WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. UIT DE PERS. Kunst en Wetenschap. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. Ingezonden. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 28 Jan. 1910. Hoogste barometerstand 764.0 m.M. te Horta, laagste 729.0 m.M. te Sollijhead. Verwachting tot den avond van 29 Jan. 1910. Heden stormachtige daarna atnemende Z.- lijke tot Z.-W.l\jke wind. Gesteldheid van de lucht: Betrokken tot zwaarbewolkt, regen of sneeuwbuien. Temperatuur Zachter. Barometerstand te AMERSFOORT. Vorige stand te 12 uur 739 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 39 Laagste hedennachtF. 18 Hedenmiddag 12 uurF. 33 ging dat de door de uuionisten be haalde overwinning niet voldoende is. Vandaar een algemeene teruggang in de pryzen vooial Consols en Engel- sche sporen zijn daardoor getroffen. Over het algemeen verloopen de verkiezingen in Engeland betrekkelijk rustig. Geheel en al zonder rustver storingen schijnt het echter niet te gaan. Tr Horton bjjv. hebben de sta kende mijnwerkers van de gelegenheid gebruik gemaakt om ongeregeldheden te veroorzaken. Zij deden een aanval op de club der unionisten, op het bureau van den unionistischen candidaat en op de woning van den mijndirecteur en vernielden alles wat hun voor de hand kwam. Ook te Wokingham hadden vecht partijen plaats, zoodat de politie de orde moest herstellen. ITALIË. Sedert eenige dagen heerscht er noodweer in geheel Italië. Te Aapels bijv. hebben de door den storm op gezweepte golven 20 M. kade van de Via Carracciolo weggeslagen en ook overigens groote schade aangericht. Door den hevigen regen zijn groote massa's asch van de Vesuvius af gespoeld en te Pisa ligt de sneeuw 20 cM. hoog. BELGIË. De Gazette heeft een artikel, waarin gezegd wordtTegenover het gevaai voor een ajgemeene beroering, een gevaar, dat geschapen wordt door den Engelsch-Duitschen wedijver, hoopt men met de krachtige medewerking van den nieuwen Koning, dat een oeconomisch en militair accoord den Belgen en Nederlanders meer gerust heid en veiligheid zal brengen. R e s e r v e-k a d e r. De minister van oorlog heeft bepaald lo. dat de vrijwilligers van het reservekader bij de infanterie, de vesting-artillerie, de genie en de bereden korpsen, die in J90S, of vroeger, voor de laatste maal onder de wapenen zijn geweest en aan v/ie nog niet is of zal worden toege staan, dit jaar voor den tijd van ten minste drie weken onder de wapenen te komen, in 1910 voor den tijd van vier weken voor den werkelijken dienst moeten opkomen 2o. dat de korpscommandant hen zal oproepen tegen een door hem vast te stellen datum, tenzij door de be doelde vrijwilligers alsnog vóór 1 Mei e. k. wordt aangevraagd, in 1910 voor ten minste drie weken vrijwillig onder de wapenen te mogen komen. Strijd tegen de speel huizen. De stryd wordt in den Haag flink voortgezet. Politieposten vóór speelhuizen of schljnsocieteiten zijn thans ook geplaatst voor de Zuid- Hollandscbe Heerensocieteit in de Gort straat, de Gentlemen-Club in het Ach terom; de Touring Club, gevestigd in een villa op het vroegere Seinpost terrein te Scheveningen en de Deli- club in het Korte Verhout. De posten hebben in order, geen minderjarigen en vreemdelingon tot deze inrichtingen toe te laten. In de Deliclub was gisterennacht een gemaskerd bal. De politieposten gaven ook daarbij gevolg aan boven vermelde instructie, hetgeen tot eenige moeilijkheden heeft geleid tusschen de p.ditie en jongelieden die beweerden wel den vereischten leeftijd te bezit ten, doch die, daar de politie er niet voldoende van overtuigd was, het bal niet mochten bezoeken. Bovendien werd in de club, tijdens het bal, zooals bij de andere „socië teiten" door een inspecteur de contro le gehouden, die in den laatsten tjjd in dergelijke inrichtingen geschiedt en waaraan streng de hand wordt ge houden. Bewijs van goed zedelijk gedrag. Men kent het boekje onder dezen titel, geschreven door den rechter inr. G. T. J. de Jongh. Er is thans reeds een tweede druk van ver schenen. Zooals men weet, is het oor spronkelijk een praeadvies uitgebracht aan het Nederlandscbe Genootschap tot zedelijke verbetering der gevange nen. Wie het boekje vroeger las zal zich herinneren hoe de wantoestand gekenschetst werd, welke aanleiding gaf tot dit praeadvies: Als lezen we de celbezoeker thans van den gevangene verneemt „Mijn toestand is overigens nog al dragelijk, doch ik denk steeds aan den dag, dat ik dit huis zal verlaten, want dan begint pas mijn eigenlijke straf. Dan zal ik geen werk kunnen krijgen. Dan zullen mijne kinderen niet te eten hebben en tot aan mijn dood zal ik geschandvlekt zijn in de oogen van den werkgever". Dan is dat een wanklank. Mr. de Jongh sprak in deze woor den uit wat velen met hem gevoelen. Mogen hij en wjj het beleven, dat doeltreffender certificaten worden af gegeven dan de, met recht gewraakte, bewijzen van goed zedelijk gedrag. DE INFANTERIE EN HET PLOEGENSTELSEL. De N.Rott. Ct., de geschiedenis na gaande, welke de Miliiewet van 1901 met de voor de infanterie grootere vredessterkte bracht, klaagt, dat dit voordeel zij het ook in den vorm van een warwinkel van ongelijksoor tige categoriën van dienstplichtigen door het ploegenstelsel ten slotte grootendeels te loor ging. „Kan het verwonderen, dat bij ons hoofd wapen onder dergelijke omstan digheden een toenemende moedeloos heid waarneembaar is Men ziet daar in de slechtere oefeningsomstandig heden, zooals die in den afgeloopen zomer aan den dag kwamen, de na werking van den toenemenden drang naar vermindering van lasten. Velen, voor zich, hebben het gevoel gekre gen, dat ernstige wil, om tot weer baarheid te komen, bij de meerder heid van het volk ontbreekt." Die moedeloosheid en twijfel wil het blad tot eiken prijs uit ons hoofd wapen bannen. En een der eerste stappen in de richting om dat te be. reiken, zou dan zijn het teruggeven aan de infanterie van een gezond, continueel oefeningsstelsel. „Daartoe zal, behalve de instelling van mili taire arbeiders, omwerking van het instituut der kortgeoefenden noodig zijn. Naar het schijnt is dit ook de zienswijze der regeering. De oefening van alle categorieën van dienstplich tigen eindige op hetzelfde oogenblik. waardoor tevens de dienst-interruptie van kortgeoefenden bjj overgang in het blijvend gedeelte komt te ver vallen. Voorts worde tegenover het voorrecht van dienstverkorting de eisch van meer physieke ontwikkeling gesteld. Als minimumoefeuingstijd der kort-geoefenden zal, om een be hoorlijke opleiding te waarborgen, zes maanden als uiterste grens moeten gelden." Het blad meent, dat men zonder contingentsuitbreiding er niet komt. Waar de door de Regeering gewensch- te uitbreiding ons op min of meer onzeker terrein voert, de kosten der wetswijziging, die toch reeds belangrijk zullen zjn, nog zal doen stijgen, daar zou het blad er de voorkeur aan geven, bij de ver betering van de oefeningsvoorwaarden van het hoofdwapen voorloopig halt te houden, en de verdere resultaten daarvan af te wachten. „Zal de nog niet afgeloopen proef met het twee-ploegenstelsel nog tot veel wrijving van meeningen aanlei ding geven, het voorloopige resultaat schijnt toch reeds met vrjj groote zekerheid te hebben aangetoond, dat aan een drie-ploegenstelsel zulks in verband met de mogelijkheid, het blyvend gedeelte geheel af te schaffen niet kan worden gedacht." DE NIEUWE KOMEET. De schijnbare beweging van de nieuwe komeet, zoo schrijft H. in de Zutf. Ct., is nagenoeg loodrecht op de horizon gericht en wordt nu wat lang zamer; het hemellicht zal op den zelfden tijd van den avond dagelijks een tweetal graden hooger boven den horizon staan, dus later ondergaan, hedenavond omstreeks zeven uur. De helderheid zal naar alle waarschijnlijk heid voorloopig nog sterk toenemen. Het hemellicht zal den 30n a.s. nabij de heldere ster E van het sterren beeld Pegasus staan, rechts van den vierhoek van dit beeld, doch naderbij den horizm. De voorwaarden van zichtbaarheid worden dus, bij genoegzaam helderen hemel, voorloopig nog steeds gunstiger. In de Prins van gisteren is op genomen een portret van wijlen ge- neraal-majoor H. J. A. Niertrasz. Zoo we reeds meedeelden zal Amersfoort's Mannenkoor volgende week Donderdag in Amicitia zijn derde uitvoering geven. Voor dit con cert is de medewerking toegezegd door mevr. Joh. KerkmeijerBakker (alt), te Hoorn, den heer Pb. Carstens (tenor) te Deventer en mejuffr. Marie M. van Oost (piano) te Utrecht. De tooneelvereeniging „Thulia" zaï Zondag C Februari in Amicitia een volksavond geve en alsdan op voeren bet blijspel „Broeders Vrij metselaars." De nieuwe komeet heeft in de dagen, dat het wolkenfloers haar aan ons oog ontrok, haar baan en helder heid gewijzigd. In plaats van een schitterende verschijning, zagen we gisterenavond een flauw beeld van de Vrijdag- en ook Zaterdagavond nog zoo helder prijkende (komeet. In plaats van boven en links van de planeet Venus, stond ze nu rechts en even beneden de avondster. Op verschil lende punten bleek de belangstelling, ook in Amersfoort, voor de komeet vrij groot te zijn. In het afgeloopen jaar weiden door de politie alhier 39 personen aan gehouden, die in 't Algemeen Politie blad gesignaleerd stonden. Aan' 832 personen weid nachtver blijf verleend en voedsel verstrekt, terwijl 117 van reiskosten werden voorzien. Verder werden opgemaakt 708 pro cessen-verbaal. Hiervan werden o.m. 225 wegens openbare dronkenschap, 140 wegens verschillende misdrijven, 74 wegens overtreding der rijwiel-en motorwet, 48 voor overtreding der leerplichtwet, 14 voor overtredingen van de drankwet, 45 van de jjkwet, 31 voor overtreding van het provin ciaal reglement betreffende trekhonden, 12 voor overtredingen van de verorde ning op de tapperijen enz. enz. BARNEVELD. In den ouderdom van 67 jaar is alhier overleden de heer J. H. Stork, oud-directeur van het Bur gerweeshuis te Amsterdam. De heer Stork werd, als oud-officier, 1 Jan. 1894 benoemd tot directeur van het Amsterdamsche Burgerweeshuis, uit welke betrekking hem op verzoek om gezondheidsredenen, eervol ont slag is verleend op 1 Juni 1904. De heer G. A. Haringman volgde hem als directeur op. BUNSCHOTEN. De gemeenteraad heeft besloten de openbare school op te heffen en het schoolgebouw te ver- koopen aan den Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk, die er een bijzondere school in zal openen. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. DE MILITAIRE SCHOOL- COMPAGNIE. Aan de ouders van meer ont wikkelde dienstplichtigen. Het zal u bekend zjjn, dat ons leger bjj mobilisatie behoefte heeft aan een groot aantal verrofsofficieren, om, naast de vrijwillig dienenden, onze militie aan te voeren, zoomede, dat, ofschoon reeds herhaaldelijk een beroep is gedaan op de Nederlands he jongelingschap, om zich in belangrij ken getale voor de vorming tot ver lofsofficier aan te melden, het succes hiervan uiterst matig is gebleven. Het begrip, dat zjj die aan den Staat veel danken, daartegenover ook groote moreele verplichtingen hebben, is nog verre van algemeen. Hoe het echter ook zij, zoolang de verwacht wordende wettelijke ver plichting nog ontbreekt, welke de meer ontwikkelden zal dwingen zich voor hun taak als reserve-aanvoer ders te bekwamen, kan de Regeering zich slechts op het standpunt stellen, dat zij het den dienstplichtigen mo gelijk maakt, zich hiervoor vrijwillig aan te melden, zonder dat hieruit voor studie of betrekking veel bezwa ren voortvloeien. Daarom zij er nog eens de aandacht op gevestigd, dat het mogelijk is op twee wijzen den dienstplicht te ver vullen, en wel a. intermitteerend, dus in de va- canties, als kaderreservist b. aaneensluitend, hetzij a's kader reservist, dan wel als adspirant- militie-officier. De oefeningstjjd be gint alsdan op 1 October, zoodat slechts één studiejaar wordt onder broken. Ten einde nu de opleiding van laatstgenoemde categorieën zoo deug delijk mogelijk te doen geschieden en te bereiken, dat de jongelieden, op 1 October opgekomen, omstreeks 15 Juni d.a.v. den vaardrigsrang kun- en bekleeden, heeft de Regeering een nieuwe instelling, de Militaire School- compagnie, gesticht, welke te Amers foort is gestigd. De jongelieden, die op hun verzoek hierbij worden geplaatst, treffen eenig meerder comfort aan, dan in den regel in het leger kan worden gebo-

De Eemlander | 1910 | | pagina 2