WEERBERICHT. Tliermometerstand Shakespeare's Hamlet BINNENLAND. UIT DE PERS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 23 Maart 1909. Hoogste barometerstand 764.9 m.M. te Hortalaagste 753.0 m.M. te Grisnez. Verwachting tot den avond van 24 Maart 1909. Wind: Zwakke tot matige veran derlijke wind. Gesteldheid van de luchtVeran derlijke bewolking, weinig of geen neerslag. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 759 m.M. Vorige stand te 12 uur 757 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 52 Laagste hedennacht F. 40 Hedenmiddag 12 uur F. 46 ken als belanghebbende partij. En daar het, na den oorlog met Japan, in militair opzicht, op verre na niet opgewassen is tegen Oostenrijk, kon kjiet niet veel anders doen, dan op .^slinksche manier de Serviërs ophitsen „tegen de Donau-monarchie. Wanneer het de Russische Regeering dan ge lukte, om tegenover Oostenrijk op te 'treden als pleitbezorger van Servië, evenals zij ten opzichte van Bulga rije tegenover Turkije was opgetreden, dan zou het prestige van Rusland op den Balkan daar zeer wel bij zijn ge- varen. Vooral moest dan worden aan gestuurd op het bijeenkomen van een Europeesche conferentie, die niet zoo als Oostenrijk wilde, uitsluitend den bestaanden toestand zou registreeren doch waarop de annexatie van Bosnië weer in debat zou komen. De telkens herhaalde verklaringen der Servische Regeering, dat zij de Ser vische zaak in handen stelde der Mogendheden, aan welker beslissing zij zich zou onderwerpen, werden door de Oosten rij ksche Regeering be schouwd als ingeblazen door Rusland en de Oostenrijksche pers maakte dan ook geen geheim van haar wantrou wen der Russische bedoelingen. Het moest er dus aan de Oosten rijksche Regeering om te doen zijn, Rusland zijn dubbelzinnige rol te doen opgeven. En dit trachtte men blijkbaar ge daan te krygen door intimidatie. De Oostenrijksche Regeering nam steeds scherper positie tegenover de uitvluchten van Servië en de Duitsche Een van de meest bekende en be sproken tooneelstukken van Shake speare is Hamlet. Veel ingezetenen hebben dat meesterstuk in Amers- foort bij brokstukken horen opvoeren door Verkade, en bij die gelegenheid vooraf, in 't oorspronkelike, in ver taling of beknopt saamgetrokken, ge lezen. En dat is wel nodig om er bij do opvoering meer van te genieten. Bij het lezen kan men stilstaan bij schoonheden, die by 't horen licht onopgemerkt voorbijgaan. De stukken van Shakespeare zijn soms zwak van samenstelling. Zijn „Kings" byv. vol gen gewoonlik de draad van de ge schiedenis, en zijn overige plays z(jn ontleend aan oudere verhalen of toneelstukken. Ze missen het inge wikkelde dat velen zo boeit en met spanning de ontknoping te gemoet doet zien. Maar als men niet langer haakt naar het vernemen van de volgende gebeurtenissen, en de aan dacht voornamelik kan vestigen op het letterkundig schone en de wijs gerige ziel- en menskundige waar heden, de meesterlike schilderingen, het diepe gevoel de hoge wijsheid, waarin Shakespeare zijn bronnen ver pers begon een steeds dreigender taal te doen hooren. Daar men niet mag aannemen, dat Duitschland op dit oogenblik pas na het tot stand komen van het Duitsch-Fransche Marokko-tractaat met opzet naar een Europeeschen oorlog zou drijven, moet deze oorlogs zuchtige, stellig niet zonder mede weten der Duitsche Regeering ge voerde krantentaal, wel worden be schouwd als een poging om Rusland bakzeil te doen halen. Dit laatste schijnt dan nu, volgens de allerlaatste berichten het geval te zijn. Het feit, dat thans Engeland in plaats van Rusland als bemiddelaar optreedt, is in dit opzicht welsprekend. Het voornaamste onderwerp dei- onderhandelingen is in elk geval op dit oogenblik dit Engelsche voorstel betreffende den door de mogendheden te verleenen waarborg voor de on schendbaarheid van Servië, een voor stel, dat te Weenen eenige verbazing wekt. Naar verder verteld wordt kan Oo8tenrjjk niet lang meer wachten, daar de militaire maatregelen dagelyks 1,000,000 kronen kosten. Alvorens het Oostenrijksche Huis van afgevaardigden gisteren tot de be handeling van de dagorde overging, deelde Bienerth mede De Servische nota, het antwoord op den door For- gach gedanen stap bevattende, heeft niet aan onze verwachting voldaan. Sedert hebben wij vernomen, dat dit antwoord een door de overige regeerin gen onvoldoend geachte verbintenis is. W(j hebben nagelaten Servië onmid dellijk te antwoorden, omdat een ant woord met denzelfden koerier den toestand verergerd zou hebben, het geen w(j naar de mate onzer krachten willen vermijden. Het doel onzer poli tiek is de consolidatie van den toe- te verzekeren. Wij koesteren geen vijandige oogmerken, wij volgen geen overwinningspolitiek. Servië heeft dus nog eenmaal tijd om na te denken en om er toe te besluiten de vlag voor ons te strijken. Er is nog een andere reden om ons niet al te zeer te haasten, n.l. wij hebben vernomen, dat de overige mogendheden van plan zijn Servië opnieuw van raad te dienen. DE STAKING IN FRANKRIJK. In de Kamer diende Rouanet gis teren een interpellatie in over de on nauwkeurigheden in de redevoering Vrijdag j. 1. door Barthou gehouden. Hij hield vol, dat de bevordering bij keuze door geenerlei rondzendbrief was ingetrokken en deed een beroep op alle ministers om bewijs te geven van verzoeningsgezindheid en geen redenen van staat in te roepen. Mi nister Barthou antwoordde, dat hij niet kon toestaan dat er iets van de door hem Vrijdag afgelegde verklaring in twijfel wordt getrokken en zeide verder dat de staat als patroon door het ontvangen van afgevaardigden een goed voorbeeld aan de industrieelen, die in geschil met hun personeel z(jn, moest geven. De minister sprak de hoop uit, dat morgen het werk volle dig hervat zal worden zonder dat de regeering iets van haar rechten af stand heeft behoeven te doen. Gauthier Clagny verweet de regee ring Simyan te hebben opgeofferd. Barthou kwam hiertegen ophij had, zeide hij, geweigerd die kwestie met de stakers te bespreken. De ont vangst der afgevaardigden beteekent geenszins dat de regeering het recht tot staken voor ambtenaren erkent De minister hoopte, dat de Kamer de houding der regeering zal goedkeuren. Eenige afgevaardigden stelden een motie voor om eenvoudig over te gaan tot de orde van den dag zonder- overtreft, dan eerst kan men Shake speare in al zjjn genialiteit leren ken nen. Karakterontwikkeling komt by Shakspeare zoo goed als niet voor. Zjjn personen hebben een aangeboren geaardheid, een gevormd karakter en daarnaar handelen zij. Over Shakespeare's grootse schep ping van de persoon Hamlet is in de letterkunde van heel de beschaafde wereld al heel wat geoordeeld en getwist. Daaruit blijkt hoe moeilijk het is zich een duidelike voorstelling te maken van wat de geniale dichter in Hamlet heeft afgebeeld. Voor wie daar belang in stelt is het zeker van veel waarde kennis te maken met hetgeen er in een geniale beoordeling wordt gezegd. De deense veelzijdige geleerde George Morris Cohen Brandes, in dé ganse letter kundige wereld bekend en beroemd als schrfjver over schoonheidsleer, ge schiedenis der letteren enz., heeft in zijn estheties-psychologiese beoor delingen van oudere en nieuwere dichters ook de plays van Shakespeare met buitengewone scherpzinnigheid besproken. Het volgende is daaraan omtrent Hamlet ontleend. Hamlet heeft aan de naam van Denemarken in de ganse wereld een gunstige klank gegeven. Van alle meer. Dit werd door Barthou van de hand gewezen, die de kwestie van vertrouwen stelde. De motie om tot de orde van den dag over te gaan zonder meer, werd met 319 tegen 240 stemmen verworpen. Een door de regeering aanvaarde motie van Delpierre, luidendede Kamer, vertrouwen stellende in de regeering, goedkeurende en elke toe voeging weigerende, enz. werd met 344 tegen 138 stemmen aangenomen. In antwoord op het verzoek eener afgevaardigiug van postambtenaren om te beloven, dat Simyan zal heen gaan, weigerden Clemenceau en Bar thou over dit punt te spreken. Barthou gaf kennis van het on wrikbaar vaststaande besluit de twee ontslagen postambtenaren niet weder in dienst te stellen en definitief al diegenen te ontslaan, die het werk niet hervatten. Wat de staking zelve aangaat, deze is nog niet geheel geëindigd, zooais gisteren werd meegedeeld. De onderstaatssecretaris der poste rijen maakt de volgende berichten openbaar. De telegraafdienst en heden (d. i. Maandag) aanzienlijk verbeterd, zoowel wat betreft het lynennet als het aantal teruggekomen beambten. Heden keerden in het centrale bureau 80 mannen en 46 vrouwen terug. Er z(jn 5000 telegrammen doorgeseind. Tusschen Dole en Belfort z(ju er 15 telegraafpalen doorgezaagd. De ge meenschap is hersteld. De stakers zouden heden morgen weer bijeenkomen en dan zal misschien worden beslist de staking definitief te eindigen. GROOT BRITANNIË. Er werden aanminister president Asquith verschillende vragen gesteld omtrent een medegedeelde verklaring van admiraal Tirpitz in de begrootings- commissie van Duitschen Rijksdag, dat er door de Britsche regeering geen voorstellen voor inkrimping der zee macht waren gedaan aan de Duitsche regeering. De heer Asquith antwoordde, dat z(jne verklaring van 16 Maart de fei ten juist had weergegeven en dat h(j deze in alle opzichten volhield. (Toe juichingen). De quaestie had in den loop van het laatste jaar meer dan eens een onderwerp van vertrouwelijke bespre kingen tusschen de twee regeeringen uitgemaakt, waardoor de Engelsche' had trachten weten te komen of even tueels voorstellen in dien geest in goede aarde zouden vallen. „Wij", zeide de minister, „formu leerden geen voorstellen, omdat ons te verstaan was gegeven dat het Duitsche vlootprogram bij de wet was vastgesteld en geenszins afhankelijk was van het Engelsche". Asquith voegde hieraan nog toe, dat er nog geen authentieke mede- deeling over de bewering van Tirpitz was ontvangen en hij zou dus alle verdere opmerkingen opschorten, tot hij de verklaring, die Duitschland, naar men verwacht, aan het ministerie var. buiteniandsche zaken zal doen, voor zich heeft. PERZIË. Naar de Daily News uit Tabris verneemt, blijkt 't, nu de Indo-Euro- peesche telegraaflijn is hersteld, dat de krijgsmacht van den sjah van Perzië niet Dzjoelfa is binnengerukt. De bewoners hebben de vlucht ge nomen, maar de bezetting is in de plaats gebleven. De benden van den sjah hebben echter in den omtrek alle dorpen verbrand en, naar 't heet, op de inwoners gruwelijke wreedheden bedreven. Op de kleine eilanden van Denen is er maar één, wiens naam door de Faam zo algemeen is uitge bazuind en toch heeft die Deen nooit bestaan, tenminste niet zoals hij alom bekend is geworden. De Hamlet-litera- tuur is verbazend uitgebreid en gelijk een blok marmer onder de hand van de beeldhouwer allengs een menselike vorm aanneemt, is het belangwekkend na te gaan hoe het onderwerp Ham let trapsgewijze de Hamlet van Shake speare is geworden. De deense geschiedschrijver Saxo, bijgenaamd Grammaticus, die in 't be gin van de dertiende eeuw stierf, ver haalt dat Tengo z(jn brave broeder koning Horvendil vermoordt en met de weduwe trouwt. Haar zoon Amleth kan het niet verdragen dat zyn moeder met de moordenaar van haar gemaal is gehuwd en besluit zich op Tengo te wreken. Om dit doel te bereiken doet hy zich als krankzinnig voor, en daar hy een afkeer van liegen heeft, weet hij zijn woorden zo te draaien, dat hij altijd zegt wat hij meent, zonder dat de hoorder kan nagaan of hy meent wat hü zegt. In piaats van die ongekunstelde raadselachtige gezegden van de Amleth van Saxo, laat Shakespeare zijn Hamlet diep zinnige gedachten uiten. Om te onderzoeken of Amleth werke. d9 Arex legeren, volgens bericht, een duizend vrouwen en kinderen, aan wie het verboden is, zonder paspoort, op Russisch gebied te komen. VENEZUELA. De Vossische Zeitung meldt: Castro vertrok vanmorgen uit Dresden naar Bordeaux met z(jn. vrouw, zuster en drie bedienden om zich in te schepen op de stoomboot Guadeloupe. Castro's familievrienden rieden hem dringend af terug te keeren. Hij wilde niet luisteren en zei tot den medewerker van de VossischeIk ga terug naar Venezuela om mij persoonlek te ver antwoorden .wegens de tegen my in gebrachte beschuldiging; ik hoop dat daar nog rechters zyn. Vergis ik mij hierin, dan ben ik ook tevreden, want alle tegenwoordige aanhangers van Gomez waren toch eens mfjn luite nants. Gebeurt het ergste, dan kan ik my als offer der Venezolaansche Unie en broederschap beschouwen, een offer dat naar het schijnt tot heil van het vaderland gebracht moest worden.; Als Castro niet landen mag gaat hy voorloopig naar Colon. In Bordeaux zullen de scheepskapitein en het Vene- zolaansch consulaat hem zeggen, dat de Fransche vlag hem niet beschermen kan. Arbeidscontroleurs. De Alg. Ned. Typografenbond zond aan Minister Talma een adres, waarin hy de wenschelijkheid bepleit de „Con troleurs van den Arbeid" te doen kiezen door de arbeiders, omdat het van zeer groot belang is daarvoor personen aan te wijzen, die het ver trouwen genieten van de arbeiders zelf dat het daarom gewenscht is de noeming van genoemde „Controleurs van den Arbeid" te doen plaats hebben door de Regeering op voordracht van de vakorganisaties. Aan alle Tweede Kamerleden is van dit adres afschrift gezonden. Ouderdomsverzorging. In de Kamerzitting van 23 December heeft de Minister van Landbouw toe gezegd, iemand naar Denemarken en Sleeswijk-Holstein te zenden, om het Deensche en Duitsche stelsel van wet telijke ouderdomsverzorging en hun economische gevolgen te bestudeeren, en te vergelijken. Op voordracht van dien minister is aan mr. W. Eliuk Schuurman te Hil versum, directeur van het bureau voor adviezen over verzekering, opdracht gegeven die studiereis te doen. Het Nederlandsch Ly ceum. In den Haag is opgericht de vereeniging liet. Nederlandsche Lyce um, voorbereidend voor het universi tair, technisch en handelsonderwijs. In het directorium van die nieuwe, stichting heeft o.m. zitting de heer J. Scholten, in het curatorium o.m. de heer dr. D. Bos, prof. dr. K. F. Wenckebach en R. Casimir. Het recht om een eindexamen op te nemen, zal aan het gymnasium toegekend kunnen worden en ock subsidie zal, als het schoolgeld op f 200 bepaald wordt, naar de mee ning van het bestuur niet onthouden worden. Er zal dadelijk reeds met eenige klassen begonnen kunnen worden en over een aantal docenten kunnen wor den beschikt, gewoon les te geven in de richting, waarin het Lyceum zich bewegen zal. Dit is mogelijk dooréén contract met de Haagsche Schoolver- eeniging, die haar vervolgklassen zal lik krankzinnig is, roept Tengo de hulp in van een meisje dat de genegen heid die Amleth voor haar veelt be antwoordt, maar een vertrouwde vriend deelt Amleth het tegen hem ontworpen plan mede, en niets wordt ontdekt. Daarin vond Shakespeare de aanleiding tot de schepping van zijn Ophelia. Nog veel meer trekken heeft Shake speare aan de deense legende ont leend die 1559 in 't Frans werd naverteld en in die vorm Engeland bereikte. Ofschoon in Hamlet meer uitingen van Shakespeare's eigen innerlijk geestelik leven voorkomen, dan in een van zijn vroegere werken heeft bij zijn held toch een onafhankelik aan zijn weten te geven. De figuur van Hamlet zoals 's dichters verbeelding die ten slotte schiep en in zyn drama voorstelde, is een van de zeer weinige onsterfelike voortbrengselen van kunst die aan geslacht na geslacht vraag stukken voorhoudt om te overpeinzen en diepzinnige raadselen op te lossen. In de eerste uitgaaf van de Hamlet stelt Shakespeare zyn held voor als een jongmens van omstreeks negentien jaar in een latere uitgaaf als iemand van dertig jaar, zoals uit het kerk hoftoneel blijkt. De gedachtengang van Shakespeare was klaarblijkelik dat overdoen, indienlt.ot de opening van het Lyceum wordt overgegaan. Voor bouw en inrichting wordt e( n bedrag van f150,000 noodig geacht. Voor dat doel is een 4pcts. inkom sten obligatie-leening uitgeschreven, waarop voorloopig 25pct. gestort mont worden. Reeds werd voor een bedr; g van pl.m. f70.000 deelgenomen. Bewegingspel. Door h-1 hoofdbestuur van N. O. G. is aan den minister van binnenlandsche zaken een schrijven gericht, waarin het heet dat met waardeering de pogingen van de overheid om meer bekendheid ie geven aan het bewingsspel en zyn ge volg en waarin de minister worut verzocht te willen bevorderen, dat aan het hoofdbestuur van het Ned. Onderw. Genootschap bij de vaststel ling van de staatsbegrooting voor 1910 een subsidie van f 1000 wordt toege wezen met het doel in den loop van 1910 en in plaatsen van ons land door den minister te bepalen voor de ouderwijzers de gelegenheid te openen, om de regelen noodig voor de leidiDg en het onderwjjs der bewegingsspelen te leeren. Het adres is van een uitvoerige memorie van toelichting vergezeld. BIJ DEURWAARDERSEXPLOIT. Onder dit opschrift schrijft Land en Volk: Het hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensionneering heeft nu voor de gegadigden naar een Kamer zetel de guillotine opgezet. Wie zich verheugt in de hoedanig heid van „cand. voor iid der Tweede Kamei" heeft een gedrukte circulaire thuis gekregen. Hierin staat voorop de veelbeteekende mededeeling, dat de Bond circa 25,000 leden telt. Daar onder zijn stellig heel wat kiezers. Volgt het beleefd verzoek, „wel uw aandacht te willen schenken aan onder staande vragon en uw antwoord zoo spoedig mogelijk aan den Secietaris te doen toekomen." Nadat de vragen zijn gesteld, volgt „Uw antwoord wordt met belang stelling tegemoet gezien en aan de Bondsafdeeling in uw kiesdistrict meegedeeld." En aan het slot de guillotine „Binnen 14 dagen niet antwoordende, zullen wy u als tegenstander van onzen Bond moeten beschouwen." „Wat zyn de vragen? Zoudt Gy, als lid der Tweede Kamer, willen medewerken aan het tot stand komen vaneen Ouderdomspensioenwet, waarbij aan allen zonder onderscheid pensioen wordt toegekend Zoo niet Zoudt Gij dan, U aansluitende by wat genoemde Bond voorts nastreeft (zie de Groninger motie van 1907J, als Kamerlid willen medewerken aan het tot stand komen van een Ouderdoms pensioenwet in den geest van de Deen sche wet van 1891 of de Engelsche wet van 1908 Zoo niet Zyt gy dan wellicht een voorstander van Ouderdomsverzekering met ver plichte premiebepalingen, zooals die o. a. is belichaamd in de Duitsche wet van 1889? Of: Zijt Gy tegen elke staatsbemoeiing op het punt van Ouderdomsverzorging Wy zullen in een ontleding van deze vragen niet treden. Wie zich rekenschap geeft van do taliooze quaes- ties, welke er in liggen opgesloten, zal ze onmogelijk met ja of neen kun nen beantwoorden, behalve de eerste vraag met „neen". Het hoofdbestuur Hamlet jong moest zijn tot verklaring van de overweldigende indruk, dat zijn moeder binnen een maand haar overleden gemaal vergat en hertrouw de. Hamlet had ver van de grote wereld aan de hogeschool van het rustige Wittenberg geleefd. Hy ge loofde aan de verwezenliking van zyn idealen, verbeeldde zich dat adel dom van het verstand en fijn gevoel de wereld regeerden, dat rechtvaardig heid in de maatschappij, trouw en eer in het biezonder leven heersten. Hy bewonderde zyn grote vader, eerde zyn schone moeder, beminde oprecht de bekoorlike Ophelia en dacht edel over de mensheid, vooral over de vrouwen. Van het ogenblik dat hy zyn vader verliest, en gedwongen is anders over zyn moeder to denken, wordt die heldere blik op het leven verduisterd. Als zijn moeder in staat is geweest zijn vader zo snel te ver geten en met die man te huwen, wat is dan de waarde van de vrouw, wat de waarde van het leven 11311. (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1909 | | pagina 2