DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 68. MAANDaG 22 MAART 1909. 6e JAAR JANG. Uitgave van (ie Naaml. Veoaootsehap „DE EEMUNDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. R&LF BLftD. BlUTENLAN D. FEU1LLETON. DR. XAVIER. BINNENLAND. EEMLANÜER Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. Abounementsprij s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRA&T 18 Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertêïitiëu: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (By abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot plaatsing van advcrtcntiiin cn reclames van buiten liet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd liet Algemeen Kinnen- cn Buitenlandsch Advertentiebureau D. Y. AlTA, Warmocsstraat 7(1—78 to Amsterdam Zij, die zich met I APRIL op dit bied abonneeren, ont.angen de tot dien datum verschijnende nommers gratis •DE STAKING IN FRANKRIJK. Zooals wij in ons vorig nommer meld den, heeft de Kamer de houding der Re geering tegenover de stakers goedge keurd. De motie-Reinach, die door de regeering was aanvaard, werd in drie deelen verdeeld, die ieder afzonder lijk werden aangenomen. Het eerste gedeelte .De Kamer, besloten hebben de de staking van ambtenaren niet toe te laten' wordt met 45S tegen 69 stemmen aangenomen het tweede ge, deelte„vertrouwende in de regeeriDg- dat zij orde en vrede in den dienst der posterijen en telegraphie zal her stellen", gaat er door met 346 tegen 147 stemmen, en het derde gedeelte en daarmede de geheele motie „keurt haar verklaringen goed en gaat over tot de orde van den dag", vindt 368 stemmen voor en 211 tegen. Uit deze drio vota blijkt wel, hoe de Kamer den toestand beoordeelde. Behalve de geünifleerde socialisten verklaart de Kamer zich principieel tegen staking van Staatsambtenaren. Waar echter de huidige regeering in het spel komt, doet ook de verdere opposi tie aao do rechterzijde zich geldeD, die zich trouwens ook gedurende de debatten heeft doen vernemen. Omtrent de staking zelf melden ver schillende Reuterberichten o.a. het volgende alles van gisteren Minister Barthou ontving dezen middag een syndicaat van de werk lieden by de post en telegrafie, welke de verantwoordelijkheid kwam be spreken, betreffende de doorgesneden telefoon- en telegraafdraden. De afge vaardigden verzekerden den minister, dat men collectief het werk zou her- vatteu, als Simyan zijn ontslag nam en geen enkel bestuurder van de werkliedenorganisatie geschorst of ont slagen zou worden, wegens het staken of een daarmee gelijkstaand feit. Bar- Naar het Engelsch van MAX PEMBERTON. thou antwoordde, dat het gouverne ment het ontslag van een harer leden slechts in het parlement kon be spreken. Hij bevestigde, dat nog geen enkel ontslag was gegeven, doch het geheele personeel moet Dinsdag den arbeid hervat hebben. De minister be vestigde eveneens, dat het gouverne ment een welwillende houding zou aan nemen, en verklaarde, dat hij, na het hervatten van den arbeid, de ver tegenwoordigers van het personeel zou ontvangen, ten eiDde hunne belangen te bespreken. Hij eindigde met een beroep te doen op de republikeinsch- patriottisehe gevoelens van het syn dicaat, ten einde de crisis te beSin- digon. De volgende ministerraad is ver daagd tot Dinsdag. By het onder-secre- taiiaat der posterijen, weigert men inlichtingen te geven over het al of niet ontslag nemen van Simyan. Vol gens de officieelo statistiek is do dienst der telefoon weer normaal. Bijna het geheele personeel meldde zich aan. Van de 2600 commiezen waren slechts 430 afwezig, waarvan 200 verlof heb ben wegens ziekte of anderszins. De postkantoren te Parijs voor den pneumatischen dienst functionneeren normaal. Een hervatten van het werk op het hoofdtelegraafkantoor geschied de 's middags. Meer dan de helft der commiezen was tegenwoordig. Men constateert voorts terugkeer onder de ambulanten, en een hernemen van den arbeid onder het personeel van het hoofdbureau in de Rue Louvre. Toch ontbreken van de ambulanten nog velen op het appèl. In de provincie is het werk overal weer hervat, uitgezonderd in eenige groote stedeD, als Marseille, Lyon, waar militairen en verschillende com miezen de ontbrekenden vervangen. De vereeniging voor handel en in dustrie organiseerde in den middag een hetooging om tegen de staking der postambtenaren te protesteeren. Tot de bevolking werd een oproep gericht, om voor het postkantoor tegen den onder-staatssecretaris voor posterijen en telegrafie, Simyan, te komen protesteeren. In de Rue du Louvre waren 2000 personen verzameld, waarheen de pre fect van politie een sterke politie- 44) „Ik hoop er ten minste myn echt genoot te vinden", riep zy uit, hem zonder plichtplegingen in de rede vallende. „In geval Cadi een eind maakt aaD mijn angst, zal ik het mijn leven lang dankbaar zijn." „Dat zal zeker zoo zijn", antwoordde hij vroolijk, „in dit land is niemand angstig. Wij staan u niet toe om eene uitzondering te zijn." Zy vond het een ontwjjkend ant woord en de koppigheid, waarmee hy haar positie over het hoofd zag en haar den titel onthield, waarop haar huweiyk haar aanspraak deed maken, hinderde haar zeer. Vanaf het oogen- hlik, waarop zy Merers verlaten hadden, was zy er van overtuigd geweest, dat by iets voor haar verborg. Zij kon er zich echter geen voorstelling van maken, wat het was of welk fijn in elkander gezet complot hem zyne han delingen dicteerde. De graaf wist in- tusschen door allerlei verhaaltjes haar gedachten af te leiden. Op eees zweeg hij, en wees naar een hnis, op de hel ling staande, met verzoek het aandach tig te bekijken. „Aaugezien u den eigenaar kent, zal u dit huis wel interesseeren. Het is oud maar ook heel mooi en het is het huis van iemand, die ve 1 voor Cadi gedaan heeft. Ik spreek natuurlijk over den minister, den hertog van Montal- van". Esther's belangstelling was in hooge mate opgewekt. Het huis, dat hy haar aanwees, stond in een kloof tusschen de bergen in achter het huis was een groot, bosch en in het park was een mooie groote vijver. Dikke wallen, hooge torens en het heele soliede aanzien van het ka steel bewezen dat liet werkelijk iets zeer ouds was. Zy dacht er over na of dr. Xavier er op het oogenblik zou zijn. Haar gevoel van verlatenheid week, toen zij bedacht, dat zy vlak hij de woning van haar weldoener was en dat zy hem misschien dienzelfden dag nog zou zien. „Ik zou dr. Xavier erg graag eens spreken", zie zy levendig. „Het is nog geen veertien dagen geleden, sedert by my te Parys verlaten heeft. U weet zeker wel, dat hy in Engeland zeer goed voor my geweest is ik heb meer dan zes maanden by hem gelogeerd". Graaf de Foix zeide niet veel meer en nadat hij zyD paard een oogenblik macht had gezonden, die de beloogers terugdreef. Dezen vereenigden zich toen voor een café, waar eenigen van hun het woord voerden en het ontslag van Simyan eischten. De voor het koffiehuis verzamelde menigte werd door de politie verspreid, maar de groepen verzamelden zich weer op eenigen afstand. Het laatste bericht luidt als volgt In tegenstelling met het besluit van het stakingscomité, dat besloten zou hebben, heden te 12 uur het werk te hervatten, besloten de syndicaten der afgevaardigden met algemeene stem- men het werk Maandag niet te hervatten. De beslissirig is verdaagd tot hedenavond. DE BALKAN-CRISIS. De berichten omtrent de crisis lui den heden weer veel gunstiger. Er komt overal ontspanning. In Belgrado heerscht een kalme stemmingmen gelooft daar dat het oorlogsgevaar voorbij is. De Servische minister, Milovano- witch, door een berichtgever van de Neue Freie Presse ondervraagd, ver klaarde dat hy niet alleen den vrede verlangde te handhaven, maar zelfs de betrekkingen tusschen Oostenryk- Hongarye en Servië op een meer vriendschappelyken voet te brengen. Hij zal de jongste Oostenryksche nota met de meeste bereidvaardigheid aan een onderzoek onderwerpen. Ook Montenegro's houding wordt iets minder dreigend. Nadat het Oostenryksch eskader de rede van Spizza verlaten had, werd door den vorst van Montenegro de mobilisatie van de halve divisie, waar toe bevel was gegeven, afgelast. Mon tenegro zal zich nu bepalen tot ver sterking van de troepenmacht aan de grenzen. DUITSCHLAND. Von Bülow heeft niet veel succes met zyn belastinghervormingen. De sub-commissie van den llyksdag voor de beraadslaging der belasting op de advertenties heeft deze belasting gis teren afgekeurd en een andere sub commissie, die voor de tabaksbelas ting, heeft de z.g. „banderole" belas ting een zelfde lot doen ondergaan. In had ingehouden om achter zich te kijken, als om er zich van te verze keren, dat niemand hem volgde, zette hy zijn paard weer aan en reed snel voort alsof hij den aanvoerder van den troep wilde inhalen. De troep was intusschen een mooi bosch inge reden en het avondlicht, dat door de hoornen heenviel, deed de kloven en verhevenheden bijzonder mooi uitko men. Aan het eind van dat bosch, waar de hoornen dunner worden en in een laan overgingen, stond een herberg op de helling van een berg van dat plateau af zag Esther de eerste torens en daken van de stad waarin ze zooveel zou lijden. De zon was aan het ondergaan, en wierp gulden stralen op de wallen en op de rivier, die midden door de stad stroomde. De weg zelf draaide om de bergen heen als een zilveren draad op een groen veld. De stad maakte een bekoorlijken indruk op Esther. De zacht glooiende bergen, door wouden omzoomd, de groote massa huizen, de torens en torentjes, die eeuwen hadden getrotseerd, het ge zoem van het drukke leven, was haar de openbaring van een leven, waar van ze nooit gedroomd had. En in die stad zou zy den man, dien zij lief had, terugvinden, daar zouden die vragen beantwoord worden, die haar geen oogenblik met rust lieten. An- de plaats daarvan zou dan een ver hooging op de tabaksfabrikaten en een verhooging der inlandsche belasting voor inlandsche tabak komen. Voorts zouden opcenten op tabaksbladen, be werkt en niet bewerkt, van 80 pet. der waarde bij den overgang van de verkoopers aan de fabrikanten gehe ven worden. Als deze commissie haar zin krijgt, zal het rooken in Duitscb- land nog een duur grapje worden, doch de bladen wijzen op het onmo gelijke van deze plannen, en gelooven nooit, dat ze voor verwezenlijking vat baar zijD. VENEZUELA. Een bizondere verslaggever van de Matin heeft te Dresden van generaal Castro een geschreven verklaring ont vangen, gedagteekendDresden, Febru ari 1909. Daarin heet het„De eenige beschuldiging, die men tegen mij kan inbrengen, is dat ik de aanstichter ben van den moordaanslag op Gomez. Maar is het aan te nemen, dat ik, die hem zooveel heb toevertrouwd, ver volgens last zou hebben gegeven hem te dooden Indien ik eenige achter docht had gekregeD, zou ik de noodige bevelen hebben gegeven voor ik ver trok en niet zoo dom zyn geweest ze telegrafisch over te brengen." Castro beweert verder, dat hij geen andere telegrammen Daar Venezuela heeft verzonden als om te protesteeren tegen de beschuldiging, tegen hem uitgebracht, en om bevelen te geven in zake de overeenkomst met Neder land Te Berlijn kan men op het tele graafkantoor zich daarvan vergewissen. Noch zijn er van elders telegrammen verstuurd. Ontslag van gehuwde onder wyzeressen. Op voorstel van B. en W. heeft de Raad van Haarlem voor enkele maanden een verordening vastgesteld, regelende de jaarwedden der onderwijzers. Ged. Staten hebben thans eenige bezwaren gemaakt, 't Belangrijkste bezwaar geldt art. 16, dat de regeling van het ontslag van onderwijzeressen die in 't huwelijk treden behelst. Ged. Staten dere gedachten kwamen niet in haar op. Aan haar eigen positie van de vrouw van deu vorst van Cadi dacht zy niet, dat veroorloofde zy zich zelve niet. Zij was er van overtuigd, dat zy naar haar echtgenoot ging en dat zy hem dienzelfden avond nog zou ontmoeten. Al het andere moest daarvoor wijken, haar liefde was over- heerschend. De graaf had haar op den top van een berg verlaten, en ze zag ook niets meer van haar geleide, totdat ze de poorten der stad bereikt had. Het werd plotseling donker, evenals altijd in de Pyreneeën. Er woei een koude wind in meer dan een woning was licht te zien en van alle kerktorens werd het Angelus geluid. Toen het donkerder begon te worden en de weg geheel in de schaduw lag, merkte Esther op eens, dat er iemand naast haar rijtuig was komen rijden, en toen zy haar hoofd omdraaide in het idee dat het de graaf waji #n wel wat verbaasd, dat ze Injt niet had zien aankomen, merkte zy tok haar schrik de witte burnous en het w'oitija goeds voorspellende gezicht van Yhsstif, den Moor op. Ten hoogste verbaasd, dat zij hem daar vond en niet weinig ontsteld, trok zy haar mantilla dich ter om haar gezicht en leunde zij achterover iD het rijtuig om zich aan zijn blik te onttrekken. Ily bleef achten dit artikel in strijd met do wet. Hoewel B. en W. de opvatting van Ged. Staten niet deelen, stellen zy niettemin voor, het bedoelde artikel uit de verordening te doen vervallen en zulks op de volgende gronden. Bij ministerieele beschikking van 23 Febr. j.l. is te kennen gegeven, dat er geen gronden zijn voor tus- schenkomst der regeering, om de be sluiten van den gemeenteraad van Rotterdam tot ontslag van een drietal gehuwde onderwijzeressen ter ver nietiging voor te dragen. Daarmede is vastgesteld, dat naar het oordeel der tegenwoordige regeering een ontslag, verleend aan eene onderwijzeres, om de eDkele reden, dat zy in het huweiyk is getredeD, noch is in strijd met de wet, noch met het algemeen belang. De vraag blijft thans nog over, of het door de regeering gehuldigde al gemeene beginsel mag worden neer gelegd in een artikel eener salaris verordening. Die vraag schijnt B. en W. van louter formeelen aard, en bare beantwoording van enkel academisch belang. Zy vinden dan ook geen vrij heid voor te stellen, deze vraag nog ter beslissing aan de regeering voor te dragen, nu zulk eene beslissing allicht langen tijd zou vorderen eu daardoor de invoering der salaris-ver- ordening weer voor geruimen tijd zou worden verschoven. B. en W. meenen, dat het vraagstuk der gehuwde onderwijzeres practisch tot oplossing is gebracht, en derhalve van art. 16 der verordening veilig afstand kan worden gedaan. Ten einde echter elk misverstand van den aanvang af te sluiten, stellen B. eD W. voor, den inhoud van dat artikel nogmaals vast te stellen, thans in den vorm van een afzonderlijk, buiten de verordening staand, be sluit. Aan hun meening, dat de gehuwde onderwijzeres een gevaar is voor de school, blijven B. en W. vasthouden en zy zijn dan ook voornemens, de onderwijzeressen, die in het huwelijk treden, voor een ontslag voor te dra gen. B. en W. hebben in enkele be slissingen reeds de aanwijzing, dat de meerderheid van den Raad daarmede instemt, maar zy zouden niettemin echter brutaal naast haar rijden, boog over bet zadel van zijn groot, zwart paard heen eu droDg er op aan, dat ze naar hem zou luisteren. „Ik ben Yussuf, Senorita, luister als 't u belieft eens naar my." „Wat wilt gy van my?" riep zij uit. „Waarom zijb gij hier?" „Omdat ik uw vriend ben." „Ja, ja, maar wat wilt ge my dan zeggen „Dat uw gemaal niet naar Cadi moet komen; ik, Yussuf, weet dat! Houd hem weg, hij moet niet hier komen, ze zullen hem dooden." Zij bleef doodstil zitten en trok alleen aan haar sluier. Die moor was van den beginne af aan een slecht voorteeken voor haar geweest. Waar om zou zij aandacht schenken aan de woorden van zoo'n gek Niettegen staande dat, klopte haar hart gewel dig en voelke zy toch, dat zo naar zijn woorden moest luisteren. „Ik geloof je Diet", antwoordde zij heel kalm. „Wat heeft myn gemaal gedaan „Hy is met een vreemdelinge ge trouwd, hij heeft zich niet aan "de wet gehouden. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1909 | | pagina 1