WEERBERICHT. Thermometerstand BUITENLAND. BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET EONINEL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 1 April 1909. Hoogste barometerstand 770.4 m.M. te Seydisljord laagste 747.1 m.M. te Haparanda. Verwachting tot den avoud van 2 April 1909. Wind Afnemende Noordelijke, later krimpende wind. Gesteldheid van de lucht: Afne mende bewolking, aanvankelijk buiig. TemperatuurLater hooger. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 759 m.M. Vorige stand te 12 uur 758 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 58 Laagste hedennacht F. 44 Hedenmiddag 12 uur F. 41 minderwaardig, is dan mannenwerk nog veel te doen. Hoe nu alle meisjes werk te geven ityoeilyk is dat op te geven. Maar tjipsokomos en de Bond voor Zieken- "verpleging zullen wel een -statistiek Kunnen geven omtrent de krachten die nog te gebruiken zijn en zoo be staat op ander terrein ook nog veel behoefte aan hulp. Vrouwendienstplicht is het overdenken i alleszins waard. Als men tegen staats inmenging is, probeere met het zon- Ber dat, maar men hoede zich er voor, met het badwater het kind weg te werpen. Na nog eens gewezen te hebben op het verschil tusschen de ultra-femi nisten, wier streven meer e?n nivel leeren in zich draagt en de meer ge matigde elementen, die het vrouw zijn wenschen voorop te stellen bij het eischen der voor de vrouw bestemde beroepen, eindigt Spr. haar met veel aandacht gevolgd betoog. In de pauze werden eenige vragen ingeleverd die door spr. werden be- autwoord. Hoe denkt U over ont slag aan onderwijzeressen dieinhethuwelijk treden? Spr. is heel blij, dat de vraag zoo gesteld is en niet gevraagd wordt hoe de Bond er over denkt, want die neemt in dergelijke vraagstukken geen stand punt in. Persoonlijk wil zij echter wel zeggen dat ze het een grenzelooze onrechtvaardigheid acht. Het stand punt der tegenstanders is zoo sterk mogelijk. Spr. heeft inr. J. A. Levy en den heer Ketelaar er hun meening over hooren uiten en kan met hen volkomen meegaan. De werkgever heeft alleen te vragen hoe is de per soon als vakmensch Is het onder wijs goed, dan heeft de gemeente niet het recht om in te grijpen. In andere landen als Frankrijk en België bijv. neemt men bij voorkeur gehuwde on derwijzeressen om het groote nut voor de school. De onderwijzeres moeder zou haar huiselijke- en moederplichten niet kun nen waarnemen Van idëeel stand punt is daar zeker veel voor te zeggen en spr. kan zich ook niet voorstellen, dat een onderwijzeres die in staat is behoorlijk te leven van het salaris van den man, nog in school zou blijven. Maar daarover heeft de gemeente niet te oordeelen, deze heeft niet te mora- liseeren. Het zou niet onaardig zijn ook eens na te gaan of de gemeenten ook geen gehuwde werksters in dienst heeft. Mogen die wel aan het gezin worden ontrokken De mannen zijn toch niet zulke sukkels, dat de gemeenten voor hen behoeven op te komen. Dat is zoo kindermeidspelen,zooallerbelachelijkst, dat men er met zijn verstand niet bij kan. .Het is beneden de waardig heid van een gemeente, die zich er buiten heeft te houden. Zeker als er geen dwingende omstandigheden zijn, moet de vrouw het liefst thuis blijven, maar in tal van kringen moet de vrouw arbeiden en er is geen enkel recht om in te grijpen. Verder waren er nog eenige vragen gesteld omtrent het v -rschil tusschen den Bond en de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, waarover in ons blad reeds eenige malen is geschreven, zoodat dit verschil onzen lezeis bekend kan zijn. RUSLAND EN DUITSCHLAND. Pas is de eene onaangenaamheid de wereld uit, of de andere doemt weer op. Nu is het in Rusland dat men verbitter t is op Daitschland. Chomjakof, de voorzitter van de Russische Doema, heeft in het Nowoje Wremja van Dinsdag een verklaring gezet, waarin hij zegt, dat Rusland's erkenning van de inly ving van Bosnië een vernedering is. De Duitsche nota bedreigde Rusland en stelde volgens hem zelfs de mogelijkheid in het voor uitzicht, dat de Duitsche korpsen op een bepaalden datum, 7 April, Rusland zouden binnenrukken. Rusland, besluit hij, is nu in de macht van Berlijn en het oorlogsgevaar blijft bestaan. Het Nowoje Wremja schrijft verder, dat prins Billow's kaimeerende frazes in den Rijksdag evenvele beleedigingen voor Rusland waren. Andere Russische kranten laten zich in denzelfden geest uit. GROOT BRITANNIÊ. Men is tegenwoordig enthousiast in Engeland in betrekking tot vloot- plannen. Balfour, is Dinsdagavond in een groote vergadering van unionisten in Islington over de vlootpolitiek aan het woord geweest. Hij zeide o. m.Uit de verklaring van de regeering zelve is volstrekt duidelijk, dat zij de belangen van het rijk op de belangrijkste en kwetsbaarste punten heeft verwaarloosd. Het zij verre van mij, om haar vaderland lievende gezindheid in twyfel te trek ken, maar waarom speelt zij geen eerlijk spel? Was het haar plicht niet met alle mogelijkheden rekening te houden en het lot van het rijk niet aan een draadje te hangen, Eugeland's meerderheid ter zee over welke andere natie, hoe matig ook, of welk verbond van naties ook te handhaven. De zaak is nu voor de openbare meening gebracht, met wonderbaar lijken uitslag. Onder het volk is een gevoel van groote bezorgdheid voor de toekomst en vastberadenheid voor het heden ontstaan, dat zelfs de weer- barstigste leden van de regeering niet kunnen negeeren. Balfour prees het besluit van Nieuw-Zeeland, dat een bevolking heeft die maar een vijfde van Londen bedraagt, om een Dread nought ter voldoening aan een onmid dellijke behoefte ten geschenke te geven. Uit dit oogpunt is het aanbod afgewezen (geroep van schande maar het is, min of meer voorwaar delyk, aanvaard, voor het geval de Dreadnought later noodig mocht wezen. De regeering, zei Balfour, schijnt die Dreadnought te beschouwen als een verlichting voor den Engelschen be lastingbetaler, maar niet als een ver meerdering van de sterkte van de vloot. Laat z(j het blijde aannemen, niet als een verlichting van [onzen last, maar als meedere zekerheid voor het rijk. Balfour besloot met de fiscale her vorming, lot stijving van 'slandsschat kist en tegemoetkoming aan te toe- mende behoeften aau te bevelen. GRIEKENLAND. Gistermorgen sloten alle handelaren van Athene en Piraeus hun winkels en belegden een bijeenkomst om ver zet aan te teekenen tegen de houding van den directeur der douanen te Piraeus, als gevolg van vele onregel matigheden in den dienst. Zij ver zochten den directeur te ontslaan. Van die bijeenkomst ging men naar het paleis om aan den Koning een request en de grieven der handelaren voor te leggen. Het hoofd der politie met agenten en gendarmes wilde den toegang tot het paleis met geweld be letten, waarbjj de handelaren tegen den grond gegooid en mishandeld werden. De Koning bemerkte wat er voorviel en gaf last, dat de politie zich terug zou trekken en de hande laren te laten betoogen. Een afvaar diging van de handelaren diende zich bij den Koning aan en stelde hem een request ter hand, waarbij zy zich beklaagden over de. houding der po litie. De Koning heeft hiervan een onderzoek gelast. Het schijnt du, dat de regeering van oordeel is, dat dit onderzoek een gebrek aan vertrouwen verraadde, en zy heeft haar ontslag ingediend. Onderdirecteur R ij k s- postspaarbank. De Minister van Waterstaat brengt ter kennis, dat te vervullen is de betrekking van onderdirecteur van de Rijkspostspaar bank te Amsterdam, aan welke be trekking eene jaarwedde is verbonden aanvankelijk van f 4000, welko tot f 4500 kan klimmen. Sollicitanten, die den leeftijd van 35 jaren bereikt en dien van 45 jaren niet overschreden hebben, worden uitgenoodigd zich vóór 16 April a. s. bij gezegeld adres tot Hare Majesteib de Koningin te wenden. DeHollandsc h-B e 1 g i s c h e Commissie. Naar wij vernemen zal de Holiandsch Belgische Commisie in voltallige vergadering in den Haag bijeenkomen in de tweede helft der maand April. Men is tot overeenstem ming gekomen aangaande de uitvoering van vonnissen in beide landen. De heer Marez Oyens is te Brussel aangekomen ten einde besprekingen te voeren met der, president van een der subcommissies betreffende de verlaging van het posttsrief. Beweerd wordt dat men tot een oplossing zal geraken. Sedert eenige weken zijn aan onderscheidene tijdelijke schrijvers der Rijksverzekeringsbank namens het be stuur dier Bank mededeelingen van aanstaand ontslag gezonden. In het geheel is reeds aan pl. m. 60 schrijvers de ontslagbrief ter hand gesteld, steeds met, een ruimte van zes weken tus schen den dag der kennisgeving en den datum van ontslag. Jaarverslag der vereeniging „Amersfoortsche Industrie- en Huis houdschool," over 1908 uitgebracht in dealgemeene vergadering van 30Maart 1909. Aan de Leden der Vereeniging. Ingevolge het bepaalde in art. 10 der statuten wordt U by dezen het jaarverslag over 19üS aangeboden. I. Leden. Het aantal leden der Vereeniging, thans 241, verminderde door vertrek met een twaalftal, welk verlies naar wjj hopen in het nieuwe jaar spoedig weder zal zyo aangevuld. II. Bestuur. Het bestuur werd in het atgeloopen jaar, in de algemeene vergadering v n 20 Februari, aangevuld met één lid, deu heer J. W. Middelburg, zoodat het thans bestaat uit 7 dames en 6 heeren. Wegens drukke ambtsbezigheden zag de heer J. I.dok zich genoodzaakt de functie van voorzitter neer te leg gen. In zijne vergadering van 30 April koos het bestuur den heer T. Sanders tot zyn opvolger. III. Leerlingen en Onder- w Ij s. Het getal der leerlingen ve: meer derdein 1908 toch werd de school bezocht door 249 leerlingen tegen 223 het jaar te voren. Daarvan behoorden. 76 meisjes totdendieDstbodenstand verder waren er 7 gehuwden, 77 kinderen van ambachtslieden, 33 kleinhandelaars, 38 ambtenaren engroot- handelaars, 9 militaireD beneden den rang van officier, 9 officieren. Het aantal leerlingen van elders heeft in het afgeloopen jaar 14 be dragen. Met betrekking tot het betalen van schoolgelden zyn de leerlingen als volgt verdeeld 19 leerliDgen kosteloos 101 beneden 6 gulden per jaar, 19 betalende 6 gulden per jaar, 41 612 gulden per jaar, 13 12—24 gul den per jaar, 11 24—30 gul den per jaar, 45 boven 30 gul den per jaar, Totaal 249 leerlingen, waarvan dus ruim de helft behoort tot de categorie, die aan schoolgeld het minimum be drag of daar beneden betaalt, of wel kosteloos de school bezoekt. In 1903 werden door de school 8 vakgetuigschriften uitgereikt, n.l. 2 voor huishoudkundige, 4 voor hulp in de huishoudirg en 2 voor dienstbode. De twee huishoudkundigen zetten haar studie voort om het diploma als leerares bij het huishoudonderwys te behalen, terwijl de vier, die in het bezit kwamen van het getuigschrift voor hulp in de huishouding, over gingen in het derde leerjaar, teneinde ook het diploma te verkrijgen als huishoudkundige. Aan de twee leer lingen, die de school verlieten met getuigschrift als dienstbode, werden de door haarzelve aan de school ver vaardigde kleedingstukken tot be looning, by wijze van uitzet, medege geven. Voor de leerlingen der dienstboden opleiding, 12 in getal, werd door het Bestuur een lidmaatschap van „Het Groene Kruis" genomen a f0.50 per leerlinge het plan is dit voor genoem de opleiuing te blijven doen tot een maximum van 24 leerlingen. Deze verkrijgen daardoor, in gevallen dat zulks noodig is, recht op behandeling door een wykzuster. Het internaat der school, met Sep tember 1908 geopend, begon metslechts twee interne leerlingen. Dat dit getal aanvankelijk niet grooter was, heeft het bestuur wel eenigszins teleurge steld toch had het ook deze goede zijde, dat de hierbij betrokken leer krachten zich nu successievelijk op de hoogte van de nieuwe taak kunnen stellen. „Chi va piano va sano" en op den duur zal het langzame begin voor de verdere ontwikkeling van ons internaat zeker blijken niet ongunstig te zijn geweest. Ten slotte een enkel woord over den loop van het onderwijs meer in het algemeen. Terwijl by het oprich ten der school het doel moest zijn om naast het vakonderwijs, als overgang, ook voorbereidend onderwijs te geven, is het gebleken, dat langzamerhand aan een deel van dit voorbereidende onderwijs steeds minder behoefte be staat. Dit feit is vooral hierom een ge lukkig verschijnsel, wijl er uit blykt dat onze school zich meer en meer heeft leeren aanluiten aan de bestaande inrichtingen van onderwijs in deze gemeente en omdat de betrekkelijk groote kosten tot nu toe hieraan be steed, voor aanzienlijke vermindering vatbaar zijn. Dit is noodig, omdat de zeer belangrijke ontwikkeling van ons vak onderwijs van 1906 (29 leerlingen) tot in 1908 (56 leerlingen) en met op brengsten respectievelijk van f 769 en f1407 het onmisbaar heeft gemaakt de lessen voor het vakonderwijs met daaraan gepaarde kosten voortdurend meer uit te breiden, laatstelijk in Mei 1908 met eene klasse lot opleiding voor costuumnaaister. Zooals uit het financieel overzicht hierachter zal blijken, is de begrooting van 190S ten gevolge hiervan over schreden, evenals door enkele andere bijkomendo omstandigheden, die daar zijn toegelicht. Bij het opmaken der begrooting voor 1909 bleek, dat de cursussen voor dames, die betrekkelijk de grootste bijdrage tot de schoolgelden verstrek ken, dit jaar niet onbelangrijk minder opbrachten dan in de voorgaande jaren en tevens, dat in tegenstelling met de belangrijke vermeerdering der leerlingen voor het eigenlijke vakon- deiwijs, die voor het Fröbel-onderwys en voor kinderjuffrouw constant op hetzelfde geringe getal bleveD, terwijl die voor het huisvlijtODderwijs zelfs in aaDtal verminderden. Uit een en ander bleek toen duide lijk aan het bestuur, dat reorganisatie van het onderwijs een dringende eisch was. Aanstonds werd dan ook over gegaan de hoofdlijnen daarvoor vast te stellen. Aangenomen werd de wenscbeljjk- heid tot afschaffing van den voorbe reidenden cursus B, waaiaan zooals gezegd is, steed» minder behoefte, bleek te bestaanverder kon belangrijke inkrimping der uitgaven voor het Fröbelonderwijs verkregen worden stappen zyn gedaan om hiertoe te komen. Afschaffing van den cursus voor huisvlijt en van onderwijs in Engelsch en Duitsch bleek mogelijk, en ook wenschelijk, daar deze beide vakken minder eigenaardig op onze school tehuis behooren, wanneer de voorbe reidende cursus B wordt afgeschaft. De door al deze maatregelen te ver krijgen bezuinigingen zullen, naar wij vertrouwen, het bestuur in staat stel len, niet alleen om het verbroken financieel evenwicht te herstellen, maar tevens om voort te gaan op den weg langs welken bet eigenlijke vak onderwijs steeds meer tot ontwikke ling en bloei zal worden gebracht. IV. Onderwijzend perso neel. Met ééne uitzondering bieef in 1908 het onderwijzend personeel hetzelfde als in het daaraan voorafgegane jaar. Mejuffrouw F. M. Stoll, leerares in koken en voedingsleer, verwisselde wegens familieomstandigheden, tot groot leedwezen van he( bestuur hare betrekking aan onze school met eene te 's Gravenhage zij werd hier op gevolgd door mejuffrouw E. G. Goos- zen, leerares aan de Departementale school te Breda. De plichtsbetrachting, waarmede het personeel der school ook gedurende het afgeloopen jaar weder werkzaam was, wordt door het bestuur gewaar deerd. V. Overdracht van de Frö belschool. De overdracht van de Fröbelschool' aan het Nut, waartoe op 10 Juli 1907 door de algemeene vergadering be sloten was, had met het begin van 1908 plaats. VI. Het nieuwe schoolge bouw. Ons nieuw en doelmatig schoolge bouw, Bekesteinsche laan 23, sinds December 1907 gedeeltelijk in gebruik, werd in de eerste maanden van 1908 voltooid, waarop het met 1 Sep tember geheel in gebruik genomen werd en den 17en daaraanvolgende in tegenwoordigheid van autoriteiten en genoodigden feestelijk werd ingewijd. De Voorzitter kon verklaren, dat de houw geheel naar eisch was geschied en ook de uitgetrokken bouwsom vol doende zou zyn. Ook is sedert gebleken, dat het ge bouw in zijn geheel volkomen aan de gestelde eischen voldoet. Van de ver warmingsinrichting kan hetzelfde ge tuigd worden. De exploitatiekosten van het ge bouw blijven binnen het oorspronke lijk geraamde bedrag. VII. De Financien. De rekening en verantwoording over 1907 werd, gelijk zij, overeenkomstig advies van de daarvoor aangewezen commissie uit de Vereeniging, in de algemeene vergadering van 20 Febr. 1908 was vastgesteld, blijkens missive van 9 Maart 1908, afd. H. M. O. No. 1268, door Z. Exc. den Minister van Binnenlaudsche Zaken goedgekeurd en eveneens door Burgemeester en Wet houders van Amersfoort, wat door hen werd medegedeeld by schrijven van 26 Mei 1908, afd. I no. 292. Goedgekeurd werd ook op de op 4 November 1908 door de algemeene vergadering aangenomen begrooting 1909, ten bedrage van f 14850 aan inkomsten en uitgaven en wel door Z. Exc. den Minister van Binnenland- sche Zaken bij schrijven van 18 No vember 1908, afd. H. M. O. no. 7399 en door Burgemeester en Wethouders van Amersfoort blijkens missive van 20 November 1908, afd. I no. 1530. Na bovenstaande mededeelingen is het noodig ditmaal nog een bijzonder woord te wijden aan den financieelen toestand onzer vereeniging. Gelijk hiervóór, bij het hoofdstuk „Leerlingen en Onderwijs*, reeds werd opgemerkt, heeft de vry snelle wijzi ging en ontwikkeling van ons onder wijs het bestuur min of meer verrast, zoodat eerst in het najaar van 1908 de toestand ons volkomen duidelijk voor oogen stond. Hoewel toen dade lijk voorbereidende stappen werden gedaan om te komen tot eene reor ganisatie, was het toch niet mogelijk bestaande cursussen, wier bezoek niet voldeed aan de verwachting, terstond op te heften of te vereenvoudigen, maar zal dit slechts mogelijk zyn aan het einde van het loopende schooljaar, met Juli 1909zoodat een nieuwe toestand eerst intreden kan met Sep tember e.k. Het gevolg van een en ander is, dat vermoedelijk ook 1909 niet geheei zonder tekoit zal kunnen sluiten, tenzij de schoolgelden veel ruimer vloeien of bijzondere maatregelen genomen worden. Daar het eerste niet te verwachten is, heeft het bestuur gemeend geen anderen maatregel te mogen voorstel len dan het sluiten eener rentelooze leening, af te lossen uit eveDtueele overschotten van volgende jaren, Da- dat telkenmale eerst aan alle andere geldelijke verplichtingen geheel zal zijn voldaan. Volgens onderstaande berekening zal deze leening de som van f 1000 of f1500 moeten bedragen. Het geheele tekort op de exploitatie over 1908 beloopt, volgens de rekening en verantwoording en de daarbij ge geven toelichting, f 1626.46'. Door de eerste afflossing van f500 op de leening van f 15000 een jaar uit te stellen, waarvoor de goedkeuring der aandeelhouders werd gevraagd en verkregen, en door verder de rente betaling ad f675 nu en ook in het vervolg te verschuiven van 31 Dec. op 1 Januari daaraanvolgende, dus op een volgend boekjaar te boeken, (eene verschuiving, die hoewel theoretisch minder juist, geheel in overeenstem ming is met de praktijk), wordt het deficit herleid tot f 451.46$, gelijk de rekeniDg en verantwoording aanwijst. Zooals bij „Leerlingen en onderwijs" reeds werd uiteen gezet, kan de reorga nisatie van het onderwijs niet worden ingevoerd vóór September 1909 en blijven dus de kosten der tegenwoor dige regeling nog gedurende acht maan den op het loopende jaar drukken. Vandaar dat het volkomen even wicht tusschen ontvangsten en uit gaven niet vóór 1910 kan worden ver kregen en voor het loopende jaar nog

De Eemlander | 1909 | | pagina 2