DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 10. DONDERDAG IB JANUaRI 1910. 7e JAARGANG. Hoofdredacteur R. G- RIJKENS. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. mSrtsi M Kl BUITENLAND. FEUILLETON. [IET DOODENMASKER. BINNENLAND. MLANDEB ABONNEMENTSPRIJS PRIJS DER ADVERT ENTIEN: Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.—. Franco per Van 1 tot 5 regels f0.40. Voor iederen regel meer f0.08. post id. f6.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij id. fl.40. Alzonderlijke nummers f0.05. abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D. Y. ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam. DUITSCHLAND. In zake het geschil tusschen de bis schoppen van Straatsburg en Metz eenerzyds en den gouverneur van Elzas-Lotharingen anderzijds, naar aan leiding van de aanschrijving aan de R. Katholieke onderwijzers, schijnen deze laatsten de partij van den gou verneur te kiezen. Tenminste, zij hebben volgens som mige bladen zich door de aanschrij ving niet laten weerhouden, om bijna allen lid van den onderwijzersbond te worden. Bij de veelbesproken aan cbrijving die aan eiken R. Katholieken onder wijzer werd toegezonden, was ook een exemplaar gevoegd van de „Schul- freund" een tijdschrift aan R.katholieke onderwijsbelangen gewijd. Dit tijd schrift bevatte een artikel over de quaestie, waarin o. a. het volgende voorkwam „De heilige zaak der katholieke onderwijzers van uw land hebt gij verlaten. Uw lafhartig en onzelfstan dig meeloopen was een slecht voor beeld voor uw collega's. Gy zegt „De groote Duitsche Onderwijzersbond heeft de Duitsche onderwijzers groot gemaakt en opent een nieuw tijdperk van onderwijzersgeluk en onderwij zersgrootheid." Zoo heden, en in het licht der sterfbedkaars? Kent gij den grooten katholieken Onderwij zersbond Gij noemdet dien leugen- acbtigerwijze pastoorsknechtenbond en schaamdet u ervoor. Zou ook Christus zich uwer schamen Het is te laat; ik gaf mijn woord ik ben gebondenik kan niet meer terug; mijn vrienden laten mjj niet meer vrij." Zoo heden, en in het licht der sterfbedkaars? Gij hebt onrecht Naar het Engelsch van HORACE ANNESLEY VACHELL. 79) Als jij Ik heb hier iets bizonders te doen. Johnnie ben je nu een man of een oud wijf?" Ik bon een man," antwoordde Keats dapper. Je kunt misschien te gelijk aan miss Lane zeggen, dat ik het plan om Yannik te schilderen, opgegeven héb." Ik zal het haar terdege zeggen, antwoordde Johnnie. En dus ging John Keats dadelijk na het tweede ontbijt naar Boz Bras, waar we hem in goed gezelschap achter.laten. Carne zag zijn vriend heengaan en wenschte hem moed en veel succes toe. Toen keerde hij terug naar het hotel en vroeg of hij Yvonne even kon spreken, waarop hij van het knappe kamermeisje hoorde, dat made moiselle in den tuin was. De tuin lag gedaan door u er mee in te laten, grooter onrecht door te binden, en het grootste onrecht door den onze- delijken band niet door te snijden. Gij hebt niet als man gehandeld, hebt alle waardigheid der mannelijke zelf standigheid van u geworpen. „Ik heb niet zelf onderteekend anderen heb ben zelfs voor mij betaald." Zoo thans, en in het licht der sterfbedkaars? Het was gemeen, uw eigen persoon lijkheid weg te werpen. Hoe zal uw vaatdoekgezicht passen bij de karak terkoppen des hemels." Het schijnt dat ook dit artikel heel wat kwaad bloed heeft gezet. Toch kan men afgescheiden van de vraag, of het optreden der bis schoppen in het landsbelang was aan dezen moeilijk het formeele recht ontzeggen om zich tot hun geloofs- genooten te richten, naar aanleiding van welke quaestie ook. Of en in hoeverre deze geloofsge- nooten aan hun geestelijke herders in een bepaald geval hebben te ge hoorzamen, is een zaak, waarin o. a. de Staat zich niet heeft te mengen, zoolang het niet betreft de aanspo ring tot een strafbaar feit. De troonrede van Koning Wil helm bij het openen van den Prui sische Landdag werd vooral met be langstelling tegemoet gezien om het geen er in gezegd jzou worden over de kiesrechtshervorming. Maar in dat opzicht hebben 's Konings woorden algemeen teleurstelling gewekt. Er werd alleen aangekondigd, dat de voorbereidende werkzaamheden voor de kiesrechtshervorming nu bijna ten einde zijn gebracht en dat binnen eenige weken een desbetreffend wets ontwerp zal worden ingediend. Dat was alles wat men te weten kwam. Het Berlinner Tageblatt herinnert op den heuvel, rechts van den weg naar Quimperlé. Carne glimlachte, terwijl hij tegen den heuvel opliep, want Yvonne hield heel veel van haar tuin en was nooit gelukkiger, dan wanneer zij hare erw ten of sla kon bewonderen of over het aantal rijpe meloenen nadenken. Carne voelde heel beslist, dat zij op een dergelijk oogenblik in staat zou zjjn om de zware verantwoordelijkheid te vergeten, die aan den voet van den heuvel haar wachtte. Zy begroette hem ook nu meteen stralenden glim lach en de opmerking, dat de regen wonderen verricht had. Maar er zijn veel slakken ge komen," voegde zjj er bij." Ik ben hier by u gekomen om u te vertellen dat ik de kleine Yannik niet zal schilderen." Dat is goed van u 1" Dat moogt u wel zeggen, want onder ons gezegd, zag ik het sehilde- ry al hangen en zag ik er al groote stukken over geschreven staan." Yvonne keek hem doordringend aan. Een goed hoofd, een goed hart en veel talent brengt iemand ver. Neem dat eens van me aan." Is dat alles, wat ge te zeggen hebt?" niet zonder bitterheid aan Koning Wilhelm's verklaring in een troon rede van October 1908, dat het zijn wil was, dat aan de voorbereiding van de kiesrechthervorming, „een der gewichtigste werken van den tegen- woordigen tyd", met alle kracht zou worden gewerkt. Achttien maanden is een lange tyddoch men is dan ook nu bijna gereeddus geduld maar, zegt het blad, TURKIJE. Te Constantinopel wordt den laat sten tyd veel moeite gedaan om gelden te verzamelen voor den aan bouw van een aan moderne eischen beantwoordende Turksche vloot. In den Senaat werd besloten, dat alle leden een maand traktement voor dit doel zullen afstaan. Tal van andere senatoren verklaar den nog grooter gedeelte van hun traktement te zullen afstaan. Te Smyrna is een inschrijving ge opend om zooveel byeen te brengen, dat de kosten voor den bouw van een slagschip er uit kunnen worden be streden. De bevolking van Bigha bracht in twee uur tijds 2500 francs bijeen en de ambtenaren daar ter plaatse, ston den allen een maand traktement af. Bovendien zal de plaats ieder jaar 34.000 francs voor de vloot storten. Te Pera is onder eere-voorzitter- schap van den gouverneur eveneens een commissie gevormd, die zich be last met de inzameling van gelden voor de vloot en voorts worden overal concerten en tooneeluitvoeringen met hetzelfde doel georganiseerd. In antwoord op de Turksche protestnota betreffende Creta verklaren de Mogendheden, dat er geen quaestie van annexatie bij Griekenland kan zijn en beloven zij in te grijpen. Wat wilde u dan nog meer Die artiesten, die artiestenWat zyt ge toch op vleierij gesteld I" Ik wilde graag ronduit van u weten waarom ge van morgen die toespeling gemaakt hebt." 01" Haar knap gezicht betrok. Ge moet toch voelen, dat ge my een verklaring schuldig zijt 1" Zyn mooie stem klonk bekoorlijk, terwijl hij fluisterde„Ik ben zoo bescheiden en ik heb gedaan, wat ge me gevraagd hadt, niet waar Yvonne trapte een slak dood. Ik heb toch zoo het land aan die vieze beesten I" riep zy met ver bazingwekkende heftigheid. „En er zijn menscben ook, die in het hart kruipen van iets dat rein en lief was en het bederven. Kom, ik zal uw vraag gedeeltelijk beantwoorden 1" Zy ging hem voor naar een bank. Zij zweeg wel een minuut lang, maar toen zy begon te spreken, ging zy recht op de zaak af. Ik zal u vertellen wat ik kan, onder voorwaarde, dat u me geen vragen doet." Begrepen." Goed. Ik heb vanmorgen dio toe speling gemaakt, omdat ik geloof, dat ABESSYNIË. Thans wordt aan de Osservatore roraano, het blad van het Yaticaan, dat verbindingen onderhoudt met de zendelingen in Abessyniö en dus goed ingelicht kan zyn, medegedeeld, dat de negus reeds den 23sten December zou zyn overleden, maar dat zyn dood zoo lang mogelijk geheim zal worden gehouden, wyl men vreest voor bin- nenlandsche onlusten. E e r s t e - 3 t e e n 1 e g g i n g Prins Hendrik, vertrekt a.s. Zondag avond naar Het Loo, vanwaar Z. K. H. zich Dinsdag naar Nymegen zal be geven ten einde aldaar 's nam. den eersten steen te leggen voor de te bouwen kazerne voor de koloniale reserve. Daarby zal ook tegenwoordig zyn de Minister vau Koloniön, de heer De Waal Malefyt, vergezeld van den heer Cremer, referendaris, chef der afdee- ling Militaire Zaken aan het Departe ment van Koloniën. Steenkolen. Uit Reuver (Limb.) wordt aan de L. K. gemeld Binnenkort zal alhier een begin gemaakt worden met het boren naar steenkolen vanwege het Ryk. De toreil en de loodsen staan er reeds en de machines zyn aanwezig. Over 14 dagen hoopt men aan het werk te zijn. Waarom de burgemees ter der hoofdstadheenging. Over de redenen, die tot zijn ontslag aanvrage hebben geleid heeft mr. Van Leeuwen gisteren in de Amsterdam- sche Raadszitting o.a. het volgende medegedeeld „De collectieve verantwoordelyk- u een heer is." Zij gebruikte het woord gentilhome dat tegenwoordig die be- teekenis niet meer heeft. Zyne oogen flikkerden. Hjj was er van overtuigd dat zy misschien niet direct, maar toch heel beslist een toespeling zou maken op Téphany. Yvonne hield van Téphany. En door die genegenheid waren hare merk waardige opmerkingsgave, haar slim heid en hare helderziendheid nog ver scherpt. Maar do uitdrukking in zyne oogen maakte voor een heel andere plaats, toen Yvonne langzaam ver volgde, ieder woord wikkend en we gend, afsof zy bang was om te veel te zeggen Omdat u een heer is, zal ik u iets vertellen, dat lang geleden gebeurd is iels, dat een grooten indruk op me heeft gemaakt. Zelfs nu voel ik het nog, ofschoon het mij slechts op één i unt aangingik verloor er een vriend door." Zij zweeg weer even. Carne knikte. Hij was er nu zeker van, dat Yvonne hem het een of ander voorval uit haar eigen leven zou mededeelen, waar mee Téphany niets t6 maken had. (Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1