WEERBERICHT. Thermometerstand Kunst en Wetenschap. STADSNIEUWS. Rechtzaken. Ingezonden. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 13 Jan. 1910. Hoogsto barometerstand 771.9 m.M. te Horta, laagste 738.6 m.M. te Haparanda. Verwachting tot den avond van 14 Jan. 1910. Eerst matige later toenemende W.lijkewind. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen neerslag. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 766 m.M. Vorige stand te 12 uur 753 m.M, te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 42 Laagste hedennachtF. 28 Hedenmiddag 12 uurF. 41 heid van het college van B. en W. is een logisch gevolg van het stelsel der wet, die collegiale behandeling van zaken onderstelt. Waar echter de uit breiding der gemeente-bemoeiingen hoe langer hoe meer verdeeling van werk zaamheden en zelfstandig optreden van de individueele leden van het dageiyksch bestuur heeft noodzakelijk gemaakt en dus collegiale behandeling zich slechts tot een deel der zaken moet beperken, overschrijdt die collec tieve verantwoordelijkheid verre de grenzen, waarbinnen zulk eene ver antwoordelijkheid kan worden ge dragen." „De groote uitbreiding der gemeente- bemoeiingen, welke het best geïllu streerd wordt door het feit, dat het aantal personen in vasten gemeente dienst in den tijd dat ik aan deze tafel zit, van nog geen vijfduizend tot ruim twaalfduizend is gestegen, eischt dringend een andere bestuursorgani satie. Alleen reeds de behandeling der zaken, dit talrijk personeel betreffende, waarbij dikwijls tot in de geringste details moet worden afgedaald, eischt zoo eel tijd, dat die niet zonder groote schade voor de gemeente aan de behandeling der zaken van al gemeen belang en de ernstige be- studeeriug van maatregelen ter voor ziening in nieuwe behoeften, kan worden onttrokken. „Een andere b 'stuursorganisatie kan echter niet worden verkregen zonder wijziging van de Gemeentewet, en overtuigd van den tragen gang onzer wetgevende machine, heb ik reeds in 1904 in een andere qualiteit en op een andere plaats het denkbeeld in overweging gegeven de voorbereidende stappen te doen om tot zulk een wjjziging te geraken." CHRISTUSBESCHOUWINGEN ONDER DE MODERNEN. Aldus de titel van een nieuw boek, uitgegeven bij de vruchtbare Hollan- dia-Drukkerjj, bezorgd door de wakkere commissie voor de Geschriften van den Nederlandschen Protestantenbond, een boek dat als een teeken des tjjds kan aangemerkt worden. In dit boek toch zijn zes zeer uit- eer.loopende mannen, ieder in hun kring voorgangers, allen van modernen huize, maar overigens zeer verschil lend, om de beurt, maar geheel onaf hankelijk van elkander, aan het woord. De mysticus Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga geeft zijn christus- bsschouwing, waarvan hjj vooruit wist dat zij verschijnen zou in één boek met een andere van den intellec tualist Prof. Dr. A. Bruiningdes gelijks wist de kerkelijke politiek drijvende, particularist Dr. C. J. Nie- n.eyer dat naast de zijne een van den alle kerk hatenden, universalist als P. H. Hugenholtz en de onpolitieke A. W. van Wijk, dat naast de zijne die van den christen-socialist J. A. Bruins Jr. zou geplaatst worden. En dus een bont allegaartje, dat licht verwarring sticht Ja, tot op zekere hoogte, zeker I Wie een boek zoekt, dat hem rustig en duidelijk geven zal een levensleer, een catechismus, dat hem de vragen oplost, vindt hier van zijne gading niets. De 6 beschouwingen staan im mers geheel los van elkander, zij zijn geschreven als persoonlijke belijdenis sen van menschen, die gemeen heb ben, dat zij modern zijn, maar overi gens op dit belangrijk punt op zijn verst uiteengaan. Maar wie een boek zoekt, waarin hem stof wordt gegeven tot zelfstan dig onderzoek, een dat hem iets zal doen begrijpen van de vrijheid, de verdraagzaamheid en het geloofsleven der modernen, hij vindt hier wel iets van zijn gading. Een teeken des t(jds is dit ver draagzame loek. De Bond durft geven als uit eigen kring, 6 verschillende beschouwingen over een zoo teeder geloofspunt, omdat men innig door drongen is (en ziedaar de éénheid van deze zes, en hun gezamenlijke, een heid met geheel die groote vrijzin nig-godsdienstige beweging in ons land en daarbuiten) van deze overtuiging „Niets boven de waarheid want de waarheid is uit God." Niet eenige leer, niet ons kortzich tig Godsbegrip zijn uit God en dus onfeilbaar, hoogstens zijn zij slechts gebrekkige weerspiegelingen in der menschen ziel van de goddelijke wer kelijkheid daarbuiten, maar ons zoe ken en verlangen naar meer waarheid is uit God en dus al doet 't pijn een ander tegen onze leer te hooren ge tuigen, 't zij zoo wij vermogen niets tegen dien goddelijken drang. Waar heid ligt in elk getuigenis, in elk wetenschappelijk ernstig onderzoek. Wees u zelf, geef u zelf en gij doet iets goeds, ziedaar de onuitgesproken leus waarmede het boek tot u komt en zich aanbeveelt. -- H. De Minister van Financiën brengt in de Stct. no. 10 ter algemeene kennis dat als kantoren waar de Nederlandsche pasmunt, mits voor niet minder dan vijftig gulden voor de zilveren en tien gulden voor de nikkelen en bronzen, kan worden ingewisseld tegen rijks daalders, guldens en halve guldens, (mits zoover voorhanden) zijn aan gewezen o.a. in onze stad en om geving de navolgende kantoren der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen: Amersfoort, Baarn, Driebergen, Zeist, den tweeden werkdag van elke week, of indien hij op den eersten dag der maand valt, den derden werkdag, en indien hij op den laatsten dag der maand valt, den vierden werkdag der week op de gewone kantooruren. De „Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht afd. Amersfoort" hield in Hotel „De Zwaan" hare eerste huis houdelijke vergadering waarin het reglement werd vastgesteld en het voorloopig Bestuur definitief gekozen. De vereeniging telt hier thans 32 leden. ALDO ANTONIETTI. Dezen, blijkbaar nog jeugdigen kunstenaar, die vorig jaar zoo'n groot- schen indruk maakte met zijn machtig mooi, diepgevoeld spel, hier weder te hooren, mocht een voorrecht worden genoemd, dat zeker door het kunst zinnig publiek wat meer waardeering had mogen vinden, dan gisterenavond in Amicitia het geval was. Niet groot toch was het aantal van hen, die gekomen waren om dezen violist te hooren. en die zeker zonder uitzonde ring, van het begin tot het eind, in ademlooze stilte van zjjn rijk begaafd spel en van zijn buitengewoon hoog opgevoerden snarenzang hebben geno ten en onder de bekoring zijn gekomen van z(jn genie. Want meesterlijk in alle opzichten is zijn spel, zoo'n toon- zuiver positiespel en subtiele phrasee- ring hebben slechts weinigen. Daarbij getuigt zijn opvatting van veel voor naamheid, terwijl zjjn voordracht het rustige, bezonkene in zich draagt van den zeer hoogstaanden kunstenaar. Welk een hoogte in de techniek hij bereikt heeft, toonde hij met de talrijke harpeziums, het veelvuldig dubbelsnarenspel en in Sarasate's „Zige unerweisen". De techniekschittering is het echter niet, die hem tot den violist maakt, die het publiek fascineert. Maar de warmte, de glans, die van zijn spel uitgaan, ontroeren de hoorders en oefe nen die sterke attractie op hen, die hen a. h. w. aan den speler bindt. Vooral in het Andaute van Men delssohn's E-moll concert en in de Melodie van Glück, zoo ongekunsteld voorgedragen, maakte z(jn elegant, stijlvol spel veel indruk. Was er niet veel publiek, het heeft Antonietti niettemin niet aan luide toejuichingen ontbroken. Een opgeto gen applaus beloonde zijn pracht-spel, en meermalen werd hjj teruggeroepen. Mevrouw Mossol, die hem begeleidde vervulde haar taak zeer prijzens waard. KANTONGERECHT. Door den kantonrechter alhier zijn de volgende vonnissen gewezen Dronkenschap. K. J. te Utrecht, 2e herh. 7 d. D. H. te Barneveld, le h. 3 d. A. S. le h. 3 d. A. v. W. f5 of 3 d. A. K., E. D., W. M., W. R„ ieder f3 of 3 d. A. G. 2 maal gepl. 2 m. t 3 of 2 m. 3 d. G. v. S. f 2 of 2 d. allen te A'foort. J. S. te Vleuten f 3 of 3 d. Het vervoer door een trekdier doen plaats hebben op eene noodeloos pijn lijke of kwellende wijze. J. H. te Leus den, f 6 of 3 d. Op verboden grond loopen. G. T., 2 m. gepl., 2 m. f 3 of 2 m. 3 d. J. v. W., f5 of 3 d. W. J. 2 m. gepl., 2 m. f5 of 2 m. 3 d. J. D., 2 in. gepl., 2 m. f 5 of 2 m. 3 d. M. B., f5 of 3 d. J. v. L., 3 m. gepl., 3 m. fö of 3 m. 3 d. W. B., 2 m. gepl., 2 m. f 6 of 2 m. 3 d. J. V., 2 m. gepl., 2 ra. f5 of 2 ra. 3 d., allen te Hilversum. N. v. d. B., te Nijkerk, f5 of 3 d. A. S., f-3 of d„ D. de R. f 1 of 1 d., beiden te Baarn. H. B., te Utrecht, f3 of 3 d. Valschen naam opgeven. H. B., f 5 of 5 d. H. W. F., id. en jachtwet- overtreding10 dagen. Pogingen doen om met een strik wild te bemachtigen. F. Pte Barne veld, f 10 of 3 weken tuchtschool en vernieling van den strik. Rijden met voertuig zonder licht. J. V. te Baarn, f 2 of 2 d. Een koe over rijwielpad geleiden. H. J. te Amersfoort, id. een paard. J. v. A. te Leusden, ieder f3 of 3 d. Wiclrijden zonder licht en valschen naam opgeven. J. F. H. te Leusden, resp. f2 en f5 of 1 en 3 w. tuchtsch. Wiclrijden zonder bel. T. v. d. B. te Nijkerk, f 1 of 1 d. Arbeidswetovertreding. E. M. H., f 2 of 2 d. D. J. v. W. 2 maal f 2 of 2 maal 1 d. beiden te Barneveld. Wapenwetovertreding. C. L. M. P. te Utrecht f5 of 5 d. en verb.verkl. boks(jzer. Pol.overtreding. W. de G. te Amers foort, f1 of 1 d. Drankwetovertreding. H. v. d. E., f2 of 2 d. J. v. d. H. 2 maal f 10 of 3 d. Th. H. G. B. 2 maal f 2 of 2 d. W. d. B. f 2 of 2 d. M. B. f 15 of 10 d. W. M. S. 2 m. f 15 of 2 m. 10 d„ allen te Amersfoort. Op hondenkar zitten. A. H. te Amersfoort, f 1 of 1 d. Met te kleine hond rijden. G. K. te Bunschoten, f 2 of 2 d. Button verantwoordelijkheid der Redactie. DE BRANDWEERQUAESTIE. Toen ik, vóór eenige weken, een kort verslag van een der Gemeente raadszittingen in handen kreeg en daarin las, dat voor de zooveelste maal de Brandweerquaestie op nieuw ter sprake was gekomen, bekroop mij de lust om een en ander over deze aangelegenheid te schrijven. Daar ik echter nog maar een korten tijd te dezer plaatse woon, meende ik, by nader inzien, dat het beter zou zijn, indien oudere ingezetenen zich met die zaak, in het publiek bemoeiden. Een stille hoop had ik, dat byv. „Handel en Nijverheid" zich deze, voor Amersfoort zoo buitengewoon gewichtige zaak zou aantrekken, of,wat nog beter ware geweest, dat alles nog wel goed terecht zou komen na de belofte van den Voorzitter aan den Raad, dat de betrekkelijke stukken in handen zouden worden gesteld van den Opper-brandmeester, een belofte ontlokt door een Raadsbesluit in de vergadering van 21 December jl. Thans zijn we drie weken verder en nu komt de „Eemlander" van gisteren ons iu zijn hoofdartikel ver tellen, dat we eigenlijk verder dan ooit verwijderd zjjn van eene oplos sing in het belang der Gemeente en van rle Gemeentenaren. Het komt mij voor, dat het elkeen, die dit hoofdartikel gelezen heeft, zal gaan als mjj. Men moet een indruk krijgen alsof hier gespeeld wordt met veiligheid en finaneieele belangen der burgerij. Waarom zoo vraagt een ieder, en moet het antwoord op die vraag zijn „Rechthaberei" of persoon lijke kwesties'? Och, ware toch, inde Raadsvergadering van 30 Nov. jl. maar aanstonds aangenomen het voorstel van den heer Rijkens om den opper-brand- mtester iu de zitting te hooren Dub bel moet het nu betreurd worden, dat dit niet is geschied. Waarom aan dit voorstel zoo gepeuterd Ware de opper-brandmeester terstond gehoord, dan had men kunnen hooren dat de toestand niet veilig wordt geacht door den eerste op dit gebied, zóó wordt mij van bevoegde zijde ingefluisterd. En geen wonder, dat deze aldus denkt over den huidigen toestand. Hij staat in die meening lang niet alleen. Wie men ook spreekt tegenwoordig over brand, brandgevaar en brandblusch- middelen, (en er wordt druk over ge sproken) elkeen is beducht voor de dingen, die komen kunnen. „Onver antwoordelijk I" zegt de een. „Schan delijk 1" roept een ander. Een derde zegt „Haast zou men wenschen, dat er een flinke brand kwam om B. en W. te laten zien in welk een hache lijke positie wij ons bevinden En dat alles om persoonlijke aan gelegenheden. Zal men dan toch nooit leeren, om zaken van personen te scheiden Wat wil men dan nu? „Den opper- brandineester een vergadering laten beleggen met het geheele kader van de Gemeentelijke brandweer, ten einde nog te vernemen het advies van dit kader ten aanzien van eene goede brandblussching". Dus allerlei lieden laten oordeelen, die peisoonlijk, finan- tieel belang hebben bij het niet toe laten van een vrijwillige brandweer. Het ligt toch voor de hand, dat deze menschen, deze belanghebbenden, zul len zeggen „Geen vrijwillige brand weer I" Natuurlijk. Geen concurrentie, geen prikkel bij het blusschingswerk, maar dan ook geen vrees om uitge loofde premies te zullen misloopen, geen enkele aansporing om de „eer sten" te zjjn in den strijd tegen het vernielingswerk wanter is geen „vrijwillige" meer, die dat alles be twisten kan. B. en W. hadden nog veel eenvou-

De Eemlander | 1910 | | pagina 2