WEERBERICHT. Thermometerstand Shakespeare's Hamlet, BINNENLAND. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. Ingezonden. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 25 Maart 1909. Hoogste barometerstand 769.4 m.M. te Hortalaagste 736.5 m.M. te Shields. Verwachting tot den avond van '26 Maart 1909. Wind: Matige tot krachtige Weste lijke daarna Z.W.lijke wind. Gesteldheid van de luchtEerst afnemende bewolkingi Daarna zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regen. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 747 m.M. Vorige stand te 12 uur 764 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 53 Laagste hedennacht F. 44 Hedenmiddag 12 uur F. 51 kander noodig. De Duitsche bladen, die in 't belang van eene betere ver standhouding werken, tooneu dat aan door cijfershet zijn de cijfers van in- en uitvoer. In Duitschland denkt niemand aan een inval, waaraan de Fransche vrienden van Engeland wel ""eens zeer ernstig hebben gedacht. Men kan toch England niet annexeeren I t, En nu maken wel de al Duitschers als zij de kans schoon zien om van zich te doen spreken, groote drukte, maar de Duitsche politiek staat niet onder hunnen invloed. Dat is het ernstige van de zaak, dat het patriottische rumoer in Engeland op 't oogenblik vooral uitgaat van eene partij, die wel invloed heeft op de Engelsche politiek. De unionisten Bal four en wie met hem en na hem tot de oppositie behooren, ondersteunen de eonigszins belachelijke angstkreten der patriotten met hun overdreven geluid. Balfour, die eerste minister is geweest, kan weten dat het Duitsche gevaar zoo het bestaan mocht, niet zoo groot is als de verschrikte middelsoort- Engelschman zich verbeelde. Maar diens vrees past in zijn politieke kraam. Het komt overeen met zijne politieke plannen de regeering voor te stellen als eene die Engelands grootste en eerste belangen verwaai loost en niet voor de roemrijke Engelsche vloot doet wat zij behoorde te doen, om de on schendbaarheid van het rijk te ver zekeren. De oppositie heeft den Engel- schen leeuw op deu staart getrapt. Daarom brult hij zoo luid. In zijn eenvoud is Hamlet stom verbaasd dat iemand vriendelik kan glimlachen in en zijn hart slecht zyn Hjj verliest zyn opgeruimdheid. Het schone, goede en edele dat hy vroeger van de mens dacht is weggevaagd. De wereld is voor hem nog maar een mengsel van onreine verpestende dam pen, en de mens! „fyn bewerkte stof." Noch man, noch vrouw behaagt hem meer. Nu komt de gedachte aan zelf moord in hem op. Hoe degeliker het karakter van een jongmens is, des te sterker is zijn verlangen om bij zjjn optreden in de maatschappij zijn idealen verwezenlikt te zien in mensen en toestanden. En nu ervaart hij plotse ling dat in de werkelikheid alles anders is dan hij zich verbeeld had, en heeft een gevoel alsof hjj moet sterven, om dat bij de wereld toch niet kan ver beteren. Toch valt het hem heel moeilijk te geloven dat de wereld zo slecht is, daarom zoekt hij er steeds nieuwe bewyzen voor, bijv. als hy de kome dianten laat optreden. Zyn genoegen, als hy laagheid het masker afrukt is alleen het genoegen van verwezen- liking met in den grond diepe smart. Het vermoeden dat de gemaal van zyn moeder de moordenaar van DE BALKAN-CRISIS. Daar de berichten omtrent den altijd critiek9n staat van zaken in het Oosten als een slinger telkens heen en weer gaan, zijn zij thans weer ongunstig. Het merkwaardige is thans, dat, terwijl overal elders pessimistische opvattingen heerschen, de officieels personen in Servië een zeer gematig den en meer geruststellenden toon laten hooren. In de Skoepsjtina toch heeft de Servische minister-president gisteren meegedeeld, dat de Servische Regee ring niet anders kon doen dan reke ning houden met den wensch der mogendheden. De minister-president zeide nogWjj weten uit authentieke bron, dat Oos- tenrijk-Hongarije ook geen oorlog wil en dat de hoogste overheidspersonen in de Donaumonarchie zich voor het behoud van den vrede uitspreken. Heel anders klinken de woorden van den Hongaarschen minister-presi dent, die, eene interpellatie in het Hongaarsche Volkshuis beantwoor dende, zei de „Wij zetten ons geheel aan het werk om de banden van den vreden te behouden, maar mochten de pogingen daartoe mislukken en moeten wy ten strijde trekken, dan zulleu wij aan allen verzoeken niet de krachten der natie te verzwakken door tegen strijdige mededeelingen. De laatste pogingen worden thans in het werk gesteld. Dezer dagen zal ik de Kamer op de meest volledige wijze inlichten." De laatste pogingen dat klinkt vry dreigend en slecht overeen met hetgeen de Vossische Zeitung schrijft van „een wereldhistorisch oogenblik." Dit blad zegt: „De mogendheden zoeken een for mule, Oostenrijk zoekt een beslissing. De mogendheden wenschen, dat de twee tegenstanders eenige woorden van een briefje aflezen, dat zy hun als goede 'vrienden willen overhan digen, waarna onder beleefde bui gingen en verontschuldigingen de strijd bijl wordt hegraven en de vredespijp wordt gerookt. Maar voorloopig is er niet eens het verzoeningsspreukje, gezwegen van den wil der strijdende partijen om het na te prevelen. Oos tenryk wil schoon schip maken. Daar de dingen reeds zoo'n vaart hebben genomen, wil en kan het niet meer terug, zonder zich de zekerheid te hebben verschaft, dat de Serviërs het noGh van buiten noch binnen in zijn eigen huis meer zullen uittarten, lastig vallen en verontrusten. Servië zal voortaan Oostenrijks vriend wezen, of het is en blijft zyn vjjaud. Er is geen derde. Het geheele gedrag van Oostenrijk, dat volkomen open is, stuurt op deze beslissing aan. Servië wordt vastgehouden, opdat het geen uitvluchten meer make en zich met volle duidelijkheid voor het eene of het andere verklare. Over de gebie dende noodzakelijkheid om dat te doen helpt de Serviërs geen formule heen. Het is een wereldhistorisch oogenblik, waar Europa nu voor staat. Het brengt, zu9 of zoo, de beslissing over een groot deel van de Zuid-Slavische kwestie. VENEZUELA. Castro is te Parijs aangekomen. De Temps zegtBij de trans-atlan- tische stoomvaartmaatschappij beves tigt men de uit naam der Venezo- laansche regeei iug gedane mededeeling, dat het verbod voor Castro is uitge vaardigd om zich in het land te ont schepen, en dat hij aan boord in hech tenis genomen zal worden als hij zijn vader is, werd door dat feit be wezen. Hier is geen koudhartig pes simisme. Hamiets vuur wordt niet uitgeblustzijn wond heelt nooit. Al past dat alles meer bij een leef tijd van negentien dan van dertig jaar, Shakespeare legde in de ziel van Hamlet te veel van zijn eigen levens ervaring en scherp mannehk verstand om daarmede een zo jeugdige leeftijd te bezwaren. Hamiets geloof en vertrouwen in de mensheid is vernietigd eer de geest van zyn vader voor hem verschijnt. Daarna krijgt hij een meer ontstellend inzicht in de feiten als oorzaak van de toestandzijn gemoed geraakt ge heel in opschudding. De hem opge dragen taak om wraak te nemen op de moordenaar van zijn vader, doet hem ook afzien van Ophelia, die hij in een brief de afgod van zyn ziel had genoemd. Zy is lydelik gehoor zaam aan haar vader Polonius, die haar opdraagt om Hamlet, die door het hof als een krankzinnige wordt beschouwd, te bespieden. Hamlet kan haar niet meer vertrouwen. Er is geen plaats in zijn ziel voor zijn taak en haar. Zyn ideaal van de vrouw be staat niet meer. Hij wil tot handelen overgaan, maar te veel strijdige gedachten drukken hem. Hy peinst over het afgryselike dat de geest hem heeft geopenbaard, een Venezolaansche haven aandoet. De maatschappij zal nu Castro enkel aan boord nemen, op voorwaarde dat hy op z'n allerlaatst in Trinidad ont scheept. Belangrijke data. Voor kiezers of zij, die het worden willen, zyn de volgende data nog van be lang: 23 Maart tot en met 15 April gelegenheid tot reclame. Tot 21 Apriltervisielegging en verkrijgbaarstelling der reclames. Voor 15 Mei: definitieve vaststel ling der kiezerslijst. 1 Juni a.s. zullen de eerste pa tiënten worden opgenomen ia het Centraal Israëlietisch Krankzinnigen gesticht te Apeldoorn. De offlcieele opening zal eenige dagen te voren plaats hebben. In bet gesticht kunnen ongeveer 300 patiënten worden op genomen. Omtrent eene opvoering van „Huiselijke Haard", door de Hage- spelers die Maandag 5 April a s. met dit stuk hier zullen komen schryft Frans Netscher o.a. „Hoe zullen we 't betitelen of om schrijven Tot een bepaald kunst genre behoort 't niet; 't lijkt op geen enkel ander stuk en we weten niet by welk wy 't zouden kunnen verge lijken. Maar dat is 't juist wat Mijnsen ook niet wil. Hy werkt in geen „genre", hij kijkt naar geen „voorbeelden", hy behoort tot geen „school". Hij wil zich zeiven zyn, geheel zich zeiven, vrij van „meesters" en „voor beelden". De Franschen zouden zijn stuk „une tranche de vie" noemen, zoo maar een brok, een greep uit het leven. Hy heeft zijn hand in het leven uitgesto ken wat hij te pakken vond vastge- knepen, dat bekeken, ontleed en be schreven. En wat hy te pakken had, was een huiselijk drama, een gezin waarin de ouders ongelukkig leven meer niet. Zij zijn 12-J jaar getrouwd, en na den eersten tyd van illusie en schijn geluk, zyn zij gaan begrijpen, dat ze niet bij elkaar hooren, dat ze ieder met een ander gelukkiger zouden zijn geweest. De kinderen houden hen al leen nig samen. Zy is een zenuwsukkel, die maar steeds klaagt en tobt, wel van de kinderen houdt, maar hun vei zorging en opvoeding aan ondergeschikten overlaathy heeft 't den heelen dag druk met zijn werk, houdt ook veel van de kinderen, maar wil dat zyu vrouw zich zelf met hen occupeert. Vandaar nog meer wrijving, scènes en misverstand tusschen hen. En wat we nu in dit stuk zien en bijwonen, is een uitbarsting, die bij na op een noodlottig einde uitloopt, tusschen man en vrouw, op den dag van hun 12-J-jarig huwelijk, als familie en een kennis over zijn geko men om dit feest van de „huiselijke haard" te vieren. Meer niet 1 Het is dus zoo eenvoudig mogelijk Mijnsen geeft slechts eenige toonee- len, zonder veel handeling, zoo naast elkaar gezet, een greep zoo maar uit het leven van die menschen, en de losse manier, het sans-gêne, waarmee hy 't doet, vloekt tegen alle tooneel- usances en wat men dus gewoon is en over de wereld waarin zo iets kan gebeuren hij twijfelt of de verschij ning werkelik zijn vader was of mis schien een bedriegelike boosaardige geesten eindelik twijfelt hij aan zich zelf, aan zijn bekwaamheid om te herstellen wat misdaan was, aan zyn geschiktheid om op te treden als wroker en rechter. Dat doet hem het volvoeren van zyn taak steeds uit stellen. Toch blijkt het voldoende dat hij handelend kan optreden. Zo aarzelt hy geen ogenblik de luistervink achter het tapijt te doorsteken, in de hoop dat de gedode de koning zal zijn, even min ora eindelik de koning te doden en zo meer. Het is evenwel duidelik dat hy een groot innerlik bezwaar moet overwinnen alvorens tot een be slissende daad over te gaan. Het is een vrij algemene voorstel ling dat Hamlet een dromer is die steeds uitstelt. Men vergete echter niet dat deze dramatiese biezonderheid een held die niet handelt tot zekere hoogte vereist werd door de techniek van dit drama. Had Hamlet, na de openbaring van de geest ont vangen te hebben, de koning dadelik doorstoken, dan zou het stuk met het eer3te bedrijf uit zijn geweest. De oplossing moest dus worden uitgesteld. Skakespeare wordt misverstaan als men Hamlet houdt voor iemand, zoo- te zien. Vandaar dat 't in 't eerst wat vreemd aandoet. Maar weldra komt men er „in" en gevoelt men met hoe weinig middelen 't Mijnsen gelukt is toch een diepen indruk te maken.'t Blijkt uit dit stuk, dat een auteur van talent geen moord partijen, overspel of zelfmoorden noo dig heeft om de tragedie van twee voor altijd aan elkaar gekoppelde menschen, die niet meer vaD elkander houden, te doen gevoelen. Dit stuk zonder kop of staart uit niets anders bestaande dan uit een middenmoot een moot zóo uit het werkelijke lichaam van het leven gesneden heeft bij de fijn aangelegenheden onder het publiek, die geen behoefte hebben aan grove aanschouwelijkheid, een indruk nagelaten. De „Hagespelers" gaven er een goede vertolking aan. Er zit „gewoonheid", bijna „alledaagschheid" in hun spel, en toch leven." De Vereeniging tot het houden van Kunstbeschouwingen onz. zal Zaterdag en Zondag a.s. kunstwerken exposeeren van particulieren in de groote zaal van Amicitia. Naar aanleiding der concessie aanvraag voor eene paardentram naar Baarn is het niet van belang ontbloot ter kenuis te brengen, dat er lange paardentram wegen in ons land bestaan, die rendeeren. De paardentram Zuid broek, Veendam, Wildervank, Stads kanaal Ter Apel lang 49 K.M. ver voerde in 1908, 382733 personen. Hoe wel alle bochten vernieuwd werden met Phoenix spoor (als van de Amers- foorsche tram) bedroeg de winst f21163; meer dan f18000 werd afge schreven. De 'sGravelandsche paarden tram, lang 6 Kilometer, vervoerde in 1908 131480 passagiers tegen 136308 in 1907. Ondanks dat de Gemeente 's Graveland haar subsidie van f 800 'sjaars had ingetrokken was het batig saldo ruim f 4000, werd f3000 ruim afgeschreven en 2 dividend uitge keerd. Ook kan de Oudewatersche Gemeentetram zich reeds bedruipen en blijkt deze geen strop te zijn voor de gemeenteflnanciën. Heden vertoefde hier ter stede de generaal-majoor W. Cool, inspecteur van het militair onderwijs, teneinde een inspectie te houden over den cur sus van het 5de Regiment Infanterie. Door de politie zyn een tweetal minderjarigen aangehouden en naar Leeuwarden, hun woonplaats, terug gebracht. BARNEVELD. Bij de alhier ten Ge meentehuize gehouden aanbesteding van het bouwen eener teekenschool waren de laagste inschrijvers voor metselwerk; W. Schut f4688; voor timmerwerk: D. B. Nieuwslad f 2920; voor smidswerk P. Bleyerveld f 880 voor koperslagerswerk W. v. d. Kamp f'285; voor schilderswerk II. ten Ham f 258, en voor de massa W. Schut f 9153. Het werk is nog niet gegund. Voor de totstandkoming dezer school heeft de Spaarbank alhier aan de ge meente een bedrag van f 9000 ge schonken. Na oen langdurig verral van krachten is ons jaren lang bestaan hebbend muziekgezelschap „Erica" eindelijk bezweken. Een reeds gedane poging om de Harmonie, waarin dis harmonie den laatsten tijd helaas den boventoon voerde, als een phoenix als er in onze tijd wel voorkomen, die door een ziekelike verbeelding worden afgehouden om handelend op te treden. Het is niets dan een gril van het lot, dat hij, die van nature een levendige geest heeft, een soort zinnebeeld is geworden van mijmerende traagheid. Er is in dit treurspel niets dieper opgevat dan de betrekking tussen Hamlet en Ophelia. Het is niet de liefde van Romeo en Julia die op het eerste gezicht als een bliksem straal treft en allesoverheersend wordt. Hamlet gevoelde zich tot haar aan getrokken terwijl zijn vader nog in leven was, zendt haar brieven en kostbare geschenken en denkt aan haar met innige tederheid. Maar zy heeft niet in zich om zyn vriendin en ver trouwelinge te zyn, haar houding tegenover hem is ingetogen, enigs zins strenghaar broeder had er haar op gewezen dat een koningszoon vaak uit staatsbelang moet huwen. Hij wendt zich van haar af, als hij overtuigd is dat een heilige plicht hem oplegt de op zijn vader gepleegde moord te wreken. Met diepe smart neemt hij afscheid van haar, zonder een woord te spreken, en verlaat haar met een zware zucht. Na die tijd blijft hij hard tegen haar omdat zij geestelik zwak is en hem tracht te misleiden. Zij is een zachtaardig meegaand schepsel, zonder uit haar assche te doen herrijzen, is door gebrek aan medewerking mislukt, zoodat de aanstaande blijde gebeurte nis waarschijnlijk zonder muziek al hier gevierd zal moeten worden. Ook hier is een druk bezochte vergadering gehouden, waarin de wen- scheljjkheid van afschaffing van kort- ponden en keurgelden bjj den verkoop van varkens werd besproken. Na eenige discussie werd het bestuur der land- bouwafdeeling Barneveld, op wiens initiatief de vergadering was uitge schreven, gemachtigd, deze zaak met elders hiervoor aangewezen personen nader te bespreken, waarna te Zut- phen een algemeene vergadering ge houden zal worden. Bij de veldarbeiders alhier be staat het plan verhooging van loon en verkorting van arbeidstijd te vra gen. Zoo spoedig mogelijk zal in een voor dit doel te houden vergadering een definitief besluit genomen wor den. Voorgelegd zal worden het loon van f 1 op f 1.25 per dag te brengen en den werkdag met twee uur te be korten. ZEIST. Geslaagd te Utrecht voor het examen nuttige handwerken mej. A. C. M. Scholte alhier. Builen verantwoordelijkheid der Redactie IS HET WENSCHELIJK AAN GEHUWDE ONDERWIJZERESSEN ONTSLAG TE VERLEENEN Stellen we bij het zoeken naar een antwoord op deze vraag voorop, dat de kwestie natuurlijk niets te maken heeft met politiek, dat het er niets toe doet of deze vraag gesteld wordt door een liberaal of een anti- revolutionnair, dan wel door een roomsch-katholiek, dat het er even min toe doet, of de onderwijzeressen zelve tot een of andere politieke rich ting behooren. Of men de politiek er met de haren by kan sleepen d a t is een andere zaak. M.i. kunnen we ons op tweeërlei standpunt stellen, n.l. dat der onder wijzeres en dat van het onderwijs. Wanneer een onderwijzeres huwt, kan door haar vooraf de vraag ge steld zijn „Zou myu aanstaande ge noeg verdienen Zoo ja, dan is de zaak in orde. Zoo niet, dan is het noodig, dat ik er ook wat by verdien. Dit kan het beste, door in betrekking te blijven. Werk zoeken behoeft dan niet meer en men is zeker van ge regelde inkomsten. Is dit nu iemand kwalijk te nemen? Volstrekt niet. Van haar standpunt heeft de onderwijzeres gelijk. Natuur lijk zou het beter zijn, wanneer de man zooveel verdiende, dat zijn vrouw niet „uit werken* behoefde te gaan. En wanneer de man onderwijzer in Amersfoort is, dan zyn de inkomsten beslist niet voldoende. Dat weten de raadsleden ook wel, en ze zyn m.i. stellig van plan de voorloopige salaris regeling van verleden jaar te herzien. Ook uit „beroepsliefde" kan de onderwijzeres bij haar huwelijk gaarne in functie willen blijven Dit is inder daad zeer prijzenswaard, maar moet, dunkt me, niet zoo zwaar gesteld worden als de inkomstenkwestie. Uit een huwelijk kunnon kinderen geboren worden. M. i. heeft dit ook al niet veel te maken met politiek. Maar zeer veel met het werken der onder wijzeres. Van het standpunt der onderwijze- weerstandsvermogen, een liefhebbende ziel, maar zonder de hartstocht die kracht geeft. Ze begrijpt in 't minst niet Hamiets hartzeer over het gedrag van zyn moeder. Ze ziet zijn gedrukt heid, maar raadt er de oorzaak niet van. Als Hamlet, na de geest te hebben gehoord, haar in sprakeloze opgewondenheid nadert, vermoedt zy niet dat hem iets ontzettends is over komen, en later stemt zij zonder aar zeling toe, om hem uit te horen terwijl haar vader en de koning hen beluis teren. Bij die gelegenheid houdt hy een toespraak tot haar waarin de woorden voorkomen: „Al ben je kuis als ijs en rein als sneeuw, aan laster ontkom je niet. Ga in een klooster." Zijn bedoeling was: „Je bent net als mijn moeder 1 Je zou doen wat zy deed Als Hamlet Polonius heeft gedood, denkt hij in zyn opgewondenheid niet aan Opheliamaar daarna weent hij om hetgeen geschiedt is. De dood van haar vader maakt Ophelia krankzinnig. De zwaarmoedigheid van Hamlet overvalt ons ook, als wy zien hoe mensen die de lucht met hun getier ver vullen zich naar boven werken, als wy er machteloos tegenover staan, dat onrecht en huichelarij zegevieren. 11811.

De Eemlander | 1909 | | pagina 2