DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. ÖS No. 13. MAANDAG 17 JANUARI 1910. 7e JAARGANG. Hoofdredacteur S. Cr. RIJKENS. BUITENLAND. FEUILLETON. RET DOODENMASKER. BINNENLAND. DE EEMLANDEH Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. 11.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. PRIJS DER ADVERT ENTIEN Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gorechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau 0. Y.ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam. DE VERKIEZINGEN IN ENGE LAND. Zaterdag is de verkiezingsstrijd be gonnen. Op dien dag moesten 76 van de 670 zetels van het Lagerhuis wor den bezet. Enkele cijfers ter herinnering. Het ontbonden Lagerhuis telde na de aan vullingsverkiezingen in de afgeloopen zittingsperiode 384 liberalen en radi calen, 83 nationalisten, 33 leden der arbeiderspartij en socialisten, 168 con servatieven (Unionisten), terwijl twee zetels nog onbezet waren. Een reus achtige liberale meerderheid dus, van te meer beteekenis daar de liberale regeering in vele gevallen ook op den steun van nationalisten en arbeiders mocht rekenen. De Unionisten zullen dus heel wat zetels moeten winnen. Ongeveer de helft van alle zetels thans door libe ralen en arbeiders ingenomen en zoo berekende bijv. de „Westm. Gaz." dat op den eersten strijddag de Unionisten naar dezen maatstaf 29 zetels zouden moeten winnen. Dit nu is niet geschied. Een Reutertelegram bericht den uitslag van den strjjd over 76 man daten. Gekozen waren toen 37 Unio nisten, 27 liberalen, 7 leden der ar beiderspartij en 5 nationalisten. De Unionisten winnen 14 zetels, de libe ralen 4. Het was te verwachten, dat deze eerste dag der Unionisten winst zou brengen, ook van liberale zijde werd daaraan niet getwijfeld. Conclusiën zjjn natuurlijk uit deze eerste verkiezingen niet te trekken. Naar het Engelsch van HORACE ANNESLEY VACHELL. 82) De grafrede kwam hem weer op zijn lippen Arme drommel 1" Heb ik iets gezegd, Johnnie Je zeidet „arme drommel". Was het een toespeling op mjj." Ik had er geen flauw vermoeden van, dat ik dat hardop sprak. Maar ik bedoelde er zeer beslist jou niet mee. Ik dacht alleen dat het geluk toch wel iets vreemds is." Maar men kan er toch niet buiten." Carne antwoordde niet. En toen Keats naar het knappe gezicht van zijn vriend keek, ontdekte hij er een buitengewone uitdrukking op. Carne, de optimist, zag er nu een beetje ter neergeslagen uit. En al voortloopende sloeg hij met den stok dien hij altijd bij zich had tegen de brem aan den kant van den weg. Dat moet ge niet doen," zei FRANKRIJK. De Fransche regeering staat voor een moeilijke keus. Zij moet de theoretische vredes- sterkte van het leger, die geheel naar die van het Duitsche leger berekend is, opgeven, öf zij moet den twee-ja rigen diensttijd laten varen, en den eersten oefeniugstijd voor de militie verlengen en op drie jaren brengen. In het eerste geval erkent Frank rijk voor zichzelf voor de overige wereld is die erkenning al lang niet meer noodig dat het zwakker is dan Duitschland, wat zijn legersterkte betreft: in het tweede geval wordt voor het Fransche volk de militaire last, waarvan het de verlichting in- drrtijd met zoo grooten dank aan vaardde, opnieuw aanmerkelijk ver zwaard. Het eerste is moeilijk te doen tegen over het buitenland, het tweede is een gevaarlijk experiment in het bin nenland. Want men behoeft volstrekt geen „Schwarzseher" te zijn, om te weten, dat de militaire dienst bij bet Fransche volk al sinds lang niet meer, ondanks alle frases van „gloire" en „honneur" en .patrie", met die liefde en toewijding wordt vervuld, als wel licht in vroeger dagen. De beslissing kan niet lang meer worden uitgesteld. Reeds verleden jaar was het aantal recruten, dat on der de wapenen kwam, geringer dan de voorgeschreven grootte van het contingent. En de jongste statistieke gegevens laten geen twijf meer, of het zal dit jaar nog erger worden. De bekende Parijsche anarchist Hervé, heeft den moordenaar van den agent Deray verheerlijkt. Naar meer dere bladen melden, zal de Minister raad overwegen of hij niet strafrech telijk vervolgd kan worden. Johnnie. „Mary heeft me verteld dat de zielen der dooden die nietgebiech' hebben terug komen in den vorm van brem. Je bent op het oogenblik mis schien wel bezig om Yannik's bloed verwanten te hinderen." Loop heen met Yannik's bloed verwanten 1" Carne zei niets meer, voordat zij de hut bereikten. De oude vrouw zat als gewoonlijk te breien Yannik was buitenshuis aan het wasschen. Carne deelde haar met een paar woorden het doel van zjjn bezoek mee. De kleine, diepliggende oogen van moeder Poul- dour flikkerden van woede. Zoo'n klein zottinnetje! Als u nog wat geduld wilt hebben Ik zeg je dat ik jelk idee om haar te schilderen heb opgegeven." Ja, ja, dat weet ik, dat weet ik." Hoe weet ge dat vroeg Carne boos. Hij keek naar Johnnie. Was juffrouw Machin hen voor geweest Monsieur Ossory had me beloofd, dat hij er met Yannik over zou spre ken. En nu weigert zij beslist, dat koppige schepsel 1" Zool" Maar ik kan haar wel van idee doen veranderen. En het geld zou heel SPANJE. De bevorderings- en deeoratie- quaestie was weliswaar de hoofdaan leiding voor de betooging door de officieren te Madrid, maar de gemoe deren waren bovendien den Iaatsten tijd reeds verhit, tengevolge van een perscampagne, op touw gezet door den journalist Noël, die als soldaat dienst had genomen bij het leger van gene raal Marina, en nu in de Espana Nuova scherpe artikelen heeft ge schreven over ongerechtigheden, die volgens zijn meening tijdens de ex peditie in het Rifgebied hebben plaats gehad. De ontevreden officiereu eisehen af schaffing van het bestaande stelsel, waarbij een voordracht tot bevordering of onderscheiding wordt ingediend op voorstel van 5 officieren van hoogren rang, die bij de krjjgsbedrjjven zjjn tegenwoordig geweest. Zij geven de voorkeur aan het stelsel van i romotie naar de anciënniteit, hetwelk alleen wordt toegepast bjj de wapens der artillerie en genie. Heeft het werkelijk in de bedoeling der conservatieven gelegen, het libe rale kabinet te doen vallen, dan zou dit, bjj slagen, niet de eerste keer zijn geweest, dat een Spaansch ministerie moest aftreden, tengevolge van mili taire onlusten het liberale kabinet Sagasta moest heengaan, na aanvallen van officieren op het bureau van het blad El Globo en tengevolge van soortgeljjke gebeurtenissen teBarcelona trad in 1905 het ministerie Montero Rios af. Minister-president Moret had de pers verzocht bjj de bespreking van de quaestie-Noël de gevoeligheid van het leger te willen ontzienmaar aan den anderen kant meent hjj, thans, tegen over het indisciplinair g -drag der officieren, den minister van oorlog volmacht te moeten geven, om de beweging krachtdadig te onderdrukken. DUITSCHLAND. Te Berljjn is een bond van jeug dige Katholieken door de overheid ontbonden, omdat de jongelui zich met politiek onledig hielden. De Berliner Lokal Anzeiger verneemt uit Petersburg, dat de zaak- Hellford aan het oordeel van het In ternationale Hof van Arbitrage te 's Gravenhage onderworpen zal wor den en dat Hellfeld het door hem geeischte bedrag niet zal krijgen, maar slechts schadeloosstelling. GRIEKENLAND. De Grieksche Officierenbond heeft gratie gevraagd voor Typaldos, den leider van het marine-oproer. Koninkljjk bezoek. H. M. de Koningin-Moeder, zal a.s. Vrij dag haar jaarlijksch bezoek brengen aan het Sanatorium Oranje Nassau- oord. I Middenstand In de Vrjj- dag te Utrecht, onder voorzitterschap van den heer J. S. Meuwsen, gehou den vergadering, werden wedero n 7 patroonsvereenigingen tot het lid maatschap van den Bond toegelaten. Hierna werd met algemeens stem men besloten het 7de Bondscongres dit jaar op 20 en 21 Juli te Arnhem te doen plaats vinden. Tevens werd besloten den titel van het te behan delen onderwerp als volgt de wijzi gen „Het tegengaan van oneerlijke prak tijken en van misbruiken in handel goed te pas komen zij ging voort met mompelen en deed hare handen open en dicht alsof zjj in groote geld stukken grabbelde. Laat het kind met rust," zei Carne „Kom mee, Johnnie!" Als monsieur de zaak aan mij overlaat, dan Kom mee, Johnnie." Zjj lieten de oude vrouw brommend en mompelend achter. Mary Machin ontving de heeren al blozende. Zij vertelde dat Tépbany bjj het kasteel zat te teekenen. Johnnie schreef al die blosjes aan zich zelf toe, maar Carne giste dat er voor hem ook een paar bestemd waren. Téphany scheen hem een kansje te willen ge ven. Maar Téphany had zooals we weldra zullen merken in het geheel niet over zichzelf of Carne gedacht zjj wilde alleen dat Keats Mary alleen zou aantreffen. Toen Machie haar het groote nieuws vertelde, kwam het geen oogenblik in haar op dat de Californiërs in overleg handelden dat het eerste aanzoek misschien een overeengekomen inleiding was tot het tweede. En toen Johnnie hen goeden nacht gezegd had en Machie haar kuste terwijl zjj iets mompelde over een anderen man die misschien bin nenkort ook gelukkig gemaakt zou worden, glimlachte Téphany en Mary, verblind door cupido, zag niet het spotachtige in den glimlach. Dat bedenkende zal de lezer wel niet verbaasd zijn te hooren dat Ma chie haar Johnnie iéts in het oor wist te fluisteren en dat Keats een oogen blik daarna een geheimzinnig gebaar maakte tegen zjjn vriend. Juffrouw Lane zit aan den ri vierkant. Je kunt er gerust heengaan. Er is hier van avond een groot feest. Ja mijnheer, we zuilen dit kleine kas teeltje van avond in het bengaalsch licht zetten. We moeten teiegrafeeren om vuurwerk." Op dat oogenblik zat Téphauyjer over te denken wat haar leven zou zjjn zonder Machie, die er -oo lang zamerhand niet het kleinste deel van innam. Het is vreemd en leerzaam om op te mei ken hoe goed de wereld voort gaat als knappe mannen ze verlaten maar hoe diezelfde wereld begint te sukkelen zoodra de vriendelijke vrou wen er uit verdwijnen. Téphany voelde heel duidelijk dat Machie's geluk voor haar een onmetelijk verlies was. W or dl vervolgd,)'

De Eemlander | 1910 | | pagina 1