DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. ZATERDaG' 20 MAART 1009. 6e JAARGANG. Uitgave van de Naeml. Vennootsehap „DB EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BUITENLAND. FEUILLETON. DR. XAVIER. EEMLANDER Hoofdredacteur R. G. RIJKEMS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Adverténtiën: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bij abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot plaatsing van adverténtiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in ilit blad is „uitsluitend" gerechtigd liet Algemeen Binnen- en lluitenlandscli Advertentiebureau D. V. Al,TA, Warmoesstraat 767S to Amsterdam. Zij, die zich met I APRIL op dit blad abonneeren, ont angen de tot dien datum verschijnende nommers gratis. DE STAKING IN FRANKRIJK. Een filosofische waarheid zegt „wanneer iemand eerst iets bezit en 't dan missen moet, gevoelt bfj't ver lies terdege en begint de waarde van 't „bezetene" eerst recht te waardee- jen". Zoo is 't ook met de bewoners van e „stad des lichts" Eeuwen geleden kenden de Parijze- ïaars de zegeningen der moderne be- ichaving nog niet, maar treurden ook jiet om dit gemis 't geslacht van leden profiteerde tot voor enkele dagen daarvan, omdat 't toch een natuurlijke zaak is, dat al die gemak ken er zijn I en nu... nu moet men plotseling tot dien middeleeuwscben toestand terugkeeren 1 Parijs de wereldstadzónder brievenpost, zónder telegraaf en zón der telefoon 1 We kunnen ons den warboel niet voorstellen de han del vrijwel tot stilstand gedwongen, want op de beurs zijn geen orders te ;even, omdat 't buitenland niets van ,ich kan laten hooien de regeering tot gedeeltelijke werkloosheid gedoemd, aar ook geen diplomatieke telegram- en verzonden kunnen worden, en dat in een tijd van een ingewikkelde buitenlandscbe crisis! - de couranten met een derde van 't gewone binnen- landscbe nieuws ,en nog geeu kwart van de berichten en telegrammen, die anders uit het buitenland komen het publiek, dat geen brieven noch couranten per post ontvangt... Wat een toestand 1 Bij bet Paleis Bourbon waren gis teren met hot oog op de vergadering der Kamer, ernstige maatregelen voor het handhaven der orde genomen. Er was een groote toeloop. In de Kamer werd behandeld de nterpellatie over de staking der post jeambten. Massabuau schreef de staking toe Naar het Engelsch van MAX PEMBERTON. 44) W(j zijn een onbezorgd volk, dat gemakkelijk om den vinger kan wor den gewonden door een avonturier zoo'n volk is moeilijk te regeeren. Het eischt van den heerscher zeer ele hoedanigheden een flink, sterk -.arakter, een neiging naar den roman- ischen kant, heel veel vaderlands- iefde. Onze vorst is al te lang van ms weg geweest. Het doet mij ge- boegen te hooren dat hij terugkomt." Zij luisterde met open ooren naar lem, Arthur had haar reeds veel ver- eld over zijne landgenooten maar hij ieschouwde hen van een ander stand- ;>unt, dan deze spraakzame man van ie wereld. De vertrouwelijkheid van Sen graat viel zeer in haar smaak. Fan tijd tot tijd luisterde zij naar enig leven op den weg dat de komst an den bode zou venaden. Zij was i aar metgezel dankbaar voor de moeite e hij zich gaf om haar gedachten te leiden. „Ik wilde wel, dat ik uw geloof het gebrek aan samenhang van het bestuur. De telegrafisten zijn met werk overladen de ambtenaren wach ten te vergeefs cp de regeling van hun positie. De spreker bracht in herinnering dat Simyan in 1899 voor een motie heeft gestemd, waarbij aan de postambtenaren het recht tot sta ken werd toegekend. Simyan kwam nu op de tribune en zeide met vaste stem, toegejuicht door de linkerzijde, dat als de tot dus verre uitstekende betrekkingen tus- schen de regeering en het personeel verbroken zijn, dit niet de schuld der regeering noch die van den onder staats-secretaris is. Simyan gaf verder een uitlegging van de bevorderings- k westie en verzekerde, dat er geen sprake was van een vast percentage voor elk der drie categoriën van be vordering. Naar aanleiding van de beschrijvingsbladen las Simyan een rapport van den inspecteur voor, waaruit blijkt, dat de chefs altijd vrij zijn gelaten in de beoordeelingen van hun ondergeschikten. Hij tartte een ieder hem een feit van begunstiging ten laste te leggen. Simyan herinnerde er voorts aan, dat tosu hij die gerechtvaardigd achtte, hij aan de klachten der postambte naren voldoening heeft geschonken. Vervolgens in het bijzonder over de postambtenaren van deD spoorweg dienst sprekende, zeide hij, dat noch dezen noch de telegrafisten zich over de republiek te beklagen hebben, want hun toestand is beter dan die der beambten der particuliere nijverheid in fabrieken en bij den landbouw. Wij staaan ging Simyan voort tegen over een georganiseerde revolutionaire beweging. Men wil weten wat de re geering zal doen tegenover deze af persing door staking. De minister van openbare werken en de ministerpresi dent zullen het u zeggen. Wat mij betreft, ik geloof ten volle mijn plicht gedaan te hebben aan de Kamer staat het beoordeelen of ik dien vervuld heb. Rouanet, socialist, verdedigde in een zeer heftige redevoering de Alge- raeene vereeniging voor post- en tele graafdienst. Hij verweet Simyan een buitengewone prikkelbaarheid te heb ben aan den dag gelegd en niet ge tracht te hebben tot een verzoening kon deelen," riep zjj uit, als antwoord op zijn herhaalde geruststellingen „het is mjj alles als een nachtmerrie. Ver beeld u, graaf, eergisteren ben ik te Parijs in het huwelijk getreden en van daag weet ik niet of mijn echt genoot dood of levend is." Hij scheen haar niet te hooren en het was dui delijk dat hij niet over haar geschie denis wilde spreken. „Gelooft u, dat ik hier zou zitten ontbijten als ik dacht, dat mijn vorst in gevaar was?" vroeg hij. „U is het slachtoffer geweest van een schande lijke aanranding maar er zal voor ge zorgd worden dat de daders gestraft worden. Wij maken met zulke men- scheu op de grenzen korte wetten, als zij gevangen genomen worden, is een touw alles wat zjj van ons kun nen verwachten. Kom, laten wij het vergeten, als wij kunnenen een beetje in den tuin gaan wandelen. Ik zal u de heuvels boven Cadi wijzen en we kunnen daar onzen bode zien aankomen." Zijn vertrouwen was aanstekelijk en onweerstaanbaar zij ging met hem in een klein tuintje achter de her berg, dronk daar koffie in de schaduw van een plataan en verheugde zich over een panorama, zooals alleen de Pyreneeën kunnen aanbieden. In het dorp onder hen stonden de huzaren gekheid te maken met de meisjes te gerakeu, in plaats van geheel op macht te steunen. De minister Barthou wees elk ver wijt van begunstiging of onrechtvaai- digheid terug. Het is onmogelijk een revolutionaire staking, welke ook, toe te staan, maar aan deze ligt geen schijn van veront schuldiging ten grondslag. Onze amb tenaren zijn tegen ons en de geheele natie in opstand gekomen in ernstige uren, waarin de regeering behoefte heeft aan hare gemeenschapsmiddelen in hun geheel met de gezanten en de consuls. Op een dergelijk oogenhlikis een staking een aanslag tegen de nationale souvereiniteit en kan worden een aanslag op de nationale verdedi ging. Onder deze omstandigheden kan ik aldus verder Barthou niet de bespreking met de Algemeene Ver eeniging voor den post- en telegraaf dienst hervatten. Wij willen het per soneel de mogelijkheid laten uit zich zelf terug te keeren. Als het op dezen oproep niet terug keert zullen wij strenge en afdoende maatregelen nemen. Ik zou eerder mijn portefeuille neerleggen. Tot zoover de geschiedenis in de Kamer. Gisterenmiddag had er te Parijs éen enkele bestelling van brieven plaats. De bijzondere lijnen, die de Kamer van afgevaardigden rechtstreeks met de redacties der voornaamste bladen verbinden, konden niet gebruikt wor den, daar het personeel niet wilde werken. De staking heeft zich gistermorgen uitgebreid door de staking van 5000 werklieden. Telegrammen komen slechts nu en dan en met groote vertragingen aan. Het bestuur der posterijen zegt, dat de brievendienst normaal werkt. Barthou heeft, overeenkomstig de beslissing van den ministerraad en naar aanleiding van de voorstellen van Simayn, gisteren een aantal besluiten tot ontslag uit den dienst geteekend. DE BALKAN-CRISIS. De duidelijk merkbare ontspanning in den toestand op den Balkan, die reeds gisteren intrad, schijnt zich te zullen bestendigen. De Italiaansche voor de winkels zonder vensters. De deur van een kapel stond open en er gingen boeren in en uit onder het gelui der klokken. De kalmte en rust van het geheel zouden Esther heel veel goed gedaan hebben, als haar vraag beantwoord was geworden, maar het was drie uur voordat de ruiter op den pas verscheen en half vier voordat hij voor de deur van de herberg stil hield. „Het is goed nieuws, anders zou hij zich niet zoo haasteu," zei de graaf, terwijl hij opstond „Blijf stil zitten, ik zal geen tijd verliezen." Hij ging weg en ze vond dat hjj oneindig lang wegbleef. Esther was heel erg bedroefd zij was het slacht offer van een opwinding, die zü niet kon bedwingen zjj stond op en het kostte haar moeite om hem niet te volgen. Ze telde de seconden en aan gezien zij de tol kwijt was, begon ze weer op nieuw. Het wachten was iets ondrageljjks. Toen de graaf terugkwam, vertelde hij haar lachend, dat hij geen volle minuut weg was geweest. „Ja, ja," riep zij uit, terwijl ze hem smeekend aankeek, „maar wat is er geworden van Arthur, mijn gemaal...." „Hem is niets overkomen, ma dame! Het is juist zooals ik dacht. De prins was naar de post gesneld, terwijl men u wegvoerde. Hij is vol komen ongedeerd en keurt goed, wat Regeering heeft een voorstel gedaau, dat te Weenen lang niet onsympathiek is begroot. De Italiaansche gezant te Weenen moet uit naam van Minister Tittoni voorgesteld hebben, een Euro- peesche Balkanconferentie te beleggen, die het volgende programma zal hebben lo. Registratie van de reeds ge sloten en nog te sluiten onderlinge overeenkomsten2o. Wijziging van art 29 van het Berlynsehe Tractaat 3o. De Mogendheden zullen ter con ferentie constateeren, dat Servië vol gens ziju jongste verklaringen geen enkele pretentie zal doen gelden. Volgens de „Zeit.", zou de heer Aehrentbal deu gezant d'Avarne heb ben toegezegd, dat hij bereid is over het Italiaansche vodrstel te onderhan delen, indien ook de andere Mogend heden dezen grondslag willen aan vaarden. De Neue Freie Presse bevatte een dergelijk bericht. Volgens dit blad zou Italië voorgesteld hebben, om ter con ferentie de annexatiequaestie als een „fait accompli" te registreeren. Vol gens de Temps heeft de Engelsche Minister van Buiteulandsche Zaken sir Edward Grey het initiatief genomen en heeft hij aan de Kabinetten van Parijs en Petersburg een Nota over legd, welke deze drie Mogendheden dat Servië zouden aanraden als ant woordnota op de vermoedelijk morgen door den Oostenrijkschen gezant te Belgrado te ondernemen démarche. Deze door de drie genoemde Mogend heden opgestelde Servische Nota zou dan duidelijk antwoord geven op het geen Oostenrijk vraagt nl. wat betreft de Bosnische quaestie en de Servische bewapeningen. De Nota wordt op het oogenblik te Petersburg en te Parijs onderzocht, en zal dan door een gemeenschappe lijke démarche aan de Seivische Re geering worden medegedeeld. De officieuse Politische Coirespon- denz heeft uit Petersburg een bericht ontvangen, volgens hetwelk men in de ambtelyke kriugen van meening is, dat, hoewel de toestand zeer dreigende schijnt, een vreedzame oplossing nog mogelyk blijft. De diplomatieke onder handelingen voor een vreedzame op lossing zjjn nog niet uitgeput. De ik gedaan heb. U moet me zonder uitstel naar Cadi vergezellen. Hij zal ons zoo gauw mogelijk volgen Zij zou „goddank" gezegd hebben, maar er was iets in zijne manieren, dat haar angst aanjaagde. Zij keek hem onderzoekend aan en kwam tot de ontdekking dat hij loog. Zij zei geen woord, maar keerde zich van hem af, als iemand die haar verdriet alleen moet dragen. Te Merens vonden zij een reisrijtuig en een paar stevige paarden, om heu den pas over te trekken. Esther vond dat zij langzaam vorderen, maar de weg was steil en de huzaren hadden geen haast. Het was vier uur, toen zij het dorp verlieten, en te vijf uur overschreden zij de grens, die Cadi van het grondgebied van Frankrijk scheidt. Er was hier een wachtpost en de reizigster werd nieuwsgierig begluurd door de ambtenaren, zonder dat zij haar echter onbeleefd behan delen. De streek zelf was bijzonder mooi en minder woest dan in den omtrek van St. Girons. Op de zacbt- bellende grasvlakten waren menig schilderachtig kasteel en grazende kudden te zien. De klokjes verbraken de stilte. De sneeuwtoppen waren verre weg, een visioen van fantas tische wolken onder een helder blauwen hemel gelijk. De menschen, die zij tegen kwamen, waren flink gebouwd, Russische regeering bezield van den oprechten wensch een oorlog in de Balkanstaten te voorkomen, laat niet na medewerking te verleenen aan pogingen met dit doel aangewend, en heeft aan Belgrado dringende raad gevingen in dezen gestrekt. De kwestie van de tusschoukomst van Europa beschouwende, zegt de Temps, dat Frankrijk. Engeland en Rusland aan Oostenrijk moeten vragon in het belaug van de vrede de ver zending van het antwoord aan Servië uit te stellen. Dezelfde mogendheden moeten in vereeniging te Belgrado op- tredeü, opdat Servië de verklaring af legt, waartoe men het zal aanzetten. Intusschen wordt weer melding ge- gemaakt van een grensincident en deze dingen kunnen in den tegen- woordigen toestand zeer gevaarlijk zijn. De militaire overheid te Arad, in Hongarije, heeft namelijk bericht ont vangen, dat bfj wachtpost 6 van den Servischen oever uit op een marechaus see twintig schoten gelost, zijn, die die man niet deerden. PORTUGAL. In de Kamer der Pairs verklaarde de voorzitter van den Ministerraad, dat Koning Manuel een eigenhandig schrijven van Don Miguel had ont vangen, waarin deze zeide, dat hij van zjjn rechten op den troon afstand deed en den wensch kenbaar maakte om in Portugal te blyven wonen. ITALIË. Naar de Petit Parisien uit Rome verneemt, was de ware reden waarom Petrosino, de Amerikaansche speurder die te Palermo vermoord is, op Si cilië vertoefde de ontdekking van oen samenspanning tegen het leven van Roosevelt. Het plan was, Roosevelt einde Maart, wanneer hjj in de buurt van Taormina kwam, voor zijn vertrek naar Alrika, te vermoorden. Het reisprograra van Roosevelt is nu aanmerkelijk gewijzigd. Zyne aan komst te Napels is nu zoo berekend, dat zij zal samenvallen met het ver trek van het schip, dat hem naar Afrika moet brengen. Dit bericht ver klaart de ongerustheid voor Roosevelt's veiligheid, waarvan dezer dagen gewag werd gemaakt. zagen er netjes en zindelijk uit en staken de handen uit de mouwen. Weldra kwamen zij in het hartje van een groot bosch, waar het zonlicht nog even door de reusachtige hoornen scheen en waar meer dan een gras veld en verhevenheid aan een Engel- schen zomer deden denken. Graaf de Foix, die naast Esther's rijtuig reed, verzuimde niet om haar opmerkzaam te maken en er vader landslievend over uit te weiden. „Het is een prachtige streek," zei hij, en het verbaast mij dat er zoo weinig Engelscben komen. Hier in Cadi hebt ge winter of zomer naar verkiezing, sneeuw op de bergen en rozen in de dalen. Er is in de heele wereld geen klimaat dat zoo streng en te gelijk zoo zacht is. Onze zieken gaan vijf honderd meter de bergen op, en lachen de doctoren uit. Tering komt hier niet voor, iemand, die hoest is een curiositeit. Wij zjjn een voudig, vroolijk, rijk,gastvrij tegenover vreemden, en buitengewoon beschei den, zooals u uit mijn woorden kunt opmaken. Over een uur zult u de stad zien, ik hoop dat het een ver rassing voor u zal zijn, ik ben er van overtuigd dat het zoo zijn zal Wordt vervolgd.

De Eemlander | 1909 | | pagina 1