WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. UIT DE PERS. Kunst en Wetenschap. STADSNIEUW». BUITENLAND. Uit de Omgeving. MIDEDEELINGEN VU» HET IONINIL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur./ De Bildt, 8 April 1909. Hoogste barometerstand 774.3 m.M. te Nottingham laagste 753.0 m.M. te Bodö. Verwachting tot den avond van 9 April 1909. Wind: Meest matige N.-lijke tot N.W.-ljjke wind. Gesteldheid van de luchtToene mende bewolking, waarschijnlijk nog droog weer. TemperatuurLager. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 774 m.M. Vorige stand te 12 uur 775 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 56 Laaget» hedennacht F. 31 Hedenmiddag 12 uur F. 54 luchtschepen te bouwen, die tegen de Duitsche en Fransche bestand zyn. Dat heeft men begrepen en er is eene vereeniging ontstaan, de „Aerial League of the British Empire," die zich ten doel stelt „aan Engeland in de lucht het overwicht te geven, dat het tot heden op zee heeft." De ver eeniging zal den bouw van lucht schepen bevorderen, door uitvinders en constructeurs geldelijk te onder steunen door alle vraagstukken in verband met de luchtscheepvaart ernstig te bestudeereu, door de deel neming te wekken van 't volk en b(j dat volk de overtuiging ingang te doen vinden, dat Engelands dierbare belangen op het spel staan. Dat is een nieuwe aanslag op de gemoedsrust der Engelschen. Nauwe lijks heeft men hun overtuigd, dat Engelands bestaan afhangt van 't be zit eener groote, krachtige vloot of men doet hun verstaan, dat onge twijfeld eene vloot zeer wenschelljk, zeer noodzakelijk is, maar het eilanden rijk niet voldoende kan beschermen, zoodat de Engelsche patriot verzocht wordt bij te dragen tot den bouw van eene luchtvloot. Men gevoelt zich volstrekt niet meer veilig in Enge land en het is eene onaangename ge waarwording te bespeuren, dat gevaren zelfs uit de zee en ook uit de lucht Engeland zouden kunnen bedreigen. BELGIË. In België zal waarschijnlijk, op het voorbeeld van Frankrijk een pensioen fonds voor kamerleden worden opge richt. Het is in de laatste jaren nl. herhaaldelijk voorgekomen, dat het Belgische parlement ondersteuningen moest toestaan aan de nagelaten be trekkingen van sanatoren en kamer leden, die in behoeftige omstandig heden waren achtergebleven en daarom diende de socialistische afgevaardigde Delbastié bjj het bureau van de Kamer een voorstel in tot oprichting van een pensioenfonds, dat alge meen bijval schijnt te hebben gevon den. DENEMARKEN. geven zij hem de middelen, om ook maar te leven Ook hier wederfn 99 van de 100 gevallen, neen. De talryke brieven, zegt Hoensbroech, die ik van zulke werkelijk ongeluk kige mannen heb, z(jn in dit opzicht welsprekend. „Vogel, friss oder stirb" leest men er zonder uitzondering in. En het is, menschelijk gesproken, be grijpelijk, wanneer de vogel, die de kevie ontvlucuten wou, weer omkeert en eet. Daarbij komt de vervolgings ijver en macht van Rome. Het ergste sociaal-democratisch schrikbewind is kinderspel, in vergelijking met de middelen, die Rome aanwendt, om een afvallige het leven onmogelijk te maken. Ontslagbijhuwelijk. Door B. en W. van Amsterdam is aan de hoofden der openbare lagere scholen, de directrice der openbare werk- en leerschool voor meisjes, den directeur der Gem. Kweekschool voor onder wijzers en onderwijzeressen by het lager onderwijs en aan de directrice der H. B. S. voor meisjes de volgende circulaire verzonden „Na de beslissing van den gemeen teraad, dat aan hoofden, onderwyze- ressen en helpsters aan de openbare voorbereidende scholen ontslag zal worden verleend, als zij in het huwe lijk treden, zijn wij voornemens om vrouwelijke leden van het onderwijzend personeel bij het openbaar onderwijs, die het volle aantal wekelijksche les uren geven, en die mochten nalaten bij haar huwelijk zelf eervol onlslag uit hare betrekking te vragen, aan den gemeenteraad voor ontslag voor te dragen. Ten aanzien vaD de vrouwelijke leden van het personeel, die niet het volle aantal wekelijksche lesuren geven, zal door burgemeester en wet houders voor ieder geval afzonderlijk worden beoordeeld of het belang van het onder .vys meebrengt bovenbedoel den maatregel op haar toe te passen. Wij verzoeken u dit ter kennis te brengen van het vrouwelijk personeel uwer school". Castro. Reuter seint uit Fort de France dd. hedenCastro landde alhier, daar de Engelsche consul te Pointe h Pitre hem had doen weten dat hjj niet te Trinidad mocht landen. Een nader bericht uit Fort de France meldt Castro is hier van het ss. Guade loupe aan land gekomen. Hij vond voor het aan wal gaan alle haven plaatsen van West-Indiê voor heiu gesloten, behalve Fort de France. Zyn vrouw vervolgde aan boord van de Guadeloupe de reis naar La Guayra. De Amerikaansche kruiser North Carolina kwam hier op de reede aan, toen de Guadeloupe te Point a Pitre was. Gisteren heeft de Engelsche consul aan Castro medegedeeld dat de Britsche Regeering hem niet toestond te Port of Spain te landen. En uit Caracas wordt geseind De Venezolaansche Regeering polste Frankrijk of zjj op de moeilijkheden zou stuiten, zoo zij Castro aan boord van de Guadeloupe in een Venezo laansche haven zou doen arresteeren. Het antwoord van Frankrijk duldde er op, dat zjj tegen dergelijk optreden geen protest zou indienen. V r jj z i n n i g-D emocratische Bond. De algemeene vergadering van den Vrjjzinnig-Democratischen Bond zal op 19 en 20 Mei te Groningen worden gehouden. DE EENHEID RECHTS. De Standaard zegt in een driestar, dat het de actie van Rechts ongemeen sterkt, dat het Roomsch-Katholieke concept-verkiezingsprogram zich schier op geheel dezelfde lijn beweegt als het antirevolutionnaire. Het antirev. hoofdorgaan noemt dan wijziging van het Tarief, meerdere gelijkstelling tusschen Openbaar en Bijzonder On- derwjjs, het Gezinshoofdenkiesrecht, onder bijvoeging van de administra tieve rechtspraak, een ook voor de anti- revolutionnairen „aangelegen punt," en vergeet natuurljjk zonder opzet den katholieken programwensch evenredige vertegenwoordiging. De Standaard noodigt nu de „Dritte im Bunde," de christ.-historische partij uit om ook stelling te nemen. Wel opperde men van die zijde veelal bezwaar tegen het opmaken van zulk een program. Maar het is toch zeer de vraag, of dit zal zij vol te houden, meent de Standaard. „Noch in het buitenland, noch ten onzent kennen we ook maar één zelfstandig opstrevende partij, die niet bij de stembus uitspreekt wat men bedoelt en op het oog heeft.,Kon ook nu van die zijde een program open baar worden, dat zich bij die der R.Katb. en Anti-r6volutionnairen aan sloot, dan zou men Rechts èn by de stembus èn straks in de Kamer zoo veel sterker staan. „Al het volk wist dan, in wat richting men zich van Rechts eenpa rig bewoog." Die eenparige rechtsche beweging herinnert men zich nog uit de jaren van het Kuyper-bewind. Om slechts enkele voorbeelden te noemenZon dagsheiliging, doodstraf, vaccinedwang, verhouding tusschen kerk en staat, drankwet, verplichte verzekering, kies recht, militaire hervormingen, enz. enz. Dit alles ligt „al het volk" nog versch in het geheugen. DEN GULDEN WINCKEL. Achtste Jaargang No. 3. Hollan- dia Drukkerij Baarn. Inhoud Onze schrijvers (René de Clercq) door Jan Greshofï (met portret en facsimile handschrift) Fransche letteren, (met por tret) door William Davids; Kant- teekeningen by de Litera tuur van den Dag. (De „Dichter- Zanger" Speenhoff), door Gerard van Eckeren (met eenige penteekeningenl Boekenschouw, door Albertine de Haas, Lode Baekelmaus en Gerard van Eckeren; Over Lezen en Boeken Letterkundig leven uit de Tydschnf- ten Leestafel. PAEDAGOGISCHE VLUG SCHRIFTEN. Serie I, No. 3. Meisjesopvoeding door Ida Heijer- maus. Hollandia-Drukk., Baarn, 1909, f 0.40. De tyd, dat de gansche ethiek van de meisjesopvoeding was gebaseerd op het toekomstige gezinswerk, is voorby. Door de invoering der machine op allerlei gebied is een groote revolutie gekomen ook in die opvoeding, daar meer en meer de arbeid het buis uit gaat en daardoor ook de vrouwelijke arbeidskracht naar ander terrein moet zoeken. Het meisje kon geen gezins arbeidster meer blijven, maar moest maatschappelijke arbeidster worden en vroeg in verband daarmee om een op leiding, een opvoeding om haar voor die maatschappelijke taak berekend te maken. Daaraan ontbreekt echter thans nog veel en in warme bewoor dingen bepleit schrijfster in dit boekje het recht ran het meisje op een de gelijks voorbereiding voor de ernstige taak, die haar later in het gezin wacht. Het is een echt genot de gezonde ideeën van schryfster, in dit werkje saamgebracht, na te gaan, die on- getwyfeld by velen, die over dit onder werp hun gedachen laten gaan, weer klank zullen vinden. LEVENSVRAGEN. Serie III, No. 8. De Doop een Levens vraagdoor C. G. Chavannes, Emer. Pred. Hollandia-Drukk., Baarn 1909, f 0.40. In deze brochure zet de schrijver, uitgaande van vrijzinnig-godsdienstig standpunt, uiteen, dat de doop, die niemand tot een vereerder van God maakt, naar zijn meeniug is een ver ouderd gebruik, gegrond op een door bijgeloof en voorooideel verkeerd be grepen overlevering. Hjj hoopt, dat door het toenemen der ware vroom heid, de doop verdwijnen zal. Een gezellige, recht feestelijke stem ming heerschte er dadelijk bij het in komen al, door de keurige versiering der tent en de smaakvolle uitstalling der prijzen. Te ruim 8 uur opende de Voor zitter, met eene korte inleiding over den wedstrijd, de vergadering. Spr. dankte de leden voor de trouwe op komst gedurende den wedstryd en ook dezen avond voor de vele werkzaam heden welke eenige leden verricht hadden, waardoor ze het bestuur zoo zeer waren tegemoet gekomen in de grootste druktein 't bijzonder de commissie voor aankoop van prijzen ten slotte dankte spr. degenen die door het schenken van een prjjs de vereeniging hadden gesteund. Nadat door eenige donateurs nog het woord was gevoerd, weid overge gaan tot de prijsuitreiking. Het eerste werd uitgereikt een eerekruis, hetwelk verschoten was, voor de meeste rozen. De onder-voorz. zeide, dat het hem een eer was, dit kruisje te kunnen uitreiken aan den Voorz., omdat het zoo flink en waar dig verdiend was. Dat een Voorz. als de Heer A. E. Blok die de ver eeniging door zijn uitstekende leiding tot bloei weet te brengen, en de leden op dergelijke wijze in 't schieten weet voor te gaan nog lang voor de ver eeniging behouden mocht bljjven, was de wensch van spr. Luid applaus be wees dat de leden volkomen instem den daarmede. De Voorz. dankte voor de bewijzen van sympathie doch zeide dat de vereeniging zoo tot bloei kwam, om dat er eendracht heerschte in de ver eeniging, omdat het Bestuur in de leden met elkaar saamwerkten. De prijzen werden gewonnen als volgt Doorl. wedstrijd. Eerste klas, maximum aantal punten 2400. 1, R. J. van Ruijven met 2240 punten, 2. A. E. Blok met 2239 p., 3. A. Wildeman met 2200 p., L J. van Eist met 2193 p., 5. Th. de J eer met 2193 p., 6. W. Ruitenberg met 2152 p., 7. B. Kruijne met 2140 p., 8. H. C. A. v. d. Pol met 2139, 9. O. v. Achterbergh met 2129 p., 111. M. v. Hoogevest met 2111 p., 11. W. Floor met 2!07 p., 12. J. W. B. Beekman met 2097 p., 13. J. Bronsdjjk met 2093 p., 14. J. G. van Achterberg met 20S9 p., 15. W. Ockhuizen met 2087 p., 16. J. A. Kleber met 1985 p., 17. J. Boshuizen met 1970 p., 18. P. de Roo met 1788 p. Tweede klas, maximum aantal pun ten 1440. 1. M. A. van Bemmel 1317 punten, 2. L. Pezie 1301 p., 3. A. W. Verhoef 1256 p., 4. H. Wassing 1252 p., 5. H. v. Achterberg 1225 p., 6. J. W. Went- zel Jr. 1137 p., 7. N. Ipenburg 1111 p., 8. W. Wassing 1102 p., 9. K E. v. Sweden 1057 p., 10. J. W. v. Ach terbergh 1056 p. V r ij e baan. Eeiste klas, maxi mum aantal punten 200. 1. Th. de Jager 197 p., 2. A. E. Blok 190 p., 3. R. J. v. Ruijven 196 p., 4. A. Wildemam 196 p., 5. J. v. Eist 196 p., 6. J. G. v. Achterbergh 195 p., 7. J. A. Kleber 192 p., S. W. Floor 191 p., 9. W. Ruitenberg 189 p. 10. C. v. Achterbergh 184 p., 11. W. Dekhuizen 182 p. Tweede klas, maximum aantal punten 120. 1. M. A. van Bemmel 117 punten, 2. L. Pezie 115 p., 3. H. v. Achter bergh 115 p. Na de prysuitdeeling besloot een hoogst gezellig samenzijn den avond. iets geroepen, voor de dood in een laatste stuiptrekking hem verstarde. En dan is het gedaan voor goed met dien Jezus den Nazarener, die zich Koning der Joden noemde Maar de menschen, die zoo een troosteloos einde van een drama niet verdragen konden, geljjk er nu nog wel zyn, hebben er een ander slot aan gemaakt waarin van opstanding en gelukkig wederzien en den triomf der deugd sprake is. Voor ons is dat echter het aan- doenljjkste niet. F. C. Jr. ENGELAND'S BEZORGDHEID. Er is weer iets gebeurd, dat de be zorgdheid der Engelschen vermeerdert. Graaf Zeppelin heeft met zijn lucht schip, of liever met het luchtschip van het Duitsche rijk want het is aan gekocht een triomftocht gehouden naar Milnchen. De omstandigheden waren niet gunstig de wind groeide terwijl hjj onderweg was, aan tot een storm, maar de Zeppelin liet zich sturen als een goed zeeschip en de tocht heeft in alle opzichten aan de verwachting beantwoord. Dat men van de luchtschen gebruik kan en zal maken in een oorlog is wel zeker. Men zal strijd voeren niet alleen op den vasten grond en op zee, maar ook in en boven de wolken. Het is niet voldoende vele Dreadnought's en Invincibles te water te latenmen zal zich ook luchtschepen moeten aanschaffen. Nu is Engeland wat luchtvaart be treft, zeer achterlijk. Duitschland heeft een grooten voorsprong. Frankrijk houdt zich bezig met welgeslaagde proefnemingen en bezit reeds een school voor luchtscheepvaart. Italië heeft twee, naar 't schjjnt zeer be hoorlijke luchtschepen en by de Ita- liaansche begrooting wordt gerekend op den bouw van andere. Alle groote staten houden zich bezig met de zaak de kleine, als Nederland, zullen het misschien den een of anderen dag ook wel eens doen IMaar Engeland, grootste zeemogendheid, heeft slechts eenen verouderden luchtballon. In vroeger dagen, toen John Buil zieh nog geheel veilig waande op zjj n eiland en met zekere minachting kon neerzien op de volken van 't vasteland, zou hjj waarschijnlijk gezegd hebben „Laten zjj hun gang maar gaan en den nek breken bij gevaarlijke proeven. Als de luchtscheepvaart iets meer blijkt te zijn dan een spelals het ernst wordt, als men bruikbare machi nes maakt, die ons gevaarlijk zouden, kunnen worden, koopen wjj eene luchtvloot; wjj hebben de middelen." Maar de zaken staan anders dan vroeger. De Zeppelins zijn niet te koop. De Engelschen moeten trachten zelf De commissie uit het Folketing, benoemd om het regeeringsplan ter verdediging van |Kopenhagen te onder zoeken, heeft haar verslag uitgebracht. De meerderheid (8 leden, hervormings partij en gematigden) stellen voor wat als het vergelijk tusschen Neergaard, den eersten minister, en Christensen, den vorigen eersten minister, bekend is geworden in hoofdzaak goedkeuring van het regeeringsplan, met de twee vleugelforten, maar zonder de voor uitgeschoven landlinie. Nee'gaard's voorstel om, krjjgt hij in den Ryksdag geen meerderheid voor de landlinie, dit punt aan een volksstemming te onderwerpen, vindt instemming bjj een meerderheid van 7 leden, onder wie Christensen. De meerderheid wil voorts de jaarlyksche uitgaven van bet regeeringsplan verminderen met 848.000 kronen, waarvan het grootste deel, 645.000 kronen, een uitvloeisel is van haar aanbeveling om de gevraagde vestingartillerie niet toe te staan. De uitgaven in eens, in het regeerings plan op 43J- millioen kronen gesteld, herleidt de meerderheid van de com missie tot 3l| millioen. TURKIJE. Onder „Laatste Berichten" maakten we in ons nummer van gisteren mel ding van den moord op den directeur van de liberale Serbesti. Thans wordt gemeld, dat de moordenaar een ca- valerieofficier zou zjjn. Na een heftige beraadslaging heeft de Kamer besloten den groot-vizier over dezen moord te interpelleeren. Vijfhonderd personen hebben voor de Porte en de Kamer een betooging gehouden, om verzet aan te teekenen te ;en dien moord. DUITSCHLAND. Graaf Hoensbroech, de bekende ex- Jezuiet schrijft in de Vossische Zei- tung over de zaak van pastoor Tremel, die zich op last der kerkelijke overheid heeft teruggetrokken uit de liberale party waarbij by zich had aangesloten. Hoensbroech zegt, dat hij geene steenen naar Tremel zal werpen. Deze is, evenals duizenden anderen, het slachtoffer van zijne ultramontaansche opleiding en vorming. Maar meer nog is hjj het slachtoffer van de omstan digheden. Wie als geestelijke met Rome breekt, is en blyft in 99 van de 100 gevallen een gebroken man. Het gejuich in het Anti-Roomsche kamp over den afvallige, verstomt spoedig, en dan staat de toegejuichte alleen, hulpeloos, zonder steun, zon der bestaan. Zijne clericale opleiding heeft hem onbekwaam gemaakt voor een broodwinning in de burgermaat schappij. Zijn leeftijd maakt het hem meestal onmogelijk, om weer op de schoolbanken te gaan zitten. En de kringen, die over zijne „zeer belang wekkende zaak" weken lang gespro ken hebben, doen zy iets voor hem Mej. R. Boek weg, onderwijzeres te Hoevelaken is benoemd tot onder wijzeres aan de openbare lagere school te Kortenhoef. Naar men aan de „O. H. Ct." meedeelt, bestaat er bij directie van de Centrale Werkplaats der H. IJ. [S. M. te Haarlem, het voornemen, om een 250 k 300 werklieden van die werkplaats over te plaatse.i, naar Amersfoort en zulks om meer gere- gelden arbeidsgang aan de beide werk plaatsen t.e bevorderen. Reden daar voor is, dat de eene werkplaats soms overladen is met werk, terwyl het op de andere zeer slap is. De le luitenants F. J. Trapman en H. J. van der Ginten, resp. van het 2e en 3e regiment veld-artillerie worden 16 Mei a.s. gedetacheerd bij de Rij- en Hoefsmidschool alhier. Omtrent de beëediging van de nieuwbenoemde militie-luitenants, die zooals enkele bladen meldden den JOden van deze maand zou plaats hebben, is bjj de korpsen nog niets definitief bekend. Maandag 5 April 1.1. hield de A. S. V. „Prins Hendrik" eene alge meene vergadering, waarin de prjjzen, welke in den wedstrijd tot sluiting van de winteroefeningen waren ge wonnen, werden uitgereikt. BARNEVELD. Van Maandag tot en met Woensdag werd alhier een ten toonstelling gehouden van teekeningen, dezen winter door de leerlingen der Vak-Teekenschool vervaardigd. Deze expositie mocht zich in een druk be zoek verheugen. Bij de sluiting der teekenschool, die gisteren plaats had, werden aan een tiental der beste leerlingen diploma's uitgereikt, terw(jl ook enkele anderen een spaarbank boekje ontvingen. Verwacht wordt, dat de volgende cursus in de nieuw te bouwen school geopend zal kunnen worden. Aan mej. G. J. Peteri, onder wijzeres aan de school voor m. u. 1. onderwijs alhier, die op advies van den geneesheer eenigen tyd in het buitenland moet doorbrengen, is, we gens gezondheidsredenen, een verlof van drie maanden toegestaan. SOEST. Voor den Gemeenteraad, vacature E. J. v. d. Flier, zijn offi cieel candidaat gesteld de heeren A. Endendyk en J. Floor. BAARN. De regelingscommissie der a.s. huisvlijttentoonstelling beeft be sloten de tentoonstelling te houden op 30 April, I en 2 Mei a. s. in het N utsgebouw.

De Eemlander | 1909 | | pagina 2