DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 12. ZATERDAG 15 JANÜaRI 1910. 7e JAARGANG. BUITENLAND. FEUILLETON. HET DOODENMASKER. BINNENLAND. DE EMLANDEB Hoofdredacteur B. G. RIJKENS. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f4.—. Franco per post id. f 6.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Atzonderlijke nummers f0.05. Bureau BREEDESTRAAT 18. .Telefoon Interc. 62. Van 1 Buiten PRIJS DER ADVERT ENTIEN tot 5 regels 10.40. Voor iederon regel meer 10.08. het Kanton Amersfoort per regel f0.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiön en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemoen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D. Y. ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. SPAANSCHE ZAKEN. Wat op het oogenblik in Spanje gebeurt, verdient de aandacht. In ons vorig nommer hebben we melding gemaakt van eene beweging onder de officieren. Deze beweging wordt door de Matin als een betooging ten gun3te der conservatieven betiteld. Het Pa- rijsche orgaan ontleent deze opvat ting vermoedelijk aan de liberale Spaansche bladen. De Regeering treedt, zooals uit telegrammen blijkt, zeer krachtig op. De heeren, die bleken geen voldoende begrip van discipline te hebben, zijn gestraft en hun meerderen, die de bewoging niet tijdig voorkwamen zijn ontslagen of geschorst. Uit de kracht, waarmede de Regeering optreedt, zou men de gevolgtrekking maken, dat het hier om een ernstiger zaak gaat, dan de berichten doen vermoeden. De CorrespoDdencia Militar, die een campagne voerde tegen de wijze, waarop de belooningen aan de van het Rif teruggekeerde soldaten wer den verdeeld, zooals men weet, een campagne, die ïecbtstreeks tegen de Regeering was gericht, vond sym pathie bij de officieren, die van fa- voritisme spraken. De ontstemming in het officierenkorps was groot, de beweging heeft ten minste, volgens een telegram, geleid tot gedwongen sluiting van de militaire sociëteit. Men mag de gevolgtrekking wagen, dat de verhouding tusscben Regeering en officierskorps niet de gewensclite is. De officieren vormen een machtige kaste in Spanje. En juist daarom is Naar bet Engelscb van HORACE ANNESLEY VACHELL. 81) He?" Monsieur Ossory heeft er van morgen met mij over gesproken Monsieur Ossory?" Yvonne's gezicht dat van Dature al rood van kleur was, was door den wind en de zon verbrand, maar nu werd bet vaalbleek. Carne had de tact van te bukken om een bloem te plukken. Toen hy weer opkeek had Yvonne hare zelfbeheersching herkre gen en stond haar gezicht weer gewoon; zij glimlachte zelfs. Maar zij zei op iewat hoogen toon Misschien heeft meneer Ossory dit verhaal ook wel eens gehoord. Maar in elk geval zult u het voor u houden, niet waar Natuurlijk," zei Carne. Hij nam zijn hoed af en liep lang zaam den tuin in terwijl er allerlei gedachten en beelden door zyn brein deze beweging met het oog op van verschillende zijden te verwachten moeilijkheden, als Carlistische agita ties, ongeregeldheden bij de stembus enz. een bedenkelijk teeken. AMERIKA. Er is een diplomatiek geschil tus- schen Spanje en de Vereenigde Staten gerezen en wel over een quaestie van etikette. Spanje is te Washington veitegen- woordigd door een gewonen gekant. De Ainerikaansche regeeriDg drong herhaaldelijk erop aan, dat de legatie in een ambassade zou worden ver anderd, maar aan dien wensch werd niet voldaan. Nu kunneD, volgens de nieuwe protocol-bepalingen, by de ambtsaan vaarding van President Taft ingevoerd, de gezanten niet meer, als vroeger, tegelijk met de ambassadeurs in het Witte Huis worden ontvangen. Toen nu de Spaansche g6zant die mis schien daar nog niet van wist bij de jongste groote receptie zich onder de ambassadeurs mengde in het Witte Huis, verzocht men hem heen te gaan. De gezant, markies de Villalobar, die dit als krenkend beschouwde voor de natie die hij vertegenwoordigde, beklaagde zich heftig bij de regeering te Madrid, en dientengevolge besloot de Spaansche regeering hem terug te roepen en, bij wijze van protest, den gezantspost te Washington voorloopig onbezet te laten. Het geval zal wel niet tot een nieuwen Spaansch-Amerikaanschen oorlog leiden, maar het wordt toch algemeen betreurd. OOSTENRIJK—HONGARIJE. De instructie tegen Hofrichter, de officier die beschuldigd wordt twee-en- veertig zijner kameraden te hebben dwarrelden. Hij had de waarheid ge raden Yvonne's eenvoud had baar verraden. Was Ossory niet als een geDie betiteld, zelfs door den mach tigen Oérome Had hij Pont-A ven niet verlaten Maar waar was hy heen gegaaD Carne had het gevoel dat by die vraag kon beantwoorden. Maar hij kon het antwoord niet vinden. Toen hij er niet meer over dacht kwam het toeval hem op eens te hulp. Hy had Ossory een paar studies laten zien. Een van die studies had in het bij zonder de kritiek opgewekt, omdat Ossory beweerde dat de muts Diet precies genoeg ged .an was. En per slot had Ossory een einde gemaakt aan den redetwist met een„Kerel, ik heb ze tallooze malen geteekend. Denk je dat ik de Port-Navalo muts niet ken Carne herinnerde zich nu ook dat hy daarop in eens van onderwerp veranderd was. Ik zou de feiten wel eens willen nagaan, dacht de CaliforniSr. „En ik boud het er voor dat men het te Port-Navalo nu nog te weten kan ko. men." Hij herhaalde Yvonne's woor den: „Het heeft haar gedood en hem ook." Carne maakte een grafrede uit twee woorden bestaande willen vergiftigen, duurt nog steeds voort, maar heeft tot dusverre, nog geen definitieve resultaten opgeleverd. Wel worden de bewijzen tegen Hof- richter talrijker. Thans is men reeds tot het vermoeden gekomen dat hy vroeger ook zyn vader en zijn bruid vergiftigd moet hebben. De beide lijken zyn reeds opgegraven om op vergift te worden onderzocht. Ook wordt gemeld, dat nog een ander officier in deze treurige zaak zou zijn betrokken. Oud-Indische militai ren. Overeenkomstig het bepaalde bij art. 5 van het Reglement voor het Kon. Kol. Milit. Invalidenhuis op Bronbeek werd het pensioen, dat voor de opgenomen invaliden van Ryks- wege werd genoten ten behoeve der Stichting gestort in de schatkist. Daardoor was voor hen, die, hoewel invalide zijnde, een gezin, een ouden vader of moeder dan wel beiden, hadden te onderhouden, de weg tot Bronbeek afgesloten. Het Permanent Comité van den Volksbond, gevormd ten dienste van den oud-Indischen mi litair, heeft daarom zich per rekest gewend tot H. M. de Koningin, ten einde een Kon. besluit uit te lokken tot wyziging der betreffende bepaling. Die poging is met goeden uitslag bekroond. Aan art. 5 van genoemd Regl. werd de volgende alinea toe gevoegd ,Onze Minister voor Koloniën is bevoegd om, daartoe termen vindende, te beschikken een voor elk bijzonder geval afzonderlijk vast te stellen ge deelte de helft niet te boven gaande van dat gagement of pen sioen, ten behoeve van het in armoe- Arme drommels 1" XIV. Johnnie Keats bleef by de dames eten en kwam eerst laat terug te Pont-AveD. Carne zat in zijn atelier te rooken toen de satelliet binnen kwam, met een vuurrood gezicht en dronken van vreugde. Zij heeft my genomen," zei hy. „Het klinkt te mooi om waar te zijn, vindt je ook niet Ik wist, dat zy dat zou doen," zei Carne. Over een smaak valt niet te twisten," voegde Johnnie erbij. „Man- derijnen eten bij voorkeur eieren die honderd jaar oud zyn, maar vrouwen die sproeten en kale hoofden Carne lachte. Vervolgens wenschte hij Johnnie van harte geluk en luis terde aandachtig naar zyn verhaaler was op zyn gezicht echter een uit drukking alsof hy iets verwachtte, dat hem nog meer zou interesseeren. Toen Juhnnie na verloop van een half uur even ophield zei Carne Heb je het gezegd van Yannik Dat spreekt 1" Carne knikte. Hy hield dat wat Yvonne hem verteld had, voor zich, benieuwd ofTéphany eenig vermoeden dige omstandigheden achterblijvend gezin, of van de ondersteuning be hoevende bloedverwanten in de op gaande lijn, van den invalide." Tengevolge van deze nieuwe bepa ling zyn by het Departement van Koloniën enkele dusdanige gevallen in behandeling. G ro e n e K r u i s. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft aanvaard het eerevoorzitterschap van de Groene Kruis Jubileums-Tentoonstelling en Congres, in 1910 te Utrecht. Fanatisme? Een der R.-K. lezers schrijft aan het Vad In het jl. Zaterdag verschenen nummer van „De Christelijke Actie" komt een soort hoofdartikel voor ter aanbeveling eener R.-K. Coöperatieve Broodbakkerij, welke genoemd orgaan met haar annonces begunstigt. Hel artikel eindigt als volgt „En gy, vrouwen, gy hebt hier ook een woordje mee te spreken zegt het maar eens flink en ronduit, in myn huis komt voortaan geen Socialistisch en geen Neutraad brood jneer. Het adres van de R.-K. Coöpera tie is..." In Brabant heeft men R.-K. geiten, in Den Haag spreekt men thans van socialistisch en neutraal brood I Is hiermede het summum van dwaas heid of van onverdraagzaamheid der redactie der „Christelijke Actie" be reikt Tot zoover de R.-K. lezer. Het Vad. acht het een heugelijk verschijnsel, dat juist van die zijde een protest tegen dergelijk drijven opgaat. had van die geschiedenis. Hy deed de asch van zijn sigaret, terwijl hij luch tig vroeg En wat heeft juffrouw Lane er van gezegd?" Niets, geen woord maar zy moet des te meer gedacht hebben 1" Zoo 1" De uitdrukking van ver wachting werd nog intenser en maakte plaats voor een tevreden glimlach, toen Johnnie er bijvoegde Ik heb er Mary" hij bloosde „de bijzonderheden van verteld. Mary vindt je daad edel verbazingwek kend." Och Carne trok zijne schouders op en gooide zyn sigaret weg. Ga nu maar naar bed en droom van je Mary," zei hij glimlachend. De dag van morgen zal jou het zelfde brengen als de dag van vandaag mij," zei Johnnie. Misschien wel." Den volgenden morgen gingen zij samen naar Bos Braz. Carne was be nieuwd of zij Ossory weer zouden zien zitten. Maar Michael was er Diet. En toen begreep hij dat Michael dit niet bijzonder bekoorlijk plekje had uitgekozen om hem op te vangen. (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1910 | | pagina 1