WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. l i l' DE PERS. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 11 Jan. 1910. Hoogste barometerstand 778.9 m.M. te Horta, laagste 728.2 m.M. te Bodö. Verwachting tot den avond van 12 Jan. 1910. Meest krachtige tijdelijke stormachtige W.- lijke tot Z.W.-lijke wind. Gesteldheid van de lueht: Zwaarbewolkt, tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien. Temperatuur: Dezeltde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 759 m.M. Vorige stand te 12 uur 766 m.M. te Amorsfoort. Hoogste gisterenF. 52 Laagste hedennachtF. 40 Hedenmiddag 12 uurF. 44 scben Sultan nieuwe gevaren. Men had verwacht dat by na de overwin ning op den rogi (den pretendent Boe Am.tra) vast op den troon zou zitten, dien h(j veroverd beeft op zijn broeder en dien hij in de anderhalf jaar van zijn regeering steeds hechter heeft ge vestigd. Maar een Sultan van Marokko mag nooit te zeker zijn van zijn bezit De voornaamste tegenstander van Moelei Hafid is Moelei Cbebir, een van zijn talrijke broeders, die in Taza een leger onder zijn bevelen heeft verzameld. De stammen daar in de buurt hebben hem niet tot Sultan uit geroepen, want ze willen onafhankelijk blijven, maar ze gehoorzamen toch aan zijn bevelen. Behalve voor Moelei Chebir wordt er in diezelfde streken van Taza stemming gewekt voor Abd-el-Azis, den vorigen Sultan, die voor Moelei Hafid moest wijkeD, en nu zou men wel is waar dieD zwakken ex-monarch geen grooteren ondienst kunnen be wijzen, dan door hem weer op den troon te brengen, want hij was dolblij dat hij van den last des regeerens verlost was. Maar dat neemt niet weg dat Moelei Hafid zijns broeders aan hangers dient te onderwerpen. Hij moet nu een leger tegen hen uitge zonden hebben, onder bevel van Boechta Bagdadi en Raisoeli, den gewezen roover. DUITSCHLAND. Uit Straatsburg wordt bericht, dat aldaar Zaterdag een langdurige zitting van den ministerraad heeft plaats ge had, waar beraadslaagd werd over het antwoord der regeering op het schrij ven der bisschoppen, naar aanleiding van de onder wij zersquaestie, waarover wy reeds het een en ander hebben medegedeeld. Er werd besloten, dat de regeering het eenmaal ingenomen standpunt zal blijven handhaven. De Johanniter-orde. Naar verluidt, zullen deze maand niet minder dan vijf en twintig nieuwe leden in de Nederlandsche afdeeling der Johanniter-Orde worden opgenomen. Dank zij de breedere op vattingen van den Prins Commanda- tor, en der sinds een paar jaren te Berlijn veranderde bepaling, welke slechts vijftigjarigen adeldom tot de aanneming vereischt, laat het zich aanzien dat de Johanniters hier te lande tot een zeer talrijke vereeni- ging zullen aangroeien, in staat om aan de Protestantsche ziekenverple ging een veel vermogenden steun te bieden. Er zullen dus weldra een vijf tigtal adellijke Protestanten tot dat doel in de bier herstelde Orde sa menwerken. Tevens verneemt het Vad. dat er geen sprake kon zijn van een werk zaamheid de Orde in onze Koloniën, wat aan Islamiten allicht reden tot ontstemming had kunnen geven. Ook de geest der instellingen dient zich naar den vooruitgang der beschaving te wijzigen, en nagenoeg al onze Protestantsche Johanniters hebben daarvan een prijzenswaardig bewijs geleverd. Het vervaardigen der keurige kieedy van zooveel ridders, die ongetwijfeld ook den glans van galafeesten nog zal verhoogen, zal onze inheemsche nijverheid Jten goede komen. Adresboek werklieden organisatie. De directeur-gene raal van den arbeid heeft aan werk- lieden-vakvereenigingen, bestuurders bonden en arbeidssecretariaten in Nederland een circulaire verzonden met een vragenlijst, waarin inlich tingen kunnen worden verzameld, teneinde daaruit een adresboek van de werklieden-vakorganisaties in Ne derland samen te stellen. Verzocht wordt de vragenlijsten zoo goed en volledig mogelijk ingevuld terug te zenden. Vereenigingen of organisaties, die geen circulaire ontvingen, wordt in het belang eener goede samenstel ling van het adresboek verzocht, die alsnog aan te vragen aan den direc teur-generaal van den arbeid. V o 1 k s-t e 11 i n g. De Nbr. meldt, dat te Os de voorschriften voor de volkstelling in die mate zijn over treden, dat de Commissaris dei- Koningin in Noord-Brabant een amb tenaar van de provinciale griffie er heen heeft gezonden, ter controle bij het ophalen der telkaarten. De predikante n-c oHpe- ratie mislukt. De onlangs op gerichte vereeniging Predikantenboek- handol tot Ondersteuning van We duwen en Weezen zal niet blijven bestaan. De exploitante der vereenig., eene firma te Rotterdam, heeft ver klaard zich van haar te moeten los maken, aangezien het bestuur der Vereeniging tot Bevordering van de Belangen des Boekhandels aan haar, exploitante, den eisch heeft gesteld den band met den predikantenboek handel te verbreken. Voor dezen eisch geplaatst heeft de firma, voor wie af snijding van het bestelhuis van den boekhandel zou leiden tot stilstand van haar bedrijf, toegegeven. De op richters van genoemde vereeniging hebben dientengevolge afgezien van hun verder pogen in dezen. Roodvonk te Utrecht. Naar het U. D. vernee i.t is gisteren morgen door B. en W. van Utrecht overleg gepleegd met dr. Hamburger, inspecteur van de Volksgezondheid voor de provincie Utrecht, teneinde te beslissen, of men de openbare scholen met het oog op de heerschende rood vonk heden (het einde der Kerst- vacantiej al dan niet weer zou open stellen. Het resultaat dier conferentie is geweest, dat besloten werd alle lagere scholen gesloten te houden tot 18 dezer. Intusschen vernennt het blad van bevoegde zijde, dat de heerschende roodvonk volstrekt geen reden geeft tot zoo ernstige ongerustheid, als sommigen schijnen te koesteren. De ziekte is op het oogenblik, wat men noemt aan het luwen. Het aantal sterfgevallen neemt reeds af. DE BEUKELAAR. Wy ontvingen het eerste nommer van „De Beukelaar" een „algemeen christelyk-soeiaal weekblad," onder redactie van mr. dr. A. van de Laar, vroeger redacteur van „De Klaroen." Kenschetsend voor den geest waarin het nieuwe weekblad zal geschreven worden, is het volgende „Christelijke politiek zij vóór al les waarlijk Christelijk. Wie bij de stembus elk middel aangrijpt, zoo het nog maar even er mee door kan, om zijn candidaat gekozen te zien, wie in politieke handigheid, in politiek marktgeschreeuw, in politieke ver dachtmaking zijn tegenstanders bij kans de loef tracht af te steken, late af van Christelijke politiek te spreken. De eere Gods tot stembusleuze ver heffen en dan dienzelfden stembus strijd te voeren met middelen die met Gods naam in tegenstelling zijn, is een gruwel. Op wereldsche wijze en dan met een Christelijke leuze wordt vaak het meeste succes behaald, doch met zulk een succes kan nim mer de Christus verheerlijkt. Beter bijkans niets bereikt, maar weinig vertegenwoordigers in de Kamer ge bracht, door sommige tegenstanders desnoods om uw geringe uitkomst belacben, dan veel verkregen, een groote macht ontwikkeld door eene verkiezingsactie, waarbij; de besten uwer tegenstanders uw macht wel vreezen maar uw Christelijke politiek niet hoogachten, niet eeren. Uw Christelijke politiek, wier naam toch van den Christus stamt. ChristeljjKe politiek zal immer gevaar loopen, hoe noodzakelyk zy ook moge zyn, te veel politiek, te weinig Christelijk te wor den. Dit mo -t wel vóór alles voor komen." Eveneens hernieuwt de redacteur zyn veroordeeling van de antithese- en coalitie-politiek aldus „Nu is, bij een al of niet uitgaan van Christelijke beginselen een tegen stelling in levensbeschouwing op alle gebied, ook op staatkundig terrein, altijd naar onze meening,, niet te loochenen. Maar zulk een tegenstel ling worde nimmer en dit geschiedt noodeloos verscherpt. Geen weg doezelen van beginselverschildat nimmer. Maar ook geen scherp saam- trekken van rechter- tegen linkerzijde op allerlei punten, die met Christelijke beginselen niets hebben uit te staan. Niet een voortdurend vooropstellen van politieke eenheid tusschen Chris tus-belijders, waar die eenheid nu een maal niet bestaat en daarnaast dan een zoo breed mogelijk uitmeten van het politieke verschil tusschen hen, die niet en hen die wel van Cbrisie- lyke beginselen uitgaan. En dat alles vaak uit politiek voordeel, om er politieke munt uit te slaan." Vrijdag a.s., 14 Jan. 1910, zal het 300 jaar geleden zyn, dat 44 pre dikanten op een nog steeds onbekend gebleven plaats, samenkwamen en daar vaststelden een acte, waarschijnlijk opgemaakt door Joh. Uitenbogaeit. Deze acte is het origineel waarvan de befaamde Remonstrantie, die later aan Oldenbarne reldt en door dezen aan de vergadering der Staten in Juli werd overgelegd, de meer diplo matieke omwerking was. Naar deze Remonstrantie, d. i. vei toog, werden de volgelingen van Arminius, de vrij zinnigen dier dagen, Remonstranten genoemd. Min of meer toevallig werd in het vorig jaar het handschrift van deze oospronkelyke acte, die van zoo groot belang geweest is voor de geschiedenis van ons vaderland en die altyd blijft een stuk van ernstig, vroom protest tegen alle kerkelijke onverdraagzaam heid, teruggevonden in het archief der Remonstrantsch Gereformeerde ge meente te Amsterdam. Prof. Dr. H. IJ. Groenewegen bezorgde bij de firma S. C. van Doesburgh te Leiden een uitgave er van, die op verrassend heerlyke wyze laat zien, hoeveel schoons de tegenwoordige uitgevers in een eenvoudig boek te aanschouwen kunnen geven. Op geschept Oud- Hollandsch papier van folio formaat, met mooi gesneden kloeke letter, is het werk uitgevoerd. Daaraan gaat vooraf het mooiste, de hoofdzaak, want de eerste 16 bladzijden brengen de fotografische reproductie van de acte, prachtig uitgevoerd, daarna wordt deze letterlijk in drukletter weergegeven om dan beschouwd en toegelicht te worden door de kundige en kunstige hand van prof. G. Een prachtwerk vormt het geheel naar den inhoud maar vooral door bet uiterlyk door de boektechniek. In de Remonstrantsche kerk werd Zondag 1.1. medegedeeld dat den vol genden Zondag, 16 Jan., over de Remonstrantie zou gesproken worden en dat na afloop van den dienst het fraaie boekwerk in de catechisatie kamer achter de kerk aan belang stellenden zou vertoond worden, De korfbalclub A.V.O.G. alhier, zal deelnemen aan de seriewedstrijden om den zilveren „Nieuws van den Dag "-bal. Ingevolge beschikking van den Commandant der 4e Divisie, is de le luitenant A. M. Mol van het 5e Re giment Infanterie eervol ontheven uit de betrekking van Officier van spe ciale diensten en is in zyn plaats be noemd de le luitenant H. J. Ruempol Hamer. Tot lid van het Hoofdbestuur, gekozen uit de begunstigers, van de Koninkl jke Nederlandsche Landbouw- vereeniging, waarvan Z.K.H. Prins Hendrik voorzitter is, is benoemd de heer A. M. Tromp van Holst. Door den Algemeenen Verzen- dingsbond van Postduiven te Rotter dam is Zondag voor het jaar 1910 het vluchtprogramma samengesteld, o.a. als volgt wat Amersfoort betreft le vlucht, oude duiven, '24 April; 2e vlucht, oude duiven, 12 Juni; 3e vlucht, jonge duiven, 31 Juli; 4e vlucht, oude en jonge duiven, 4 Sep tember. In het N. v. d. Dag komt het bericht voor, dat hier ter stede een afdeeling is opgericht van de „Ned. Vereeniging voor „Volks- en School- baden", aanvankelyk met 25 leden. Zoover zijn we echter nog niet; dit bericht is voorbarig. Er zijn enkele lijsten gepresenteerd, waarop personen hebben geteekend die met het plan sympathiseeren. Dezen zullen binnenkort worden bij eengeroepen, en dan zal men trachten een afdeeling op te richten. De levensverzekeringmaatschap pij „Dordrecht" (agent voor Amers foort de heer A. C. R. O. Leinweber) heeft weer haar practische zakagenda rondgezonden. Behalve dat men er veel inlichtingen op het punt van verzekering uit kan putten, kan zy tevens dienen tot het maken van al lerlei aanteekeningen. De vereeniging Handel en Nij verheid vergadert op Vrijdag 14 Ja nuari 's avonds 8 uur in de Zwaan. AgendaBenoeming van één be stuurslid in de plaats van den heer G. Berns. Bespreking adres der Handelsver- eeniging „Ons Belang" inzake ver vroegde postbestelling. Voorstel tot steun, verzoek Gerrit sen het bouwen van eeD wachtlo kaal, uiteinde 2e perron. Voorstel tot steun, voorstel Douma, tot het verkrijgen van een publieke spreekcel (telefoon) op het perron. Ingekomen stukken. Mededeeiingen, In de Kamperbinnenpoort viel hedenmiddag een wagen van O. v. d. Linden, geladen met stroo, om. Onge lukken kwamen niet voor, maar de passage was geruimen tijd gestremd. ZEIST. Ten einde het stroopen met den lichtbak tegen te gaan laat de heer Van Marwjjk Kooi, eigenaar van

De Eemlander | 1910 | | pagina 2