UIT DE PERS. WEERBERICHT. Tliermoineterstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. Kerk en Schoolnieuws. Ingezonden. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 20 Maart 1909. Hoogste barometerstand 765.3 m.M. te Haparandalaagste 745.3 m.M. te Scilly. Verwachting tot den avond van 21 Maart 1909. WindZwakke tot matige Z.O.- lyke tot Zuidelijke wind. Gesteldheid van de luchtZwaar bewolkt, waarschijnlijk regenbuien. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 757 m.M. Vorige stand te 12 uur 752 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 58 Laagste hedennacht F. 39 Hedenmiddag 12 uur F. 57 Tweede Kamer. De werk- ,7 zaamheden der Tweede Kamer zullen a. s. Woensdag te 11 ure worden hervat. H e t N u t. Tot vervanging van de heeren mr. D. J. van Stockum te Amsterdam en P. J. van Harderwijk te Schiedam, die op 1 Juli a.s. als A hoofdbestuurders der Maatschappij tot nut van 't algemeen moeten aftreden, zijn de volgende dubbeltallen aan de departementen verzonden Vacature mr. D. J. van Stockum 1. mr. H. A. E. Modderman, advocaat je procureur te Amsterdam 2. mr. G. J. Salm, advocaat-procureur te Am sterdam, lid van de Commissie voor de Reizende bibliotheken. Vacature P. J. van Harderwijk: 1. F. Bartelink, directeur der registratie, te Maastricht2. G. A. M. de Bruyn, bestuurslid van onderscheidene ver- eenigingen te Rotterdam. Vermogensbelasting. Staatsblad no. 65 bevat het Kon. besluit van den 9n Maart 1909, tot wijziging van het formulier voor de aangifte in de vermogensbelasting. Het eenig artikel luidt: In het formulier van het biljet voor de aangifte in de vermogensbelasting, vastgesteld bij K. B. van 26 Febr. 1894 (Stbl. no. 37) en gewijzigd K. B. van 29 Nov. 1897 (Stbl. no. 215) en bjj Kon. besluit van 22 Maart 1906 (Stbld, no. 52) wordt, met ingang van 1 Mei 1909, bij de omschrijving der „Baten" het nummer II sub la gelezen als volgt a. die, waarvan de waarde mag worden bepaald, hetzij op 15 maal de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen en 20 maal de belast bare opbrengst der ongebouwde eigen dommen, hetzij op 6e verkoopwaarde als bij vraag 6 bedoeld (zie art. 7A der we1). De verkiezinsgdag. De officieele candidaatstelling voor de ver kiezing van leden der Tweede Kamei heeft volgen» art. 129 der kieswet plaats op den eersten Dinsdag in Juni, dus nu op Dinsdag 1 Juni a.s. De data van stemming en herstem ming worden door den Minister van Binnenlandsche Zaken bepaald. HET KIESRECHT IN UTOPIA. Mr. S. van Houten heeft in een rede, dezer dagen in Amsterdam ge houden, voor de afd. van den Bond van Vrije Liberalen „Ons tegenwoordig kiesrecht is al gemeen, als er maar geen ar men meer zijn." He.t Vaderland neemt den vader onzer Kieswet over deze woorden in het ootje en schrijft „De vondst is van dien aard, dat wij, na het lezen van die passage ons nog eens hebben moeten overtuigen ol het inderdaad wel een afdeeling van den Bond van Vrije Liberalen was, en misschien niet een vereeni- ging „Mi mus", of een „Kring van Blijgeestigen", voor welke mr. Van Houten deze nieuwste politieke grap heeft ten beste gegeven. Want ernstig kan dit toch niet be doeld zyn. „Als er maar geen armen meer zijn", Ja, als Met een dergelijke mogelijkheid als uitgangspunt verandert alles; zy staat in dat opzicht niet veel achter bij het bekende Ach, waren alle menschen wijs En wilden daarbij wèl. Als er geen armen meer zijn, dan is al het allergeringste gevolg, dat wij allen minstens f 50 in de spaarbank of f 100 op het Grootboek hebben; we zijn dan alzoo altemaal spaarbank kiezers, zoodat alle overige onder scheidingen zouden kunnen vervallen. Maar wij wonen dan ook altemaal in een huis dat genoeg huurwaarde heeft om ons huurkiezer te doen zijn, zoodat ook het spaarbank-kenmerk met de overige wel geschrapt zou kunnen worden. Examens doen i» een zaak, waaraan men waarschijnlijk in een staat waar toch niemand armoe behoeft te lijden, wel het allerminst denkt. Zal men er nog belasting betalen'? Het is niet aan te nemen. Immers wanneer de armoede verdwenen is, hoe zou dan de staat arm kunnen wezen en behoefte aan geld hebben Men kan zich zulk een toestand, waar bij de staat, het collectief der bezit- tenden, nooddruftig zou zijn, niet denken. Indien de deelen niet arm zijn, hoe kan het geheel het dan we zen Maar dan zijn er in dien heil staat ook geen belastingkiezers, omdat er geen belastingen noodig zijn. En loonkiezers Die vindt men er natuurlijk heelemaal niet. Wie is zoo dwaas, nog voor loon te werken, in een land waar geen armen zijn Het is dus wel degelijk waar. Als er geen armen meer zijn, is er alge meen kiesrecht, zelfs volgens de kieswet-Van Houten. Maar heeft men in Utopia nog wel wetten en kiesrecht noodig? HET WAS MAAR EEN GRAPJE. Nu men van alle kanten over Dr. Kuyper heengevallen is om zijn on waardig geschrijf, „Troelstra als Ka binetsformateur," komt de groote man in „De Standaard" van Maandag 15 Maart vertellen, dat het maar een grapje, een charge was. Hij heeft dat zoo prachtig ingepikt, dat iedereen er in is geloopen, hij heeft inhetsnaak- sche den heer Heemskerk, wien hij inderdaad te groote joligheid verweet, verreweg de loef afgestoken. Men moet maar durven. Zeker, het was een charge. Maar charge betee- kent in het Hollandsch zoowel „pas kwil" als „aanval op den vijand", en wjj voor ons blijven zoo vrij ons aan de laatste vertaling te houden. Het was een aanval op den vijand, die misschien in het heetst van den stryd eenig effect had kunnen hebben, maar die nu deerlijk mislukte. Die mislukking heeft dit goede, dat het argument, dat eene overwinning van links eene portefeuille voor Mr. Troelstra beteekent, als verroest en onbruikbaar wapen zal moeten worden opgeborgen in het anti-revolutionaire tuighuis. Arme Kuyperiaansche dominé's-pro- pagandisten, afgescheidene en niet- afgescheidene, die juist dit wapen met bijzondere voorliefde hanteerdet 1 (De Vaderlander.) In z(jn jongste kroniek heeft Flanor melding gemaakt van het feit, dat enkele werklieden aan den nieuw aan te leggen verkeersweg Amersfoort- Soest-Baarn, zich bij het Gemeente bestuur hadden beklaagd, dat de aan nemer van dien weg hun te weinig loon wilde uitbetalen en dat zij dien tengevolge hadden geweigerd het aan geboden loon te ontvangen. B. en W. hebben de zaak onder zocht en het resultaat is geweest, dat aan de reclameerende werklieden als nog het volle loon moet worden uit betaald. Van wege de „bouw- en exploi tatie maatschappij Birkhoven" zal in de eerste helft van April worden aan besteed het bouwen van twee heeren huizen aan den nieuwen weg naar Birkhoven. Door ijsvermaak en slecht weder heeft de 1ste klas-competitie van den U. P. V. B. eenige maanden rust ge had, evenzoo de zilveren medaille wedstrijden van dien Bond. Zondag moet H. V. C. I naar U. V. V. III voor laatstgenoemde wedstrij den. Of zij tegen deze 2de klasser zal winnen 't Is moeilijk te zeg gen, daar zij met een 4- of 5-tal in vallers naar Utrecht trekt. Ook het terrein zal een groot nadeel voor haar z(jn. 's Morgens om elf uur zal deze ont moeting plaats vinden. Onder no. 214 is bjj het tele- phoonnet aangesloten de heer A. v. d. Kuilen, fruithandel, Westsingel. De plaatselijke afdeeling van den Bond voor Vrouwenkiesrecht houdt Woensdag 31 Maart een openbare bijeenkomst in den foyer van Amici- tia, waarin mevr. Wijnaendts Franc ken—Dyserinck uit den Haag zal spreken over „Vrouwenplicht". Zoo we eenigen tijd geleden meedeelden, heeft de ondernemer van de Amersfoortsche bad- en zwemin richting, de heer van Achterbergh, door middel van een overkluizing, een waterverversching in zijn inrichting verkregen, die nu in alle opzichten voldoet. Deze inrichting is thans klaar en we hebben ons heden kunnen over tuigen dat de doorstrooming zeer goed is. Van af de eerste bocht achter Randenbroek is de kluis gemaakt, zoodat het water, daar om den hoek ko mende er juist instroomt. Om nu den stroom gelijkelijk in de basins te krijgen zijn bjj de reeds bestaande, nog twee dwarsbuizen gelegd, zoodat thans op vier plaatsen het water binnenstroomt. Werd er voorheen wel eens geklaagd over te weinig verversching, dat be zwaar is thans geheel opgeheven. On getwijfeld heeft de heer van Achter bergh dan ook een groote en wel gelukte verbetering aangebracht die zeker door de zwemmers hoog op prijs zal worden gesteld. Hedennacht zijn op Oud-Leusden bij den heer Kolfschoten, wonende in het hötel aldaar, niet minder dan een veertigtal kippen ontvreemd. De dief of dieven zijn met zeer veel overleg te werk gegaan, daar de beste kippen zijn uitgezocht. Naar men ons meedeelt heeft de sociëteit „De Vereeniging" besloten geen verkoopingen in haar lokalen meer toe te staan van zg. vliegende winkels. Het hoofd der Christ. School te Scherpenzeel, de heer W. A. Weenink, zal voortaan ook onderwijs geven aan de Christelijke Normaallessen alhier. Hij is als zoodanig de opvolger van den heer Wissels, te Soest, die be noemd werd tot leeraar aan de Geref. Kweekschool te Rotterdam. Heden middag hield in het school gebouw van de industrie- en Huis houdschool mejuffrouw S. F. G. Meij- boom, directrice van de nieuwe Am- sterdamsche Huishoudschool een cau serie naar aanleiding van hetgeen op het Internationaal congres voor huish. onderwijs te Freiburg in Zwitserland in den zomer van 1908 besproken werd. Na een inleidend woord van den heer Th. Sanders, voorzitter van 't bestuur der Industrie- en Huishoud school, begon mej. Meyboom hare lezing. Ze hield eene uiteenzetting van het huishoudonderwys in Zwit serland en wees er op dat voorname lijk de R.|Katholieken daar veel hebben bijgedragen tot verbetering van dat onderwijs en hoe vooral op hygiënisch gebied zeer sterk werd geijverd. Op 't congres van Freiburg waren vele congressisten samengestroomd en vele landen officieel vertegenwoordigd, behalve Nederland, dat schitterde door afwezigheid. Mej. Meyboom was dan ook op eigen gelegenheid hier naar toe gegaan als rapporteur van den bond van Nederlandsche onderwijze ressen. De leiding van 't congres was in uitstekende handen en hierdoor was het mogelijk vier bijeenkomsten te houden die respectievelijk behandel den de toestand van het Huishoud onderwys in verschillende landen de opleiding van leerkrachten en de in richting van de scholen de grondslag waarop 't huishoudonderwijs moest worden gegeven en ten laatste de vraag, heeit het huishoudonderwys een sociale beteekenis. Spr. besprak vervolgens de vier bij eenkomsten en las eenige eischen voor, waaraan het huishoudonderwys vol gens 't congres moest voldoen. By de laatste bijeenkomst werd door een der mannelijke congresleden de vraag gedaan, waarom de man ook niet evengoed als de vrouw de vruchten van huishoudonderwys kon plukken. Daar deze vraag echter buiten de orde viel, kon de voorzitter hier niet over praten. Besloten werd echter op een volgende vergadering deze vraag ter sprake te brengen. Daarna las de spreekster nog een jaarverslag voor van een Joodschen vrouwenbond in Palestina en een verslag uit Japan, waaruit bleek dat ook daar het huishoudelijk onderwijs gebruikt wordt om de ontwikkeling van de vrouw te leiden. Ten slotte deelde spreekster als hare ondervinding mede, dat het huis houdonderwys in Zwitserland niet die vlucht heeft genomen, als hier te lande het geval is, doch dat de Zwitsers alleen op uitgebreider schaal werkzaam zyn geweest. Practyk was daar hoofdzaak, terwijl een goede methodische opleiding ontbrak. Les roosters waren bv. in de door haar bezochte scholen niet aanwezig. Spr. besloot hare voordracht met den hartelijken wensch uit te spreken, dat op 't volgende congres, dat waar schijnlijk in Brussel gehouden zal worden, Nederland sterk vertegen woordigd zal zyn. Nadat een paar dames nog enkele vragen gedaan hadden, zeide de heer Sanders vervolgens uit naam van allen hartelijk dank voor de interes sante en boeiende lezing en bedankte de talrijke dames voor hunne belang stelling. PREDIKBEURTEN. Op Zondag 14 Maart. EVANG. LUTH. KERK. Voorm. 10 uur, Ds. J. L. F. de Meyere. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 10) uur, Ds. I. Hooykaas. DOOPSGEZINDE KRING. Logegebouw v. Persynstraat 1. Voorm. 10) uur Ds. G. Wuite Jr. te Arnhem. Buiten verantwoordelijkheid dn Redactie Mijnheer de Redacteur Vergun mij aan Flanor, naar aan leiding van zijn opinie omtrent eene tramconceesie voor den nieuwen Soesterweg alhier, in het artikel Langs den Weg XXII, voorkomende in Uwe courant van 13 Maart 11. te c'oen op merken, dat m. i. deze concessie geene handelswaarde bezit. Mijn aanvraag bedoelt in de eerste plaats eenigen tijd te verkrijgen om te trachten een opzet te vinden, waar bij eene doorgaande tramexploitatie stationBaarnSoestKampstraat, Amersfoort door een der betrok ken tramweg-maatichappijen mogelijk wordt. Dit kan m. i. slechts geschieden wanneer eene concessie alleen onder vergoeding van kosten en werk, dus zoo goed als gratis, wordt ingebracht. Zonder ten minste om een bepaal den tijd op dit nu hier stellig vrij concurrentieloos gebied eenige rechten te bezitten, van welke ik een hoogst bescheiden gebruik -zou wenschen te maken, geloof ik niet, dat iemand be reid zou worden bevonden zich de kosten en moeiten te getroosten, die onafscheidelijk aan de voorbereiding van zulk eene zaak verbonden zijn. Onder dankbetuiging voor de op neming dezer regelen, Hoogachtend, Uw. dw. dn. A. J. KRIEGER. Amerfoort, 20 Maart 1909. [Als de heer K. de zaak zoo wil op vatten maar uit de beschikbare stuk ken was dit niet op te maken is Flanor het geheel met hem eens, want ook deze ziet in het tot stand komen van deze tramlijn een Amersfoortsch belang.] Kinder-Herstellings- on Vacantie- kolonies. Afd. Amersfoort. L. S. Met de hulp van vele onderwijzers aan de openbare scholen en verschei dene particulieren, wien ondergetee- kende bij dezen zyn oprechten dank betuigt, was er reeds zooveel bijeen gebracht aan schijnbaar waardeiooze stukjes koper, lood, elastiek, capsules, zink, zilverpapier, enz., dat tot den verkoop van de eerste party moest worden overgegaan. Hierdoor kwam een bedrag van f 22,50 in de kas van de afdeeling (het zilverpapier is nog niet te gelde gemaakt). Ondergeteekende gaat voort met het inzamelen van bovengenoemde artike len en daar ook oude postzegels zeer welkom zjjn, die hij de laatste weken bij duizenden in dank mocht ont vangen, hoopt hy, dat het aantal ver zamelaars voor dit goede doel zich nog steeds zal uitbreiden. De tijd van uitzending naar de ko lonie is spoedig aangebroken. De aan vragen zijn dit jaar meer dan het vorige seizoen. Helpt door Uw toetreden tot onze afdeeliDg (de minimum contributie be draagt slechts 50 cents) en door 't sparen van deze voor u weinig waarde hebbende dingen, onze kas styven, opdat aan alle lijdende kinderen, van welke gezindte ook, een verblijf aan zee voor korter of langer tyd kan worden aangeboden. Onder dankzegging aan de Redactie voor de verleende plaatsruimte, noemt hij zich namens het Bestuur A. B. VAN DEN KLEIN le secretaris, Havik 32. Actrice en boetedoen- s t e r. Groot opzien baart in de kunstkringen te Kopenhagen de plot selinge bekeering van de meest beminde en levenslustige actrice aan het Kopenhager Dagmartheater Anna Larsen, die thans als gevolg der „geestelijke verandering", die in baar heeft plaats gehad, een verder optre den in dezen schouwburg met haar geweten niet meer in overeenstem ming denkt te kunnen brengen. En daarom trekt ze zich tot groot mis noegen van het Kopenhager schouw burgpubliek van het tooneel terug. Mevrouw Larsen is nog jong en zij heet een der schoonste dames van Kopenhagen haar repertoire bestond hoofdzakelijk uit rollen in stukken van het lichte genre, en een bizondere attractie was haar beroemd, zilverhei lachen, waarmee ze zoo menig brom pot, tenminste voor eenge uren, tot levenslustigheid bekeerde. En thans heeft zich de elegante dame zelf tot ascete laten bekeeren I... Hoe dat toeging? Mevrouw Larsen beweert zelf, dat zij eenige maanden geleden door de lectuur van het boek van Marie Corelli „De roman van twee werelden" tot het diepst van haar ziel bewogen werd, in 't bizonder het voorwoord van dat boek had haar diep en blijvend ontroerd en zij had sedert het lezen van het boek alle» onrein gevonden, waarover zij zich vroeger had verheugd. Later is de actrice met de te Kopenhagen vrij talrijke sectie der gezondbidders in relatie getreden. Mevrouw Larsens beweert daar won deren te hebben aanschouwd, waar door zy was aangezet, alles te doen, om zelf in het bezit van die gaven te komenals onherroepelijke voor waarde hiervoor acht zij echter de afkeer van alle wereldsche zaken. Zy zal voortaan als haar roeping be schouwen het maken van propa ganda voor hare godsdienstige denk beelden. Gelyktydig is de actrice echter van plan, met haar vroegere collega Oda Nielsen samen een intiemen schouw burg te Kopenhagen te stichten, waar ze in zulke stukken denkt op te tre den waarin ze door hare kunst zedelijk verheffend werkzaam meent te kunnen zyn. Haar lievelingswensch is in passiespelen op te kunnen treden. William Stead en het spiritisme. Niet aan iedereen, die wel eens van den bekenden Engel- schen journalist William Stead den grooten voorvechter der vredesidee gehoord heeft, zal het bekend zyn, dat Stead een overtuigd spiritist is en zelf dikwijls als medium dienst doet. Als practisch Engelschman, heeft Stead gemeend deze laatste hoedanigheid in dienst van zyn beroep te moeten stellen en daar het hem, sinds de onver kwikkelijke geschiedenis van het „Daily Telegraph"-interview, voorloopig niet mogelijk is met de thans regeerende keizers en koningen een onderhoud te hebben, heeft hij zich totdedooden gewend, die blij eens hun meening te kunnen zeggen, heel wat loslippiger blijken dan de levenden. Dezer dagen heeft Stead een onder houd gepubliceerd, dat hy gehad heeft met Katbarina de Groote, keizerin van Rusland, die in 1796 overleden is, maar wier geest blijkbaar nog steeds met gioote oplettendheid de ontwikkeling der Balkanpolitiek met al haar ab- en dependenties volgt. Na een zeer hoogdravende inleiding, die ietwat oud-Testamentisch gekleurd is, gaat de keizerin over tot de vra gen van den dag. Zy voorspelt het aanbreken eener nieuwe wereld, zy raad de ministeries van Servië, Oosten rijk en Rusland aan hun ziel in lijd zaamheid te bezitten. Een nieuwe natie zal zich vormen tusschen Salo- niki en Silezië, aan dit volk behoort de toekomst. Oostenrijk staat aan den vooravond eener alles onverwerpende revolutie en het zou misdadige dwaas heid der Slavische volkeren zijn, zoo zij thans door geweld van wapenen den loop der geschiedenis wildenkeeren. Zooals uit het artikel van Stead blykt, spreekt Katharina nog steeds in de beeldsprak, die gedurende den tijd barer vlee»cbolyke omwandeling op aarde in gebruik was. Vreezend, dat het zeer plastische in haar uit drukkingen een of ander onzer lezers aanstoot mocht geven, hebben wij ge meend er ons toe te kunnen bepalen,

De Eemlander | 1909 | | pagina 2