WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 17 Jan. 1910. Hoogste barometerstand 781.8 m.M. te Horta, laagste 718.2 m.M. te Thorshaven. Verwachting tot den avond van 18 Jan. 1910. Stormachtige later afnemende Z.W.-lijke tot W.lijke wind. Gesteldheid van de luchtBetrokken en regen, later opklarend. Temperatuur: Kouder. Barometerstand te AMERSFOORT. 758 m.M. Vorige stand te 12 uur 764 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 52 Laagste hedennachtF. 34 Hedenmiddag 12 uurF. 42 en bedrijf." Vervolgens werd besloten om voor taan de gedrukte praeadviezen aan- geteekend aan de vereenigingen te zenden en duplicaatexemplaren alleen tegen betaling verkrijgbaar te stellen. Alsnu kwam in deze bestuursver gadering, welke door alle bestuursle den werd bjjgewoond in bespreking de inhoud van enkele artikelen in een maandblad, officieel orgaan van de Vereeniging van winkeliers in Kruidenierswaren en Comestibles Een dracht maakt Macht". Na langdurige bespreking werd de volgende motie ingediend „Het Bondsbestuur, kennis genomen hebbende van de artikelen in „De N. Richting" van 1 Nov. en 1 Dec. 1909 en van 1 Jan. 1910, spreekt over den inhoud dezer ar tikelen zijn afkeuring uit en verklaart zich homogeen met de Commissie van Rodactie van den Middenstandsbond." De stemming over deze motie had hoofdelijk plaatsze werd met alge- meene stemmen door het voltallig be stuur aangenomen. De reclamanten in zake de uit voering van de Inkwartieringswet hebben antwoord gekregen, dat er voor de tusschenkomst der Regeering in deze geene termen zij::, maar dat zij den in art. 19 der wet aangewezen weg hebben te volgen. Dat zullen reclamanten waarschijn lijk wel niet doeneen Dagelijkscb bestuur dat meent, dat de jongste inkwartiering alhier zoo goed moge lyk is geregeld geweest, hoewel wij het tegendeel blijven beweren zal wel niet van die ingenomenheid met eigen werk zjjn af te brengen. Maar als het eens weer voorkomt, zullen toch, daar zyn wij van over tuigd, niet meer alle burgers gelij kelijk met twee militairen worden be giftigd. En anders maar bijtijds re clameeren zonder ophouden. Ds. J. L. F. de Mejjere heeft gisteren van den kansel bekend ge maakt, dat hyi het beroep naar de Ev. Luthersche gemeente te Haarlem heeft aangenomen. Dit besluit beduidt niet alleen een verlies voor de Luthersche gemeente hier ter stede, maar ook voor de stad. Ds. de Meyere toch laat zich veel ge legen liggen ook aan het sociale leven. In besturen van vele vereenigingen is hy een zeer gewenschte en gaarne geziene persoon. Menschen als hij telt onze stad er te weinig, dan dat men zijn vertrek niet als een verlies zou moeten beschouwen. Intusschen mag dit geen reden zijn om het besluit van Ds. de Meijere, dat hemzelf ook strijd zal hebben ge kost, niet te eerbiedigen. Aan het jaarverslag van den Doopsgezinden Kring, gisteren in een ledenvergadering uitgebracht, ontlee- nen wij dat het aantal leden op 31 Dec. 11. 96 bedroeg en dat der cate chisanten 32. In de vacature in bet Bestuur ont staan door vertrek van den heer P. van Gelder werd voorzien door de verkiezing van Jhr. S. M. van Reigers berg Versluys, die deze benoeming aannam. Men schrijft ons In aansluiting met 't geen Mr. H. Th. Gerlings op den cursus in „Ons Huis" voor de afd. van den Bond voor Vrouwenkiesrecht de vorige keer sprak, werd Vrijdagavond ons straf recht zooals het thans is behandeld. Ons strafrecht grijpt in in de indi- vidueele belangen en daarom mag het op de belangstelling van allen aan spraak maken. Door verschillende schrijvers is de vraag beantwoord waaraan ontleenen wij het recht om te straffen. Enkelen zijn van meening, dat de straf preventief moet werken, anderen, dat zij er is om den mis dadiger onschadelijk te maken, en volgens Beckarie is het recht- van straffen ontleend ,aan de vrije daad van ieder burger, die elk een deel van hun vrijheid afstaan, ten einde de overigen in gerustheid hun meerdere vrijheid te laten genieten." Iu 't algemeen staat het doel der straf op den voorgrond. Vele Duitsche geleerden, o.a. Kant, Hegel e.a. denken niet aan een doel maar beschouwen de straf als oorzaak en gevolgals iemand een moord begaat, verdient hij de doodstraf. De nieuwe theorieën zijn meer relatief en hebben ten doelbeveili ging der rechtsorde. Ons tegenwoordig wetboek van strafrecht staat evenmin geheel op het standpunt der volgelingen van Lom- broso (criminal antropologie), noch op dat van degenen, die de kwade wil ais drijfveer der misdaad aannemen. Voor 't grootste deel ligt evenwel de eerste theorie er aan ten grondslag. De staat is allereerst geroepen de rechtsorde en de rechtzekerheid te handhaven. Door de bepalingen wat wel en wat niet mag, werken de wetten reeds iets uit, doch boven dien zijn strafbepalingen noodig. Hun doel is verbetering van den misdadi ger en indien dit niet lukt: hem on schadelijk .te maken. In tegenstelling met vroeger heeft men thans een groot aantal wetten. Dan geeft spreker ons een vergelij king tusschen de rechtspraak en het rechtscollege van vroeger en ;hans. Terwijl vroeger door schepenen (vereischten lezen en schrijven) werd rechtgesproken, geschiedt dit thans door rechtsgeleerde rechters. Vroeger was de Baljuw de aanklager (een baantje, dat verkocht kon worden), thans openbaar ministerie. Vroeger werden willekeurige straffen opgelegd, thans zijn deze omschreven. Vroeger jaren had men eerst het accusatoren proces, dan het inquisatoren-proces. Thans heeft eerst de inquisitie plaats door den rechter-commisaris. Dit is steeds geheim. Daarna heeft de open bare behandeling plaats. Hoewel men nu niet meer zooals vroeger door valsche beloften den beklaagde tot bekentenis mag brengen, kan men toch vrij zeker aannemen, dat sug gestie enz. in dezen heden nog een groote rol speelt. Bovendien, is het zeer verklaarbaar, dat de rechter be vooroordeeld worden en de beklaagden reeds vooraf als schuldig beschouweu. Daarbij komt het dikwijls voor, dal de president de leiding van het proces in handen neemt en dit niet overlaat aan het Openb. Ministerie, die de eigenlijke aanklager is. Een voorbeeld, hoe de rechters zich door hun indruktcen laten meevoeren levert, b.v. het verslag van den Raadsheer-rapporteur in de Zeister zaak, die in plaats van een objec tief verslag te geven zjjn persoon lijke overtuiging daarin wel degelijk naar voren deed komen, zoodat dit vrijwel op een uitspraak geleek. In tegenstelling met vroeger moet de beklaagde nu geen eed afleggen wel de getuigen. Beklaagde en Openb. Min. kunnen beide in hooger beroep gaan. Doet de eerste dit, dan is meerdere straf bui tengesloten, niet alzoo als het openb. min, in hooger beroep gaat. Aan 't slot wijst Mr. G. er op, dat in de laatste jaren de criminaliteit sterk is afgenomen, maar dat de recidiven toenemen en juist wel het meest bjj hen die de langste schaffen hebben ondergaan. Dit wjjst z. i. op een leemte, die er bestaat wanneer men den misdadiger weer in de maatschappij terugbrengt. De veroordeelingen door den kan tonrechter nemen evenwel steeds toe. Volgens de statistieken nemen de vrouwlyke crimineelen 10 deel in, welk gunstig cijfers men voor een deel wil verklaren, door dat onder de losse arbeiders geen vrouwen zijn, voor een deel als gevolg van de prostitutie. Volgens Mr. de Roos en Schaiïenburg zou dit gunstig persen- tage voor de vrouwen niet minder gunstig worden bij een toenemen der vrouwenbeweging. 28 Jan. a. s. zal Mr. Gerlings de strafrechthervorming behandelen. De waarnemend pres. maakte in haar slotwoord bekend, dat 12 Febr. a.s. ontwaakt van Marcellus Emants zal worden opgevoerd, en dat dien avond tevens zal spreken mevr. van Eeghen-Boissevain uit Naaiden. Zij wekt de leden op om elk in zjju kring propaganda te maken voor dezen avond en te teekenen op de lijst, die binnen kort zal worden rondgezonden. I Wegens plaatsgebrek eerst heden geplaatst.) De voorstelling in Amicitia van Chambly had gisterenavond niet zeer veel belangstelling getrokken. De eerste rang was tamelijk slecht, de tweede daarentegen zeer goed bezet. Het eerste gedeelte van den avond bestond uit verbazende behendigheids kunsljes, die ieders verbazing wekten. Hoewel het de meermalen vertoonde goochel toeren waren, met hier en daar eenige variatie, hielden ze toch het publiek in spanning, niet begrijpeud deze ma nier van, voor hen, onzichtbaar han delen. Byzonder in den smaak vielen de proeven van geheime beweegkracht van mevr. Chambly, als ook het, vast gebonden zijnde, in beweging brengen van verschillende voorwerpen achter een gordijn. Het toppunt van aller verbazing werd echter bereikt toen een dame werd verbrand, die echter, gelukkig voor angstige toeschouwers, zoo weinig deernis van het vuur ondervond, dat zij weer springlevend, ongedeerd te voorschijn kwam. Het was een aardige avond jam mer, dat niet meerderen er van ge noten hebben. De afdeelingen Amersfoort van den Schildersgezellen-Bond, Bouwvak arbeiders en Timmerlieden Bond, ver- kiegen de Koninklijke goedkeuring op hun statuten. Zaterdagmiddag werd te Baarn een bijeenkomst gehouden van onder wijzers uit het arrondissement Amers foort, om afscheid te nemen van den schoolopziener den heer L. B. Fik- kert. Tal van dames en heeren had den aan den oproep eener commissie gehoor gegeven en vereenigden zich tegen drie uur in het Nutsgebouw aan de Penstraat aldaar. Toen de heer Fikkert daar was aangekomen, richtte de heer J. v. d. Horst het woord tot hem, om in een eenvoudige, hartelijke toespraak te schetsen, hoe de heer Fikkert steeds is geweest, ook bij uiteenloopend verschil van meening, de vriend en goede raadsman van alle onderwijzers. Dat de heer Fikkert hoog in aanzien staat by al len, bleek vooral in deze dagen, nu ieder zyn spijt uitdrukte over zijn heengaan, en nu ook ieder gaarne bereid was mede te werken om .den heer Fikkert een aandenken aan te bieden. Een stoffelijk bewijs van hulde, wenschte de heer F. niet, maar de commissie had een ontvangen raad opgevolgd en bood nu namens allen, hem een album aan, bevattende de foto's van alle scholen uit het arrondissement, met de handteekening van alle onder wijzers. Hierna sprak de heer M. van Lin- gen, als oudste der bijzondere onder wijzers, woorden van waardeeriug, terwyl de heer N. van Veen als direc teur der Amersfoortsche Normaal lessen woorden van dank en hulde bracht aan den scheidenden schoolop ziener. De heer Fikkert dankte allen voor de vele hartelijke bewijzen van sym pathie tijdens en na zijn ziekte on dervonden, en verklaarde met groote dankbaarheid het souvenir te aan vaarden. Hierna namen allen met een hand druk van hem afscheid. Ook de tweede uitvoering der Tooneelvereen. „Juliana", gisteren avond in de Keizerskroon gegeven, had tamelijk veel publiek gelrokken. Dat de verschillende nummers alge meen in den sm .ak vielen, getuigde het hartelijk applaus, den spelers gebracht. Als gewoonlijk, was ook nu een ge animeerd bal het slotnummer. ZANDBERGEN. Naar men ons meldt, heeft H. M. de Koningin aan de Maatschappij tot opvoeding van weezen en andere min derjarigen in het huisgezin Zandber gen een gift van f 250 geschonken. Verder wordt medegedeeld, dat het bestuur van deze maatschappij door een ruilden gever de beschikking ge kregen heeft over eer, huisje op de Veluwe, waar patiënten verpleegd kuunen worden. Het bes'uur heeft daarbij vooral het oog op lijders aan tuberculose, die onder het groot aan tal verzorgden der vereeniging her haaldelijk voorkomen. De directeur der vereeniging, moet bereids over de inrichting van het hui.je en het vinden vaneen geschikte verpleegster overleg plegen met den bekenden tuberculose-specialist dr. W. van Gorkom te 's Gravenhage. Het bestuur hoopt dat het door flinken financieelen steun in staat zal wor den gesteld dit nuttige werk voort te zetten. De pogingen om extra-giften te verkrijgen ter voorziening in het groote tekort en in de kosten van noodzakelijke verbouwing van hette- huis brachten f1400 op, wat nog op verre na niet voldoende is. KORFBAL. Gisteren won A. V. O. G. de bonds- match van S. D. O. uit Utrecht met 5—3. Er was veel publiek bij dezen spannenden wedstrijd aanwezig. Stakende aansprekers. Men schrijft uit Kampen aan bet Hbl. Nadat de stalhouders zich hier ge organiseerd hadden als leden van den Nederlandschen Stalhoudersbond, be sloten zij al spoedig de tarieven te verhoogen. In een vergadering met de aansprekers werden de laatsten uit- genoodigd de nieuwe tarieven te teekenen. Zij weigerden en procla meerden door die weigering feitelijk de werkstaking bij begrafenissen. Den volgenden dag vergaderden daarop de aansprekers reeds afzonder lijk. Gelukkig dat dien dag juist gee begrafenis moest plaats hebben. Hoe

De Eemlander | 1910 | | pagina 2