WEEKBERICHT. Tliermometerstancl STADSNIEUWS. Kerk- en Schoolnieuws Uit de Omgeving. |gifigaz®nd©«. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 13 Maart 1909. Hoogste barometerstand 761.3 m.M. te Valentialaagste 756.1 m.M. te Sylt en Kopenhagen. Verwachting tot den avond van 14 Maart 1909. Wind: Zwakke tot matige Noorde lijke tot Westelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Ver anderlijke bewolking, waarschijnlijk sneeuwbuien. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 755 :n.M. Vorige stand te 12 uur 761 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 34 Laagste hedennacht F. 29 Hedenmiddag 12 uur F. 38 Men ziet waar 't heen gaat. Want tegen de Juni-dagen moet er nog heel wat bovenop. Door het Bestuurder vereeniging „Handel en Nijverheid" is het volgende schrijven verzonden aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel Excellentie, In het bezit zijnde van het ont- werp-Algemeene maatregel van be stuur als bedoeld bij art. 4 der Arbeids wet, met daarbij behoorende Memorie van toelichting, en naar aanleiding van uwe missive van Januari 1909 aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland, waaruit w(j vermeenen te ontdekken, dat niet alleen beoordeelingen van genoemde kamers, maar ook van andere corpo raties aan Uwe Exellentie welkom zullen zijn, veroorlooven wij ons de vrijheid, b(j Uwe Exellentie er op aan te dringen, hare aandacht te willen schenken aan het Rapport der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Enschedé, waar dit rapport behandelt de verwarring en verlichtingin arbeids- lokalen, in het ontwerp behandeld in de art. 6 en 10. Ons houdende buiten de andere be zwaren van genoemde Kamer, wijl die zijn van meer plaatselijktech- nischen aard, achten wjj de opmer kingen omtrent verwarring en ver lichting gegrond, bewezen als zy zijn door ondervinding. Ook het instellen van een Raad van beroep achten wij in 't algemeen in belang aer Nijverheid. Weshalve wjj uwe Exellentie eer biedig verzoeken, alsnog wijzigingen in bedoelden geest in het ontwerp te willen doen aanbrengen. Met betuiging van verschuldigde hoogachting hebben wy de eer te zijn, het Bestuur van, (enz.) Het Bestuur der sociëteit „Ver eeniging" heelt collectief ontslag ge nomen. De Provinciale Liberale Kiezers bond te Utrecht, heeft de volgendé circu laire verzonden aan de Leden en Do nateurs. „Voor het jaar 1809 komen wy weder uwe steun en uw vertrouwen vragen. Moeilijk zijn de omstandig heden, waarin de vrijzinnige elementen in de groote meerderheid der gemeen ten van de provincie Utrecht ver- keeren. Aan zich zelf overgelaten, voelen zij zich onmachtig en zyn daardoor al te zeer geneigd om de handen in de schoot te leggen. De Provinciale Liberale Kiezersbond wil voor die elementen een centraal orgaan zijn, dat verspreide geestver wanten met elkaar in voeling brengt en hen tot samenwerking opwekt. Door hulp te verleeuen met raad en daad, wil onze bond hen doen deel nemen aan het politieke leven en hen aanwerven als strijders voor de vrij zinnige beginselen. In dien geest zyn wij tot dusver werkzaam geweest en hopen wij, met uwen steun, in de maanden, die nog moeten verloopen tot de verkiezings dagen, die voor de deur staan, nuttig werk te doen. Het bestuur van den Utrechtschen Provincialen Liberalen Kiezersbond, Mr. L. van Liei, Utrecht, Voorzitter. J. C. van EeteD, Jaarsveld. J. J. van der Eist, Amersfoort. Jhr. IC. J. II. A. Ram van Bottestein, Zeist. J. A. Matthes, Breukelen. M. D. van Lessen, Secretaris, Utrecht, van Wijckskade 21.'' Misschien dat ook anderen nog ge negen zijn mee te werken aan het doel dat deze Kiezersbond beoogt daarom drukken wij de circulaire af. Voor het toelatingsexamen van de Ambachtsschool alhier hebben zich aangemeld 66 leerlingen, waarvan één zich terugtrok. De uitslag zal later bekend gemaakt worden. Naar het Amersf. Dagblad ver neemt zijn do Hagespelers, onder lei ding vanEduard Verkade, voornemens in April hier nogmaals een voorstelling te komen geven, ditmaal van een modern stuk. Ook schijneo er nog plannen te bestaan voor een opera concert, te geven door artisten van de Noord Nederlandsche Opera, waar van mejuffrouw Cateau Esser de artistieke leidster is. Gisterenavond hield deafdeeling Amersfoort van den Bond voor Vrou wenkiesrecht een algemeene ledenver gadering in Ons Huis ter verkiezing van 5 bestuursleden, wegens periodieke aftreding van Mevrouw van Weezei Errens, die niet meer in aanmerking wenschte te komen en mej. Heerma van Voss en wegens bedanken van mevr. van Vollenhoven- Rood en de heeren Rykens en Hoog. Herkozen werd mej. Heerma van Voss en gekozen mevr. Baudet, mevr. Feis, mevr. Belonje en mej. Steiubuch. Mevrouw Baudet heeft echter voor deze benoeming bedankt. Door de politie is aangehouden een 7S-jarige man, die nog 8 dagen gevangenisstraf te goed had. —Op den openbaren weg is gevonden een zak met timmermansgereedschap, weike door den vinder op het politie bureau is gedeponeerd. PREDIKBEURTEN. Op Zondag 14 Maart. EVANG. LUTH. KERK. Voorm. 10 uur, Ds. J. L. F. de Meijere. REMONSTRANTSCI-IE KERK. Voorm. 10} uur, Ds. I. Hooykaas. DOOPSGEZINDE KRING. Geen dienst. Langs IWeg. (Amersfoortsche Kroniek en Critiek.) XXII. Er is in dit blad reeds het een en ander gezegd naar aanleiding van de pogingen in den Gemeenteraad gedaan, om Zondagsheiliging by decreet te bevorderen, maar het zal ook mij zeker vergund zijn in deze rubriek eens te zeggen, wat ik daai van denk. Ik bedoel niet over de zaak zelf, maar over de houding van een paar raads leden. Een gemeenteraadszitting is daar te ernstig voor, maar anders zou men daar een prachtige gelegenheid hebben om eens iemand in 't zonnetje te zetten. Zoo zou ik er mij een feest van hebben gemaakt den heer Ruys, toen hy sluiting van het sport'errein Birkhoven op Zon- en feestdagen vroeg, toe te voegen, dat hij daarmee veel te laat kwam dat had hij moe ten bedenken, toen het terrein aan de commissie werd afgestaan. Was toen zijn christelijk bewustzijn inge dommeld Of heeft hij toen gedacht, beperkende bepalingen kunnen wij naderhand wel maken. Dat heet onder kooplieden iemand in den nek zien. Getuigen is goed en wel, schijnt de heer Ruijs te deuken, maar 't moet geen driehonderd gulden kosten en daarom stemde hij voor het voorstel van B. en W. om een stuk grond te verhuren aan een circus, ook zonder dat de bepaling gemaakt werd dat des Zondags niet mag worden ge speeld. Enfin dit Raadslid heeft „getuigd" en dit kan misschien door de a. r. kiezers doen vergeven, dat 's heeren Ruijs' redevoeringen in de handelingen van den Gemeenteraad nog geen kwart pagina vullen in een tijdsverloop vau anderhalf jaar. Verder vind ik het niet aardig, dat geen der laadsleden, na afloop der stemming over het amendement-Oos terveen, den heer Van Kalken heeft geluk gewenscht. Dezen toch is het gelukt het dubbele voordeeltje te behalen van zijn coalitie-broeders in 't gevlei te zyn gekomen, terwijl hy aan den anderen kant zyn stukje muziek op Zondag waarvan hij zie de raadsnotulen zooveel houdt, niet zal behoeven te missen, als het circus- Charles ten minste op dien dag een voorstelling zal geven. Ik heb gezien, ddt er bij den Raad is ingekomen een verzoek van den heer Krieger, om voorloopige vergun ning, voor den tijd van twee jaren, tot het leggen van spoorstaven in den nieuw aan te leggen weg naar Soest- dijk. Het zou my verbazen als de Raad hierop inging. De gemeente toch moet meester blijven op dien weg. Als vandaag of morgen de bestaande tram maatschappij van Baarn naar Soest met voorstellen mocht komen, om haar lijn door te trekken naar Amers foort, of de Amersfoortsche tram mocht plannen hebben de lijn te ver lengen tot Birkhoven, dan moeten onze handen niet gebonden zijn door reeds verleende vergunningen. Van den nieuwen weg gesproken men schijnt het er algemeen wel over eens te zijn, dat de aannemer by het werk geen zijde zal spinnen. Of dit de reden is, dat aan sommige arbei ders minder loon is aangeboden, dan waartoe de aannemer volgens de voor waarden verplicht is te geven Enkele werklieden hebben reeds geweigerd het aangeboden loon te aanvaarden en hebben zich bij het gemeentebe stuur beklaagd. Dit zal stellig wel mid delen weten te vinden, dat de voor waarden, in het contract opgenomen, worden nagekomen. Het vordert met dien weg nog niet hard. Natuurlijk niet, alles wacht op zachter weer. De winter is zoo ein deloos lang. Dit heeft ook gemaakt, dat de commissie tot steun bij ge dwongen werkloosheid, die gedacht had aan het einde van haar werk te zijn voor dezen winter, opnieuw bij de burgerij heeft moeten aankloppen. Met succes, dat moet worden gezegd. En het doet aangenaam aan, te hooren, wat de heeren collectanten meêdeelen, dat namelijk aan huizen waar men brons had verwacht, met blijmoedig heid een dubbeltje of kwartje werd geofferd. Als het weer voor goed omslaat, zal er ook spoedig een begin worden gemaakt met het bouwen van een viertal villa's aan den nieuwen weg. 't Is te voorzien, dat ze niet lang leeg zullen staan, want er is tegenwoordig gebrek aan heerenhuizen. Daarentegen staan tal van arbeiderswoningen tegen woordig leeg in onze stad. Dat is een bewijs, wat ik trouwens ook reeds vroeger hoorde beweren, dat het aan tal inwonende arbeiders afneemt en het getal meuschen, die grootere huren kunnen betalen, wassende is. Zou dat nu geen goede gelegenheid zijn voor de gemeente, om eens op ruiming te houden onder de krotten FLANOR, ZEIST. De heer Dodey, drogist al hier, had in den tuin bij zyn woning een kunstmatige broedery (een zoo genaamde kunstmoeder), waarin zich een broedden met een 17-tal kuikens bevond. In den vorigen nacht nu kwam ge noemde heer tot de ontdekking, dat deze broedery in brand stond. Spoedige hulp ken niet verhinderen, dat deze inrichting totaal afbrandde en de jonge kuikens alle den dood vonden, terwijl men later de broedhen met afgesneden hals terugvond. De zaak is in handen van de po litie. Buiten verantwoordelijkheid da Eedactie. Antwoord aan den heer J. Berendsen, leeraar boekh. M. O. alhier WelEd. Heer I Naar aanleiding van Uw ingezonden stuk in „De Eemlander" van 9 Maart j.l. heb ik de eer U mede te deelen dat uw bericht een weinig voorbarig was. Immers waar ik het voornemen heb alhier nog deze maand een middag voorstelling te geven, van welk voor nemen ik begin Maart aan het Be stuur der plaatselijke afdeeling der Vereeniging tot oprichting van een Sanatorium voor longlijders in Neder land bericht gaf is het toch logisch dat het verslag eerst na die uitvoering bekend gemaakt kan worden. (Jitstedigheid van mij (112 Maart) was oorzaak, dat ik verzuimde U met deze nog plaats te vinden voorstelling in kennis te stellen. W. WERNICKE. Geachte Redactie I Gisterenavond door de Langestraat komend, werd myn aandacht getrokken door een aankondiging van een voet balwedstrijd, die voor een der sigaren winkels hing en gesteld was in 't Engelsch. Geen woord Hollandsch er by, maar echt, flink „sportmanlike* Engelsch. Is het een grap geweest, bestuur van „Quick" of ligt de oorzaak van 't gébruiken van de Engelsche taal by een zuiver Hollandscbon voetbal wedstrijd in dit middel om meer de aandacht voor de goede zaak te trekken? Nu, wat dit laatste betreft, is het voor een groot deel gelukt, als men tenminste dat aandachttrekken in een wooi d noemt met ergernis verwekken. We hopen nog maar, dat de eerste veronderstelling juist is, al heeft dan ook de grap bij velen gelukkig niet veel opgang gemaakthet bestuur van „Quick" heeft zich eerder zelf in een belachelijk daglicht gesteld. Met dank voor de opname, Een Sportliefhebber. alleklei. Het postkantoor van Messina. De rendes vous formule te Messina luidt tegenwoordig: „Om tien uur op het postkantoor" of „Op de puinhopen van mijn huis. Ik graaf vandaag mijn familie op." Het „postkantoor" ligt tusschen de zee, den doorgebroken havendyk en de San Martinostraat. De grenzen van de postbarak zijn vrij ongeregeld. Dezer dagen zoo sebryft de redac teur van den Caffaro, die zoo juist uit de doodenstad is terugekeerd stond ten noorden van de post een hooiwagen, die met twee vreedzaam herkauwende ossen was bespannen. Ik leunde tegen den wagen en schreef een briefkaart. Hoog boven op het hooi zat een deftige dame, die een couvert opende. De oostgrens van de postbarak vormen de trappen van een verbrijzelde marmeren stoep. In het westen echter heerscht leven, en dit leven vormen tien of twaalf ambulante wagens, wier eigenaars allerlei waren te koop aanbieden. Een verkoopt prent briefkaarten, scheermessen, manchet- knoopen enz. De andere bood schoenen te koop aan, een derde kragen en dassen. En dan is er een wagen, wiens eigenaar handelt in zeep, kammen, messen en vorken. Daarnaast staat een bescheiden wagentje met Mandarijntjes, een boert je dat in de nabijheid staat, biedt den bezoekers van het postkantoor boter en vleeschsoep aan En de telegraaf Een barak, die midden in het moeras staat te zwemmen. Als de wind giert, wordt de heele barak als een speelbal heen en weer geworoen. Aeolus ont voert do telegramformulieren. In de telefooncel viudt men hangmatten, ledige vuile borden, sinaasappelschillen, een wapen van Italië en een flesch. De leider van het telegraafbureau en de telegrambestellers zitten aan den- zelfden tafel, publiek en beambten op dezelfde bank. Op de telegraaftoestellen vormen kaarsen en citroenen een in teressant stilleven en in de voor de telegrammen bestemde vakjes liggen mutsen en zakdoeken. Van tijd tot tijd klink een klokje om te vermelden, dat de verbinding met Rome verbroken is. En dan klinkt een ander klokje men deelt het publiek telefonisch mede, dat de telefoon niet in orde is, en dat daarom niet kan worden ge telefoneerd. Een nieuw boek van Tolstoi. Op aandringen van zijn vrouw heeft Leo Tolstoi, gelijk uit St. Petersburg gemeld wordt, zich gezet aan een nieuw werk, waarvau de stof ontleend is aan de jongste Russische revoluties. De opstanden in Moskou, Sebasto- pol, Kroonstad en Sweaborg, de Janu aridag in Petersburg en de groote staking worden in het werk beschre ven. Tolstoi heeft rjjkelyk materiaal uit dezen veelbewogen tijd opgeza meld, welke hy nu zal denken te ge bruiken. Een dagboek van konin gin Victoria. Lord Esher, een van de uitgevers der brieven van koningin Victoria, heeft in een lezing verteld, dat Victoria op haar I3deu verjaardag een dagboek begon en zij er haar gansche leven mee voortge gaan is tot 12 Januari 1901, tien da gen voor haar dood, toe. Dat dagboek beslaat een honderd deelen. Niet alles zal openbaar gemaakt worden. Aan haar jongste dochter prinses Bea trice, weduwe van prins Hendrik van Battenberg droeg zij op te zorgen dat zekere gedeelten aan aller oogen zouden worden onttrokken. De prinses heoft daartoe vele deelen overge schreven. Heel de papieren nalaten schap van koningin Victoria, behelzende ook haar brieven, zullen in het ar chief te Windsor bewaard worden. Er zijn al 1050 groote folio deelen mee gevuld, en er komen nog een 200 deelen bij. Daarin berust ook het vermaarde veldtocbtsplan van keizer Wilhelm. Vreemde lekkernijen. Een medewerker van de „Gil Bias" vertelt, dat er in Frankrijk vrij veel hagedissen, jonge krokodillen en slan gen worden gegeten. Jaarlijks komen er een 5000 gewone hagedissen aan de markt. De vraag naar salamanders is grooterdaar worden er jaarlijks wel 8000 van verorberd. Jonge, mal- sche hagedissen gelden zoowat vier franc het stuk oude, taaie doen maar vyftig centimes. Voor slangen wordt ook een aardig prijsje gemaakt, voor de beste soert wordt evenveel betaald als voor een kalkoen. De meeste vraag is er naar addersdie schijnen een bijzondere lekkernij te zijn. Jonge krokodillen zijn ook zeer in trek, maar er komen er slechts weinig aan de markt, mis schien honderd in een jaar. De vraag naar kikkerboutjes schijnt af te ne men. Maar slakken blijven in de kleine volksrestaurants zeer in trek. Influenza in Engeland. In Engeland heerscht een inüuenza- epedimie, die in de laatste weken nog belangrijk is verergerd. De ziekte verschijnt in den vorm van een ver koudheid, doch is niettemin van een zeer gevaarlijk karakter. In de laatste vier weken zyn alleen in Londen 144 personen aan influenza gestorven, waarvan in de laatste week 66. De geneesheeren verklaren dat juist de lichte graad waarin de ziekte voor komt, aanleiding geeft tot de vele sterfgevallen, daar door de ziekte ge troffenen meenen hun werkzaamheden te kunnen blijven waarnemen en eerst dan een geneesheer halen, als longen en hart verzwakt zyn. Officieele spoed. Men schryft aan de Leeuw. Ct. Aan het ministerie van oorlog schijnt men een wonderlijke opvatting te hebben van het woordje spoed. In het zakboekje van een milicien grenadier met groot verlof te Heeren veen is dezen by opkomst met spoed de volgende reisroute voor geschreven van Heerenveen per tram naar Sneek en verder via Enkhuizen naar den Haag. Vertrekt men des morgens om 8 uur van Heerenveen dan is men 's avonds ongeveer 5 uur te 's Graven- hage. Gaat men 's morgens 8 uur per spoor via Utrecht dan is men te pl. 12 uur te Den Haag of 5 uur vroeger dan volgens de voorgeschreven route bij opkomst met spoed. Een origineels eierkoker. Een Sileziscb schoolopziener, die dezer dagen by een braaf schoolmeester over nachtte, hoorde voor het ontbijt-, ter- wyl hij zich aankleedde, de klanken van het gemoedelijke volkslied„Lang, lang ist 's her" door het huis schallen. Op zijn vraag aan 't ontbijt, wie zoo mooi gezongen had, antwoordde bet jongste dochtertje des huizes hem „Onze keukenmeid", en knoopte er de volgende verklaring aan vastZe zingt altijd „Lang ist 's her", by het eierkoken, driemaal voor zachte en vyfmaal voor harde eieren. De inbreker-uitbreker. Het Hbld. van Antwerpen deelt mede, dat men den uitbreker Alfred Thomas heeft gezien in het kanton Hoogstrae- ten. Vandaar is hij naar Antwerpen af gezakt, waar hy eenige dagen ver bleven heeft in een hotel aan het Balconplein, in gezelschap van een meisje. Hier is hy evenwel vertrokken sedert Donderdag of Vrijdag. Eer gisteren kreeg de politie te Turnhout bericht, dat het Engelsch heerschap zich in die stad zou bevinden in be trekking geweest met den beruchten „Jan Kwik" en de vrienden van dezen laatste zouden hem ook wel eenige dagen schuilplaats verleenen, totdat de politie zijn spoor bijster zou zyn. De ijverige politiecommissaris De Bisschop, stelde zich Zundagavond aan het hoofd van acht agenten en ge durende den ganschen nacht werden opzoekingen gedaaan bij de bekende vrienden en familieleden van Jan Smets, evenals in al de logementen, waar deze bandiet ooit den nacht had doorgebracht. Die opzoekingen duur den tot Vrijdagmorgen, doch de Engelsche bandiet werd niet gevonden, 't Onderzoek wordt voortgezet. Een bureau voor wan hopig en. Zulk een bureau is te Genève opgericht, waar wanhopenden gratis in consult kunnen gaan, en wel in een lokaal van de „Revue de médicine". Het staat onder de leiding van een „religieus en vol komen onafhankelijk" psychiater, die

De Eemlander | 1909 | | pagina 2