DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 23. VRIJDAG 28 JANUaRI 1910. Te JAARGANG. Dure levensmiddelen FEUILLETON. EET DOODENMASKER. BUITENLAND. EEMLANDER Hoofdredacteur B. G. BIJKENS. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco por post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau - BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. Van Buiten PRIJS DEB. ADVERTENTIEN 1 tot 5 regels f0.40. Voor iederen regel meer f0.08. Kanton Amersfoort per regel^fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) het Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D. Y ALTA,Warmoesstraat 76-78 to Amsterdam Er is sinds lang geklaagd in Amerika, dat do levensmiddelen zoo duur wor den Juist het vorige jaar heeft men in de Unie een overvloedigen oogst gehadmen heeft op groote schaal uitgevoerd. Amerika had te veel. En nu klageu zijne bewoners dat er niet genoeg moet zjjn, want dat de prijzen stijgen en altijd door stijgen als het water van de groote rivieren in Frank rijk op het oogenblik. Het is geen praatje en er wordt niet veel overdreven. Het is een feit, dat de prijzen van tarwe, mais, vleesch, boter, eieren, van de nood zakelijke levensbehoeften, in de laatste jaren aanmerkelijk is toegenomen. Zij zijn nog niet duur naar Europeesche opvatting, maar men is aan die prij zen in de Unie niet gewoon. Het is waar, dat in vele vakken ook de loonen zijn gestegen, maar niet naar evenredigheid van de prijsverhooging meent men. In Amerika is men niet gewoon zich te behelpen. Er wordt hard gewerkt, maar de stoere werkers verlangen ook voor hunne inspanning een onbekrompen bestaan. En thans begint de Amerikaansche huismoeder te klagen. Te New-York had men eet- inrichtingen voor het volk, waar men een niet weelderig maar voldoend middagmaal kreeg voor vijf Ameri kaansche centen, dat is twaalf en een halve cent naar onze munt. De prijzen zijn zoo gestegen dat deze inrichtingen niet langer zouden kunnen bestaan als zij bij het oude tarief hieven zij hebben het tot op zes centen moeten verhoogen. De tallooze kantoorbedienden en de machineschrijfstertjes, die vroeger voor ongeveer twintig centen een goed middagmaal hadden, moeteu ook al meer betalen en dat zonder dat hun Naar het Engelsch van HORACE ANNESLEY VACHELL. 92) Maar het was geen aardigheid van me," zei Mary Machin. „En Fan- tec heeft gezworen dat hij zijne vrouw eiken nacht zag." Nadat hij een halve flesch cog nac gedronken had", zei Téphany. Michael stond op eens op, nam af scheid van de dames en ging heen. Juffrouw Machin beschuldigde Téphany dadelijk van grilligheid en gebrek aan sympathie. Jij hebt hem verjaagd toen hij op het punt was van ons eenige van zjjn griezelige ervaringen te vertellen." Neen," zei Téphany beslist. „Michael vertelt niets over zichzelf." Toen we hier pas waren, waart ge geneigd om aan die tradities te gelooven en nu spot ge er mee," ver volgde Macbie. Nu zie ik misschien duidelijker in, welk onheil zij kunnen aanrichten, salaris wordt verhoogd. Zij klagen natuurlijk en hebben zich misschien aangesloten bij tijdelijke vegetariërs die wraak willen nemen op de heeren die, naar zjj meenen het vleesch kunst matig duur houden. De staathuishoudkundigen in de Vereenigde Staten hebben natuurlijk meer dan eene verklaring voor de stijging der prijzen. Zij is een gevolg zegt de een, van het ontginnen op groote schaal van de goudmijnen. Er is veel goud gevonden in den laatsten tijd. Bij gevolg is het in waarde ge daald en nogmaals bij gevolg koopt men voor dezelfde hoeveelheid goud minder dan vroeger. Dat heet dan duurte. AndereD wijten het verschijn sel aan den steeds aangroeienden stroom van emigranten, van de land verhuizers. Zij willen dat de Ameri kaansche landbouwer zich zal toe leggen als zjjn Europeesche collega op den intensieven landbouw om al les te halen uit den bodem wat er inzit. Maar men moet niet uit het oog verliezen dat Amerika nog altijd en op groote schaal uitvoert, wat niet wijst op gebrek aan productievermo gen. Het zijn de trusts, zeggen weer anderen, die het leven duur makeu. Zü zullen wel, ten minste grooten- deels, gelijk hebben. De groote maat schappijen, die alles opkoopen om te verkoopen tot door hen vastgestelde prijzen, worden door de wetgeving der Ver'enigde Staten tot nutoeniet in bedwang gehouden. De heer Roo sevelt heeft de trusts bestreden en de heer' Taft volgt ook wat dit betreft zijn voorbeeld. Maar er zijn te veleD die belang heben bij het voortbestaan van deze vereenigingen en zij verza melen schatten. Nu echter komt naar het schijnt het volk in beweging. Het is de moeite waard het oog op die beweging te houden. en welke levens er door verknoeid worden O!" riep juffrouw Machiu, wel wat verbaasd, maar denkende dat Té phany Yannik bedoelde. Maar Téphany dacht aan Michael zjj trachtte het geheimzinnige waas dat hem omgaf te doordringen. In Michael, evenals in haarzelf sluimerde een neiging tot bijgeloovigbeid die wel klein was, maar in staat om groote afmetingen aan te nemen. Téphany was zichzelf bewust dat zij ondei den druk van zekere omstandigheden zie kelijk gevoelig zou kunnen worden in den laatsten tijd had zij zichzelf vaak afgevraagd of Michael het niet al was en ingeval die vraag bevesti gend beantwoord werd, of zij dan een verklaring koD zijn voor het geheim zinnige iets dat hen scheidde. Als een aangeboren neiging om het kwaad en zijne gevolgen te overdrijven, hem zichzelf had doen brandmerken als een misdadiger, dan waar een minder ge voelig iemand geen harder uitdrukking gebruikt zou hebben dan die van zon daar, zou het dan mogelijk zijn hem te veranderen door hem een ander standpunt te doen innemen Maar evenals een bliksemstraal uit een hel dere lucht schoot haar toen op eens FRANKRIJK. De berichten omtrent de overstroo mingen luiden allertreurigst. Van alle kanten stroomen reeds de giften voor de ongelukkigen in. Behalve de gebroeders Rothschild, die 100.000 frans, en een aantal ban ken en particulieren, die van 25 tot 50,000 frans gaven, hebben de minis ters 6000 frs. President Fallières 20.000 frs. en de Parijsche pers 5000 frs. geoflerd. Het Parijsche gemeentebestuur zendt overal tenten en bedden heen, voor de dakloozen. Op den hoek van de overstroomde Rue Felicien David is een bus ge- plaats met het opschrift „voor de arme slachtoffers". Daar deze plek druk bezocht wordt door kijkers en nieuwsierigen wordt daar heel wat geld opgehaald. Vooral rijke Ameri- icaansche dames komen hier een kijkje nemen; zj geven by na allen een vijffrancstuk. Op den waterstroom, die thans door Parijs jaagt, ziet men thans voorna melijk lijken van dieren drijven. Soms wordt een bee! kippenhok door het water meegevoerd. Op de kaai van Berzy aan den ingang van Bersy zelf, dat geheel onder water staat wordt de uit gebreide watervlakte 's avonds met zoeklichten bewerkt, om do redding boot jb, die heen en weer varen, den arbeid te verlichten. De jobstijdingen uit de voorsteden en uit de provincie houden steeds aan van alle kanten komen dakloo zen, die aan alles gebrek hebben naar Parijs. Byzonder treurig is het met de zieken gesteld, die Diet zelf konden het idee te binnen, dat Yvonne die goede vriendelijke Y vonne niets met Ossory te maken wilde hebben. In haar oog was zijne zonde onvergeef lijk. Téphany kwam den volgende morgen langs de hut van moeder Pouldour, toen Yannik, naar haar toe kwam met een gezicht zoo stralend dat Té phany haar het eerste oogenblik byna niet herkende. Yannik begon onmid dellijk aan een ietwat verward relaas van een buitengewoon buitenkansje. Leon en zij zouden binnen een maand gaan trouwen. Leon had een boot in bruikleen gekregen, verder netten en een som gelds. Alles wat zjj noodig hadden. Heeft Lèon een fee die over hem waakt, Yannik Het is monsieur Ossory, made moiselle. Hij geeft ons la Cigale in bruikleen mee de heele uitrusting voor het visschersbedrijf er bij. En alles wat wjj van onzen kant moeten doen, is zorgen dat we gauw getrouwd zijn." Dat is erg edelmoedig van mon sieur Ossory." Yannik gebruikte alle woorden die zij kende om Michaels lof te zingen. vluchten, maar uit hun bed moesten worden gehaald. Daar het water rond het Paleis de Bourbon steeds stijgende is, brengen de bedienden der Kamer op hun rug verscheidene afgevaardigden weg. Door het barsten van een gaspyp in de rue de Beaune is een persoon gedood en een gewond. Over St.-GaudeDS heeft een onweer gewoed, vergezeld van waterhoozen die veel schade aanrichtten. Beken en rivieren zyn buiten hare oevers ge treden. Te Bordeaux wordt de toestand erger. De Charente wast snel. Angou- lème is bedreigd. De Nive te Bayonne stroomt. De Adour klimt een centi meter per uur. Storm en overstroo ming heerschen in de Pyreneeën. GROOT- BRIT ANNIK Volgens de laatste berichten om trent de verkiezingen heeft de regee ring het getal, dat de helft van het aantal te bezetten zetels aangeeft, ge passeerd en is ze daarmee in de meer derheid gekomen. Een tweede, belangrijker feit is de weigering van enkele ministers om op het voorstel van de „Times" en de „Westminster Gazette" tot het aan- gaan van een compromis in te gaan. De liberalen denken er nog niet aan eenige voornaamste punten van hun program te laten vallen. De jongste opgave luidtGekozen 251 unionisten, 249 liberalen, 40 la bour-party, 74 nationalisten, waarbij 8 aanhangers van O'Brien. De unionisten winnen 120 zetels, de liberalen 18, de labour-partij 1. Zoowel de liberale als de unionis tische pers maken aanspraak op een stembusoverwinning. De Londensche beurs schijnt echter weer pessimis tisch geworden te zyn, uit overwe- Maar wat zal hy beginnen zon der zyn boot?" vroeg Téphany. Yannik had begrepen, dat mijnheer Ossory wegging uit Pont-Aven. Dat hy wegging?" Téphany herhaalde hare woorden. „En wan neer?" Daar wist Yannik niets vaD, maar het was duidelijk dat de edelmoedig ste van alle mannen toch geen gelief- koosden tak van sport zou .opgeven, tenzij hy ergens anders heen ging en hy scheen trouwens ver weg te gaan ook, aangezien Léon gezegd had dat hy bereid was om de boot naar En geland te sturen als dat noodig mocht zyn. Téphany vervolgde haar weg geheel van streek door het nieuws. Waarom zou Michael Pont-Aven verlaten Voor zoover zij hem kende was hij trouwens ook best in staat om weg te gaan zonder afscheid te nemen anders dan door een haastig geschre ven briefje. En Téphany voelde haar hart kloppen toen zij aan die moge lijkheid, die waarschijnlijkheid dacht. Op eens kwam er een vreemde glans in haar cogen. Zangleeraren kenden dien glans, wisten wat hij beteekeude. [Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1