STADSNIEUWS. WEERBERICHT. Kerk- en Schoolnieuws. Uit cle Omgeving. ALLERLEI. Tliermometerstand MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. Do Bildt, 16 Jan. 1910. Hoogste barometerstand 778.0 m.M. te Coruna, laagste 741.3 m.M. te Bodo. Verwachting tot den avond van 16 Jan. 1910. Krachtige meest Z.W.-lijke wind. Gesteldheid van de luchtZwaarbewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. Naar we vernemen heeft het Beituur der H.S.M. afwijzend beschikt op het verzoek van den heer D. Ger ritsen, van de Kamer van Koophandel (en de ondersteuning daarvan door het college van B. en W) om een abri op te richten op het 2e perron voor wachtende reizigers. Dit besluit is zeer te betreuren, aangezien wat gevraagd werd hoog noodig is. Als motief voor de weigering heeft de H.S.M. opgegeven, dat dan de sei nen van het seinhuis uit niet meer te zien zouden zjjn. Misschien zal men nu goed doen met zich tot den Raad van Toezicht te wenden. Want het gaat niet aan, reizigers op dat gedeelte van het per ron, zoover verwijderd van de wacht kamers, eenvoudig zonder eenige be schutting tegen ruw weer te laten. De levering van het brood ten behoeve van de daarop rechthebbende militairen zal dit jaar te Amersfoort geschieden d ior de firma W. H. Meur- sing voor 6.6 cent per ration. In verband met zijn zilveren feest, bracht gisterenavond de Amersf. Muziekver. den Commissaris van Politie een serenade. We vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie omtrent de lezing van prof. Eerdmans. ZANDBERGEN. „Zandbergen", Vereeniging tot Op voeding van weezen en andere min derjarigen in het Juisgezin, zal by onze lezers wel bekend zijn, van naam althans. Er zijn er allicht nog velen, die er feitelijk niet mede bekend zijn, hoe wel deze instelling het centrum van haar zegenrijke werkzaamheden in Amersfoort heeft. De Vereeniging werd opgericht in 1874 om kinderen, die niet meer door hunne ouders ver zorgd konden worden, op te voeden in eene omgeving die het meest na dert tot het ouderlijk huis, nl in een gezin van menschen, die kinderen met liefde en verstand kunnen en willen opvoeden. De pleegouders worden door deD Directeur overal gezocht en staan steeds onder diens oppertoezicht. Streng wordt gelet op in achtne ming van de godsdienstige gezindte, waartoe het kind behoort. „Zandbergen" is in Nederland de oudste Vereeniging met dit doel, zy is honderden kinderen ten zege ge weest en heeft thans nog ruim 200 kinderen onder haar hoede. Aanvan kelijk worden de kinderen ter waar neming geplaatst in het Tehuis, dat even buiten Amersfoort staat op het buitengoed „Zandbergen," waar ook de Directeur Jhr. W. A. Ortt woont. Wij bevelen onzen lezer een bezoek zeer aan. De Vereeniging zit op zware las ten. Het aantal kinderen nam toe veel ziekte vorderde hooge uitgaven en de inkomsten gingen achteruit. Reeds eenige jaren werkt de Ver eeniging mot groote tekorten, dus is zy Jgeducht aau het verarmen. Komt daarin geen keer, dan zal het kleine kapitaal, dat zy heeft, spoedig opge teerd zijn en zal in onzen tijd, in de eeuw van het kind, de Vereeniging die in Nederland het eerst voor de ouderlooze kinderen den zegen van opvoeding in een gezin bracht, moe ten bezwijken. En de Vereeniging staat nog voor groote kosten, omdat het Tehuis veel te klein is en in veel opzichten drin gend verbetering noodig heeft. Wy vestigen daarom gaarne de aan dacht op deze sympathieke Vereeni ging- Men kan lid worden voor f 5 per jaar. Wil men helpen om de groote uit gaven, waarvoor het Bestuur dit jaar staat, te bestrijden, dan kau men de pogingen steunen van onze stadge- noote Mevrouw van Reigersberg Ver- slujjs, die 1 en 2 Februari een bazaar en eene loterij voor de Vereeniging hoopt te houden en daarvoor zich in den steun van H. M. de Koningin- Moeder mag 'verheugen. Waar deze Hooge Vrouwe voor gaat, zullen, naar wij vertrouwen, velen volgen HANDEL EN NIJVERHEID. Gisterenavond hield de vereeniging „Handel en Nijverheid" haar maand vergadering in de Zwaan. Alvorens de agenda in behandelmg te nemen wenscht de voorzitter een terugblik te werpen op het afgeloopen jaar. Van 1909 is niet veel goeds te zeggen. Spr. herinnert aan de plaat van Braakensiek een vlakken grond met niets meer dan een natte para- pluie er op gezet. De lachende zon, het jaar 1910, kijkt echter door de wolkeu. De voorzitter spreekt den wensch uit, dat Amersfoort zich zal mogen ontwikkelen iti den lachenden zonneschijn. In den laatsten tijd zijn we echter niet vooruitgegaan op het gebied van Handel en Nijverheid. De toestand is stationair, dus stilstaand. Het marktwezen is nog hetzelfde als van voot 50 jaar. Geen verbetering is er gekomen, in weerwil van al het geen is gedaan om verbetering te ver krijgen. Wordt er op aangedrongen, dan hoort men, dat bet Dagelijksch Bestuur inzake de marktkwestie dili gent is en dan is al heel veel ver kregen. Maar mooie praatjes zijn een slecht verkoopbaar artikel, waarop Oome Jan achter de schuine deur zelfs niets geeft. Als de autoriteiten in het marktwezen eens verbetering brach ten, dan zou zeker voor Amersfoort de zon gaan schijnen.Maar het jaar 1910 zal wel weer voorbijgaan, en het zal helaas wel weer een illusie blijven. We hebben nu een open plaats in de stad, die slechts enkele uren in de week leven biedteen plein, dat by goed exploitatie, zonder hygiënische eischen te kort te doen, dubbeltjes zou kunnen doen verdienen, want voor weinig geld is er een prachtige marktgelegenheid te scheppen. In Barneveld zjjn in 1909 niet minder dan Bj- mill, eieren verhandeld, met een opbrengst, naar den minsten prjjs berekend, van 3^ ton. Amersfoort ver handelde slechts 3 millioen eieren. Zulke cijfers stemmen tot nadenken. Wanneer de stroom hierheen geleid werd, wat kon dan een groot deel van die 3| ton hier blijven, aan allerlei inkoopen door de eirenverkoopers hier te doen. De gemeen tebegrooting wordt steeds verhoogd. Meerdere en hoogere trae tementen voor ambtenaren en beamb ten worden steeds aangevraagd. Niet dat ik hier tegen ben, maar wel eens mag men er aan denken dat ook po gingen moeten worden aangewend, om te bevorderen den toestand van hen, die mede dat geld moeten opbrengen. Door te weinig samenwerking, door persoonlijke sympathie, wordt binnen in de vooruitgang belemmerd en van buiten doet de algemeene malaise zich voelen. Wat helpen allerlei middelen om de woonplaats bekend te maken, als den vreemdeling niet eens een behoorlijk huis kan worden geboden. Want woningnood beerscht hier in byna eiken huurprijs. Had de gemeente nu maar grond, dan kon ze door verkoop tegen matigen prjjs het bouwen be vorderen. Spr. zal er niet langer by stilstaan. Hij eindigt met den wensch, dat ieder in 1910 de zon zal beschijnen, zooals ze in natura op den eersten dag vau het jaar scheen, ook op het terrein, dat de vereeniging betreedt. (A p- p 1 a u s). Hierna leest de secretaris de notulen van de vergadering van 17 Dec. 1909, die worden goedgekeurd. 1. Bestuursverkiezing, we gens bedanken van den heer G. Berns. Bjj derde stemming wordt gekozen de heer IJ. M. E. Hubers, aan wien be richt zal worden gezonden. Bespreking adres der Han- delsvereeniging „Ons Be lang" inzake vervroegde postbestel ling. Alvorens deze kwestie te bespreken wenscht. de voorzitter op te komen, tegen hetgeen naar aanleiding van deze aangelegenheid in de Kamer van Koop handel is gezegd. Handel en Nijver heid, maar speciaal de voorzitter, zou de zaak hebben tegengewerkt. Wel werd dit niet rechtstreeks beweerd, maar toch werd het den heer Van Duinen „geniepig in de schoenen ge schoven." Diartegen komt de voorzit ter met klem op, nimmer heeft hij getracht iets degelijks tegen te wer ken. De heer van Ede zou een motie van afkeuring willen stellen aan het adres van de Kamer, hetwelk evenwel wordt ontraden. Besloten wordt het punt uit te stellen tot de volgende vergadering. Besloten wordt verder, hei verzoek van den heer Gei ritsen om een abri op het '2e perron te steunen. De heer J. F. G. van Achteibergh zet hierbij nog eens de bezwaren tegen ons sta tion uiteen. Inzake het verkrijgen van een pu blieke telefooncel op het perron wordt besloten, een verzoek in te dienen bjj de Directie om daarin te voorzien. Ingekomen stukken. Ingekomen zijn Schryven van de Boekbinders pa troons Ver. te Amsterdam in zake ge splitste. aanbestedingen in het boek drukkersvak. Een tweetal brieven van den Mid denstandsbond, die in een volgende vergadering zullen worden behandeld, Mededeel i n g e n. De voorzitter deelt mede, dat een persoon zich voor het lidmaatschap heeft aangemeld. De heer J. F. G. van Ac h t e r- b e r g h wenscht terug te komen op den woningnood, te dezer stede. Als oorzaken noemt hijle het scherp aanhalen van de bepalingen der bouw verordening 2e de grootste belemme ring het bestaan van de Bouwmaat schappij Birkhoven, die wel zegt (volgens een bericht in de Eemlander) „we zullen Amersfoort b) ij ven voorzien van geschikte woningen, zonder winst bejag," maar het niet doet, en anderen tegenhoudt om te bouwen. De heer v. d. Meiden meent dat men de concurrentie met de maatschij „Birkhoven" gerust kan aanbinden. De heer van Achterbergh wyst nog op het bouwveibod op ver schillende terreinen, waarop de heer van Schaik opmerkt, dat B. en W. van het plan afwyken, zooals aan de Arnh. weg. Na nog eenige discussie over ver schillende vragen, sluit de voorzitter de vergadering, nadat hjj denj heer Eggink op een vraag nog heeft mee gedeeld, dat thans het tijdstip nog niet gekomen is om het onderwerp Amersfoort vooruit te behandelen. PREDIKBEURTEN op Zondag 10 Januari 1910. EVANG. LUTH. KERK. Voorm. 10 uur. Ds. J. L. F. de Meyere. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 10J uur. Ds. I. Hooykaas. DOOPSGEZINDE KRING. Logebouw van Persynstraat 1. Voorm. 10| uur, Ds. E. M. ten Cate. BARNEVELD. Evenals te Zeist., zal de heer Van Marwjjk Kooy ook hier een zestig voet hoogen toren doen bouwen, om bij nacht te onderzoeken of er stroopers in het jachtveld met den lichtbak bezig zyu. Dergelijke torens bestaan reeds sinds jaren in de duinen onder (Santpoort, Bloemendaal en Zand voort. ZEIST. Alhier heeft een vrouw zicli van het leven beroofd, na haar kind van 4 maanden gedood te kobben. De vrouw heeft een briefje achter gelaten, dat op de tafel gevonden werd, waarin stond, dat het waschgoed over de lijn te drogen hing en dat de man goed moest zijn voor de andere kin deren en dat hy dezen goedag moest zeggen, en ook dat dit beter was dan armoede. De menschen hadden het erg arm. Het niet-schoolgaande zoontje speelde voor de deur en had niets van het gebeurde gemerkt. Aan het Hbld. worden nog de na volgende bijzonderheden meegedeeld Toen de twee oudste zoontjes van den werkman Kuit gisteren om half een thuis kwamen uit de school, zagen zij bij het binnentreden van het woon vertrek hun moeder uitgestrekt op den vloer liggen, worstelende met den dood, terwijl het jeugdig broertje, een kindje van vier maanden, op eenigen afstand lag meteen afgrijselykewonde. Een scheermes lag in de nabijheid. Toen even na de kinderen de vader, thuis komende van zjjn werk, de woning binnentrad, bad zjjn vrouw reeds opgeh uden te leven. Op de tafel bevond zich een briefje met een laatsten groet aan den vader en de twee andere kiDderen, jeugdige knaap jes van 7 en 5 jaar. Naar we vernemen, moet groote armoede, ODtstaan door de langdurige werkloosheid van den man, de vrouw tot deze daad hebben gebracht. Beiden, man en vrouw, staan bekend als hoogst fatsoenlijke lieden. De lijken werden naar het lijken huis der algemeene begraafplaats over gebracht. De vrouw was 37 jaar oud. Luchtvaart-proces. Voor het gerecht te Stuttgart is thans een proces tegen Graaf Zeppelin aanhangig. Het betreft het ongeluk te Echter- dingen toen z(jn eerste luchtschip, door een plotselinge windvlaag los gerukt, ODtplofte en geheel verloren ging. De gewezen werktuigkundige Böhler, die als toeschouwer op het terrein was, werd daarbij zoo zwaar verwond, dat hem een been moest worden af gezet. Hy eischte daarvoor schade vergoeding een bedrag in eens van ÏO.OOÜ mark, een jaargeld van 4000 mark en 4000 mark ter vergoeding Barometerstand to AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 764 ut M. Vorige stand te 12 uur 765 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 46 Laagste hedennachtF. 40 Hedenmiddag 12 uurF. 47

De Eemlander | 1910 | | pagina 2