DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. mftlf bl&öb "binnenland. No. 58 WOENSDAG 10 MAART 1909. 6e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Venaootseliap „ÖE EEMLANDER". Vopsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Nabetrachting over den Gemeenteraad FEUILLETON. DR. XAVIER. BUITENLAND. STATEN-GENERA.AL. EEMLANDER Hoofdredacteur R. G. RIJKENS Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Adverténtiên: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor lederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (By abonnement belangrijke korting.) Tot, plaatsing van ailverlcntiiin en reclames van liniten het kanton Amersfoort in dit blad is „iiilsloitend" gerechtigd liet Algemeen Binnen- en Bnitenlandscb Advertentiebureau I). V. AbTA, AVarmoesstraat 76—78 tc Amsterdam. De heer Jorissen is iemand van be minnelijke naïveteit. Hij heeft gedacht in de gisteren gehouden Raadszitting den heer Gerritsen aan het praten te zullen krjjgen over de quaestie, om trent het Roomsch woiden van twee kinderen, door dit Raadslid in de voorlaatste zitting ter sprake gebracht. Niet waar, de heer Gerritsen zou wel zoo goed willen zijn even te var- klaien of hy bedoeld had, dat er een onderzoek moest worden ingesteld naar het al of niet Roomsch worden van die kinderen dat zou een ergerlijke belemmering van gewetensvrijheid zijn, gaf de heer Jorissen dan alvast ten beste dan wel of bedoeld was te onderzoeken of er op dat Roomsch worden pressie was uitgeoefend. De heer Gerritsen is natuurlijk niet zoo dwaas geweest, om op de vraag in te gaan. Hy heeft ten minste niet alleen met woorden, maar ook door daden getoond, niet op het officieele onderzoek in deze te willen vooruit- loopen. De tweede naïveteit van den heer Jorissen is deze, dat hij schijnt te meenen, dat het criterium van de quaestie zou liggen in de vraag of er al dan niet pressie is uitgeoefend bij het Roomsch worden. Willen wij het den heer Jorissen eens precies zeggen, wat men verlangt te weten Men wil zekerheid omtrent de vragen of het Roomsch worden in het ziekenhuis heeft plaats gehad zoo neen, of soms de voorbereidende maatregelen daartoe dan daar hebben plaats gehad of het overgaan tot den Roomschen godsdienst daar soms in de hand is gewerkt. Dat wenscht men te weten. Wij Naar het Engelsch van MAX PEMBERTON. 35) kunnen dit niet weten, mogen het dus ook nog niet aannemen wij dienen het onderzoek af te wachten, maar wanneer een van die vragen bevesti gend mocht worden beantwoord, dan zou iemand, dien de heer Jorissen goed kent, namelijk de directeur van het Elisabeths Gasthuis, niet "rij uit gaan. Want hij moet alles weten, wat in de stichting, aan wier hoofd hy staat, gebeurt. En nu komt het ons voor, dat tot nu toe in deze zaak, de naam van de inrichting slechts door één persoon is geschaad en dat is door het Raadslid Jorissen. In de eerste plaats door de voor barige en ten deele onjuiste mede- deeling, die hij in de bladen heeft laten plaatsen als noot by het Raads- verslag en in de tweede plaats door bet keurslyf, waarin hij aan het begin der Raadszitting van gisteren het onderzoek wilde rijgen. Dat heeft by onbevooroordeelden geen goeden indruk gemaakt. Iu den aanvang der zitting kon men reeds nagaan, welk lot het amendement van den heer Oosterveen, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten, zou zijn beschoren. Twee der voorstemmers, de heeren Visser en Salomons waren afwezig. Daaienboven stemde de heer Jorissen we hadden niet anders van hem verwacht tegen. En ziet het voorstel van B. en W. werd daarna aangenomen met slechts twee stemmen tegen. De reeks van voorstanders van het opnemen van Zondagsheiliging in dit voorstel plot seling gedaald tot twee, als er kans is dat de f 300 huur aan de Gemeente kas zal ontgaan Er is ergens sprake van het ver sjacheren van zyn eerstgeboorterecht voor een linzenschotel. „Kom", zei hjj na een oogenblik stilte, „myne onderdanen zullen het mij wel vergeven als ze je zien, daar heb ik nooit aan getwijfeld, ze moeten 't mij vergeven I" Zij keek hem wel ietwat ontsteld aan. „Zijn ze dan zoo vreeselijk, die onder danen van jou, Arthur?" „Ze zijn niet vreeselijk, ze zijn al leen maar mal. Maar de wet is er, en ik ben de eerste, die haar geschonden heeft I" „lk begrjjp je niet, lieveling, verklaar het mij als je belieft." „Er is niets te vertellen," vervolgde hij met een vroolijkheid, die zoo zicht baar gedwongen was, dat zij er zich niet door liet bedriegen. „Volgens de wet van Cadi moet ik een Spaansche trouwen, dat heb ik niet gedaan. Mjjn volk zal zich daarover amuseeren in den beginne zullen zij misschien wel mopperen, maar later, als ze jou zien, vrouwtje!" Hij kuste haar weer, evenals iemand die op die manier baar RUSSISCHE TOESTANDEN. De volgende geschiedenis wordt uit Petersburg gemeld als eon commen taar op Stolypine'a beweringen in de Doema, dat de Russische geheime politie er geen agents provocateurs op nahoudt. Een zekere Zavarnicki was destijds militair commandant in het district Vladiwostok. Hy had eeuige inlich tingen ontvangen aangaande een re- volutionnaire organisati onder de soldaten en zelfs de namen harer leden waren hem bekend. Niettemin liet Zavarnicki hen in vrijneid en provoceerde daardoor den opstand op 30 October 1905. In den nacht van 30 op 31 October deed hij een huiszoeking in de wo ning van den hoofdredacteur der Pria- moerie, den heer Goldbrecht. Op handige wijze liet Zavarnicki tusschen de papieren van dezen eenige revolu- tionnaire brochures glydon en Gold brecht werd gearresteerd en beschul digd den opstaud te hebben veroor zaakt. Bovendien had Zavarnicki aan eenigen zijner getrouwen opgedragen bommen te fabriceeren en deze op door hem aan te wyzen plaatsen neer te leggen. Voorts had Zavarnicki drie valsche zegels van bet revolutionnaire comité laten namaken om de brochures, die hij by huiszoekingen „vond" daarvan te kunnen voorzien. Zelfs aau zijn collega den havencommamdant zond Zavarnicki een dreigbrief, eveneens natuurlijk van het revolutionnaire zegel voorzieu. Ten slotte schreef hij voor zichzelf een doodvonnis, dat hij zich door omgekochte Chineezen tege lijk met een doodkist liet thuis be zorgen, het een en ander natuurlijk met het doel om zijn superieuren er van te overtuigen, dat de revolution naire beweging strenge represaille maatregelen noodzakelijk maakte. Za- varnicki's handelwyze werd niettemin hekend, hy werd voor den plaatse- lijken krijgsraad gedaagd, en tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. In booger beroep heeft deze zaak kwade vermoedens wilde verjagen. Hij vertelde haar niet, dat de wet van Cadi de doodstraf eischte voor wat hy gedaan had. „Dat hadt ge mij vroeger moeten vertellen, beste Arthur," zei zij vrien delijk verwijtend! „Ik vind het niet goed van je dat je dat geheim gehou den hebt!" Hij hield haar voor den gek met haar angst, maar deed dat op zoo'n vleiende wijze, dat ze er geen weer stand aan kon bieden. „Het meisje, dat Parijs geregeerd heeft, zal zeker ook in mijn land re- geeren," zei hij. „Zyt ge niet de mooi ste vrouw ter wereld Laat hen Euro pa doorzoeken waar zouden zy zoo'n vrouw voor mij vinden? Je weet dat ze dat niet zouden kunnen, Esther dat zegt de spiegel je eiken dagGe zijt de myne, de myne 1 Ik zou je niet willen afstaan voor alle koninkrijken der wereld I Hy ging voort met zich te berispen, verzekerde haar dat die wet al lang vergeten was in Spanje en beloofde haar dat, als hij dr. Xavier weer ont moette, zij de meesteres en niet de leerlinge zou zijn. „Myn volk is een vry volk, maar ze houden van hun vorst. Zoolang hy zich aan de algemeene wetten houdt, ontzeggen zij hem niets. Zy zullen ons tot aan het eind van ons leven fetee- nu voor den centralen krijgsraad te Petersburg gediend en Zavarnicki werd vrijgesproken. DE BALKAN-CRISIS. De berichten omtrent de Oostersche quaestie in haar jongste stadium, over 't geschil tusschen Oostenrijk on Ser vië, zouden vervelend worden, indien de zaak waarom het ging, niet zoo belangrijk ware. Want het geldt hier de groole vraag vrede of oorlog. De voorlaatste berichten waren gunstig, de laatste "zyn dat minder. Ziehier een reeks telegrammen, door Reuter verzonden. De te Konstantinopel verschijnende bladen Yeni Gazeta en de Ikdam deelen mede, dat Servië maatregelen neemt om tegen hel Sandjak Novi- bazar op te trekken. Ook worden benden gevormd. Daar ter stede ging gistermiddag het gerucht, dat Servië er in geslaagd was reeds den steun van twee Mogend heden te winnen om van de Porte toestemming te krijgen Servisch oor logsmateriaal over Turksch grondge bied te vervoeren. Het Servische Staatsblad publiceert een decreet, waarin aan alle deser teurs gratie wordt verleend. Het best klinkt nog het belicht van de Neue Freie Presse, het welk zegt, dat Servië da verdediging zijner be langen toevertrouwt aan Rusland en de bevriende Mogendhedeu, zonder afstand te doen van zijn eischen. Men gelooft, dat het oorlogsgevaar vermeden zal kunnen worden. TURKIJE. Uit Constantinopel werd aan de Frankforter Ztg. gemeld, dat een poging tot muiterij van een gedeelte van het garnizoen van Yildiz Kiosk slechts door de persoonlijke tusschenkomst van Mohmond-Moektra-Pasja, bevel hebber van het eerste legerkorps, werd voorkomen. De commaüdant van het bataljon, dat aan het muiten wilde slaan werd onmiddellijk gearresteerd met zes officieren en vijftig man schappen. Zy zullen voor een krijgs raad verschijnen. Volgens een nader bericht kwam het bewuste bataljon met de bajonet op het geweer voor Yildiz Kiosk om ren vrouwtje. Je moet van Cadi honden! Ik zegje, dat het de mooiste stad van Europa is en in het Paleis hebben de vorsten schatten verzameld. Gandarez gaat voort met alles voor ons in gereedheid te brengen. Ik heb bevel gegeven dat zij ons morgen by het aau breken van den dag met rijtuigen afhalen, zoodat we tegen het diner te St. Girons zjjn. Ach, wat wacht ons een heerlijke tijd Zy luisterde geduldig, hoewel haar i achterdocht opgewekt was. Zy had zich van den beginne of aan voorge houden dat de horizon van haar geluk vroeger of later zou verduisterd wor den door een wolk. Nu kende zy ein delijk de waarheid Esther ontveinsde zich niet, dat als die wet werkelijk nog van kracht was, haar huwelijk dan een morganatische echt was. Spanje zou haar niet erkennen en (jus zou zij de minst te benijden positie bekleeden, die deel eeuer vrouw kau zijn. „Ja, als uw volk van mij houdt!" zei zij en drukte in die woorden al haar twijfel uit. „Maar zijt ge daar wel zeker van, beste Arthur? Hebt ge er wel over nagedacht, welke gevol gen de antipathie van uw volk voor ons zou hebben Hjj leunde achterover in de kussens en deed zijn best om het van eeu wys- geerig standpunt te beschouwen. „Ik twist nooit met het tegenwoor. de vrijlating te eischen van eeu ser geant, die een luitenant zou hebben geslagen. Het bataljon is tot straf over de verschillende kazernen verspreid. De zaak schyut hoegenaamd geen politieken achtergrond te hebben. ITALIË. De algemeene verkiezingen zijn af- geloopen. De Messagero constateert een overwinning van de democratie op do clericalen en modernen, [een overwinning, daarom van des te meer belang, omdat de clericalen voor de eerste maal met alle krachten aan de verkiezingen deelnamen. De overwin ning zal in het land een krachtigen weerklank vinden. Talryke betoogers gingen Bissolati, den soc. democraat, toejuichen, die voor het venster ver scheen en verklaarde, dat deze ge wonnen slag op het Vaticaan niet de laatste van dezen strijd zal zyn. De uitslagen in do provincie komen onvolledig en met groote vertraging binnen. De nieuwe Kamer zal ongeveer 150 nieuwe afgevaardigden tellen. FRANKRIJK. De Kamer heeft met 407 tegen 166 stemmen het wetsontwerp op de in komstenbelasting aangenomen. Onder levendige toejuichingen aan de linker zijde. In de Kamer dienden George Herry en verscheidene andere afgevaardigden de volgende motie in De Kamer besloot de bespreking der wetsontwerpen, die ten doel hebben het algemeene douanetarief te wijzi gen, te verdagen, totdat de regeenng de Kamers van Koophandel heeft ge- raadgepleegd. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren werd het debat voortgezet over de motie-Schaper in zake den tien uren dag. De redevoering door mr. Aalberse hieraan gewijd was zaakrijk en over tuigend. Met een beroep op geleerden dige, Esther, wij missen de helft van ons geluk als wy ons ongerust makeu over den dag van morgen, en gaat het ons eigenlyk wel iets aan, afgezien van de gevolgen. Ik ben een rijk man en hetzij ik in Spanje, hetzij ik in Frankrijk ga wonen, gij zult myne woning met mij deelen. Dat is mij voldoende. Als Gandarez terug komt met slecht nieuws, dau overschrijden wy de grenzen niet. Als Cadi neen zegt, welnu, dan keeren wij terug naar Parijs en schudden het stof van onze voeten. Maar het is dwaas om te spre ken over dingen die misschien niet eens zullen gebeuren. Mijn volk is romantisch, onze kleine roman zal wel in zijn smaak vallen. Ik heb Gandarez gesmeekt om vooral geen tyd te ver liezen. Hij begrijpt hoeveel er van zijn optreden afhangtvoor de rest kun nen wij ons programma zelf opmaken. Wy komen tegen zonsopgang te Troix. Het is een lange rit door de heuvels maar mijn paarden zullen bet wel in acht uur doen. Wy moeten tegen het diner te St. Girons zijn, bet 1 er vrij eenzaam en verlaten, maar beschouw het ook alleen als een tijdelijke verblijfplaats. Indien Gandarez voortmaakt; kunnen wy op den derden dag bericht van hem hebben. Wij ryden dan voort naar Oost en als wij een voorspoedige reis hebben dan moeten wy binnen veertien dagen in het paleis zyn. Ik verlang er naar om je het paleis te laten zien, Esther. Mijn voorouders hebben er meer dan duizend jaar in gewoond, maar denk maar niet, dat je er spoken zult zieo. We heb ben er een nieuwen vleugel aan ge bouwd, dien we in Franschen styl hebben ingericht. Je moet zelf je kamers uitzoeken on de decoraties er voor uit Parys laton komen. Ik ver wacht natuurlyk niet dat jehetheele jaar in zoo'n stad in de bergen zult wonen. Wij zullen er drie maanden in het jaar wonen en op die manier onze vacantia verdienen. En ik zal je ook eens naar Devonshire brengen, waar je mij de mooie plekjes zult wijzen. Och, ik weet het wel, jullie Engelschen lydt allemaal aan heimwee, op dat punt zult ge wel geeD uitzon dering zyn. Als ik je gaarne ge lukkig wil zien, dau moet ik met je naar Engeland gaan en dat ik wil natuurlijk met hart en ziel, want ik heb je lief! Ja, ik heb je lief en zou de heelo wereld tarten om jouwentwil I" Wordt vervolgd.'

De Eemlander | 1909 | | pagina 1