DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 17. VRIJDAG 21 JANUaRI 1910. 7e JAARGANG. Hoofdredacteur E. Cr. RIJKENS. BUITENLAND. FEUILLETON. HET DOODENMASKER. BINNENLAND. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f4.Franco por post id. f6.60. Per 3 maanden id. f 1.—Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. MS PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels f0.40. Voor iederen regel meer fO.OS. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertontieburoau 0. Y. ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam. FRANKRIJK. De misdadigheid onder de sol daten neemt onrustbarend toe. Dat komt omdat men alles maar indeelt, zelfs lieden die reeds heel wat op hun kerfstok hebben. Na den moord op mevrouw Gouin, door twee jonge infanteristen gepleegd, werden in een dorpje in Savoye, twee oude lieden vermoord gevonden. Zij waren het slachtoffer geworden van twee booswichten, aan wie zy gast vrijheid hadden verleend. Als verdacht van deze misdaad werden een gewezen politieagent Gi- rard en een zekere Passieux in hech tenis genomen. Deze laatste bekende de daad. Gi- rard blyft pertinent ontkennen, maar deelde mede, dat Passieux nog een andere misdaad op zya geweten had. Deze zou namelijk in vereeniging met een soldaat, Jozeph Lenardon geheeten, in 1908 een SO-jarige weduwe hebben vermoord, om haar te berooven. De misdaad zou hem in het geheel 2 francs hebben opgebracht. Lenardon heeft reeds bekend. Mgr. Gapon, de R.-K. bisschop van Nice, richtte aan de priesters van zijn diocees een herderlijk schrij ven, waarin by o.ra. zegt, dat hy zich voor een slecht burger zou hou den, wanneer hij den strijd tus6chen onderwijzers en huisvaders zou aan stoken, zooals misschien anderen dat met zekere politieke bijoogmerken deden. Gelijk immer gelast bij de geestelijken zich de onderwijzers tot vrienden te maken of zich ten minste van hunne welwillendheid te verze keren, door hen met sympathie te bejegenen en hen wanneer het voor Naar het Engelsch van HORACE ANNESLEY VACHELL. 86) Zij stapte het atelier binnen met de penning in haar hand, maar Mi chael was er niet. Furie was er alleen, 's Mans voorkomen scheen haar toe ongewoon te zijn. Zij keken elkaar aan. Daarop gaf de man een schreeuw en wees naar de medaille in Téphany's hand. Dat is van mij 1" zei hij ruw. Van jou Ja, van mij, mademoiselle. Ik moet baar hebben laten vallen. Zij gaf haar hem, haastig en heftig nam hij baar aan en borg hij haar in zjjn zak, terwijl hij Téphany met vijan dige, uitdagende blikken aankeek. Het scbeen Téphany toen en later toe, toen zij in staat was, om onbevangen over haar indruk na te deuken dat do man haar tegenwoordigheid als een beleediging opvatte. Je kijkt, alsof je Lantec gehoord mocht komen bij te staan in hun moeilijke en edele taak wanneer deze soms door onrechtvaardige en ondank bare ouders bemoeilijkt mocht wor den. Gisteren is voor de civiele Recht bank te Reims het proces begonnen, dat de onderwijzersvereeniging van het departement van de Marne, den R.-K. Aartbisschop van Lu<;on, beeft aangedaan, omdat deze het herderlijk schrijven van bet Fransche episcopaat mede-onderteekend heeft. In de acte van beschuldiging wordt gezegd, dat door het herderlijk schrij ven, waarin de onderwijzers als deel nemers aan een demoraliseerenden arbeid worden gebrandmerkt, de waar digheid van het onderwijzerskorps aangerand wordt, de moreele en ma- terieele belangen der onderwijzers ge schaad en zij in de uitoefening van hun ambt bemoeilijkt worden. DUITSCHLAND. De Kölnische Zeitung schrijft naar aanleiding van het ontworpen tarief van invoerrechten in Frankrijk het volgende Duitschland en Frankrijk zijn ge noodzaakt, elkaar van allerlei waren te voorzien. Nu kunnen ze elkaar bevoordeelen of schaden naar verkie zing, naar het schijnt wel dat beide landen beter doen met rekening te houden met elkanders belangen. Wat repressailles betreft't is gelukkig nog tijd om de noodzakelijkheid daar van af te wenden. Aldus de vaak officieus ingelichte Kölnische. Men voelt het dreige ent tegenover Frankrijk: 't is nog niette laat, want in Frankrijk is het tarief nog niet aangenomen, maar als het komt, dan zal Duitschland maatregelen van weerwraak nemen. had," zei zij. Hier zij men er aan herinnerd dat Lantec de verdronken patroon van Furie geweest was. Vol gens het Bretonsche bijgeloof was hij een van de tallooze ronddwalende on begraven dooden een Bugal Noz. Furie schrikte. Lantec bespot mij niet," ant woordde hij. Toen bootste hij een van de dwalende geesten na Iou Iou Iou 1" Je hebt een uil gehoord," zij Téphany kalmpjes. Een uil, Mademoiselle? Neen. Er was geen sprake van, Bugal Noz bespot me, en als ik hem'nu weder- keerig bespot, dan word ik gedood. Téphany knikte. Furie scheen onge meen opgewonden te zijn. Téphany trachtte dien vreemden man gerust te stellen. Je weet toch Furie, dat onze Maagd niet zou toestaan dat een booze geest je hinderde." Onze Maagd geeft niets om mij," antwoordde hij brommerig, een beetje zacht gestemd door haar sympathieke stem, maar hij keek haar toch altijd nog met vurige, vijandige oogen aan. Toen zei hij op eens„U wenscht monsieu» te spreken Natuurlijk aangezien ik hier SPANJE. Uit Vigo komt bericht, dat daar op de Nederlandsche stoomboot Ro land aangekomen zijn dertig anarchis ten, die uit Argentinië verbannen zijn wegens den moord op den prefect en den secretaris van politie in Buenos- Ayres. De anarchisten zijn dadelijk in de gevangenis gestopt. TURKIJE. Wanneer Abdul Hamid nog niet geheel onnoozel is geworden door zijn gevangenschap in Saloniki en wanneer hem het nieuws uit Constantinopel niet wordt onthouden, dan zal hjj bij het vernemen van het bericht van den brand in het parlementsgebouw Allah's grootheid wel hebben gepre zen en het in vlammen opgaan van het oude Tsjiraganpaleis als een werk der wrake hebben beschouwd. Want het Tsjiraganpaleis, dat nu bestemd was voor het „parlement" die ver gadering van mannen, die hem, den beheerscher aller geloovigen, van den troon stootten dat paleis was Ab dul Hamid's geboorteplaats en, had men zijn bede ingewilligd, dan zou hij er den laatsten adem hebben uit geblazen ook. In den nacht toen de afgevaardigden van het overwinnende Macedonische leger Abdul Hamid zijn afzetting kwamen mededeelen, smeekte hij, dat men hem niet uit Constanti nopel zou verbannen, maar hem laten verblijven in het heerlijke Tsjiragan paleis, gelegen aan den voet van den Jildiz-heuvel, het lieflijkste van alle paleizen aan den Bosporus. Maar de Jong-Turken achtten het wijzer den iistigen ouden man in Saloniki te houden, waar beter toezicht op hem te houden was, en het Tsjiragan paleis werd bestemd voor parlements gebouw. En nu is het prachtige slot een prooi der vlammen geworden. ben." Houdt u van hem Wij zijn heel oude vrienden antwoordde zy. En toen kreeg zy een erge kleur terwijl ze zichzelf voor hield, dat er niet de minste aanleiding toe was zy kleurde tot over hare ooren. En die buitengewone blos was het gevolg van iets griezelig-onder- zoekends in den klank van zijne stem. Zij voelde dat zijn doordringende oogen haar gezicht bjna doorboorden en vroeg geheel in de war„Wanneer komt monsieur Ossory terug?" Hy is naar Barbarin gegaan om verf te koopen." Ga hem als het u belieft zeggen, dat ik hier ben." De man knikte norsch en gehoor zaamde. Toen hij bij de deur was, keerde hij zich om. Téphany keek uit het raam. De uitdrukking op Fu ries gezicht veranderde geheel en al. Er gloeide een zonderling vuur in zyn diepliggende oogende norsche uit drukking maakte plaats voor een vu- rigen verbaasden blik alsof hy een tot nu toe verborgen geheim had ontdekt. Toen glimlachte hy langzaam hy liet zyn tanden zien als een vos die ach tervolgd wordt door de honden, voelt dat het eind gekomen is, maar vast De Porte richtte tot de mogend heden een protest tegen het gebruik van den Cretenziscben postzegel en tegen de in naam van den Griekschen Koning gevelde vonnissen. De desbetreSende parlementaire commissie constateerde, dat de brand in het paleis der volksvertegenwoordi ging niet veroorzaakt was door een verwarmingstoestel. De Kamer zal in het paleis van Raza Pasja, oud-Mi nister van Oorlog, vergaderen. Arbeiderswoningen. Te Hilversum had de Volksbond-Bouw- vereeniging aanvankelijk -het voor nemen tot het oprichten van een volks park en daarin te doen bouwen onge veer 140 arbeiderswoningen, waarvan de weekhuur f 1.75 zou bedragen Dit huurcyfer moest echter tot f 2.30 wor den verhoogd, wegens bezwarende voorwaarden door het gemeentebestuur gesteld. Thans heeft de vereeniging besloten, voorloopig van dit plan af te zien, totdat de Gemeenteraad zal samenge steld zyn uit mannen die een ander begrip hebben van de eischen des tjjds. Het innen van de jaarlyksche eoutri- butiën wordt voorloopig opgeschort, en de inschrijvers worden van hunne inschrijvingen onder dankbetuiging ontslagen. Als reden tot dit besluit wordt ge noemd, dat, nadat een grondkapitaal van f 9000 door den Bond was bijeen gebracht, met hot doel aanvankelijk te beginnen, met het bouwen van 40 45 woningen, aan de regeering ver zocht werd om een voorschot van f 78,000. Dit werd aan de gemeente toegezegd, maar nu heeft de Raad, na besloten is tenminste één van zyn vervolgers te dooden. A's Téphany dien vreemden byna krankzinnigen giijnslach gezien had, dan zou zij er zich over verbaasd hebben wat zij gedaan had om hem te voorschijn te roepen. Zy had instinctmatig een af keer van Furie en ze had juist daar om altyd getracht hare gevoelens achter vriendelijke woorden en blikken te verbergen. De man ging zachtjes heen. Hy liep op zijn kousen, zijn klompen stonden buiten voor de deur. Téphany keerde zich om en keek om zich heen. Er stond een schets van Furie op den ezelhij was nog niet af maar er sprak toch al het talent en het groote kunnen van Michael uit. Fui ic liep voort in de mist, maar hij keek over zyn schouder en daar door zag men zyn door angst vertrok ken gezicht van iemand die weet dat, hoe hard hij ook moge loopen, datgene wat hem achtervolgt hem toch zal inhalen. Het was alsof de mist, die dien woesten kerel op het punt was van op te slokken, zijne afmetingen nog vergrootte. Furie leek kolossaal: het was een reus die vluchtte voor een macht, grooter dan hy zelf. [Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1