EE RBE RICHT. Thermometerstand V r MEDEDEELINGEN VAN HET EONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. Do Bildt, 20 Jan. 1910 Hoogste barometerstand 767.5 m.M. te Coruna, laagste 742.9 m.M. te Riga. Verwachting tot den avond van 21 Jan. 1910. Matige tot krachtige meest W.-lijke wind. Gesteldheid van de luchtVeranderlijke bewolking, waarschijnlijk nog regen- of sneeuwbuien. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 751 m.M. Vorige stand te 12 uur 749 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 44 Laagste hedennachtF. 33 Hedenmiddag 12 uurF. 41 Een uittreksel uit de notulen onzer vergadering, voor zoo ver dit op deze aan gelegen beid betrekking heeft, leg gen wy U hierbij over. Naar aanleiding van de in de ge noemde Raadsvergadering gevraagde inlichtingen, deelen wij U mede, dat de Gemeente-geneesheer dr. A. H. C. van Driel en de heel- en vroedmeester dr. H. W. Schreuder het stadsgedeelte bezoeken, dat men, den straatweg van Hoevelaken, Kampstraat, Lange- straat, Utrecbtsehestraat en Utrecht- schen straatweg in de aangegeven richting volgende, aan de linkerhand heeft, iet overige stadsgedeelte maakt de wijk van den Gemeente-geneesheer Jorissen en den heel- en vroedmeester Morren uit. Voorts verwjjzen wij U naar den hierbij overgelegden staat over de jaren 19071909, waaruit het aantal Gemeente-patiënten en hun ge'al ver- pleegdagen blijkt, verdeeld naar de Gemeente geneesheeren en Gemeente- heel- en vroedmeesters, die de opname hebben voorgeschreven. Indien andere geneesheeren opname noodzakelijk achten, wordt hun daar toe strekkend verzoek steeds afgetee- kend door een Gemeente geneesheer of Gemeente-heel- en vroedmeester. Van eenige patiënten in de jaren 1907 en 1908 staat het niet vast of zij recht streeks op verzoek van een Gemeente geneesheer of Gemeente-heel- of vroed meester zijn opgenomen dan wel naar aanleiding van een verzoek van een geneesheer, die niet in dienst der Ge meente staat. Ten einde de cijfers zoo zuiver mogelijk te geven, zijn beide rubrieken niet onder de opgegeven getallen medegerekend. Wat nu de overgelegde cijfers be treft, moeten wij opmerken, dat deze naar onze meening van geen invloed zjjn op de vraag, die U thans bezig houdt. Wjj deelen z6 mede, omdat in Uwe vergadering cijfers gevraagd zijn, maar wijzen er daarbij tevens uit drukkelijk op, dat zjj o.i. ten aanzien van de voorgestelde motie van geen belaDg zjjn. Ten aanzien van de motie zelve vesti gen wij er uw aandacht op, dat deze in haar tegenwoordigen vorm naar onze meening niet kan worden aan genomen. Gelijk reeds in uw vergade ring van 26 October 1909 is betoogd, zal, na eventueele wijziging van de instructie van den Gemeente-genees- I' heer, niet een oproeping van sollici tanten kunnen plaats hebben, alvorens de betrokken ambtenaar in de ge- legqfiheid gesteld is, zich te beraden of hij al dan niet onder de gewijzigde instructie werkzaam wil blijveD. Ten slotte hebben wy de eer U te kennen te geven, dat wij het wensche- lyk blijven achten, in deze zaak eene beslissing te nemen, wanneer de be noeming van den betrokken genees heer expireert. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, l)e Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Uittreksel uit de notulen van de vergadering van Burgemeestei en Wethouders der Gemeente Amersfoort, gehouden op Donder dag 11 November 1909. Tegenwoordig de heerenjhr. J. W. A. Barchman Wuijtiers, Burge meester M. L. Celosse en Th. Sanders, Wethouders, en de Secretaris mr. dr. J. G. Stenfert Kroese. De notulen van de vergadering van 4 November worden gelezen en goed gekeurd, enz. In de vergadering wordt, daartoe uitgenoodigd, de geneesheer Jor>ss n binnengelaten. De Burgemeester deelt hem mede, dat Burgemeester eu Wethouders gaarne, naar aanleiding van de motie, door den heer Rjjkens voorgesteld, over deze aangelegenheid met hem willen spreken. De heer Jorissen antwoordt, dat hy dit zeer op prijs stelt, maar toch nog liever had gehad, dat Burgemeester en Wethouders hierover met hem had den gesproken vóórdat zij de Memorie van antwoord opstelden, omdat hij nu toch eenigszins verdacht is gemaakt. Burgemeester en Wethouders ant woorden daarop, dat zij het beter vonden hun antwoord vast te stellen alvorens den heer Jorissen tehooren; dat in de Memorie van antwoord in geen enkel opzicht eenige verdacht making is opgesloten, eu dat dit ook in 't geheel niet in hunne bedoeling heeft gelegen. De betrekkelijke zinsneden worden daarna voorgelezen. Wat nu de zaak zelve betreft, deelt de heer Jorissen in hoofdzaak het volgende mede Het ziekenhuis heeft geen belang bij een groot aantal 3de klasse patiën ten het Bestuur heeft zich nimmer laten terughouden door mogeljjke schadeposten, daar, waar het geldt de zieken zoo goed mogelijk te verplegen. Dit laatste is alleen het doel der vereeniging, die eene liefdadige ver- eeniging wil zijn. Door eene groote massa zieken wordt het ziekenhuis niet gebaat, omdat de onkosten per zieke en per verpleegdag pl.m. f 1.88 bedragen. De Directeur staat geheel buiten de financieele regeling en heeft daarmede niets te maken. De Directeur geniet in 't geheel geen voorrechten't is als 't ware een eeretitel, die gegeven is voor de vele moeite, die de heer Jorissen zich gegeven heeft voor de tot standko- ming van het ziekenhuis. Slechts bij technische zaken, bijv. den aankoop van instrumenten, wordt hij geraad pleegd. Iedere Gemeente-geneesheer en Ge meente-heel- en vroedmeester kan de patiënten der Gemeente doen opne men.; in dat opzicht geniet de Direc teur ook geen voorrecht boven de anderen. Slechts bij twijfelachtige ge vallen, n.l. wanneer omtrent do be smettelijkheid eener ziekte geen zekerheid bestaat, moet de Directeur gekend worden. De conclusie van den heer Jorissen is dan ook, dat er geen stryd is als men de zaak goed inziet en dat hij de motie van den heer Rjjkens eenvou dig onzinnig vindt. Van de zijde van Burgemeester en Wethouders wordt gezegd, dat de motie in dezen vorm niet kan worden aangenomen. De Burgemeester zegt daarna, dat naar zijn oordeel voor den sehijn al thans, de combinatie ongewenscht is en hij daarom op den duur combina tie ongewenscht acht. Aldus gelezen en goedgekeurd in de vergadering van 18 Novem ber 1909. (get.) WUIJTIERS. (get.) J. G. STENFERT KROESE. MOTIE. De Raad gelezen de discussies in de tweede afdeeling gehouden inzake de al of niet wenscheljjkheid der combinatie van de betrekkingen van Gemeente-geneesheer en Directeur van het St.-Elisabeth's Gast of Ziekenhuis, Gezien het advies van Burgemeester en Wethouders in deze zaak, Oordeelt genoemde combinatie on gewenscht, noodig het Dagelyksch Bestuur uit ten spoedigste een voorstel in te die nen lot wijziging in dien geest dei betrokken instructie en, na vaststolling daarvan, een oproeping van sollicitan ten te doen naar de betrekking van Gemeente-geneesheer. (w. g.) RIJKENS. Q. O, Qj C—I QJ ftK;3i> ft- do® P o 2 2. O O 02 cc' 2 ca - o co O 3* D CO O 1 <3 P O «3 <$g gg «2 2 B CO d -3 O O d t—O Ci ooi OCH 00 co O co^o CD d CCW GO CO O HET STELSEL VAN Dr. KUYPER. Voor de afdeeling Amersf iort van den Ned. Prot. Bond trad gisteren avond als spreker op Prof. Dr. B. D. Eerdmans uit Leiden, met het onder werp Het stelsel van Dr. Kuyper. Spreker begon met er op te wjjzen dat de antirevol. pari ij de antithese vooral op den voorgrond heeft gesteld. Zy heeft deze kunstmatig gekweekt, door de gedragslijn, die Groen sinds 1862 koos, te volgen. Sinds 1862 wilde Groen de liberalen tot een consequente neutraliteit drijven, die geenszins aan de liberale politiek eigen was, om dan daarna op de kortzichtigheid der li beralen te wijzen en het als hunne meening voor te stellen alsof men het hoogste, het godsdienstige, eenvoudig uit de staatkunde zou kunnen uit schakelen. Kuyper heeft de leiding van Groen voortgezet. Wie zich met het antirev. standpunt bezig houdt, moet zijn werken bestudeeren want hij is de erkende leider, wiens meening gezag heeft. 'Wanneer wy zijn denkbeelden be studeeren zien wij echter, dat zij zich Diet met de antithese-leuze laten ver eenigen. De bovennatuurlijke wereld beschouwing is de grondslag van deze leuze, doch Kuyper wil geen suprana- turalist meer zyn. Spreker geeft nu een korte schets van de hoofddenkbeelden van dr. K. Zyn doel is de Gereformeerde leer in rapport te brengen met het bewust zijn van onzen tijd. Hierdoor blijft er echter van de Gereform. leer niet veel over. De natuurlijke mensch meet worden wedergeboren. Deze wedergeboorte is een proces in het onbewuste leven, geen nieuwe schepping. Door de wedergeboorte herkent de mensch in de Schrift het werk des Heiligeü Geestes. De Schrift bevat Daast de menschelijke elementen de openbarings- elemeDten Gods.De Schrift is geen tuig huis van bewijsplaatsen, maar een orga nisme. De wedergeborene is door deze wedergeboorte behouden. De bekeering is tot de behoudenis Diet noodig. Het doel van de Kerk is dan ook niet de menschen tot de zaligheid te brengen, maar om de wedergeborenen te ver eenigen om Gods naam in de wereld te prijzen. God is de alomtegenwoordige. Zyn mogendheid werkt in alles. Al wat geschiedt is echter vooruit beschikt in de Besluiten voor de Schepping. Een verandering in den toen bepaalden oop der dingen is niet mogelijk. Het gebed is daarom Diet een vragen, maar een zich stellen onder Gods Besluit. God zou een gebed Diet kun nen verhooren als Hij wilde, want Hy is gebonden aan Zijn eigen Besluit. Bjj de Schepping komt niets by en er gaat niets af. Een wonder is dan ook niet een openbaring van een ander dan de natuurlijke kracht, maar het is een rechtzetten van dat wat scheefgetrokken was. Deniet wedergeborenen zijn door de Algemeene Genade tot positief goed in staat. De wereld valt mee, maar de kerk valt tegen, zegt dr. K., want in de wereld werkt de algemeene ge nade, doch in de kerk werkt de zonde nog na. Na een korte pauze betoogde spre ker dat dit stelsel in strijd is met de Heilige Schrift en de Belijdenis. De geheele Schrift gaat uit van het begrip der bovennatuurlijke wereld beschouwing. God schept de wereld, maar is zelf de wereld niet. Hij ver hoort gebeden, d.w.z. Hy doet iets anders geschieden dan zonder dat gebed het geval zou zijn geweest. Hy heeft berouw en wisselt van besluit. Kuyper tracht dit weg te redeneeren. Doch de Schrift spreekt duidelijk. K. zet het wijsgeerig determinisme over in Gereformeerd dogmatischen toon aard. Wanneer K. ronduit verklaart met de oude bovennatuurlijke wereldbe schouwing te breken (E Voto deel I bladz. 238) wordt hiermede het onjuiste der antithese-leuze bewezen. Het won- dergrip van Kuyper past niet op de wonderen des bijbels, omdat een wonder thuis hoort in de boven natuurlijke beschouwing. De Schrift en de Belijdenis leeren dan ook de Voorzienigheid Gods, waarvan K. niet wil weten. De Schrift wordt gezegd organisch geopenbaard te zijn en niet mechanisch. Hierdoor wordt het echte karakter der oude Openbaring opgeheven. De Wedergeboorte is in Schrift en Belijdenis een proces in het bewuste ■even. K. verandert de leer tegen de Schrift in ter wille van de Statistiek. Het blijkt dat op deze wyze de weder geboorte geheel van beteekenis ver andert. De levenspractyk wordt ook een geheel andere door het aanvaarden van de middelen der wereld. Dit blykt uit de veranderde houding ten opzichte van verzekeringswezen en voorbehoed middelen. Het is zonderling dat het contract tusschen de Geref. kerken en deViije Univ. verbiedt iets tegeD de Belijdenis te leeren, terwijl er Diemand meer tegen heeft geleerd en leert daD dr. A. Kuyper. Wanneer christelijk gereformeerden zich verzetten is er bij de anti-rev. slechts spotds. Bos en prof. Linde boom hebben reeds meermalen op K's afwijkingen gewezen, doch K. heeft aller oor. Het bedenkelijke van dit alles is, dat de verdeeldheid die de antithese-leuze onder protestanten heeft gebracht Rome doet winnen. Rome zwijgt, maar weet zich te bevoordeelen. Het is veel slimmer dan dr. K. en de zij nen. Van deze zijde dreigt ernstig gevaar. Nu bergt men de leuze wol zoowat op en spreekt van jde neutrale zone, noemt de bijzondere openbaring maar een aanvulling, over welker toe passing de wedergeborenen zelf het

De Eemlander | 1910 | | pagina 2