WEERBERICHT. Thermometerstand BIN IN EN LAND. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. Rechtzaken. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEB. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 18 Maart' 1909. Hoogste barometerstand 761.4 m.M. te Haparandalaagste 727.2 m.M. te Valencia. Verwachting tot den avoud van 19 Maart 1909. Wind: Toenemende tot krachtige meest Zuidel(jke wind. Gesteldheid van de luchtToe nemende bewolking, waarschijnlijk regen. Temperatuur Iets zachter. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 758 m.M. Vorige stand te 12 uur 757 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 38 Laagste hedennacht F. 26 Hedenmiddag 12 uur F. 40 stijfselpot naar het hoofd gegooid hebben. Dit eigenaardige projectiel miste echter z(jn doel, maar het scheelde niet veel. Het aantal door opzettelijk traag arbeiden der telegrafisten opgehoopte telegrammen bedroeg Maandagavond naar schatting 50,000 o. a. 20,000 te legrammen voor Berlyn en 600 voor Nizza. Een aantal toestellen werden 'door het personeel onbruikbaar ge- Knaak t. Volgens de Westminster Gazette is ook te St. Etienne en te Toulon de staking geproclameerd. - De lijnen van Parijs naar New-York worden nog bediend en zoo worden telegrammen van Parijs naar Londen via New-York verzonden. Natuur lijk komen deze telegrammen dan met een reusachtige vertraging op hun plaats van bestemming aan. Te 10 uur Dinsdagmorgen lagen honderden telegrammen voor Parijs in het hoofdtelegraafkantoor te Londen op verzending te wachten. De tele- graphische communicatie tusschen beide wereldsteden is geheel verbro ken en alle pogingen te Londen ge daan om deze hersteld te krijgen bleken vruchteloos. Clémenceau ontving gisteren een deputatie uit de afgevaardigden van Parijs, die hem den ernst van den toestand kwam blootleggen en vragen, welke maatregelen de regeering dacht te treffen om de publieke opinie ge rust te stellen, welke verontrust is door een stand van zaken waaruit rampspoeden in de handels-, industri eels en financieele wereld kunnen voortvloeien. Clémenceau bleek beslist voor krach tige maatregelen en Barthou is het hiermee eens. Hij meent, dat de ambte naren tot staking kwamen zonder reden. De dienst is ontwricht in zulke mate, dat onder de vertraagde tele grammen »r enkele zijn waaraan de Minister van Buitenlandsche Zaken het hoogste gewicht hecht. De regeering zal niet toegeven en het laatste woord zal aan haar blijven. De Temps zegt, dat de verwarring volkomen is. Aan de effecten- en goederenbeurs z(jn de zaken tot stil stand gebracht. De beambten van de reserve-briga- des, uit de provincie gekomen, ver klaarden zich solidair met de stakers. Van af 5 u. nm. gister was Brussel zonder verbinding met Parijs. Van het centrale telegraafkantoor te Par(js is gisteren geen enkel tele gram verzonden. Alle lijnen met het buitenland, behalve één lijn met Brus sel, worden niet meer bediend. Militaire telegrafisten zijn gerequi- reerd. Wat de stakers nu precies willen is niet gemakkelijk uit te maken, maar zij zjjn het er allen over eens, dat Simyan weg moet. Deze wordt beschuldigd van onhebbelijkheid, on bevoegdheid, van verspilling van Staats gelden, partijdigheid enz. De meeste beambten kwamen wel op de bureaux, maar voerden er niets uit. Incidenten vinden we niet vermeld, sabotage wordt niet dan in zeer beperkte mate toegepast. VENEZUELA. Volgens de Petit Parisien zal niet ex-President Castro, maar diens vrouw met de Gouadeloupe van Bordeaux naar Venezuela gaan. Zijn vrouw wil n.l. de schatten, die meerdere mil- lioenen beloopen en die verborgen zijn op een plaats, die slechts aan hun beiden bekend is, in veiligheid brengen. President Gomez is van dit plan op de hoogte gebracht en zal mevrouw Castro nauwkeurig laten bewaken. PERZIË. Het schijnt nu toch, dat de Sjah eindelijk zwichten zal voor de eischen der constitutionneelen. In een Minister raad onder voorzitterschap van Prins Saïb en Saltaneh werd voorgeslagen om een aantal onderdanen uit de ver schillende klassen op te dragen in grondtrekken een nieuwe constiutie op te stellen. De Sjah moet daarop dit voorstel, hem door den Minister van Buitenlandsche Zaken voorgelegd, goedgekeurd hebben en binnen eenige dagen zal een Raad van 60 k 70 Perzische burgers deze taak aanvaar den. Maandag 11. had de Sjah een onder houd van twee volle uren met den Russischen zaakgelastigde. Nederland en Venezuela. Dr. Paul, de Venezolaansche gevol machtigde bij verschillende Europeè- sche Hoven, die thans te Berlijn is, zal in het laatst dezer maand alhier terugkomen. Verwacht wordt, dat h(j dan in het bezit zal zijn van het ant woord zfjner Regeering op de door Nederland gestelde voorwaarden tot oplossing van de bestaande ge schillen. Vacatur e-H ooge Raad. De volgende lijst van aanbeveling is door den Hoogen Raad aan de Tweede Kamer ingezonden, ten einde daarop te kunnen achtslaan bij het maken der nominatie voor de vacature van een Raadsheerplaats, ontstaan door het overlijden van den Raadsheer jhr. mr. S. M. S. De Ranitz mr. A. Fen- tener van Vlissingen, raadsheer in het Gerechtshof te Amsterdammr. A. M. Pleyte, advocaat-generaal bjj het Gerechtshof te Amsterdam mr. C. O. Sogers, president der Arrond.- Rechtbank to Bredamr. H. Hesse, raadsheer in het Gerechtshof te Arn hem mr. R. A. Fockeraa, raadsheer in het Gerechtshof te Leeuwarden mr. F. N. L. Aberson, raadsheer in het Gerechtshof te 's Gravenhage. De ontwerpen op Re gentschap en voogd ij. Het gala-rjjtuig, waarin de Ministers van Justitie en van Binnenlandsche Zaken zich a.s. Vrfidag van het Kon. Paleis naar de Staten-Generaal zullen bege ven, tot het indienen der ontwerpen op regentschap en voogdij, zal door militairen geëscorteerd worden, zoo dat hetzelfde ceremonieel zal gevolgd worden als bij ^sluiting van een zit tingjaar. Jhr. R. Van Suchtelen van de Haare burgemeester van Bussum, is gisterochtend op ruim 75-jarigen leef tijd overleden. Echtscheiding. Prof. mr. D. Simons, hoogleeraar in het straf recht te Utrecht, heeft voor de Am- sterdamsche Studenten DebatingClub de volgende stellingen verdedigd 1. De thans gevolgde praktijk, waardoor langs een omweg echtschei ding of scheiding van tafel en bed verkregen wordt bij onderlinge toe stemming, verdient afkeuring. 2. Het is echter niet wenschelijk door wetswijziging deze praktijk on mogelijk te maken, tenzij tevens a. de gronden, waarop echtschei ding kan worden gevorderd, worden uitgebreid b. echtscheiding worde toegelaten bij onderlinge toestemming, onder voorwaarde dat de daarop gerichte ernstige wil bij de echtgenooten met voldoende zekerheid zij gebleken en indien er uit het huwelijk kinderen zijn gesproten, voor de belangen van deze, ten genoege van den rechter, zoo goed mogelijk zij gezorgd. Sneltreinmachines. De proefritten met de nieuwe sneltrein machine no. 35 op de trajecten Box tel—Vlissingen en Amsterdam Em merik zijn afgeloopen. De machine heett op beide trajecten zeer goed voldaan. Steeds werd de tijd der ver traging ingehaald, niettegenstaande de trein 52 assen groot was. De ma chines der S.S. trekken meestal slechts 40 assen. De S.S. zal dan ook over gaan tot eene bestelling van machines van dergelijk constructie. Kiosken voor verkoop van Alcohol vrijen drank. Onlangs is in Den Haag in staat van faillissement verklaard de heer Van Keeken, die te 's-Gravonhage, Utrecht, Delft en Leiden in het geheel 39 kiosken exploiteerde voor den verkoop van alcoholvrije dranken, waarvan alleen 25 in de residentie. Aan den Volksbond in nu tegen een zeker bedrag de overname van deze kioskeu aangeboden. De zaak is van alle zijde bekeken en de exploi tatie te 's-Gravenhage is zeer winst gevend gebleken. Het bestuur van de afd. 's-Gravenhage van den Volksbond stelde gisteren aan de afdeelingsver- gadering voor de kiosken over te nemen en de exploitatie voor de afdeeling op zich te nemen. De financieele regeling zou geen be zwaren opleveren, ook dan wanneer het hoofdbestuur niet bereid zou wor den bevonden een voorschot te ver- leenen. Het bestuursvoorstel werd aan genomen. DE DEPUTATEN-VERGADERING AFWACHTEN. De Standaard herinnert aan haar coalitie-genooten, dat, naar goeden regel, een candidaat alleen kan gesteld worden door een kiesvereeniging van zijn eigen partij. Daarna maken ge- coaliseerde partijen haar besluit pu bliek, dat zij den candidatuur zullen steunen. Zoo vervolgt z(j wach ten w(j, anti-revolutionnairen, in Haar lemmermeer en Beverwijk, op de Roomschen, in Goes en Zwolle op de Christelyk-historischen, gelijk men ons laat voorgaan in Delft en Wyk-by- Duurstede. Zoo bshoort het. Toeh duiken er gedurig berichten op, dat men bijv. van anti-revol. zyde nu reeds besloten heeft den Christeljjk- historischen man candidaat te stellen. Nog pas vernam men dit van Goes en Ivatwfjk. Ieder nu voelt, leert de Stand., dat dit tegen den goeden daat is. Er is nog geen Deputatenvergade- ring geweest. Een program van actie is nog niet vastgesteld. En al weet men nu met genoegzame zekerheid, dat in zyn eigeu district geen anti- revol. candidaat, maar een coalitie- cadidaat zal geproclameerd worden, dan kan men toch nooit zelf een candidaat gaan stellen, omtrent wien men niets weet. Ook een centrale stelle geen candi daat vóór de Deputaten vergadering is bjjeen geweest en gesproken heeft. Die bijeenkomst is dit jaar op 23 April. Daarna heeft men nog 6 a 7 weken eer de stembus opengaat. Tijd genoeg derhalve! Ontsteekt men het vuur te vroeg, dan loopt men gevaar, dat het uit is, als men den gloed juist uoodig heeft. Wat men thans doe raadt de Stand nogmaals zij alles vooiloopig. Handelen andere partijen, vooral ge- coaliseerde, anders, zijn die er als de kippen bij om toch maar „full speed" in alle bladen wereldkundig te maken, wie hun candidaat zal z(ju, dit doen ze niet zelden om elkaar zoo mogelijk een district af te snoepen. Maar dit voorbeeld steke ons niet aan. Wij, Calvinisten, hebben onze eigen ma nieren. Het geschenk van het huldeblijk van de Utrechtsche vrouwen aan de Koningin is gisteren aan H. M. aan geboden meteen begeleidend schrijven van het dagelijksche bestuur van het Comité daarop is nog gisterenavond by de presidente ontvangen een tel> gram van H. M. van den volgenden inhoud Ik gevoel Mjj gedrongen de vrouwen uit deProvincie en de Gemeente Utrecht M(jn meest hartelijken dank te be tuigen voor het geschenk en de goede wenschen Mij zooeven aangeboden. Ik geef U de verzekering beide op hoogen prijs te stellen en verheugt het M;j bijzonder in dit geschenk een zoo fraai en welgeslaagd voortbrengsel der kunstnijverheid uwer Provincie to aanschouwen. WILHELMINA. De gisteren door ons gemelde benoeming van een opzichter aan do gemeentelijke gasfabriek is tijdelijk, n.l. voor de voorgenomen werken aan die fabriek. Tot commissaris der sociëteit „Amicitia" is gekozen de heer A. P. Schröder, notaris, die de benoeming heeft aangenomen. Mejuffrouw S. T. G. Mejjboom, directrice van de Nieuwe Amsterdam- sche Huishoudschool, zal iZaterdag middag in de Industrie- en Huishoud school een lezing houden, naar aan leiding van heigeen op het internatio naal congres voor huishoudonderwijs te Freiburg, in 1908, besproken werd. Zooals we reeds meedeelden wordt de jaarvergadering der werkliedenver- eeniging „Onderlinge Hulp" a.s. Maan dag in de Keizerskroon gehouden. De agenda vermeldt de gewone punten Jaarverslag, Financieel verslag en ver kiezingen. BAARN. De afd. Baarn van de Ned. Vereen, tot afschaffing van alcoholi sche dranken zal op Donderdag 25 Maart a.s. een feestavond geven. De Blauwe Vaan, uit Utrecht zal hare medewerking verleenen. De cursus aan de Nutsteeken- school loopt ten eindein het laatst van deze maaud zal ze gesloten wor den. Woensdag 31 Maart a.s. wordt de tentoonstelling van de gemaakte teekeningen geopend, terwijl dan tevens de bevordering der leerlingen en de prijsuitdeeling zal plaats hebben. In de tweede helft der maand April a.s. zal vanwege de afd. Baarn van den Volksbond tegen Drankmis bruik alhier wederom eene Huisvlijt- tentoonstelling worden gehouden. De regelingscommissie, die in het jaar 1907 by het organiseeren der eerste tentoonstelling van Huisvlijt van ver schillende zijden daarbjj steiin mocht ondervinden, vertrouwt, dat ook thans een beroep op uwe welwillende mede werking niet tevergeefs zal zjjn. Eiken steun,'hetzij inden vorm van medailles, kunstvoorwerpen of gelde lijke bijdragen is hoogst welkom en zal in dank worden aanvaard. Tot het in ontvangst nemen van een en ander verklaren zich gaarne bereid de heerN. Wafelbakker, voorz. Mej. J. Lange, penningm. en de heer A. J. Krudop, secr. ZEIST, Mej. G. C. van Wermesker- ken alhier, slaagde gisteren te Utrecht voor het examen fraaie üandworken. Kantongerecht. Door het kantongerecht alhier zijn do volgende vonnissen gewezen Bij vonnis van 15 Maart 1909, is het tegen den opposant gewezen en op 1 Febr. II". uitgesproken vonnis van dit kantongerecht., na gedaan verzet bekrachtigd en dientengevolgo de ver oordeeling terzake van openbare dron kenschap tegen B. H. B. te Hoeve laken tot f 5 boete subsidiair 3 dagen hechtenis gehandhaafd. Dronkenschap. 4e herh. J. de R. te Baarn, 3 w. hechtenis, ie herh. J. K. Zwervend 3 d. ie herh. P. H. 3d. W. S. f5 of 3 d. M. R f3 of 3 d. J. A. de K. f3 of 3 d., allen te Soest. J. E. te Eemnes, f3 of 3 d. A. de V. f3 of 3 d. E J. S., f3 of 3 d„ beiden te Barneveld E. E. f3 of 3 d., G. H. f3 of 3 d., beiden tn Leusden. J. v. B. te Amersfoort, f5 of 3 d. S. P. f3 of 3 d„ A. J. S. f 3 of 3 d., A. v. R. f3 of 3 d., allen zwervend. Op verboden grond loopen. T. L. 1 5 of 3 d., G B. f 3 of 3 d., beiden te Hilversum. Stroopcrij. W. v. d. B. f2 of 2 d. H. v. S. f2 of 2 d., beiden te Barne veld. H. B. te Barneveld (Stroe) f 3 of 3 d. J. van M. te Hoogland, f 1 of 1 d. Straatschenderij. A. E. te Eemnes f 5 of 3 d. D. B. f 5 of 3 d. A. v. V. te Spakenburg, vrijgesproken. 7. in de provincie Utrecht rijden met hondenwagen waarvoor meer dan 3 honden gespannen zijn, II Het ver voer door een trekdier doen plaats hebben op een noodeloos pijnlijke of kwellende wijze. W. v. d. G. te Spaken burg f 2 en f 10 of 2 en 3 d. Nachtelijk burengerucht verwekken. J. B. f 3 of 3 d. G. P. v. IC. f 3 of 3 d. A. v. W. f 3 of 3 d., allen te Ainers- foort. Middelen aanwenden om wild te be machtigen met een strik. J. W. te Soest, fü of 4 d. hechtenis verbeurd verklaring strik en haas met bevel tot vernieling strik. Op Zondag in gesloten /acnt/ijd jagen zonder acte en vergunning, gepl. des nachts. G. v. D. te Soest, f 2 of 5 d. ep verb, verkl. geweer. Vissehen zonder vergunning. P. de G. te Bunschoten f3 of 2 d. Des nachts vissehen zonder vergun ning. Y. v. S., B. B., C. V. en J. B., allen te Woudrichem ieder 7 d. hech tenis. Zich zonder behoorlijk plaatsbewijs in den trein bevinden. A. de B. te Driebergen, f 2 of 4 d. Zonder recht loopen langs de spoor weg. W. R. f2 of 2 d„ M. L. fl of 1 d. beiden te Woudenberg. Overtr. Arbeidswet. G. H. v. D. 2 X f 2 of 2 X 2 d. A. S. f 2 of 2 d. C. A. S. f 5 of 2 d., allen te A'foort. Overtr Leerplichtwet. N. B. f3 of 3 d., N. B. f 1 of 1 d. te A'foort, E. M. te Bunschoten f2 of 2 d. Wielrjden zonder licht. J. B. en W. R., beiden te Baarn, J. v. B.t P. K., ieder f2 of 2 d., N. B. en zonder bel 13 of 3 d. allen te Soest. G. S., f 2 of 2 d. J. H. f 1 of 1 d. boideu to A'foort. M. IC. te Oud Leusden f 1 of 1 week tuchtsch. Op hondenkar zitten. D. v, D. te Zeist, W. R. ieder f2 of 2 d„ W. R. beiden te Spakenburg f4 of 4 d„ J. C. H. te A'foort en J. v. d. B. te Nykerk ieder f2 of 2 d. Kwartjesvinders. Op nieuw hebben kwartjesvinders zich te Utrecht laten gelden en thans opeen wijze, die de brutaliteit, welke tot dusver aan den dag werd gelegd, verre overtreft. Gisterennamiddag kwamen uit Am sterdam per Staatsspoor vijf van zulke heeren te Utrecht aan. Twee er van stapten aan het Centraal Station uit, blijkbaar met de bedoeling hier te bljjven of in andere richting door te reizen ze zijn later op den avond althans niet meer in de stad gezien de andere drie bleven in den trein zitten en vervolgden de reis in de richting Arnhem. Het treinpersoneel had intusschen de reizigers gewaar schuwd, zooJat men hoopte dat nie mand gedurende de reis slachtoffer van ae kwartjesvinders zou worden. Nauwelijks had de Arnhemsche trein zich in beweging gezet en de tunnel van Uit en In bereikt, of de heeren maakten het portier hunner wagon open en trachtten langs de treeplank een ander compartiment te bereiken, van waar uit ze hun practjjken zouden kunnen ten uitvoer brengen, in het goed vertrouwen dat men bijvoorbeeld in het achterste deel van den trein wel niet door de conducteurs zou zijn gewaarschuwd. Zoo kwamen de beruchte sujetten, langs de treeplanken loopeDde, aan een dames coupé, waarin één dame was, die eensklaps het portier zag opengemaakt en twee mannen binnen treden. Onmiddellijk trok de reizigster, die op zulk gezelschap niet gesteld was, aan de noodrem, waarop de trein tot stilstand werd gebracht en by onderzoek bleek wat er gaande was. De kwartjesvinders werden nitge- noodigd den trein te verlaten, maar verklaarden zich daartoe niet bereid midderwijl werd de hulp der politie ingeroepen, maar daar nog al wal. tijd verliep eer deze ter plaatse kon zijn en de trein niet zóó lang kon worden opgehouden, werd besloten in de coupé waarin zich de beruchte lieden be vonden alle op den trein dienstdoende conducteurs te laten medereizen om zoodoende voldoende toezicht op hen te kunnen uitoefenen. De trein zette daarop de reis voort. Vermoedelijk zullen de kwartjesvinders te Ede of anders te Arnhem wel met politie- hulp uit den trein zjjn verwyderd. De vraag dringt zich thans op, of, nu de kwartjesvinders op zulk een wijze te werk gaan, geen maatregelen zyn te nemen dat deze personen, die overal bekend zijn, den toegang tot stations of treinen te weigeren. (U. D.) Dorpsveldwachters. Door den burgemeester van Numai.sdorp is in de Raadszitting aan de leden voor gerekend, dat de gemeente-veldwach ter, wanneer men al zjjn bybaantjes in aanmerking neemt, op een jaarlijksch inkomen van f 1200 kan rekenen. Een aardige vondst. Zestien jaren geleden verloor iemand bjj het oioegen van een stuk land onder Schore zijn zilveren horloge, gesloten in een koperen kast. De vorige week nu is dit horloge door een landbouwer van Kruiningen, die hetzelfde stuk land omploegde, in vrjj goeden toestand teruggevonden. Alleen de wjjzers en het boutje van den beugel waren verteerd. Het horloge is door den vinder aan den eigenaar teruggegeven. Ter waarschuwing. Te Amsterdam is aangehouden een van de leden van het oplichtersgild, die er hun werk van maken, door het plaat sen van advertenties in de bladen, waarin geld wordt aangeboden, of wel door te reflecteeren op annonces, waarin geld ter leen woidt gevi aagd, anderen te doen gelooven, dat zjj geld tegen behoorlijke rente beschikbaar hebben. Zij zenden dan bedrukte sta ten, die er uitzien als beschryvingbil- jetten van de belasting, aan de ad- spirant-geldnemers ter invulling. oor onderzoek en taxatie van het onder-

De Eemlander | 1909 | | pagina 2