffen. (Tel.) Vallende bladeren. Prof. H. de Vries ontleende voor het Weten-

De Eemlander | 1909 | | pagina 2