DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 8. DINSDAG 11 JANUaRI 1910. 7e JAARGANG. Hoofdredacteur H,. Gr. RIJKENS. Een merkwaardige strijd. FEUILLETON. BET DOODENMASKER. BUITENLAND. LAND Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar mot geïllustreerd Zondagsblad f4.Franco per post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. ISIS Van 1 Buiten PRIJS DER ADVERT ENTIEN: tot 5 regels f0.40. Voor icderen regel meer 10.08. het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tol plaatsing van advorlenliën en reclames van builen het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitonlandsch Advertentiebureau D. Y. ALTA,Warmoosslraat 76-78 te Amsterdam. Zaterdag a. s. beginnen de verkie zingen voor bet nieuwe Britsche Par lement. Nu deze keete stryd zoo na op han den is, komt het ons wenschelijk voor nog eens in herinnering te brengen, waarover die loopt. Zooals men weet heeft de begrooting van den minister Lloyd George aanleiding gegeven tot den strijd. Maar omdat het Hooger- huis zich verklaard heeft tegen de daarin vervatte flnancieele voorstellen der regeering, gaat het nu om het bestaan van dit Hoogerhuis, van de vijfhon derd mannen, die volgens den minis ter den volkswil trachten te onder drukken. Men herinnert zich de voorstellen der regeering, die niet de eer hebben aan het Hoogerhuis te bevallen. De regeering wil dat de waardevermeer dering van de landerijen, ontstaan door de toeneming der bevolking, door den aanleg van kanalen en spoorwe gen, door andere oorzaken geheel buiten toedoen van den eigenaar en die soms zeer aanzienlijk is, zal wor den belast, hooger dan thans het ge val is. Zjj wil belasting heffen van bouwgronden en dit naar eene schat ting van de wezenlijke waarde dier gronden. De groote landeigenaren in het Hoogerhuis vinden dat revolu- tionnaire maatregelen en deze million- nairs klagen steen en been en zeggen zelfs de contributies op die zjj aan instellingen van liefdadigheid offeren, onder voorwendsel dat zjj die in het vervolg niet langer zullen kunnen betalen. Wat buitengewoon kinder achtig is. Tegen de verhooging der successiebelasting die de regeering ook wil, wordt minder geijverd. Zij treft Itrouwens niet alleen de land- Naar het Engelsch van HORACE ANNESLEY VACHELL. 77) Maar u geeft toch toe dat het daardoor voor mjj moeilijker wordt Michael dacht even na en zei toen zeer beslist Zjj zal trouwen met den man dien zij liefheeft en anders niet." Als ze mjj nam behoefde zjj kaar beroep niet op te geven," zei Carne vurig. „Ik zou er volstrekt niet op ge steld zijn. Wjj zouden in Londen of Parjjs kunnen gaan wonen zij kon dan zingen en ik schilderen." U hebt alles al bedacht. Neem me niet kwalijkhet was mjjne be doeling niet om er mee te spotten u hebt geljjk dat u aan haar denkt. Ik zal nu eens ronduit spreken. Ik begrjjp volmaakt je gevoelens omtrent dat schilderjj. Maar wat er ook van zij," hij pakte den ander bjj zijn arm, „ge moet bet opgeven. Als ge door het maken van dat schilderij de wereld eigenaren, de lievelingen van het Hoogerhuis. Zooals men weet, heeft het Hooger huis de begrooting verworpen. Nu is het een quaestie of het Hoogerhuis daartoe het recht heeft. De Engelsche bladen hebben zich zoozeer in de quaestie verdiept dat het soms scheen, alsof zjj alleen aan leiding gaf tot zooveel beweging. Zjj zou gemakkelijk uit te maken zijn indien Engeland eene constitutie bad, een geschreven constitutie. Maar het oudste der constitutioneels landen heeft geen geschreven grondwet. Wat men in Engeland zoo noemt bestaat uit een aantal voorschriften, regelen, vooral gebruiken. Als een conflict in aantocht is beroepen beide partjjen zich daarop en elk van die partjjen vindt licht een antecedent, dat in haar voordeel schjjnt te zijn. Zoo is het nu. Men is opgeklommen tot het jaar 1407. In dat jaar verklaarde een koninklijk besluit dat de belastingen moesten worden goedgekeurd door het Lagerhuis en het Hoogerhuis moest „toestemmen". In 1671 en in 1678 had het Hoogerhuis flnancieele wetten door de andere Kamer aan genomen, gewjjzigd. Het Lagerhuis kwam daar tegen op en feiteljjk werd het recht van wijziging, van amendement, aan de hertogen en baronnen ontno men. Het Hoogerhuis kon eene be grooting verwerpen, of moest die on gewijzigd aannemen. In 1860 bepaalde het Lagerhuis nog dat de flnancieele wetten in het vervolg niet afzonder lijk zouden worden ingediend, maar dat men daarvan een geheel zou maken, dat door het Hoogerhuis niet zou mogen worden afgestemd. „Het is dus duidelijk" zeggen de voorstanders der regeering, „de lords mogen de flnancieele voorstellen niet verwerpen en zelfs niet wijzigen". verovert, zult ge de vrouw, die ge lief hebt verliezen." Dat is verbazingwekkend." Zij nam het kwaljjk dat ge Yaunik had overgehaald om haar muts af te zetten." Dat heeft anders niet veel moeite gekost. Zjj wilde graag, dat ik haar zou uitschilderen. Gij zijt het toch zeker niet eens met juffrouw Lane, Ossory Ik ben het volmaakt met haar eens." Ik zal Yannik niet schilderen," zei Carne na een lange stilte. „Ge hebt ma een grooten dienst bewezen een zeer grooten dienst." Wat is het mooiste schilderjj, dat ooit gemaakt is, vergeleken bij het geluk van een goede vrouw Michael deed die vraag op luiden toon, als of hij iets uitsprak, dat de ervaring hem als waar had doen uit zien. Toen nam hij zjjn palet ter hand en knikte even. Carne begreep, dat het gesprek uit was. Hij drukte Ossory de hand, be dankte hem nog eens en liep, in plaats van naar Bos Braz, terug naar Pont- Aven en naar 't Bois d'Amour. Daar ging hij zitten nadenken over wat er gebeurd was. Hjj bevond zich in een „Wel neen," zeggen de tegenstanders, „dit is geheel onjuist, want het Hoo gerhuis heeft altjjd geprotesteerd tegen de bepalingen die het Lagerhuis een zijdig en zonder de andere Kamer daarin te kennen, aannam. Indien het zich daarnaar heeft gedragen, wat in den regel het geval was, is dat ge weest omdat men den lieven vrede wenschte te bewaren. Het Hooger huis gaf dus bljjk van zelfverlooche ning. Maar het behoudt alle rechten die het eens uitoefende. Het mag de begrooting verwerpen al geven wjj toe, dat het, volgens het gebruik van vele jaren die moeilijk kan wijzigen." Indien echter het Hoogerhuis flnan cieele voorstellen der regeering niet wjjzigen en ook niet verwerpen mag, welk gezag heeft deze Kamer dan nog? Dan zou men haar even goed kunnen afschaffen. Dan heeft zjj nog slechts eene decoratieve en historische beteektnis, evenals vele dingen in het oude Engeland. Te beginnen met Zaterdag, zal nu deze strijd worden uitgevochten. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De autoriteiten bewaren een on doorgrondelijk stilzwijgen over de be kende vergiftigingszaakHofrichter. Uitgelekt is echter, dat zich iemand als getuige heeft aangemeld, die met Hofrichter in denzelfden trein van Linz naar Weenen reisde. Zijn aan dacht weid toen getrokken door een hond, op den eigenaar lette hjj niet. Hij zag den hond naderhand te Wee nen bij een brievenbus in de Maria- hilfstrasse staan. De man herkende den hond onmiddellijk uit 60 andere honden on het bleek Hofiichter's hond zeer opgewekte stemming, want hij hield zich zelf voor, dat Ossory zich niet in zoo'n teere kwestie zou ge mengd hebben, als hij er geen vol doende aanleiding toe had. Het leek alsof een oud vriend een woordje had willen spreken ten gunste van Tépha- ny, wier geluk volgens hem in gevaar was. En hij trachtte tegelijkertijd met de scherpzinnigheid van een zoon van het Westen een verklaring te vinden voor de zeer bijzondere uitdrukking op Michael's gezicht, toen by beweerde, dat hy Téphany's ideeën deelde. Het was daarenboven ook een ietwat vreemde samenloop van omstandig heden, dat Yvonne juist van morgen ook een toespelling had gemaakt. Hij kwam tot de gevolgtrekking, dat hij er eens met Johnnie Keats over moest sj reken. Intusschen zat Johnnie de populieren onder de brug (e teekenen, aan den linkeroever van den Aven. Wat vleeschtinten voor Carne waren, wa ren populieren voor Johnnie. Hij hield ook van het leven in en om het wa tervan. het komen en gaan der groote zandkarren, van de kleur der vaartuigen, van de lenige lichamen dei- kleine jongens, die bij hoogwater aan het baden waren, van het gelach en te zijn. In bedoelde brievenbus werden de vergiftige brieven gepost. Zooals men weet, bleek een van Hofrichter's familieleden apotheker te zijn. Uit diens boeken bleek echter niet dat de gebruikte cyaenkali uit zijn apotheek afkomstig was. TURKIJE. De Porte zond aan de raogendheden- voogdessen van Creta een protestnota, naar aanleiding van de eedsaflegging der nieuwe Cretenzische regeering en de beslissing der Cretenzische Kamer betreffende de toepassing op Creta van de Grieksche wetgeving. RUSLAND. De brand in het paleis van den Russischen Grootvorst Nicolaas Nicola- jewitsj te St.-Petersburg, die volgens een Reuter-telegram alleen in een automobielen-garage woedde, was vol gens een bericht aan de Petit Bleu van ernstiger aard. Volgens dat be richt moet het paleis voor een groot gedeelte zjjn vernield. Een verzameling zeldzaam porselein en kostbare wape nen is daarbij voor een deel verloren gegaan. De brand ontstond door een ont ploffing waarvan men de oorzaak nog niet weet. Naar men verzekert, heeft er weer een komplot bestaan om den Tsaar en zijn gevolg bij de begrafenis van Grootvorst Michael te St. Peters burg in de lucht te laten springen. Het tydig ontdekken van die samen zwering moet te danken zijn aan een paar politie-ambtenaren, wier benoe ming tot ridder \an de St.-Wladimir- orde thans in de Russische staatscou rant wordt bericht. MAROKKO. Er dreigen voor den Marokkaan- gebabbel der meisjes, die linnen ston den te wasschen. Over al die dingen en menschen sprak Johnnie vriende lijk en niet zonder geest, maar de populieren behandelde hij ernstig, el- ken morgen van tien tot twaalf. Toen hij Carne zag aankomen, knipoogde hjj en mompelde; „Wel alle duivels 1" En toen Carne naast hem stond, zei hij„Wat is er aan de hand te Bos Braz Johnnie, ik ga een ander model zoeken." W wat Toen deed Carne zijn verhaal en moest Johnnie toegeven, dat het mees terstuk onder de gegeven omstandig heden nog maar wat moest wachten. Toen voegde hjj er zeer beslist bij „Maar ik heb toch een vast gevoel, dat Luxembourg het zou hebben ge kocht 1" Ik zou voor haar meer opofferen, dan dat alleen Wat ge gedaan hebt, moest in staat zyn een steen te doen smelten. Ik vind juffrouw Lane het aardigste meisje, dat ik ken, op één na." Wat?" Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1910 | | pagina 1