DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Sü dJ§ No. 14. DINSDAG 18 JANUARI 1910. 7e JAARGANG. Neemt in Uw plaats FEUILLETON. HET DOODENMASKER. BUITENLAND. LAND Hoofdredacteur B. Gr. RIJKENS. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f4.—. Franco por post id. f5.60. Per 3 maanden id. tl.Franco per post id. f 1.40. Atzonderlijke nummers f0.05. Van 1 Buiten PRIJS DER ADVER-i ENTIEN tot 5 regels f0.40. Voor iederon regel meer f0.08. het Kanton Amersfoort per regel f0.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentie en reclames van buiten het kanton Amersfoort In dit blad is „uitsluitend'' gerechtigd het Algemeen Binnen- en Builenlandsch Advertentiebureau D.Y.ALTA.Warmoesstraal 76-78 te Amsterdam. De t^jd nadert weer, dat de kiezers lijsten moeten worden vastgesteld. Deshalve zorge ieder, die meent recht te hebben op die lijst voor te komen, dat hy er ook op worde geplaatst en hy, die twyfelt of hjj dat recht wel bezit, doe onderzoek. fin men denke nieter komt dit jaar toch geen vacature, noch in de Kamer, noch in den Gemeenteraad. Dat kan men niet weten. Door aftreden of overlijden kan men plotseling voor eene tusschentijdsche verkiezing staan. Dat in dien strijd dan ook onze strijd macht voltallig zij. Het wapen, dat reeds nu, voor 15 Februari moet worden gehaald, is het Kiesrecht. Zy, die het hebben, kun nen meedoen aan den strijd zij, die het kunnen krijgen, behooren zich ervan te voorzien. 't Is een kleine moeite even de pu blicaties na te gaan, waarin de bur gemeesters u daartoe oproepen en even naar het Gemeentehuis te gaan om nadere inlichting of, als men tot de onzen behoort, naar „Ons Huis" waar eiken Zaterdagavond van 89 uur eou paar heeren u gaarne alle mogelijke inlichtingen zullen geven en mee willen werken, dat ge op de lyst wordt geplaatst. Nog te vaak bly ven er van de onzen thuis, die hun recht niet waardeeren en niet bedenken, dat zy misschien de oorzaak zijn, wanneer straks onze Naar het Engelsch van HORACE ANNESLEY VACHELL. 83) Zij zat geheel in hare gedachten verdiept naar haar doek te staren toen zij op het pad, dat van het kasteel kwam, mannenschreden hoorde nade ren. Zij keek op en zag Carne aan komen. Zij giste onmiddelijk wat by kwam doenhij kwam haar vragen om zijne vrouw te worden. Hy wist dat zy daar zat te werken hy had de plaats en het oogenblik uitgekozen. Met een zekeren schok voelde Téphany dat de jonge man geheel zeker was van zichzelf en van haar. Onder an dere omstandigheden zou zij misschien zyne zekerheid, zijn Zelfvertrouwen bewonderd en rechtvaardig beoordeeld hebben. Maar nu kwam er een bespot telijke woede in haar op. Hij was op het punt van die aan gename stilte te verbreken; hij zou haar dwingen om te spreken om re denen te geven die hij zou trachten partij een nederlaag lydt. Het is zoo hoog noodig, dat vrij zinnigen van alle schakeering eens éene lijn trekken in onze stad, want aan alle kanten is onze vyand bezig ons afbreuk te doen, door zich te verzekeren van de jeugd. Dag in dag uit gaan tegenwoordig predikanten rond om kinderen van de openbare school te trekken naar de bijzondere. In de laatste week is hun dat met niet minder°dan een veertig kinderen gelukt. Zegt u dat niets vrijzinnigen Ziet dan eens hoe clericale jonge- liDgsvereenigingen hier ter stede wor den gesteund. Aangename avondjes worden hun bereidgymnastiekcur- sussen voor hen opgericht en menig jongmensch, dat van huis uit niet by die kleur hoort, wordt op deze manier gelokt en 1 .ter gaat hij voor de vrij zinnige partij verloren. En wy vryzinnigen, wat doen wij? Wij zyn óf lauw, óf onverschillig aan den eenen kant, of gunnen ons aan den anderen kant de weelde van ons te verdeelen in vooruitstrevenden, gematigden en achterblijvers. Zelfs zijn er, die zich niet ontzien om in gezelschap van een politiek allegaartje op het beslissend oogenblik hen tegen te werken, die het vaandel der vrij zinnigen hebben te verdedigen, en zoo spelen zy natuurlijk rechtstreeks in de kaart van de tegenpartij. Moge men toch beseffen, dat er hier in Amersfoort alleen dan iets te win nen is, wanneer men eensgezind is te niet te doen. Een man als hij zou geen genoegen nemen met een een voudig neen. Op dat oogenblik voelde zy ook die echte vrouwelijke zwakheid, die de reden is van tallooze voorbarig ge sloten huwelijken. Zij wist nu waarom zoovele vrouwen toegeven, gedwee en vernederend toegeven, omdat heftige woorden of gebaren zoo onaangenaam zyn, omdat verzet vaak het omver werpen van alle scheidsmuren met zich sleept, omdat een weigering mis schien een groot verdriet tengevolge heeft. Zy begroette Carne met een flauwen glimlach. Ik ben gekomen om begon hij vurig. Téphany nam haar penseel op. Ja," zei zij, „maar maar ge looft u niet, dat het beter is als u weggaat, voordat u iets gezegd hebt Hij fronste ontsteld zyn voorhoofd, maar lachte dadelyk weer, hare woor den verkeerd opvattend. Evenals zoo vele bekoorlijke schepseltjes was zij er op gesteld om veroverd te worden. Haar blozend gezicht, hare trillende lippen, haar hijgende boezem verraad den haar. Neen." antwoordde hjj terwijl enwanneer men nu reeds zoo veel mogelyk kiezers kweekt. Onze tegenpartij rust niet, werkt in stilte; kweekt kiezers door middel van spaarbankboekjes, enz. enz. Doen wij desgelijks. En als we in onze buurt nieuwe inwoners hebben bespeurd, laten wij ons overtuigen van hunne politieke gezindheid en als ze tot de onzen blijken te behooren, laten we dan de heeren, die er hun tijd aan geven, en in „Ons Huis" zit ting houden, de namen van dezulken opgeven dan helpen we ook iets mee. Aan hen, die meenen het kiesrecht te kunnen krijgen, nog eens de aan sporing neemt in Uw plaats onder de kiezers, opdat straks, wanneer het er om gaat, den door U gewenschten candidaat te brengen in Kamer, Staten of Raad, uw post in de vrijzinnige gelederen niet open blijve. FRANKRIJK. Kardinaal Luyon, R. K. aartsbis schop van Reims, die zooals men weet, door den bond van onderwijzers om schadevergoeding is aangesproken, omdat hij leerboeken, door leekenon- derwyzers geschreven, voor de kin deren van R.katholieke ouders onbruik baar heeft verklaard, heeft in af wachting dat zijn zaak op 20 dezer voor de rechtbank te Reims voorkomt, alvast een manifest geschreven, dat in het kerkelijk blad van zijn diocees wordt gepubliceerd. Daarin herinnert de aartsbisschop, dat een wet die God en den godsdienst van hij den blik zijner schitterende oogen op haar liet rusten. Ik zat niet gaan." Indien hij beter op haar gezicht had kunnen lezen, dan zou hij de waar heid gekend hebben. Na zijn kortaf „Neen", verdween de zenuwachtigheid van Téphany en was zij, tot haar verbazing, weer geheel zich zelve meester. Het scheen alsof de kracht en het zelfvertrouwen van den man was overgegaan op de vrouw. Haar spoedige berusting fopte hem. Het is goed," zei ze eenvoudig. Hy viel op het mos aan haar voe ten neer. Is u bang dat ik v zeggen zal, dat ik u bemin Nu niet." U wist u giste Ja." Hij keek naar haar en begon te lachen. Het speet Téphany erg voor hem en het feit dat zij boven hem stond, dat hjj aan haar voeten lag, dat zij hen pijn zou moeten doen, vermeerderde baar medelijden met hem, omdat zy hem een oogenblik te voren, toen hy de houding van een veroveraar had aangenomen, wel had kunnen slaan. De gedachte schoot door haar brein dat de eb en vloed het neutrale onderwijs uitsluit, van nul en geener waarde is en niemand kan binden. De kinderen behooren aan de ouders. En deze laatsten zyn, op straffe van ernstige overtreding, verplicht om hun kinderen onderwijs te laten ge ven, dat in overeenstemming is met hun godsdienstige overtuiging. De neutrale school is niet alleen gevaarlijk, maar zy is ook slecht in haar beginsel, slecht in haar uitwer king en slecht in haar doelwant zij werd opgericht om het geloof te be strijden, en om het land te ontker stenen. De priesters hebben tot taak om de neutrale school op alle mogelijke wijze te bestrijden en den bloei der vrye school te bevorderen. En de R.-katho!ieke ouders mogen, behalve in geval van overmacht, hun kinderen niet aan de neutrale school toevertrouwen. De priesters van het diocees moe ten de absolutie weigeren aan de ouders die ongehoorzaam zijn en hun kinderen toch naar deze school zen den. En aan de onderwijzers die de ver boden leerboeken in hun school ge bruiken, zullen de sacramenten wor den geweigerd. Gelijk men weet is een der middelen die de Fransche overheid aanwendt om het leger op volle getal sterkte te houden, dat zy ietwat zieke soldaten toch maar dienst laat ver richten. Zoo werd een zekere Ferret, een soldaat die gehuwd was en vader van drie kinderen, altijd afgescheept als hij by den .dokter kwam en zei dat hij ziek was en geen dienst kon doen. De man moest dun toch maar meê. Ferret heeft zich daardoor zoo ongerust gemaakt, dat hij er gek van van het gevoel even geheimzinnig is als de eb en vloed van het getij. Carne kwam overeind, steunde op zijn ellebogen en staarde haar aan. Je bent de aanbiddelijkste vrouw der wereld I" Zy antwoordde niet en dacht er over na, welk woord, welke zin hem het minst zou kwetsen. Maar toen hy haar hand trachtte te grijpen zij had juist het palet nedergelegd vermeed zij die aanraking. Ik ken uw geheim," vervolgde hy zachtjes. Myn geheim?" Zij bloosde. Dat u mademoiselle de Lautrec, de zangeres is Zoo I" De uitdrukking op haar gezicht bracht hem in de war. Hij vervolgde echter dadelijk daarop „Ik sta onder aan den ladder, dien u opgestegen is, maar ik zal ook wel boven komen geloof my. Ik heb u echter niet lief, omdat u de beroemde zangeres is, maar omdat u Téphany Lane zyt. En ik vraag u niet orn uw groote toekomst op te geven. Uw succes zal mij meer ter harte gaan dan het mijne. Te zamen zullen wij (Wordt vervolgd)-

De Eemlander | 1910 | | pagina 1